Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

εγω το λεω - η ηλικια μας ειναι η καλυτερη. ολα γινονται, αρκει να προσπαθεις.

τωρα, οσο αφορα το θεμα του φ.κ. - εχω αναρτησει καινουριο θεμα με την ερωτηση για την θεσσαλονικη, μηπως μας πει καποια για τις εμπειριες της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια, καλημερα!!

έγραψα και σε διπλανό τόπικ... γιατί δεν ξέρω ...

 

Θέλω τη γνώμη σας ...

Πρόκειται να αρχίσω εξωσωμ. σε φυσικό κύκλο.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Να κάνω ωοληψία ενός και αμέσως μεταφορά? Ή να μαζέψω τουλάχιστον δύο έμβρυα και μετά να κάνω τη μεταφορά?

Το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό. Σε περίπτωση αποτυχίας της μεταφοράς ενός εμβρύου, τουλάχιστον θα σκέφτομαι ότι θα μπορώ να ξανακάνω. Ενώ αν αποτύχουν και τα δύο εμβρυάκια σε μία μεταφορά, μετά θα είναι δύσκολο να ξανακάνω.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν καλές ωορρηξίες.

Επίσης, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω την εμβρυομεταφορά στον κύκλο που θα κάνω και την υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα.

 

Κατά τα άλλα...

θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου στη δύναμη που δείχνετε και στο κουράγιο που απαιτείται για να μπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής ώστε να αποκτήσετε το πρώτο σας παιδάκι.

ΜΠράβο, και το εννοώ...

Έχω ήδη ένα παιδάκι (φυσιολογική σύλληψη) και ενώ θα πίστευα ότι αυτό θα μου αφαιρούσε το άγχος, παρόλ' αυτά νιώθω ότι είναι ΤΟΣΟ ψυχοφθόρο!!

 

Και πάλι... καλημέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Dori σ`ευχαριστώ για την απάντηση! Το ωάριό μου ήταν 18 όταν έκανα την ένεση άλλά μου είπε ότι δεν μεγάλωσε και άλλο και ότι γενικά άνω των 16 θεωρούνται ώριμα! Εγώ βέβαια δεν το κατέχω το άθλημα και δεν θέλω να σκοτίζομαι, αλλά μάλλον μετά από αυτά που διάβασα, θα ζητήσω να δω τις εξετάσεις μου.

Γενικά, είμαι ευχαριστημένη από την παρακολούθηση γιατί φαινόταν επισταμένη! Τώρα τί έγινε μετά δεν ξέρω...ένα είναι σίγουρο: ζήτησα από το Θεό να κάνει το καλύτερο για μένα και μάλλον το έκανε μή γονιμοποιώντας ένα ωάριο που δεν θα πήγαινε καλά λόγω χρ. ανωμαλιών...γ@@@ την ηλικία μου!!

Ο επόμενος γιατρός μου μάλλον θα είναι πλαστικός χειρούργος, πρέπει να ανέβει η αυτοεκτίμησή μου!!!!

 

Καλημέρα Μαρίνα,

Γιατί σε απασχολεί το 18χιλ; μια χαρά μέγεθος είναι για να γίνει η ένεση! Μη σε ανησυχεί καθόλου αυτό !!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, καλημερα!!

έγραψα και σε διπλανό τόπικ... γιατί δεν ξέρω ...

 

Θέλω τη γνώμη σας ...

Πρόκειται να αρχίσω εξωσωμ. σε φυσικό κύκλο.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Να κάνω ωοληψία ενός και αμέσως μεταφορά? Ή να μαζέψω τουλάχιστον δύο έμβρυα και μετά να κάνω τη μεταφορά?

Το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό. Σε περίπτωση αποτυχίας της μεταφοράς ενός εμβρύου, τουλάχιστον θα σκέφτομαι ότι θα μπορώ να ξανακάνω. Ενώ αν αποτύχουν και τα δύο εμβρυάκια σε μία μεταφορά, μετά θα είναι δύσκολο να ξανακάνω.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν καλές ωορρηξίες.

Επίσης, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω την εμβρυομεταφορά στον κύκλο που θα κάνω και την υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα.

 

Κατά τα άλλα...

θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου στη δύναμη που δείχνετε και στο κουράγιο που απαιτείται για να μπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής ώστε να αποκτήσετε το πρώτο σας παιδάκι.

ΜΠράβο, και το εννοώ...

Έχω ήδη ένα παιδάκι (φυσιολογική σύλληψη) και ενώ θα πίστευα ότι αυτό θα μου αφαιρούσε το άγχος, παρόλ' αυτά νιώθω ότι είναι ΤΟΣΟ ψυχοφθόρο!!

 

Και πάλι... καλημέρα!!

Γεια σου Smile! Από όσα μου είπαν δύο γιατροί, είναι καλό να προσπαθείς να μείνεις έγκυος μετά την υστεροσκόπιση γιατί βοηθάει στην εμφύτευση (λόγω του καθαρίσματος) που γίνεται στη μήτρα, όμως όχι στον ίδιο κύκλο!!!!!

Κάνε με το καλό την διαδικασία και άσε τους γιατρούς να κρίνουν: αν είναι καλό το ενδομήτριό σου, γιατί να μην το μεταφέρουν το έμβρυάκι? Η κατάψυξη από την άλλη πλευρά έχει το ρίσκο της απώλειας σε βαθμό 10%. Ομως, την τελική απόφαση είναι καλό να σου την τεκμηριώσουν οι γιατροί και με τα οικονομικά δεδομένα, θα κρίνεις εσύ το καλύτερο για `σένα. Σου εύχομαι να σας φωτίσει ο Θεός και να γίνει το καλύτερο για σένα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Smile! Από όσα μου είπαν δύο γιατροί, είναι καλό να προσπαθείς να μείνεις έγκυος μετά την υστεροσκόπιση γιατί βοηθάει στην εμφύτευση (λόγω του καθαρίσματος) που γίνεται στη μήτρα, όμως όχι στον ίδιο κύκλο!!!!!

Κάνε με το καλό την διαδικασία και άσε τους γιατρούς να κρίνουν: αν είναι καλό το ενδομήτριό σου, γιατί να μην το μεταφέρουν το έμβρυάκι? Η κατάψυξη από την άλλη πλευρά έχει το ρίσκο της απώλειας σε βαθμό 10%. Ομως, την τελική απόφαση είναι καλό να σου την τεκμηριώσουν οι γιατροί και με τα οικονομικά δεδομένα, θα κρίνεις εσύ το καλύτερο για `σένα. Σου εύχομαι να σας φωτίσει ο Θεός και να γίνει το καλύτερο για σένα!

 

Μαρίνα, γεια!

Ο γιατρός επιμένει να κάνω τη μεταφορά στον ίδιο κύκλο. Δηλαδή αμέσως μετά την υστεροσκόπηση. Αυτό και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Ήξερα και εγώ ότι ο κύκλος μετά την υστεροσκόπηση είναι ο καλύτερος και όχι ο ίδιος. Έχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω μήπως δεν κατάλαβα καλά. Αλλά, δεν το νομίζω..

 

Και εγώ προσανατολίζομαι ότι είναι καλύτερα η γονιμοποίηση και η μεταφορά του ενός.

Για να δούμε, θα έχω και αυτό το ένα?

 

Ακόμα δεν έχω διαβάσει το τόπικ εξονυχιστικά. Εσύ σε τι κατάσταση βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά !!!

 

Τι πάχος πρέπει να έχει το ενδομήτριο για να θεωρείται κατάλληλο για εμβρυομεταφορά ????

 

 

 

 

το ενδομητριο πριν την μεταφορα πρεπει να ειναι 9,5 - 10 (το λιγοτερο).

αν υπαρχει "ιστορικο" λεπτου ενδομητριου, το παχαινουν με χαπια, π.χ. με cyclacur

Link to comment
Share on other sites

Τι βρήκα ψάχνοντας στο ιντερνετ , ως συνέχεια στο θέμα υστεροσκόπηση και εμβρυομεταφορα.

