Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

Τελικα δεν ξερω αν φταινε οι παιδιατροι ή εμεις. Σημερα ετυχε να πιασω κουβεντα με ενα πελατη για το θηλασμο μια και ειναι νεος μπαμπας ενω ηταν παρουσα μια νεα μωρομανα και του ελεγε οτι πρεπει να δινει στο μωρο συμπληρωμα για να χορταινει και οτι το μωρο δεν πρεπει να θηλαζει πανω απο 5 λεπτα καθε 4 ωρες καθως επισης του ειπε να προσεξει τις ζυγισεις του μωρου γιατι αν δεν παιρνει βαρος σημαινει οτι η γυναικα του δεν εχει καλο γαλα και ειπε οτι ολο αυτα τις τα ειπε η παιδιατρος που πηγε ( μια επισκεψη) ( που τυχαινει να πηγαινω και εγω την μπεμπα) και η οποια ποτε μεχρι τωρα δεν εχει πει σε μενα τιποτα απο ολα αυτα. Δεν μου λετε εσεις τι θα λεγατε σε αυτον τον πατερα μετα? Οτι πηγαμε στην ιδια παιδιατρο και λεει σε καθε μια διαφορετικα πραγματα? Φυσικα επειδη ξερω την παιδιατρο αμφιβαλλω πολυ για το αν τις ειπε τετοια πραγματα.Και φυσικα αν καποια εχει θηλασει τι γνωμη θα σχηματιζε για την γιατρο? Μηπως αυτη η μανα παρεξηγησε αυτα που ελεγε η γιατρος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μηπως αυτη η μανα παρεξηγησε αυτα που ελεγε η γιατρος?

 

Δεν τα παρεξήγησε... Απλά η γιατρός όταν βλέπει ότι μία μαμά θηλάζει και τα πάει καλά, άρα ξέρει τι κάνει, δεν λέει πολλά. Εκεί όμως που την παίρνει λέει αυτά που θέλει για να αποθηλάσει η μαμά... Δυστυχώς το κάνουν πολλοί παιδίατροι.

 

Εδώ στη Θεσσαλονίκη ένας παιδίατρος έλεγε σε μία μαμά ότι με το στήθος που έχει δεν θα μπορέσει να θηλάσει και δεν υπάρχει λόγος να το προσπαθήσει και έτσι κι αλλιώς στο ξένο γάλα θα καταλήξει το παιδί έφτασε 8 μηνών θήλαζε και ο γιατρός δεν το πίστευε... :shock: Η μαμά σταμάτησε να του λέει ότι θηλάζει αλλά δεν σταμάτησε να θηλάζει!

 

Στο δεύτερο παιδί μετά 3 χρόνια τη ρώτησε πόσο θήλασε το πρώτο, λέει η μαμά 18 μήνες, απαντάει ο γιατρός, μια χαρά μπορείς να τα καταφέρεις και σ'αυτό (είχε ξεχάσει και τι έλεγε και τι είχε γίνει!)...

 

Μη σου πω το άλλο για το γυναικολόγο που τη 2η μέρα στην κλινική λέει στη μητέρα: Δεν έχεις γάλα και δεν θα έχεις, να πάρει χάπια να το κόψεις.

Η μαμά του λέει: Να πάρω χάπια για να κόψω το γάλα που δεν έχω; Αφού δεν έχω δεν υπάρχει λόγος να κόψω τίποτα!

Ο γιατρός τα έχασε! Την επόμενη μέρα το γάλα κατέβηκε και ήταν υπέρ άφθονο και ο γιατρός σαν να μην ήταν ο ίδιος, έγινε υπέρμαχος του θηλασμού...

 

Τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

...ναι,άπαιχτοι κάποιοι παιδίατροι....ο δικός μου σταμάτησε κάθε παρατήρηση αφού έβλεπε οτι πήγαινα "διαβασμένη" και είχα να αντικρούσω κάθε ισχυρισμό του...δε θα έπρεπε να συμβαίνει έτσι όμως-οι μαμάδες που περιμένουν απο αυτούς??

