Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυριο πάω για καμπύλη ζαχάρου 1 ώρας με 50 ML γλυκόζης. Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει;

Εγω την εκανα χθες (αν και μονο 11 εβδομαδων) και μου πηρε 35? μαζι με μια αλλη για μια ορμονη (φιλικη τιμη ομως). Οποτε υπολογιζω κανενα εικοσαρικο για το ζαχαρο, αλλα και παλι δεν ξερω σιγουρα γιατι μας κανει πολυ καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάω κι γω αύριο επιτέλους να τη κάνω, αρκεί να μην έχω αναγούλες πάλι το βράδυ και φάω :(

Είχα κάνει την μονόωρη με 75 γρ. γλυκόζη νομίζω, και είχε βγεί 134.

Για να δω και η τρίωρη :confused:

Σχετικά με την τιμή, δεν την γράφουν ΙΚΑ/τεβε λογικά?

Είμαι ΤΕΒΕ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!! Και μένα κάνει φιλικές τιμές!!! Να φανταστείς ότι προχτες μου έκανε με δική της πρωτοβουλια μέτρηση ζαχαρου νηστείας και δεν μου το χρεώσε καθόλου. Πλήρωσα 20 ευρώ για γενική αίματος, ούρων και τοξόπλασμα με απόδειξη!!! Τhanks!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάω κι γω αύριο επιτέλους να τη κάνω, αρκεί να μην έχω αναγούλες πάλι το βράδυ και φάω :(

Είχα κάνει την μονόωρη με 75 γρ. γλυκόζη νομίζω, και είχε βγεί 134.

Για να δω και η τρίωρη :confused:

Σχετικά με την τιμή, δεν την γράφουν ΙΚΑ/τεβε λογικά?

Είμαι ΤΕΒΕ.

Απο οσο ξερω τη γραφουν, αλλα μια γνωστη μου κανανε 5 εβδομαδες να της βγαλουν αποτελεσματα, οποτε... Εγω δεν ασχολουμαι πλεον με τα ταμεια, ολες τις εξετασεις εξω τις κανω. Οχι οτι μας περισσευουν, απλα κουραστηκα να το ψαχνω και να μη βγαζω ακρη. Αν και δε χανεις κατι να ρωτησεις. Παντως η καμπυλη (η μικρη τουλαχιστον) ειναι φτηνη.

Τα δικα μου αποτελεσματα με 50gr. ηταν: 70 στην αρχη και 100 στη μια ωρα. Δεν πηγα ακομα στο γιατρο αλλα νομιζω ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο πάω για καμπύλη ζαχάρου 1 ώρας με 50 ML γλυκόζης. Μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει;

 

Αν θυμάμαι καλά την είχα πληρώσει 20Ε "φιλική τιμή"

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάω κι γω αύριο επιτέλους να τη κάνω, αρκεί να μην έχω αναγούλες πάλι το βράδυ και φάω :(

Είχα κάνει την μονόωρη με 75 γρ. γλυκόζη νομίζω, και είχε βγεί 134.

Για να δω και η τρίωρη :confused:

Σχετικά με την τιμή, δεν την γράφουν ΙΚΑ/τεβε λογικά?

Είμαι ΤΕΒΕ.

 

Εμένα μου την έγρσψε κανονικά ο γιατρός του ΤΕΒΕ και πήγα σε συμβεβλημένο μικροβιολογικό και την έκανα.Δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα,έτσι λειτουργεί αυτή η μικροβιολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την έγρσψε κανονικά ο γιατρός του ΤΕΒΕ και πήγα σε συμβεβλημένο μικροβιολογικό και την έκανα.Δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα,έτσι λειτουργεί αυτή η μικροβιολόγος.

