Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts

.. Βέβαια ο καθένας βλέπει τις αντοχές του από το πρώτο παιδί και αποφασίζει....

 

συμφωνώ με αυτό! Εγώ ας πούμε δεν θα μπορούσα να έχω και ένα μωράκι - παρόλο που γενικά θα ήθελα να είχα ακόμη ένα παιδάκι - στη φάση αυτή (καμμία βοήθεια επιπλέον απο μαμα-πεθερά- συγγενείς + αποκλειστικότητα στον Ιωακείμ κατ'απαίτησή του :D ). Πιστεύω όμως ότι σε κανένα εξάμηνο θα είναι καλύτερες οι συνθήκες :wink::wink: (βλέπε Ιωακείμ) :lol:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ολες σας τα λετε παρα πολυ καλα απλα καμια φορα η φυση δεν υπολογιζει το τι θελουμε εμεις.

 

Μια φιλη μου εκανε τρια αγορια με φυσιολογικο τοκετο ολα, μεσα σε πεντε χρονια και φαινεται που cool και ανετη αλλα υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος αναμεσα τους.

 

Για μενα το ιδανικο (αν θελει κι ο Θεος βεβαια) θα ηταν να κανω δυο παιδακια με διαφορα 2-3 χρονων και μετα απο καμια δεκαρια χρονια να σκασει μυτη και ενα ακομα για ανανεωση!

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι οταν μιλαω εχω στο νου μου παιδια που πανε στον παιδικο σταθμο...

Τις φασεις της συναισθηματικης αναπτυξης του παιδιου δεν τις θυμαμαι και επακριβως (ειναι πολλα χρονια που τα διαβασα για τελευταια φορα) αλλα μιλησα βασιζομενη στο εξης: Ενα παιδι 1.5 χρονων δεν μπορει να παιξει με αλλα παιδακια, να μοιραστει τα παιχνιδια του, ερχεται και σου ζηταει αγκαλια και ρωταει "Κυρια αγαπας μονο εμενα η και τα αλλα παιδακια" .

Ενα παιδακι 2.5 χρονων μπορει να παιξει, να μοιραστει, εχει αρχισει και "παιζει"ρολους μεσα από το συμβολικο παιχνιδι και κατα αυτον τον τρόπο (κατα τη γνωμη μου παντα) μπορει πιο ευκολα να δεχτει τον ερχομο ενος καινουργιου παιδιου στο σπιτι...

Να σημειωσω οτι δεν μιλαω σαν ειδικος αλλα σαν μητερα και εχοντας ως γνωνονα την εμπειρια μου και οτι παρατηρω γυρω μου.

Οσο γι αυτο που λες για την σωστη προετοιμασια θα συμφωνησω απόλυτα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι ότι είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας (4 αδερφια είμαστε)και είναι ότι καλύτερο μπορούσε να μου συμβεί. Η αλήθεια είναι ότι οι γονείς μου φάγανε μεγάλο πακέτο να μας μεγαλώσουν, αλλά τώρα μας καμαρώνουν και μαζευόμαστε και γεμίζει το σπίτι φωνές!!Τα εγγόνια είναι προς το παρόν 3. Όσο για την διαφορά ηλικίας, νομίζω έχει να κάνει με τις αντοχές σου...Γιατί ότι και να λέμε, με παιδιά με μικρή διαφορά ηλικίας περνάς μεγάλο λούκη αρχικά!!

Προσωπική μου γνώμη ...3 χρόνια διαφορά είναι το καλύτερο.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μήπως έχετε εμπειρία με ....τον τίτλο??

 

λένε ότι χρειάζεται χρόνος πρίν μπορείς να ξαναεγκυμονήσεις???

κάποτε άκουγα για 2 χρόνια...άλλοτε για 6 μήνες και πλέον μια φίλη έμεινε έγκυος ξανά στον ένα μήνα.

 

εεεεε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω εμπειρια απο απανωτη εγκυμοσυνη μετα απο καισσαρικη αλλα ο γυναικολογος που με ξεγεννησε μου ειχε πει να περιμενω 2 χρονια μεχρι την επομενη κυηση, ενω ο γυναικολογος που με παρακολουθει τωρα(αλλαξα γιατρο μετα την γεννα)μου ειχε πει οτι οι 6 μηνες ειναι αρκετοι!Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το θεμα του χρονου εχει να κανει με το αν εχει προλαβει να επουλωθει η πληγη της καισσαρικης ωστε να "αντεξει" το τεντωμα της επομενης εγκυμοσυνης ωστε αυτη να φτασει μεχρι τελους χωρις προβληματα και ενδεχομενα "ανοιγματα" της τομης με ροη υγρου και μολυνσεις!

Συνηθως στις επομενες κυησεις μετα απο καισσαρικη η γεννα γινεται με προγραμματισμενη επεμβαση μολις μπεις στους 9 μηνες για να αποφευχθει η μεγαλη πιεση που θα δεχθει η παλια τομη απο το υπερβολικο μεγαλωμα της κοιλιας μεχρι το τελος του 9ου μηνα!!!

