Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.....

Εκανα την ωοληψία μου κι αυτόν τον μήνα!!!

Περιμένω με αγωνία τις εξελίξεις......

 

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΑ ΜΕΘΟΔΟ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΟΝΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ INTERNET.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΑ ΜΕΘΟΔΟ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΜΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΟΝΑΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ INTERNET.

 

 

Γεια σου alexioa,κ σε ευχαριστώ.

Η ωοληψία γίνεται με μέθη,κ διαρκεί λιγότερο απο τέταρτο,κι όταν ξυπνάω δεν νιώθω τιποτα......το πολύ πολύ,ίσως,λίγα πονάκια ή τραβηγματάκια χαμηλά στην κοιλιά, αλλά κι αυτά είναι πολύ ήπια,λιγότερο απο τους πόνους περιόδου!!!!

Μην το φοβάσαι καθόλου,εξάλλου η επιθυμία μας για μωράκι είναι τόσο μεγάλη,που όλα αυτά που περνάμε,πραγματικά δεν είναι τίποτα μπροστά σε ένα θετικό αποτέλεσμα!!!!!!!!!

Προσπαθείτε καιρό?

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου alexioa,κ σε ευχαριστώ.

Η ωοληψία γίνεται με μέθη,κ διαρκεί λιγότερο απο τέταρτο,κι όταν ξυπνάω δεν νιώθω τιποτα......το πολύ πολύ,ίσως,λίγα πονάκια ή τραβηγματάκια χαμηλά στην κοιλιά, αλλά κι αυτά είναι πολύ ήπια,λιγότερο απο τους πόνους περιόδου!!!!

Μην το φοβάσαι καθόλου,εξάλλου η επιθυμία μας για μωράκι είναι τόσο μεγάλη,που όλα αυτά που περνάμε,πραγματικά δεν είναι τίποτα μπροστά σε ένα θετικό αποτέλεσμα!!!!!!!!!

Προσπαθείτε καιρό?

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΩ!ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΝΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΠΟΝΟ ΣΩΜΑΤΙΚΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΩ ΧΡΟΝΟ ΠΟΛΥ!ΕΣΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙΡΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΩ!ΠΡΙΝ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΝΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΠΟΝΟ ΣΩΜΑΤΙΚΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΩ ΧΡΟΝΟ ΠΟΛΥ!ΕΣΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙΡΟ?

 

 

χαχαχα 30?????

Με κάνεις να νιώθω γριά :oops:

Εγώ λοιπόν είμαι 37,προσπαθώ 3 χρόνια κ είχα μία παλλίνδρομη απο τον πρώτο μήνα των προσπαθειών μας......

Σου ευχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα κ να σου πάνε όλα καλά ;)

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα 30?????

Με κάνεις να νιώθω γριά :oops:

Εγώ λοιπόν είμαι 37,προσπαθώ 3 χρόνια κ είχα μία παλλίνδρομη απο τον πρώτο μήνα των προσπαθειών μας......

Σου ευχομαι να γίνεις γρήγορα μανούλα κ να σου πάνε όλα καλά ;)

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 35 ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΤΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗ.ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΞΕΡΩ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΤΗΣ ΣΤΑ 39 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ 3 ΜΗΝΩΝ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ.ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 3ΔΙΜΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΑ ΘΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη επιτυχια... στο ευχομαι ολοψυχα.. Θα περιμενουμε νεα σου!!

 

 

Λοιπόν το ωαριάκι μου γονιμοποιήθηκε!!!!:D

Και τώρα προχωράμε.......

 

Εσύ τι κάνεις κορίτσι??

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ωαριάκι μου γονιμοποιήθηκε!!!!:D

Και τώρα προχωράμε.......

 

Εσύ τι κάνεις κορίτσι??

 

 

Αληθεια???? Τι καλα νεα ειναι αυτα σημερα!! Ωραια μπηκε ο μηνας.

Ποτε πας για εμβρυομεταφορα?

 

Εγω θα ξεκινησω παλι μολις αδιαθετησω στα μεσα του μηνα περιπου, αλλα αυτη τη φορα θα παω με φαρμακα οπως τις δυο πρωτες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια???? Τι καλα νεα ειναι αυτα σημερα!! Ωραια μπηκε ο μηνας.

Ποτε πας για εμβρυομεταφορα?

 

Εγω θα ξεκινησω παλι μολις αδιαθετησω στα μεσα του μηνα περιπου, αλλα αυτη τη φορα θα παω με φαρμακα οπως τις δυο πρωτες φορες.

 

 

Αντε κορίτσι,σε λίγες μέρες ξεκινάς!!!! Να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου ε??

