Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Sotiria, μάλλον ο γιατρός σας είναι στερημένος από β....ί... :?

 

β...ουρδουλ...ί; :lol:

:lol::lol::lol:

 

Πάντως πριν αλάξεις γιατρό, να του τα πεις ένα χεράκι! Είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά του. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Και δώστου και κανα βιβλίο,καμιά φωτοτυπία να διαβάσει να ενημερωθεί βρε παιδί μου..τσ τσ τέτοια έλλειψη γνώσεων ο επιστήμων? :lol::lol:

 

Ο δικός μας ευτυχώς κάθε φορά τονίζει τη σημασία του θηλασμού

και την τελευταία φορά μου είπε:

"Δεν πιστεύω να κάνετε το λάθος να σταματήσετε στους 6 μήνες?

Επειδή μπαίνει το κουτάλι δε σταματάει ο θηλασμός!"

 

Ευτυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Εμας πλεον ουτε καν σχολιαζει το θεμα του θηλασμου ! Δεν ξερω τωρα αν αυτο ειναι καλο η κακο ,παντως εγω περι θηλασμου δεν τον εχω ρωτησει τπτ περαν της πρωτης φορας οπου αρχισε κ μου ελεγε τα γνωστα περι ωραριων κ χρονομετρησεων ...

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας πλεον ουτε καν σχολιαζει το θεμα του θηλασμου ! Δεν ξερω τωρα αν αυτο ειναι καλο η κακο ,παντως εγω περι θηλασμου δεν τον εχω ρωτησει τπτ περαν της πρωτης φορας οπου αρχισε κ μου ελεγε τα γνωστα περι ωραριων κ χρονομετρησεων ...

Στους 6 μήνες πάντως παρουσιάζεται στους παιδίατρους ένα δεύτερο "παράθυρο" υπονόμευσης του θηλασμού (αν δεν πέτυχε η πρώτη απόπειρα :lol: ). Να έχεις το νου σου!

Link to comment
Share on other sites

χαχα

 

σ'εμας πρωτη ερωτηση ειναι καθε φορά "θηλαζεις ακομα?"

 

στη θετική μου απαντηση,η συνεχεια ειναι"μπράβο,ηρωίδα είσαι!!!"

 

 

 

 

....μια Μπουμπουλίνα νοιώθω,ένα κάτι!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω dooo μου ευκαιρια ψαχνουν να πασαρουνε το ξενο! Γι αυτο ανοιξα και το τοπικ για τον θηλασμο και την εισαγωγη στις στερεες για να μην την πατησω κ εγω οπως πολλες μανουλες!Καθε μερα αυτα διαβαζω για κακη πληροφορηση απο τους γιατρους και προωρη διακοπη θηλασμου και προσπαθω να μαθω οσο το δυνατον γινεται περισσοτερα για να μην πεσω στην γνωστη παγιδα. Εαν δεν σε πεισουνε στην αρχη που εισαι ευαλωτη και εαν ειναι το πρωτο σου οπως εμενα και απειρη, ειναι πολυ πιθανο εκει με τις στερεες και εαν δεν βαζει κ καλο βαρος το μωρο, που ειναι αναμενομενο καποια στιγμη να κανει κοιλια, να σου την φερουνε! Ειμαι σιγουρη την επομενη φορα που θα παμε εαν δεν παρει το μισοκιλο που περιμενει θα μου πει για το γαλα !

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου ειπε να της δινω καθε μερα 30ml χαμομήλι !!!

Εσεις τι λετε να της δωσω? Γιατι αλλα διαβαζω εδω..........!!!!!

Εαν ναι , ποτε μετα τον θηλασμο Η να την ξυπναω και να της δινω???

Σας ευχαριστω.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος μου ειπε να της δινω καθε μερα 30ml χαμομήλι !!!

Εσεις τι λετε να της δωσω? Γιατι αλλα διαβαζω εδω..........!!!!!

Εαν ναι , ποτε μετα τον θηλασμο Η να την ξυπναω και να της δινω???

