Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Aυξημένη αυχενική πτυχή.... Β' επιπέδου


Recommended Posts

Ευθαλια μου,δεν καταλαβαινω κατι,αν μπορεις εξηγησε μου.

 

Τα αποτελεσματα του papp-A που εχεις παρει γραφουν ΘΕΤΙΚΟ για συνδρομο down η καποια αλλη τρισωμια?

Γιατι στα δυο μου πρωτα κοριτσια εγραφε αρνητικο πανω στο χαρτι και ειχα περιπου την ιγια αυχενικη με σενα και πιθανοτητες 1 προς 1600 στην πρωτη και 1 προς 1500 περιπου στην δευτερη.

Παντως και να το επαναλαβεις,παλι το ιδιο πιστευω θα σου βγει.Νομιζω πως το ψευδως θετικο δεν ειναι θεμα λαθους στα αποτελεσματα,αλλα παραμετρων ηλικιας,διαφορων ορμονων,κλπ.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω δεν ξερω τι θα εκανα αλλα θα ηθελα να πω οτι για την 13η εβδομαδα το 2.8 δεν ειναι προβληματικο. Αν ησουν 11η εβδομαδα, ναι....παει αναλογικα καταλαβες???

ειχε καπου στο διαδικτυο ο Νικολαου ο Κυπριος γυναικολογος ενα σχετικο πινακα αλλα δεν μπορω να τον βρω τωρα.

Επισης καμια εξεταση, ουτε η αμνιοπρακεντηση, ειναι ασφαλης 100%. Τα αποτελεσματα της δηλαδη δεν ειναι 100% σιγουρα αλλα φτανουν μεχρι 99% συνηθως. Ισως στα 'καλυτερα' χερια και στα πιο 'ειδικα' μηχανηματα να φτανει μεχρι 99.9%..και παλι ομως οχι 100%.

Το 99.9% λοιπον , μπορει να δωσει λαθος με πιθανοτητα 1/1000. Το 1/1573 που εχεις εσυ για πιθανοτητα τρισωμιας ειναι πολυ πιο μικρο ποσοστο.

Μετα απο αυτα εσυ θα κρινεις τι ειναι καλυτερο για την περιπτωση σου...Κανε και τη μινι Β' επιπεδου, και τον καρδιολογικο ελεγχο και θα αποφασισεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Το 2.8 ειναι το "φυσιολογικο" στις 13εβδ+6ημ. Εγω εκανα την αυχενικη στις 12εβδ οπου το οριο ειναι το 2.5. Αυτα αναφερει ο Κυπρου Νικολαϊδης. Βασικα το 2.5 ανηκει στην 95η θεση κ το 3.5 στην 99η εκατοστιαια. Απο την 95η κ πανω θεωρειται αυξημενος κινδυνος συμφωνα με ολες τις ερευνες. Απλα στη δικια μου περιπτωση συνεκτιμοντας κ ολα τα υπολοιπα η τελικη πιθανοτητα ειναι σχετικα καλη σε σχεση με την "τσιμπημενη" αυχενικη.

Τη μια λεω οτι θα αφησω να περιμενω τα αποτελεσματα της β την αλλη λεω οτι καλυτερα να κανω απο τωρα την αμνιο για να ησυχασω...Δεν ξερω. Δεν ειναι ευκολη αποφαση.

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης κανενα τεστ δεν ειναι 'θετικο' η αρνητικο'...ολα σου δινουν πιθανοτητες...μικρες η μεγαλες....

 

Που εισαι,Αλεκα μου???

 

Εχεις δικιο,το θετικο και το αρνητικο αφορα τις πιθανοτητες,οχι το αποτελεσμα,αυτο εννοειται!!!

Και για το ποσοστο σε σχεση με τις εβδομαδες,εμενα μου ειχε πει τοτε ο γιατρος (πριν την αμνιο),οταν με ειδε πανικοβλημενη,πως εαν αυτη την τιμη στην αυχενικη την ειχα μια βδομαδα αργοτερα,θα ηταν νορμαλ.

 

Δεν προσεξα τις εβδομαδες που εγραψε η κοπελα,αλλα εφ'οσον η συζητηση με τον γιατρο της κινειθηκε γυρω απο αμνιο,παρεταιρο εξετασεις κλπ,το μυαλο μου πηγε πως ηταν νωρις στο περιθωριο των εβδομαδων που πρεπει να γινεται και απαντησα αναλογως.

