Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα. Έχω ενθουσιαστεί με αυτό το site και έχω βρει πάρα πολλές χρήσιμες συμβουλές.

Μπήκα στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και περιμένω με ανυπομονησία πλέον την κόρη μου.

Πάντα έλεγα ότι θέλω να θηλάσω το παιδί μου και αυτό θα κάνω για όσο μπορέσω.

Θα γεννήσω στο ΜΗΤΕΡΑ και έχω ακούσει ότι δεν στο φέρνουν το παιδί ή ότι το ταΐζουν κρυφά. Πάω λοιπόν προετοιμασμένη για πόλεμο.

Θέλω επίσης να βρω έναν καλό παιδίατρο που θα συμφωνεί με το θηλασμό και δεν θα μπουκώνει το παιδί μου στα φάρμακα με το παραμικρό.

Αν κάποια μπορεί να μου προτείνει σε περιοχές Ν.Ιωνία, Ν. Ηράκλειο, Μαρούσι, Χαλάνδρι, κάπου εκεί τελοσπάντων ας μου στείλει PM.

Μπορεί να φαίνεται νωρίς αλλά θέλω να πάω να γνωρίσω τον γιατρό πριν γεννήσω.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ γέννησα στο Μητέρα στις 16/8/2008 και είχα πει πως θέλω αποκλειστικό θηλασμό, οπότε μου το φέρνανε όποτε έκλαιγε, σχεδόν κάθε 3 ώρες και το άφηναν όσο τους έλεγα εγώ.. δεν φαινόταν να του δίνουν τίποτα άλλο μέσα γιατί όταν θέλησα να του δώσω συμπλήρωμα (για λάθος λόγο, δεν έπρεπε κανονικά) το μωράκι δεν ήξερε πως να φάει από το μπουκάλι.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Μητέρα στις 16/8/2008 και είχα πει πως θέλω αποκλειστικό θηλασμό, οπότε μου το φέρνανε όποτε έκλαιγε, σχεδόν κάθε 3 ώρες και το άφηναν όσο τους έλεγα εγώ.. δεν φαινόταν να του δίνουν τίποτα άλλο μέσα γιατί όταν θέλησα να του δώσω συμπλήρωμα (για λάθος λόγο, δεν έπρεπε κανονικά) το μωράκι δεν ήξερε πως να φάει από το μπουκάλι.

 

Καλό αυτό γιατί της κουμπάρας μου και στα δύο παιδιά της τα πήγαν την άλλη μέρα το πρωί μαζί με ένα μπιμπερό, μήπως και δεν τα καταφέρει. Φυσικά και δεν τα κατάφερε.

 

Επίσης μου κάνει εντύπωση που άλλες μητέρες που δεν θήλασαν για κάποιο λόγο (δεν είχαν γάλα, δεν τα κατάφεραν, δεν θέλανε, κλπ.) μόλις λέω ότι θα θηλάσω και ότι δεν έχω σκοπό να δώσω συμπλήρωμα, μου λένε ναι καλά και μακάρι, αλλά ποτέ δε φτάνει το γάλα, κλπ, κλπ.

 

Όλοι γιατροί και μαίες έχουν γίνει πια.

Link to comment
Share on other sites

BABYBOOM ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ, ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΟΛΑ... ΧΑ ΧΑ. ΕΓΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΙΠΙΛΑ. ΠΕΣ ΠΕΣ Ο ΕΝΑΣ ΠΕΣ ΠΕΣ Ο ΑΛΛΟΣ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΔΩΣΑ. ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