Σας ευχαριστω.............

 

Όταν είχα ρωτήσει τη δικιά μου για το αν θα πρέπει να δίνω στο μπέμπη χαμομήλι επειδή έτσι είχε πει ο γιατρός της ξαδερφής για τον δικό της μπέμπη, μου το απαγορευσε. Μου είπε πως δεν χρειάζεται. Γιατί σου είπε να δίνεις χαμομήλι? Στο εξήγησε?

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου ειπε να της δινω καθε μερα 30ml χαμομήλι !!!

Εσεις τι λετε να της δωσω? Γιατι αλλα διαβαζω εδω..........!!!!!

Εαν ναι , ποτε μετα τον θηλασμο Η να την ξυπναω και να της δινω???

Σας ευχαριστω.............

 

Σκέψου αν υπάρχει έστω και ένα θηλαστικό που χρειάζεται κάτι τέτοιο...

 

Φυσικά και να μην δώσεις...

 

Να ρωτήσεις όμως την παιδίατρο γιατί πρέπει να δώσεις και να σου το τεκμηριώσει επιστημονικά... δηλαδή να σου πει ένα σοβαρό ιατρικό λόγο που να δείχνει ότι το δικό σου παιδί χρειάζεται οπωσδήποτε χαμομήλι και μάλιστα κίντερτε...

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο δεν χρειάζεται το χαμομήλι αλλά μπορεί να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις ή να επιβαρύνει τις ήδη υπάρχουσες αλλεργίες. Έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε μόνο τις ευεργετικές ιδιότητες του χαμομηλιού αλλά μάλλον θα έπρεπε να το αντιμετωπίζουμε περίπου όπως όλα τα φάρμακα.

 

http://www.mednutrition.gr/content/view/856/147/

 

 

Πάντως, η παιδίατρος σου, jlk3010, έχει αξιοσημείωτη επιμονή. Πρώτα, σου είπε για συμπλήρωμα. Μετά, για χαμομήλι. Κρούση σε όλα τα επίπεδα μου μυρίζεται. Δεν απάντησες όμως στις προηγούμενες ερωτήσεις μας ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου απο το μαιευτήριο ΕΛΕΝΑ.

Γέννησα με καισαρική ένα υγιέστατο αγοράκι 3 κιλών. Το πρώτο βράδυ ενώ τον είχα βάλει στο στήθος μου δεν έπινε γιατί ήταν τεμπέλακος και δεν έκανε καμία κίνηση για πιπίλισμα. Επίσης κοιμότανε όλη την ώρα και κανα δύο φορές μέσα στη νύχτα πνιγότανε απο σάλια και υγρά και τρέχαμε στις μαίες μην πάθει καμία αναρρόφηση. Η απάντηση τους ήτανε οτι είναι υγρά απο την καισαρική και να μην το θηλάσω. Αφου λοιπόν το μωρό δεν ξύπναγε, δεν έκλαιγε δεν το θήλασα, ούτε το δώσαμε συμπλήρωμα γιατι ήταν συνέχεια μαζί μου. Την άλλη μέρα το θήλαζα κανονικά με πολύ δυσκολία γιατί όπως προανέφερα δεν έκανε καν την κίνηση του πιπιλισμού. Το βράδυ έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να μπορώ να το ταίσω. Το πήγαμε στις μαίες για να το αλλάξουνε και μου είπανε να το ταίζω συνέχεια γιατί του έχει πέσει η γλυκόζη και γι αυτό κλαίει.

Επειδή δεν ήξερα, δεν μπορούσα να το θηλάσω ήρθανε πέντε φορές στο δωμάτιο μου και μουθ δείξανε.

ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΝΕ ΞΕΝΟ.

Όταν τους έλεγα οτι δεν μπορώ να το θηλάσω και δεν κάθεται να φάει η απάντηση τους ήτανε να το έχεις συνέχεια στο στήθος και θα φάει.

