Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάρκο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ε, ναι καλό είναι να κάθονται,διαφορετικά νομίζω δεν έχει νόημα...η δικιά μου ποτέ δεν συμπάθησε το πάρκο..μάλλον προτιμά την ελευθερία της στο χαλί του σαλονιού... :lol::lol::lol: έτσι το πάρκο μεταφέρθηκε στην αποθήκη και νομίζω ότι εκεί θα μείνει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε, βασικά καλό είναι να μπορεί να κάθεται γιατί διαφορετικά δεν θα μπορεί να στηριχτεί και να παίξει και όλο θα πέφτει οπότε δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα. Εκτός κι αν βάλεις το μωρό απλά για να είσαι σίγουρη ότι δεν πέφτει από κάπου αλλά δεν νομίζω να του αρέσει... :)

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον είχα βάλει από νωρίς στο πάρκο... είχε αρχίσει ήδη να δυσανασχετεί στο relax...

Φυσικά τότε δεν καθότανε, ήταν ξάπλα, αλλά για να μη βαριέται του είχα δέσει από πάνω (στα μπράτσα) μια κορδέλα απ' άκρη σ' άκρη και του είχα κρεμάσει με σχοινάκια διάφορα παιχνίδια, κουδουνίστρες αρκουδάκια, μουσικά κλειδάκια κ.λπ. όλα όμως μελετημένα... δηλαδή κάποια έφτανε να τα ακουμπάει στο στόμα του και άλλα απλά τα έφτανε με τα χεράκια του!!

Το διασκέδαζε ιδιαίτερα μπορώ να πω... όλο στριγκλίτσες χαρούμενες και γελάκια ήτανε! έκανε και τη γυμναστικούλα του, έμαθε να συντονίζει και τις κινήσεις του...

Τώρα που μπορεί και κάθεται, ευχαριστιέται ακόμη περισσότερο τα παιχνίδια του... αλλά σκέφτομαι να του αλλάξω πάρκο, τόσο καιρό έιναι σε παρκοκρέβατο, αυτά με το ψιλό δυχτάκι, σαν τούλι... αλλά θέλω να του πάρω το άλλο με τις μεγάλες τρύπες για να μπορεί να πιαστεί και να σηκωθεί από μόνος του!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αφού ο Κωστής άρχισε να στριφογυρνάει και να βγαίνει από το γυμναστήριο του και μετά από πολλές προσπάθειες να τον περιορίσουμε με μαξιλάρια κλπ, ανακαλύψαμε στο imaginarium ένα πάνινο "πάρκο" αρκετά μεγάλο -περίπου 1χ1 με φουσκωτά γύρω-γύρω για να μην την κοπανάνε τα πιτσιρίκια μπορείς να το δεις σε αυτό το link

http://www.imaginarium.ie/productos/detalle?referencia=33430

- sorry δεν βρήκα ελληνικό

Μέχρι που άρχισε να σηκώνεται στους 7,5-8 μήνες μας καταβόλεψε και του άρεσε και πολύ. Μόλις σηκώθηκλε βέβαια τον βρήκαμε απ'εξω γιατί τα φουσκωτά είναι χαμηλά.

όσο για κανονικό πάρκο εμείς δεν τον βάλαμε καθόλου. από τη στιγμή που βγήκε μόνος του από το πάρκο τριγυρίζει ελεύθερος στο πάτωμα και για τις λίγες στιγμές που ήταν απαράιτητο να μείνει μόνος του και ασφαλής: στο κρεββατάκι του

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

....μμμ... και εμείς με την ελευθερία του χαλιού τα πάμε καλύτερα. Πάρκο δεν του αγόρασα καθόλου... :D

 

Mια από τα ίδια ακριβώς!

