Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας


Recommended Posts

On 10/12/2020 at 4:23 ΜΜ, Annitamik είπε:

Έτυχε σε γνωστή μου αυτό, τελικά μετά από δύο τρεις μήνες ακινησίας στο σπίτι ( μόνο τουαλέτα) γέννησε 38η εβδομάδα με καισαρική. Δε ξέρω παραπάνω λεπτομέρειες, αυτό που έχω να σου πω είναι ότι είσαι σε πολύ ευαίσθητη φάση αυτή την στιγμή και καλύτερα να μη διαβάζεις πράγματα στο ίντερνετ, αλλά να ακούς μόνο τον γιατρό σου. Ό,τι απορία έχεις να απευθύνεσαι εκεί. Το ίντερνετ μπορεί να σε τρελάνει. Κ εγώ είχα κάποια θέματα στην εγκυμοσύνη κ επειδή διάβαζα τα τέρατα για την περίπτωση μου , είχα φρικαρει και σε συνδυασμό με τις ορμόνες πάθαινα κρίσεις πανικού μαζί με κατάθλιψη. Δε ξέρω πολλά για αυτήν την περίπτωση δυστυχώς, αλλά ευτυχώς οι γιατροί στις μέρες μας είναι πολύ ενημερωμένοι κ η πλειοψηφία των εγκυμοσύνων εξελίσσεται καλά. Ευτυχώς μέχρι στιγμής όπως λες, καλά πηγαίνουν όλα για τη δική σου εγκυμοσύνη. Έχε πίστη κορίτσι μου ότι όλα θα πάνε όπως πρέπει να πάνε, σκέψου το πρώτο σου παιδάκι και το άλλο που περιμένεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .αυτό κάνω υπομονή αν και κάποιες μέρες πέφτω πολύ ψυχολογικά .συνέχεια εξετάσεις αρκετή ταλαιπωρία κ απίστευτο άγχος.έχω φτάσει αισίως 28εβδομαδων και στο Doppler φάνηκε ότι είναι και διεισδυτικός αλλά θα επιβεβαιωθεί σε 3 βδομάδας στη μαγνητική .εχθές έκανα κ ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρού (αν κ με πείραξε έπαθα αλλεργική αντίδραση)όλα καλά τώρα .αλλά έχω πολύ άγχος για τη μέρα της καισαρικης.αν κάποια κοπέλα έχει αντίστοιχη εμπειρία ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Marxilia είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .αυτό κάνω υπομονή αν και κάποιες μέρες πέφτω πολύ ψυχολογικά .συνέχεια εξετάσεις αρκετή ταλαιπωρία κ απίστευτο άγχος.έχω φτάσει αισίως 28εβδομαδων και στο Doppler φάνηκε ότι είναι και διεισδυτικός αλλά θα επιβεβαιωθεί σε 3 βδομάδας στη μαγνητική .εχθές έκανα κ ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρού (αν κ με πείραξε έπαθα αλλεργική αντίδραση)όλα καλά τώρα .αλλά έχω πολύ άγχος για τη μέρα της καισαρικης.αν κάποια κοπέλα έχει αντίστοιχη εμπειρία ευχαριστώ 

Αχχχ κορίτσι μου όλα καλά να σου πάνε! Σου στέλνω θετική ενέργεια!!! Να έχεις δύναμη! Ελπίζω κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία να δει το μήνυμα σου

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 3:26 ΜΜ, jellyfishch είπε:

Καλημέρα.

Διαγνώστηκα με επιπτωματικό πλακούντα στην 13η εβδομάδα (το είδα κι εγώ στην οθόνη, είναι ακριβώς επάνω στον τράχηλο).  Θα ήθελα να διαβάσω εμπειρίες γυναικών που αντκμετώπισαν το ίδιο.

-Πόσες πιθανότητες βελτίωσης υπάρχουν? 

- Η εργασία απαγορεύεται αυστηρά?

- Πότε συνήθως ξεκινούν οι αιμορραγίες?

- Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω να ανέβει, εκτός από ξεκούραση και αποφυγή επαφών και σηκώματος βάρους?

- Είναι σίγουρο ότι θα νοσηλευτώ, εφ οσων συνεχίσει να ειναι επιπτωματικός?

Κάθε πληροφορία / εμπειρία ευπρόσδεκτη!

