Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και φυσικά μορείς να την γράψεις στο ΙΚΑ ( όπως έκανα κι εγώ) και να την κάνεις χωρίς να κλείσεις ραντεβού λόγω του οτι είσαι έγκυος δεν θα περιμένεις καθόλου ( αν και στην ευρωδιάγνωση η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 15 ?) Απλά θα πρέπει να πας 07:00 το πρωί. Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής : την άλλη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση στο ικα και στο τηλέφωνο από το ικα μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να φάω γλυκό την προηγούμενη μέρα αλλά σε ένα ιδ. μικροβιολογικό που ρώτησα μου είπαν οτι τις 3 προηγούμενες μέρες το βράδυ πρέπει να τρώω από ένα γλυκό. Τι είναι σωστό τελικά αν γνωρίζει κάποια ας μ΄ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι και οι κάτω του ορίου τιμές είναι παθολογικές αλλά αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου μάλλον:)

 

Τελικά μίλησα με το γιατρό μου και μου επιβεβαίωσε τα λεγόμενα της μικροβιολόγου ότι είναι μια χαρα οι τιμές μου!!!!! Ουφφφφφφφφφφφ!!!!

Ολα καλάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαίνω, σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα πρέπει να είναι 40-.

Οσο για το διαβήτη λόγω κληρονομικότητας αγχώνομαι. Η μητέρα μου εμφάνισε αλλά τον φροντίζει με διατροφή και glucophase και είναι μια χαρά. Ποτέ δεν είχα τίποτε, προτιμώ να μην έχω ούτε στην κύηση, να μην έχω τύψεις ότι έφαγα κάτι και κάνω κακό στο μωρό. Εχω μάθει και καλοφαγού και άντε να μαζευτώ...

Εχω ακούσει για ενέσεις ινσουλίνης στο φόρουμ και φρίκαρα!

Αλλά έχεις δίκιο, ας περιμένω και βλέπω.

Αντε με το καλό και στην 38η εβδομάδα!!! Κοντεύεις oneiraki!!!

 

Μην αγχώνεσαι όμως!!Αν είναι κάτι να εμφανιστεί θα εμφανιστεί!Εγώ σκέψου δεν είχα καν ιστορικό και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια!Το θέμα είναι πως διαχειρίζεται ο οργανισμός το σοκ της εγκυμοσύνης:)Και η ινσουλίνη είναι το τελευταίο γιατί αν μπείς σε διατροφή θα τρυπιέσαι έτσι και αλλιώς 4 φορές τη μέρα για να μετρηθείς,οπότε..Εγώ σκέψου τώρα που κάνω ινσουλίνη εδώ και κανένα 1,5 μήνα τρυπιεμαι 6 φορές τη μέρα..Όλα συνηθίζονται όμως!!:D:D

 

και φυσικά μορείς να την γράψεις στο ΙΚΑ ( όπως έκανα κι εγώ) και να την κάνεις χωρίς να κλείσεις ραντεβού λόγω του οτι είσαι έγκυος δεν θα περιμένεις καθόλου ( αν και στην ευρωδιάγνωση η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 15 ?) Απλά θα πρέπει να πας 07:00 το πρωί. Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής : την άλλη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση στο ικα και στο τηλέφωνο από το ικα μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να φάω γλυκό την προηγούμενη μέρα αλλά σε ένα ιδ. μικροβιολογικό που ρώτησα μου είπαν οτι τις 3 προηγούμενες μέρες το βράδυ πρέπει να τρώω από ένα γλυκό. Τι είναι σωστό τελικά αν γνωρίζει κάποια ας μ΄ενημερώσει.

 

:confused::confused::confused:Νομίζω πως αρκεί να είσαι νηστική για 10-12 ώρες και αυτό είναι όλο:)

 

Τελικά μίλησα με το γιατρό μου και μου επιβεβαίωσε τα λεγόμενα της μικροβιολόγου ότι είναι μια χαρα οι τιμές μου!!!!! Ουφφφφφφφφφφφ!!!!

