Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κι εγω μαλλον σε αυτες που δεν καταλαβαν τιποτα ειμαι..

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εκανα τη 2ωρη (πινοντας απο ενα πλαστικο ποτηρακι αυτο το πολυ γλυκο υγρο) αλλα πραγματικα ενω ειχα παει προετοιμασμενη για τα χειροτερα..ηταν σαν να μην ετην εκανα αυτη την εξεταση.

Ειχα παρει και το βιβλιο μου μαζι, ειχα αραξει και η ωρα περασε πολυ γρηγορα!

Σε αυτην την εγκυμοσυνη προς το παρων δεν μου εχει συστηθει να την κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με ενα πραγμα θα παρομοιαζα την απαισια γευση της γκυκοζης που σου δινουν να πιεις: με πατατες τηγανητες σε υγρη μορφη!!! Βεβαια μια χαρα ειναι οι πατατες οι τηγανητες,αλλα σε μορφη χυμου αλλαζει το πραγμα!!! :lol:

Δεν μπορω να πω οτι η εμπειρια της καμπυλης σακχαρου ηταν κατι που θα θυμαμαι για ολη μου τη ζωη,αλλα σιγουρα δεν ηταν και σουπερ ουαου!!!

Η γευση αυτου του υγρου ειναι πραγματικα α-παι-σι-α!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στις αναίσθητες της παρέας ...

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και εγώ την καμπύλη των 180 και δεν μπορώ να πω οτι ενοχλήθηκα απο κάτι.... εκτός απο τις ώρες που έπρεπε να περάσω μέσα στο μικροβιολογικό.... :x

 

Ααα εγω γυρναγα στο σπιτι μου, βαριομουν να καθομαι εκει μεσα τοσες ωρες....

 

Μετα την μεγαλη καμπυλη παντως πειναγα τοοοοοσο πολυ που πηγα και τσακισα μια ζαμπονοτυροπιτα ναααααα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μόνο εμένα μου είπαν να βάλω μέσα όσο λεμόνι θέλω για να το πιω πιο ευχάριστα;;;Έστηψα 2 λεμόνια και ήταν μια εξαίσια λεμονάδα λίγο πιο γλυκή από τα γούστα μου...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Ναι,εμένα δε μου είπαν τίποτα για λεμόνι...και δεν ξέρω...επηρεάζει άραγε τις μετρήσεις? Πάντως η μόνη παρανομοία μου ήταν ότι στο μισάωρο μάσησα μια τσίχλα, αλλιώς ακόμα δε θα την είχα κάνει... :oops: Πόσες φορές θα την έπινα αυτή την αηδία και θα την έβγαζα εντός μίας ώρας...Το στομάχι δε θα άντεχε άλλο.!!!Μακάρι πάντως να μου έμοιαζε με τηγανιτές πατάτες...απλώς μου έμοιαζε με κάτι πάρα μα πάρα πολύ γλυκό!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην τωρινή εγκυμοσύνη όταν πήγα για την καμπύλη νο3 και ενώ περίμενα να δω το γνωστό ποτηράκι, είδα να ανοίγουν ένα ψυγειάκι και να βγάζουν απο μέσα ένα μεγαλούτσικο μπουκαλάκι με ένα κίτρινο υγρό. Α ωραία σκέφτομαι, θα είναι και παγωμένο.... Παγωμένο ήταν αλλά απο το μισό και μετά δεν κατέβαινε με τίποτα.... Τί να σας πω για τη γεύση του; Προσωπικά νόμιζα οτί έπινα χαλασμένο γάλα που του έχουν προσθέσει πάρα πολύ ζαχαρίνη ή κάτι άλλο γλυκαντικό (όχι ζάχαρη)... "Είναι βελτιωμένο με ευχάριστη γεύση λεμόνι" μου είπαν κιόλας!!! :? Πλέον έχω καταλήξει οτί το πιο άσχημο στο μπουκαλάκι είναι το γεγονός οτί είναι μεγάλη η ποσότητα που πρέπει να πιείς (200 μλ υγρό).... Για την ιστορία αναφέρω οτί εκείνη τη φορά (τρίτη) μετά είχα σπασμούς και στομαχόπονο όλη την υπόλοιπη μέρα, την τέταρτη φορά δεν κατάφερα να ολοκληρώσω την εξέταση λόγω εσπευσμένης επίσκεψης στην τουαλέτα ( :oops: ) Και την φορά νο5 (και ελπίζω τελευταία) είχα τα χειρότερα.... Σπασμούς και στομαχόπονο για 2 μέρες και το πρώτο 24ωρο και bonus διάρροια..... :oops::oops::oops::?:?:?

Δέχομαι οτί είναι στον κάθε οργανισμό, αλλά σαν Έλενα δεν την ξανακάνω με τίποτα αν δε μου εγγυηθούν οτί θα έχουν τη σκονίτσα....