Καλησπέρα και εγώ έχω επιπωματικο πλακούντα και διεισδυτικό.είμαι 29 εβδομάδων αιμορραγία δεν έχω ακόμα ευτυχώς αλλά έχω πολύ άγχος τι θα συμβεί.εύχομαι να σου πάνε όλα καλά κ να ανεβεί ο πλακουντας

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2014 at 1:37 ΜΜ, liliana είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εγω γέννησα με επιπωματικό πλακούντα κ όλα πήγαν μια χαρά!!!! Διαγνώστηκε απο την αρχή της κύησης κ περασα ατελείωτες ώρες, λεπτά, δευτερόλεπτα στο κρεββάτι βλέποντας ατελείωτες ώρες τηλεόρασης κ διαβάζοντας. Το σώμα μου έγινε ένα με το κρεββάτι!!! Ήταν φρίκη κ το χειρότερο ήταν ότι δεν ήξερα πώς θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη βλέποντας κάθε τρεις κ λίγο αίμα. Μάλιστα το Πάσχα νοσηλεύτικα στον 7ο μήνα με συσπάσεις κ πηγαινα για πρόωρο τοκετό. Τελικά στην 33+6w γέννησα τη μπέμπα μου με καισαρική (το γνώριζα απο την αρχή ότι ετσι θα γεννήσω) πάλι πηγαίνοντας στο νοσοκομείο με συσπάσεις. Μάλιστα ο τράχηλος ειχε λεπτίνει τόσο πολύ που δεν πήγαινε άλλο. Γνώριζα κ εγω όπως κ εσεις τους κινδύνους του επιποματικού πλακούντα, το χειρουργείο ήταν έτοιμο για παν ενδεχομενο, με νοσηλευτες, γιατρούς, φιάλες αίμα.... αλλά όλα πήγαν καλά!!!! Το μωράκι μου έμεινε θερμοκοιτίδα 10 μέρες, δεν χρειάστηκε οξυγόνο (μόνο μάσκα)..... κ τώρα που σας γράφω ειναι 10,5 μηνών κ της ετοιμάζω το φαγάκι της:-P

Ταλαιπωρήθηκα πολύ αλλά τώρα πια δεν το σκέφτομαι καθόλου, ειλικρινά, μάλιστα θέλω κ άλλο παιδάκι.

Σας εύχομαι υπομονή κ δυναμη κ σύντομα να έχετε τα μωράκια σας αγκαλιά!!!

Καλησπέρα αν κ παλιό το μήνυμα ήταν και διεισδυτικός ο πλακούντας;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marxilia είπε:

Καλησπέρα και εγώ έχω επιπωματικο πλακούντα και διεισδυτικό.είμαι 29 εβδομάδων αιμορραγία δεν έχω ακόμα ευτυχώς αλλά έχω πολύ άγχος τι θα συμβεί.εύχομαι να σου πάνε όλα καλά κ να ανεβεί ο πλακουντας

Μεγάλη αγωνία είναι πράγματι! Έχεις καισαρική, για αυτό έγινε διεισδυτικός? Εγώ έχω μια.. θα δούμε, ακόμη επιπτωματικος είναι. Έχεις αλλά συμπτώματα? Εγώ έχω μια αίσθηση βάρους χαμηλά...

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Μεγάλη αγωνία είναι πράγματι! Έχεις καισαρική, για αυτό έγινε διεισδυτικός? Εγώ έχω μια.. θα δούμε, ακόμη επιπτωματικος είναι. Έχεις αλλά συμπτώματα? Εγώ έχω μια αίσθηση βάρους χαμηλά...

Εχει κάποια σχέση η καισαρική με αυτό?δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Η καισαρική και οι επεμβάσεις στη μήτρα  ευθύνονται για προβλήματα του πλακούντα γενικότερα. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Μεγάλη αγωνία είναι πράγματι! Έχεις καισαρική, για αυτό έγινε διεισδυτικός? Εγώ έχω μια.. θα δούμε, ακόμη επιπτωματικος είναι. Έχεις αλλά συμπτώματα? Εγώ έχω μια αίσθηση βάρους χαμηλά...

Ναι έχω καισαρική αλλά από την αρχή είχα μια αποκόλληση κ προσκλήθηκε χαμηλά ο πλακούντας.θα το επιβεβαιώσουμε για διεισδυτικο κ σε 2 εβδομάδες που θα κάνω μαγνητική.δεν έχω κανένα σύμπτωμα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/1/2021 at 10:43 ΠΜ, Marxilia είπε:

Ναι έχω καισαρική αλλά από την αρχή είχα μια αποκόλληση κ προσκλήθηκε χαμηλά ο πλακούντας.θα το επιβεβαιώσουμε για διεισδυτικο κ σε 2 εβδομάδες που θα κάνω μαγνητική.δεν έχω κανένα σύμπτωμα .