Ολα καλάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μια χαρά depy!!!:):):)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

24η με 26η αλλά είναι μάλλον και θέμα γιατρού. Στην ξαδέρφη μου πχ της είπε να την κάνει 28η.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με το γιατρό μου και μου επιβεβαίωσε τα λεγόμενα της μικροβιολόγου ότι είναι μια χαρα οι τιμές μου!!!!! Ουφφφφφφφφφφφ!!!!

Ολα καλάααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!

bravo!!! να καλά νέα!!!:D

 

Μην αγχώνεσαι όμως!!Αν είναι κάτι να εμφανιστεί θα εμφανιστεί!Εγώ σκέψου δεν είχα καν ιστορικό και γενικότερα δεν ήμουνα υποψήφια!Το θέμα είναι πως διαχειρίζεται ο οργανισμός το σοκ της εγκυμοσύνης:)Και η ινσουλίνη είναι το τελευταίο γιατί αν μπείς σε διατροφή θα τρυπιέσαι έτσι και αλλιώς 4 φορές τη μέρα για να μετρηθείς,οπότε..Εγώ σκέψου τώρα που κάνω ινσουλίνη εδώ και κανένα 1,5 μήνα τρυπιεμαι 6 φορές τη μέρα..Όλα συνηθίζονται όμως!!:D:D

α άμα είναι η ινσουλίνη σε μορφή στυλό δεν έχω πρόβλημα. Τις μεγάλες ενέσεις φοβάμαι, όταν πάω στον μικροβιολόγο δεν κοιτάω όταν παίρνει αίμα :lol:

Επαιρνα της μάνας μου το σάκχαρο επί μήνες και πού και πού έπαιρνα και σε μένα, ξέρω πως είναι :D

Ο οργανισμός μου δε βλέπω να έχει σοκαριστεί με την εγγυμοσύνη διόλου, ελπίζω ούτε το ζάχαρο :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά μορείς να την γράψεις στο ΙΚΑ ( όπως έκανα κι εγώ) και να την κάνεις χωρίς να κλείσεις ραντεβού λόγω του οτι είσαι έγκυος δεν θα περιμένεις καθόλου ( αν και στην ευρωδιάγνωση η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 15 ?) Απλά θα πρέπει να πας 07:00 το πρωί. Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής : την άλλη εβδομάδα θα κάνω την εξέταση στο ικα και στο τηλέφωνο από το ικα μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να φάω γλυκό την προηγούμενη μέρα αλλά σε ένα ιδ. μικροβιολογικό που ρώτησα μου είπαν οτι τις 3 προηγούμενες μέρες το βράδυ πρέπει να τρώω από ένα γλυκό. Τι είναι σωστό τελικά αν γνωρίζει κάποια ας μ΄ενημερώσει.

εγώ θα ρωτούσα το γιατρό μου, γιατί καθένας λέει άλλα τελικά όπου ρωτήσουμε.

Ο γιατρός είναι που θα τη δεί και θα κρίνει αν πάμε σε διαβητολόγο οπότε εγώ αυτόν εμπιστεύτηκα. Μπέρδεμα όντως!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι, υπάρχει περίπτωση το ζαχαρο νηστείας στην αιματολογική να βγαίνει μια χαρά, και στην καμπύλη ζαχαρου να σου βρουνε ζάχαρο; Εγω ας πούμε στην τελευταία αιματολογική είχα ζαχαρο 74 (με κάτω όριο το 70) μπορεί αυτό να μην έχει απολύτως καμία σημασία;

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nai silent...

η καμπυλη θα δειξει..το ζαχαρο νηστειας..ειδικα στην εγκυμοσυνη δε σου λεει πολλα πραγματα για το ζαχαρο

γιατι στο ζαχαρο νηστειας ο οργανισμος εχει πολυ χρονο να μεταβολισει τους υδατανθρακες

το θεμα ειναι τι γινεται μετα το γευμα...

Link to comment
Share on other sites

ναι silent

και γω στις μηνιαίες εξετάσεις είχα ζάχαρο 75

και στον 7ο που έκανα καμπύλη ξεκίνησα με 71 νηστείας

και μετα 75γρ γλυκόζης χτύπησα διακοσάρι και στην 1η και στην 2η ώρα!!!

