Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ εχω μπερδεφτει λιγο με το χαμομηλι.Πρεπει το μωρο να πινει και χαμομηλακι?Η μπεμπα μου ειναι 3 μηνων και χαρη στην σελιδα σας το θηλαζω και δεν το εχω δωσει καθολου ξενο,παρα μονο στις αρχες που ειχα αγνοια και μου εφερναν στην κλινικη μαζι με την μπεμπα και μπουκαλι με γαλα.Ολοι μου λενε τωρα με την ζεστη πρεπει να πινει χαμομηλι,η παιδιατρος στην Ελλαδα μου λεει μονο στηθος και ο παιδιατρος στο εξωτερικο(επειδη τωρα μενω εξω) μου λεει καλο ειναι να πινει.

 

Όχι μόνο δεν το χρειάζεται, αλλά δεν πρέπει. Μέχρι 6 μηνών, το παιδί πρέπει να πίνει μόνο μητρικό. Όταν κάνει πολύ ζέστη, θήλαζε συχνότερα.

 

Που μένεις στο εξωτερικό? Συνήθως στην Ελλάδα είναι που συνιστούν χαμομήλι οι παιδίατροι.

Link to comment
Share on other sites

Μενω Ιταλια.Ευτυχως εδω τωρα δεν εχει τρομερη ζεστη οπως Ελλαδα.Τους "τριτους" δεν τους ακουγα επειδη διαβασα οτι αποκλειστικος θηλασμος σημαινει μονο στηθος και επειδη η παιδιατρος στην ελλαδα μου ελεγε "οχι" αλλα τωρα που εδω ο παιδιατρος μου ειπε καλο ειναι να πινει ,ειπα λες να εχουν δικιο οι τριτοι(μαμα,πεθερα κτλ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται οτι πριν γεννήσω θα πάω μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη για να κάνω μερικά μαθήματα με την Αγλαία!!!!

Εχω πανικοβληθεί για το τί θα μου πει ο καθένας...γιατί στο Αρεταίειο δεν έχουν rooming in....Αααααχχχχχχχχχχχχχ βοήθειααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη δουλεια θα κανεις.Απο οτι εχω καταλαβει με τους γιατρους ειναι οτι ο καθενας κοιταει το δικο του κομματι.Ο γυναικολογος κοιταει να ειναι καλα η γυναικα,παραδειγμα αν παθεις μαστιτιδα το πρωτο που θα σου πει ειναι να παρεις χαπια να κοψεις το γαλα και ο παιδιατρος κοιταει να ειναι καλες οι καμπυλες.Κοιτανε δηλαδη να τρωει το παιδι ποσοτητα και οχι ποιοτητα.Πιστευω οτι η Αγλαια κοιταει πραγματικα το καλο του παιδιου,οχι μονο για το παρον αλλα και για το μελλον

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει με τους γιατρους ειναι οτι ο καθενας κοιταει το δικο του κομματι.Ο γυναικολογος κοιταει να ειναι καλα η γυναικα,παραδειγμα αν παθεις μαστιτιδα το πρωτο που θα σου πει ειναι να παρεις χαπια να κοψεις το γαλα

 

Αν ο γυναικολόγος κοιτάει να είναι καλά η γυναίκα θα τη βοηθήσει να θηλάσει όσο πιο πολύ μπορεί για να μειώσει τις πιθανότητες να εμφανίσει αργότερα καρκίνο του μαστού, των ωοθηκών και πιθανόν του ενδομητρίου... Αλλά μια μαμά που θηλάζει είναι μια ενοχλητική μαμά γιατί θα πάρει και θα ξαναπάρει τηλέφωνο στο γιατρό, ενώ μια μαμά που δεν θηλάζει δεν θα τον απασχολήσει... :?

 

 

και ο παιδιατρος κοιταει να ειναι καλες οι καμπυλες.Κοιτανε δηλαδη να τρωει το παιδι ποσοτητα και οχι ποιοτητα.

