Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γερακίνα και Φωτεινούλα είστε πολύ τυχερές εγω ήδη ένα γιατρό τον έχω αλλάξει και δεν είναι το καλύτερο για την συνέχεια του μωρού , αλλά ακόμα και στο νοσοκομείο την ίδια αντιμετώπιση έιχα 10 μηνών κι ακόμα θηλάζεις αδικα την θηλάζεις....ολόκληρη διάλεξη γιατί δεν πρέπει νατην θηλάζω, στο δημόσιο νοσοκομείο παρακαλώ. Κι αυτός που έχω τωρα δεν λέει μην θηλάζεις, αλλά εμμέσως πλήν σαφως αυτό εννοεί, ψάχνω κάποιον άλλο στην επαρχία δεν είναι ευκολο, έχω και τον άντρα μου να μου λέει σαν υστερική πια κάνεις με τον θηλασμό, και να μη συμφωνεί....Θα σας ήμουν υπόχρεη αν μου στελνατε με πμ τα στοιχεία των γιατρών σας αν δεν κάνω λάθος για Θεσσαλονίκη μιλάμε.

 

Το κακο ειναι οτι πλεον αναγκαζεσαι να κρατησεις τον γιατρο που απλα δεν θα σου μιλησει εναντιον του θηλασμου. Εκει καταντησαμε και μαζι με εσενα και εγω που εχω κρατησει εναν τετοιο γιατρο γιατι δεν βρηκα μετα απο 3 που αλλαξα κανεναν υπερ.

(Ποιο ειναι το αντιτιμο ενος τετοιου εγκληματος απο γιατρο ακομα δεν εμαθα...)

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ακούσεις ότι ο γιατρός σου πηγαίνει ταξιδάκια στο εξωτερικό σε κουφές περιόδους πονηρέψου! :lol::lol::lol: Οι βιομηχανίες τα χαρίζουν για την προώθηση των προίόντων τους (πολύ συχνά τους πηγαίνουν Βαρκελώνη!)

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Γερακίνα και Φωτεινούλα είστε πολύ τυχερές εγω ήδη ένα γιατρό τον έχω αλλάξει και δεν είναι το καλύτερο για την συνέχεια του μωρού ,

 

Και είναι καλύτερο για τη συνέχεια του μωρού να έχει έναν γιατρό που δεν ξέρει ή δεν θέλει να του εξασφαλίσει τις καλύτερες συνθήκες ανατροφής;

 

αλλά ακόμα και στο νοσοκομείο την ίδια αντιμετώπιση έιχα 10 μηνών κι ακόμα θηλάζεις αδικα την θηλάζεις....ολόκληρη διάλεξη γιατί δεν πρέπει νατην θηλάζω, στο δημόσιο νοσοκομείο παρακαλώ. Κι αυτός που έχω τωρα δεν λέει μην θηλάζεις, αλλά εμμέσως πλήν σαφως αυτό εννοεί,

 

Ο γιατρός δεν μπορεί να σου επιβάλλει τίποτε. Μπορείς να θηλάζεις κι εκείνος να λέει τα δικά του. Αν κατά τα άλλα παρακολουθεί σωστά το παιδί, μπορείς να τον κρατήσεις και να πράξεις όπως πιστεύεις. Η δική μας παιδίατρος δεν ήταν κατά του θηλασμού, όμως έδινε συμβουλές για εισαγωγή στερεών όπως στα μωρά που πίνουν φόρμουλα. Όταν στο μηνιαίο τσεκάπ της έλεγα ότι ακολουθήσαμε διαφορετικό δρόμο, απαντούσε "καλά κάνατε, αφού θηλάζει είναι εντάξει". Έτσι όπως είναι τα πράγματα, είναι μεγάλη ανάγκη οι γονείς να ενημερώνονται και να αναλαμβάνουν την ευθύνη της διατροφής του παιδιού.