άρχισα να πίνω ζελατίνη κολλαγόνου, ίσως βοηθήσει στην κατάσταση των ιστών της μήτρας . Το σύζυγό μου τον βοήθησε πολύ με τα σπασμένα κόκκαλα που είχε. Κακό δεν κάνει πάντως σίγουρα...

Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, αν θέλεις. Εύχομαι από καρδιάς ό, τι καλύτερο. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

άρχισα να πίνω ζελατίνη κολλαγόνου, ίσως βοηθήσει στην κατάσταση των ιστών της μήτρας . Το σύζυγό μου τον βοήθησε πολύ με τα σπασμένα κόκκαλα που είχε. Κακό δεν κάνει πάντως σίγουρα...

Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, αν θέλεις. Εύχομαι από καρδιάς ό, τι καλύτερο. 

Εσυ γιατί πίνεις ζελατίνη κολλαγόνου τι έχεις;υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα με διεισδυτικο να μας πει τι εξέλιξη είχε;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Marxilia είπε:

Εσυ γιατί πίνεις ζελατίνη κολλαγόνου τι έχεις;υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα με διεισδυτικο να μας πει τι εξέλιξη είχε;

Έχω μια τομή στη μήτρα μου και άρα σαθρους ιστούς στο σημείο, και έναν πλακούντα που κινδυνεύει να γίνει διεισδυτικός εξ αιτίας αυτού.

Με μια έρευνα στα αγγλικά θα δεις ότι προτείνεται από αρκετούς γιατρούς η ουσία γιατί τονώνει τη μήτρα, σε υποψήφιες για vbac και γενικά στην εγκυμοσύνη βοηθά στον πόνο των συνδέσμων κτλ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον ίδιο, εγώ κατέθεσα την εμπειρία και τις επιλογές μου.

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Έχω μια τομή στη μήτρα μου και άρα σαθρους ιστούς στο σημείο, και έναν πλακούντα που κινδυνεύει να γίνει διεισδυτικός εξ αιτίας αυτού.

Με μια έρευνα στα αγγλικά θα δεις ότι προτείνεται από αρκετούς γιατρούς η ουσία γιατί τονώνει τη μήτρα, σε υποψήφιες για vbac και γενικά στην εγκυμοσύνη βοηθά στον πόνο των συνδέσμων κτλ.

Από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον ίδιο, εγώ κατέθεσα την εμπειρία και τις επιλογές μου.

 

Η προηγούμενη καισαρική σου ποσο καιρό πριν ειναι?παίζει ρόλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η προηγούμενη καισαρική σου ποσο καιρό πριν ειναι?παίζει ρόλο αυτό?

Είναι 6 μισι χρόνια πριν . Υποθέτω ότι παίζει ρόλο έως τα 2, 2 και κάτι χρόνια, όσων αφορά την επούλωση μετά την εγκυμοσύνη. Μετά η επούλωση έχει ολοκληρωθεί. Τώρα που είμαι έγκυος τεντωνεται οπότε πιθανότατα ξανανοίγει σε σημεία και καταπονείται.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Είναι 6 μισι χρόνια πριν . Υποθέτω ότι παίζει ρόλο έως τα 2, 2 και κάτι χρόνια, όσων αφορά την επούλωση μετά την εγκυμοσύνη. Μετά η επούλωση έχει ολοκληρωθεί. Τώρα που είμαι έγκυος τεντωνεται οπότε πιθανότατα ξανανοίγει σε σημεία και καταπονείται.

Καταλαβα.αρα η εμφύτευση συμπτωματικά εχει γινει κοντά στην τομη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καταλαβα.αρα η εμφύτευση συμπτωματικά εχει γινει κοντά στην τομη?

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.. δε μου είπε ο γιατρός.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2021 at 11:49 ΠΜ, jellyfishch είπε:

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια.. δε μου είπε ο γιατρός.