 

".. Μελέτες έχουν δείξει ότι προκαλώντας μικρό τραυματισμό ( ερεθισμό ) στατοιχώματα της μήτρας, στον κύκλο πριν από την έναρξη της διέγερσης των ωοθηκών , για εξωσωματική γονιμοποίηση ,αυξάνει της πιθανότητες επίτευξης εγκυμοσύνης. Ο ερεθισμός αυτός ( βλάβη ) μπορεί να προκληθεί με ξύσιμο / βιοψία του ενδομητρίου ή με υστεροσκόπηση. Μελέτες έχουν δείξει ότι η πρόκληση βλάβης ( βιοψία / ξύσιμο / υστεροσκόπηση ) στα τοιχώματα της μήτρας , πριν από τη διέγερση των ωοθηκών για εξωσωματική γονιμοποίηση , μπορεί να βελτιώσει έως 70 % τις κλινικές κυήσεις. "

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα, γεια!

Ο γιατρός επιμένει να κάνω τη μεταφορά στον ίδιο κύκλο. Δηλαδή αμέσως μετά την υστεροσκόπηση. Αυτό και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Ήξερα και εγώ ότι ο κύκλος μετά την υστεροσκόπηση είναι ο καλύτερος και όχι ο ίδιος. Έχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω μήπως δεν κατάλαβα καλά. Αλλά, δεν το νομίζω..

 

Και εγώ προσανατολίζομαι ότι είναι καλύτερα η γονιμοποίηση και η μεταφορά του ενός.

Για να δούμε, θα έχω και αυτό το ένα?

 

Ακόμα δεν έχω διαβάσει το τόπικ εξονυχιστικά. Εσύ σε τι κατάσταση βρίσκεσαι?

 

Smile αυτό που έγραψες το διάβασα και εγώ κάπου.

Δηλαδή, θα σου κάνουν υστεροσκόπιση μέχρι την 10 μέρα max και την 12-14 θα σου πάρουν το ωάριο και εύχομαι σε δύο μέρες να το ξαναβάλουν! Τί να πω, για να το λένε...μακάρι να πιάσει!:P

Link to comment
Share on other sites

Τι βρήκα ψάχνοντας στο ιντερνετ , ως συνέχεια στο θέμα υστεροσκόπηση και εμβρυομεταφορα.

 

".. Μελέτες έχουν δείξει ότι προκαλώντας μικρό τραυματισμό ( ερεθισμό ) στατοιχώματα της μήτρας, στον κύκλο πριν από την έναρξη της διέγερσης των ωοθηκών , για εξωσωματική γονιμοποίηση ,αυξάνει της πιθανότητες επίτευξης εγκυμοσύνης. Ο ερεθισμός αυτός ( βλάβη ) μπορεί να προκληθεί με ξύσιμο / βιοψία του ενδομητρίου ή με υστεροσκόπηση. Μελέτες έχουν δείξει ότι η πρόκληση βλάβης ( βιοψία / ξύσιμο / υστεροσκόπηση ) στα τοιχώματα της μήτρας , πριν από τη διέγερση των ωοθηκών για εξωσωματική γονιμοποίηση , μπορεί να βελτιώσει έως 70 % τις κλινικές κυήσεις. "

 

Ναι ισχυει αυτο. Η μεθοδος λεγεται "scratching" και φαινεται να βελτιωνει τις πιθανοτητες εμφυτευσης. Σκεφτομουν κι εγω να το κανω αλλα επειδη θα κανω συλλογη 3 εμβρυων πρωτα και μετα εμβρυομεταφορα, θα το κανω 10-15 ημερες πριν την μεταφορα. Βεβαια στην περιπτωση που πας για συλλογη+μεταφορα ενος, το κανεις ΠΡΙΝ αρχισεις ενεσεις( σε τροπο.φκ) και αν τελικα δεν παρεις ωαριο ή εμβρυο, εχει παει ψιλοτζαμπα γιατι η ισχυς του ειναι μονο εικοσι μερες...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι,

οσο σας διαβαζω, τοσες ιδεες μου δινετε, και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα-

το scratching που λετε, γινεται τελικα στο ενδομητριο η στα τοιχωματα της μητρας η και στα δυο? το κανει ο εξωσωματικος αν του το ζητησεις?

χρεωνεται κατι, σαν επεμβαση, ας πουμε? φανταζομαι οτι πρεπει να γινει με μεθη.