 

Εαν παντως η κοπελα εχει υψηλη τιμη,σε σχεση με την εβδομαδα,τοτε καλο ειναι να το ψαξει..

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευθαλια μου,δεν καταλαβαινω κατι,αν μπορεις εξηγησε μου.

 

Τα αποτελεσματα του papp-A που εχεις παρει γραφουν ΘΕΤΙΚΟ για συνδρομο down η καποια αλλη τρισωμια?

Γιατι στα δυο μου πρωτα κοριτσια εγραφε αρνητικο πανω στο χαρτι και ειχα περιπου την ιγια αυχενικη με σενα και πιθανοτητες 1 προς 1600 στην πρωτη και 1 προς 1500 περιπου στην δευτερη.

Παντως και να το επαναλαβεις,παλι το ιδιο πιστευω θα σου βγει.Νομιζω πως το ψευδως θετικο δεν ειναι θεμα λαθους στα αποτελεσματα,αλλα παραμετρων ηλικιας,διαφορων ορμονων,κλπ.

 

Επειδή το έκανα στη Σουηδία, εδώ ζω τα τελευταία 2 χρόνια δε γράφει κάτι τέτοιο (θετικο ή αρνητικό), γράφει απλά χαμηλό ρίσκο για τρισωμίες και ότι δεν με παραπέμπει σε περαιτέρω εξετάσεις (αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστης). Εγώ απλά θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις, γιατί ενώ έδειξε στην αυχενική 1,2 η συνολική πιθανότητα είναι 1/2636; Κι όχι μικρότερη όπως σε άλλες κοπέλες παρ' όλο που έχουν μεγαλύτερη αυχενική (εννοώ παραπάνω εκατοστά). Υποθέτω ότι το αποτέλεσμα του παπ-α δε θα ήταν τοσο καλό, διότι την τελική πιθανότητα στη δίνουν από το συνδυασμό των δύο. Επίσης, είμαι 27 και μου είπε ότι αυτό είναι κατά πολύ υπερ μου στο τελικό ποσοστό.Παρ' όλα αυτά, έχω ακούσει και πολύ καλύτερα ποσοστα!

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλουθω χριστιανακι!!!! χαιρομαι που εισαι καλα!!! Να σου ζησει και ο κουκλος!!!!! Να εισαστε χαρουμενοι παντα!!!!

 

Σ'ευχαριστω πολυ,πολυ,χαρα μου!!!!Και'συ και η οικογενεια σου τα ιδια και καλυτερα!!!

 

Ευθαλια μου,οταν εκανα εγω την αυχενικη στην πρωτη μου κορη οπως σου ειπα βγηκε 1,6 και οι πιθανοτητες 1 προς 1600 και ημουν 28 ετων.

Φιλη μου 39 χρονων με αυχενικη 1,7,39 ετων ειχε πιθανοτητες 1 προς 4000.Ο μονος παραγοντας που μενει (για να εχει μια λογικη) ειναι τα επιπεδα των ορμονων.

Οι δικες σου εξετασεις (ηλικια,αυχενικη και το χαμηλο ρισκο που σου γραφει),σημαινουν πως ο κινδυνος ειναι μηδαμινος.

Η παραπομπη σε αμνιο ειναι απο'κει και περα καθαρα για την απειροελαχιστη πιθανοτητα που υπαεχει θεμα.Γιατι μπορει ολες οι εξετασεις να ειναι τελειες και το μωρακι να εχει καποια παθηση (σπανιοτατο,αλλα συμβαινει),μπορει και ολες οι ενδειξεις να δειχνουν παθηση και να μην εχει τιποτε.

Μεχρι να γεννηθει ενα μωρο,ποτε κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.

 

Θυμαμαι που μπηκα κλαμμενη στο κεντρο που θα μου εκαναν την ληψη τροφοβλαστης και μολις ειπα την τιμη της αυχενικης στν γιατρο,μου ειπε "Μην ανησυχεις,εχω δει και αυχενικη 7 (!!!!!) και το μωρακι ηταν υγιεστατο.Οταν πηρα τα αποτελεσματα (και απο εκεινη την ημερα) το σκεφτομαι και λεω γιατι να μην ειχε και η κορη μου εκεινη την τυχη...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ,πολυ,χαρα μου!!!!Και'συ και η οικογενεια σου τα ιδια και καλυτερα!!!

 

Ευθαλια μου,οταν εκανα εγω την αυχενικη στην πρωτη μου κορη οπως σου ειπα βγηκε 1,6 και οι πιθανοτητες 1 προς 1600 και ημουν 28 ετων.

