Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω γεννησα τον Δεκεμβριο του 2007 το 1ο μου παιδακι κ ογιατρος μου μου ειχε πει οταν τον ρωτησα οτι απο καλοκαιρι ειμαι ετοιμη γα 2ο.Το Νοεμβριο του 2008 εμεινα εγκυος στο 2ο.Με καισαρικη παλι γιατι ο δρ. μου ειπε οτι ειναι μικρο το διαστημα και δεν γινεται με φτ.Το καλυτερο ομως ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου.Τοσο γρηγορα θες και δευτερο μωρακι?:D

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2μήνες γέννησα το 1ο μου κοριτσάκι με Καισαρική. Πόσο καιρό μετά μπορώ να μείνω έγκυος πάλι??????

 

εμένα ο γιατρός μου είπε μετά από ένα χρόνο..... κοντεύουμε τώρα και βουρρρρρρ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ρε κορίτσια με αγχώσατε...Δλδ θα υπάρχει πρόβλημα αν μείνεις έγκυος πριν τον 6ο μήνα???Φοβάμαι μην έγινε καμιά στραβή και είμαι πιο μπροστά έγκυος...Το μωράκι μου είναι ούτε 5 μηνών...

 

 

aPQlp3.png?NBdiHgCY

Η ζωή είναι πολύ όμορφη όταν ξέρεις να ζεις!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν κανει να μεινεις τοσο συντομα εγκυος γιατι η τομη δεν εχει επουλωθει πληρως. παρολα αυτα καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη, θα σου πει ο γιατρος σου.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Από συζήτηση με τον γιατρό μου καλό ειναι να περάσουν 18 μήνες από την μία καισαρική στην άλλη. Εάν είναι νωρίτερα χρειάζεται πολύ προσοχή με το που θα μπεις στον 9ο γιατί η μητρα αρχίζει τις συσπάσεις και χρειάζεται πολύ ξεκούραση.

Η κουμπάρα μου γέννησε με καισαρική 14 μηνές μετά την πρώτη. Ήταν μια χαρά σε όλη την εγκυμοσύνη απλά με το που μπήκε στον 9ο την έδωσε ο γιατρός το yutopar σε περιπτωση που είχε συσπάσεις να πέρνει 1 την ημέρα και να είναι ξάπλα. Πήρε δυο χαπάκια ολα και όλα και ξάπλα ήταν 2-3 ημέρες. Γέννησε 15 ημέρες νωρίτερα από την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

Το ίδιο και εγώ κανονικά θα έπρεπε να γεννήσω έως 23/9 ο γιατρός είπε γύρω στις 8/9 αν και θα έχουν περάσει 26 μήνες από την γέννηση του γιού μου. Θα του κάνω όμως και κουβέντα για φυσιολογικό τοκετο εάν γίνεται.

 

line_m121_beg_40_time_1214971200_text_cf20f0f1dfe3eae9f0e1f220eceff520e5dfede1e9.gif

dev250bp___.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου γυναικολογος μου ειχε πει να περασει ενας χρονος και μετα να μεινω εγκυος. καποια στιγμη που εγινε μια στραβη και ειχα καθυστερηση 1 μηνα ειχα παθει σοκ. πηγα να με εξετασει και η κορη μου ηταν 7 μηνων αλλα αυτον δεν τον ειδα να γχωνεται ετσι και αλλιως αρα μαλλον τα βγαζουν περα να χρειαστει!!!! τελικα εγω δεν ημουν τοτε εγκυος και ξαναεμεινα εγκυος οταν η μικρη ηταν 17 μηνων επομενως δεν ειχαμε πια θεμα. σε μια ξαδερφη μου ο δικος της γυναικολογος της ειχε πει να περασουν 2 χρονια και ετσι εκανε.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός σου είναι αυτός που θα σου πει πότε μπορείς να ξαναμείνεις έγκυος. Ο γιατρός μου είχε πει πως μετά από 3 μήνες από την πρώτη καισαρική μπορώ να ξαναμείνω έγκυος και έτσι έγινε. Μετά από 3 μήνες ξαναέμεινα έγκυος και γέννησα πάλι με καισαρική. Και οι 2 εγκυμοσύνες μου ήτανε πολύ καλές αλλά αυτό εξαρτάται και από τον οργανισμό της κάθε γυναίκας.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια είμαι καινούρια στη παρέα σας...