και πιο προσωπικη ερωτηση στην peny - επειδη ψαχνω κεντρο για φ.κ. μηπως μπορουσες να μου πεις σε ποιον πας (εστω και σε π.μ.), αν θελεις. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι,

οσο σας διαβαζω, τοσες ιδεες μου δινετε, και ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα-

το scratching που λετε, γινεται τελικα στο ενδομητριο η στα τοιχωματα της μητρας η και στα δυο? το κανει ο εξωσωματικος αν του το ζητησεις?

χρεωνεται κατι, σαν επεμβαση, ας πουμε? φανταζομαι οτι πρεπει να γινει με μεθη.

και πιο προσωπικη ερωτηση στην peny - επειδη ψαχνω κεντρο για φ.κ. μηπως μπορουσες να μου πεις σε ποιον πας (εστω και σε π.μ.), αν θελεις. ευχαριστω.

 

Γεια σου turbulence. Τα εσωτερικα τοιχωματα της μητρας ειναι ουσιαστικα το ενδομητριο και ταυτοχρονα το σημειο οπου γινεται η εμφυτευση. Εκει γινεται το scratching.

Εγω μολις ξεκινησα τροπ.φκ( δηλ.με πολυ ηπια διεγερση και μικρες δοσεις οιστρογονων) στον Σαραφη Βασιλη στην embryolab. Εως τωρα δεν εχω καποιο παραπονο, αλλα ψαχτηκα αρκετα για τα προβληματα που εχω και περασα πολλα εως τωρα. Πολλα λαθη...Ελπιζω να μην υπαρξουν κι αλλα. Θα σας ενημερωσω οταν θα ξερω περισσοτερα. Καλη φωτιση και καλη επιτυχια σε ολες μας. Ο Θεος μαζι μας

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα !!!

 

Λοιπόν το πάχος του ενδομητριου πρέπει να είναι 9-10 χλ το λιγότερο για να είναι κατάλληλο για εμβρυομεταφορα.

 

Εγω αυτόν το μήνα θα κάνω πάλι ωοληψια σε ΦΚ. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να φτιάξουμε το ενδομητριο γιατι στον τελευταίο μου κυκλο ήταν μόλις 6χλ

 

Ερώτηση : πόσο χρόνο διαρκεί η θεραπεία με τα χάπια για να παχύνει το ενδομητριο ;

Εάν κάνω ωοληψια επιτυχώς αυτόν το μήνα, προλαβαίνω να κάνω την θεραπεία και να κάνω την εμβρυομεταφορα καπάκι η πρέπει η εμβρυομεταφορα να γίνει στον επόμενο κυκλο ;

 

Δεν το έχω συζητήσει αυτο ακόμη με τον γιατρο μου αλλα Καλό θα ήταν να έχω μια ιδέα με βάση την εμπειρία σας !!!

 

Φιλιά σε όλες !!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!

το scratching το κάνει ο εξωσωματικός. Στη δική μου περίπτωση θα αφαιρέσει και πολύποδα. Γι' αυτό ήμουν και λίγο διστακτική, αν πρέπει να κάνω και σε εκείνο τον κύκλο τη μεταφορά.

Ναι, Μαρίνα, φαντάζομαι ότι θα γίνει όπως το περιγράφεις. Μόνο που στη δική μου περίπτωση θα γίνουν όλα πολύ νωρίτερα, γιατί έχω μικρό κύκλο.

 

turbulence, χρεώνεται η υστερόσκοπηση. Ο δικός μου χρεώνει 500 ευρώ + 80 ευρώ η βιοψία. Έχω ακούσει όμως και για 300 ευρώ.

 

πένι, φαντάζομαι πόσο σε θυμώνουν και σε στεναχωρούν αυτά τα "λάθη". Είναι αυτός ο άτιμος χρόνος που τρέχει... Εύχομαι όμως να είναι η τελευταία σου ταλαιπωρία πριν το αίσιο τέλος.

 

Να ρωτήσω? Στον τροποποιημ. φυσιολ. τα φάρμακα είναι ακριβά , όσο λένε και στην κανονική εξωσωματική? Φανταζομαι αυτό το αποφασίζει ο γιατρός ή το ζητάμε εμείς?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!