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο περίεργο αυτό που συμβαίνει! Καθόμαστε και διαβάζουμε τόσα για να καταλάβουμε αν αυτός που εξετάζει το παιδί μας και είναι ο ειδικός μας λεει την αλήθεια ! Με την ίδια λογική θα πρέπει να διαβάζεις παθολογία όταν πας στο παθολόγο και ουτω καθε εξής....

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική θα πρέπει να διαβάζεις παθολογία όταν πας στο παθολόγο και ουτω καθε εξής....

 

Αν σκεφτείς ότι ο μισές εγχειρήσεις γίνονται σε υγιείς... Θα γλίτωναν οι μισοί από την παραπομπή στον χειρούργο. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δε νομίζω να είναι άσχετοι και μην τα ρίχνουμε στους γιατρούς όλα. Είναι καθαρά δικό μας θέμα να ετοιμαστούμε, να ρωτήσουμε ειδικούς, να κάνουμε τις απαραίτητες θυσίες και γενικά να πιστέψουμε ότι είναι σημαντικό. Πολύ περισσότερο εφόσον ξέρουμε ότι υπάρχουν τεράστια συμφέροντα γύρω από το ξένο γάλα, πρέπει να είμαστε υποψιασμένες! Οι περισσότερες γυναίκες που δεν θηλάζουν, δεν το πολυθέλουν, ξεκινάνε γιατί είναι politically corect, και ψάχνουν να βρουν ευκαιρία να το αφήσουν. Γι αυτό εγώ παραδέχομαι περισσότερο αυτές που από την αρχή λένε: δεν θα θηλάσω, θέλω να πίνω τα ποτάκια μου και να είμαι ελεύθερη. παρά το ότι 'ήθελα αλλά δεν ειχα γάλα κλπ. κλπ.'.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε νομίζω να είναι άσχετοι και μην τα ρίχνουμε στους γιατρούς όλα. Είναι καθαρά δικό μας θέμα να ετοιμαστούμε, να ρωτήσουμε ειδικούς, να κάνουμε τις απαραίτητες θυσίες και γενικά να πιστέψουμε ότι είναι σημαντικό. Πολύ περισσότερο εφόσον ξέρουμε ότι υπάρχουν τεράστια συμφέροντα γύρω από το ξένο γάλα, πρέπει να είμαστε υποψιασμένες!

 

Maya, μου έχει τύχει πολλές φορές να υποστηρίξω μαμάδες στο δεύτερο ή στο τρίτο τους παιδί που κατάφεραν να θηλάσουν για χρόνια ενώ στο/στα προηγούμενα παιδιά τους θήλαζαν μόλις μερικούς μήνες και αυτό με συμπλήρωμα γιατί ο οδηγίες ήταν λάθος. Αυτές οι μητέρες σίγουρα επιθυμούσαν να θηλάσουν και τα άλλα τους παιδιά...

 

Δυστυχώς οι μητέρες που έχουν τη δυνατότητα να το ψάξουν και να ενημερωθούν δεν είναι η πλειοψηφία. Είναι αυτές που έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο που για την Ελλάδα σίγουρα είναι πολύ λίγες.

 

Επίσης είναι πολύ λίγες οι μητέρες που υποπτεύονται ότι ο παιδίατρος τους δίνει λάθος οδηγίες και ακόμη λιγότερες αυτές που τολμούν να τον αμφισβητήσουν...

 

Οι περισσότερες γυναίκες που δεν θηλάζουν, δεν το πολυθέλουν, ξεκινάνε γιατί είναι politically corect, και ψάχνουν να βρουν ευκαιρία να το αφήσουν.

 

Ακόμη και όταν ισχύει αυτό, σκέψου ότι συχνά δεν είναι προσωπική επιλογή αλλά κοινωνική. Η κοινωνία μας ανέχεται ελάχιστα τον θηλασμό. Ήδη από τότε που το μωρό μου ήταν 3 μηνών άκουγα πολύ συχνά τη φράση: "Ακόμα θηλάζεις;" Μη σου πω τι άκουσα αργότερα...

