Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

στο γιο μου στο Μητερα θυμαμαι οτι εκτος απο τα προσωπικα μου -ρουχα κτλ- ολα τ'αλλα -εσωρουχα (αυτα τα σεξυ διχτυωτα :lol: , σερβιετες κτλ) τα εδιναν εκει... τα πληρωνες βεβαια... για το μωρο ειχα μονο το φορμακι που βγηκε απο το μαιευτηριο... εσυ jen τι ειχες μαζι σου?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το Έλενα είναι δημόσιο νοσοκομείο.είναι γενικό νοσοκομείο-μαιευτήριο Έλενα Βενιζέλου η πλήρης ονομασία!!!!αυτό που θέλω να ρωτήσω κορίτσια είναι το εξής...φορμάκια στο δημόσιο νοσοκομείο δίνουμε εμείς...ανχρειαστεί να δώσουμε γάλα εμπορίου τι θα κάνουμε;πρέπει να πάρω μαζί μου ολόκληρη προίκα..βραστήρα μπουκάλια κλπ..επίσης τι γάλα σκόνη δίνουμε;ξέρει καμμιά σας να μου πει;που τα φτιάχνουμε;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

δεν πέρνεις τίποτα από γαλα μαζι σου τα εχουν ολα εκει και στο ετοιμαζουν και σου δινουν μπουκαλι οταν τους το ζητας...το ιδιο με τα μπανιερα τα εχουν ολα εκει...παρε μονο φορμακια για το μωρο να το αλλαζεις το απογευμα απο το απαισιο ρομαπκι που το φορανε

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

jen ευχαριστώ πολύ..με έδιωξες πολύ άγχος!!!!θα ήταν βλακεία να κουβαλάμε για 3 μέρες όλα τα πράγματα...οπότε ξέρω ακριβώς τι πράγματα θα ετοιμάσω από τις λίστες που αναφέρουν τα κορίτσια πιο πάνω...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουν δωματιακι μπανιου, κ δωματιακι για να το γαλα, οπου εχει γαλα σε σκονη, βραστρηρα, αποστηρωτη.... ρωτα στο νοσοκομειο που θα γεννησεις τι θα σου παρεχουν....

που γεννας , στο πανεπιστιμιακο αλεξ/πολη?

Link to comment
Share on other sites

καλημερούδια.....ναι στο πανεπιστημιακό Αλεξ/πολης θα γεννήσω...ναι το καλύτερο είναι να ρωτ'ησω...φαντάζομαι όταν κάνω τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα μας πουν οι μαίες τι να πάρουμε...οπότε εγώ θα κάνω την δική μου βαλίτσα σε κάνα μήνα που θα είμαι 6,5 μηνών και μετά να έχω μόνο του μωρού!!!!!!ευχαριστώ Σοφία

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν έτοιμη και η δική μου βαλιτσούλα. Έχουμε και λέμε:

 

1 νυχτικό (για την 1η δύσκολη -λόγω καισαρικής- μέρα)

2 πυτζάμες με μακρύ μανίκι

1 πυτζάμα με κοντό μανίκι

4 τοπάκια (γιατί προβλέπεται να πεθάνουμε απ τη ζέστη)

2 σουτιέν θηλασμού

2 εσώρουχα

εσώρουχα μιας χρήσης

1 σετ πετσέτες

Επιθέματα στήθους

Υγρά μαντηλάκια καθαρισμού στήθους

Μαντηλάκια detol

Χαρτομάντηλα

Υγρά μαντηλάκια Κλινέξ για το μπάνιο

Καθισματάκια μιας χρήσης για τη λεκάνη

Σερβιέτες λοχείας

Σερβιέτες κανονικές (XL αυτές που χρησιμοποιώ όταν έχω περίοδο)

Παντόφλες

Σαγιονάρες

Πλαστική σακούλα (για τα άπλυτα)

1 βιβλίο

Τετράδιο-στυλό

Σαμπουάν-αφρόλουτρο

ξυραφάκι

Ρούχα εξόδου

 

Μένει να βάλω μέσα 1 πάνα για ακουμπάω το μωρό και 2 πανάκια για γουλίτσες τα οποία δεν έχω πλύνει ακόμα. Επίσης τελευταία στιγμή θα βάλω κάποια μικροπράγματα (ψαλιδάκι, καθρεπτάκι κ.λπ) και φορτιστή-handsfree.