Babyboom να εισαι σιγουρη πως αν γεννησεις σε ιασω ή μητερα θα του δινουν ξενο γαλα 100%. Το λεω γιατι στο φερνουν καθε 4 ωρες. Τα νεογεννητα τρωνε λιγο καθε 1-2 ωρες.Κι εγω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο και μου τη φερνανε καθε 4 ωρες μαζι με τα αλλα. Και μολις πηγαμε σπιτι ειδα κι επαθα να τα καταφερω με το θηλασμο. Με πολλη υπομονη, αγαπη και επιμονη καταφερα να τη φτασω 7 μηνων. Τωρα μονο της δινω λιγο συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω επισης τι μου ειπε η πρωτη παιδιατρος που ειχα. Ηρθε στο σπιτι να δει τη μικρη, και μου ειπε να μην τρωω πορτοκαλια, μπανανες, ξηρους καρπους, φραουλες και γαλακτοκομικα για να μην παθει αλλεργια το μωρο. Μολις αντιληφθηκα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο-πλην των γαλακτοκομικων, τη σουταρα. Τοσο ασχετη ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω επισης τι μου ειπε η πρωτη παιδιατρος που ειχα. Ηρθε στο σπιτι να δει τη μικρη, και μου ειπε να μην τρωω πορτοκαλια, μπανανες, ξηρους καρπους, φραουλες και γαλακτοκομικα για να μην παθει αλλεργια το μωρο. Μολις αντιληφθηκα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο-πλην των γαλακτοκομικων, τη σουταρα. Τοσο ασχετη ηταν.

Ολα που σου ειπε δεν ισχυουν....Και γαλακτομικα μια χαρα μπορεις να τρως...Εγω τρωω απειρα καθημερινα...

Αν εμφανισει αλλεργια το μωρο,τοτε βλεπεις τι και πως και τα κοβεις αν χρειαστει...

Link to comment
Share on other sites

Frene ευχαριστω. Τρωω απ'ολα, τιποτα δεν πειραζει τη μικρη. Εχουν περασει και 7 μηνες απο τοτε, αλλα το εγραψα γιατι ειναι τελειως απαραδεκτο! Ευτυχως που διαβαζα και το forum.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεογεννητα τρωνε λιγο καθε 1-2 ωρες

 

Δεν ειναι απολυτο αυτο,ο μικρος μου καθε 4-5 ωρες ετρωγε και καποιες φορες τον ξυπνουσαμε εμεις,Αυτα στην κλινικη γιατι με το που ηρθαμε σπιτι αρχισαν τα οργανα :P

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ.

ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ.

ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

 

Φωναζω γιατι ειμαι και εγω μια απο τις πολλες που στο πρωτο με επεισαν απο το ιδ.μαιευτηριο οτι δεν μπορω να θηλασω και στο δευτερο ενω ηταν ολα καλα και με βοηθησαν με τον θηλασμο απο το μαιευτηριο (αρεταιειο) μετα τους επτα μηνες θηλασμου χωρις συμπληρωμα με επεισε, παναθεμαμε, ο παιδιατρος γιατι η μικρη δεν επερνε βαρος, να δωσω και ξενο με αποτελεσμα να το χασω το παιχνιδι του θηλασμου. Βλεπεις σου δημιουργουν τυψεις οτι δεν εχεις καλο γαλα, οτι το παιδι δεν παιρνει βιταμινες και σιδηρο και αλλα πολλα.

 

ΘΗΛΑΣΤΕ ΟΣΟ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ.

Η πνευματικη,συναισθηματικη και σωματικη αναπτυξη ειναι σαφως μεγαλυτερη αποτι με το ξενο.

Τωρα φανταζομαι πρωτα ο θεος στο τριτο μου να μην επηρεαστω απο κανεναν ¨πωλητη"παιδιατρο-μαια-νοσηλευτρια.

 

giannak

Link to comment
Share on other sites

Τα είπες άψογα!!!

Αυτά με τις συμβουλες γιατρών να δώσω ξένο γάλα γιατι το δικό μου δεν έχει αρκετό σίδηρο, βιταμίνες και δεν ξέρω τί άλλο....

τα άκουσα πρόσφατα και εγώ...αν δεν ήταν το forum σίγουρα θα την είχα ήδη πατήσει!! :?

Link to comment
Share on other sites

:(

Εδω και δυο εβδομαδες ο αντρας μου προσπαθει να με πεισει οτι δεν εχω αρκετο γαλα και οτι η μικρη (7μιση μηνων) πειναει....