το scratching το κάνει ο εξωσωματικός. Στη δική μου περίπτωση θα αφαιρέσει και πολύποδα. Γι' αυτό ήμουν και λίγο διστακτική, αν πρέπει να κάνω και σε εκείνο τον κύκλο τη μεταφορά.

Ναι, Μαρίνα, φαντάζομαι ότι θα γίνει όπως το περιγράφεις. Μόνο που στη δική μου περίπτωση θα γίνουν όλα πολύ νωρίτερα, γιατί έχω μικρό κύκλο.

 

turbulence, χρεώνεται η υστερόσκοπηση. Ο δικός μου χρεώνει 500 ευρώ + 80 ευρώ η βιοψία. Έχω ακούσει όμως και για 300 ευρώ.

 

πένι, φαντάζομαι πόσο σε θυμώνουν και σε στεναχωρούν αυτά τα "λάθη". Είναι αυτός ο άτιμος χρόνος που τρέχει... Εύχομαι όμως να είναι η τελευταία σου ταλαιπωρία πριν το αίσιο τέλος.

 

Να ρωτήσω? Στον τροποποιημ. φυσιολ. τα φάρμακα είναι ακριβά , όσο λένε και στην κανονική εξωσωματική? Φανταζομαι αυτό το αποφασίζει ο γιατρός ή το ζητάμε εμείς?

 

 

Σ'ευχαριστω πολυ! Απ'το στομα σου και στο αυτι τους... Πιο πολυ με πληγωσανε τα λαθη και πιο πολυ καιρο μου πηρε να ξεπερασω αυτα ψυχολογικα απο οτιδηποτε αλλο...οταν εχεις και δυο αποβολες μαζι....τοτε ειναι πολυ επωδυνο. Αλλα τωρα ειμαι καλυτερα και πιο συνειδητοποιημενη.

Τα φαρμακα στον τροπ.φκ ειναι απειρως φθηνοτερα γιατι παιρνεις μικρες δοσεις και για τις μισες ημερες. Στην προηγουμενη εξωσωματικη επαιρνα 300-450 μοναδες για 15 ημερες, τωρα θα παρω 150-225 μοναδες για 6-7 ημερες. Μπορεις να το συζητησεις μαζι του. Το πλεονεκτημα ειναι οτι μπορεις να παρεις αντι για ενα δυο ωαρια( σπανια και τρια) χωρις η δοση του φαρμακου που ειναι μικρη να επηρρεαζει σημαντικα την ποιοτητα των ωαριων. Βεβαια, καποιες φορες αν οι ωοθηκες εχουν τεμπελιασει παιρνεις παλι ενα. Αλλα με τα φαρμακα (διεγερτης και μετα αναστολεας) εχεις το πλεονεκτημα οτι ελεγχεις την ωορηξια και πιο σπανια χανεις το ωαριο. Ελπιζω να βοηθησα...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πένι, είσαι πολύ κατατοπιστική. Το κόστος των φαρμάκων το επωμίζεσαι εσύ ή θα περάσεις επιτροπή? Αν πληρώσεις εσύ, πόσο?

 

Αυτό το ψυχολογικό... είναι ο εχθρός μας...

Όταν βρω το κουμπί... θα σου πω ποιό είναι και να το πατήσεις!!!

Πάρε δύναμη από το συντροφάκι σου, και σύντομα ++++++++++++++++

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

να ρωτησω κατι τη smile - οταν κανεις μονο scratching, χωρις τιποτα αλλο, φανταζομαι οτι θα κοστιζει λιγοτερο?

αν κανω scrathing, παιρνω βιταμινες για κανενα 3μηνο πριν, κορτιζονη και ασπιρινη και κανω intralipids (γιατι ολα αυτα σκεφτομαι να κανω) λετε να παθω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Πένι, είσαι πολύ κατατοπιστική. Το κόστος των φαρμάκων το επωμίζεσαι εσύ ή θα περάσεις επιτροπή? Αν πληρώσεις εσύ, πόσο?

 

Αυτό το ψυχολογικό... είναι ο εχθρός μας...

Όταν βρω το κουμπί... θα σου πω ποιό είναι και να το πατήσεις!!!

