Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο άντρας μου έκανε το πρώτο του σπερμοδιάγραμμα είναι 32 χρονών

 

του είπαν από το εργαστήρι ότι έχει ολιγοσπερμία

 

Σας στέλνω αναλυτικά τα αποτελέσματα του συζύγου ....να τονίσω ότι απο το εργαστήριο του είπαν ότι έχει ολιγοσπερμία

 

Ημέρες αποχής: 3

Όγκος σπέρματος:6 ml

Συγκόλληση: όχι

Γλοιότητα: Φυσιολογική

Αριθμός σπερματοζωαρίων: 21.000.000/ κκχ

Αντίδραση (PH): 7.7

Ρευστοποίηση: 30 λεπτά

 

Κινητικότητα

30΄: 50% Ζωηρώς κινούμενα 10% μετρίως 10% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα

1 ώρα: 45% Ζωηρώς 10% μετρίως 15% Πολύ μικρή κίνηση 30% Ακίνητα

2 ώρες: 40% Ζωηρώς 15% μετρίως 15% Πολύ μικρή 30% Ακίνητα

4: 30% Ζωηρώς 15 % μετρίως 20% Πολύ μικρή κίνηση 35% Ακίνητα

6: 25% Ζωηρώς 20% μετρίως 20% Πολύ μικρή 35% Ακίνητα

12: 10% Ζωηρώς 15 μετρίως 20% Πολύ μικρή 55% Ακινητα

24: 0% Ζωηρώς 0% Μετρίως 15% Πολύ μικρή 85% Ακίνητα

 

Μικροσκοπικά ευρήματα: Πυοσφαιρία: Οχι

Προστατικά σωμάτια: Όχι

Ερυθρά: Όχι

 

Μορφολογία Σπέρματος:

Τυπικές μορφές: 70%

 

Μπορεί να τεκνοποιήσει ή όντως έχει ολιγοσπερμία????

Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει παρακαλώ γιατί έχω αγωνία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα ! Τηλεφωνικά σημερα ενημερωθηκαμε για τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγράμματος τα οποια οπως μου ειπε η κοπελα είναι :

Κινητικοτητα και μορφολογία φυσιολογικα και πολύ καλά, όμως ο αριθμος των σπερματοζωαριων ενω το λιγότερο πρεπει να ειναι 15εκ./ml (πιθανόν το όριο του εργαστηρίου) για μας ειναι μόνο 5εκ/ml :shock:!!!! Απο Δευτέρα θα έχω και το χαρτί με τα αποτελεσματα αλλα ολο αυτο μου ακουγεται κουφο!! Αν έχει καποιος/καποια παρομοια εμπειρια θα ήθελα ολα τα φώτα σας γιατι ειμαι αγχωμενη full με αυτό το καινουργιο εμπόδιο !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Τηλεφωνικά σημερα ενημερωθηκαμε για τα αποτελεσματα του σπερμοδιαγράμματος τα οποια οπως μου ειπε η κοπελα είναι :

Κινητικοτητα και μορφολογία φυσιολογικα και πολύ καλά, όμως ο αριθμος των σπερματοζωαριων ενω το λιγότερο πρεπει να ειναι 15εκ./ml (πιθανόν το όριο του εργαστηρίου) για μας ειναι μόνο 5εκ/ml :shock:!!!! Απο Δευτέρα θα έχω και το χαρτί με τα αποτελεσματα αλλα ολο αυτο μου ακουγεται κουφο!! Αν έχει καποιος/καποια παρομοια εμπειρια θα ήθελα ολα τα φώτα σας γιατι ειμαι αγχωμενη full με αυτό το καινουργιο εμπόδιο !!