 

 

:shock::shock::shock:

εγώ αυτό το μπουκαλάκι το κατέβασα με μεγάλη ευχαρίστηση πάντως :lol::lol::lol:

προς το τέλος μόνο λιγόθηκα κάπως απ τη γλύκα που είχε αλλά οκ, άντεξα άνετα... πολύ άνετα! και δεν ήξερα κι όλας κι είχα μαζί μου έτοιμο λεμονάκι όπως μου είπε ο γιατρός μου να στάξω μέσα αλλά δεν χρειάστηκε όντως....

το πρόβλημα μου ήταν η ΤΡΕΛΗ ΠΕΙΝΑ που είχα καθότι έπρεπε να μείνω νηστική τόσες ώρες ενώ ήμουν μαθημένη να τρωω πρωινό δεκατιανο κλπ :lol::lol:

τσακισα μετά ένα τεράστιο σάντουιτς :lol::lol::lol:

(στο Ιασώ ολα αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Μα τί χάλια εξέταση βρε παιδιά!!!!!! Καλά οτι δεν πίνεται αυτή η αηδία και οτι κάθεσαι ένα 3ωρο στο ιατρείο γιατι δεν κάνει να κινηθείς και πολύ....οπότε πάει η βόλτα στα μαγαζιά που είχες στο μυαλό σου! Το χειρότερο για μένα ήταν το τελευταίο μισάωρο της εξέτασης, τότε δηλαδή που είχε πέσει το ζάχαρο πααααααρα πολύ και άρχισα να ιδρώνω, να τρέμουν τα άκρα μου και να μου έρχεται λυποθυμία.

 

Η μικροβιολόγος μου είπε για την περίπτωση μιας γυναίκας που απο την εξάντληση που της προκάλεσε η εξέταση, κοιμότανε στον καναπέ στην αίθουσα αναμονής και ο κόσμος μπαινόβγαινε αλλά εκείνη την καημένη δεν την ξύπναγε τίποτα!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι για τις τυχερές που παράγουν άπλετη ινσουλίνη...οι υπόλοιπες (δες εμένα) που ακόμα και στην τελευταία μέτρηση είχα πάνω από 1.00 μέτρηση...το μόνο που ήθελα μετά είναι να φάω πατατάκια να μου φύγει η γλυκάδα...αλλά όχι ότι πεινούσα...απλώς για αλλαγή...Μέχρι το βράδυ το στομάχι μου ήταν κάπως...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη ζαχάρου την κάνεις υποχρεωτικά??? Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν εκανα... τωρα στη δευτερη που αλλαξα γιατρο λετε να με βαλει να την κάνω????

Ευτυχώς που αλλαξες γιατρό!!!Γιατι είναι μέσα στις απαραιτιτες εξετάσεις :o εάν ύπαρχει ύπονια δίαβήτη όμως πρέπει να σου κάνει μια έξεταση για να δεί που βρεισκέται :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:P ξερεις ομως οι εξετασεις σακχαρου μου στην πρωτη εγκυμοσυνη ήταν πτωτικές δηλαδή ξεκινησα με 80 τοσο και είχα φτάσει 55 αν θυμάμαι καλά.. η κουνιάδα μου που τελικα ειχε και διαβητη κύησης ξεκίνισε με μια Χ τιμή σακχαρου (οχι πολύ ψηλή) που ομως καθε μήνα σταδιακά ανεβαινε ώσπου έκανε την καμπύλη σακχάρου.. τώρα δεν ξέρω λέω την δική μου εμπειρία επί του θέματος!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εμένα στη μέτρηση του μήνα από τα ούρα δεν είχα ποτέ πάνω από 60... όταν έκανα την καμπύλη όμως (την πρώτη φορά) υπήρχε αμφιβολία για το αν είχα κάνει τελικά ζάχαρο και χρειάστηκε να την επαναλάβω για να καταλήξουμε ότι δεν είχα... Γενικά η μέτρηση από τα ούρα νομίζω δεν είναι και 100% σίγουρη και δε σου εξασφαλίζει ότι δε θα κάνεις ζάχαρο... :?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πρωινό ζάχαρο 60 με 70 σταθερά σε όλη την εγκυμοσύνη. Το ζάχαρο της εγκυμοσύνης όμως φαίνεται μετά το φαγητό γιατί ο πλακούντας απορροφάει ένα μέρος ινσουλίνης και το πάγκρεας πρέπει να παράγει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα μετά το φαγητό. Παρ'ότι λοιπόν είχα χαμηλό πρωινό ζάχαρο και παρότι η μικρή καμπύλη που παίρνεις 50 γρ γλυκόζης και μετριέσαι μιά ώρα μετά ήταν καλή είχα ζάχαρο και φάνηκε μόνο όταν έκανα την μεγάλη καμπύλη με 100 γρ γλυκόζης και 3 μετρήσεις ανά μία ώρα. Το προβλημά το είχα μετά τη 2η ώρα του φαγητού δηλαδή. Και το ανακαλύψαμε από τον τελευταίο υπέρηχο Γ επιπέδου που το μωρό φαινόταν μεγαλύτερο κατά μία εβδομάδα. Και το αστείο είναι ότι κορόιδευα το γιατρό όταν μου πε ότι ίσως έχω ζάχαρο...Γι'αυτό αυτά τα πράγματα θέλουν σοβαρό ψάξιμο και σε όλες τις εγκυμοσύνες...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήγα σε ένα μικροβιολογικό εργαστήρι για τις μηνιαίες εξετάσεις. Ρώτησα για την καμπύλη. Μου είπαν ότι υπάρχουν 2. Η εύκολη και η δύσκολη. Στην εύκολη σε τρυπάνε 2 φορές ενώ στην δύσκολη 5. Η εύκολη δεν γίνεται με γλυκόζη απλά πας φαγωμένη.Ξέρετε κάτι σχετικά?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει και τις δύο- την εύκολη πιο νωρίς στην εγκυμοσύνη και τη δύσκολη πριν κανα μήνα, ήμουν δηλαδή στον 7ο. Με έβαλε να κάνω και τις δύο για σιγουριά. Αλλά δεν πήγα φαγωμένη στην εύκολη, ήπια και σε αυτή γλυκόζη απλά λιγότερη ποσότητα (50 mg). Στη μεγάλη πίνεις 75 mg αν θυμάμαι καλά.