@jellyfishch σε ποια εβδομάδα κύησης βρίσκεσαι τώρα.που θα γεννήσεις.ο γιατρός σου σου είπε να κανείς μαγνητική.εγώ θα κάνω την άλλη βδομάδα 31 για να δούμε αν τελικά είναι όντως διεισδυτικός κ ποσό .Εμένα μου ζήτησε κ φιάλες αίμα προληπτικά και ενώ μ είχαν πει 36 εβδομάδες που οκ γεννήθηκε κ το πρώτο μ παιδί πρόωρο και όλα μια χαρά.τώρα μ είπανε 34

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2021 at 6:32 ΠΜ, Marxilia είπε:

@jellyfishch σε ποια εβδομάδα κύησης βρίσκεσαι τώρα.που θα γεννήσεις.ο γιατρός σου σου είπε να κανείς μαγνητική.εγώ θα κάνω την άλλη βδομάδα 31 για να δούμε αν τελικά είναι όντως διεισδυτικός κ ποσό .Εμένα μου ζήτησε κ φιάλες αίμα προληπτικά και ενώ μ είχαν πει 36 εβδομάδες που οκ γεννήθηκε κ το πρώτο μ παιδί πρόωρο και όλα μια χαρά.τώρα μ είπανε 34

Καλημέρα @MarxiliaΠήγα χθες γιατρό και μου είπε έφυγε από τον τράχηλο. Είμαι 18+6.Περιμένω να κάνω β επιπέδου σε 10 μέρες για να δω εάν είναι επιχείλιος ή κανονικός. Εάν συνέχιζα να έχω επιπτωματικο θα γεννούσα οπωσδήποτε σε δημόσιο νοσοκομείο με τράπεζα αίματος. Εγώ είμαι βόρεια οπότε θα πήγαινα στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης. 

Εάν δεν έχεις αιμορραγία δε θα μπορούσες να γεννήσεις στις 36 ξανά

?

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jellyfishch είπε:

Καλημέρα @MarxiliaΠήγα χθες γιατρό και μου είπε έφυγε από τον τράχηλο. Είμαι 18+6.Περιμένω να κάνω β επιπέδου σε 10 μέρες για να δω εάν είναι επιχείλιος ή κανονικός. Εάν συνέχιζα να έχω επιπτωματικο θα γεννούσα οπωσδήποτε σε δημόσιο νοσοκομείο με τράπεζα αίματος. Εγώ είμαι βόρεια οπότε θα πήγαινα στο πανεπιστημιακό Αλεξανδρούπολης. 

Εάν δεν έχεις αιμορραγία δε θα μπορούσες να γεννήσεις στις 36 ξανά

?

Ανέβηκε από το κολλαγόνο που επινες;;;ποσό καιρό το ήπιες;δεν έχω αιμορραγίες αλλά έχω πόνο χαμηλά πολύ κοντά στη τομή από προχθές..είναι όμως επιπωματικος και αν φανεί και διεισδυτικός στη μαγνητική δεν μπορεί λέει να με αφήσει να φτάσω πάνω από 34 εβδομάδες 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Εγώ είπα να κάνω ο, τι περνάει απο το χέρι μου.. το πίνω τρεις εβδομάδες περιπου.εύχομαι να πάνε όλα καλά. Τουλάχιστον δεν έχεις τις αιμορραγίες.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marxilia είπε:

Ανέβηκε από το κολλαγόνο που επινες;;;ποσό καιρό το ήπιες;δεν έχω αιμορραγίες αλλά έχω πόνο χαμηλά πολύ κοντά στη τομή από προχθές..είναι όμως επιπωματικος και αν φανεί και διεισδυτικός στη μαγνητική δεν μπορεί λέει να με αφήσει να φτάσω πάνω από 34 εβδομάδες 

Καλη λευτεριά να έχεις!

Στις όσες εβδομαδες θα κάνεις την μαγνητική?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jellyfishch είπε:

Δεν ξέρω... Εγώ είπα να κάνω ο, τι περνάει απο το χέρι μου.. το πίνω τρεις εβδομάδες περιπου.εύχομαι να πάνε όλα καλά. Τουλάχιστον δεν έχεις τις αιμορραγίες.

Ευχαριστώ πολύ επίσης 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά ενώ μέχρι εχθές δεν είχα ξανακούσει την λέξη επιπωματικός διάβασα πολλές περιπτώσεις! Και εγώ μια από τα ίδια 12η εβδομάδα που θα το παρακολουθούμε μήπως μας κάνει την χάρη! Ένα άγχος, ένας φόβος, μια αμφιβολία γεννιέται.. είναι η 2η εγκυμοσύνη. Ας ευχηθούμε όλα να πάνε καλά και να είμαστε από τις τυχερές να πάρουμε τα υγιέστατα μωράκια μας αγκαλιά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...