 

 

ψάχνω κάποιον άλλο στην επαρχία δεν είναι ευκολο, έχω και τον άντρα μου να μου λέει σαν υστερική πια κάνεις με τον θηλασμό, και να μη συμφωνεί....Θα σας ήμουν υπόχρεη αν μου στελνατε με πμ τα στοιχεία των γιατρών σας αν δεν κάνω λάθος για Θεσσαλονίκη μιλάμε.

 

Πώς θα φαινόταν του άντρα σου, αν έκοβες από το τραπέζι τα φρούτα και τις σαλάτες και τον τάιζες κονσέρβες και ντελίβερυ; Θα χόρταινε, έτσι; Θα του έφτανε μόνο αυτό; Μήπως ο άντρας σου έχει άλλους λόγους να αντιδρά στο θηλασμό; Λίγο πολύ όλες έχουμε περάσει από "λούκια" που οι άντρες μας ένιωθαν παραμελημένοι, πίστευαν ότι έφταιγε ο θηλασμός για την κούραση μας (που είναι αναπόφευκτη, όταν έχεις ένα μικρό μωρό, είτε θηλάζεις, είτε όχι) και πιστεύουν σε πολλούς ανυπόστατους "μύθους" περί θηλασμού. Βάλε και τους συγγενείς και τον κοινωνικό περίγυρο που λέει τα δικά του, στα οποία είναι ευάλωτοι οι άντρες, έρχεται και δένει η αντίδραση.

 

Τώρα στα πρακτικά:

το βράδυ που τη βάζεις στο στήθος, γιατί λες ότι "τι να βγάλει"! Το γάλα παράγεται τη στιγμή που θηλάζει το μωρό. Μπορεί το μωρό να ζητάει περισσότερο γιατί περνάει άλμα ανάπτυξης ή επειδή το ταλαιπωρεί η οδοντοφυΐα κτλ. Αν το μωρό στέκεται ή αρχίζει να περπατάει, πολλές φορές διακόπτει τον ύπνο του γιατί θέλει να εξασκήσει τις νέες του δεξιότητες. Σε κάθε περίπτωση όμως ο θηλασμός βοηθάει και σε καμιά περίπτωση δεν δημιουργεί προβλήματα. Τι καλύτερο από το να ξανακοιμίσεις το μωρό σου θηλάζοντας, εκεί που θα έπρεπε να το κουνάς, να το πηγαινοφέρνεις βόλτες με τις ώρες και να υποφέρει από πονάκια! Είναι καλύτερο να δίνεις πχ ντεπόν για τον πόνο από ό,τι στήθος;

 

Φρόντισε να προσφέρεις το στήθος πριν τα γεύματα, ώστε το μωρό να ρυθμίσει μόνο του τις ποσότητες που θα πάρει, είτε από στήθος, είτε από φαγητό. Στην ηλικία αυτή το μητρικό γάλα είναι ακόμη η βασική και ανώτερη τροφή και μόνο να κερδίσει έχει, αν πάρει γαλατάκι της μαμάς αντί για τις άδειες θερμίδες της κρέμας και των πολύ επεξεργασμένων τροφών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα φαινόταν του άντρα σου, αν έκοβες από το τραπέζι τα φρούτα και τις σαλάτες και τον τάιζες κονσέρβες και ντελίβερυ; Θα χόρταινε, έτσι; Θα του έφτανε μόνο αυτό; Μήπως ο άντρας σου έχει άλλους λόγους να αντιδρά στο θηλασμό; Λίγο πολύ όλες έχουμε περάσει από "λούκια" που οι άντρες μας ένιωθαν παραμελημένοι, πίστευαν ότι έφταιγε ο θηλασμός για την κούραση μας (που είναι αναπόφευκτη, όταν έχεις ένα μικρό μωρό, είτε θηλάζεις, είτε όχι) και πιστεύουν σε πολλούς ανυπόστατους "μύθους" περί θηλασμού. Βάλε και τους συγγενείς και τον κοινωνικό περίγυρο που λέει τα δικά του, στα οποία είναι ευάλωτοι οι άντρες, έρχεται και δένει η αντίδραση.

 

 

 

:wink:

 

 

φωτεινουλα εχουμε ιδια μερα γενεθλια δηλαδη ε???