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισε να μπορεί να γυρίζει απο μπρούμυτα ανάσκελα και τούμπαλιν τον έβαλα στο πάρκο και γύρω γύρω απο αυτόν τοποθέτησα παιχνίδια. Ήταν η καλύτερη του ώρα. Τριγυρνούσε εκεί μέσα έπιανε τα παιχνίδια του και έπαιζε αρκετή ώρα μόνος του. Απο την στιγμή όμως που έμαθε να σηκώνεται και να μπουσουλάει το πάρκο του φαινόταν πολύ λίγο. Έτσι το καταργήσαμε και πήγαμε στο μεγάλο "πάρκο"..... στο πάτωμα.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο παρκο δεν καθισε ποτε πανω απο 10 λεπτα. Την εβαζα εκει μονο αν ειχα κατι να κανω για να ειμαι σιγουρη για την ασφαλεια της αλλα στο 10λεπτο απανω αρχιζε τις τσιριδες. Προτιμα επισης το χαλι του σαλονιου... Αρα το παρκο συντομα θα παρει...εξοδου!!

 

Παντως για τη φιλη που εγραψε πιο πανω για το παρκοκρεβατο...τα παιδια σηκωνονται και στο παρκοκρεβατο με το ψιλο τουλι, δεν χρειαζεται διχτακι. Κι εγω τετοιο της ειχα και μια χαρα σηκωθηκε... Τιποτα δεν τα σταματαει!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παντως για τη φιλη που εγραψε πιο πανω για το παρκοκρεβατο...τα παιδια σηκωνονται και στο παρκοκρεβατο με το ψιλο τουλι, δεν χρειαζεται διχτακι. Κι εγω τετοιο της ειχα και μια χαρα σηκωθηκε... Τιποτα δεν τα σταματαει!!!! :lol:
χάρηκα μ'αυτό που λες!! όχι τίποτε άλλο, αλλά το πάρκο του αρέσει και αυτά με τις μεγάλες τρύπες είναι πολύ ποιό μικρά σε χώρο.....

αν και απ' ότι βλέπω... γρήγορα θα κάνει επιδρομή στο χαλί!!!!!!

τώρα και αν τον κρατάω από τις μασχαλίτσες και αυτός στηρίζεται στο κάθισμα του καναπέ, ρίχνει από κανένα βήμα του κάβουρα (πλαγίως)!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν τον έχω βάλει ακόμα στο πάρκο, περιμένω να κάθεται πρώτα, γιατί δεν του αρέσει καθόλου να είναι ξάπλα και φοβάμαι ότι θα το πάρει από κακό μάτι αν τον βάλω από τώρα... :roll:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Κορίτσια, πριν δύο μέρες καθάρισα το πάρκο για να το αποθήκευσω επιτέλους. Πολλούς μήνες τώρα το χρησιμοποιούσαμε για να μαζεύουμε εκεί τα παιχνίδια μας. Ο γιος μου 19 μηνών όταν το είδε άδειο θέλησε να μπει. Έκτοτε δύο με τρεις φορές την μέρα μου ζητά να τον βάλω μέσα με μία μπάλα και παίζει. Επειδή ασχολείται λίγο, για κανένα δεκάλεπτο δεν το μαζεψα ακόμη αλλά αναρωτιέμαι, μήπως όλο αυτό είναι πισωγυρισμα? Το πάρκο δεν τον βοηθά πλέον να αναπτύξει κάποια δεξιότητα (εκτός αν μάθει να πηδά έξω:shock:)! Εσας έπαιζαν τόσο μεγάλα με το πάρκο? Μήπως εμποδίζει, λογο περιορισμού κυρίως, την κινητική του αναπτυξη?

  Σκοπεύω βέβαια σύντομα να το τακτοποίησω στην αποθήκη αλλά το αναβαλω γιατί βλέπω πως αρέσει στον μικρο. Είναι σωστό, ωστόσο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια, πριν δύο μέρες καθάρισα το πάρκο για να το αποθήκευσω επιτέλους. Πολλούς μήνες τώρα το χρησιμοποιούσαμε για να μαζεύουμε εκεί τα παιχνίδια μας. Ο γιος μου 19 μηνών όταν το είδε άδειο θέλησε να μπει. Έκτοτε δύο με τρεις φορές την μέρα μου ζητά να τον βάλω μέσα με μία μπάλα και παίζει. Επειδή ασχολείται λίγο, για κανένα δεκάλεπτο δεν το μαζεψα ακόμη αλλά αναρωτιέμαι, μήπως όλο αυτό είναι πισωγυρισμα? Το πάρκο δεν τον βοηθά πλέον να αναπτύξει κάποια δεξιότητα (εκτός αν μάθει να πηδά έξω:shock:)! Εσας έπαιζαν τόσο μεγάλα με το πάρκο? Μήπως εμποδίζει, λογο περιορισμού κυρίως, την κινητική του αναπτυξη?

