Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Εγώ μάζευα σχεδόν ένα χρόνο απο φυσικούς κύκλους ωάρια. Μάζεψα πέντε έγιναν βλαστό κύστες τα βάλαμε έπιασε ένα αλλα παλινδρομισε γρήγορα. Γενετικές ανωμαλίες στα σαράντα μου είπαν. Είχα ξαναδοκιμασει με φυσικο κύκλο πριν απο ενάμισι χρόνο αλλα τίποτα. Πολυ λίγες οι πιθανότητες. Ίσως κάτω απο 35 να έχει καλυτερα αποτελέσματα μετα το dna αρχίζει να εκφυλίζεται. Το γενεσις πάντως είχε καλές τιμές κ μας βοηθησανε οικονομικά.

 

Mα οι γιατροί συστήνουν φυσικούς κύκλους σε ηλικίες άνω των 40 και διαβαζοντας εδω και δυο χρόνια το φόρουμ πολλές κοπέλες πέτυχαν με φυσικό ή τροποποιημένο φυσικό!

Και στό γεννεσις πιστευω να ξερουν τί κανουν!Από τιμές αλήθεια τί ισχύει?Εχουν πακέτο ωοληψιων?

Λυπάμαι tired.Αν επιτρέπεται έχεις κάνει κι εξωσωματική με φάρμακα?Τί σκέπτεσαι να κάνεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα και απο εμενα κοριτσια!!!!!!Καλο μηνα!!!!!!:D

Καινουργια σχετικα στο φορουμ και εντελως νεα στο θεματακι σας.

Ευχομαι με το καλο ολες μας!!!!!!:D

Εμεις πριν λιγες μερες καταψυξαμε 2 δυνατα εμβρυακια μετα απο εξωσωματικη,τα παγωτακια μας!:D

Εχουμε στα πλανα μας αλλη μια εξωσωματικη αλλα αποφασισαμε να ξεκουρασω το οργανισμο μου αυτο το μηνα και απο τον αλλο μηνα η επομενη εξωσωματικη με το καλο.

Για να μη μεινει "κενος" αυτος ο μηνας σκεφτηκαμε χαλαρα να παμε με φυσικο αλλα σε συνδυασμο με κλομιφαινη.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι να μην λεπτυνει το ενδομητριο(γιατι παμε σε εμβρυομεταφορα με 10αρι) και απο το θεμα του φυσικου το ρισκο οτι δεν ελεγχεται το ωαριο και μπορει ανα πασα στιγμη να "σπασει".

Τις εμπειριες σας κοριιιιιιτσια!!!!!!!!

Ευχαριστω και καλη μας επιτυχια!!!!!:D

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα κοριτσια!!!!!!Καλο μηνα!!!!!!:D

Καινουργια σχετικα στο φορουμ και εντελως νεα στο θεματακι σας.

Ευχομαι με το καλο ολες μας!!!!!!:D

Εμεις πριν λιγες μερες καταψυξαμε 2 δυνατα εμβρυακια μετα απο εξωσωματικη,τα παγωτακια μας!:D

Εχουμε στα πλανα μας αλλη μια εξωσωματικη αλλα αποφασισαμε να ξεκουρασω το οργανισμο μου αυτο το μηνα και απο τον αλλο μηνα η επομενη εξωσωματικη με το καλο.

Για να μη μεινει "κενος" αυτος ο μηνας σκεφτηκαμε χαλαρα να παμε με φυσικο αλλα σε συνδυασμο με κλομιφαινη.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι να μην λεπτυνει το ενδομητριο(γιατι παμε σε εμβρυομεταφορα με 10αρι) και απο το θεμα του φυσικου το ρισκο οτι δεν ελεγχεται το ωαριο και μπορει ανα πασα στιγμη να "σπασει".

Τις εμπειριες σας κοριιιιιιτσια!!!!!!!!

Ευχαριστω και καλη μας επιτυχια!!!!!:D

 

Καλώς ήρθες Αννούλα!

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου εύχομαι

Πολύ καλά κάνετε και δοκιμάζετε και με φυσικό.

Όσο για την κλομιφαίνη δε νομίζω για μια μόνο φορά να δημιουργήσει πρόβλημα.

Το ωάριο θα το παρακολουθείτε με συχνούς υπερήχους και αιματολογικές.