 

μόνο με καμπύλη φαίνεται ο διαβήτης κύησης

 

επίσης τουλάχιστον 3 μέρες πριν χρειάζεται διατροφή πλούσια σε

υδατάνθρακες (σε άλλους λένε και μια βδομάδα πριν)

 

εγώ τότε δεν το ήξερα και πήγα να την κάνω μετά από

αυστηρή διαίτα απουσίας υδατανθράκων....

 

ο λόγος που χρειάζεται να κάνεις αυτή τη διατροφή είναι

για να ξυπνήσεις τον μεταβολισμό και να ενεργοποιήσεις την

παραγωγή ινσουλίνης που καίει τη γλυκόζη

(εγώ πχ που έκανα αυστηρή διαίτα με ελάχιστους υδατάνθρακες

είχα "κοιμήσει" τον οργανισμό μου στην καύση της γλυκόζης

και διψούσε για να δεσμεύσει υδατάνθρακες)

 

επίσης η διαίτα με πολλούς υδατάνθρακες χρειάζεται για να

εξαντλήσεις ότι αποθέματα γλυκόζης έχεις...και να δούνε στην εξέταση

πόση ινσουλίνη μπορείς να παράγεις εκ νέου για να κάψεις τη γλυκόζη...

 

μόνο έτσι είναι πιο αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα

 

βέβαια εγώ που έπιασα 200 δεν είχα καμία σωτηρία

διαβήτης κύησης καραμπινάτος

αλλά δεν χρειάστηκα ινσουλίνη

τα κατάφερα με διατροφή

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

α και να προσθέσω ότι πρέπει πριν κάνεις την καμπυλη

να κάνεις 10-12 ώρες νηστεία

εκτός από την διατροφή με τους υδατάνθρακες

 

ο λόγος που κάνεις τόσες ώρες νηστεία είναι για να δούνε

πως αντιδρά το ζάχαρο χωρίς τροφή τόσες ώρες

σε άλλους ανεβαίνει ενώ σε άλλους πέφτει πολύ

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ 200άρι χτύπησα στην καμπύλη την 100μλ που έκανα!!:-/ Και την ινσουλίνη την ξεκίνησα γιατί παρόλο που ο διαβήτης είχε στρώσει με την διατροφή -οι τιμές δηλ στη μία ώρα ήτανε μια χαρά- στον υπέρηχο το αμνιακό υγρό φαινότανε στο ανώτατο φυσιολογικό όριο. Ο γυναικολόγος απεφάνθει ότι αυτό είναι ένδειξη ότι ο διαβήτης δεν στρώνει ,συμφώνησε και ο ενδοκρινολόγος ότι σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και με καλές τιμές πλέον το θέμα είναι βιολογικό και δεν στρώνει οπότε εκεί πρέπει να επέμβεις με ινσουλίνη..Ε όταν έκανα και τις ενέσεις κορτιζόνης την 30η βδομάδα η ινσουλίνη ήτανε πλέον αναπόφευκτη γιατί το σάκχαρο για 3 μέρες ήτανε στο Θεό..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηγα την δευτερα στον γιατρο μου κ βρηκε την καμπυλη μου ανεβασμενη(0'-67 κ 60'-170) κ μου ειπε να παω οπωσδηποτε σε ενδοκρινολογο..εκλεισα ηδη ραντεβου.εχω πολυ αγχος κ η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα γιατι δεν θελω να παθει το οτιδηποτε η μπεμπουλα μου κ παραλληλα επειδη ειμαι φαγανουλα φοβαμαι μηπως μου δωσουν καποια βαυστηρη διαιτα.οσες κανετε ειδικη διατροφη μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα τι τρωτε την ημερα???

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα πηγα την δευτερα στον γιατρο μου κ βρηκε την καμπυλη μου ανεβασμενη(0'-67 κ 60'-170) κ μου ειπε να παω οπωσδηποτε σε ενδοκρινολογο..εκλεισα ηδη ραντεβου.εχω πολυ αγχος κ η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα γιατι δεν θελω να παθει το οτιδηποτε η μπεμπουλα μου κ παραλληλα επειδη ειμαι φαγανουλα φοβαμαι μηπως μου δωσουν καποια βαυστηρη διαιτα.οσες κανετε ειδικη διατροφη μπορειτε να μου πειτε ενδεικτικα τι τρωτε την ημερα???

