Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ιχχχχχχχχχχχχχχχχ τεταρτη 8α παω να κανω την 3ωρη καμπυλη...στο α τριμηνο εκανα της 1 ωρασ και τα αποτελεσματα ηταν σουπερ...ελπιζω να ειναι και τωρα ολα καλαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η καμπυλη ζαχαρου με 100 γρ.γλυκοζης (και οχι με 75γρ που εσφαλμενα λενε πολλοι γιατροι) ειναι απαραιτητη εξεταση που πρεπει να κανει καθε εγκυος γυναικα.Το ζαχαρο νηστειας (η μηνιαια εξεταση) παρα πολλες φορες ειναι παραπλανητικο και ενω υπαρχει προβλημα φαινεται οτι ολα ειναι καλα.Απαιτειστε απο το γιατρο να την κανετε.Οι κινδυνοι αν υπαρχει προβλημα και δεν διαγνωσθει ειναι πολλοι μεγαλοι.Φιλικα Iphi

 

Συμφωνώ απόλυτα! Οι δικές μου εξετάσεις κάθε μήνα ήταν άψογες και όταν έκανα την καμπύλη στην 27η εβδομάδα βγήκε ανεβασμένη από την 1η ώρα και μετά. Κ ετσι μπήκα σε διατροφή και μετρήσεις 3 φορές τη μέρα και πάω πολύ καλά. ΟΚ δεν είναι και ότι καλύτερο να μην μπορείς να φας οτι θες σε αυτή τη φάση αλλά εμένα όταν μου περιέγραψαν ο γυναικολόγος και ο διαβητολόγος τι μπορεί να προκαλέσει στον μπέμπη μου το ζάχαρο τα έκοψα όλα μαχαίρι. Και εχω καταφέρει να χάσω και 1 κιλο! Υπομονή! 3 μήνες είναι θα περάσουν!

Α και κάτι τελευταίο... Ο γιατρός μου μου έκανε και ακόμα μια εξέταση που βγήκε πολύ καλη και με καθησυχασε γιατί δείχνει εκτός των άλλων ποσο καιρό είχα ανεβασμένες τιμές. Λέγεται γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη. Ζητήστε να σας την κάνουν αν βγάλετε ανεβασμένη καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είσαστε σίγουρες για αυτό το 12/ώρο? Εννοώ, όσες είναι να κάνετε καμπύλη σακχάρου, ρωτήστε πρώτα πριν μείνετε 12 ώρες νηστική. Κι αν έχω κάνει καμπύλες σακχάρου μέχρι τώρα, και πριν, και κατά τη διάρκεια, και μετά την εγκυμοσύνη μου. Κανένας ποτέ δε μου είπε να είμαι νηστική ένα 12/ωρο πριν. Ίσα-ίσα. Η μόνη εξέταση που μου ζητήθηκε νηστεία, και μάλιστα τόσο πολύωρη, είναι όταν μετρούσαν τα τριγλυκερίδια μου, που είναι εντελώς διαφορετικό θέμα. Ειλικρινά πρώτη φορά το ακούω. Και αν σκεφτεί κανείς ότι στις έγκυες συνιστάται να τρώνε ανά 3 περίπου ώρες για να καλύπτονται οι ανάγκες τόσο της μητέρας όσο και του εμβρύου, τότε η δική μου η λογική λέει πως το να βάζεις μια έγκυο σε νηστεία είναι τουλάχιστον εγκληματικό. Για ξαναρωτήστε, και μακάρι να κάνω εγώ λάθος.

 

Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 5 φορές καμπύλη σακχάρου (έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έπαιρνα ινσουλίνη). Τώρα στην 23 εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου έχω ήδη κάνει 2 φορές καμπύλη (και επεται συνέχεια). Στο κέντρο που πάω εγώ, το τονίζω κάθε φορά ότι είμαι έγκυος, κι όμως μου λένε ότι πρέπει να είμαι 12 ώρες νηστική. Και με τον ενδοκρινολόγο μου που το συζήτησα, δε διαφώνησε. Και ναι, όταν πάω στις 8 το πρωί για καμπύλη, είμαι νηστική από τις 8 το προηγούμενο βράδυ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι τα αποτελέσματα θα βγούνε σωστά. Δεν παθαίνουμε τίποτα, μόνο σε διαγνωσμένο διαβήτη κύησης πραγματι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να μένεις νηστική πάνω από 3 ωρες, όμως τότε δε σε βάζουν να κάνεις καμπύλη.

Οπως είπα και πριν, ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όπως εχουν πει και ποιο πάνω να ρωτήσετε κατ'αρχήν τον γυναικολόγο σας και μετα το κέντρο που θα την κάνετε Εμένα μου είπε ο γυναικολόγος μου 10-12 ώρες νηστική και τις προηγούμενες 3 ημέρες να τρώω το λιγότερο 200γρ υδατάνθρακες (ρύζι μακαρόνια πατάτες ψωμί). Στο κέντρο μου είπαν πάλι το ίδιο νηστικη για 12 ώρες και τους είχα εξηγήσει ότι είμαι έγκυος. Πάντως ένα βράδυ είναι δεν είναι τόσες πολλές ώρες όσες ακουγονται :D Καλή επιτυχία σε όλες μας!!! :-D:-D:-D;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα το Σάββατο την 3ωρη καμπύλη(δεν έχω ακόμα αποτελέσματα), αλλά ήταν καλύτερα απ οτι το περίμενα.Είχα διαβάσει και είχα ακούσει πολλά ,αλλά μαλλόν είναι και θέμα οργανισμού.