Η αληθεια ειναι οτι μετα το θηλασμο της φτιαχνει γαλα και πινει 90 ml .

Τι να κανω?Τη θηλαζω και μεσα στη μερα, τη νυχτα ξενυχταω αφου με ξυπναει 3-4 φορες...Να παρω μαγια?Μηπως οντως η μικρη μενει νηστικη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη θηλαζω σιγουρα το πρωι και το βραδυ, τη νυχτα που ξυπναει και ενδιαμεσα στα γευματα π.χ. αν ξυπνησει της προσφερω γαλατακι.Τρωει το πρωι φρουτοκρεμα...μετα γαλα...μετα λαχανικα με κρεας...το απογευμα γαλα.... μετα φαριν λακτε(οχι καθε μερα)...μετα γαλα....ο αντρας μου το βραδυ επιμενει για το συμπληρωμα.Και η μικρη εχει αρχισει να μην τρωει "καλα" απο το στηθος...τρωει μισο λεπτο...και μετα παιζει...και αυτο συνεχιζεται πολυ ωρα ωσπου κουραζομαι και τη σηκωνω...αφου δεν τρωει :(

Link to comment
Share on other sites

rani, αφού έφτασες μέχρι εδώ μόνο με το δικό σου γάλα, κρίμα δεν είναι να δώσεις τώρα ξένο και να μπλέκεσαι και με μπουκάλια κλπ; Αν δεν σκοπεύεις να αποθηλάσεις σύντομα, καλύτερα να αφήσεις την μπέμπα να κανονίσει μόνη της πότε και πόσο θα φάει. Εσύ θα προσφέρεις κι εκείνη, αν πεινάει θα τρώει. Είναι φυσιολογικό σ' αυτή την ηλικία τα μωρά να θηλάζουν μόνο 5 λεπτά και μετά να θέλουν να παίξουν. Άσε να περάσει λίγη ώρα και ξαναπρόσφερε. Αν πραγματικά πεινάει, θα πιει, αλλιώς όχι. Και η δικιά μου έτσι κάνει, σε όλους τους θηλασμούς διακόπτει πολλές φορές, μπορεί να φύγει, να μπουσουλήσει, να παίξει με τ' αδέλφια της τα οποία τη διακόπτουν κι αυτά πολλές φορές μέσα στην ημέρα. Ε, εκμεταλεύομαι κι εγώ αυτές τις διακοπές για να κάνω καμιά ψιλοδουλειά, να πάω τουαλέτα κλπ. Ένα μωρό σ' αυτή την ηλικία ξέρει πολύ καλά τι κάνει, ακόμα κι αν ξεχνιέται, εσύ θα προσφέρεις, αν χρειάζεται περισσότερες από 1 φορές ανάμεσα στα γεύματα των στερεών και όλα θα ρυθμιστούν!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω απορώ με τον άντρα σου που επιμένει για συμπλήρωμα . Σε μωρά που τρώνε στερεες τροφές ειναι (συγνωμη για την φράση ) χαζό να δινουμε συμπληρωμα ! Ποιος τον έχει επηρεάσει ? Πως του μπηκε η ιδέα οτι δεν εχεις γάλα ? Εχει προβλημα το μωρό με το βάρος ?

 

Κατα την γνωμη μου , αν και δεν ειμαι εμπειρη , δεν τρωει "καλά" οπως λες γιατι ειναι χορτάτη ! Κανει 3 γευματα στερεων τροφών και ενδιάμεσα γαλα ... ε ποσο να φάει το μωράκι ? :D

 