 

Το politically corect του θηλασμού ισχύει στην κοινωνία μας μόνο για λίγες εβδομάδες στην αρχή, κατά τις οποίες η μητέρα δέχεται απίστευτη κριτική και συχνά επιθετική συμπεριφορά από μαμάδες, πεθερές, θείες.... Πολλές μητέρες εγκαταλείπουν γιατί δεν αντέχουν όλη αυτή την κριτική. Νιώθουν αφάνταστα πιεσμένες, έχουν κι έναν παιδίατρο που είναι αντίθετος με το θηλασμό, δεν θέλει και πολύ...

 

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί τόσο σημαντική την κοινωνική στήριξη που στα 10 βήματα για τον επιτυχή θηλασμό έχει ως 10ο βήμα: Κατά την έξοδό τους από την κλινική οι μητέρες να παραπέμπονται σε ομάδες μητέρων που υποστηρίζουν το θηλασμό και θηλάζουν τα παιδιά τους.

 

Στη Σουηδία πχ. που όλα τα νοσοκομεία είναι φιλικά στο βρέφος, που όλο το νοσηλευτικό προσωπικό έχει μια στοιχειώδη εκπαίδευση στο θηλασμό, το ποσοστό των μητέρων που θηλάζει στους 6 μήνες είναι πάρα πολύ υψηλό (νομίζω 60%) σε σχέση με τη χώρα μας που δεν είναι ούτε 6%...

Είναι οι Σουηδέζες καλύτερες μητέρες; Δεν νομίζω, απλά στο θηλασμό βρίσκουν όλη τη στήριξη που χρειάζονται! :)

 

Γι αυτό εγώ παραδέχομαι περισσότερο αυτές που από την αρχή λένε: δεν θα θηλάσω, θέλω να πίνω τα ποτάκια μου και να είμαι ελεύθερη. παρά το ότι 'ήθελα αλλά δεν ειχα γάλα κλπ. κλπ.'

 

Δεν είναι τόσο εύκολο να πεις ανοιχτά ότι δεν ήθελα... Άσε που με το θηλασμό επιτρέπονται και τα ποτάκια και πολλά άλλα όμως οι μαμάδες δεν το ξέρουν γιατί πάντα βρίσκεται κάποιος πρόθυμος να τις παραπληροφορήσει και τους φορτώνει με τόσα "ΜΗ" που κάνουν το θηλασμό δυσβάσταχτο...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΙΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ. ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΑΙΓΕ, ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΟΝΤΕΥΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΑΙΕΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΝΑ "ΔΕΘΩ" ΜΕ ΕΠΙΔΕΣΜΟΥΣ ΣΦΙΧΤΑ ΚΤΛ. (ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΥΣΩΝΑ ΚΙΟΛΑΣ) :cry: ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΛΛΑΤΩΝΕΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΟΠΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΑΡΚΟΥΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΓΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΆΡΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙ ΜΕΣΑ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάμε για γιατρούς να αναφέρω και μια εξείρεση στον κανόνα! Μιλούσα με έναν καρδιολόγο προχθές, Σύριο (δεν ξέρω αν παίζει και αυτό τον ρόλο του), στον οποίο είχε πει ο άντρας μου ότι θηλάζω. Μου είπε "θηλάζεις ε? μπράβο, την καλύτερη δουλειά κάνεις".

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάμε για γιατρούς να αναφέρω και μια εξείρεση στον κανόνα! Μιλούσα με έναν καρδιολόγο προχθές, Σύριο (δεν ξέρω αν παίζει και αυτό τον ρόλο του), στον οποίο είχε πει ο άντρας μου ότι θηλάζω. Μου είπε "θηλάζεις ε? μπράβο, την καλύτερη δουλειά κάνεις".

 

Υπάρχουν γιατροί που υποστηρίζουν το θηλασμό και κάνουν αγώνα στο χώρο της δουλειάς τους όμως είναι μόνοι τους... Συχνά μάλιστα δέχονται και πόλεμο από συναδέλφους.