Η γλυκόζη που μου έδωσαν δεν ήταν πολύ χάλια(αλλά μαλλον είχαν βάλει κάποιο είδος χυμού μέσα γιατί με ρώτησαν αν είμαι αλεργική στο πορτοκάλι).Μου πήραν 5 φορές αίμα (στην αρχή, στα 30',60',120' και 180') και απλά ζήτησα να μην μου βάλουν "πεταλούδα" για να μπορώ να είμαι πιο άνετη.Ουτε ζαλίστηκα,ούτε τίποτα(μόνο μια μικρή υπνηλία)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει 5 φορές καμπύλη σακχάρου (έκανα διαβήτη κύησης στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έπαιρνα ινσουλίνη). Τώρα στην 23 εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου έχω ήδη κάνει 2 φορές καμπύλη (και επεται συνέχεια). Στο κέντρο που πάω εγώ, το τονίζω κάθε φορά ότι είμαι έγκυος, κι όμως μου λένε ότι πρέπει να είμαι 12 ώρες νηστική. Και με τον ενδοκρινολόγο μου που το συζήτησα, δε διαφώνησε. Και ναι, όταν πάω στις 8 το πρωί για καμπύλη, είμαι νηστική από τις 8 το προηγούμενο βράδυ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι τα αποτελέσματα θα βγούνε σωστά. Δεν παθαίνουμε τίποτα, μόνο σε διαγνωσμένο διαβήτη κύησης πραγματι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να μένεις νηστική πάνω από 3 ωρες, όμως τότε δε σε βάζουν να κάνεις καμπύλη.

Οπως είπα και πριν, ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα. Υπάρχουν πολλές κοπέλες σε ενδιαφέρουσα που ενώ έχουν διαβήτη κύησης, παρ'όλα αυτά για τον α, χ, ψ λόγο δεν το ξέρουν ακόμη παρά μόνο αν κάνουν καμπύλη σακχάρου. Αν αυτές τις κοπέλες τις βάλεις σε 12/ωρη νηστεία, θα έχουν να αντιμετωπίσουν μια υπογλυκαιμία καραμπινάτη. Πάντως, όντως, το καλύτερο είναι να συμβουλευόμαστε το γιατρό μας και το κέντρο όπου θα κάνουμε την εξέταση, γιατί ούτως ή άλλως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έμένα μια χαρά μου πήγε αυτό το τεστάκι... πρωί πρωί ζαχαρόνερο ήταν ότι πρέπει... ούτε ζαλάδες ούτε τίποτα... ας μου έδιναν και μία πάστα δεν με χαλούσε πρωί πρωί.... οι απαντήσεις ήταν καλές οπότε μετά πήγα και πήρα και την παστούλα που ζήλεψα... 73 mg/dl se 0'

132 mg/dl se 60'

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

A!Ξέχασα να γράψω πριν... πλήρωσα 32€ σε μικροβιολογικό κέντρο,αλλά θέλει και λίγο ψάξιμο γιατί "παίζουν" διαφορες τιμές.Εμένα μου είπαν για 50-57€ ένα δυο άλλα που ρώτησα.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A!Ξέχασα να γράψω πριν... πλήρωσα 32€ σε μικροβιολογικό κέντρο,αλλά θέλει και λίγο ψάξιμο γιατί "παίζουν" διαφορες τιμές.Εμένα μου είπαν για 50-57€ ένα δυο άλλα που ρώτησα.

 

32 evro kai i 4 leipseis aimatos? Emena o giatros mou egrapse 0' 60' 120' 180'. Rotao gia times dioti den thelo na me piasoun korojdo ;)

 

Thimame sto Mitera plirosa prin tria xronia 15 evro thn leipsh.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκανα την μεγαλη καμπύλη πριν τρεις μερες,ευτυχως ειχε ερθει και ο αντρας μου κοντα για παρεα γιατι τρεις ωρες τι θα εκανα!!

Το ζαχαρονερο ηταν χαλια και το χειροτερο στην τριτη ληψη μου ελεγε η γιατρος τι ωραιες φλεβες εχεις τι καλα που φαινονται και εκει μου σπάει και την φλεβα(εχω ενα μεγαλο μαυρισμα πολυτελειας στο χερι).......Αλλα οι εξετασεις ηταν πολύ καλες!!:D

 

Σακχαρο νηστεως 77 (76-105)

Σακχαρο 60min μετα ληψη γλυκοζης 94 (120-170)

Σακχαρο 120min ^^^^^^^^^^^ 86 (70-120)

Σακχαρο 180min ^^^^^^^^^^^ 72 ( <150)

Link to comment
Share on other sites

32 evro kai i 4 leipseis aimatos? Emena o giatros mou egrapse 0' 60' 120' 180'. Rotao gia times dioti den thelo na me piasoun korojdo ;)

 

Thimame sto Mitera plirosa prin tria xronia 15 evro thn leipsh.