 

 

νεα... εκοψα απο μονη μου το να της δινω συμπληρωμα σε καθε γευμα... δεν το εχω πει στο γιατρο.. της δινω μονο τη νυχτα (1πμ), μεσημερι (γυρω στη 1μμ) και το βραδυ (γυρω στις 9) και τρωει γυρω στα 100 μλ συνολικα... ετσι παμε 5μερες τωρα... αλλα ολη τη μερα "ζηταει" (?) στηθος ανα περιπου 1 ωρα (με εξαιρεση το μεσημερι που κοιμαται σερι 3 ωρες) αλλα δεν τρωει παντα αρκετη ωρα! πχ στις 5 το πρωι που ξυπναει θα φαει για 20λεπτα και θα κοιμηθει μετα αλλες 2- 2.30 ωρες περιπου, αλλα απο τις 8 και κατι που θα ξαναξυπνησει αν τη βαλω στο στηθος ανα μια ωρα θα θηλασιε απο 5-10 λεπτα! αν δεν τη βαλω θα "φαει" και τα δυο τα χερια της απο την πεινα... γμτ... δεν ξερω αν κανω σωστα... και εχω και ολους να μου λενε οτι ταλαιπωρω το παιδι ετσι...γιατι οταν της εδινα και το ξενο εστω τα λιγα μλ σε καθε γευμα δεν πειναγε τοοσο συχνα.. το ξερω οτι το μητρικο χωνευεται πιο εκολα... αλλα τοσο ευκολα πια? μηπως συμβαινει κατι αλλο? αα συνεχιζει να παιρνει κμο 20 γραμμαρια καθε μερα βαρος!

 

πειτε μου το ταλαιπωρω το μωρο μου?

 

ο γιατρος μας ερχεται την δευτερα για 2ο εμβολιο και αναρωτιεμαι αν θα συνεχισω μεχρι τοτε να την ταιζω ετσι...

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

greca003, 100ml συνολικά εννοείς σε κάθε γεύμα συμπληρώματος ή συνολικά την ημέρα;

Πάντως, είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι πάρα πολύ συχνά το μωρό στο στήθος, ειδικά τώρα που της μείωσες το συμπλήρωμα και προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου, ο μόνος τρόπος για να το κάνει είναι αυτός, οπότε όχι μόνο να τη βάζεις όποτε το ζητάει, αλλά να προσφέρεις και από μόνη σου, κι ας μη δείχνει ότι θέλει, έστω και 2 λεπτά να κάτσει, έχει δώσει το αναγκαίο ερέθισμα στον εγκέφαλο για περισσότερο γάλα.

Αν βρέχει αρκετές πάνες, να είσαι σίγουρη ότι δεν την ταλαιπωρείς καθόλου. Άσε να περάσουν λίγες μέρες έτσι και μετά προχώρα και σε άλλη μείωση, κόψε πχ. κάποιο από τα γεύματα που έχουν μείνει κ.ο.κ

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

100 εγραψα?> :oops: 150 ηθελα να γραψω.. συνολικα τη μερα! με τα περισσοτερα τη νυχτα...

αλλαζουμε γυρω στις 7- 8 πανες τη μερα... δεν τις αλλαζω καθε 3 ωρες πχ αλλα οποτε τις πιασω να εχουν παραγωγη.. το μεσημερι ας πουμε που κοιμηθηκε 3 ωρες ηταν τιγκα στα τσισακια! τη νυχτα ειναι λιγοτερο...

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάποιοι παιδίατροι είναι τελείως στόκοι (σόρρυ για την έκφραση)

 

Φίλη μου: ο μικρός δεν τρώει πια την φρουτόκρεμα (15 μηνών είναι ο μικρός) και η παιδίατρος μου είπε να του αναμίξω μισό μπολ κρέμα σε σκόνη και μισό μπολ με φρέσκα φρούτα για να τον ξεγελάσω και να φάει

 

Εγώ: δόντια έχει το παιδί ? μπορεί να μασήσει πχ ψωμάκι, ένα μαλακό φρούτο όπως μπανάνα αν το κόψεις σε κομματάκια ?