Κι εμένα έτσι γίνεται με τις εξετάσεις, τότε όμως είχα πολλές μαζί και δεν ξέρω ποιές πλήρωσα ποιές όχι,

κάποιες δεν τις γράφουν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες το πρωί έκανα την καμπύλη των 50γρ. γλυκόζης. Σημερα πήρα τηλεφωνικά τα αποτελέσματα γιατι με είχε φάει η αγωνία και είναι τα εξής:

ζαχαρο νηστείας: 79 (με φτ 70-110)

60' μετά από λήψη 50γρ. γλυκόζης : 101 (με φτ 120-170)

 

Η μικροβιολόγος είπε πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν είναι ανησυχητικό που η 2η τιμή είναι κάτω από το κατώτατο όριο των φυσιολογικών τιμών;

 

ΥΓ. τιμή ακόμα δεν ξέρω, γτ από το αγχος μου δεν ρώτησα!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες το πρωί έκανα την καμπύλη των 50γρ. γλυκόζης. Σημερα πήρα τηλεφωνικά τα αποτελέσματα γιατι με είχε φάει η αγωνία και είναι τα εξής:

ζαχαρο νηστείας: 79 (με φτ 70-110)

60' μετά από λήψη 50γρ. γλυκόζης : 101 (με φτ 120-170)

 

Η μικροβιολόγος είπε πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν είναι ανησυχητικό που η 2η τιμή είναι κάτω από το κατώτατο όριο των φυσιολογικών τιμών;

 

ΥΓ. τιμή ακόμα δεν ξέρω, γτ από το αγχος μου δεν ρώτησα!!!

 

Έχω ακούσει ότι και οι κάτω του ορίου τιμές είναι παθολογικές αλλά αυτό θα σου το πει ο γιατρός σου μάλλον:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή θα μιλήσω με το γιατρό μου γτ λείπει. Ως τότε καμιά ομοιοπαθουσα θα μπορούσε να με διαφωτίσει; Η μικροβιολογος πάντως δεν με ανησύχησε τόσο....

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας..Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος και σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου με 75 γρ γλυκοζης .Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

0' 67

30' 117

60' 90

90' 107

120' 117.

Πηρα την γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι καλα .Εμενα ομως μου φαινονται ιδιαιτερα χαμηλα.Εσεις τι λετε?Να συμβουλευτω κ ενδοκρινολογο?

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έκανα την τρίωρη κορίτσια. Τί αναγούλα ήταν αυτή.

Ισως επειδή ήταν περισσότερη η γλυκόζη αυτή τη φορά, λίγωσα, με έπιασε βήχας. 2 ώρες ρευόμουν.

Αν ηταν τομωρό πιο μεγάλο πιστεύω θα το ένιωθα να παίρνει τούμπες ασταμάτητα!

Σας έρχομαι κι γω σύντομα με την...ετυμηγορία των αποτελεσμάτων! :)

Καλή επιτυχία σε όλες! Και καλά αποτελέσματα να'χουμε !

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας..Ειμαι 27 εβδομαδων εγκυος και σημερα εκανα την καμπυλη σακχαρου με 75 γρ γλυκοζης .Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

0' 67

30' 117

60' 90

90' 107

120' 117.

Πηρα την γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι καλα .Εμενα ομως μου φαινονται ιδιαιτερα χαμηλα.Εσεις τι λετε?Να συμβουλευτω κ ενδοκρινολογο?

 

Λογικά η καμπύλη θα έπρεπε να είναι ανάποδη μάλλον, δηλαδή να πέφτουν οι τιμές όσο περνάει η ώρα και όχι να ανεβαίνουν..Αλλά οι τιμές παρόλα αυτά είναι εντάξει..:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Oneiraki νομίζω ότι το σάκχαρο πιάνει μέγιστο 2 ώρες μετά. Γι'αυτό λένε στους διαβητικούς να το μετράνε 2 ώρες μετά το φαγητό. (πάσχει η μάνα μου αλλά δεν τα πολυξέρω :S )

