Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

pinklove Καλησπέρα καταρχήν και καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που έχεις περάσει ελπίζω η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σου!

 

Από τη μικρή εμπειρία που έχω και αν ήμουν στη θέση σου θα σου έλεγα να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις LH και οιστραδιόλη μαζί με τον υπέρηχο.

Είναι απαραίτητες εξετάσεις που βοηθάει ο γιατρός να βλέπει πόσο κοντά είσαι στην οωρρηξία σου και αν τα ωάριά σου έχουν σύσταση.

 

Είναι μεγάλο ρίσκο να πηγαίνεις μόνο υπερηχογραφικά! Ξέρω ότι η γραμμή του συγκεκριμένου κέντρου είναι μόνο με υπερήχους , ίσως θα έπρεπε να το ζητήσεις...

Ότι άλλο θέλεις στη διάθεσή σου!:-D

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ . ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ ΝΕΥΡΙΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ, Κ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΗ? Κ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ , ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ . ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ , ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα pink love !!

 

Σου έχω στείλει μήνυμα ..,

 

Καλή επιτυχία για σήμερα !!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!! ΑΛΛΑ ΕΣΠΑΣΕ ΦΥΣΙΚΑ .ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ PM ΟΜΩΣ , ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ . ΕΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ? Η ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ . ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ ΝΕΥΡΙΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ, Κ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΗ? Κ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ , ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ . ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ , ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ .

ΕΣΥ DORI78 ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΙΣΑΙ ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ . ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ ΝΕΥΡΙΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ, Κ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑΚΤΙΚΗ? Κ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ , ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ . ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ , ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ .

 

Καλησπέρα.

Λυπάμαι που δεν το προλάβατε.

Τι κύκλο έχεις? 28 μέρες?

 

Αλλα αυτό γίνετε αν δεν κανεις LH και E2 τουλάχιστον 2 φορες πριν το πάρεις.

Εγώ έκανα φυσικούς κύκλους 4 μήνες και έχω 4 έμβρυα. Δεν χάσαμε ΠΟΤΕ ωάριο !!!!

 

Αν είναι να τους λες εσύ τι πρέπει να κάνουν τι να πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dada75 ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ , ΣΕ ΠΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΗΣΟΥΝ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑΜΟΥ ΠΕΙΣ Κ ΓΙΑΤΡΟ? ΔΗΛ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΩΡΑΚΙ?

Εμένα κορίτσια μου ο γιατρός μου έδωσε να πάρω δύο μέρες πριν την ωοληψία, δύο χάπια ημερησίως fortathrin. Είναι αντιφλεγμονώδες και μου είπε ότι το παίρνω για να μην σπάσει το ωοθυλάκιο. Κατά τάλλα, μου είπε ότι το ωάριό μου ήταν 18,5μμ και αναρωτιέμαι μήπως το πήρε νωρίς (και δεν μεγάλωσε αρκετά!), αλλά αυτός θεωρεί ότι και από 16μμ είναι ώριμα. Παρόλαυτά το ένα και μοναδικό μου ωάριο, δεν γονιμοποιήθηκε.

Οσο για το φάρμακο που προκαλεί ωορρηξία, μου έδωσε ovitrelle και μάλιστα δύο ενέσεις όχι μία! Ισως για να το πάρει πιο εύκολα.

Αυτά όσον αφορά το θέμα με τις ωοληψίες, αν δείτε κάτι στραβό στη δικιά μου περίπτωση θα το εκτιμούσα αν το επισημάνατε!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!! ΑΛΛΑ ΕΣΠΑΣΕ ΦΥΣΙΚΑ .ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ PM ΟΜΩΣ , ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ . ΕΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ? Η ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ?

 

Pink lové το προσωπικό μήνυμα είναι πάνω δεξιά στην οθόνη σου εκει που γράφει το user name σου. Είμαι κι εγω στο Εμβρυογενεσις αλλα με άλλο γιατρο . Την Δευτέρα έκανα επιτυχημένη ωοληψια με φυσικο κυκλο και κατεψυξα εμβρυο 8 διαιρεσεων .., διάβασε το προσωπικό μήνυμα γιατι δεν θα ήθελα να κάνω δημόσια ανάρτηση !!!

