Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Πολλές πιθανό να με γνωρίζετε απο άλλες θεματικές....έκανα και εγω την 7 η μου προσπάθεια η οποία δεν ολοκληρώθηκε....ακούτε να δείτε κουλο....ενώ έκανα κανονικά πρωτόκολλο κλομιφαινης , όταν έκανα τους υπέροχους άκουσα τον Μ.....α να λέει τη βοηθό να μου κάνουν και προγεστερονη....δεν καταλάβαινα γιατι.... Μόλις ήρθε η μέρα της ωοληψιας μου είπε πως μεταφορά δεν θ γίνει γιατι η προγ ήταν 2 ενώ θα έπρεπε να ήταν 1,5!!!!του είπα τι σημαίνει αυτό και μου εξήγησε ότι σε 10 τοις εκατό των περιπτώσεων ο οργανισμός δεν υπακούει στο πρωτόκολλο αποκλειστικά αλλα κάνει παράλληλα τη δική του....βιολογία. Ετσι εγω , ενώ είχα ελεγχόμενη διέγερση μάλλον κάποιο ωοθηλακιο απελευθερώθηκε με αποτέλεσμα να προετοιμάζει τον οργανισμό μου να αδιαθετησω...κουλη ιστορία εεεεε!!!!τι να πω....???ολα τα παράδοξα σε εμένα συμβαίνουν. Μου πήραν τα 4 ωοθηλακια και έχω δυο γονιμοποιημενα στην κατάψυξη. Απο δώ και πέρα θα την παλέψω με φυσικούς... Ετσι και αλλιώς με μια ήπια διέγερση κλομιφαινης παίρνουμε 4',5 ωαρια...έκανα μια προσπάθεια φυσικού και μόλις πήγα στο κεντρο μου είχε φύγει... Ατυχία ... Απλά, ειμαι και εγω απο επαρχία και ειναι μεγάλη ήττα , ειδικά αν δεν σου παίρνουν και τίποτα....

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

optasssia,

μια χαρα τα 4 ωαρια κ 2 γονιμοποιημενα για διεγερση με κλομιφαινη μονο. κριμα που δεν εκανες μεταφορα αλλα ηθικο εκ μερους τους που στο αποκαλυψαν και δεν εκαναν μεταφορα. θα μπορουσες να κανεις εναν τετοιο κυκλο ακομα και μετα μια τελεια εμβρυομεταφορα!!!

Link to comment
Share on other sites

το serpafar τι ειναι? οπως η κλομιφαινη? πονας οπως ενα τσιμπημα. παιρνω μια βαθια ανασα κ το αντεχω. και μετα ειμαι μια χαρα ενω με τη μεθη για κανενα μισαωρο ειμαι ζαλισμενη... που κανεις προσπαθεια? καλη επιτυχια...

 

Ναι, κλομιφαινη είναι. Θα αντέξω τι να κάνω ... Είμαι στο Genesis.

 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, μακάρι να είναι τρίτη και τυχερή μου προσπάθεια.

 

Εσύ τι φάση βρίσκεσαι ; Ποσα περίπου αβγουλάκια μπορείς να βγάλεις με κλομιφαινη ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν εχω κανει με κλομιφαινη. δεν μου το προτειναν. και εγω στο ιδιο κεντρο ειμαι...κανω τελειως φυσικους. Να του το προτεινω εγω???

 

Ρότα τον γιατρό σου για κλομιφαινη.

 

Εμενα αυτός είναι ο δεύτερος μηνας που περνώ κλομιφαινη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!

Θα σας πω εν συντομία (πιθανά σε κάποια άλλη θεματική ενότητα να τα έχετε ξαναδιαβάσει) τη δική μου ιστορία...ίσως, κάπου, ουσιαστικά, ή έστω ψυχολογικά, να βοηηθήσει...

Μέχρι σήμερα είχα 3 φυσικές συλλήψεις, δύο με εξωσωματικές και 1,5 αποτυχημένη εξωσωματική...στην πρώτη σύλληψη έγινε έκτρωση (ήμουν 18 και φυσικά τώρα το μετανιώνω), οι υπόλοιπες 4 εγκυμοσύνες παλινδρόμησαν...μετά την τελευταία εξωσωματική τον περασμένο Δεκέμβριο, αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με φυσικά ωάρια, επειδή μάλλον συλλαμβάνω σχετικά εύκολα, να μην περιμένω μέχρι μία επόμενη εξωσωματική, είμαι και 42 και καλό είναι να μην παίρνουμε συνέχεια φάρμακα...έκανα δύο φορές προσπάθεια με φυσικό ωάριο...και τις δύο φορές, ενώ μεγάλωνε κι εμένα φυσιολογικά, όταν το έπαιρνα, διαπίστωναν ότι ήταν άδειο από dna...μεγάλη στενοχώρια...απογοήτευση...τότε πώς συλλάμβανα τις προηγούμενες φορές? Με τζούφια ωάρια? Τελικά αποφασίσαμε να πάρω κάποιο ειδικό φάρμακο για δύο μήνες, το DHEA, ανδρογόνο, ορμόνη, για να μου δυναμώσει το ωάριο...τον πρώτο μήνα έμεινα έγκυος φυσιολογικά! Σήμερα είμαι 7 εβδομάδων και ... ελπίζω απλά να πανε όλα καλά αυτή τη φορά...