Φιλη μου 39 χρονων με αυχενικη 1,7,39 ετων ειχε πιθανοτητες 1 προς 4000.Ο μονος παραγοντας που μενει (για να εχει μια λογικη) ειναι τα επιπεδα των ορμονων.

Οι δικες σου εξετασεις (ηλικια,αυχενικη και το χαμηλο ρισκο που σου γραφει),σημαινουν πως ο κινδυνος ειναι μηδαμινος.

Η παραπομπη σε αμνιο ειναι απο'κει και περα καθαρα για την απειροελαχιστη πιθανοτητα που υπαεχει θεμα.Γιατι μπορει ολες οι εξετασεις να ειναι τελειες και το μωρακι να εχει καποια παθηση (σπανιοτατο,αλλα συμβαινει),μπορει και ολες οι ενδειξεις να δειχνουν παθηση και να μην εχει τιποτε.

Μεχρι να γεννηθει ενα μωρο,ποτε κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος.

 

Θυμαμαι που μπηκα κλαμμενη στο κεντρο που θα μου εκαναν την ληψη τροφοβλαστης και μολις ειπα την τιμη της αυχενικης στν γιατρο,μου ειπε "Μην ανησυχεις,εχω δει και αυχενικη 7 (!!!!!) και το μωρακι ηταν υγιεστατο.Οταν πηρα τα αποτελεσματα (και απο εκεινη την ημερα) το σκεφτομαι και λεω γιατι να μην ειχε και η κορη μου εκεινη την τυχη...

 

Κατάλαβα... Εσένα δηλαδή σου έδειξε πρόβλημα τελικά στη λήψη τροφοβλάστης οπότε έπρεπε να διακόψεις την κύηση; Ναι είναι κρίμα αλλά βλέπω ότι έκανες μετά κι άλλο παιδάκι! Επίσης, πώς είχατε δει φύλο από τόσο νωρίς; Εμένα ακόμα εδώ δε μου λένε τίποτα για το φύλο... Ελπίζω να είναι γερό το μωρό μου γιατί δεν σκοπεύω να προχωρήσω σε περαιτέρω εξετάσεις, το ίδιο εύχομαι και για όλες τις μέλλουσες μανούλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι,στην ληψη τροφοβλαστης επιβεβαιωθηκε το προβλημα.Και στην τροφοβλαστη και στην αμνιο φαινεται το φυλο,οχι εκεινη την στιγμη της εξετασης,στο εργαστηριο που τσεκαρουν το dna.

Οπως σου ειπα,κουκλιτσα μου,δεν εχεις καμια ενδειξη ανησυχητικη,ολα θα πανε καλα και το μωρακι σου θα ειναι υγιεστατο.

 

Με το καλο!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ναι,στην ληψη τροφοβλαστης επιβεβαιωθηκε το προβλημα.Και στην τροφοβλαστη και στην αμνιο φαινεται το φυλο,οχι εκεινη την στιγμη της εξετασης,στο εργαστηριο που τσεκαρουν το dna.

Οπως σου ειπα,κουκλιτσα μου,δεν εχεις καμια ενδειξη ανησυχητικη,ολα θα πανε καλα και το μωρακι σου θα ειναι υγιεστατο.

 

Με το καλο!!!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

εμείς αυχενική διαφάνεια 4.9mm, λήψη τροφοβλάστης χωρίς κακά αποτελέσματα και τώρα αυχενική πτυχή 6.4mm με αναμονή για επανεξέταση dna για άλλα 23 σύνδρομα (ψάξιμο στα τυφλά)... Παρόμοια περίπτωση που να συνδυάζει αυξημένη αυχενική διαφάνεια αλλά και πτυχή που τελικά δεν υπήρχε πρόβλημα γνωρίζετε;:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους! Την προηγούμενη εβδομάδα εκανα τη β επιπεδου μου. Ολα ηταν φυσιολογικά Εκτος απο την αυχενικη πτυχή που ήταν 6,8mm. Ημουν στην 23η εβδομάδα. Ο γιατρος συμβούλεψε αμνιοπαρακεντηση αλλα επειδη εχω σκοπο να κρατησω το μωρακι οπως κι αν ειναι δε θα την κανω. Παρολα αυτα εχω στεναχωρηθεί πολυ. Εχει καμια σας παρομοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Την προηγούμενη εβδομάδα εκανα τη β επιπεδου μου. Ολα ηταν φυσιολογικά Εκτος απο την αυχενικη πτυχή που ήταν 6,8mm. Ημουν στην 23η εβδομάδα. Ο γιατρος συμβούλεψε αμνιοπαρακεντηση αλλα επειδη εχω σκοπο να κρατησω το μωρακι οπως κι αν ειναι δε θα την κανω. Παρολα αυτα εχω στεναχωρηθεί πολυ. Εχει καμια σας παρομοια εμπειρία;