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Στην εγκυμοσύνη ίσως να μην είναι έτσι όμως. Και στους 3 ενδοκρινολόγους που πήγα μέχρι να καταλήξω ο πρώτος μου είπε να το μετράω 1,5 ώρα μετά και οι άλλοι 2 στη μια ώρα μετά..Ίσως να έχει να κάνει και με το τι έβγαλε η καμπύλη σου..Αν πχ η καμπυλη δείχνει ότι ανεβάζεις 2 ώρες μετά ίσως να σου πούνε να το μετράς τότε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά η καμπύλη θα έπρεπε να είναι ανάποδη μάλλον, δηλαδή να πέφτουν οι τιμές όσο περνάει η ώρα και όχι να ανεβαίνουν..Αλλά οι τιμές παρόλα αυτά είναι εντάξει..:rolleyes::rolleyes:

Kαι εγω γι'αυτο ανησυχω ..αλλα η γιατρος μου ειπε οι τιμες ειναι φυσιολογικες.Παντως εμενα στο μικροβιολογικο μου ειπαν οταν κανεις την καμπυλη με 75 γρ. την 1η ωρα κορυφωνεται και την 2η πρεπει να εχει πεσει...Και σε εκεινους εκανε εντυπωση κ την εκαναν 2 φορες αλλα μου ειπαν οτι τους εχει ξανατυχει τετοιο αποτελεσμα...

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω γι'αυτο ανησυχω ..αλλα η γιατρος μου ειπε οι τιμες ειναι φυσιολογικες.Παντως εμενα στο μικροβιολογικο μου ειπαν οταν κανεις την καμπυλη με 75 γρ. την 1η ωρα κορυφωνεται και την 2η πρεπει να εχει πεσει...Και σε εκεινους εκανε εντυπωση κ την εκαναν 2 φορες αλλα μου ειπαν οτι τους εχει ξανατυχει τετοιο αποτελεσμα...

 

 

Ποιος ξέρει..:rolleyes::rolleyes:Ίσως ένας ενδοκρινολόγος να ειναι πιο ειδικός στο να απαντήσει αν είναι παθολογικό ή όχι.Κακά τα ψέμματα είναι άλλωστε και η ειδικότητα του:)Πάντως μην αγχώνεσαι εφόσον είσαι στις φυσιολογικές τιμές είσαι εντάξει!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Στην εγκυμοσύνη ίσως να μην είναι έτσι όμως. Και στους 3 ενδοκρινολόγους που πήγα μέχρι να καταλήξω ο πρώτος μου είπε να το μετράω 1,5 ώρα μετά και οι άλλοι 2 στη μια ώρα μετά..Ίσως να έχει να κάνει και με το τι έβγαλε η καμπύλη σου..Αν πχ η καμπυλη δείχνει ότι ανεβάζεις 2 ώρες μετά ίσως να σου πούνε να το μετράς τότε..

Καλά σίγουρα, σε λίγο και διαβητολόγοι θα πρέπει να κάνουμε :D

Να ρωτήσω, λέτε για ενδοκρινολόγο, τί σχέση έχει με το διαβήτη?

Ρωτώ γιατί εμένα ο γυναικολόγος είπε ότι αν βγεί παθολογική θα με στείλει στο διαβητολόγο.

Εντωμεταξύ η ενδοκρινολόγος μου είναι Αθήνα, και αν την αφορούν οι εξετάσεις του διαβήτη θέλω να της της δείξω έστω με fax.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνήθως οι ενδοκρινολόγοι είναι και διαβητολόγοι αλλά είναι σημαντικό να έχει και ειδίκευση αν γίνεται στον διαβήτη κύησης.Γιατί διαφορετικά αντιμετωπίζεται ο διαβήτης και διαφορετικά ο διαβήτης κύησης.Εμένα πχ και οι τρεις μου είπανε πως δεν κάνει να τρώω προϊόντα για διαβητικούς, η διατροφή μου πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένη κλπ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oi διαβητολογοι ειναι ειτε παθολογοι είτε ενδοκρινολογοι που παιρνουν εξειδικευση στον διαβητη