Σας τα είπα όλα αυτά, για να μην το βάζετε ποτέ κάτω και πάντα να ελπίζετε...καποια μέθοδος θα σας ταιριάξει!

Επίσης, κι εγώ χωρίς μέθη έκανα τις ωοληψίες αυτές...δεν ήθελα άλλη ζαλάδα...είναι απλό, μια ανάσα και τελείωσε...γλιτώνεις πολλά φάρμακα γενικά με τη διαδικασία αυτή και φυσικά αρκετά χρήματα...

Η τελευταία μου συμβουλή είναι, να επιλέξετε ένα γιατρό που να ταιριάζουν οι χημείες σας!!...να μπορείτε να συζητάτε τα πάντα...Δεν είμαι σίγουρη (από εμπειρία) ότι σ'αυτά τα μεγάλα κέντρα με τους διάσημους γιατρούς, γίνεται τόσο μεγάλη εμβάθυνση στο πρόβλημα κάθε γυναίκας...απλά επειδή έχουν πολύ πελατεία, στατιστικά έχουν και επιτυχίες...

Με το καλό εύχομαι σε όλες σας, να μείνετε έγκυες με τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ισις για τα καλά σου λόγια. Σου εύχομαι καλή δύναμη και να ακουσουμε τα ευχάριστα σύντομα

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ü"συνέπειες για την γυναίκα

συσχέτιση με καρκίνο ωοθηκών

υπάρχει μελέτη που υποδεικνύει θετική συσχέτιση σε λήψη για πάνω από 12 κύκλους

θα πρέπει να συνυπολογίζεται στην συνολική επιβάρυνση κάθε γυναίκας από ‘φάρμακα γονιμότητας’ "

Πηγη embryoart

Eντωμεταξυ, 12 ειναι παρα πολλες. Μεχρι 6 έχω ακουσει. Αν συνυπολογισουμε οτι παιρνουμε και άλλα φαρμακα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κορίτσια ενδιαφέρομαι και γω για φυσικούς..

Πρέπει να πάρω και κλομιφαινη? Ή γινεται και χωρίς καθόλου φάρμακα?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής (κάποιες δεν έφτασαν καν σε ωοληψία λόγω χαμηλής ανταπόκρισης στα φάρμακα) και δυο φυσικές συλλήψεις μια εξωμήτρια και μια παλλίνδρομη, σκέφτομαι και εγώ τη διαδικασία του φυσικού κύκλου. Εσείς που έχετε ανάλογη εμπειρία θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια κέντρα που να έχουν επιτυχίες σε φυσικούς? Επίσης πόσο περίπου είναι το κόστος στη διαδικασία αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια ενδιαφέρομαι και γω για φυσικούς..

Πρέπει να πάρω και κλομιφαινη? Ή γινεται και χωρίς καθόλου φάρμακα?

 

καλημερα ,εγω τους φυσικους τους κανω χωρις να παιρνω κανενα φαρμακο.μονο οταν ειναι ετοιμο το ωαριο,κανω την ενεση ωριμανσης για να μου το παρουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

Διάβασα τα περισσότερα από τα ποστ του θέματος και από ό,τι κατάλαβα δεν ειδικεύονται όλοι οι εξωσωματικοί και τα κέντρα σε φυσικούς.

Γνωρίζετε ποια κέντρα ενδείκνυνται για φυσικούς;

Αν μπορεί και θέλει κάποια ας μου στείλει πμ.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι ολα τα κεντρα κανουν φυσικους. απο τιμες εγω στο Λ... με ιατρο εκτος κεντρου, συνεργαζομενο, πληρωνα 400 ευρω την καθε ωοληψια, χωρις μεθη, εκανα τρεις και μετα μεταφορα 1000 νομιζω. τα χρηματα του ιατρου ηταν εξτρα. αυτα τα εδινα στο κεντρο. στο Γ... που παω τωρα δινω 540 σε καθε ωοληψια η 640 εαν κανεις μεθη, και αυτα αφαιρουνται στο τελος απο το ολικο ποσο που θα εδινες στην εμβρυομεταφορα. στο ιδιο κεντρο ειχα ακουσει κοπελα με αλλο ιατρο που εδινε μονο 100 ευρω τη φορα!!! αρα μαλλον καλυτερα να πας να ρωτησεις καποια κεντρα γιατι νομιζω οτι κ η τιμη ειναι σημαντικη εαν ειναι να κανεις αρκετες ωοληψιες...