Μακάρι να ήταν αυτό μόνο. Όμως εδώ διαβάζουμε για παιδιάτρους που υπονομεύουν το θηλασμό ακόμη και σε μητέρες που τα παιδιά τους αναπτύσσονται πολύ πάνω από τις καμπύλες... :?

Δεν ενδιαφέρονται καθόλου για τις καμπύλες... Τα παιδιά που δεν θηλάζουν έχουν περίπου τον ίδιο μέσο όρο με τα παιδιά που θηλάζουν αλλά μεγαλύτερη τυπική απόκλειση, δηλαδή υπάρχουν περισσότερα παιδιά που είναι πολύ πάνω αλλά και πολύ κάτω από τις καμπύλες, ή αλλιώς περισσότερα παχύσαρκα και περισσότερα λιποβαρή παιδιά... Οι παιδίατροι δεν νοιάζονται για το αν με τις οδηγίες τους προκύπτουν τελικά περισσότερα παχύσαρκα και περισσότερα λιποβαρή παιδιά... :?

 

Πιστευω οτι η Αγλαια κοιταει πραγματικα το καλο του παιδιου,οχι μονο για το παρον αλλα και για το μελλον

Δεν είναι προσωπικό! Ακολουθώ τις επίσημες οδηγίες: Αυτά που λένε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Unicef, ο Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού, η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής, η Αμερικάνικη Ακαδημία Οικογενειακών Ιατρών...

 

Επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις φορέων που έχουν καταφέρει να υποστηρίξουν έμπρακτα το θηλασμό. :wink:

 

Το ίδιο κάνει και κάθε επιστήμονας που σέβεται τον εαυτό του...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως θα συμφωνησω οτι δεν ειναι θεμα καλων προθεσεων και καλου χαρακτηρα, αλλα θεμα εκπαιδευσης και γνωσεων. Για να υποστηριξει ενας επαγγελματιας το θηλασμο πρεπει να ενημερωθει συγχρονα και αντικειμενικα. Στην Ελλαδα και οχι δυστυχως μονο για αυτο το θεμα, η ενημερωση παρεχεται απο τις φαρμακευτικες εταιριες, ο παιδιατρος βγαινει γνωριζοντας ολα τα συστατικα που περιεχουν τα καθε λογης γιαουρτακια και βρεφικα γαλατα - οπως ξερει και τα προσωπικα οφελη αν τα υποστηριξει-, γιατι να ενδιαφερθει για τις δεξιοτητες του θηλασμου;

Φυσικα δεν ειναι και θεμα καμπυλων αναπτυξης - υπαρχουν καμπυλες του παγκοσμιου οργανισμου υγειας ειδικα για μωρα που θηλαζουν. Αγνοια και αδιαφορια επιστημονων ειναι σε οφελος μη επιστημονικων προσωπικων και ιδιωτικων συμφεροντων. Και μεγαλη ευθυνη των δασκαλων στις ιατρικες σχολες και τα νοσοκομεια της χωρας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαντηση: η παιδιατρος ειπε να μην του αλλαζω το προγραμμα - τα 5 σταθερα γευματα την ημερα !

Μη με παρεξηγήσετε κορίτσια,νέα μαμά είμαι και γω και προσπαθώ να μαθαίνω όσα πιο πολλά μπορώ, τα 5 γεύματα είναι στάνταρ ή μπορούμε να ταίσουμε το μωράκι μας και ενδιάμεσα?

Το λέω γιατί εγώ τη θηλάζω τη μικρή μου ενδιάμεσα, όποτε θέλει και όποτε έχουμε όρεξη να χαλαρώσουμε, μετά απο πολύ παιχνίδι για παράδειγμα και απολαμβάνουμε το θηλασμό και οι δύο!

.png
Link to comment
Share on other sites

Απαντηση: η παιδιατρος ειπε να μην του αλλαζω το προγραμμα - τα 5 σταθερα γευματα την ημερα !