 

Σε μια μεριά θα βάλω τα ρούχα της μπέμπας με τα οποία θα φύγουμε από το μαιευτήριο ώστε να τα φέρει ο μπαμπάς μας εκείνη την ημέρα.

Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι. Ψήνομαι να πάρω και ωτοασπίδες για κάθε ενδεχόμενο.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT πολύ καλή η λίστα σου....τα μαντηλάκια καθαρισμού του στήθους που έγραψες είναι ειδικά για το στήθος;για να πάρω κι εγώ.πριν και μετά το θηλασμό;γιατί δεν έχω καταλάβει πως καθαρίζουμε το στήθος...η μάνα μου λέει με χαμομηλάκι πριν και μετά.μια που το έφερε η κουβέντα!!!μαντηλάκια Detol για ποιο λόγο;για απολύμανση χεριών;

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα μαντηλάκια καθαρισμού του στήθους που έγραψες είναι ειδικά για το στήθος;για να πάρω κι εγώ.πριν και μετά το θηλασμό;

 

Ναι, είναι ότι ακριβώς έγραψα. Αλλά κατά τ άλλα, μακάρι να μπορούσα να σου απαντήσω! Τα είδα, τα πήρα. Θα έχω και την πετσετούλα να καθαρίζω με νεράκι και ελπίζω να είναι οκ.

 

η μάνα μου λέει με χαμομηλάκι πριν και μετά

 

Και που θα το βρεις το χαμομήλι στο μαιευτήριο? Τέλος πάντων, δεν έχω ακούσει για χαμομήλι. Θέλω να πιστεύω πως κάποια εκει μέσα θα μας βοηθήσει.

 

μαντηλάκια Detol για ποιο λόγο;για απολύμανση χεριών;

 

Ε, ναι. Δεν θα είναι πάντα εύκολο να σηκωνόμαστε να πλύνουμε τα χέρια μας, γι αυτό πήρα και απ αυτά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ravT πολύ καλή η λίστα σου....τα μαντηλάκια καθαρισμού του στήθους που έγραψες είναι ειδικά για το στήθος;για να πάρω κι εγώ.πριν και μετά το θηλασμό;γιατί δεν έχω καταλάβει πως καθαρίζουμε το στήθος...η μάνα μου λέει με χαμομηλάκι πριν και μετά.μια που το έφερε η κουβέντα!!!μαντηλάκια Detol για ποιο λόγο;για απολύμανση χεριών;

 

καλυτερα να πλενεις το στηθος μονο με νερακι, κ μετα να βαζεις κρεμα για τις θηλες!

οσο για τα μαντηλακια καθαρισμου χεριων, δεν χρειαζεσε, ακριβως διπλα σου, στο κρεββατι εχει sterillium pure, ειναι το ισχυροτερο απολλυμαντικο χεριων.....

αν θελεις να αγορασεις παρτο μετα για το σπιτι... στο νοσοκομειο δεν σου χρειαζετε!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να πλενεις το στηθος μονο με νερακι, κ μετα να βαζεις κρεμα για τις θηλες!

οσο για τα μαντηλακια καθαρισμου χεριων, δεν χρειαζεσε, ακριβως διπλα σου, στο κρεββατι εχει sterillium pure, ειναι το ισχυροτερο απολλυμαντικο χεριων.....

 

Το μόνο νερό να το δεχτώ αλλά δεν είναι απαραίτητη η κρέμα για τις θηλές!