Να σε ρωτήσω,πόσο θα πληρώσετε για το φυσικό?Που κάνετε τις προσπάθειές σας?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα φυσικό κύκλο στο Μπομπότη να δώσει πληροφορίες?

Αληθεύει ότι προτιμά να κάνει τους φυσικούς με 1 φρέσκο αντί να μαζεύει κατεψυγμένα?

Για ενα μηνα δηλαδή,με ενα εμβρυο πληρωνεις τα μισά μιας κανονικής εξωσωματικής?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κάποια κοπέλα πρόσφατα φυσικό κύκλο στο Μπομπότη να δώσει πληροφορίες?

Αληθεύει ότι προτιμά να κάνει τους φυσικούς με 1 φρέσκο αντί να μαζεύει κατεψυγμένα?

Για ενα μηνα δηλαδή,με ενα εμβρυο πληρωνεις τα μισά μιας κανονικής εξωσωματικής?

 

Προχωρα με αυτόν. Πολλές επιτυχιες στους φυσικους. Από τιμες γυρω στα 1100-1200 για ένα έμβρυο. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις μια κ εξω χωρις πολυμηνες διαδικασιες ωοληψιας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο φυσικος κυκλος απο οτι ακουω ειναι πολυ χρονοβορος χωρις αποτελεσμα.

 

Δεν μπορω να καταλαβω κοπελες μεταξυ 35-42 , που τα ορια στενευουν να χανουν πολυτιμο χρονο με ΦΚ., οταν οι ωοθηκες ακομα παραγουν πολλα ωαρια. Αλλο εαν δεν ανταποκρινονται στα φαρμακα.

 

Περιπτωση μικρης κοπελας 30-αρας που δεν μπορουσε να μεινει εγκυος χωρις καποια αιτια και απευθυνθηκε στον κεντρο του Μπομποτη

για ΦΚ, .

2 συνεχομενες αποτυχημενες προσπαθειες , δεν θυμαμαι το λογο, εαν προχωρουσε σε εξωσωματικη η εαν την σταματουσε απο πριν.

3η προσπαθεια με φαρμακα και εμεινε εγκυος σε διδυμα με την πρωτη.

 

Κοριτσια η 30-αρα μικρη κοπελιτσα και δεν μπορουσε να πετυχει με ΦΚ.

Η γνωμη μου ειναι μην χανετε πολυτιμο χρονο με ΦΚ, εφοσον ανταποκρινονται ακομα οι ωοθηκες με φαρμακα.

Και δεν εννοω να κανετε πολλαπλες εξωσωματικες.

 

Mumin,

Την πρωτη φορα που πηγα στον γιατρο μου-εξειδικευμενο σε υπογονιμοτητα γιατι δεν μπορουσα να μεινω εγκυος, το πρωτο -πρωτο ερωτημα ηταν εαν ποναω στην περιοδο.

Μου εκανε πολυ εντυπωση η ερωτηση γιατι εγω το θεωρουσα φυσιολογικο.

Ηταν μια ενδειξη ενδομητριωσης σε συνδυασμο με το γεγονος οτι δεν μπορουσα να μεινω εγκυος.

Οχι αποδειξη, γιατι μονο με λαπαροσκοπηση φαινεται.

Ψαξτο αυτο, ειδικα εσυ που πονας πολυ.

Μετα την γεννα δεν ποναω καθολου, ισως και εγω να ειχα τελικα καποιες εστιες ενδομητριωσης που λενε οτι με την εγκυμοσυνη θεραπευονται.

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσικοι κύκλοι είναι για περιπτώσεις χαμηλής ή καθόλου ανταποκρισης στα φαρμακα διέγερσης καθώς και για περιπτώσεις που για καποιους ιατρικους λογους δεν πρεπει να παρουμε φαρμακα διέγερσης.

Εννοείται ότι αν δεν ανήκουμε στις παραπανω 2 περιπτώσεις δεν πρεπει να καταφευγουμε σε φυσικους.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα ποσοστά επιτυχίας εξωσωματικής με φάρμακα είναι μεγαλύτερα είναι γνωστο.

Για τη δική μου ηλικιά και ιστορικό εξωσωματικός μου είπε ότι φτάνουν στο 50%.