 

Λυπάμαι που δεν το προλαβες !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ marina xatzi ΕΓΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ , ΥΠΕΡΗΧΟ 9η ΜΕΡΑ Κ ΜΕΤΑ 1 PREGNYL ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ Κ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΦΚ ΝΑ Σ ΠΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ! ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

KittyNatty ΜΠΡΑΒΟ !!!!! ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙΣ? ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Κ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΔΕΝ ..... ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ? ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΚΑΤΕΨΥΓ ΜΕ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ Κ ΘΕΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΕΤΩΝ ΕΙΣΑΙ ΕΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ? ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ. ΥΓ. ΤΟ ΠΜ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΝΩ ΔΥΟ ΑΛΛΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ , Α ΘΕΛΕΙΣ Κ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Pink love είμαι κι εγω στο Εμβρυογενεσις για πρώτη φορά με φυσικο κυκλο . Έκανα επιτυχημένη ωοληψια την Δευτέρα. Σου έστειλα λεπτομέρειες σε προσωπικο μήνυμα πάνω δεξιά στην οθόνη σου εκει που γράφει το user name σου !!!

Link to comment
Share on other sites

KittyNatty ΜΠΡΑΒΟ !!!!! ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙΣ? ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Κ ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ ΔΕΝ ..... ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ? ΕΧΩ ΗΔΗ ΕΝΑ ΚΑΤΕΨΥΓ ΜΕ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ Κ ΘΕΛΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΕΤΩΝ ΕΙΣΑΙ ΕΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ? ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΣ. ΥΓ. ΤΟ ΠΜ ΣΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΝΩ ΔΥΟ ΑΛΛΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ , Α ΘΕΛΕΙΣ Κ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σου στέλνω τώρα πάλι μήνυμα προσωπικο !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

 

εχω μια ερωτηση να κανω στα κοριτσια που εχουν δοκιμασει σε φυσικο κυκλο.

 

Αυτο το μηνα μονο ( λογο νηστειας ) αλλαξε ο κυκλος μου και πηγα για ωοληψια την 9 μερα ( ισα ισα που το προλαβαμε , της αλλες φορες πηγαινε 12 και 13 ) και εκανα εμβρυομεταφορα την 11 μερα 2 εμβρυα 3 ημερων. Δηλαδη εγω τωρα κανονικη περιοδο θα εχω την παρασκευη ( που λεω πως δεν θα εχω γιατι θα ηθελα αυριο να παρω μια θετικη χοριακη ) Πολυ νωρις δεν ειναι βρε κοριτσια ομως οι μερες ? Εχει καμια κοπελα απο εσας κανει ωοληψια τετοια μερα ? Η μητρα θα ηταν ετοιμη να δεχτει τα εμβρυακια μου ( ειμαι σε φυσικο χωρις φαρμακα προετοιμασιας ). Θα μου πειτε τωρα τα σκεφτηκες αυτα ? μια μερα πριν τη χοριακη σου ? και σας απαντω ΝΑΙ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bsrevres καλησπερα , μου φαινεται νωρις ολη η διαδικασια εαν σκεφτεις οτι εμενα με ειδε την 9η μερα πρωτη φορα με υπερηχο κ θα μου το επαιρνε 13η αλλα εσπασε . αλλα θεωρω πως παιζει ρολο ο οργανισμος , η ηλικια κ προφανως κ αλλα πραγματα , που προφανως σωστα επραξε αφου ολα πηγαν σωστα εως τωρα , καλη επιτυχια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! καλα αποτελεσματα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!να εχεισ το πιο ομορφο πασχα της ζωης σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κ να μας πεις τα ευχαριστα !