εγω εχω ενδοκρινολογο διαβητολογο

νομιζω οτι ειναι λιγο πιο κοντα στο αντικειμενο αλλα και παλι εξαρταται απο τον γιατρο

υπαρχουν πολυ καλοι διαβητολογοι-παθολογοι και ασχετοι ενδοκρινολογοι διαβητολογοι και τουμπαλιν

εγω τον διαβητη τον ανακαλυψα τυχαια κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης

τοτε μετρουσα μια ωρα μετα το φαγητο

οταν γεννησα και μετα μου ειπε να μετραω στο διωρο

στο διωρο η τιμη ειναι χαμηλοτερη συνηθως...στην εγκυμοσυνη ομως οι στοχοι ειναι πολυ πιο αυστηροι

ενας πολυ γνωστος παθολογος διαβητολογος που ειχα παει μου ειχε πει οτι ειναι σιγουρος οτι τη δευτερη ωρα το ζαχαρο μου ειναι πιο ψηλο

δεν ισχυε φυσικα...δεν εχετε παρα να δοκιμαστε να τρυπηθειτε κανα δυο φορες παραπανω στη μια και στις 2 ωρες για να το διαπιστωσετε αν ειστε στον κανονα ή στην εξαιρεση

Link to comment
Share on other sites

πω πάλι άγχος, αν έχω διαβήτη δηλαδή...

Ο διαβητολόγος στη Νάξο δεν πρέπει να έχει εξειδίκευση στην κύηση και η ενδοκρινολόγος μου στην Αθήνα παίζει να είναι και διαβητολόγος.

Οσο να'ναι τον θες τον γιατρό σου δίπλα σου, ειδικά όταν πρόκειται για κάτι τόσο σημαντικό.

Τεσπα αν έχω τότε βλέπω ουφ

 

Αφήστε που δεν πρόκειται να πάω σε ενδοκρινολόγο διαβητολόγο, θεωρώ ότι καθένας είναι στον τομέα του (μόνο σε έναν) πολύ καλός.

Κι επειδή είναι εξαιρετική ενδοκρινολόγος πολύ φοβάμαι για το άλλο!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει ειδικοτητα γιατρου διαβητολογια

οπως λεμε παθολογια, χειρουργικη, ενδοκρινολογια δερματολογια

η διαβητολογια ειναι εξειδικευση

δλδ αρχικα γινονται παθολογοι ή ενδοκρινολογοι και μετα γινονται διαβητολογοι...

μην ανησυχεις παντως..μετρημενα κουκια ειναι ολα ακομα και αν εχεις προβλημα με διαβητη κυησης

καλο γυναικολογο χρειαζεσαι στη ναξο

τα υπολοιπα γινονται με εναν καλο διαβητολογο (ενδοκρινολογο ή παθολογο) με αποστολη των μετρησεων σου και των εξετασεων που σου ζηταει

γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει πολύ καλό εδώ διαβητολόγο και σκέφτομαι ότι κακώς ανησυχώ τόσο (και τώρα μίλαγα με τη μητέρα μου και είναι παθολόγος όντως!). Μόνο αυτό με την εξειδίκευση για έγγυες, δεν παίζει να την έχει λογικά...

Πάντως αν έχω διαβήτη το τελευταίο που θέλω είναι να ψάχνομαι Αθήνα.

Τα έπιασα τα λεφτά μου με τον σούπερ ντούπερ Αθηναίο γυναικολόγο που τον άλλαξα μόλις έμεινα έγγυος, δεν θέλω άλλη περίπτωση.