Βεβαια πανω απ'ολα ειναι θεμα γυναικολογου και το πως το αντιμετωπιζει!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το θεμα του χρονου εχει να κανει με το αν εχει προλαβει να επουλωθει η πληγη της καισσαρικης ωστε να "αντεξει" το τεντωμα της επομενης εγκυμοσυνης ωστε αυτη να φτασει μεχρι τελους χωρις προβληματα και ενδεχομενα "ανοιγματα" της τομης με ροη υγρου και μολυνσεις!

 

Ακριβώς! Οπότε όσο μπορείς να το καθυστερήσεις, καλό είναι. Εγώ έμεινα δέυτερη φορά έγκυος μετά από 3 χρόνια παρά 2 μήνες και μετά τη δεύτερη καισαρική ο γιατρος μου είπε ότι η μήτρα μου ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και δεν είχε ανοίξει καθόλου. Έχω ακούσει όμως ότι πολλές φορές ο γιατρός βρίσκει σχεδόν ανοιχτή τη μήτρα τη δεύτερη φορά :shock:

 

Συνηθως στις επομενες κυησεις μετα απο καισσαρικη η γεννα γινεται με προγραμματισμενη επεμβαση μολις μπεις στους 9 μηνες για να αποφευχθει η μεγαλη πιεση που θα δεχθει η παλια τομη απο το υπερβολικο μεγαλωμα της κοιλιας μεχρι το τελος του 9ου μηνα!!!

 

όχι ακριβώς μόλις μπεις, περιμένουν συνήθως να συμπληρωθούν οι 38 εβδομάδες πριν από τις οποίες το μωρό θεωρείται πρόωρο, εγώ μπήκα προγραμματισμένα στα μέσα ακριβώς του 9ου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχετε εμπειρία με ....τον τίτλο??

 

λένε ότι χρειάζεται χρόνος πρίν μπορείς να ξαναεγκυμονήσεις???

κάποτε άκουγα για 2 χρόνια...άλλοτε για 6 μήνες και πλέον μια φίλη έμεινε έγκυος ξανά στον ένα μήνα.

 

εεεεε????

 

 

σε ενα μηνα! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

yeap, έχει μωρό 4 μηνών και είναι έγκυος 3 μηνών.

 

κι εμένα μου έκανε εντύπωση και γι αυτό σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα.

 

κι εγώ με καισαρική γέννησα και....τρέμω!! μην μου συμβεί!!! δεν αφήνω τον άντρα μου ούτε να με αγγίξει χωρίς προστασία...... :oops:

Link to comment
Share on other sites

Επί ευκαιρίας... Μετά τον τοκετό ... Τι μέθοδο προφύλαξης χρησιμοποιείτε ? Αντισυλληπτικά έχει πάρει καμιά είναι καλά ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νικη μου το καλυτερο απ'ολα ειναι να μιλησεις με τον γιατρο σου για τις μεθοδους αντισυλληψης που θα ακολουθησεις μετα την γεννα!!Εκεινος θα σου πει ποια ειναι η καταλληλη για τον δικο σου οργανισμο,εκεινη που επιτρεπεται η οχι να χρησιμοποιησεις!Για παραδειγμα υπαρχουν κατηγοριες γυναικων οπου τα αντισυλληπτικα απαγορευονται(εκει ανηκω κι εγω) αλλα αυτο μπορει να στο πει μονο ο γιατρος σου!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Εμένα ο γιατρός μου, είχε πει ότι μετά τους 6 μήνες θα μπορώ να μείνω έγκυος, οπότε ότι θα πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα να μην το πάθω νωρίτερα

 

Το διάστημα 2 χρόνια το έχω ακούσει και εγώ. Η μάνα μου που γέννησε επίσης με καισαρική μου είπε ότι τότε ήταν 2 χρόνια, αλλά ΄μου είπε ότι τότε κάνα τις τομές ψηλά στην μήτρα και ότι ήταν πιο επικύνδυνο. Μάλιστα παλαιότερα, κάνα στην μήτρα κάθετη τομή (σε όλη την κοιλιά) οπότε ήταν περισσότερο επικύνδυνο.

 

ΊΣως καλύτερο είναι την διάνωση να την δόσει ο γιατρός για το πότε θα μπορέσει η κάθε γυνάικα να ξαναμέινει έγκυος, αφού ειναι και διαφορετική περίπτωση

 

Αντισυλληπτικά εγώ έπερνα πριν και από την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά έπρεπε να το θυμάμαι κάθε μέρα (αυτό είναι το δύσκολο της υπόθεσης)

 

Πάντως ξέρω από τον γιατρό μου ότι όσο θηλάζεις δεν μπορείς να πάρει αντισυλληπτικά γιατί είναι στην ουσία ορμόνες οι οποίες περνάνε μέσα στο γάλα.

 

Μετά την 2η εγκυμοσύνη πάντως θα ήθελα να βρω κάποια καλή μέθοδο αντισύλληψης γιατί και τα χάπια δεν είναι να τα παίρνεις και για πολύ καιρό

Όταν γεννήσω με το καλό θα το συζητήσω με τον γιατρό μου..