 

Πιστεύω ότι όσο δύσκολο και να είναι αξίζει να τους βρίσκουμε και να συνεργαζόμαστε με αυτούς όχι μόνο γιατί έτσι ο θηλασμός γίνεται πιο εύκολος για μας αλλά και γιατί και αυτοί νιώθουν ότι η προσπάθειά τους πιάνει τόπο! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Aυτά που γράφει η FRANKLIN για τα όσα συμβουλεύουν οι παιδίατροι είναι απόλυτα σωστά... όλοι λένε ότι υποστηρίζουν το θηλασμό... αλλά όλα αυτά που λένε είναι εντελώς αντίθετα με τα όσα λένε οι σύμβουλοι θηλασμού και όσα ισχύουν τελικά.Εγώ θα ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία. ο μικρός μου ήταν πρόωρος και χρειάστηκε να μείνει στην εντατική για 1 μήνα,εκεί στο Παίδων Αγ. Σοφία υπάρχει μία εξαιρετική μονάδα γάλακτος που μου παρείχαν απεριόριστη υποστήριξη τόσο για το πώς να βγάζω και να διατηρώ το γάλα μου όσο διάστημα είναι το παιδί στη θερμοκοιτίδα όσο και πώς να είμαι καλά ψυχολογικά προκειμένου να μην επηρεαστεί η παραγωγή μου(παρά τις δυσκολίες που πέρασα θήλασα το μωρό μέχρι 10-11 μηνών) όχι πολύ αλλά όχι και λίγο- λόγω επιστροφής στη δουλειά με full ωράριο. Στο παίδων για όλο αυτό το διάστημα δενπληρώσαμε τίποτα και απο την μονάδα γάλακτος πήραμε τα πάντα απο μπιμπερό που αποθηκεύαμε το γάλα μέχρι γάντια και θήλαστρο για τον απογαλακτισμό.. ήταν τέτοια η στάση όλων μέσα στο νοσοκομείο που πραγματικά θεώρησα εκείνες τις στιγμές ότι πραγματικά υπάρχει ΕΣΥ... Και σίγουρα απο τους γιατρούς μέχρι τις κοπέλες εισέπτρατες ότι θέλουν να θηλάσεις όσο πιο πολύ μπορείς...Έτσι σε όλα αυτά που άκουγα απο φίλες και γιατρούς κατόπιν είχα απάντηση!!! " Όταν η ίδια η φύση ξέρει και προνοεί στην παραγωγή γάλακτος κατάλληλου για ένα πρόωρο παιδί τότε γιατί να χρειάζονται τα συμπληρώματα, γιατί ναμην ξέρει κάθε πόση ώρα χρειάζεται να πάει ένα μωρό κτλ " Μην απογοητεύεστε ... ο θηλασμός θέλει πάνω απο όλα αγάπη και ηρεμία!!! φιλιά σε όλες

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Κέντρο Γάλακτος του Παίδων Αγία Σοφία

Κάθε μέρα ένα μικρό "Θαύμα" κάνει τη ζωή μου ομορφότερη!!!

 

NMvop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ είχα επιλέξει, επίτηδες, μονόκλινο δωμάτιο στο ΙΑΣΩ,μιας και ήταν ο 1ος μου τοκετός και επειδή δεν ήξερα τί θα αντιμετωπίσω, ήθελα να είμαι μόνη μου, για να θηλάσω ανενόχλητα,όποτε ήθελε η μικρή μου.Και τί δεν έχω ακούσει 5 μήνες τώρα, ''ακόμα τη θηλάζεις''?, ''καλά κάνεις, αλλα είναι μικροκαμωμένη''.., και γω απαντώ, ''σαν τη μαμά της, μοντέλο'' :twisted: ,χα!

Το οτι τη θηλάζω είναι ότι πιο καλό μπορούσα να της προσφέρω, ό,τι πιο όμορφο έχω νιώσει, και θα το κάνω όσο πάει. Εχω πεισμώσει πολύ, λέμε!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα ο παιδιατρος μου απο την πρωτη στιγμη ηταν θετικος στο θηλασμο.Σε 2 βδομαδες θα κλεισουμε 5 μηνες, γυρναω στη δουλεια ομως και ημουν αγχωμενη με το τι θα κανω με το θηλασμο,δε μου ειπε να τον σταματησω,αντιθετα με συμβουλεψε να κανω αποθηκη στο ψυγειο για τα γευματα που θα χανει ο μικρος οταν θα ειμαι στη δουλεια.Οσο θα εχεις γαλα θα θηλαζουυμε,το παιδι δε θα παρει ξενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια.