 

Φίλη μου: ναι βέβαια !! αν του τα δώσω στο χέρι τα τρώει λίγο λίγο !!!!!

 

Εγώ: γιατί τότε να το πισογυρίσεις το παιδί ? απλά μεγάλωσε και δεν τα θέλει πια αλεσμένα αλλά ολόκληρα ?

 

Φίλη μου: σαν να έχεις δίκιο αλλά θα ρωτήσω και την παιδίατρο ... ...

 

Κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτε :evil:

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κάποιοι παιδίατροι είναι τελείως στόκοι (σόρρυ για την έκφραση)

 

..............

 

Φίλη μου: σαν να έχεις δίκιο αλλά θα ρωτήσω και την παιδίατρο ... ...

 

 

ενώ η μαμά.... σαΐνι... :?

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομάδα κελίνουμε τον 2ο μήνα και θα πάμε για το πρώτο μας 5απλό εμβολιάκι.. (αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς, αλλά τεσ/πα)..

Το θέμα είναι ότι ο παιδίατρος θα μας ζυγίσει κιόλας για να δούμε τί βάρος πήραμε απότην τελευταία φορά που σαραντίσαμε... Θέλω λοιπόν να ξέρω τί βάρος πρέπει να έχει πάρει περίπου το μωράκι ώστε να μή μου πασάρει τίποτα του τύπου "πήρε μόνο 100γρ, άρα πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα..". Ενημερώστε με σας παρακαλώ γι' αυτό το θέμα για να ξέρω πώς να τον αντικρούσω. Η μικρή μας βγήκε 2700 από το μαιευτήριο, στις 20 μέρες ήταν 3200 και στις 40 μέρες 4100. Υπάρχει περίπτωση τώρα στους δύο μήνες να μην έχει παρει καθόλου ή πολύ λιγότερο; κι αν ναι αυτό είναι φυσιολογικό και μπορώ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο μου; πείτε μου τί συμβαίνει ώστε να είμαι ενημερωμένη και να μην πέσουμε σε καμιά "λούμπα"..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μια βδομάδα κελίνουμε τον 2ο μήνα και θα πάμε για το πρώτο μας 5απλό εμβολιάκι.. (αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς, αλλά τεσ/πα)..

Το θέμα είναι ότι ο παιδίατρος θα μας ζυγίσει κιόλας για να δούμε τί βάρος πήραμε απότην τελευταία φορά που σαραντίσαμε... Θέλω λοιπόν να ξέρω τί βάρος πρέπει να έχει πάρει περίπου το μωράκι ώστε να μή μου πασάρει τίποτα του τύπου "πήρε μόνο 100γρ, άρα πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα..". Ενημερώστε με σας παρακαλώ γι' αυτό το θέμα για να ξέρω πώς να τον αντικρούσω. Η μικρή μας βγήκε 2700 από το μαιευτήριο, στις 20 μέρες ήταν 3200 και στις 40 μέρες 4100. Υπάρχει περίπτωση τώρα στους δύο μήνες να μην έχει παρει καθόλου ή πολύ λιγότερο; κι αν ναι αυτό είναι φυσιολογικό και μπορώ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο μου; πείτε μου τί συμβαίνει ώστε να είμαι ενημερωμένη και να μην πέσουμε σε καμιά "λούμπα"..

 

Τα μωράκια πρέπει να έχουν 2πλασιάσει το βάρος γέννησης στον 3ο μήνα. Μέχρι τότε θα πρέπει να παίρνουν 150-200γρ τη βδομάδα. Πιο πολύ θα με ανησυχούσε το 5πλο :shock::shock::shock: εμβολιάκι παρά το βάρος (το οποίο είναι καλό).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομάδα κελίνουμε τον 2ο μήνα και θα πάμε για το πρώτο μας 5απλό εμβολιάκι.. (αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς, αλλά τεσ/πα)..