Μεχρι πριν λίγα χρόνια φυσικός κύκλος δεν υπήρχε καν ή γινόταν σε ελάχιστες περιπτώσεις όταν όλες οι άλλες επιλογές είχαν εξαντληθεί.

Τώρα,απ ότι ακούω και διαβάζω είναι αυτό που ζητούν τα περισσότερα ζευγάρια στα κέντρα εξωσωματικής,παρότι είναι περισσότερος χρονοβόρος και οι περισσότεροι γιατροί δεν αναλαμβάνουν παρά μόνο ως τελευταία λύση.

Για μένα η εξήγηση είναι προφανής.

Γιατί λοιπόν να φορτωθείς επικινδυνα κατά τη γνώμη μου φάρμακα όταν μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου για ένα διάστημα χωρίς απολύτως κανενα φάρμακο από τη στιγμή μάλιστα που οι φυσικοί συνιστώνται και σε πολλές περιπτώσεις πετυχαίνουν- κυρίως σε ηλικίες άνω των 40 οπότε τα χρονικά περιθώρια στενεύουν?

Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό.Θα δοκιμάσω κάποιους μήνες με φυσικό και δεν πετύχει τότε μόνο θα καταλήξω στα φάρμακα στα 38 μου.

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα με αυτόν. Πολλές επιτυχιες στους φυσικους. Από τιμες γυρω στα 1100-1200 για ένα έμβρυο. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις μια κ εξω χωρις πολυμηνες διαδικασιες ωοληψιας.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Sunty.Ετοιμάζομαι να κλείσω ραντεβού και να ξεκινήσω.Σε αυτό που δεν έχω καταλήξει ακόμα είναι εαν είναι πιο αποτελεσματικό να μαζεύεις και να βάλεις ένα φρέσκο και και ένα κατεψυγμένο ή να πηγαίνεις με ενα φρέσκο.

Δεν αυξάνονται οι πιθανότητες με 2?

Δοκίμασες εσύ εκεί φυσικό κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς φυσικο κύκλο γιατι δε θες φαρμακα κ που το ξέρεις οτι θα γονιμοποιηθεί. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μη γονιμοποιηθεί κ να χαθεί ο κύκλος. Επίσης αν πληρώνεις 1200 για μια ωοληψια ειναι πολλα λεφτά γιατι αν δεν προχωρήσεις τον επόμενο πρέπει να ξανά πληρώσεις.. Οι απόψεις διιστανται. Η απόφαση ειναι του καθενός στο τέλος με συζήτηση με το γιατρό. Τι θα πει έχω χρόνο μέχρι τα 38. Το ίδιο ειναι μια προσπάθεια στα 35 με τα 38. Η γονιμότητα πέφτει κατακόρυφα. Εδώ απο κύκλο σε κύκλο αλλάζει η ανταπόκριση. Γιατι να αφήσεις τον χρόνο να περάσει. Κ ειναι κ το σπερμα που φθίνει . Ο χρόνος στην γυναίκα ειναι πολύτιμος. Δυστυχώς.

t39rp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινάς φυσικο κύκλο γιατι δε θες φαρμακα κ που το ξέρεις οτι θα γονιμοποιηθεί. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μη γονιμοποιηθεί κ να χαθεί ο κύκλος. Επίσης αν πληρώνεις 1200 για μια ωοληψια ειναι πολλα λεφτά γιατι αν δεν προχωρήσεις τον επόμενο πρέπει να ξανά πληρώσεις.. Οι απόψεις διιστανται. Η απόφαση ειναι του καθενός στο τέλος με συζήτηση με το γιατρό. Τι θα πει έχω χρόνο μέχρι τα 38. Το ίδιο ειναι μια προσπάθεια στα 35 με τα 38. Η γονιμότητα πέφτει κατακόρυφα. Εδώ απο κύκλο σε κύκλο αλλάζει η ανταπόκριση. Γιατι να αφήσεις τον χρόνο να περάσει. Κ ειναι κ το σπερμα που φθίνει . Ο χρόνος στην γυναίκα ειναι πολύτιμος. Δυστυχώς.

 

1200 πληρωνεις για ωοληψια και εμβρυομεταφορά.

Και φυσικά δεν ξέρεις ότι το ωαριο θα γονιμοποιηθεί.Αν όχι πληρωνεις μονο ωοληψια και πας για τον αλλο μηνα.

