Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Το μόνο νερό να το δεχτώ αλλά δεν είναι απαραίτητη η κρέμα για τις θηλές!

Επίσης, sterillium pure έχει κάθε μαμά δίπλα της σε κάθε μαιευτήριο? Τέλος πάντων, δεν παθαίνουμε τίποτα αν έχουμε υγρά μαντηλάκια μαζί μας. Για φαγητό βγαίνουμε και τα αναζητάμε!

 

ναι γλυκια μου εχει, ειναι πλεον τα νοσοκομεια, υποχρεωμενα να το εχουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια το sterilium είναι το καλύτερο για την απολύμανση των χεριών η μυρωδιά του όμως είναι αρκετά έντονη...κάθε μαμά δεν ξέρω αν το έχει δίπλα της αλλά υπάρχει σε κάθε δωμάτιο στην τελική ζητάς από τις μαίες ένα μπουκάλι.(στα φαρμακεία πουλάνε και μίνι συσκευασίες )το χρησιμοποιώ συνέχεια στην δουλειά μου....εμένα μου προκαλεί δύσπνοια..αλλά είναι μια λύση για να μην πιάνουν τα μωρά μας με βρώμικα χέρια...δυστυχώς δεν το σκέφτοναι όλοι να έχουν καθαρά χέρια..τα μαντηλάκια εγώ τα χρησιμοποιώ πολύ αλλά τα απλά όχι με απολυμαντικές ιδιότητες..μην ξεχνάτε ότι η πολύ καθαριότητα δεν είναι πάντα καλή!!!με μέτρο!!!αυτά..

 

η σωστη χρηση του, εξατμιζει την μυρουδια του!!

απλα πρεπει να το στεγνωνεις τριβοντας το στα χερια σου!! κ οχι να το βαζεις κ να το αφηνεις να στεγνωνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ τα ετοιμάζω σιγά σιγά... Πάρτε μια ιδέα... Και συμπληρώστε με αν κάτι ξεχνάω ε?

 

Βαλίτσα μαιευτηρίου η οποία θα περιέχει :

 

Νυχτικό

Πιτζάμα

Παντοφλάκια (ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αντιολισθητική σόλα!)

Νεσεσέρ (Κρέμα για θηλές, Σαμπουάν, Χτένες και τα σχετικά)

Ρούχα εξόδου

Εσώρουχα

Σουτιέν θηλασμού

Θήλαστρο

Ρόμπα ή ζακετούλα

Επιθέματα στήθους

Πετσέτες

Πλαστικές σακούλες για άπλυτα (ΣΟΣ ΑΥΤΟ)

Φορητό CD-Player

 

Εγώ θα πάρω και τις αγαπημένες μου τσίχλες!

 

:oops:

Νίκη μ'αρεσει γιατί είσαι οργανωμένη!!!Παίρνω χαρτί και στυλό και σημειώνω!!! :cool:

New Mummy!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σιγά σιγά πρέπει να φτιάξω κι εγώ την λίστα με τα πράγματα και να ετοιμάσω βαλίτσα αν και έλεγα να την κάνω στον 8ο η φίλη μου είπε να την κάνω να τελειώνω..πρέπει να πάρω νυχτικάκια.....και δεν μου αρέσουν και πολύ..θα βρω σκουρόχρωμα λέτε;φοβάμαι τα λόχεια μην λερωθώ!

ρόμπα δεν θα χρειαστεί..έχει πολύ ζέστη εκεί μέσα..φορτιστή για το κινητό

Μyrtonio

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.staxioforina κι'εγώ ψάχνω να βρω σκουρόχρωμες πιτζάμες και νυχτικό για τον ίδιο λόγο.Αν βρεις κάτι πες μου.Κοίταξα στο Λητώ και είδα οτι έχουν φέρει καλοκαιρινά πιτζάμες και νυχτικά αλλά είναι τα περισσότερα θαλασσί,ρόζ και λαχανί.Οσο για τη ρόμπα εγώ θα πάρω μια γιατί πιστεύω οτι χρειάζεται (με κοντό μανικάκι) μα για να σηκωθείς να βγεις λίγο έξω απο το δωμάτιο,μα για να πας στο θάλαμο να δεις το μωράκι σου αν τύχει και μπει θερμοκοιτίδα,μα για να πιεις ενα καφέ στην καφετέρια.Απο τιμές πάντως ήταν οικονομικά αυτά που είδα γύρω στα 30,00 ευρώ η ρόμπα και 35,00 περίπου οι πιτζάμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demykou δεν βρήκα σκουρόχρωμες αλλά πήρα μια πορτοκαλί,πράσινη,γκρι με ροζ, λίγο δύσκολο με είπαν να βρω σκούρες το καλοκαίρι..καλές τιμές συνολικά έδωσα 88 ευρώ,μια που βρήκα ήταν πολύ κλασσική για μεγάλη ηλικία..κρέμα θα πάω από βδομάδα να κοιτάξω αν υπάρχει αυτή της welleda που λέτε σε βιολογικό κατάστημα.επιθέματα έχω πάρει αλλά μάλλον μου φάνηκαν λίγα αν χρειαστώ θα στείλω κάποιον να με πάρει.σαμπουάν και τέτοια διάφορα λέω να πάρω από beauty shop που έχει συσκευασίες ταξιδίου να μη κουβαλάω ολόκληρα μπουκάλια,έξτρα βάρος είναι.αυτά.