 

Μη με παρεξηγήσετε κορίτσια,νέα μαμά είμαι και γω και προσπαθώ να μαθαίνω όσα πιο πολλά μπορώ, τα 5 γεύματα είναι στάνταρ ή μπορούμε να ταίσουμε το μωράκι μας και ενδιάμεσα?

Η οδηγία είναι για να αλλάξεις παιδίατρο. Δεν ξέρω που γράφτηκε και δεν έχει νόημα να το βρω. Σίγουρα προέρχεται από ψυχαναγκαστικό παιδίατρο που δεν έχει ιδέα ούτε από θηλασμό ούτε από σεβασμό στις ανάγκες ενός μωρού.

Το λέω γιατί εγώ τη θηλάζω τη μικρή μου ενδιάμεσα, όποτε θέλει και όποτε έχουμε όρεξη να χαλαρώσουμε, μετά απο πολύ παιχνίδι για παράδειγμα και απολαμβάνουμε το θηλασμό και οι δύο!

 

Ο θηλασμός είναι η κύρια διατροφή του παιδιού και το 2ο εξάμηνο της ζωής του και αν η μητέρα επιθυμεί να συνεχιστεί θα πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως θα συμφωνησω οτι δεν ειναι θεμα καλων προθεσεων και καλου χαρακτηρα, αλλα θεμα εκπαιδευσης και γνωσεων.

 

Είναι κυρίως θέμα καλών προθέσεων και επαγγελματισμού το να προωθεί ένας παιδίατρος τον θηλασμό. Εμένα δεν θα με πείσει κανείς ότι αυτό που μία μαμά μπορεί να πληροφορηθεί από μία αναζήτηση στο internet δεν το γνωρίζει ένας επαγγελματίας. Απλά για λόγους που όλοι γνωρίζουμε, οι παιδίατροι (οι περισσότεροι) σαμποτάρουν το θηλασμό, βασιζόμενοι στην άγνοια ή και στην αδιαφορία των μητέρων. Το έχω ξαναπεί εδώ, θα το επαναλάβω. Εγώ γέννησα σε ένα νοσοκομείο που έδινε μάχες για το θηλασμό. Μέχρι και τα χαράματα έρχονταν οι μαίες να μας βοηθήσουν, μέχρι και την τελευταία στιγμή μας έκαναν μαθήματα, μας έλεγαν τους μύθους του θηλασμού, μας τόνιζαν τη σπουδαιότητά του κλπ.κλπ. Στο ίδιο νοσοκομείο ΟΛΟΙ οι παιδίατροι που πέρασαν να δουν το μωρό μου μου πρότειναν να δώσω συμπλήρωμα σε 3500 κιλά βρέφος. Είναι σύμπτωση αυτό?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως θα συμφωνησω οτι δεν ειναι θεμα καλων προθεσεων και καλου χαρακτηρα, αλλα θεμα εκπαιδευσης και γνωσεων.

 

Είναι κυρίως θέμα καλών προθέσεων και επαγγελματισμού το να προωθεί ένας παιδίατρος τον θηλασμό. Εμένα δεν θα με πείσει κανείς ότι αυτό που μία μαμά μπορεί να πληροφορηθεί από μία αναζήτηση στο internet δεν το γνωρίζει ένας επαγγελματίας. Απλά για λόγους που όλοι γνωρίζουμε, οι παιδίατροι (οι περισσότεροι) σαμποτάρουν το θηλασμό, βασιζόμενοι στην άγνοια ή και στην αδιαφορία των μητέρων. Το έχω ξαναπεί εδώ, θα το επαναλάβω. Εγώ γέννησα σε ένα νοσοκομείο που έδινε μάχες για το θηλασμό. Μέχρι και τα χαράματα έρχονταν οι μαίες να μας βοηθήσουν, μέχρι και την τελευταία στιγμή μας έκαναν μαθήματα, μας έλεγαν τους μύθους του θηλασμού, μας τόνιζαν τη σπουδαιότητά του κλπ.κλπ. Στο ίδιο νοσοκομείο ΟΛΟΙ οι παιδίατροι που πέρασαν να δουν το μωρό μου μου πρότειναν να δώσω συμπλήρωμα σε 3500 κιλά βρέφος. Είναι σύμπτωση αυτό?