Οι εξετάσεις και οι δικές μου και του άντρα μου ειναι καλές.Και το θέμα δεν είναι η ηλικία αλλά η αναπαραγωγική ικανότητα.Ξέρω κοπέλες που συνελαβαν πανευκολα πρωτη φορά στα 40 και άλλες στα 25 που παιδευτηκανε πολύ.

Εμείς μετά από 3 χρόνια παντρεμενοι τώρα είμαστε έτοιμοι να παμε στο επόμενο βήμα της υποβοηθουμενης αναπαραγωγής σε ηλικίες 37 και 41 και από τη στιγμή που για διαφορους λόγους δεν ειμασταν έτοιμοι δεν εχουμε καμμία δευτερη σκεψη κι ουτε θεωρουμε οτι μας πηραν τα χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Sunty.Ετοιμάζομαι να κλείσω ραντεβού και να ξεκινήσω.Σε αυτό που δεν έχω καταλήξει ακόμα είναι εαν είναι πιο αποτελεσματικό να μαζεύεις και να βάλεις ένα φρέσκο και και ένα κατεψυγμένο ή να πηγαίνεις με ενα φρέσκο.

Δεν αυξάνονται οι πιθανότητες με 2?

Δοκίμασες εσύ εκεί φυσικό κύκλο?

 

Και οι δυο μεθοδοι -και το μαζεμα και η μεταφορά 1-1- είναι αποτελεσματικές αναλογα την περιπτωση. Απλά στο μαζεμα είναι μια πολυμηνη διαδικασια που για καποιες είναι ψυχοφθόρο κατι τετοιο. Ιδιαιτερα αν εχεις στο τελος αρνητικό αποτέλεσμα. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις στο μηνα και αν δεν πετυχει παμε για άλλα.

Εχω φιλη κολλητη που πετυχε εκει με φυσικο κυκλο με τη πρωτη αφου ειχε εξαντλήσει αλλου τους φαρμακευτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο μεθοδοι -και το μαζεμα και η μεταφορά 1-1- είναι αποτελεσματικές αναλογα την περιπτωση. Απλά στο μαζεμα είναι μια πολυμηνη διαδικασια που για καποιες είναι ψυχοφθόρο κατι τετοιο. Ιδιαιτερα αν εχεις στο τελος αρνητικό αποτέλεσμα. Με τη μεταφορά 1-1 ξεμπερδεύεις στο μηνα και αν δεν πετυχει παμε για άλλα.

Εχω φιλη κολλητη που πετυχε εκει με φυσικο κυκλο με τη πρωτη αφου ειχε εξαντλήσει αλλου τους φαρμακευτικούς.

 

Συμφωνω με την Sunty.Και οι δυο μεθοδοι εχουν αποτελεσμα αναλογα με την περιπτωση καθε ζευγαριου.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το αρνητικο ειναι αρνητικο ειτε ειναι μετα απο πολυμηνη διαδικασια ειτε απο μεταφορα 1-1.Προσδοκιες υπαρχουν και στις δυο περιπτωσεις και ποναει το ιδιο το αρνητικο.

Σαφως και ειναι αλλο μαζευω για ενα διαστημα και παιρνω αρνητικο και αλλο 1-1 παιρνω αρνητικο και συνεχιζω τον επομενο κιολας μηνα.Νομιζω ειναι θεμα τυχης,γιατρου και συνθηκων ζευγαριου(ιστορικο,ψυχολογια ,κλπ κλπ)

Ειναι θεμα ,να το πω λαικα,ποτε θα μας κατσει.

Εμεις ως τωρα οτι βγαζαμε βαζαμε.

Εγκυος εμεινα με εμβρυακι 2ης ημερας(με εξωσωματικη)αλλο αν παλλινδρομησε στην πορεια.

Τωρα θελουμε να δοκιμασουμε και τα παγωτινια.Οτι βγαζουμε καταψυχουμε και μαζευουμε βλαστοκυστες.

Στον προηγουμενο κυκλο απο εξωσωματικη εχουμε 2 παγωτινια,αυτο τον κυκλο σκεφτομαστε με φυσικο και υον αλλο μηνα μια ακομαεξωσωματικη.