Το θέμα είναι ότι ο παιδίατρος θα μας ζυγίσει κιόλας για να δούμε τί βάρος πήραμε απότην τελευταία φορά που σαραντίσαμε... Θέλω λοιπόν να ξέρω τί βάρος πρέπει να έχει πάρει περίπου το μωράκι ώστε να μή μου πασάρει τίποτα του τύπου "πήρε μόνο 100γρ, άρα πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα..". Ενημερώστε με σας παρακαλώ γι' αυτό το θέμα για να ξέρω πώς να τον αντικρούσω. Η μικρή μας βγήκε 2700 από το μαιευτήριο, στις 20 μέρες ήταν 3200 και στις 40 μέρες 4100. Υπάρχει περίπτωση τώρα στους δύο μήνες να μην έχει παρει καθόλου ή πολύ λιγότερο; κι αν ναι αυτό είναι φυσιολογικό και μπορώ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο μου; πείτε μου τί συμβαίνει ώστε να είμαι ενημερωμένη και να μην πέσουμε σε καμιά "λούμπα"..

 

Τα μωράκια πρέπει να έχουν 2πλασιάσει το βάρος γέννησης στον 3ο μήνα. Μέχρι τότε θα πρέπει να παίρνουν 150-200γρ τη βδομάδα. Πιο πολύ θα με ανησυχούσε το 5πλο :shock::shock::shock: εμβολιάκι παρά το βάρος (το οποίο είναι καλό).

 

και μένα με ανησυχεί και το ρώτησα σε άλλο τόπικ.. ελπίζω να μου απαντήσουν μανούλες ποτε το κανανε..

 

και αν δεν το έχουν διπλασιάσει; αυτό σημαίνει ότι πρέπει να οδηγηθούμε σε συμπλήρωμα; ότι το γάλα μου δεν φτάνει; δεν πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε κορίτσι, μην τρελένεσαι. Κι εμένα μεθαύριο γίνεται 3 μηνών και του λείπουν 200γρ για να διπλασιαστεί το βάρος γέννησης. Στο περίπου λέμε. Δεν είναι λόγος αυτός να πάρει συμπλήρωμα αν η γενική πρόσληψη βάρους είναι καλή (150-200γρ τη βδομάδα το α' 3μηνο).

 

Για τα εμβόλια διάβασε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13637

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση τώρα στους δύο μήνες να μην έχει παρει καθόλου ή πολύ λιγότερο;

ναι, αν δεν το ταΐζεις, αν δεν βρέχει πάνες, αν έχει ουρολοίμωξη...

ζητάς να μαντέψουμε;

:roll:

 

κι αν ναι αυτό είναι φυσιολογικό και μπορώ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο μου; πείτε μου τί συμβαίνει ώστε να είμαι ενημερωμένη και να μην πέσουμε σε καμιά "λούμπα"..

στο τέλος του βιβλιαρίου του παιδιού σου υπάρχουν καμπύλες ανάπτυξης... ρίξε μια ματιά

Link to comment
Share on other sites

 

Τα μωράκια πρέπει να έχουν 2πλασιάσει το βάρος γέννησης στον 3ο μήνα. .

Κάπου μπερδεύεσαι... στον 6ο μήνα πρέπει να συμβεί αυτό, όχι στον 3ο.

 

Τα μωρά τους πρώτους 3 μήνες της ζωής τους πρέπει να παίρνουν περίπου 750 γρ το μήνα, άρα στους 3 μήνες αντιστοιχεί συνολικά 2250 ή λιγότερο ανάλογα με το βάρος των 3 πρώτων εβδομάδων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μια βδομάδα κελίνουμε τον 2ο μήνα και θα πάμε για το πρώτο μας 5απλό εμβολιάκι.. (αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς, αλλά τεσ/πα)..