 

Καλημέρα! Κ εμείς ξεκινήσαμε με 3200000/ml κ κινητικότητα 50% την πρώτη ώρα και ο ανδρολόγος μας πρόσθεσε στην διατροφή μέλι, βασιλικό πολτό, καρύδια, αμύγδαλα και συμπλήρωμα βιταμίνες Ε και καρνιτίνη. Έκοψε το τσιγάρο ο καλός μου κ 3 μήνες μετά είχαμε ανέβει κανένα εκατομμύριο.... Ε! Είπαμε να σταματήσει λίγο την διατροφή κ τα συμπληρώματα, να χαλαρώσουμε, να πάμε κανένα γυμναστήριο γιατί ερχόταν κ καλοκαίρι, κ εκείνο τον μήνα έμεινα έγγυος!!!! Δεν θέλει άγχος κ πάνω από όλα μην του περάσεις ότι έχει κάποιο πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !! Ευχαριστω για την απαντηση ! Δεν εχω σκοπο να του περασω κατι τετοιο γιατι δεν το πιστευω κ εγω η ιδια ! Δεν πιστευω οτι ειναι τοσο σοβαρο το προβλημα επειδη ειναι ολα τα υπολοιπα σε καλη κατασταση ! Εκτός απο το σπερμοδιαγραμμα κανατε κ αλλες εξετασεις?? γιατι εμας δεν μας κατευθυνε καποιος, φανταζομαι θα πρεπει να παμε σε καποιο ουρολογο-ανδρολογο ! Ο,τι πληροφορια μπορεις να μου δωσεις ευπροσδεκτη!! Οσο για το αγχος πιθανον το περασες κ ξερεις.. ποσο ευκολο μπορει να ειναι να εισαι καθε μηνα σε αναμονη της περιοδου και να λες "θα ρθει δεν θα ρθει?? ειμαι δεν ειμαι?? ". Απορω καμια φορα οταν διαβαζω οτι καποιες κοπελες δεν το πηραν χαμπαρι ! Αγχος φουυλλλ ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Φυσιολογικά ή με βοήθεια; Πόσο καιρό σας πήρε;

 

Καλημέρα κορίτσι! Θα σου πω τι βιώνω εγώ... τη άνοιξη που μας πέρασε ο σύζυγος έκανε ένα σπερμοδιαγραμμα σε μικροβιολογικό και βρέθηκε με πολύυυυυ μικρό αριθμό και πολλή χαμηλή κινητικότητα... Ζούμε σε επαρχία. ΚΑΙ προσπαθούμε 1,5 χρόνο.. Οι γιατροί μας είπαν εξωσωματική....

Δεν επαναπαυτηκα.. το Σεπτέμβριο που μας πέρασε έκανε δεύτερο σπερμοδιαγραμμα σε ειδικό εργαστήριο στη Θεσσαλονίκη. Η κινητικότητα ικανοποιητικη ο αριθμός διπλάσιος από τον αρχικό αλλά και πάλι πολύ κάτω από το όριο των 15 εκ. Ο ανδρολογος στη θεσσαλονικη μας ειπε να παρει βιταμινες και να προσπαθησουμε εξι μηνες...ωστόσο μετά τα αποτελέσματα έμεινα έγκυος πριν προλάβει να πάρει τις βιταμίνες.. Η εγκυμοσύνη δυστυχώς δεν προχώρησε καλά.. τα αποτελέσματα θα τα ξέρω σήμερα (αν ανέβηκε η χοριακη, αλλά έχω αδιαθετησει οπότε τι να περιμένω?!) θέλω να πω ότι ποτέ δεν ξέρεις.. αφού έγινε μια φορά ίσως ξαναγίνει.. συμβουλευτητε ειδικό γιατρό και αισιοδοξία! Αλλωστε ένα μόνο σπερματοζωαριο θέλουμε, ίσως ξυπνήσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς προσπαθούμε 1 χρόνο και 3 μήνες, χαλαρά χωρίς να μετράμε μέρες αλλά δεν βλέπω τίποτα...κ εμείς από επαρχία. Πήρε τις βιταμίνες, τέλη Νοέμβρη είναι να κάνει ξανά σπερμοδιάγραμμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας, προσπαθω με τον αντρα μου περιπου ενα χρονο για μωρακι,πριν εναμιση μηνα τελικα μαθαμε οτι εχει θεμα με το απερμα του ( βρεθηκε 15.000.000 σπερματοζοαρια) δηλαδη ολιγοσπερμια. Ο ανδρολογος μας ειπε οτι δεν του βρησκει κατι σοβαρο και με τον υπερηχο που του εκανε και του εδωσε αγωγη με nolvadex 20 mg  και επισης εμενα ο γυναικολογος μου μ εδωσε παραληλα να περνω cyclacur filicine ,medrol , salospir απλος για να εχω και εγω καλυτερο περιβαλον και να δεχτω εκομα καλυτερα το σπερμα!εχει καποια κοπελα παρομοια εμπειρια που τελικα την βοηθησαν και τα καταφερε να μεινει εγκυος;;;ευχαριστω πολυ!!