 

Τι να πω? Δεν ξέρω. Μου φαίνεται πολύ παράξενο να ισχύει αυτό, ακόμα κι αν όλα τα στοιχεία αυτό δείχνουν. Προτιμώ να πιστεύω οτι είναι απλά αδιαφορία, κι όχι οτι εσκεμένα σαμποτάρουν το θηλασμό. Αυτοί οι άνθρωποι είναι υπέυθυνοι για την υγεία των παιδιών μας. Είναι δυνατόν να είναι τόσο συμφεροντολόγοι, και να μη σκέφτονται το καλό του παιδιού?

 

Ευτυως μέχρι τώρα είχα δύο παιδίατρους, και ήταν και δύο πολύ καλοί και ενθαρυντικόι στο θέμα του θηλασμού. Παρολ'αυτά όμως, δεν είχαν τις απαραίτητες γνώσεις ούτε ο ένας ούτε ο άλλος. Το γεγονός ομώς οτι ο τωρινός μου είπε, οτι το παιδί μπορεί να μεγαλώσει και μόνο με μητρικό μεχρι 5 χρονών, και οτι γι' αυτό αλλωστε βγάζει τα πρώτα δόντια που είναι πιο μαλάκα, σημαίνει οτι είναι πολύ υπέρ του θηλασμού. Αν ομως του έλεγα οτι θέλω να αποθηλάσω, ή να της δώσω ξένο γιατί νομίζω οτι δε χορταίνει, δε θα προσπαθούσε καθόλου να μου αλάξει γνώμη. :?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Δεν ξέρω. Μου φαίνεται πολύ παράξενο να ισχύει αυτό, ακόμα κι αν όλα τα στοιχεία αυτό δείχνουν. Προτιμώ να πιστεύω οτι είναι απλά αδιαφορία, κι όχι οτι εσκεμένα σαμποτάρουν το θηλασμό.

 

Έχω υποστηρίξει πάνω από 1300 μητέρες τα τελευταία 8 χρόνια. Υπάρχουν μερικοί παιδίατροι που όντως έχουν άγνοια αλλά οι περισσότεροι υπονομεύουν πολύ άσχημα το θηλασμό εν γνώση τους. Μου έχει τύχει πολλές φορές σε μωρά που βάζουν πολύ πάνω από το κανονικό βάρος ο παιδίατρος να προτείνει συμπλήρωμα γιατί το μωρό έβαλε μόνο 1200 γρ. το 2ο μήνα και όχι 1400 που έβαλε τον πρώτο!!! :shock: Και δεν είναι μία φορά και δεν είναι από τον ίδιο παιδίατρο...

 

Αυτοί οι άνθρωποι είναι υπέυθυνοι για την υγεία των παιδιών μας. Είναι δυνατόν να είναι τόσο συμφεροντολόγοι, και να μη σκέφτονται το καλό του παιδιού?

Δυστυχώς αρκετοί είναι. Στην αρχή ήμουν το ίδιο καλοπροαίρετη με σένα αλλά τώρα πια δεν είμαι. Καταλαβαίνω ότι θα υπονομεύσουν το θηλασμό ακόμη και πριν το κάνουν γιατί αυτοί που το κάνουν επίτηδες και όχι από άγνοια, προετοιμάζουν το έδαφος με διάφορες κουβέντες από την αρχή.... :?

