Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή..!!


Franklin

Recommended Posts

και σημερα ετρωγε μονο 5-10 λεπτα απο το καθε στηθος σε καθε θηλασμο! και συμπληρωμα μονο 10-20 ml! ανα 4 ωρες περιπου!

 

αυτό το συμπλήρωμα δεν το χρειάζεται, καλύτερα μην της το δίνεις!

μπορεί να τρώει πιο συχνά; δηλαδή αν της προσφέρεις είναι πρόθυμη;

 

δεν της εδινα πιο συχνα το στηθος γιατι μου'χε πει ο γιατρος να μην την ταιζω πιο συχνα εκτος αν την καταλαβω οτι πειναει ~ για να μη γινει τεραστια... αλλα τωρα που σχεδον δεν τρωει συμπλήρωμα θα τη θηλαζω πιο συχνα γιατι τη ζυγιζουμε καθε μερα πριν την κανουμε μπανιο και σημερα την εδειξε 20γρ πιο κατω απο χτες! :( και αρχισαμε παλι τις συζητησεις περι θρεπτικοτητας του ξενου γαλακτος... :(

 

βρίσκω λίγο μεγάλα τα διαστήματα αν και μπορεί κάποια μωρά να αναπτύσσονται πολύ καλά κι έτσι. Θα πρότεινα να της προσφέρεις πιο συχνά ως δοκιμή και αν ανταποκριθεί έχει καλώς, αν δεν ανταποκριθεί πάλι καλώς.

μαλλον θα το κανω ετσι γιατι εδω και 2 μερες μου "ζηταει" πιο συχνα και την εβαζα ετσι και αλλιως... χωρις να το πω στο γιατρο... σημερα ηπιε μονο 90 συμπληρωμα ολη μερα καθως ξυπνησε τη νυχτα και θηλασε! α και λεγοντας νυχτα εννοω στη 1,,, αλλα δε μου καλοτρωει... ξεκιναει με ενθουσιασμο και στο 5λεπτο περιπου μου κοιμαται και ριχνει ρυθμους μεχρι που αφηνει τη θηλη καποια στιγμη... χωρια που εδω και 8 μερες κανει μια διαρροικη κενωση τη μερα και τελος! ρωτησα το γιατρο αν ειναι κατι που εφαγα εγω... μου'πε οτι ειναι εξαιτιας του γεγονοτος οτι απλα επειδη θηλαζει παραπανω τωρα.. και πως οσο κανει μια και δυο τετοιες κενωσεις τη μερα ειμαστε οκ! αν φτασει τι 5-6 τοτε θα ειναι διαρροια... και μου εβγαλε κατι κομματακια πρασινοκαφε κακαδακια... και μου πε (ο γιατρος) οτι ειναι αχωνευτο γαλα μητρικο...:? να ισχυει? η το μωρο να εχει κατι αλλο? :?

 

αλλα αν δε μου ξυπναει τη νυχτα βλεπω να πινει μονο απο μπουκαλι,
γιατί το λες αυτό; δεν κατάλαβα.

δεν ξυπνούν όλα τα μωρά τη νύχτα.

Αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο γεύμα;

 

στο γευμα των 1! η δικιιαμου αμα κοιμαται "βαρια" δεν τρωει απο το στηθος... αλλα αυτο ισχυει μετα απο το θηλασμο και ενω κοιμαται καποια στιγμη... αλλα ισως και να εχει χορτασει τοτε θα μου πειτε... ισως...

 

 

αν και το σκεφτομαι μηπως με θηλαστρο της δινω δικο μου γιατι απο τις 9,30-10 που τρωει περιπου το βραδυ μεχρι τις 4 που ξυπναει το πρωι το στηθος μου πρηζεται και ποναει ιδ. το αριστερο προς τη μερια της μασχαλης... :(
πάλι δεν κατάλαβα. Εννοεις να αντλείς γιατί το στήθος είναι πρησμένο και να δίνεις μπουκάλι αντί στήθος στο συγκεκριμένο γεύμα των 4;

 

οχι εννοουσα να της δινω ετσι ~με αντληση στη 1~ για να μην ειναι πρησμενο στις 4!