Το Σάββατο πάω για εμβρυομεταφορά.....έφτασε η ώρα.......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε κορίτσι,σε λίγες μέρες ξεκινάς!!!! Να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου ε??

Το Σάββατο πάω για εμβρυομεταφορά.....έφτασε η ώρα.......

 

Εύχομαι όλα να πανε καλα και τα εμβρυακια να φωλιάζουν μέσα σου για 9 μήνες!!!

Εννοείτε ότι θα μιλάμε!

Link to comment
Share on other sites

Alexioa, σου εύχομαι πάρα πολύ καλή επιτυχία!!!!!!

Βροχερή, σου εύχομαι να είναι το τυχερό σου ωαριάκι!

 

 

Σ ευχαριστώ iokasti μου.

Πώς πάει η εγκυμοσύνη? ¨Αντε,άντε τα δύσκολα τα πέρασες!!!:P

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια τί φαρμακα παιρνετε μετα την ΕΤ στους φυσικους κύκλους;

 

Ιοκαστη για πες και συ τί φαρμακα πηρες μετα την εμβρυομεταφορά;

 

 

Γεια σου Marians εγώ στους φυσικούς πήρα menopur κ cetrotide αλλά όχι σε όλους,κ όχι την ίδια δόση......Υπήρχαν φυσικοί που δεν πήρα καθόλου φάρμακα... Φυσικά 36 ώρες πριν΄την ωοληψία έκανα την pregnyl (όχι σε όλους)!!!! Ξεκίνησες με φυσικούς???

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!

 

Bροχερή, σου το έγραψα και αλλού... Περιμένω νέα σου!!! Μέχρι στιγμής, φαίνεται ότι όλα πάνε καλά. Έχω τα σωστά συμπτώματα και τη σωστή χοριακή. Την Τετάρτη θα πάμε για υπέρηχο... θα είμαι 6 εβδομ. και 5 ημερών τότε. Θα σας πω τα νέα!

 

Marian, έπαιρνα cyclacur, utrogestan και filicine. Εσένα τι σου πρότειναν; Καλοστέρειωτο το εμβρυάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Marians, 1 cyclacur το οποίο σταμάτησα με τα πρώτα ή δεύτερα (δε θυμάμαι καλά) αποτελέσματα της χοριακής και 2 utrogestan των 200mg, που παίρνω ακόμα και τώρα, αν και η προγεστερόνη μου είναι παραπάνω από καλή... Θα ζητήσω να κόψω το ένα!

 

Εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια, ξεκινησα φυσικους κυκλους μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπ εξωσωματικης. σημερα εκανα την πρωτη μου ωοληψια και ηταν αποτυχημενη. ενω φαινοταν μια χαρα ωοθηλακιο δεν ειχε μεσα ωαριο. Απογοητευτηκα πολυ. μεγαλωνε κανονικα και ηταν 18,5 χιλ.

σε ενα αλλο κεντρο που ειχα κανει φυσικους εκαναν μια διαδικασια που λεγεται flushing, σε αυτο δεν το εκαναν κ σκεφτομαι μηπως υπηρχε κ δεν το πηραν.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ξεκινησα φυσικους κυκλους μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπ εξωσωματικης. σημερα εκανα την πρωτη μου ωοληψια και ηταν αποτυχημενη. ενω φαινοταν μια χαρα ωοθηλακιο δεν ειχε μεσα ωαριο. Απογοητευτηκα πολυ. μεγαλωνε κανονικα και ηταν 18,5 χιλ.

σε ενα αλλο κεντρο που ειχα κανει φυσικους εκαναν μια διαδικασια που λεγεται flushing, σε αυτο δεν το εκαναν κ σκεφτομαι μηπως υπηρχε κ δεν το πηραν.

 

Γεια σου isis, επειδη μαλλον και εγω θα κανω με φυσικους ,ειναι ευκολη σαν διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ξεκινησα φυσικους κυκλους μετα απο πολλες αποτυχημενες προσπ εξωσωματικης. σημερα εκανα την πρωτη μου ωοληψια και ηταν αποτυχημενη. ενω φαινοταν μια χαρα ωοθηλακιο δεν ειχε μεσα ωαριο. Απογοητευτηκα πολυ. μεγαλωνε κανονικα και ηταν 18,5 χιλ.

σε ενα αλλο κεντρο που ειχα κανει φυσικους εκαναν μια διαδικασια που λεγεται flushing, σε αυτο δεν το εκαναν κ σκεφτομαι μηπως υπηρχε κ δεν το πηραν.