έχω κάνει τρεις καισαρικές (διότι ξεκίνησα με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής και ακολούθησαν και άλλες δύο)..και τον τελευταιο καιρο είμαι χάλια...είμαι ευγνώμων που έχω τρία ζουζουνάκια ΄,αλλά λατρεύω τα παιδιά και θα θελα τόσο να κάνω ένα τέταρτο , αλλά δε ξέρω αν μπορώ...

νοιώθω τόσο πεσμένη στη σκέψη και μόνο πως δε μπορώ ίσως να κάνω άλλο ένα μωράκι..στο μέλλον

Λατρεύω τα τρία μου αγγελούδια...:D...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς εκεί που μπορεί να βοηθήσει...:(:(

 

Έμεινα έγκυος στο τρίτο μου μωρό όταν η μπέμπα ήταν 5 μηνών. Ο γιατρός δεν μου ανέφερε καμία ανησυχία που θα κάνω καισαρική πάλι τόσο σύντομα...(την τρίτη στη σειρά). Καλά θα κάνεις να ρωτήσεις το γιατρό σου πάντως. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ούτε όλοι οι οργανισμοί... Και φυσικά έχω ξαδέρφες που έχουν κάνει 4 καισαρικές χωρίς πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς εκεί που μπορεί να βοηθήσει...:(:(

εμενα παντως ο γιατρός μου μου είπε χαρακτηριστικά :μπορεις να κανεις κι 7 καισαρικες αμα θες!δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που τους βρίσκετε βρε κορίτσια τέτοιους άνετους γιατρούς..εδώ σε μας είναι πολύ επιφυλακτικοί.....4 και με το ζόρι σου λένε!ada9 βλέπω είσαι από Αθήνα , οπότε με βλέπω να ρχομαι εκεί για γέννα:)

Λατρεύω τα τρία μου αγγελούδια...:D...

Link to comment
Share on other sites

Που τους βρίσκετε βρε κορίτσια τέτοιους άνετους γιατρούς..εδώ σε μας είναι πολύ επιφυλακτικοί.....4 και με το ζόρι σου λένε!ada9 βλέπω είσαι από Αθήνα , οπότε με βλέπω να ρχομαι εκεί για γέννα:)

ναι απο αθηνα και ο γιατρος μου ειναι στο Αττικο!Ψαξτο λιγο καλύτερα παντως, μπορεις να κανεις ανετα κι αλλες καισαρικες!τωρα που γεννησα νοσηλευοταν μια κοπελα με ουρολοιμωξη εγκυος στο 5ο και ολα με καισαρικη!δηλ ετοιμαζοταν για 5η καισαρική!:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας :)θα είθελα να μου πείτε την εμπειρία σας και αυτό που σας έχει πει ο γυναικολόγος σας.έχω ένα αγοράκι 7 μιση μηνών που γέννησα με καισαρική(περιτίλιξη λόρου)Μου είρθε η περίοδος 30 δεκεμβρίου και τον θήλαζα αποκλιστικά μέχρι πρην 15 μέρες .Έχω όμωσ συμπτωματα εγκυμοσύνης εδώ και λίγες μέρες και φοβάμαι πολύ μήπςσ είμαι έγκυος.θέλουμε πολύ ένα δευτερο παιδάκι αλλα δεν ξέρω εάν είναι πολύ νωρίς για την τομή.Εσείς έχετε ανάλογη εμπειρία???ο γυανικολόγος μετά απο καισαρική μετά απο πόσους μήνες σας είπε πςσ μπορείται ξανά να μίνετε έγκυοσ???

Περιμένω με αγονία τισ απαντήσεις σας:))

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γένησα Φεβρουάριο με καισαρική και Σεπτέμβριο (7 μηνες μετά) πήγα στον γιατρό για εξέταση. Τον ρώτησα για νεα εγκυμοσύνη (είχα ξεχάσει τι μου είχε πει στο μαιευτήριο) κ μου είπε απο εδώ και πέρα δεν υπάρχει πρόβλημα. Μπορεί οι 7 μήνες να είναι κοντά στο όριο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν και έμεινα έγκυος μετά από 15 μήνες περίπου μου είχε δώσει το ελεύθερο στο 3μηνο. Από ότι έχω καταλάβει και από γνωστές μου είναι ανάλογα στο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...