Επίσης, sterillium pure έχει κάθε μαμά δίπλα της σε κάθε μαιευτήριο? Τέλος πάντων, δεν παθαίνουμε τίποτα αν έχουμε υγρά μαντηλάκια μαζί μας. Για φαγητό βγαίνουμε και τα αναζητάμε!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το sterilium είναι το καλύτερο για την απολύμανση των χεριών η μυρωδιά του όμως είναι αρκετά έντονη...κάθε μαμά δεν ξέρω αν το έχει δίπλα της αλλά υπάρχει σε κάθε δωμάτιο στην τελική ζητάς από τις μαίες ένα μπουκάλι.(στα φαρμακεία πουλάνε και μίνι συσκευασίες )το χρησιμοποιώ συνέχεια στην δουλειά μου....εμένα μου προκαλεί δύσπνοια..αλλά είναι μια λύση για να μην πιάνουν τα μωρά μας με βρώμικα χέρια...δυστυχώς δεν το σκέφτοναι όλοι να έχουν καθαρά χέρια..τα μαντηλάκια εγώ τα χρησιμοποιώ πολύ αλλά τα απλά όχι με απολυμαντικές ιδιότητες..μην ξεχνάτε ότι η πολύ καθαριότητα δεν είναι πάντα καλή!!!με μέτρο!!!αυτά..

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Απο εμπειρια θα ηθελα να σας πω να μη βαζετε ΤΙΠΟΤΑ στο στηθος σας αν θηλαζετε. Καθαρισμος μονο με νερο ή και λιγο ουδετερο σαπουνι (οχι συνεχεια) και λιγο λαδακι για τον πονο . Ολα αυτα τα μαντηλακια και οι κρεμες θηλων εχουν απαγορευμενα χημικα μεσα. Και δε χρειαζεται και τοση απολυμανση. Για τους ξενους ναι, που πιθανον να θελουν να αγκαλιασουν το μωρο. Και προς θεου, οχι φιλια στο προσωπο και τα χερακια. Ουτε προλαβαινω να σας γραψω τους δεκαδες λογους για τους οποιους απαγορευεται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλήθεια;;;;;και στα χεράκια δεν κάνει;στο πρόσωπο το καταλαβαίνω...αλλά τι θα κάνουμε με τις γιαγιάδες που θα θέλουν να τα χαρούν;;εντάξει μια υποχώρηση ίσως να κάνω για τα χεράκια..αλλά για φαντάσου εκετό φιλιά από τον καθένα!!!!!θα τρελαθώ..

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα για τις κρέμες που λέτε για το στήθος.Για το σκέτο νερό για καθάρισμα του στήθους είναι πιστεύω οτι καλύτερο.Υπάρχει μια κρέμα της weleda που περιέχει μόνο λανολίνη και είναι βιολογική και κάνει για το στήθος και μάλιστα χωρίς ξέπλυμα που κάνει για το θηλασμό.Μου το είχε πει μια μαία σε μια συνάντηση ενός γνωστού καταστήματος καθώς επίσης υπάρχει και όλη η σειρά η βρεφική για τα μωράκια για το μπάνιο τους.

Link to comment
Share on other sites

τελικά υπάρχουν πολλές γνώμες...νομίζω το καλύτερο τελικά είναι σαπούνισμα με ουδέτερο σαπούνι και μια κρέμα περιποίησης σαν αυτή που λέει η demykouχωρίς ξέπλυμα...πολύ πρακτικό μου φαίνεται...

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

staxioforina στα χερακια δεν κανει γιατι τα βαζουν στο στομα τους συνεχεια. Λογικα κανενας δεν πρεπει να παρεξηγηθει, ολοι πια το γνωριζουν. Το μωρο το φιλας στο κεφαλακι, το σβερκακι, το ποδαρακι.