Εσυ νιωθεις να έχεις μειωση στην παραγωγή ? Δεν θα προτεινα να πάρεις μαγιά μπυρας γιατι αν δεν έχεις θεμα μπορει να δημιουργηθει προβλημα υπερπαραγωγής :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρία γεύματα για 7,5 μηνών μωρό που θηλάζει, μου φαίνονται πολλά, εκτός κι αν έχετε προϊστορία με προβλήματα βάρους. Το μητρικό γάλα πρέπει να είναι η κύρια τροφή του βρέφους και στο δεύτερο εξάμηνο και οι στερεές τροφές να λειτουργούν συμπληρωματικά. Το συμπλήρωμα δεν χρειάζεται, εφόσον μπήκαν οι στερεές τροφές αλλά και πάλι πρέπει ο θηλασμός να είναι συχνός και ανεμπόδιστος. Αν θέλεις να διατηρήσεις καλή παραγωγή και να μην αποθηλάσεις σύντομα, άρχισε να προσφέρεις το στήθος καμιά ώρα πριν το γεύμα, ώστε το μωρό να είναι σχετικά χορτάτο και να συμπληρώσει με όσο φαγητό θέλει. Επίσης, πρόσφερε το στήθος συχνά, έστω και αν δεν το ζητάει, όπως είπαν τα κορίτσια. Τα μωρά, από αυτή την ηλικία και μετά, είναι πολύ απασχολημένα. Δοκίμασε να την παίρνεις σε ένα ήσυχο δωμάτιο, φόρα ένα εντυπωσιακό κολιέ, δώσε να κρατάει ένα μικρό παιχνιδάκι, χαμήλωσε τα φώτα, εκμεταλλεύσου τα βραδυνά ξυπνήματα, ξαπλώστε μαζί και άσε να παίξει με το στήθος και να το γνωρίσει από την αρχή. Είναι μικρούλα ακόμη και το χρειάζεται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαννα οταν λες στην κλινικη εννοεις στην ιδιωτικη κλινικη που στο εφερναν οποτε ηθελαν?Η' σε δημοσια που το ειχες διπλα σου?

Σε ιδιωτικη αλλα που το ειχα διπλα μου 24 ωρες το 24ωρο :wink:

4

Link to comment
Share on other sites

Τα είπες άψογα!!!

Αυτά με τις συμβουλες γιατρών να δώσω ξένο γάλα γιατι το δικό μου δεν έχει αρκετό σίδηρο, βιταμίνες και δεν ξέρω τί άλλο....

τα άκουσα πρόσφατα και εγώ...αν δεν ήταν το forum σίγουρα θα την είχα ήδη πατήσει!! :?

 

Το ξένο γάλα είναι ένα νεκρό προϊόν που αναγκάζονται να το εμπλουτίσουν τεχντητά με βιταμίνες γιατί το ίδιο δεν έχει να προσφέρει τίποτα περισσότερο από θερμίδες. Τις 2 τελευταίες δεκαετίες γίνεται μεγάλη προσπάθεια να βελτιωθουν τα ξένα γάλατα με βάση την έρευνα που γίνεται στο μητρικό γάλα. Ό,τι περιέχεται στο ξένο γάλα είναι απλά μια φτωχή απομίμηση (αν και κοστίζει ακριβά...) του μητρικού. Και λέω φτωχή γιατί κάθε φορά που πιστεύουν ότι έφτασαν πιο κοντά, όλο και κάτι επιπλέον ανακαλύπτεται που κάνει την απόσταση να φαντάζει ακόμη πιο μεγάλη.

 

Το ξένο γάλα όσο και αν το βελτιώσουν, παραμένει χωρίς ζωντανά κύτταρα και παραμένει ένα υλικό ξένο προς τις ανάγκες του ανθρώπου. Είναι ένα προϊόν πολύ επεξεργασμένο, περιέχει πολλά συστατικά σε χημικές ενώσεις που δύσκολα αφομοιώνονται από τον οργανισμό γιατί δεν μπορούν να τα διαθέσουν στη μορφή που θα ήταν πιο αφομοιώσιμα.

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι

Human milk is species-specific, and all substitute feeding preparations differ markedly from it, making human milk uniquely superior for infant feeding.