 

Εκανα 5 λήψεις αίματος(!) η πρώτη στην αρχή,μετά γλυκόζη και μετά στα 30',60',120',180'. Στο ιατρικό που πήγα(περιοχή Βάρης) πλήρωσα 32€.Σε 2 άλλα μου ζήτησαν στο ένα 14€ την λήψη και στο άλλο 20€ η πρώτη και 10€ οι υπόλοιπες.

Οτι θέλουν χρεώνουν (πάντως και μόνο που είχαν αυτόν τον χυμό πορτοκάλι στην γλυκόζη ...άξιζε)!!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Piga sthn mikroviologo pou exo konta sto spiti kai mou zitise gia geniki aimatos, ouron kai kampili 100 evro!!! Mou fenontai polla :mad: alla ti na kano. Den exo pou na afiso ton gio mou kai tha pigenoerxomai mazi tou.

 

 

υπερβολικα πολλα!!!!!!ακριβως τα ιδια ειχα κανει και εγω με 55 ευρω!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα την Δευτέρα την καμπύλη σακχάρου , γενική αίματος και ούρων και πλήρωσα 30,00? αντί για 35,00?(μου έκανε και έκπτωση γτ έχω κάνει όλες μου τις εξετάσεις εκεί απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου.Τα 100 ευρώ που ζητάνε είναι πάρα πολλά !

Link to comment
Share on other sites

επισης αυτες τις ωρες που θα κανεις την καμπυλη δεν θα πρεπει να πηγαινοερχεσαι ,δεν πρεπει να κανεις καθολου καυσεις.δεν κανει να περπατας.

 

 

Ox, to ksero :( Tha skefto ti mporo na kano. Esas sas kovoun thn apodeiksi?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια βοήθεια!

Πήρα τα απότελέσματα και δεν έχει δίπλα τις φυσιολογικές τιμές.

Για 75gr

Προ γλυκόζης 75 ( φυσ.τιμή 60-115)

Στα 30' 139

Στα 60' 152

Στα 120' 135

Στα 180' 89

Εχετε ιδέα?Εκατσα και διάβασα τις προηγούμενες σελ.και μάλλον στα 120' είναι λίγο τσιμπιμένη(?).Τί νομίζεται??

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια βοήθεια!

Πήρα τα απότελέσματα και δεν έχει δίπλα τις φυσιολογικές τιμές.

Για 75gr

Προ γλυκόζης 75 ( φυσ.τιμή 60-115)

Στα 30' 139

Στα 60' 152

Στα 120' 135

Στα 180' 89

Εχετε ιδέα?Εκατσα και διάβασα τις προηγούμενες σελ.και μάλλον στα 120' είναι λίγο τσιμπιμένη(?).Τί νομίζεται??

 

Nai einai ligo tsimpimeni. Nomizo to oriako einai 140. Ego sthn proti egkumosinh eixa 139 sta 60' kai o giatros mou eipe oti einai ok, alla na prosexo. Kai pali oti exeis 152 den sumenei kati. Prepei na dei kai ta upoloipa o giatros sou.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι τιμές είναι αυτές που διαβάζω; :shock:

 

Εγώ έκανα την Παρασκευή 16/4 γενική αίματος, γενική ούρων και τη μεγάλη καμπύλη ζακχάρου (με λήψη 100 γρ γλυκόζης) σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο με πολλά παραρτήματα (όποια θέλει της στέλνω το όνομα με πμ). Το κόστος των εξετάσεων ήταν 13,68 ευρώ και πλήρωσα 3,40 ευρώ γιατί τα υπόλοιπα (10,28 ευρώ) τα πληρώνει το ΤΕΒΕ (μου είχε γράψει τις εξετάσεις ο γυναικολόγος του ταμείου).

 

Για τα στατιστικά τα αποτελέσματα της καμπύλης, τα οποία δεν ήταν πολύ καλά:

0............ 88

60........ 192

120........ 185

180....... .124

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια τι τιμές είναι αυτές που διαβάζω; :shock:

 

Εγώ έκανα την Παρασκευή 16/4 γενική αίματος, γενική ούρων και τη μεγάλη καμπύλη ζακχάρου (με λήψη 100 γρ γλυκόζης) σε γνωστό διαγνωστικό κέντρο με πολλά παραρτήματα (όποια θέλει της στέλνω το όνομα με πμ). Το κόστος των εξετάσεων ήταν 13,68 ευρώ και πλήρωσα 3,40 ευρώ γιατί τα υπόλοιπα (10,28 ευρώ) τα πληρώνει το ΤΕΒΕ (μου είχε γράψει τις εξετάσεις ο γυναικολόγος του ταμείου).

 

Για τα στατιστικά τα αποτελέσματα της καμπύλης, τα οποία δεν ήταν πολύ καλά:

0............ 88

60........ 192

120........ 185

180....... .124

 

 

13,68 ola mazi? Mporeis na mou steileis pou tis ekanes?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...