 

Παρολο που το τοπικ ειναι στην ενοτητα του θηλασμου θα τα γραψω γιατι θα σκασω !!!

 

Μια φιλη μου γεννησε ενα μηνα πριν απο μενα εναν υγιεστατο μπομπιρα 4 κιλων. Η φιλη μου απο την πρωτη στιγμη ειχε παρα πολυ γαλα. Πιεζε το στηθος και εκανε συντριβανακι!

Το μωρακι θηλασε απο την πρωτη στιγμη κανονικα μεχρι την πρωτη επισκεψη στην παιδιατρο περιπου μετα απο εναν μηνα :evil:

 

Τοτε η εξυπνη παιδιατρος συνεστησε στην φιλη μου να δωσει συμπληρωμα γιατι το μωρο δηθεν δεν επαιρνε αρκετο βαρος. Εκ των υστερων που μου εδειξε το βιβλιαριο του παιδιου ειδα οτι ειχε παρει 800 γρ στον μηνα.

 

Μεσα σε εναν μηνα και με τις ευλογιες της παιδιατρου ο μικρουλης εκοψε τελειως τον θηλασμο και κοπηκε και το γαλατακι της φιλης μου.

 

Το ξενο γαλα ομως τον πειραξε και αρχισε να κανει διαρροιες ο μικρος. Τοτε η εξυπνη παιδιατρος της προτεινε να το αραιωνει το γαλα. Επιπλεον της συνεστησε οταν ξυπναει το βραδυ το μωρο να του δινει χαμομηλι για να κοψει τα βραδυνα γευματα.

 

Το αποτελεσμα ηταν το παιδι τους επομενους μηνες να παιρνει με το ζορι 200-300 γρ τον μηνα.

 

Ευτυχως (και δυστυχως για το προωρο της υποθεσης :? ) στους 4,5 μηνες μπηκαν οι στερεες τροφες και αρχισε να παιρνει ξανα βαρος το παιδακι.

 

Χθες που μιλουσα με την φιλη μου, μου ειπε και αλλο "μαργαριταρι" της γιατρινας.

 

Ο μικρος αρχισε να βγαζει δοντακια (ειναι 6,5 μηνων πια) και δεν τρωει ολο του το φαγητο, κρεμα λαχανικα κτλ.

Φυσιολογικο αφου ποναει ο καημενουλης !!!!

 

Ρωταω εγω την φιλη μου: οση κρεμα δεν τρωει του την δινεις αργοτερα ??? (αφου ειδα οτι το μισο μπολακι ειχε μεινει αφαγωτο)

 

Απανταει αυτη: οχι, η παιδιατρος μου ειπε οσο φαει και μετα να συμπληρωνω με νερο μεχρι να χορτασει :twisted::twisted::twisted:

 

Ξανα εγω: γιατι δεν τον ξανα-ταιζεις σε καμια ωριτσα ?

 

Απαντηση: η παιδιατρος ειπε να μην του αλλαζω το προγραμμα - τα 5 σταθερα γευματα την ημερα !!!

 

Τι να πω ρε κοριτσια!!!

 

Προσπαθησα χωρις να την προσβαλλω να της εξηγησω οτι με αυτες τις οδηγιες που δινει η παιδιατρος το παιδι υποσιτιζεται αλλα ... ...

 

τελικα μια κυρια με ασπρη ποδια και ενα πτυχιο κορνιζομενο στον τοιχο εχει ισχυροτερη πειθω και απο το ενστικτο μιας μανας.

 

Σημειωση: και εγω πτυχιουχος πανεπιστημιου ειμαι οπως και η φιλη μου πτυχιουχος ΤΕΙ αλλα φαινεται το "πτυχιο" και το "κυρος" της γιατρινας ειναι πιο ισχυρο :(

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας πάντως ο παιδίατρός μας είναι υπέρ του θηλασμού και μάλιστα τώρα που περιμένω το 2ο μωράκι μου,με ικετεύει να το θηλάσω τουλάχιστον 6 μήνες.Με προμηθεύει με CDs,έντυπα κ.α.Ξέχασα να σας πω ότι επόμενο μήνα δίνει εξετάσεις για να γίνει Πιστοποιημένος Σύμβουλος Θηλασμού και με έχει πάρει ήδη μαζί του να παρακολουθήσω μία γκουρού του θηλασμού στη Ξάνθη η οποία είναι μαιευτήρας-γυναικολόγος και έχει βοηθήσει άπειρες μητέρες!Είναι φοβερός! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki τι να πω???