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

mariaXanthi αυτά είναι σερβιέτες για τα λόχεια με βρακάκι μιας χρήσης;πρέπει να με έστειλες το site σε πμ αλλά όταν μπήκα σε αυτό δεν μπόρεσα να τις βρω.αν θες κάνε τον κόπο και ξαναπές σε παρακαλώ,έχω μπερδευτεί λίγο,η φίλη μου λέει η καλύτερη είναι η tena που είναι ενισχυμένη αλλά εμένα δεν με ενθουσίασε η ιδέα

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

demykou δεν βρήκα σκουρόχρωμες αλλά πήρα μια πορτοκαλί,πράσινη,γκρι με ροζ, λίγο δύσκολο με είπαν να βρω σκούρες το καλοκαίρι..καλές τιμές συνολικά έδωσα 88 ευρώ,μια που βρήκα ήταν πολύ κλασσική για μεγάλη ηλικία..κρέμα θα πάω από βδομάδα να κοιτάξω αν υπάρχει αυτή της welleda που λέτε σε βιολογικό κατάστημα.επιθέματα έχω πάρει αλλά μάλλον μου φάνηκαν λίγα αν χρειαστώ θα στείλω κάποιον να με πάρει.σαμπουάν και τέτοια διάφορα λέω να πάρω από beauty shop που έχει συσκευασίες ταξιδίου να μη κουβαλάω ολόκληρα μπουκάλια,έξτρα βάρος είναι.αυτά.

 

Καλησπέρα.Με γεια και καλοφόρετες σου εύχομαι.Απο ποιο κατάστημα τις πήρες?Πολύ καλή τιμή είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...ευχαριστώ για το καλοφόρετες.Τις πήρα από μαγαζιά με εσώρουχα.εδώ πάνω δεν έχει λητώ παρόλο που μπήκα στο site den είδα κάτι ενδιαφέρον.ψάξε κι εσύ έτσι και κάτι θα βρεις,το καλό είναι ότι θα τις φοράω και μετά ας είναι φαρδούτσικες..να παίρνουμε αέρα!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια χρόνια πολλά!σήμερα άρχισα να ετοιμάζω κάποια πράγματα από την λίστα.ο άντρας μου έπαθε ένα σοκ.του είπα ότι καλύτερα να είναι έτοιμα παρά να τρέχουμε μετά αν και ακόμα έχω πολλά να πάρω και να κάνω..όλο νομίζει ότι βιάζομαι αλλά ξέρω ότι όλα περνάνε από το χέρι μου οπότε...διάβαζα ότι την βαλίτσα την κάνεις 1 μήνα πριν πητ αλλά εγώ αγχώνομαι λίγο

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι της αποψης να ειμαστε απο πριν οργανωμενες αν και τελικα ολα τα αφηνω τελευταια στιγμη...Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει!!!Μπορει να αναγκαστουμε σε ξαπλα (χτυπα ξυλο) και μετα πρεπει αλλοι να τρεχουν να μας παρουν πραγματα που ισως δεν ειναι και του γουστου μας!

Να ρωτησω ισως καποια που εχει γεννησει Μαη...Να παρω μονο κοντομανικα πιτζαμακια?Ειμαι κρυουλιαρα, αλλα διαβαζω για πολυ ζεστη στα δωματια. Αυτο δεν ειναι θεμα κλιματιστικου?Ποιος κανονιζει τη θερμοκρασια και κανει τοση ζεστη? Κι αν εξω εχει ζεστή μερα , μεσα θα εχει θερμανση? Δε θα πρεπει να εχει ψυξη το κλιματιστικο?Λεω εγω τωρα...Γιατι στην ψυξη με το κλιματιστικο σπιτι μου κρυωνω παντα και ειμαι σκεπασμενη ακομα και καλοκαιρι!Δωστε μου τα φωτα σας....

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerina1981 η θερμοκρασία στο μαιευτήριο είναι τέτοια ώστε να μην κρυώνουν ή να μη ζεσταίνονται τα μωράκια και όχι οι μαμάδες. Εγώ θα γεννήσω σε 10 μέρες και έχω μακρυμάνικες μεν, σατέν δε πυτζάμες αλλά πήρα και 3-4 τοπάκια για να τα φοράω και αν ζεσταίνομαι απλά βγάζω το πάνω μέρος της πυτζάμας. Επίσης, με το κρύο την παλεύεις (σκεπάζεσαι!), με τη ζέστη τι να κάνεις? Να βγάλεις το δέρμα σου? :P