 

Να μην αγχώνεσαι γιατί και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο,όλα καλά θα πάνε!Το μωρό δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ να βγει μεγάλο το οποίο θα το έλεγχεις έτσι και αλλιώς για να το αποφύγεις!Όλα τα υπόλοιπα περί μακροσωμίας και γενετικών ανωμαλιών λόγω σακχάρου είναι εξαιρετικά σπάνια - λόγια του 2ου ενδοκρινολόγου που είδα!!Θα δεις τι διατροφή θα σου δώσει - στην έγκυο δεν κάνουμε ποτέ δίαιτα - και θα προσασμοστείς ανάλογα. Θα τσεκάρεις τι σου ανεβάζει το σάκχαρο, θα κόψεις σίγουρα τα λευκά ψωμία, ζυμαρικά,ζάχαρες κλπ και όλα θα πάνε καλά!:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχώνεσαι γιατί και αυτό ανεβάζει το σάκχαρο,όλα καλά θα πάνε!Το μωρό δεν θα πάθει τίποτα, το πολύ πολύ να βγει μεγάλο το οποίο θα το έλεγχεις έτσι και αλλιώς για να το αποφύγεις!Όλα τα υπόλοιπα περί μακροσωμίας και γενετικών ανωμαλιών λόγω σακχάρου είναι εξαιρετικά σπάνια - λόγια του 2ου ενδοκρινολόγου που είδα!!Θα δεις τι διατροφή θα σου δώσει - στην έγκυο δεν κάνουμε ποτέ δίαιτα - και θα προσασμοστείς ανάλογα. Θα τσεκάρεις τι σου ανεβάζει το σάκχαρο, θα κόψεις σίγουρα τα λευκά ψωμία, ζυμαρικά,ζάχαρες κλπ και όλα θα πάνε καλά!:)
να'σαι καλα..σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..καπου διαβασα οτι σε περιπτωση διαβητη κυησης γεννας προωρα κ ταραχτηκα.αυριο εχω ραντεβου με την γιατρο που μου συνεστησε ο γιατρος μου,ευχομαι να μην μου τα πει τραγικα.
Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα..σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..καπου διαβασα οτι σε περιπτωση διαβητη κυησης γεννας προωρα κ ταραχτηκα.αυριο εχω ραντεβου με την γιατρο που μου συνεστησε ο γιατρος μου,ευχομαι να μην μου τα πει τραγικα.

 

Να μην ταραχτείς ό,τι και αν σου πει!Και εμένα μου είχε εκθέσει όλα τα πιθανά ενδεχόμενα στην αρχή και κάποια μάλιστα ήτανε τραγικά απλώς!Ο πρόωρος τοκετός φαινότανε αστείο μπροστά σε αυτά που είχα ακούσει!Τίποτα δεν είναι απόλυτο όμως.Όλα εξαρτώνται από το πως ρυθμίζεται ο διαβήτης και πως μεγαλώνει το μωρό.Μου είχε πει και εμένα ότι συνήθως μετά τις 38 βδομάδες δεν αφήνουνε την κύηση αλλά είμαι ήδη 37+5 και περιμένουμε..Ούτε καισαρικές ούτε τίποτα. Αυτό όμως γιατί ως τώρα είναι εντάξει τα πράγματα. Απλώς σε παρακολουθεί πιο στενά προς το τέλος ,εμένα δηλ τώρα με βλέπει κάθε 3 μέρες το οποίο δεν είναι κακό:)Όλα καλά θα πάνε!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

mariazerta δεν είναι δεδομένο οτι θα γεννήσεις πρόωρα...εξαρτάται από το πώς θα εξελιχθεί το ζάχαρο...εγώ είχα πολύ πιο ανεβασμένες τιμές από τις

δικές σου στη καμπύλη αλλά το ρύθμισα με διατροφή και γέννησα φυσιολογικά στις 38+4 χωρίς πρόκληση... απλά με έπιασαν οι πόνοι...