γενικα οι περισσοτεροι ειναι κατα των φυσικων εαν η ηλικια ειναι καπως μεγαλη...γιατι θεωρουν οτι τα ωαρια δεν ειναι τοσο καλα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

Διάβασα τα περισσότερα από τα ποστ του θέματος και από ό,τι κατάλαβα δεν ειδικεύονται όλοι οι εξωσωματικοί και τα κέντρα σε φυσικούς.

Γνωρίζετε ποια κέντρα ενδείκνυνται για φυσικούς;

Αν μπορεί και θέλει κάποια ας μου στείλει πμ.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

chrysothemis εχεις pm ...

Link to comment
Share on other sites

Και η ωοληψία χωρίς μεθή αντέχεται???

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και η ωοληψία χωρίς μεθή αντέχεται???

Αντέχεται μια χαρά...είχα κι εγώ τις αμφιβολίες μου μέχρι να δοκιμάσω, αλλά δεν είναι τίποτα...δύο έκανα...είναι ένα τσίμπημα/ενόχληση, περίπου σαν του τεστ παπ, ίσως λίγο πιο ενοχλητικό και στη συνέχεια, για 2-3 λεπτά καλό είναι να είσαι όσο πιο ακίνητη μπορείς, μέχρι να πάρουν το ωάριο...

Αυτά..εύκολο και απλό...και σαφώς πιο φθηνό!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ολα τα κεντρα κανουν φυσικους. απο τιμες εγω στο Λ... με ιατρο εκτος κεντρου, συνεργαζομενο, πληρωνα 400 ευρω την καθε ωοληψια, χωρις μεθη, εκανα τρεις και μετα μεταφορα 1000 νομιζω. τα χρηματα του ιατρου ηταν εξτρα. αυτα τα εδινα στο κεντρο. στο Γ... που παω τωρα δινω 540 σε καθε ωοληψια η 640 εαν κανεις μεθη, και αυτα αφαιρουνται στο τελος απο το ολικο ποσο που θα εδινες στην εμβρυομεταφορα. στο ιδιο κεντρο ειχα ακουσει κοπελα με αλλο ιατρο που εδινε μονο 100 ευρω τη φορα!!! αρα μαλλον καλυτερα να πας να ρωτησεις καποια κεντρα γιατι νομιζω οτι κ η τιμη ειναι σημαντικη εαν ειναι να κανεις αρκετες ωοληψιες...

γενικα οι περισσοτεροι ειναι κατα των φυσικων εαν η ηλικια ειναι καπως μεγαλη...γιατι θεωρουν οτι τα ωαρια δεν ειναι τοσο καλα...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τα κέντρα που αναφέρεις βρίσκονται στην Αθήνα να υποθέσω. Το λέω για να μπορέσω να συνδυάσω τα ονόματα των γιατρών.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Στον Μ.....α που πηγαίνω εγω κοστίζει περίπου 1000..ρε κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κατι....εσάς σας πρότεινε κανένας γιατρός να κανετε καταψυξη ωαριου και οχι εμβρυου???μηπως ειναι καλύτερα να μαζέψεις ωαρια κατεψυγμένα, να τα αποψυξεις και να γονιμοποίησει κανεις με φρέσκο σπερμα???ετσι θα προκύψουν φρέσκα εμβρυα που θα μεταφερθούν στη μήτρα που ειναι σαφώς καλύτερα!!!!γιατι όλοι οι γιατροί θέλουν κατεψυγμένα εμβρυα σονι και καλα???ασε που στην απο αποψύξη κάποια χάνονται???απλη λογική....τι γνώμη έχετε????

Στόχευε για το φεγγάρι...ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στα Αστέρια!!!;)

Link to comment
Share on other sites

optassia, τα ωαρια ειναι πιο ευαισθητα στην αποψυξη. Είναι καλυτερα να καταψυχεις γονιμοποιημενα έμβρυα. Μου το χε πει και μενα ο Μ....ας και δεν συμφωνησα καθόλου. Eφυγα.

 

Κατα τη γνωμη μου, καλυτερα μετεφερε 1-1 παρα αυτό. Η καλυτερα μαζεμα εμβρυων.

Link to comment
Share on other sites

optassia, τα ωαρια ειναι πιο ευαισθητα στην αποψυξη. Είναι καλυτερα να καταψυχεις γονοιμοποιημενα έμβρυα. Μου το χε πει και μενα ο Μ....ας και δεν συμφωνησα καθόλου.

 

οπως τα λεει η σαντυ. ειναι πιο ευαισθητα κ δεν επιβιωνουν στο ποσοστο που επιβιωνουν τα εμβρυα.

διαφορετικα και εγω θα προτιμουσα να εκανα συλλογη ωαριων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...