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε κεντρο εκανα μια εβδομαδα βραχυ με arvekap και merional και απο την 6η μερα δεν ειχα ουτε ενα ωαριο και οιστραδιολη 42 την 8η μερα ενα ωαριο χωρις τιποτα και οιστραδιολη 25...με

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε κεντρο εκανα μια εβδομαδα βραχυ με arvekap και merional και απο την 6η μερα δεν ειχα ουτε ενα ωαριο και οιστραδιολη 42 την 8η μερα ενα ωαριο χωρις τιποτα και οιστραδιολη 25...με σταματησαν γιατι δεν ανταποκριθηκα στις ενεσεις μου προτειναν να παμε σε φυσικο κυκλο αλλα φοβαμαι οτι ειναι χρονοβορο και δεν θα εχω ωαρια ειμαι 45 εχω ενα παιδι απο φυσικη κυηση 11 ετων απλα αργησα για 2ο... σκεφτομαι να παω Μαστρομηνα ή πάντο γιαμια τελευταια γνωμη κι αν μου πουν τα ιδια η δανεικα που δεν θελω να σταματησω ...εσεις θα πηγαινατε;;;;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πηγα σε κεντρο εκανα μια εβδομαδα βραχυ με arvekap και merional και απο την 6η μερα δεν ειχα ουτε ενα ωαριο και οιστραδιολη 42 την 8η μερα ενα ωαριο χωρις τιποτα και οιστραδιολη 25...με σταματησαν γιατι δεν ανταποκριθηκα στις ενεσεις μου προτειναν να παμε σε φυσικο κυκλο αλλα φοβαμαι οτι ειναι χρονοβορο και δεν θα εχω ωαρια ειμαι 45 εχω ενα παιδι απο φυσικη κυηση 11 ετων απλα αργησα για 2ο... σκεφτομαι να παω Μαστρομηνα ή πάντο γιαμια τελευταια γνωμη κι αν μου πουν τα ιδια η δανεικα που δεν θελω να σταματησω ...εσεις θα πηγαινατε;;;;

 

Καλημέρα,

κι εγώ Μαστρομηνά πήγα (είμαι κι εγώ κοντά στη δική σου ηλικία) με φυσικό κύκλο όμως. Εχω κι εγώ ένα παιδί 11,5 ετών (από φυσική κύηση) και φοβάμαι ότι είναι πάρα πολύ αργά πλέον.....

Εχεις πάρει φάρμακα εξωσωματικής??? Δεν φοβάσαι μήπως σου δημιουργήσουν κάτι? Το λέω με την έννοια ότι έχεις ήδη ένα παιδί, είναι και η ηλικία δύσκολη.... και δεν ξέρω αν πρέπει να το διακινδυνεύσεις..... Εγώ φοβάμαι να προχωρήσω με φάρμακα, γιαυτό πήγα με φυσικό κύκλο. Αλλά λόγω ηλικίας.... τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πηρα ενεσεις 8 μερες αλλα τιποτα...δηλαδη αν παρω (οχι τωρα) σε επομενο κυκλο θα χω προβλημα με τα φαρμακα;;;

 

Kοίτα... δεν είπα ότι θα έχεις ντε και καλά θέμα μελλοντικά λόγω των φαρμάκων.... Απλά το παίζεις 50%-50%..... Κανείς ποτέ δεν ξέρει...

Αν επιβαρύνουμε τον οργανισμό με φάρμακα που είναι γνωστό ότι δημιουργούν προβλήματα σε κάποιους οργανισμούς, μετά μπορεί να έχουμε τύψεις.... αν συμβεί κάτι....

Στο λέω με την έννοια ότι έχεις να σκεφτείς ένα μικρό παιδί που ήδη έχεις. Αυτό είναι πάνω απ'όλα. Κι εγώ έτσι το έχω σκεφτεί. Δεν είναι ότι δεν με πονάει... αλλά το βασικότερο είναι η σωματική μου ακεραιότητα, στα μέτρα του δυνατού, για να το μεγαλώσω. Δεν θα ήθελα να κάνω κάτι που μπορεί να αποβεί σε βάρος μου, εις γνώσιν μου.... Κατάλαβες τι εννοώ??

Link to comment
Share on other sites

Απλά το παίζεις 50%-50%..... Κανείς ποτέ δεν ξέρει...