Εκείνη την ώρα μου φαινότανε βουνό όλη την ώρα στο στήθος αλλά μετά κατάλαβα πόσο καλό έκανε στο μώρό μου και σε εμένα όλη αυτή ή ταλαιπωρία.

Τελικά τον θήλασα αποκλειστικά για 20 ημέρες, όμως δυστυχώς δεν άντεχα άλλο και έδινε και συμπλήρωμα μαζί με το θηλασμό μέχρι τον τρίτο μήνα, όπου και διέκοψα τελείως το θηλασμό.

Πρέπει να πω ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΕΝΑ γιατί μετά απο αυτά που διαβάζω στο foroum, νομίζω οτι είναι το μοναδικό νοσοκομείο που βοηθά στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ λοιπόν το δεύτερο , πρώτα ο θεός στο Ελενα λέω να το γεννήσω, διότι αν και είχα διαβάσει πολλά για τον θηλασμό και τα κατάφερα τελικά, ήταν πολύ πολύ πιο δύσκολο να μπω σε σειρά....

 

Στο Ιασω στο εφερναν συγκεκριμενες ώρες...μα όλα μαζί πεινούσαν? Κι αν τους είχα κάνει φασαρίες..... και όταν την εφερναν κοιμόταν....

 

Τεσπα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας...

Ο μικρος γενηθηκε 2960 στις 27/06

στις 27/08 ηταν 5370

Τωρα ενα μηνα μετα ειναι περιπου 6 κιλα(σε δικια μου ζυγαρια)

Ειμαι περιεργη τι θα μου πει η παιδιατρος σχετικα με το βαρος του

600 γρ σε ενα μηνα εχει παρει,ειναι καλο αυτο το βαρος ή "θα τα ακουσω" κι εγω περι συμπληρωματος???

4

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας...

Ο μικρος γενηθηκε 2960 στις 27/06

στις 27/08 ηταν 5370

Τωρα ενα μηνα μετα ειναι περιπου 6 κιλα(σε δικια μου ζυγαρια)

Ειμαι περιεργη τι θα μου πει η παιδιατρος σχετικα με το βαρος του

600 γρ σε ενα μηνα εχει παρει,ειναι καλο αυτο το βαρος ή "θα τα ακουσω" κι εγω περι συμπληρωματος???

Ηλιαννα σε δικη ζυγαρια βρεφικη εννοεις ή απλη αυτη που ζυγιζομαστε εμεις;Αν ειναι απλη μην δινεις βαση εχει μεγαλη αποκλιση....

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω αγκαλια και ζυγιζομαι,τον αφηνω και ξαναζυγιζομαι και βγαζω το αποβαρο

Το ξερω οτι εχει δεν ειναι αξοιοπιστη αλλα και τον προηγουμενο μηνα τον εβγαζα 5300 και ηταν 5370,ποσο εξω να εχω πεσει???

Τα 600 γραμμαρια πως τα βρισκεις???

4

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

 

Πρέπει να πω ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΙΣ ΜΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΕΝΑ γιατί μετά απο αυτά που διαβάζω στο foroum, νομίζω οτι είναι το μοναδικό νοσοκομείο που βοηθά στο θηλασμό.

 

Για τις μαίες συμφωνώ και επαυξάνω. Για τις παιδιάτρους πάλι, έχω την αντίθετη εμπειρία. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, περνούσε και μία άλλη και μου συνταγογραφούσε ξένο γάλα..... ΜΗΠΩΣ και κάνει ίκτερο (το παιδί ήταν 3400γρ.). Αν δεν είχα τη δική μου παιδίατρο, με τέτοιο ψυχολογικό πόλεμο που μου έκαναν, θα του είχα δώσει, φυσικά.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τα φωτα σας...