Η βιολογικη κρεμα καλη ακουγεται, αλλα μετα το θηλασμο, μην τη τρωει το μωρο. Και μην πλενετε το στηθος με σαπουνι συνεχεια. Ξεραινεται, αφυδατωνεται και θα υποφερετε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα για τις κρέμες που λέτε για το στήθος.Για το σκέτο νερό για καθάρισμα του στήθους είναι πιστεύω οτι καλύτερο.Υπάρχει μια κρέμα της weleda που περιέχει μόνο λανολίνη και είναι βιολογική και κάνει για το στήθος και μάλιστα χωρίς ξέπλυμα που κάνει για το θηλασμό.Μου το είχε πει μια μαία σε μια συνάντηση ενός γνωστού καταστήματος καθώς επίσης υπάρχει και όλη η σειρά η βρεφική για τα μωράκια για το μπάνιο τους.

 

Αυτή πηρα εγω σήμερα ( Purelan λεγεται) μαζί με τη Vichy gia ραγαδες. Εχει 100% λανολινη και δε χρειαζεται ξεπλυμα. Λεω να τη βαλω και απο τωρα να μαλακωσουν λιγο.

Να ρωτησω κατι αλλο..τα επιθεματα στηθους τα πηρατε ολα για το μαιευτηριο? Ειναι πολυ μεγαλο το κουτι και πιανει χωρο..Εγω πηρα καμια 15αρια για αρχή, δε νομιζω να χρειαστουν και τα 40 που εχει το κουτι! Λες και παμε διακοπες εχω ετοιμαστει..μια βαλιτσα για μενα και μια για το μωρο :lol:

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπισκοτακι ο αντικειμενικος στοχος οταν θηλαζεις ειναι να σκληρηνουν και οχι να μαλακωσουν οι θηλες. Γι αυτο και οι παλιες που ηξεραν εβαζαν αλατονερο. Μολις σκληρηνουν οι θηλες σταματαει και ο πονος. Η αλοιφη που πηρες ειναι πολυ καλη και τη βαζεις μολις φαει το μωρακι για να σε ανακουφισει απο τον πονο.

Τα επιθεματα, αν θηλασεις αποκλειστικα, θα σου χρειαστουν ολα. Το μωρο τρωει τουλαχιστον 8 φορες τη μερα Χ 2... Κανε το λογαριασμο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani ευχαριστώ πολύ..ούτε που πήγε το μυαλό μου...νόμιζα ότι μετά τον 3ο βάζουν τα χεράκια στο στόμα και για αυτό σταματάμε και την αποστείρωση...όσο ζεις μαθαίνεις!!!!ας φιλάνε το ποδαράκι και πολύ είναι!!!!σβερκάκι μόνο εγώ και ο μπαμπάς..ούτε να το διανοηθεί κανένας..αχ...ακόμη δεν γεννήσαμε και τσατιζόμαστε!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

kassiani ευχαριστώ πολύ..ούτε που πήγε το μυαλό μου...νόμιζα ότι μετά τον 3ο βάζουν τα χεράκια στο στόμα και για αυτό σταματάμε και την αποστείρωση...όσο ζεις μαθαίνεις!!!!ας φιλάνε το ποδαράκι και πολύ είναι!!!!σβερκάκι μόνο εγώ και ο μπαμπάς..ούτε να το διανοηθεί κανένας..αχ...ακόμη δεν γεννήσαμε και τσατιζόμαστε!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσον αφορά τα λουξ του Έλενα για το μωρό δεν χρειάζεται να πάρετε απολύτως τίποτα μαζί σας. Όλα είναι ολοκαίνουρια και κάθε πρωί περνάνε κοπέλες και αλλάζουν σεντόνια και πετσέτες και ότι άλλο ζητήσετε. Τα μωρά τα κάνουν μπάνιο και τα αλλάζουν καθημερινά. Τα πάντα είναι καινούρια και δεν υπάρχει λόγος να παρετε επιπλέον βαλίτσα όπως είχα πάρει εγώ... Τσάμπα την κουβάλησα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...