 

 

Το γεγονός ομώς οτι ο τωρινός μου είπε, οτι το παιδί μπορεί να μεγαλώσει και μόνο με μητρικό μεχρι 5 χρονών,

 

Αυτοί οι παιδίατροι είναι πολύ σπάνιοι! Ούτε ένας στους 100. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι μπορείς να θηλάσεις μέχρι ένα χρόνο και όταν το λένε τους φαίνεται εξωφρενικό το νούμερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aγλαΐα, είμαι πολύ καινούρια στο φόρουμ, αλλά παρατήρησα πολύ γρήγορα την πάρα πολύ καλή δουλειά που κάνεις με τις συμβουλές σου γενικά αλλά ιδιαίτερα στο θέμα του θηλασμού.

Εγώ από πολύ μικρή και πριν γεννήσω και 2 μέχρι μέρες μετά δήλωνα ότι δε θα θηλασω το μωρό μου. Δεν έβρισκα λόγο (μιας κι εγώ δε θήλασα ποτέ αλλά και ούτε αρρώστησα ποτέ) και ούτε μπορούσα να δω άλλη να θηλάζει (το θεωρούσα κάτι που πρέπει να κάνει σπίτι της μόνη της). Ο βασικότερος λόγος είναι αυτός που ανέφερες κάπου Αγλαΐα: ψυχολογικό θέμα από τα παιδικά χρόνια, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να τον εξηγήσω και όπου προσπαθούσα δε με καταλάβαιναν... Είχα ζητήσει μάλιστα από τον γυναικολόγο μου να μου δώσει χάπια για να μην έχω γάλα. Ο γυναικολόγος μου όμως δεν αγχώθηκε ούτε με πίεσε και μου έλεγε μην ανησυχείς γιαυτό. Εν τω μεταξύ όλοι οι γύρω μου προσπαθούσαν με πολύ πιεστικό τρόπο να με πείσουν να θηλάσω. Ανένδοτη εγώ όμως...

Τελικά γέννησα. Το μωρό από το πρώτο δευτυρόλεπτο το λάτρευα αλλά δεν ήθελα να το θηλάσω. Ωστόσο μου είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι τη δεύτερη μέρα θα το συζητήσουμε μόνοι μας. Ως τότε, όποτε μου φέρναν το μωρό να το ταΐσω, μου έλεγαν οι μαίες: "να το βάλουμε λίγο στο στήθος?"

Αφού βαρέθηκα να το ακούω, σκεφτηκα και κανα 2 άλλα προταιρήματα του θηλασμού αποφάσισα λίγο πριν συζητήσω με το γυναικολόγο μου να κάνω μια δοκιμή... Από τότε άρχισα να το θηλάζω, έτσι ξαφνικά και χωρίς να το συζητήσω με κανέναν.

Απλά τώρα έχω ένα πρόβλημα (που το είχα από το νοσοκομείο) δε θέλω να με βλέπουν όταν θηλάζω (εκτός του άντρα μου και της φίλης μου) και ειδικά σε δημόσιο χώρο.....

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά νομίζω ότι επειδή είχα διαφορετική γνώμη για το θηλασμό από αυτές που ακούγονται επί τω πλείστων εδώ, είναι καλό να ακουστεί... για αυτές που ακόμα δεν είναι σίγουρες...

Πριν κλείσω θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Επιτρέπεται να πίνω λίγο αλκοολ τώρα που θηλάζω? καφέ? (μου λείψανε :D ) και καμιά φορά πέρνω depon αναβράζον, επειδή έχω πρόβλημα με τα δόντια μου, κάνει?

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από πολύ μικρή και πριν γεννήσω και 2 μέχρι μέρες μετά δήλωνα ότι δε θα θηλασω το μωρό μου. Δεν έβρισκα λόγο (μιας κι εγώ δε θήλασα ποτέ αλλά και ούτε αρρώστησα ποτέ) και ούτε μπορούσα να δω άλλη να θηλάζει (το θεωρούσα κάτι που πρέπει να κάνει σπίτι της μόνη της). Ο βασικότερος λόγος είναι αυτός που ανέφερες κάπου Αγλαΐα: ψυχολογικό θέμα από τα παιδικά χρόνια, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να τον εξηγήσω και όπου προσπαθούσα δε με καταλάβαιναν...