εχω μεινει αφωνη οχι με την κοπελα αλλα με τη γιατρο :shock::shock::shock:

 

Εγώ έμεινα άφωνη και με τις δύο, και με την κοπέλα και με τη γιατρό...

Αυτο θα λεγα και εγω και με την γιατρο αλλά κυριως με την κοπελα....μα δεν βλεπει???

Θαμου πεις,δυστυχως δεν ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια μαμα που ακολουθει τις οδηγιες του παιδιατρου φορωντας παρωπιδες.... :?

Δυστυχως......ακουω συνεχεια την φραση γυρω μου:Μα ετσι ειναι, αφου μου το ειπε ο γιατρος.... :?

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki τι να πω???

εχω μεινει αφωνη οχι με την κοπελα αλλα με τη γιατρο :shock::shock::shock:

 

Εγώ έμεινα άφωνη και με τις δύο, και με την κοπέλα και με τη γιατρό...

 

ξερεις τι γινεται βρε Αγλαια?

πολλες κοπελες δεν ειναι καθολου ενημερωμενες και θεωρουνται απειρες οπως κι εγω αλλωστε.θεωρουν τον παιδιατρο οτι εφοσον ειναι επιστημονας ξερει πολυ καλα τη δουλεια του και τον ακουνε με ευλαβια(εγω βεβαια ποτε σχεδον δεν τον ακουσα),εννοειται πως οι πιο πολλοι παιδιατροι ειναι εντελως ασχετοι με το θηλασμο και λενε οτι τους κατεβει προκειμενου να πετυχουν αυτο που θελουν :roll:

ολες οι φιλες μου τους ακουνε και οτι και να τους πω εγω αυτες τιποτα!!!τα θεωρουν εξωπραγματικα....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

πολλες κοπελες δεν ειναι καθολου ενημερωμενες και θεωρουνται απειρες οπως κι εγω αλλωστε.θεωρουν τον παιδιατρο οτι εφοσον ειναι επιστημονας ξερει πολυ καλα τη δουλεια του και τον ακουνε με ευλαβια(εγω βεβαια ποτε σχεδον δεν τον ακουσα),εννοειται πως οι πιο πολλοι παιδιατροι ειναι εντελως ασχετοι με το θηλασμο και λενε οτι τους κατεβει προκειμενου να πετυχουν αυτο που θελουν :roll:

ολες οι φιλες μου τους ακουνε και οτι και να τους πω εγω αυτες τιποτα!!!τα θεωρουν εξωπραγματικα....

 

Μα δεν έχω μείνει άφωνη με τις γνώσεις της παιδιάτρου στο θηλασμό αλλά με την πορεία του βάρους του μωρού που δεν έχει θορυβήσει τη μαμά να πάρει το μωρό της να το πάει σε ένα νοσοκομείο να πάρει μια ακόμη γνώμη. Τουλάχιστον όλες οι μαμάδες ανταλλάσσουν γνώμες για την πορεία του βάρους του μωρού...

Link to comment
Share on other sites

μα κι εγω δεν εννοουσα οτι ακουνε τον παιδιατρο μονο στο θεμα του θηλασμου,αλλα γενικοτερα!!!

και για να πω ενα παραδειγμα:πολλες φιληναδες μου εχουν πειστει τοσο πολυ απο τον παιδιατρο τους που συνεστησε φρουτοκρεμα-κουτι αντι για φρεσκα φρουτα,κι οταν τους λεω εγω οτι ο δικος μου μου το ειπε να δινω φρεσκα με κοιτανε περιεργα.

ξερεις τι δικαιολογιες τους ειπε για να δωσουν κουτι φρουτοκρεμα?οτι περιεχει πολυ σιδηρο κι αλλα μεταλλα και αντε μετα να τους πεισω οτι τα φρεσκα φρουτα ειναι καλυτερα.οπως το λεει και η frene φορανε παρωπιδες και ακουν μονο τον παιδιατρο και κανενα αλλον. :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...