Το ανθρώπινο γάλα είναι εξειδικευμένο για το είδος και όλα τα υποκατάστατα διαφέρουν σημαντικά από αυτό, κάνοντας το ανθρώπινο γάλα μοναδικά υπερέχον για τη διατροφή του παιδιού.

 

Τα υπόλοιπα που λένε οι παιδίατροι είναι ανεύθυνες αυθαιρεσίες που δεν έχουν καμία επιστημονική τεκμηρίωση

 

...αν και έχουν ισχυρή κερδοσκοπική τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

...και παρόλαυτά κάποιες δυστυχώς δεν μπαίνουν καν στον κόπο, άλλες βαριούνται και άλλες συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου πείθονται από την "τρομοκρατία" του παιδιάτρου ή του κάθε γνωστού και δίνουν ξένο γάλα.

Αχ δεν είναι μόνο ότι θρέφεις το παιδί σου αλλά θηλάζωντας καλλιεργείς ένα απίστευτο δέσιμο μαζί του και το γεμίζεις συναισθήματα που θα το συντροφεύουν στην υπόλοιπή του ζωή.

Μη διστάσετε και θηλάστε, σίγουρα υπάρχουν πολύ υπεύθυνοι άνθρωποι που θα βοηθήσουν.

 

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι μόνο οι γιατροί και τα μαιευτήρια που λειτουργούν κατά του θηλασμού. Εμένα όλες οι γυναίκες του περιβάλοντός μου, αν αναφέρω τυχαία ότι έχει κάτι το παιδί (κλαίει, έχει πονάκια, κολικούς, δυσκοιλιότητα, αυπνία, νεύρα κλπ, ότι μπορεί να έχει ένα παιδί ενός μήνα δηλαδή) το αποδίδουν στο θηλασμό. Κλαίει το παιδί, δεν έχω αρκετό γάλα, πονάει? κάτι έφαγα που το πείραξε, δεν κοιμάται? μήπως ήπια καφέ? Αφού εμένα που έχω ένα καλό ιστορικό στο θηλασμό, απλά με εκνευρίζουν, τί να πουν οι άλλες? Γι αυτό εγώ επαναλαμβάνω στις μαμάδες- φίλες μου: Θέλεις να θηλάσεις? Μήν βασιστείς σε κανέναν, ούτε γιατρό, ούτε φίλη και κυρίως ούτε τη μαμά σου. Διάβασε, ενημερώσου, ρώτα πώς λειτουργεί το σώμα σου και λειτούργησε με το ένστικτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα.

Δε θα ξεχασω οταν η μπεμπα ηταν 5 ημερων , που ηρθε η παιδιατρος στο σπιτι και εκτος απο τις μπαρουφες που μου ειπε "μην τρως πορτοκαλια, μπανανες, φραουλες, γαλακτοκομικα, λαχανο, κρεμμυδι, σκορδο , ξηρους καρπους , φραουλες " με ρωτησε "Μηπως δεν εχεις γαλα?" "Μηπως πειναει το μωρο και κλαιει?" "Φτιαξε 90 ml χαμομηλι ή γαλα και αμα το πιει μετα το θηλασμο, τοτε δεν εχεις αρκετο γαλα".

Φυσικα η μικρη ουτε συζητηση για μπιμπερο, οταν πηγαινα να της το δωσω εκλαιγε ακομα περισσοτερο.Και ηταν φυσιολογικο....ελεγε "ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ....ΑΥΤΟ ΜΥΡΙΖΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΙΛΑ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ...ΜΠΛΙΑΧ...."

 

:D:D:D:D

Φυσικα αλλαξα παιδιατρο, διαβασα στο forum πολλα και δεν ξαναεπιχειρησα μπιμπερο.Εξαλλου η γαλουχια δεν ειχε τοτε εδραιωθει....αν επαιρνε η μικρη μπιμπερο, τερμα ο θηλασμος...

Ευχαριστω ολα τα μελη και την Αγλαϊα ξεχωριστα για την πολυτιμη βοηθεια που δινουν στις μητερες!!!!Ειναι πια λειτουργημα... :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...