Link to comment
Share on other sites

...εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να βάλω σπιράλ. το θεωρεί ασφαλέστερο και ιδανικό για σταθερές σχέσεις. αλλά εγώ ακόμη δεν το πήρα απόφαση...ακόμα θυμάμαι το χέρια του μέσα μου....και ....τρομάζω...

Link to comment
Share on other sites

...εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να βάλω σπιράλ. το θεωρεί ασφαλέστερο και ιδανικό για σταθερές σχέσεις. αλλά εγώ ακόμη δεν το πήρα απόφαση...ακόμα θυμάμαι το χέρια του μέσα μου....και ....τρομάζω...

 

Κι εγω το σκεφτομουν το σπιραλ και το απερριψα για τους ιδιους λογους!Και στις 40 μερες που πηγα να με δει με βαρια καρδια πηγα!Προς το παρον προφυλακτικο!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το σκεφτηκα καν για καποια αλλη μεθοδο αντισυλληψης. Ισως ειναι εγωιστικο αλλα το σωμα μου εχει υποστει ηδη αρκετη ταλαιπωρια για να υποστει και αλλη. Αντισυλληπτικα δεν εχω παρει ποτε μου και τωρα ειμαι ηδη πολύ μεγάλη για να τα αρχισω οπότε ας υποστει μια σχετικη ταλαιπωρια ο συζυγος.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ σπιραλ δεν ποναει στην τοποθετηση του αν ειναι καλος ο ιατρος.εχει βεβαια μειονεκτηματα αρκετα.αν ο μονος λογος που δεν βαζεις σπιραλ ειναι ο φοβος οτι θα πονεσεις ξεχνα το.θα αιθανθεις μια πιεση απλα.οπως οταν σου κανουν μασαζ shiatsou.

Link to comment
Share on other sites

:roll::roll::roll:

Η κορούλα μου είναι 5 μηνών και είμαι στον 3ο μήνα κύησης...

Όταν έκανα το τεστ δεν το πίστευα, ένα μικρό shock κυρίως γιατί μόλις είχα βγει από την φάση της εγκυμοσύνης.

Όσον αφορά την νέα κύηση, ο γιατρός μου με καθησύχασε, όλα θα πάνε καλά. Την προγούμενη εβδομάδα όταν είδα στον υπέρηχο το νινί, μου είπε ότι είναι μία χαρά και γω επίσης. ΄

Απλά ενώ είναι ακριβώς στις ίδιες ημερομηνίες με την μπέμπα, πιθανών να γεννηθεί λίγο πιο μπροστά περίπου 10 -12 ημέρες.

Τελίκα στη 2η εγκυμοσύνη είσαι πιο ήρεμη, ψύχραιμη... στον αυτόματο πιλότο... έτσι το λέω. :D:shock::D

Link to comment
Share on other sites

ilonka19 δεν θα είναι στο ίδιο έτος γιατί η μπέμπα γεννήθηκε Δεκέμβριο...

αλλά όντως θα είναι σαν διδυμάκια... :lol:

τρομερή δεν ξέρω αν είμαι αλλά μάλλον για μαμα Τερέζα το πάω.... με δύο μωράκια και μία σκυλίτσα..... :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να περιμένω 2-3 χρόνια, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά, και μου τόνισε πως αν μείνω έγκυος θα πρέπει να το χάσω κάτι που το αποκλείω εκ των προτέρων! Επίσης στο νοσοκομείο που γέννησα που είπαν πως αφού η πρώτη μου γέννα ήταν καισαρική και οι επόμενες θα είναι μόνο καισαρική και μπορώ να κάνω μέχρι 3 τοκετούς συνολικά. Επίσης στο νοσοκομείο συνήθως (δεν ξέρω τι γίνεται στις ιδιωτικές κλινικές) δεν εξετάζουν καν την κατάσταση αλλά εφόσον έχεις κάνει καισαρική σε στέλνουν και πάλι για καισαρική.

Έχω διαβάσει πως αυτό δεν είναι απόλυτο. Οτι, δηλαδή, αν περάσει ικανοποιητικό διάστημα (και αφού υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες) μπορεί να υπάρξει φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πως αυτό δεν είναι απόλυτο. Οτι, δηλαδή, αν περάσει ικανοποιητικό διάστημα (και αφού υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες) μπορεί να υπάρξει φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική.

Κι εγω το εχω ακουσει αυτο βρε κοριτσια αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια που να το εχει κανει!!Ισως γιατι οι γιατροι βολευονται με την καισσαρικη και δεν θελουν να ρισκαρουν με εναν φυσιολογικο τοκετο!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει φυσιολογίκος τοκετός μετά απο καισαρική πρέπει να επακολουθήσει μια εύκολη γέννα με ένα μικρό μωρό, χωρίς πρόκληση τοκετού, γιατί η μήτρα είναι τραυματισμένη μια φορά (απο την καισαρική) και δεν αντέχει πολλά ζόρια... είναι επίφοβο διαφορετικά και γιαυτό οι γιατροι το αποφεύγουν...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...