 

Για το τρύπημα ισχύει αυτό που σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την επόμενη εβδομάδα έχουμε προγραμματίσει την μικρή καμπύλη (2 λήψεις γράφει ο γιατρός) αλλά μου είπε να πάω νηστική. Mum to be μήπως να το διευκρίνιζες το θέμα του φαγητού με τον γιατρό σου ?

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη εβδομάδα έχουμε προγραμματίσει την μικρή καμπύλη (2 λήψεις γράφει ο γιατρός) αλλά μου είπε να πάω νηστική. Mum to be μήπως να το διευκρίνιζες το θέμα του φαγητού με τον γιατρό σου ?

Ναι σίγουρα θα το διευκρινήσω. Εμένα ούτε καν μου είπε ακόμα να την κάνω. Απλά στο μικροβιολογικό ρώτησα.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως την καμπύλη μικρή ή μεγάλη τη ζητάει ο γιατρός στον 5ο με 6ο μήνα. Τότε συνήθως εμφανίζεται και το πρόβλημα με το ζάχαρο εγκυμοσύνης.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

το ποια καμπύλη θα ζητήσει ο γιατρός εξαρτάται από κάποιους παράγοντες όπως: ηλικία της μητέρας, βάρος πριν την εγκυμοσύνη, πόσα κιλά έχει πάρει, αν έχει πρηξίματα και πόσο ψείρας είναι ο εκάστοτε γιατρός

 

από γιατρό σε γιατρό, οι αντιλήψεις και οι μέθοδοι αλλάζουν

παράδειγμα ο δικός μου ποτέ και σε καμία δεν είπε να κάνει τη μικρή καμπύλη... υποχρεώνει για τη μεγάλη

 

 

όσο για την πεταλούδα, ναι γίνεται αλλά επί 5 'ωρες θα φοβάσαι να κουνήσεις το χέρι μην γίνει καμία στραβή

δε φτάνει που θα είσαι καθιλωμένη, δε φτάνει που θα πεινάς να φας τον μικροβιολόγο, δε φτάνει που θα κουραστείς και θα βαρεθείς... να μην μπορείς να κουνήσεις και το χέρι άνετα να ξεφυλίσεις ένα βιβλίο?

εγώ πάντως είχα διαλέξει τα 5 τρυπήματα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνω την καμπύλη 180 λεπτών με 4 τσιμπήματα. Κάποια κοπέλα μου είχε πει ότι την μετράγανε με μηχανάκι σαν αυτά που έχουμε στο σπίτι και μετριόμαστε,αλλά δε ξέρω αν είναι 100% αξιόπιστη μέθοδος. Πάντως και γω 4 τρυπήματα είχα...χωρίς άλλη επιλγη.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Μόλις γύρισα από το μικροβιολογικό όπου έκανα καμπύλη ζαχάρου.....

Μ' όλα αυτά που λέγατε τις προηγούμενες μέρες ομολογώ πως είχα λίγο ανχωθεί..... (στην 1η εγκυμοσύνη δεν είχα κάνει).

Τελικά....τίποτα....ήπια τη γλυκόζη μονορούφι (εντάξει ήταν μόνο 50 gr) δεν κατάλαβα τίποτα!!!!!! Ισα-ίσα που περιμένοντας να περάσει η ώρα έριξα και έναν υπνάκο!!!

Το μόνο που αισθάνομαι αυτή τη στιγμή είναι λες και έχω φάει του σκασμού (3 τούρτες).

 

Τώρα αναμονή για τα αποτελέσματα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...