  Σκοπεύω βέβαια σύντομα να το τακτοποίησω στην αποθήκη αλλά το αναβαλω γιατί βλέπω πως αρέσει στον μικρο. Είναι σωστό, ωστόσο?

Κοίτα δεν ξέρω μέχρι τι ηλικία μπορεί να κάτσει ενα παιδάκι στο πάρκο γτ εμένα είναι πιο μικρή. Στα δικά μου μάτια όμως δε φαίνεται νορμάλ απο τη στιγμή κιόλας που μπορεί κ κινείται στον χώρο. Καλύτερα μάζεψε το γτ δεν έχει λόγο να μπαίνει εκεί. Εξυπηρετεί μόνο όταν το μωρό δεν περπατάει ή όταν σηκώνεται μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον γιο σου, αλλά τα περισσότερα παιδάκια που γνωρίζω αυτής της ηλικίας τρελαίνονται για "σπιτάκια" ενώ οι μεγάλοι χώροι τα κάνουν και νιώθουν ανασφάλεια. Σε αυτή την ηλικία, η κόρη μου άρχισε να ενδιαφέρεται για μικρούς χώρους και της πήρα σκηνή (που εξακολουθεί και έχει για παιχνίδι). Μήπως απλά του αρέσει αυτή η ασφάλεια που νιώθει στο πάρκο; Αυτό πάντως δεν είναι πισωγύρισμα, το αντίθετο είναι ανάπτυξη της φαντασίας και διαφορετική οπτική του χώρου. Εγώ στη θέση σου έτσι θα το έβλεπα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vtgian είπε:

Δεν ξέρω για τον γιο σου, αλλά τα περισσότερα παιδάκια που γνωρίζω αυτής της ηλικίας τρελαίνονται για "σπιτάκια" ενώ οι μεγάλοι χώροι τα κάνουν και νιώθουν ανασφάλεια. Σε αυτή την ηλικία, η κόρη μου άρχισε να ενδιαφέρεται για μικρούς χώρους και της πήρα σκηνή (που εξακολουθεί και έχει για παιχνίδι). Μήπως απλά του αρέσει αυτή η ασφάλεια που νιώθει στο πάρκο; Αυτό πάντως δεν είναι πισωγύρισμα, το αντίθετο είναι ανάπτυξη της φαντασίας και διαφορετική οπτική του χώρου. Εγώ στη θέση σου έτσι θα το έβλεπα.

Εγώ αυτό που λες θα το καταλάβαινα αν το πάρκο είναι με πορτάκι για να μπαίνει κ να βγαίνει μόνος του. Η διαφορετική προοπτική του χώρου πώς προκύπτει; Αφού όπως κ να το κάνεις είναι μέσα στο πάρκο και παίζει μπάλα.

Αν μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο για να καταλάβω πώς το εννοείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια, πριν δύο μέρες καθάρισα το πάρκο για να το αποθήκευσω επιτέλους. Πολλούς μήνες τώρα το χρησιμοποιούσαμε για να μαζεύουμε εκεί τα παιχνίδια μας. Ο γιος μου 19 μηνών όταν το είδε άδειο θέλησε να μπει. Έκτοτε δύο με τρεις φορές την μέρα μου ζητά να τον βάλω μέσα με μία μπάλα και παίζει. Επειδή ασχολείται λίγο, για κανένα δεκάλεπτο δεν το μαζεψα ακόμη αλλά αναρωτιέμαι, μήπως όλο αυτό είναι πισωγυρισμα? Το πάρκο δεν τον βοηθά πλέον να αναπτύξει κάποια δεξιότητα (εκτός αν μάθει να πηδά έξω:shock:)! Εσας έπαιζαν τόσο μεγάλα με το πάρκο? Μήπως εμποδίζει, λογο περιορισμού κυρίως, την κινητική του αναπτυξη?