Πάρε δύναμη από το συντροφάκι σου, και σύντομα ++++++++++++++++

 

 

 

ΝΑ εισαι καλα! Το κοστος διαφερει αναλογα με τα φαρμακα που θελει καθε γιατρος. Αλλη τιμη εχει το gonal αλλη το menopur και αλλη το puregon κτλ. Παντως στον τροπ.φκ χρειαζεσαι πανω κατω max 900-1200 μοναδες(αναλογα με τα κιλα που ζυγιζεις και την ανταποκριση) οποτε το κοστος πχ για gonal που εινα η πιο ακριβη νομιζω ειναι γυρω στα 450-600 ευρω. Εγω προσωπικα εχω ηδη την εγκριση και τα φαρμακα με το παραπανω γιατι μου τα εδωσαν για κανονικη διεγερση και ετσι τουλαχιστον δεν εχω κι αυτα...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

να ρωτησω κατι τη smile - οταν κανεις μονο scratching, χωρις τιποτα αλλο, φανταζομαι οτι θα κοστιζει λιγοτερο?

αν κανω scrathing, παιρνω βιταμινες για κανενα 3μηνο πριν, κορτιζονη και ασπιρινη και κανω intralipids (γιατι ολα αυτα σκεφτομαι να κανω) λετε να παθω τιποτα?

 

 

Το scratching γινεται 20 ημερες πριν την εμβρυομεταφορα, οι βιτ και τα συμπληρωματα ή το γκλιουκοφαζ σε περιπτωση αντιστασης στη ινσουλινη κανουν καλο εφοσον εχουν προηγηθει εξετασεις για να γνωριζεις που και αν εχεις ελλειψη και τι βιτ να παρεις. Τα ιντραλιπιντς καποιοι τα παραδεχονται καποιοι αλλοι οχι. Ειναι ακομη σε πειραματικο σταδιο. Τελος για την κορτιζονη , γιατι κι εγω εχω αυτοανοσα και νκ , οι τελευταιες μελετες δειχνουν οτι επειδη φαινεται να επηρρεαζουν την ποιοτητα του ενδομητριου, ειναι προτιμοτερο να παιρνονται απο την ημερα της εμβρυομεταφορας και οχι πριν, αλλα σε αρκετα ψηλες δοσεις για τις πρωτες 5 ημερες-25-30 mg με σταδιακη μειωση μετεπειτα.

Ετσι , αν ολα γινουν μελετημενα, μετα απο εξετασεις και με ιατρικη παρακολουθηση και οχι στα τυφλα δεν κινδυνευεις να παθεις τιποτα (εκτος απο τα ιντραλιπιντς για τα οποια δεν υπαρχουν ακομη κατοχυρωμενες μελετες κι αυτο παντα εμπεριεχει υποθετικα ενα ρισκο).

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, penny,

το θεμα μου ειναι οτι για το αυτοανοσο μου ειπαν την κορτιζονη να τη παρω απ'την αρχη της προσπαθειας, γιατι την προηγουμενη φορα την επαιρνα απο την ωοληψια και μετα, και μου ειπε η αιματολογος οτι δεν επαρκει. για τα intralipids ηταν καθετη οτι με τιποτα δεν μου χρειαζονται, "πως θα βαλετε στον οργανισμο σας κατι που δεν ξερετε? καντε την προσπαθεια σας, και αν δεν πετυχει, τοτε βλεπουμε!"

για το "τοτε βλεπουμε" δεν υπαρχει πολυτελεια, ουτε χρηματων, ουτε χρονου. σκεφτομαι να τα κανω ολα μαζι, και ο θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, penny,

το θεμα μου ειναι οτι για το αυτοανοσο μου ειπαν την κορτιζονη να τη παρω απ'την αρχη της προσπαθειας, γιατι την προηγουμενη φορα την επαιρνα απο την ωοληψια και μετα, και μου ειπε η αιματολογος οτι δεν επαρκει. για τα intralipids ηταν καθετη οτι με τιποτα δεν μου χρειαζονται, "πως θα βαλετε στον οργανισμο σας κατι που δεν ξερετε? καντε την προσπαθεια σας, και αν δεν πετυχει, τοτε βλεπουμε!"