 

Όταν τρώει 5-10' από το κάθε στήθος, ξαναπροσφέρεις το πρώτο στήθος; Εφόσον το αφήνει μόνη της, βάζε την εναλλάξ μέχρι να χάσει το ενδιαφέρον της.

 

δεν το εκανα ετσι!δεν το ειχα σκεφτει! :( απλα την αφηνα.. και μετα πειναγε νωριτερα... γμτ δεν το ειχα σκεφτει... :( :(

 

Μην αγχώνεσαι αν τη μέρα κοιμάται στο στήθος και ξυπνάει μετά από 20 λεπτά και δίνεις συμπλήρωμα, να την ξαναβάζεις στο στήθος, αυτό είναι το φυσιολογικό και όχι οι τρεις και τέσσερις ώρες, πολύ λίγα είναι τα μωρά που τρώνε ανά τρεις και τέσσερις ώρες!

Ακολούθησε το μωρό σου, καλή συνέχεια!

 

ουφ! και μου ελεγαν οι δικοι μου οτι "μα καλα ολο στο στηθος θα την εχεις!!! κατι κανεις λαθος!" αμα δεν ειναι αφυσικο να τρωει και ετσι ειμαστε οκ!!! :D

 

Σας ευχαριστω θερμα!!!! μου εφυγε ενα βαρος!!!

 

α και μια τελευταια ερωτηση ~για την ωρα!

εδω και 8-9 μερες μου βαζει το χερι στο στομα και πιπιλαει... αλλοτε ολον τον καρπο και αλλοτε τον αντιχειρα... προσπαθω να της κοψω λεγοντας της "κακο" και βγαζοντας της το χερι αλλα δεν πιανει παντα... ο γιατρος μου ειπε να της δωσω πιπιλα αν το κανει συνεχεια αλλα να ξερω οτι μπορει να εχω προβλημα με το θηλασμο μετα... θα κανει το ιδιο ~πιπιλισμα~ στο στηθος και δε θα θηλαζει...και να το καθυστερησω (πιπιλα) οσο πιο πολυ μπορω... αυτο ισχυει η τσαμπα το "μαλωνω" το ερμο.?.. :?

 

 

ΣΑς ειπα ευχαριστω και παλι? Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!! για τις απαντησεις και τη στηριξη! :D

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν της εδινα πιο συχνα το στηθος γιατι μου'χε πει ο γιατρος να μην την ταιζω πιο συχνα εκτος αν την καταλαβω οτι πειναει ~ για να μη γινει τεραστια...

:shock: τα μωρά που θηλάζουν τα ταΐζουμε όσο θέλουν και τα αφήνουμε να γίνουν όσο τεράστια θέλουν, δεν κινδυνεύουν από παχυσαρκία!

 

 

αλλα τωρα που σχεδον δεν τρωει συμπλήρωμα θα τη θηλαζω πιο συχνα γιατι τη ζυγιζουμε καθε μερα πριν την κανουμε μπανιο και σημερα την εδειξε 20γρ πιο κατω απο χτες! :( και αρχισαμε παλι τις συζητησεις περι θρεπτικοτητας του ξενου γαλακτος... :(

 

Η ζύγιση δύο διαδοχικών ημερών είναι αναξιόπιστη. Μπορείς να έχεις 100 γρ διαφορά και μόνο γιατί τη μία μέρα το μωρό δεν είχε κανει κακά και την άλλη έκανε.

 

Συγνώμη αλλά οι συζητήσεις είναι εντελώς ανόητες. Τα δύο γάλατα έχουν ακριβώς την ίδια θερμιδική αξία γιατί το ξένο έχει γίνει ως απομίμηση του μητρικού.