Link to comment
Share on other sites

Bsrevres καλησπερα , μου φαινεται νωρις ολη η διαδικασια εαν σκεφτεις οτι εμενα με ειδε την 9η μερα πρωτη φορα με υπερηχο κ θα μου το επαιρνε 13η αλλα εσπασε . αλλα θεωρω πως παιζει ρολο ο οργανισμος , η ηλικια κ προφανως κ αλλα πραγματα , που προφανως σωστα επραξε αφου ολα πηγαν σωστα εως τωρα , καλη επιτυχια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! καλα αποτελεσματα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!να εχεισ το πιο ομορφο πασχα της ζωης σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κ να μας πεις τα ευχαριστα !

 

Καλησπερα,

 

ναι και εγω κανονικα 8 η 9 πηγαινα ( 3 προσπαθεια ειναι αυτη ) αλλα ετυχε με της μερες να παω 7 γιατι την επομενη ηταν Κυριακη. Και ευτυχως γιατι ετσι το προλαβαμε στο τσακ. Σ ευχαριστω για της ευχες σου και ευχομαι για ολες μας εδω μεσα καποια στιγμη να ερθει η σειρα μας να γινουμε μανουλες. Φυσικα και θα σας ενημερωσω :-D Εισαι και εσυ σε φυσικο ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου ο γιατρός μου έδωσε να πάρω δύο μέρες πριν την ωοληψία, δύο χάπια ημερησίως fortathrin. Είναι αντιφλεγμονώδες και μου είπε ότι το παίρνω για να μην σπάσει το ωοθυλάκιο. Κατά τάλλα, μου είπε ότι το ωάριό μου ήταν 18,5μμ και αναρωτιέμαι μήπως το πήρε νωρίς (και δεν μεγάλωσε αρκετά!), αλλά αυτός θεωρεί ότι και από 16μμ είναι ώριμα. Παρόλαυτά το ένα και μοναδικό μου ωάριο, δεν γονιμοποιήθηκε.

Οσο για το φάρμακο που προκαλεί ωορρηξία, μου έδωσε ovitrelle και μάλιστα δύο ενέσεις όχι μία! Ισως για να το πάρει πιο εύκολα.

Αυτά όσον αφορά το θέμα με τις ωοληψίες, αν δείτε κάτι στραβό στη δικιά μου περίπτωση θα το εκτιμούσα αν το επισημάνατε!

 

Μαρίνα μου γεια σου!

Το αντιφλεγονώδες πρώτη φορά το ακούω για αυτό το λόγο, να μη σπάσει το ωοθηλάκιο δηλαδή. :confused:

Το ωάριο ήταν 18μισι όταν στο πήρε ή όταν έκανες την ένεση;

Επίσης μου φαίνεται υπερβολικό δύο ovitrelle συνήθως δίνουν μία ένεση είτε είναι ovitrelle είτε pregnyl των 5000 μονάδων.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ marina xatzi ΕΓΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ , ΥΠΕΡΗΧΟ 9η ΜΕΡΑ Κ ΜΕΤΑ 1 PREGNYL ΟΠΟΥ ΤΗΝ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ Κ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΦΚ ΝΑ Σ ΠΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Η ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ! ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

Καλημέρα Pinklove! Την pregnyl ποια μέρα του κύκλου σου την έκανες? Πόσο μεγάλο ήταν το ωάριο? Σε μετρούσαν κάθε μέρα?

Να ρωτήσω κάτι κορίτσια αλλά μή με βαρέσετε: Ο γιατρός μου δεν θα είναι εδώ το Πάσχα και μου είπε να "ξεκουραστώ" σ`αυτόν τον κύκλο γιατί θα λείπει! Εγώ όμως νιώθω ότι όταν ξεκινήσεις με ορμόνες έστω και λίγες όπως έκανα στον προηγούμενο κύκλο, ο οργανισμός σου "παίρνει μπρος" και σκέφτομαι στον επόμενο κύκλο, αφού δεν θα παρω ορμόνες και δεν θα κάνω ωοληψία, να προσπαθήσω με τον φυσιολογικό τρόπο. Ομως αφού παρακολουθήσω το ωάριο, μήπως πρέπει να βάλω καμία pregnyl, για να γίνει σίγουρα ωορηξία?