Το θέμα είναι ότι ο παιδίατρος θα μας ζυγίσει κιόλας για να δούμε τί βάρος πήραμε απότην τελευταία φορά που σαραντίσαμε... Θέλω λοιπόν να ξέρω τί βάρος πρέπει να έχει πάρει περίπου το μωράκι ώστε να μή μου πασάρει τίποτα του τύπου "πήρε μόνο 100γρ, άρα πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα..". Ενημερώστε με σας παρακαλώ γι' αυτό το θέμα για να ξέρω πώς να τον αντικρούσω. Η μικρή μας βγήκε 2700 από το μαιευτήριο, στις 20 μέρες ήταν 3200 και στις 40 μέρες 4100. Υπάρχει περίπτωση τώρα στους δύο μήνες να μην έχει παρει καθόλου ή πολύ λιγότερο; κι αν ναι αυτό είναι φυσιολογικό και μπορώ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο μου; πείτε μου τί συμβαίνει ώστε να είμαι ενημερωμένη και να μην πέσουμε σε καμιά "λούμπα"..

 

Το μωρό το ταϊζω, βρέχει τις πάνες του και δεν έχει ουρολοίμωξη... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομάδα κελίνουμε τον 2ο μήνα και θα πάμε για το πρώτο μας 5απλό εμβολιάκι.. (αν και εμένα μου φαίνεται νωρίς, αλλά τεσ/πα)..

αν σου φαίνεται νωρίς να μην το κάνεις

εσύ αποφασίζεις, κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει

κανένας γιατρός δεν μπορεί να σου κάνει εμβόλιο με το ζόρι

(5απλό;;; γιατί;....)

 

Θέλω λοιπόν να ξέρω τί βάρος πρέπει να έχει πάρει περίπου το μωράκι ώστε να μή μου πασάρει τίποτα του τύπου "πήρε μόνο 100γρ, άρα πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα..".

μετά την 20η μέρα,

25 γρ κατά μέσο όρο την ημέρα

 

Ενημερώστε με σας παρακαλώ γι' αυτό το θέμα για να ξέρω πώς να τον αντικρούσω.

στις πίσω σελίδες του βιβλιαρίου του παιδιού υπάρχουν οι καμπύλες ανάπτυξης που ενημερώνουν όλους τους γονείς των ελληνοπαίδων.

Δεν χρειάζεται να αντικρούσεις κανέναν. Του λες να περάσει τα βάρη στις καμπύλες ή το κάνεις εσύ. Είναι πολύ απλό.

Αν ο γιατρός θέλει να διαφωνήσει με τις καμπύλες, απλά τον παρατάς, δεν το συζητάς.

 

Η μικρή μας βγήκε 2700 από το μαιευτήριο, στις 20 μέρες ήταν 3200 και στις 40 μέρες 4100.

από 20 έως 40 ημερών, δηλαδή σε 20 μέρες πήρε 900 γρ...

 

900:20=45 γρ την ημέρα, περίπου διπλάσιο από το κανονικό.

 

Υπάρχει περίπτωση τώρα στους δύο μήνες να μην έχει παρει καθόλου ή πολύ λιγότερο;

δεν μπορούμε να σου πούμε τι θα συμβεί, αλλά μπορούμε να σου πούμε πως ότι και να συμβεί, το βάρος του μωρού σου είναι τόσο παραπανίσιο που δεν θα έχει πρόβλημα.

κι αν ναι αυτό είναι φυσιολογικό και μπορώ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο μου; πείτε μου τί συμβαίνει ώστε να είμαι ενημερωμένη και να μην πέσουμε σε καμιά "λούμπα"..

αφού είσαι τόσο ανήσυχη, άνοιξε το βιβλιάριο του παιδιού και δες τις καμπύλες, γι αυτό υπάρχουν εκεί μέσα, για να ενημερώνεται ο ΚΑΘΕ γονέας και να μην ανησυχεί χωρίς λόγο... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο παιδίατρος τον προηγούμενο μήνα, μόλις η κόρη μου έγινε 10 μηνών, "ανακάλυψε" έντρομος ότι τη θηλάζω ακόμα. Έπαθε σοκ. Επειδή είναι της κατηγορίας "δεν είμαι αντίθετος αλλά όποτε και αν μπορώ θα στο κόψω", δεν τον εμπιστεύομαι και δεν τον ακούω σε θέματα διατροφής. Μόλις λοιπόν το ανακάλυψε λέει: Δεν υπάρχει πρόβλημα να συνεχίσεις να θηλάζεις αλλά συνήθως μόλις το παιδί γίνει 7 κιλά σταματάμε το θηλασμό γιατί το γάλα πλέον δεν είναι το ίδιο και δεν προσφέρει τίποτα στο παιδί. Και ρωτάω εγώ με ηλίθιο ύφος: και πως καταλαβαίνει το βυζί μου ότι το παιδί έγινε 7 κιλά και δεν παράγει πλέον το ίδιο γάλα?????? :shock:

Άλλα λόγια ο γιατρός μετά.... εντάξει δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλεις κ.λπ κ.λπ κ.λπ. Κουράστηκα όμως να νομίζουν ότι με δουλεύουν.

line_m121_beg_boy_time_1272254400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_flow_rose_beg_39_time_1206158400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτάω εγώ με ηλίθιο ύφος: και πως καταλαβαίνει το βυζί μου ότι το παιδί έγινε 7 κιλά και δεν παράγει πλέον το ίδιο γάλα?????? :shock:

 

:lol::lol::lol:

 

τέτοιες απαντήσεις τους πρέπουν στο δούλεμα που νομίζουν ότι κάνουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites

η γυναικα ενος συναδελφου του αντρα μου γεννησε την προηγουμενη εβδομαδα. στο μαιευτηριο ολα καλα με το θηλασμο, της εφερναν το μωρο συνεχεια κλπ κλπ...

ερχεται ο συναδελφος στη δουλεια και λεει στον αντρα μου:

"ηρθε απο το σπιτι η παιδιατρος και μας ειπε οτι το γαλα δεν εχει κατεβει ακομα (ειχε γεννησει πριν 8 ημερες...!!) και για να χορταινει το μωρο να δινουμε συμπληρωμα 60 ml σε καθε γευμα."

και οντως αυτο κανουν...

 

και αναρωτιεμαι εγω.. αυτη η κοπελα υπαρχει περιπτωση να θηλασει πανω απο 2 μηνο??? και πολυ λεω....

 

αμαν πια με αυτους τους παιδιατρους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

ζούμε σε παράλληλο σύμπαν αρχοντιά... τα ίδια πριν από λίγες μέρες... και φαντάσου ότι εμείς τρέχαμε για αυτό το ζευγάρι να τους βοηθήσουμε με το θηλασμό και στο τέλος μόνο που δεν μας κατηγόρησαν κατάμουτρα για την απώλεια βάρους του παιδιού τους...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

ζούμε σε παράλληλο σύμπαν αρχοντιά... τα ίδια πριν από λίγες μέρες... και φαντάσου ότι εμείς τρέχαμε για αυτό το ζευγάρι να τους βοηθήσουμε με το θηλασμό και στο τέλος μόνο που δεν μας κατηγόρησαν κατάμουτρα για την απώλεια βάρους του παιδιού τους...

 

Tελικά τι κάνουν Νίκη, τον έκοψαν τελείως το θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς (έτσι λένε τουλάχιστον) της κατέβηκε επιτέλους το γάλα και κάνουν αποκλειστικό θηλασμό. Βέβαια οι οδηγίες της παιδιάτρου είναι καλό πρωινό γιατί αλλιώς δεν θα έχει γάλα το πρωί, οπωσδήποτε μια σούπα την ημέρα και τα υπόλοιπα φαγητά της να είναι παχυντικά για να έχει πολύ γάλα... Α, και το γεύμα να διαρκεί μόνο 20 λεπτά γιατί μετά αδειάζει το στήθος. Επίσης στις 15 ημέρες περίπου η μαμά του έδωσε πιπίλα γιατί δεν ηρεμούσε με τίποτα (γιατί άραγε;;;) και εκείνη ήταν πολύ κουρασμένη για να το έχει συνέχεια αγκαλιά.

Είπατε τίποτα; :shock:

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...