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!Είμαι καινούρια στο φόρουμ!!

Σας παρακολουθώ παρα παρα πολυ καιρό και πότε παιρνω κουράγιο ποτε όχι!!Ας πω κ εγω την ιστορία μου τη μικρή να μου πείτε.. Προσπαθούμε 7 μήνες για μωράκι αλλά τζίφος.. Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και πέρα από πολυκυστικες δεν έχω κάτι άλλο!!

Ο αντρας μου διαπιστώσαμε ολιγοσπερμια και παιρνει 3μηνη θεραπεια!!τώρα έχουμε ακόμα έναν μήνα και τελειώνει η θεραπεία...είμαι 27 και ο καλός μου 35!!Α παίρνω μετά τη σύσταση του γιατρού μου inofert μέχρι να μείνω εγκυος!!την άλλη εβδομάδα πάμε για επαναληπτικο σπερμοδιαγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας, 

 

Θέλω να πω κι εγώ την ιστορία μου γιατί πιστεύω πως ίσως νιώσω λίγο καλύτερα. Είμαι 34 χρονών και ζω με τον άντρα μου στο εξωτερικό τα τελευταία 6 χρόνια. Προσπαθούμε για παιδί αρκετό καιρό έχουν περάσει χρόνια δηλαδή αλλά δυστυχώς δεν έχουμε καταφέρει να αποκτήσουμε παιδί. Όλο αυτό μας έχει επηρεάσει ψυχολογικά γιατί βλέπουμε γύρω μας να αποκτούν παιδιά οι άλλοι και εμείς δεν έχουμε μπορέσει μέχρι τώρα. Να σας πω ότι έχω πάει σε γυναικολόγο και εκτός από πολυκυστικές ωοθήκες που ξέρω ότι έχω δεν μου βρήκε κάτι άλλο. Ο άντρας μου πριν 3 χρόνια είχε κάνει ένα σπερμοδιάγραμμα το οποίο έδειξε ολιγοσπερμία. Με στεναχώρησε και με απογοήτευσε πολύ όλο αυτό αλλά δεν το ψάξαμε παραπάνω. Δεν έχει κάνει άλλο σπερμοδιάγραμμα από τότε. Τον τελευταίο καιρό έχω πάρει τεστ ωορρηξίας και προσπαθούμε να κάνουμε στοχευμένες προσπάθειες όταν έχω ωορρηξία αλλά βλέπω ότι αγχωνόμαστε και οι δύο. Κλείσαμε ραντεβού σε μια γυναικολογική κλινική εδώ που ζούμε και θα πάμε σε λίγες μέρες για να το ψάξουμε καλύτερα. Σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο της εξωσωματικής. Άλλες φορές νιώθω πολύ απογοητευμένη ότι δε θα τα καταφέρουμε άλλες φορές λέω στον εαυτό μου ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

για το θέμα των ΣΠΩ σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών δείτε και εδώ 

και εδώ 

https://parents.org.gr/forum/search/?q=σπω

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...