 

Καλωσήρθες και να σου ζήσει!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράζεσαι μαζί μας την εμπειρία και τα συναισθήματά σου! Είναι πολύ σημαντικό για όλες τις μητέρες που νιώθουν όπως κι εσύ αλλά δεν έχουν το θάρρος να εκφράσουν τη γνώμη τους, την άποψή τους, το πώς νιώθουν.

 

Σε διαβεβαιώ ότι οι περισσότερες γυναίκες σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι τόσο σπάνιος νιώθουν όπως κι εσύ όμως ντρέπονται να το πούνε ή φοβούνται ακόμη και να το παραδεχθούνε. Καταπιέζουν τα συναισθήματα που νιώθουν γιατί νομίζουν ότι δεν πρέπει να τα νιώθουν. Δυστυχώς αυτή η στάση μόνο προβλήματα δημιουργεί. Οι εσωτερικές συγκρούσεις βασανίζουν τη μαμά που δεν μπορεί να ανταποκριθεί ούτε στο θηλασμό ούτε στις άλλες ανάγκες του παιδιού...

 

 

Είχα ζητήσει μάλιστα από τον γυναικολόγο μου να μου δώσει χάπια για να μην έχω γάλα. Ο γυναικολόγος μου όμως δεν αγχώθηκε ούτε με πίεσε και μου έλεγε μην ανησυχείς γιαυτό. Εν τω μεταξύ όλοι οι γύρω μου προσπαθούσαν με πολύ πιεστικό τρόπο να με πείσουν να θηλάσω. Ανένδοτη εγώ όμως...

 

Η στάση σου ήταν πολύ ξεκάθαρη και κακώς οι γύρω σου προσπαθούσαν να ανακατευτούνε... είναι οι ίδιοι που ενοχλούν όταν θηλάζεις, είναι οι ίδιοι που ενοχλούν όταν δεν θηλάζεις...

 

Η στάση του γιατρού σου ήταν εξαιρετική, έτσι θα έπρεπε να είναι όλων των γιατρών. Η μητέρα αποφασίζει για τη διατροφή του μωρού και όλοι οφείλουν να σέβονται την απόφασή της.

 

 

Τελικά γέννησα. Το μωρό από το πρώτο δευτυρόλεπτο το λάτρευα αλλά δεν ήθελα να το θηλάσω. Ωστόσο μου είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι τη δεύτερη μέρα θα το συζητήσουμε μόνοι μας. Ως τότε, όποτε μου φέρναν το μωρό να το ταΐσω, μου έλεγαν οι μαίες: "να το βάλουμε λίγο στο στήθος?"

Αφού βαρέθηκα να το ακούω, σκεφτηκα και κανα 2 άλλα προταιρήματα του θηλασμού αποφάσισα λίγο πριν συζητήσω με το γυναικολόγο μου να κάνω μια δοκιμή... Από τότε άρχισα να το θηλάζω, έτσι ξαφνικά και χωρίς να το συζητήσω με κανέναν.

 

έχει συμβεί πάρα πολλές φορές! Στη Γαλλία το ποσοστό έναρξης του θηλασμού είναι μόλις 48%, το 52% διακόπτει τη γαλουχία χωρίς ποτέ να βάλει το μωρό στο στήθος. Το ποσοστό των γυναικών που δηλώνει αρνητικό στο θηλασμό είναι πολύ μεγαλύτερο από το 52% όμως μετά τον τοκετό η συμπεριφορά αλλάζει.