 

Καλημέρα, κορίτσι! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Τι νόημα έχει η μέτρηση της αυχενικής πτυχής την 23η εβδομάδα, στη β επιπέδου; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Γίνεται; Η αυχενική πτυχή αξιολογείται, απ' όσο ξέρω, στην εξέταση της αυχενικής στο Α τρίμηνο, και αυξάνεται όσο το μωρό μεγαλώνει, άρα είναι λογικό, θεωρώ, να μην είναι ούτε 1mm ούτε 2mm ούτε 3mm στην εβδομάδα που είσαι.

Να φανταστείς εγώ δεν γνώριζα ούτε γνωρίζω πόσο ήταν η αυχενική πτυχή του γιου μου στη β επιπέδου.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι δεν παιρνεις κ μια δευτερη γνωμη? Για τρισωμθα 21 σου μιλησε η για turner? Δεν θα ηθελες να ξερεις κ να αποφασισεις μετα τι θα κανεις? Υπαρχει κ το μη επεμβατικο τεστ.

Αναφορικα με αυτο που ειπε η αλλη κοπελα κ εγω ξερω αυχενικη διαφανεια στην α επιπεδου. Για αυτο ειπα να ρωτησει κ εναν αλλο γιατρο.

 

 

Καλησπερα σε ολους! Την προηγούμενη εβδομάδα εκανα τη β επιπεδου μου. Ολα ηταν φυσιολογικά Εκτος απο την αυχενικη πτυχή που ήταν 6,8mm. Ημουν στην 23η εβδομάδα. Ο γιατρος συμβούλεψε αμνιοπαρακεντηση αλλα επειδη εχω σκοπο να κρατησω το μωρακι οπως κι αν ειναι δε θα την κανω. Παρολα αυτα εχω στεναχωρηθεί πολυ. Εχει καμια σας παρομοια εμπειρία;
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι αν ολα τα υπολοιπα στον β επιπεδου ηταν καλα πολυ πιθανο ειναι να μην ειναι τιποτα. Εχω ακουσει κ μεγαλητερη αυχενικη πτυχη κ ηταν ολα οκ το μωρο υγιεστατο!! Τωρα οπως σου ειπαν κ τα αλλα κοριτσια μπορεις να κανεις κ το μη επεμβατικο τεστ για να εχεις τουλαχιστον μια ιδεα να σου φυγει κ το ανχος ακομα κ αν εχεις αποφασισει να το κρατησεις ετσι κ αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας καταρχας. Η αυχενικη που εκανα τη 12η βδομαδα ηταν 1,5mm. Δε θελω να προχωρήσω σε αλλη εξεταση γιατι εχω αποφασισει να κρατήσω το μωρο. Ειναι θεμα προσωπικων πεποιθήσεων. Ο λογος που αναφερω το θεμα ειναι πιο πολυ για παρηγοριά. Στη β επιπεδου ελέγχουν διαφορα πραγματα. Ολα τα υπολοιπα ηταν Ενταξει. Ενα απο αυτα ειναι η αυχενικη πρυχη η οποια πρεπει να ειναι μεχρι 6mm. Εκει ειχαμε προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σε προτρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό από το να συνεχίσεις την κύηση. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν θα έκανες μεγάλο καλό και σε εσένα και στο παιδί σου αν ήσουν προετοιμασμένη στο πως να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες που θα παρουσιαστούν στην περίπτωση που το παιδί έχει όντως κάποιο σύνδρομο. Είναι πολύ πιο δύσκολο να χρειαστεί να έρθεις αντιμέτωπη με καταστάσεις που δεν θα γνωρίζεις, ειδικά το δύσκολο διάστημα της λοχείας. Γι' αυτο σου προτείνουμε να κάνεις έστω ένα μη επεμβατικό τεστ (αν φοβάσαι το ρίσκο της αμνιοπαρακέντησης).