  Σκοπεύω βέβαια σύντομα να το τακτοποίησω στην αποθήκη αλλά το αναβαλω γιατί βλέπω πως αρέσει στον μικρο. Είναι σωστό, ωστόσο?

εγω το βρισκω απολυτα φυσιολογικο ενα χωρο που τον εβλεπε γεματο πραγματα τωρα που τον ειδε αδειο να του αρεσε σαν παιχνιδι.. τι πισογυρισμα ενα παιχνιδι βρηκε κ του αρεσε η ιδεα θα το βλεπει σαν γηπεδο φαντασια εχουν τα μικρα ισα ισα καλο ειναι αυτο που βρηκε νεα ιδεα για την χρησιμοτητα του παρκου.

Link to comment
Share on other sites

Mμμμ κι εγώ θα σου έλεγα το ίδιο με την @vtgian από την άποψη του "μπαίνω και βγαίνω" γιατί και ο μεγάλος μου ενώ δεν το χρησιμοποίησε ποτέ ως μωρό, του άρεσε μετά τους 18μ να μπαινοβγαίνει από το πορτάκι αλλά και να παίζει και κυρίως να κρύβεται!

Επίσης είναι σε μια ηλικία που τα παιδιά αρχίζουν να παίζουν μόνα, να μιλάνε μόνα, να φτιάχνουν ιστορίες. Μήπως γι αυτό το λόγο του αρέσει να "απομονώνεται" για λίγο μέσα στο πάρκο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια, πριν δύο μέρες καθάρισα το πάρκο για να το αποθήκευσω επιτέλους. Πολλούς μήνες τώρα το χρησιμοποιούσαμε για να μαζεύουμε εκεί τα παιχνίδια μας. Ο γιος μου 19 μηνών όταν το είδε άδειο θέλησε να μπει. Έκτοτε δύο με τρεις φορές την μέρα μου ζητά να τον βάλω μέσα με μία μπάλα και παίζει. Επειδή ασχολείται λίγο, για κανένα δεκάλεπτο δεν το μαζεψα ακόμη αλλά αναρωτιέμαι, μήπως όλο αυτό είναι πισωγυρισμα? Το πάρκο δεν τον βοηθά πλέον να αναπτύξει κάποια δεξιότητα (εκτός αν μάθει να πηδά έξω:shock:)! Εσας έπαιζαν τόσο μεγάλα με το πάρκο? Μήπως εμποδίζει, λογο περιορισμού κυρίως, την κινητική του αναπτυξη?

  Σκοπεύω βέβαια σύντομα να το τακτοποίησω στην αποθήκη αλλά το αναβαλω γιατί βλέπω πως αρέσει στον μικρο. Είναι σωστό, ωστόσο?

 

Λόγο ύπαρξης το πάρκο δεν έχει πια και σίγουρα θέλει επίβλεψη γιατί κινδυνεύει να το αναποδογυρίσει αλλιώς. Απλά λογικά του κίνησε την περιέργεια. Κακό αν τον προσέχεις δεν κάνει, αλλά είναι και κάτι που λογικά θα βαρεθεί σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

 Το πάρκο που έχουμε δεν έχει πορτακι, ειναι από εκείνα με το μεγάλο δίχτυ που πρέπει να τον σηκώνω εγώ για να μπει. 

  @Elfer με προβλημάτισε το γεγονός πως θέλει να μπει γιατί θεωρητικά δεν είναι για την ηλικία του για αυτό και έγραψα εδώ. Πάντως σύντομα θα το αποθήκευσω γιατί θέλω να αλλάξω διαρρύθμιση στο σαλόνι και δεν θα χωράει πια. 

  @vtgian Ωραία ή ιδέα της σκηνής για το δωμάτιο του. Σίγουρα θα του αρεσει! Ήδη έχουμε ένα φουσκωτό "σπιτάκι" που τρελαίνεται να μπαινοβγαίνει και να κρύβει παιχνιδια.

  Ίσως τελικά να βρήκε ένα καινούργιο παιχνίδι στο πάρκο. Ας το χαρεί λοιπόν όσο το έχει. :)

  Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο σας!  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...