 

Tί είναι αυτό ισις; Πρωτη φορά το ακουω

Link to comment
Share on other sites

το flushing ειναι μια διαδικασια που μετα την αναρροφηση του υγρου του ωοθυλακιου, εαν δεν εχει ωαριο, ριχνουν μεσα ενα υγρο με πιεση και αναρροφουν παλι. ξεπλενουν δηλ με καποιον τροπο το εσωτερικο του ωοθυλακιου. σε εμενα μια φορα δουλεψε αυτη η μεθοδος, ομως μονο στο Λητω μεχρις στιγμης την εχω δει. Τωρα παω σε αλλο κεντρο...

ευμορφια, οι φυσικοι ειναι μια λυση εαν δεν εχεις ανταποκριση στα φαρμακα. εαν παιρνεις ενα-δυο ωαρια με φαρμακα, νομιζω οτι ειναι προτιμοτεροι οι φυσικοι. βεβαια καθε μηνα ξεκινας υπερηχους απο 8η ημερα, 10η ημερα κ βλεπεις, εξετασεις ορμονικες οιστραδιολη κ LH, τη δευτερη δεν τη ζητουν ολοι, και μετα οταν ειναι ωριμο, 17-18 η 16-17 κατα αλλους, πρεγνυλ η οτριβελ, και 36 ωρες μετα η ωοληψια. Νομιζω εαν εισαι απο αθηνα ειναι καλη λυση-εκει που πηγαινω εχει καλες τιμες για φυσικους-εαν εισαι απο περιφερεια, οπως εγω, ειναι ταλαιπωρια. εγω κανω ωοληψια χωρις μεθη, οποτε μονο η ενεση επιβαρυνει τον εαυτο μου.

θα ηθελα να ακουσω ευχαριστες ιστοριες απο κοπελες που εχουν ταλιπωρηθει με αποτυχημενες εξωσωματικες κ φτωχη ανταποκριση για να παρω λιγο θαρρος...

Link to comment
Share on other sites

το flushing ειναι μια διαδικασια που μετα την αναρροφηση του υγρου του ωοθυλακιου, εαν δεν εχει ωαριο, ριχνουν μεσα ενα υγρο με πιεση και αναρροφουν παλι. ξεπλενουν δηλ με καποιον τροπο το εσωτερικο του ωοθυλακιου. σε εμενα μια φορα δουλεψε αυτη η μεθοδος, ομως μονο στο Λητω μεχρις στιγμης την εχω δει. Τωρα παω σε αλλο κεντρο...

ευμορφια, οι φυσικοι ειναι μια λυση εαν δεν εχεις ανταποκριση στα φαρμακα. εαν παιρνεις ενα-δυο ωαρια με φαρμακα, νομιζω οτι ειναι προτιμοτεροι οι φυσικοι. βεβαια καθε μηνα ξεκινας υπερηχους απο 8η ημερα, 10η ημερα κ βλεπεις, εξετασεις ορμονικες οιστραδιολη κ LH, τη δευτερη δεν τη ζητουν ολοι, και μετα οταν ειναι ωριμο, 17-18 η 16-17 κατα αλλους, πρεγνυλ η οτριβελ, και 36 ωρες μετα η ωοληψια. Νομιζω εαν εισαι απο αθηνα ειναι καλη λυση-εκει που πηγαινω εχει καλες τιμες για φυσικους-εαν εισαι απο περιφερεια, οπως εγω, ειναι ταλαιπωρια. εγω κανω ωοληψια χωρις μεθη, οποτε μονο η ενεση επιβαρυνει τον εαυτο μου.

θα ηθελα να ακουσω ευχαριστες ιστοριες απο κοπελες που εχουν ταλιπωρηθει με αποτυχημενες εξωσωματικες κ φτωχη ανταποκριση για να παρω λιγο θαρρος...

 

Γεια σου isis73 !!!

 

Και εγώ θα ξεκινήσω τους φυσικούς κύκλους από αυτό το μηνα.

Είμαι στην 3 ημερα περιόδου, περνώ και serpafar.

 

Έκανα 2 εξωσωματικές με φάρμακα, η πρώτη αρνητική η δεύτερη θετική αλλα δυστυχώς παλινδρόμησε.

 

Πονάς όταν κανεις ωοληψία χωρίς μέθη ;;;

Link to comment
Share on other sites

το serpafar τι ειναι? οπως η κλομιφαινη? πονας οπως ενα τσιμπημα. παιρνω μια βαθια ανασα κ το αντεχω. και μετα ειμαι μια χαρα ενω με τη μεθη για κανενα μισαωρο ειμαι ζαλισμενη... που κανεις προσπαθεια? καλη επιτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...