 

Συγνωμη που παρεμβαινω στην συζητηση, αλλα βρε κοριτσια μην πεταμε ετσι ποσοστα και νουμερα και τρομοκρατουμε τις κοπελες που εχουν κανει η προκειται να κανουν εξωσωματικη με φαρμακα.

 

 

Δεν το παιζει 50%-50% με το να κανει μια κοπελα μια και δυο προσπαθειες.

 

Εξαλλου ποσα φαρμακα πηρε, σε τι δοσολογια, ποια φαρμακα, ποσο συχνα ??

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις οι ιδιες.

 

Δεν υπαρχει καμια σχετικη ερευνα που να γραφει οτι με την πρωτη η την δευτερη προσπαθεια κινδυνευει η γυναικα και το παιζει 50-50.

 

Και αυτο το γραφω επειδη και εγω ενδιαφερομουν να κανω με φαρμακα εξωσωματικη και προσπαθησα να βρω διαφορες σχετικες ερευνες η να διαβασω και αλλες αποψεις γιατρων , και αυτα που βρηκα μαλιστα απο μια προσφατη ερευνα απο πανεπιστημιο μεχρι καποιο αριθμο εξωσωματικων (νομιζω 6 με μεγαλη επιφυλαξη) δεν εχει παρατηρηθει αυξηση της πιθανοτητας για καρκινο.

Εκτος βεβαια στην περιπτωση μιας προυπαρχουσας μορφης καρκινου που ενδεχεται να ειναι αγνωστο στη γυναικα.Τοτε ολα τα φαρμακα , ακομα και η προγεστερονη ειναι επικινδυνα. Σε αυτη την περιπτωση ομως ακομα και η ιδια η εγκυμοσυνη με τον βομβαρδισμο των ορμονων ειναι δυναμιτης .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο τη 2η μερα πηρα μια arvekap 0.1 και τις επομενες 6 μερες μαζι με την arvekap εκανα και merional 300 (4 φυαλίδια σκονη+ 2 φυαλίδια υγρο) και μετα σταματησα δεν συνεχισα γιατι δεν ειχα διεγερση...γι αυτο ρωταω αν μπορω να παω να παρω κι αλλη γνωμη οχι τωρα σε κανα δυο μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που παρεμβαινω στην συζητηση, αλλα βρε κοριτσια μην πεταμε ετσι ποσοστα και νουμερα και τρομοκρατουμε τις κοπελες που εχουν κανει η προκειται να κανουν εξωσωματικη με φαρμακα.

 

 

Δεν το παιζει 50%-50% με το να κανει μια κοπελα μια και δυο προσπαθειες.

 

Εξαλλου ποσα φαρμακα πηρε, σε τι δοσολογια, ποια φαρμακα, ποσο συχνα ??

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις οι ιδιες.

 

Δεν υπαρχει καμια σχετικη ερευνα που να γραφει οτι με την πρωτη η την δευτερη προσπαθεια κινδυνευει η γυναικα και το παιζει 50-50.

 

Και αυτο το γραφω επειδη και εγω ενδιαφερομουν να κανω με φαρμακα εξωσωματικη και προσπαθησα να βρω διαφορες σχετικες ερευνες η να διαβασω και αλλες αποψεις γιατρων , και αυτα που βρηκα μαλιστα απο μια προσφατη ερευνα απο πανεπιστημιο μεχρι καποιο αριθμο εξωσωματικων (νομιζω 6 με μεγαλη επιφυλαξη) δεν εχει παρατηρηθει αυξηση της πιθανοτητας για καρκινο.

Εκτος βεβαια στην περιπτωση μιας προυπαρχουσας μορφης καρκινου που ενδεχεται να ειναι αγνωστο στη γυναικα.Τοτε ολα τα φαρμακα , ακομα και η προγεστερονη ειναι επικινδυνα. Σε αυτη την περιπτωση ομως ακομα και η ιδια η εγκυμοσυνη με τον βομβαρδισμο των ορμονων ειναι δυναμιτης .

Λεμονια πιστευω το θετεις σε πολυ σωστη βαση.

Η εξελιξη στο χωρο της επιστημης, οσον αφορα την εξωσωματικη, προσφερει δεδομενα που πρεπει να χρησιμοποιουνται ως οπλο και με συνεση.