Ο μικρος γενηθηκε 2960 στις 27/06

στις 27/08 ηταν 5370

Τωρα ενα μηνα μετα ειναι περιπου 6 κιλα(σε δικια μου ζυγαρια)

Ειμαι περιεργη τι θα μου πει η παιδιατρος σχετικα με το βαρος του

600 γρ σε ενα μηνα εχει παρει,ειναι καλο αυτο το βαρος ή "θα τα ακουσω" κι εγω περι συμπληρωματος???

 

Δώσε μας λίγα περισσότερα στοιχεία:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

Το βάρος του μωρού σου είναι πολύ καλό. Τους δύο πρώτους μήνες πήρε αρκετά πάνω από το αναμενόμενο.

 

Οι παιδίατροι γνωρίζουν ότι πρέπει να βλέπουν το μέσο όρο αλλά προτιμούν να υπονομεύουν το θηλασμό.

 

Αν σου πει για συμπλήρωμα να του πεις ότι του δίνεις αλλά δεν το πίνει. Να δούμε τότε τι θα σου απαντήσει....

 

Αν πει καμία ωραία ατάκα για την ποιότητα ή τη θρεπτικότητα του μητρικού γάλακτος, του λες ότι αυτά είναι ασυναρτησίες και σηκώνεσαι και φεύγεις χωρίς να πληρώσεις λέγοντάς του ότι την επίσκεψη θα του τη δώσουν με το παραπάνω οι εταιρείες με τα γάλατα που προωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Θα ήθελα τα φώτα σας σ' ένα "πρόβλημα " που έχω με τη μπέμπα μου. Τις 4 τελευταίες μέρες - νύχτες, κοιμάται στο στήθος μου όταν την θυλάζω και μέτά δεν μπόρω να την βάλω στην κούνια της. Ότνα καταλάβει ότι δεν είναι στο στήθος μου για να πιπιλίσει, γίνεται χαμός..... Για πιπίλα βέβαια ούτε λόγος.... τι NUK τι CHICCO έχω πάρει τίποτα... μόλις της βάλω στο στόμα της έρχεται αηδία... Δοκίμασα αυτό που είπαν δηλαδή να στάξω λίγο γάλα στην πιπίλα αλλά τιποτα...HELP..... δεν μπορώ ....... μου έχει πληγιάσει το στήθος από το πιπίλισμα και μέχρι να κοιμηθεί....... βαλαντώνει στο κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

A. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

 

γεννηθηκε 37w 4d

 

Β. Το φύλο του βρέφους

αγορι

 

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

 

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

 

επισκληριδειος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη

τιμή και ποια η ελάχιστη.

 

δεν εμφανισε

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

δεν νοσηλευτηκε

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

27/06(μιας μερας) 2960-----51cm

08/07(12 ημερων) 3250-----51cm

01/08(36 ημερων) 4510-----55cm

25/08(59 ημερων) 5230-----

27/08(2 μηνων) 5330-----58cm

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

πολλα....

 

να συμπληρωσω οτι απο 15/07 μεχρι και 15/08 ειχε παρει συμπληρωμα γιατι μου ειχαν πει οτι δεν εχω γαλα.τωρα συνεργαζομαι με την αγελαδα της γιτονισσας και κατεβαζω :wink:

 

Ευχαριστω Αγλαια :P

4

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο μήνες έχει πάρει περίπου 2.370 κιλά. Έίναι πάρα πολύ καλά. Θα μπορούσε να χει πάρει μόνο 900γρ και πάλι θα ήταν οκ! Έχει πάρει πολύ παραπάνω απ’το αναμενόμενο.

 

Μπράβο σας!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ηλιάνα όλα καλά!

Το μωρό σου πήρε παραπάνω βάρος από το αναμενόμενο. Από εδώ και πέρα θα παίρνει περίπου το μισό βάρος κάθε μήνα, αυτό είναι το φυσιολογικό. Μπορεί και για ένα μήνα να μην πάρει καθόλου βάρος, αυτό είναι συνηθισμένο σε μωρά που έχουν παρει αρκετό βάρος τους 3 πρώτους μήνες.

 

Μπορεί να ακούσεις διάφορα αλλα μη δίνεις σημασία! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...