3100γρ ήταν ο μπεμπάκος μου και είχα πάρει 8 κιλά σύνολο

 

ο γιατρός μου είχε πει ότι θα με περίμενε μέχρι το τέλος της ΠΗΤ μου αλλά ούτε μέρα παραπάνω από τις 40 εβδομάδες...θα κάναμε πρόκληση κτλ...

 

οι τιμές σου σύμφωνα με τους δικούς μου ενδοκρινολόγους δεν είναι διαβήτης κύησης αλλά διαταραχή ανοχής στη γλυκόζη και πρέπει να το παρακολουθείς μήπως και ξεφύγει αργότερα...

στο γράφω γιατί παρόμοιες είχε και η ξαδέρφη μου που την παρακολουθούσαν και δεν χρειάστηκε να κάνει καμια φοβερή διατροφή

είχε καλές μετρήσεις με το μηχανάκι

 

όσο για τη διαίτα που έκανα ήταν 1800 θερμίδων

πάρα πολλές σαν θερμίδες αλλά όχι νόστιμα αυτά που έτρωγα

το συνήθισα όμως

στην αρχή είναι δύσκολα μέτα από κάποιο σημείο

κλείνει το στομάχι σου και δεν πεινάς

 

το χειρότερο ήταν το πρωινό μου

με τη συγκεκριμένη σειρά έτρωγα

ένα ποτήρι του κρασιού γκρειπφρούτ

250γρ γιαούρτι 0%

μια φέτα ψωμί τόστ ολικής αλέσης με ελάχιστη μαργαρίνη +30 γρ ανθότυρο

και φυσικά περπάτημα 20 λεπτά μετά απο μισή ώρα....

 

φρικτό πρωινό

όταν διάβασα το χαρτί που μου το είχε γράψει ο ενδοκρινολόγος

γελούσα αλλά μετά διαπίστωσα ότι μόνο αν έτρωγα αυτά κρατούσα

το ζάχαρο εντός ορίων κι αυτό οριακά...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

το χειρότερο ήταν το πρωινό μου

με τη συγκεκριμένη σειρά έτρωγα

ένα ποτήρι του κρασιού γκρειπφρούτ

250γρ γιαούρτι 0%

μια φέτα ψωμί τόστ ολικής αλέσης με ελάχιστη μαργαρίνη +30 γρ ανθότυρο

και φυσικά περπάτημα 20 λεπτά μετά απο μισή ώρα....

 

φρικτό πρωινό

όταν διάβασα το χαρτί που μου το είχε γράψει ο ενδοκρινολόγος

γελούσα αλλά μετά διαπίστωσα ότι μόνο αν έτρωγα αυτά κρατούσα

το ζάχαρο εντός ορίων κι αυτό οριακά...

 

Πάλι καλά είσαι!!Εγώ αν φάω οτιδήποτε άλλο για πρωινό εκτός από ένα φλιτζάνι του τσαγιού γάλα χτυπάω κόκκινο:-(:sad::-(Οπότε τουλάχιστον στο πρωινό ρίχνω πείνα:|:neutral:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις, κατατοπιστικότατες.

 

Κακό όμως ότι το ζαχαρο δεν εχει άλλα σημάδια...:? Επειδή κάνεις και σχετικά αργά την εξέταση, είναι κρίμα να περνάει τόσος καιρός με λάθος διατροφή..

 

Αυτη η δίαιτα των 1800 θερμίδων (ανεξαρτητα απο το πρόβλημα ζαχαρου) δεν είναι κακή ιδέα βεβαια, διότι εμένα ο οργανισμός μου έχει υποστεί κάποιο σοκ και ότι τρωει τα κάνει ... κιλά :? Θα κοιτάξω και τον θυροειδή μου αυτό το μήνα... Ουφ, πολλές οι έννοιες!