για το "τοτε βλεπουμε" δεν υπαρχει πολυτελεια, ουτε χρηματων, ουτε χρονου. σκεφτομαι να τα κανω ολα μαζι, και ο θεος βοηθος.

 

Αστα να πανε...δεν ξερεις τι να κανεις στο τελος...σε καταλαβαινω.

Σιγουρα επειδη δεν πηρες απο την αρχη την κορτιζονη δεν πετυχε? Κανεις δεν μπορει να αποδειξει τιποτε...γι'αυτο υπαρχει τοση διχογνωμια...

Κι εμενα η αιματολογος επεμενε 10 ημερες πριν την ωοληψια, ο δε εξωσωματικος, δουλευει σε μια πολυ αξιοπρεπη κλινικη στο Λονδινο και επιμενει οτι η υπευθυνος της κλινικης που παρακολουθει 100 συνεδρια τον χρονο, δεν τα συνιστα πριν γιατι χαλανε το ενδομητριο και η ζημια που κανουν ειναι μεγαλυτερη απο το οφελος. Επισης επιμενει οτι αν παρεις πριν την εμβρυομεταφορα μεγαλες δοσεις καλυπτεσαι. Εσυ ειχες παρει 25-30mg ή πηρες μονο 10 οταν δεν πετυχε?

 

Αβυσσος....

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Θέλω να ρωτήσω, τι αυτοάνοσα έχετε και παίρνετε κορτιζόνη;;

 

 

Dori, και τι δεν εχω...?

Εχω και θυρεοειδιτιδα χασιμοτο με αντιθυρεοειδικα, και ενδομητριωση, και αυξημενα νκ, και αυξημενα κυτταροτοξικα... Αστα βραστα....

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dori, και τι δεν εχω...?

Εχω και θυρεοειδιτιδα χασιμοτο με αντιθυρεοειδικα, και ενδομητριωση, και αυξημενα νκ, και αυξημενα κυτταροτοξικα... Αστα βραστα....

 

Γεια σου Penny,

όλα αυτά προέρχονται από αυτοάνοσα που σχετίζονται με την υπογονιμότητα;

Link to comment
Share on other sites

penny,

η λευκου ηταν αυτη που μου ειπε οπωσδηποτε κορτιζονη, εχει καλη φημη, αλλα νομιζω οτι "κολλαει" σε καποια θεματα. οταν τις ειπα οτι θελω να ψαχτω για κατι παραπανω, μου το εκοψε. οταν της ειπα οτι βλαπτει η κορτιζονη, μου ειπε αποτομα οτι ειναι ασφαλης, τοσα χρονια εχει αποδειχτει οτι λειτουργει (υπαρχουν στοιχεια και αποδειξεις?) "αφου παιρνεις μικρη δοση δεν σε πειραζει".

εγω την τελευταια φορα πηρα prezolon, δεν θυμαμαι τη δοση, μικρα χαπακια, 3 φορες την ημερα (η 2). το πηρα μετα την ωοληψια και για καποιες μερες μετα την μεταφορα. επαιρνα και παιδικη ασπιρινη, και utro και τα λοιπα. αν ηταν ολα αυτα λιγα, τι να πω?

και οι εξωσωματικοι καποια πραγματα ξερουν, μην τρελαθουμε, για να δινουν συγκεκριμενα φαρμακα. και οι αιματολογοι καποιες φορες δινουν "λαθος" οδηγιες οπως μου ειπε καποια αλλη να κανω αντιπηκτικες απο την αρχη του κυκλου και τρελαθηκε ο γιατρος - πως θα κανουμε ωοληψια μετα τις αντιπηκτικες?

το κακο ειναι οτι ψαχνωντας για λυση δεν μπορω να προχωρησω. και ο χρονος περναει.

 

dori, σε μενα προσωπικα ειπαν οτι τα ΝΚ και αλλα οφειλονται σε αυτοανοσα. εγω ρωταω - τοτε στα κοριτσια που εχουν αυξημενα ΝΚ και καθολου αυτοανοσα, τι φταιει?

υ.γ. εχω ακουσει για φυσικο κυκλο στο διαβαλκανικο, στον γκουτζιουλη. τον εχετε ακουστα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...