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας καταρχας. Η αυχενικη που εκανα τη 12η βδομαδα ηταν 1,5mm. Δε θελω να προχωρήσω σε αλλη εξεταση γιατι εχω αποφασισει να κρατήσω το μωρο. Ειναι θεμα προσωπικων πεποιθήσεων. Ο λογος που αναφερω το θεμα ειναι πιο πολυ για παρηγοριά. Στη β επιπεδου ελέγχουν διαφορα πραγματα. Ολα τα υπολοιπα ηταν Ενταξει. Ενα απο αυτα ειναι η αυχενικη πρυχη η οποια πρεπει να ειναι μεχρι 6mm. Εκει ειχαμε προβλημα....

 

Καλησπέρα, εμένα είχε 6,1 στη β επιπέδου, έκανα αμνιοπαρακέντηση και ήταν όλα καλά. Όμως ο γιατρός μου με έστειλε και για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου καθώς θα μπορούσε να έχει κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα καθώς μωρά με αυξημένη αυχενική μπορεί να έχουν και κάτι τέτοιο. Πάντως μου είχε πει ότι θα ήτανε αντιμετωπίσιμο, όμως θα επρεπε να το ξέρω από πριν. Γιατί να μην ξέρεις τι σε περιμένει; Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε οτι δε θα εβλαπτε να ηξερα για να ειμαι προετοιμασμένη. Η αληθεια ειναι οτι προτιμώ να εχω την ελπιδα οτι ολα θα ειναι καλα αν και ταυτοχρονως Ειμαι προετοιμασμενη για τα χειρότερα. Ηδη εχω αρχισει να συλλεγω πληροφορίες για την περίπτωση που δεν πανε τα πραγματα καλα. Απλως εχω ακουσει καποιες ιστορίες ανθρωπων που ολα έδειχναν προβληματα και τελικα δεν ειχε τιποτα το μωρακι κ ελπιζω κι εγω σε ενα θαυμα ισως.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε οτι δε θα εβλαπτε να ηξερα για να ειμαι προετοιμασμένη. Η αληθεια ειναι οτι προτιμώ να εχω την ελπιδα οτι ολα θα ειναι καλα αν και ταυτοχρονως Ειμαι προετοιμασμενη για τα χειρότερα. Ηδη εχω αρχισει να συλλεγω πληροφορίες για την περίπτωση που δεν πανε τα πραγματα καλα. Απλως εχω ακουσει καποιες ιστορίες ανθρωπων που ολα έδειχναν προβληματα και τελικα δεν ειχε τιποτα το μωρακι κ ελπιζω κι εγω σε ενα θαυμα ισως.

 

Δεν ειναι σπανιο να πανε καλα τα πραγματα δεν εχεις κ τοσο μεγαλη αυχενικη πτυχη εχω ακουσει κ ιστοριες με 8 κ δεν ειχε τιποτα το παιδακι . Αν ολα τα υπολοιπα εχουν βρει οκ εχεις πολλες πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω θα προτεινα το μη επεμβατικο κ εναν υπερηχο καρδιας για να ξερεις τι σε περιμενει κ να ψαξεις κ ενα γιατρο(παιδιατρο-νεογνολογο)απο τωρα για μετα.

Ευχομαι να γινει το θαυμα κ να ναι υγιεστατο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι για πρώτη φορά έγκυος και δε γνωρίζω...

Η Αυχενική πτυχή έχει σχέση με την Αυχενική διαφανεια; Δηλαδη στη διαφανεια να έδειξε καλα αποτελέσματα και στη β επιπέδου να αλλαξε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι για πρώτη φορά έγκυος και δε γνωρίζω...

Η Αυχενική πτυχή έχει σχέση με την Αυχενική διαφανεια; Δηλαδη στη διαφανεια να έδειξε καλα αποτελέσματα και στη β επιπέδου να αλλαξε;

 

Καταρχας δεν χρειαζετε να ανησυχεις. Δεν αλλαζει κατι στην β επιπεδου απλα επειδη το μωρακι ειναι πιο ανεπτυγμενο κ ολοκληρωμενο ναι καποια πραγματα που ισως να μην φαινοντουσαν καλα στην αυχενικη στο α τριμηνο φανουν στη β επιπεδου προβληματικα. Καθε εξεταση εχει την σημασια της απλα στην β επιπεδου επειδη ειναι σχεδον ολοκληρωμενο το μωρο ειναι κ πιο σιγουρα τα πραγματα για την υγεια του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...