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Ναι πηρα ενεσεις 8 μερες αλλα τιποτα...δηλαδη αν παρω (οχι τωρα) σε επομενο κυκλο θα χω προβλημα με τα φαρμακα;;;

 

Beutiful κοριτσι μου πιστευω πως καθε οργανισμος ειναι μεμονωμενο περιστατικο.

Ο οργανισμος της ιδιας γυναικας συμπεριφερεται με διαφορετικο τροπο απο κυκλο σε κυκλο ποσο μαλλον οταν μιλαμε για διαφορετικεε γυναικες ,με διαφορετικα προφιλ κλπ κλπ.

Επειδη και εγω ηλικιακα δεν ειμαι μικρη,ναι μεν δινω εμφαση στο κομματι της ηλικιας ,ομως ειναι ενας απο τους παραγοντες για επιτυχη εγκυμοσυνη.

Τα τελευταια χρονια,λογω σπουδων,λογω οτι δεν υπολογιζεις ποτε θα βρεις τον συν τροφο που θα σε εμπνευσει να κανεια οικογενεια και πολλων αλλων παραγοντων,εγω τουλαχιστον απο το περιβαλλον μου ακουω πολλες περιπτωσεις "μεγαλων" ηλικιων με επιτυχη εκβαση.

Κανουμε οτι ειναι ανθρωπινως δυνατον.Φροντιζουμε τον οργανισμο μας και μετραμε τις αντοχες μας.

Ευχομαι συντομα να μας ανακοινωνεις τα ευχαριστα σου.Πολλες ευχες!!!!!!!!

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ γιατι έχω στεναχωρηθει και δεν ξερω αν πραγματικα πρεπει να συνεχισω θελω πολυ και ευχομαι οχι μονο σε μενα αλλα σε ολες τις γυναικες να ειναι καλοτυχες ...ευχαριστω για τα καλα σας λογια θα ηρεμησω λιγο ψυχολογικα και θα δω παλι τι μπορει να γινει...ο θεος ειναι μεγαλος..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ γιατι έχω στεναχωρηθει και δεν ξερω αν πραγματικα πρεπει να συνεχισω θελω πολυ και ευχομαι οχι μονο σε μενα αλλα σε ολες τις γυναικες να ειναι καλοτυχες ...ευχαριστω για τα καλα σας λογια θα ηρεμησω λιγο ψυχολογικα και θα δω παλι τι μπορει να γινει...ο θεος ειναι μεγαλος..

 

Εσυ κοριτσι μου με τοοοοσο ομορφο νικ:D,γιατι μου στενοχωριεσαι?

Απο τη μικρηηηηη μου εμπειρια ,υπαρχουν κοριτσια εδω με "μαστερ" σε αναλογα θεματα,θα σου ελεγα πως ολη αυτη η δοκιμασια:

1ον)Μας μαθαινει να αγαπαμε και να προσεχουμε τον εαυτο μας(περισσοτερο τουλαχιστον απο οτι ισως παλαιοτερα)

2ον)Μας μαθαινει να αγαπαμε και να αγαπιομαστε πιο βαθεια απο τους ανθρωπους μας

3ον)Μας μαθαινει να ειμαστε υπομονετικοι,επιμονοι,ηρεμοι,και να ενισχυουμε την πιστη μας

4ον)Μας μαθαινει τι ειναι οι πραγματικες εκπληξεις και τα θαυματα της ζωης

 

Μιλωντας σου οχι απο "θεση ισχυος" πιστυεω λεξη προς λεξη οτι σου γραφω και επισης πως......ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΗ!!!!!!!!!!!!:-D

Θα μπορουσα να σου γραφω για ωρες.

Ομως,απο τη μια δε μου αρεσει να μονολογω και απο την αλλη πιστευω θα υπαρξουν ξανα οι καταλληλες στιγμες να υποθουν καταλληλες κουβεντες.

Φιλικα

Αννουλα❤

💖❤❤💖Focus on Smile and Rainbow Babies;):lol:💖❤❤💖Always believe💖

💜🌹🍼🍼🌹💙👑Πριγκίπισσά μας+Πρίγκιππά μας👑

🍼Λουκουμάκια μας 🍼Ζουζουνάκια μας🍼

🍼Μελισσάκια μας 🍼Αστεράκια μας🍼

🌹Σας περιμένουμε γλυκά μας πλασματάκια!!!💜🌹🍼🍼🌹💙

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...