Γυναικολόγο δόξα το Θεό έχω βρεί πολύ καλό εδώ. Είναι νέος βέβαια σε ηλικία αλλά τί να γίνει. Δε μπορεί τα βασικά θα τα ξέρει! :roll::lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Dimmi τι σημασία έχει η ηλικία στον γυναικολόγο?Και εμένα ο δικός μου νέος είναι (γύρω στα 40+) αλλά είναι ο καλύτερος που είχα ως τώρα!Και πίστεψε με δοκίμασα και πιο παλιούς..Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι ο διαβητολόγος (είτε παθολόγος είτε ενδοκρινολόγος) πρέπει αν σε παρακολουθεί κάθε 10 μέρες ,να ελέγχει τις τιμές σου και να σου προσαρμόζει το πρόγραμμα ανάλογα.Η πρώτη που πήγα -την οποία είδα στην κλινική οπότε λες ε,θα έχει εξιδεικευση - μου είπε μετά την πρώτη επίσκεψη ότι θα με δει ξανά σε 1+ μήνα!!Η διατροδή που μου έδωσε ήτανε στην πραγματικότητα δίαιτα (ως τότε είχα πάρει μόνο 4 κιλά στην 25η βδομάδα) και ακολουθώντας την έχασα το 1.Όταν πήρα και 3η γνώμη (η δεύτερη δεν μπορούσε να με αναλάβει γιατί ήτανε καλοκαίρι και θα έλειπε με άδεια και δεν θα μπορούσε να με δει στις 10 μέρες) και του είπα ότι έχασα 1 κιλό ,του σηκώθηκε η τρίχα!!όταν έλαγα στην πρώτη ότι πεινάω και ζαλίζομαι γιατί από τις 7 το πρωί έπινα ένα φλιτζάνι του τσαγιού γαλά και στις 2 έτρωγα μεσημαριανό και στο δεκατιανό έτρωγα μόνο ένα φρούτο ώντας όλη μέρα στον δρόμο στο ενδιάμεσο μου έλεγε "είναι από την ζέστη!!".Ο 3ος ενδοκρινολόγος μου έδωσε μία διατροφή και μου είπε "θα δεις τι σε πειράζει και θα την προσαρμόσεις ανάλογα. Δεν μπορείς να τρως τα ίδια με κάποια άλλη έγκυο γιατί εσενά πχ το γάλα μπορεί να σου ανεβάζει το σάκχαρο ενώ εκείνης όχι".Θέλω να πω ότι όλα είναι σχετικά..Αυτό που έκανα εγώ είναι να φροντίσω να ενημερωθώ όσο περισσότερο μπορούσα γενικώς για να ξέρω πως θα κρίνω αν ο γιατρός είναι καλός ή όχι.

 

Από την άλλη σκέψου ότι μπορεί τζάμπα να κάνουμε αυτή τη συζήτηση τώρα :) Εφόσον δεν ξέρεις αν έχεις κάτι!Επίσης το πιο σημαντικό είναι ότι ο διαβήτης είναι μεν ένα θεματάκι αλλά δεν είναι κάτι που δεν αντιμετωπίζεται..:) Αυτά δεν είναι τίποτα και σου το λέω εγώ που ήμουν στα πατώματα με όλη αυτή την ιστορία και δεν πέρασα μόνο τον διαβήτη σε όλη την εγκυμοσύνη!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαίνω, σε ευχαριστώ πολύ! Εμένα πρέπει να είναι 40-.

Οσο για το διαβήτη λόγω κληρονομικότητας αγχώνομαι. Η μητέρα μου εμφάνισε αλλά τον φροντίζει με διατροφή και glucophase και είναι μια χαρά. Ποτέ δεν είχα τίποτε, προτιμώ να μην έχω ούτε στην κύηση, να μην έχω τύψεις ότι έφαγα κάτι και κάνω κακό στο μωρό. Εχω μάθει και καλοφαγού και άντε να μαζευτώ...

Εχω ακούσει για ενέσεις ινσουλίνης στο φόρουμ και φρίκαρα!

Αλλά έχεις δίκιο, ας περιμένω και βλέπω.

Αντε με το καλό και στην 38η εβδομάδα!!! Κοντεύεις oneiraki!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...