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά είσαι!!Εγώ αν φάω οτιδήποτε άλλο για πρωινό εκτός από ένα φλιτζάνι του τσαγιού γάλα χτυπάω κόκκινο:-(:sad::-(Οπότε τουλάχιστον στο πρωινό ρίχνω πείνα:|:neutral:

 

 

αυτό το μεταγευματικό του πρωινού ήταν η μέτρηση που δυσκολευόμουν

να κρατήσω εντός ορίων....μόνο με το πρωινό που σου έγραψα τα

κατάφερνα κι αυτό ζόρικα προς το τέλος

έπαιζε μεγάλο ρόλο το περπάτημα

 

αλλά κι εσύ μην ρίχνεις τέτοια πείνα

δεν κάνει για σένα και το μωράκι

χρειάζεται να τρώς καλά στις εβδομάδες που είσαι

αφού κάνεις ινσουλίνη φάε και λίγο παραπάνω

μια φρυγανιά ίσως μαζί με το γάλα...

 

κι εγώ είχα πεί στον ενδοκρινολόγο να τρώω λιγότερους

υδατάνθρακες γιατί η διαίτα που είχε δώσει είχε πάρα πολλούς

αλλά μου είπε ότι είναι η βάση της διατροφής μας και

αν τους μειώσω θα έχω μεγαλύτερα προβλήματα

απλά είχα φροντίσει να κάνω καλούς συνδυασμούς

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Εχω καλά νέα!!! Χαμογελάω ολόκληρη! Τέτοια ανακούφιση ούτε όταν είδα το μωρό στον τελευταίο υπέρηχο!!

Βγήκαν τα αποτελέσματα, η καμπύλη ζαχάρου φαίνεται φυσιολογική!

Μίλησα με το μικροβιολόγο τηλεφωνικά και είπε ακριβώς αυτό!

Το μεσημέρι ίσως τις έχω στο χέρι και το απόγευμα θα τις στείλω και του γυναικολόγου να τις δεί όλες μαζί.

Ελπίζω και οι άλλες να είναι καλές, από τη χαρά μου δε ρώτησα :) :)

 

Τον εμπιστεύομαι πολύ αυτό το μικροβιολόγο.

Αλλωστε όπως στην πρώτη καμπύλη είπε ότι καλό είναι να κάνω την τρίωρη, έτσι και τώρα δε θα έλεγε αν έβλεπε κάτι ύποπτο??

Αχχχχχ κορίτσια ανακούφιση ουφφφφφφφ

Θα προσπαθήσω να μη κρεπαλιάζω πολύ και να τρώω πιο ισορροπημένα όσο πιο συχνά μπορώ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω καλά νέα!!! Χαμογελάω ολόκληρη! Τέτοια ανακούφιση ούτε όταν είδα το μωρό στον τελευταίο υπέρηχο!!

Βγήκαν τα αποτελέσματα, η καμπύλη ζαχάρου φαίνεται φυσιολογική!

Μίλησα με το μικροβιολόγο τηλεφωνικά και είπε ακριβώς αυτό!

Το μεσημέρι ίσως τις έχω στο χέρι και το απόγευμα θα τις στείλω και του γυναικολόγου να τις δεί όλες μαζί.

Ελπίζω και οι άλλες να είναι καλές, από τη χαρά μου δε ρώτησα :) :)

 

Τον εμπιστεύομαι πολύ αυτό το μικροβιολόγο.

Αλλωστε όπως στην πρώτη καμπύλη είπε ότι καλό είναι να κάνω την τρίωρη, έτσι και τώρα δε θα έλεγε αν έβλεπε κάτι ύποπτο??

Αχχχχχ κορίτσια ανακούφιση ουφφφφφφφ

Θα προσπαθήσω να μη κρεπαλιάζω πολύ και να τρώω πιο ισορροπημένα όσο πιο συχνά μπορώ!

 

Μια χαρά!!!Τζάμπα αγχωνόσουνα;);)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ονειράκι μου, μάλλον, αλλά επειδή ο διαβήτης με αγχώνει γενικά και για το μέλλον, ήρθε η ώρα να προσέχω περισσότερο. Μέχρι να αξιωθώ να ξαναχάσω πολλά κιλά και να ηρεμήσω λίγο.

Τρώω σαν τον άντρα μου πολλές φορές και παραπάνω. Γενικά όμως τρώω απόλα και ίσως αυτό κάνει τις αιματολογικές μου καλές.

Πόσο θα υποστηρίζει αυτό το σώμα τις κρεπάλες μου δεν ξέρω! Του χρόνου το χειμώνα γυμναστήριο ξανά τρέχοντας! :oops:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...