 

Ισχύει και το αντίστροφο, δηλαδή γυναίκες που δηλώνουν ότι θέλουν πάρα πολύ να θηλάσουν κι ενημερώνονται πολύ για το θηλασμό, μετά τον τοκετό μπορεί να βιώσουν αρνητικά συναισθήματα και να προτιμήσουν να μη θηλάσουν τελικά.

 

Προφανώς ο γιατρός σου είναι αρκετά εξοικειωμένος με τέτοιες αλλαγές γι αυτο και περίμενε να γεννήσεις για να το συζητήσετε. :)

 

Απλά τώρα έχω ένα πρόβλημα (που το είχα από το νοσοκομείο) δε θέλω να με βλέπουν όταν θηλάζω (εκτός του άντρα μου και της φίλης μου) και ειδικά σε δημόσιο χώρο.....

 

Δεν είναι πρόβλημα! θα θηλάζεις με τον τρόπο που εσύ νιώθεις καλύτερα! :)

 

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά νομίζω ότι επειδή είχα διαφορετική γνώμη για το θηλασμό από αυτές που ακούγονται επί τω πλείστων εδώ, είναι καλό να ακουστεί... για αυτές που ακόμα δεν είναι σίγουρες...

 

Ευχαριστούμε πολύ! :)

 

 

Πριν κλείσω θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Επιτρέπεται να πίνω λίγο αλκοολ τώρα που θηλάζω? καφέ? (μου λείψανε :D ) και καμιά φορά πέρνω depon αναβράζον, επειδή έχω πρόβλημα με τα δόντια μου, κάνει?

 

Μπορείς να πίνεις 2-3 καφέδες την ημέρα (και περισσότεροι επιτρέπονται αλλά δημιουργούν υπερδιέγερση στο μωρό)

 

Επισης μπορείς να πίνεις 1-2 ποτά την εβδομάδα

 

Το ντεπόν, παναντόλ κλπ είναι συμβατά με το θηλασμό όπως και τα περισσότερα φάρμακα!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο παιδίατρο στην Αθήνα που να είναι υπέρ του θηλασμού και το 2ο εξάμηνο της ζωής του παιδιού ???

(δηλαδή να μην δίνει πρόγραμμα εισαγωγής στερεών τροφών με στόχο την αντικατάσταση γευμάτων θηλασμού).

Κάπου είδα να αναφέρετε ότι υπάρχει κάποιος στο Χαλάνδρι, ισχύει?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαια καλησπερα και συγχαρητηρια για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!!

Ειμαι 2 εβδομαδων μητερα και θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τον θηλασμο:

η παιδιατρος μου ειπε να της δωσω συμπληρωμα επειδη ξυπναει καθε 2 ωρες (1 ωρα θηλασμος 2 ωρες υπνο ξανα μια ωρα θηλασμος και ..........................)!!!

Επισης εχει αρχισει και με ποναει λιγο το στηθος !!!

Τι να κανω ???

Να τις δωσω μηπως αναπνευσω λιγο???

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια καλησπερα και συγχαρητηρια για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!!

Ειμαι 2 εβδομαδων μητερα και θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τον θηλασμο:

η παιδιατρος μου ειπε να της δωσω συμπληρωμα επειδη ξυπναει καθε 2 ωρες (1 ωρα θηλασμος 2 ωρες υπνο ξανα μια ωρα θηλασμος και ..........................)!!!

Επισης εχει αρχισει και με ποναει λιγο το στηθος !!!

Τι να κανω ???

Να τις δωσω μηπως αναπνευσω λιγο???

Nα σου ζησει!!

Βασικα να αλλαξεις παιδιατρο!

Επειτα, να μην δωσεις συμπληρωμα και να προσφερεις στηθος οσο και οποτε θελει το μωρο!Ειναι φυσιολογικο για την ηλικια του να ειναι και συνεχεια στο στηθος.Μετρα βρεγμενες πανες,να ειναι 6-8 το 24 ωρο.