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα στην ίδια τάξη!! :(

Εγώ πηγαίνω στον Μαστρομηνά...υπάρχουν άλλα κέντρα που εξειδικεύονται περισότερο στους φυσικούς;;

 

Όποια κοπέλα ξέρει ας πει τη γνώμη της...

εγώ εκεί ξεκίνησα και γενικώς είμαι ευχαριστημένη έως τώρα άσχετα με το αποτέλεσμα...αλλά όλα αυτά που μου λες είναι βασικά...ειδικά η οιστραδιολη και lh...

μπορουν δλδ αυτές οι εξετάσεις να δείξουν πότε πρόκειται να σπάσει το ωάριο;;;

Dori, ελπίζω τώρα να σου μετράνε τις ορμόνες σου, διότι καθορίζουν και την ποιότητα και το πότε θα γίνει ωορρηξία. Σε μένα σε τρ/νο φκ, τις μετρήσαν, πριν ξεκινήσω, στην πορεία κάθε δύο μέρες, και δείχναν αν είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

 

εχω μια ερωτηση να κανω στα κοριτσια που εχουν δοκιμασει σε φυσικο κυκλο.

 

Αυτο το μηνα μονο ( λογο νηστειας ) αλλαξε ο κυκλος μου και πηγα για ωοληψια την 9 μερα ( ισα ισα που το προλαβαμε , της αλλες φορες πηγαινε 12 και 13 ) και εκανα εμβρυομεταφορα την 11 μερα 2 εμβρυα 3 ημερων. Δηλαδη εγω τωρα κανονικη περιοδο θα εχω την παρασκευη ( που λεω πως δεν θα εχω γιατι θα ηθελα αυριο να παρω μια θετικη χοριακη ) Πολυ νωρις δεν ειναι βρε κοριτσια ομως οι μερες ? Εχει καμια κοπελα απο εσας κανει ωοληψια τετοια μερα ? Η μητρα θα ηταν ετοιμη να δεχτει τα εμβρυακια μου ( ειμαι σε φυσικο χωρις φαρμακα προετοιμασιας ). Θα μου πειτε τωρα τα σκεφτηκες αυτα ? μια μερα πριν τη χοριακη σου ? και σας απαντω ΝΑΙ :mrgreen:

Βsreves, σου εύχομαι καλή επιτυχία και μακάρι ο Θεός είτε νηστεύουμε είτε όχι, να δείξει τη μεγαλοσύνη Του! Οντως μου φαίνονται όλα αυτά πολύ νωρίς, αλλά αυτό το ξέρει ο γιατρός σου! Εφόσον το ενδομήτριό σου ήταν μεγαλύτερο των 7μμ, και δεν πήρες φάρμακα (που λεπτένουν το ενδομήτριο), τότε μή φοβάσαι τίποτα. Ομως χοριακή τόσο νωρίς? Τελικά, μήπως η διατροφή παίζει πρωτεύοντα ρόλο στον κύκλο και στη γονιμότητα γενικά, όπως λέει και η babycute??

Που την έκανες την εξ/κή, είσαι ευχαριστημένη, τις ορμόνες σου τις ελέγχανε, κατέβασες δύο ωάρια χωρίς φάρμακα ή το είχες το άλλο κατεψυγμένο? Ενημέρωσέ μας με τα καλά σου νέα!

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα μου γεια σου!

Το αντιφλεγονώδες πρώτη φορά το ακούω για αυτό το λόγο, να μη σπάσει το ωοθηλάκιο δηλαδή. :confused:

Το ωάριο ήταν 18μισι όταν στο πήρε ή όταν έκανες την ένεση;

Επίσης μου φαίνεται υπερβολικό δύο ovitrelle συνήθως δίνουν μία ένεση είτε είναι ovitrelle είτε pregnyl των 5000 μονάδων.

Dori σ`ευχαριστώ για την απάντηση! Το ωάριό μου ήταν 18 όταν έκανα την ένεση άλλά μου είπε ότι δεν μεγάλωσε και άλλο και ότι γενικά άνω των 16 θεωρούνται ώριμα! Εγώ βέβαια δεν το κατέχω το άθλημα και δεν θέλω να σκοτίζομαι, αλλά μάλλον μετά από αυτά που διάβασα, θα ζητήσω να δω τις εξετάσεις μου.