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια να ρωτλησω κάτι που το έχω απορία...η βαλίτσα μου είναι σχεδόν έτοιμη..μόνο βρακάκια και παντοφλίτσες θέλω που ακόμη δεν βρήκα κάτι να βολεύει...σαν ρούχα εξόδου τι θα παρετε εσείς;εγώ κατέβασα τα καλοκαιρινά αλλά δεν νομίζω να με κάνει κάτι με το που θα γεννήσω.δοκίμασα μια φαρδιά παντελόνα που έχω αλλά στα μπουτκάκια σταμάτησε δεν ανέβηκε.μήπως να αγοράσω κάτι με τα τωρινάμου κυβικά;είναι το μόνο που δεν ξέρω τι να κάνω..rav-T γέννησες άραγε;;;;;στις μανούλες Ιουνίου-Ιουλίου δεν σε είδα...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε βοηθήσω αλλά εγω σκεφτόμουν να πάρω φόρμα, που είναι ελαστική, ενα τοπάκι και μια ζακετούλα. Βεβαια εγω γενναω Μαη. Για σενα Ιούνη Ιούλη πιστευω καλυτερα κατι πιο ελαφρυ!, αλλά σιγουρα ελαστικό!!Πάντως εγω θα αγοράσω, γιατι κι εμένα τίποτα δε μου κάνει πια απο τα παλιά μου ρούχα και δεν νομίζω να χασουμε πολλά κιλά μέσα στο νοσοκομείο. Σιγουρα όμως λιγάκι θα ξεπρηστούμε :wink: αρα καλό θα ναι να ναι ελαστικο. Μη μας πεσει και το ψαχνουμε... :lol::lol::lol::lol: Λεω εγω τώρα!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ, δεν γέννησα ακόμα, την επόμενη εβδομάδα! Αλλά και πάλι, μόνο στις μαμάδες Απριλίου-Μαϊου θα μπορούσες να με βρείς! Δεν ξέρω τι να σου πω για τα ρούχα εξόδου. Θα έλεγα να πάρεις μια φόρμα στο νούμερο πριν την εγκυμοσύνη, ή αν έβαλες πολλά κιλά ένα νούμερο μεγαλύτερο. Από πάνω, δεν το συζητώ, ένα κοντομάνικο μπλουζάκι και είσαι μια χαρά. Εγώ επειδή δεν έβαλα πολλά κιλά (μόνο 5), μαζί πήρα ένα παντελόνι που φορούσα προ εγκυμοσύνης αλλά και κατά τους πρώτους 2 μήνες αυτής. Ήταν το μόνο που μου έκανε. Θα το δοκιμάσω μια μέρα πριν και αν δεν μου κάνει θα πω του συζύγου να μου φέρει μια φόρμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

μόνο 5;;;;;εγώ 10 μέχρι τώρα και μάλιστα δεν ξέρω κατά πόσο καλά πάει η ζυγαριά μου..πως τα κατάφερες;καλά...εγώ τρέχω με τους μήνες και μπερδεύτηκα..σήμερα αγόρασα μια παντελόνα και κάποια άλλα μπλουζοφορέματα....αυτήν θα πάρω και ένα μπλουζάκι και είμαι οκ...

άντε με το καλό!!!!οι σερβιέτες λοχείας που πήρα δεν έχουν φτερά,δεν βρήκα και στο φαρμακείο με είπαν αυτές είναι δεν έχει άλλες!!!μια κοπέλα με έστειλε σε πμ τηλ για να παραγγείλω αλλά αν δεν τις δω πως να τις παραγγείλω;ακόμη και tena που είδα δεν είχε με φτερά!!στο ιντερνετ δεν βρήκα κάτι αξιόλογο

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κατορθώματος τα κιλά. Έτυχε. Άλλωστε εγώ από πριν είχα παραπάνω κιλά από το κανονικό. Οι σερβιέτες λοχείας δεν έχουν φτερά. Εγώ πήρα tena, αν και θα δώσουν και στο μαιευτήριο, αλλά πήρα και αυτές που χρησιμοποιώ στην περίοδο, που και xl είναι και φτερά έχουν και θέλω να ελπίζω πως μετά τις 3-4 μέρες θα μου αρκούν αυτές.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια να κάνω μια ερώτηση?Γιατι πρέπει να πάρουμε εσωρουχα μιας χρήσης?Σε μια εγχειρηση που χα κανει μου χαν δωσει και ειναι τελειως αβολα. :shock: Πώς θα βολευουν και με τις σερβιέτες??? :? Εγω λέω να πάρω κανονικά εσώρουχα φτηνα που και να γεμισουν αιματα να μη με νοιαζει να τα πεταξω μετα. Τι λετε?

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα εσώρουχα μιας χρήσης, είναι μεγαλύτερα απ τα κανονικά και χωράνε οι σερβιέτες λοχείας που θέλουν αεροδρόμιο. Γι'αυτό λέμε για εσώρουχα μιας χρήσης. Εγώ πήρα και 2-3 δικά μου εσώρουχα σε περίπτωση που καταφέρω να αρκεστώ στις δικές μου σερβιέτες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...