Οταν λες σε ποναει το στηθος;Η θηλη;

Να το πλενεις μια φορα την ημερα μονο και να βαζεις κρεμα π.χ. purelan!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια καλησπερα και συγχαρητηρια για τις πολυτιμες συμβουλες σου!!!

Ειμαι 2 εβδομαδων μητερα και θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με τον θηλασμο:

η παιδιατρος μου ειπε να της δωσω συμπληρωμα επειδη ξυπναει καθε 2 ωρες (1 ωρα θηλασμος 2 ωρες υπνο ξανα μια ωρα θηλασμος και ..........................)!!!

Επισης εχει αρχισει και με ποναει λιγο το στηθος !!!

Τι να κανω ???

Να τις δωσω μηπως αναπνευσω λιγο???

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Το μωρό σου τρώει ανά τρεις ώρες (μετράμε από αρχή σε αρχή θηλασμού), το οποίο είναι το ελάχιστο που συνιστάται να θηλάζει (συνιστώνται 8-12 φορές το 24ωρο τουλάχιστον).

Τι ζυγίσεις έχετε κάνει μέχρι τώρα; Σε ποια βδομάδα κύησης γεννήθηκε; Κάνατε καθόλου ίκτερο; Πόσες πάνες βρέχει και πόσες λερώνει στο 24ωρο;

Να μας περιγράψεις λίγο τον πόνο που νιώθεις, υπάρχει περίπτωση το μωρό να μην τοποθετείται καλά στο στήθος.

Με βάση τα παραπάνω, θα σου πούμε κι άλλα :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δυό ώρες είναι μια χαρά. Έτσι και πιο συχνά τρώνε τα μωρά. Όπως λέει κι η frene ν’αλάξεις γιατρό.

 

Όσο για το στήθος, αν πονάει το στήθος κι όχι η θηλή, μπορεί να χει βουλωσει κάποιο σωληνάκι. Θήλαζε πρώτα απ’το στήθος που πονάει, και κάνε μαλάξεις. Βάζε και ζεστές κομπρέσες. Αν έχει κάποια κόκκινη περιοχή, και συνεχίζει ο πόνος, και κάνεις πυρετό, μπορεί να είναι μαστίτιδα. Πες μας λεπτομέρειες, για να ξέρουμε πως θα σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα και αυτό (το είπε παιδίατρος σε γνωστή μου):

 

να θηλάζεις αποκλειστηκά για 40 μέρες και μετά όποτε είσαι κουρασμένη

 

να του δίνεις συμπλήρωμα! :shock::shock::shock:

 

 

Ενδιαφέρεται τάχα λέει πρώτα για το πως νοιώθει η μαμά και ότι δεν είναι καλό για το παιδί να θηλάζει όταν είσαι έτσι!

 

Τι να πώ, τα σχόλια δικά σας!

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γυρίσαμε απο τον παιδίατρο ο οποίος μας έδωσε οδηγίες για ρυζάλευρο

και: "σιγά σιγά να κόψεις τον θηλασμό."

 

Γιατί???? του λέω.

Μου απαντάει γιατι το γάλα σου δε θα προσφέρει ό,τι πρόσφερε το πρώτο 6 μηνο!!!!!!!!

 

Δηλαδή του λέω η σκόνη είναι καλύτερη απο το δικό μου?

Εκεί μου είπε όχι δεν εννοούσα αυτό....και προσθέτει: Μετά τους 6-8 μήνες αρχίζει η εξάρτηση του παιδού και δε θα μπορούμε μετά να του κόψουμε το β...ί!!!!!!!!!!!!!!! Πώς μιλάει έτσι???

 

Ξέρω οτι λέει βλακείες ( συγνώμη αλλά είμαι θυμωμένη- γέλαγε ειρωνικά λες και του έλεγα οτι ήρθα απο τον Αρη.....) απλά τα γράφω για να πάρω θάρρος :oops:

 

Προφανώς αλλάζουμε γιατρό....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...