Γενικά, είμαι ευχαριστημένη από την παρακολούθηση γιατί φαινόταν επισταμένη! Τώρα τί έγινε μετά δεν ξέρω...ένα είναι σίγουρο: ζήτησα από το Θεό να κάνει το καλύτερο για μένα και μάλλον το έκανε μή γονιμοποιώντας ένα ωάριο που δεν θα πήγαινε καλά λόγω χρ. ανωμαλιών...γ@@@ την ηλικία μου!!

Ο επόμενος γιατρός μου μάλλον θα είναι πλαστικός χειρούργος, πρέπει να ανέβει η αυτοεκτίμησή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως νιώθω ότι όταν ξεκινήσεις με ορμόνες έστω και λίγες όπως έκανα στον προηγούμενο κύκλο, ο οργανισμός σου "παίρνει μπρος" και σκέφτομαι στον επόμενο κύκλο, αφού δεν θα παρω ορμόνες και δεν θα κάνω ωοληψία, να προσπαθήσω με τον φυσιολογικό τρόπο. Ομως αφού παρακολουθήσω το ωάριο, μήπως πρέπει να βάλω καμία pregnyl, για να γίνει σίγουρα ωορηξία?

 

 

γεια σου μαρινα,

σου απανταω εδω για να διαβασουν και οι αλλες. μη δινεις τετοιες ιδεες.

μην τυχον και κανεις pregnyl απο μονη σου!! δεν ξερουμε πως και ποτε ωριμαζει το ωαριο για να κανουμε κατι τετοιο, και αν θα εχουμε καν ωαριο σε καθε κυκλο, και

πως θα παρακολουθησεις το ωαριο για να κανεις την pregnyl?

αν σε παρακολουθει στενα καποιος γιατρος και σου δωσει το ο.κ., μονο τοτε προχωρα.

μην κανεις τιποτα απο μονη σου, και αν εχεις σταθερη ωορρηξια, - επαφες εκεινες τις μερες, τιποτα αλλο.

 

αλλες τρελες ιδεες εχεις?:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως νιώθω ότι όταν ξεκινήσεις με ορμόνες έστω και λίγες όπως έκανα στον προηγούμενο κύκλο, ο οργανισμός σου "παίρνει μπρος" και σκέφτομαι στον επόμενο κύκλο, αφού δεν θα παρω ορμόνες και δεν θα κάνω ωοληψία, να προσπαθήσω με τον φυσιολογικό τρόπο. Ομως αφού παρακολουθήσω το ωάριο, μήπως πρέπει να βάλω καμία pregnyl, για να γίνει σίγουρα ωορηξία?

 

 

γεια σου μαρινα,

σου απανταω εδω για να διαβασουν και οι αλλες. μη δινεις τετοιες ιδεες.

μην τυχον και κανεις pregnyl απο μονη σου!! δεν ξερουμε πως και ποτε ωριμαζει το ωαριο για να κανουμε κατι τετοιο, και αν θα εχουμε καν ωαριο σε καθε κυκλο, και

πως θα παρακολουθησεις το ωαριο για να κανεις την pregnyl?

αν σε παρακολουθει στενα καποιος γιατρος και σου δωσει το ο.κ., μονο τοτε προχωρα.

μην κανεις τιποτα απο μονη σου, και αν εχεις σταθερη ωορρηξια, - επαφες εκεινες τις μερες, τιποτα αλλο.

 

αλλες τρελες ιδεες εχεις?:cool:

Γεια σου turbulence!

Θα με παρακολουθεί γιατρός όχι όμως ο εξωσωματικός, γιαυτό λέω μήπως κλέψω την φύση! Οσο για άλλη τρελή ιδέα...εχω διάφορες, θα σου τις πω κατ`ιδίαν! Την μία την είπα ήδη, να μαζευτούμε οι Θεσσαλονικιές, να τους "δείξουμε" εμείς που μας την "λένε" για την ηλικία μας!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...