 

μαλλον θα το κανω ετσι γιατι εδω και 2 μερες μου "ζηταει" πιο συχνα και την εβαζα ετσι και αλλιως... χωρις να το πω στο γιατρο...

καλά κάνεις! :)

δεν είναι απαραίτητο να παίρνεις την άδεια του γιατρού για να βάζεις το μωρό όσο συχνά ζητάει στο στήθος. Εσύ είσαι όλη μέρα μαζί με το μωρό και ξέρεις τι χρειάζεται. :wink:

 

 

σημερα ηπιε μονο 90 συμπληρωμα ολη μερα καθως ξυπνησε τη νυχτα και θηλασε! α και λεγοντας νυχτα εννοω στη 1,,, αλλα δε μου καλοτρωει... ξεκιναει με ενθουσιασμο και στο 5λεπτο περιπου μου κοιμαται και ριχνει ρυθμους μεχρι που αφηνει τη θηλη καποια στιγμη... χωρια που εδω και 8 μερες κανει μια διαρροικη κενωση τη μερα και τελος!

 

Το μωρό σου πρέπει να βρέχει 5-6 πάνες την ημέρα, το πόσο συχνά κάνει κακά δεν έχει σημασία. Μπορεί να κάνει και μία φορά την εβδομάδα. Αν θηλάζει αποκλειστικά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Η κένωση νομίζω ότι δεν είναι διαρροική αλλά κανονική. Μάλλον οι κενώσεις που έβλεπες πριν δεν ήταν κανονικές.

 

ρωτησα το γιατρο αν ειναι κατι που εφαγα εγω... μου'πε οτι ειναι εξαιτιας του γεγονοτος οτι απλα επειδη θηλαζει παραπανω τωρα.. και πως οσο κανει μια και δυο τετοιες κενωσεις τη μερα ειμαστε οκ! αν φτασει τι 5-6 τοτε θα ειναι διαρροια... και μου εβγαλε κατι κομματακια πρασινοκαφε κακαδακια... και μου πε (ο γιατρος) οτι ειναι αχωνευτο γαλα μητρικο...:? να ισχυει? η το μωρο να εχει κατι αλλο? :?

τα πράσινα είναι ένδειξη ελαφριάς υπερπαραγωγής...

 

 

στο γευμα των 1! η δικιιαμου αμα κοιμαται "βαρια" δεν τρωει απο το στηθος... αλλα αυτο ισχυει μετα απο το θηλασμο και ενω κοιμαται καποια στιγμη... αλλα ισως και να εχει χορτασει τοτε θα μου πειτε... ισως...

 

οχι εννοουσα να της δινω ετσι ~με αντληση στη 1~ για να μην ειναι πρησμενο στις 4!

Γιατί το κάνεις τόσο δύσκολο και πολύπλοκο; Είναι πολύ πιο απλό στην παραγματικότητα.

 

 

ουφ! και μου ελεγαν οι δικοι μου οτι "μα καλα ολο στο στηθος θα την εχεις!!! κατι κανεις λαθος!" αμα δεν ειναι αφυσικο να τρωει και ετσι ειμαστε οκ!!! :D

 

Το μωρό είναι δικό σου, είσαι μαζί του όλη τη μέρα. Θα βλέπεις και θα ακούς μόνο το μωρό σου και δεν θα ζητάς επιβεβαίωση στη γνώμη κάθε άσχετου. Επηρεάζεσαι πολύ και δεν σε βοηθάει.

 

εδω και 8-9 μερες μου βαζει το χερι στο στομα και πιπιλαει... αλλοτε ολον τον καρπο και αλλοτε τον αντιχειρα... προσπαθω να της κοψω λεγοντας της "κακο" και βγαζοντας της το χερι αλλα δεν πιανει παντα...

Μήπως να αφήσεις το μωρό να κάνει ότι θέλει με το χέρι του; Γιατί είναι κακό; Μην είσαι τόσο παρεμβατική, άφησέ το να ανακαλύψει τον εαυτό του και το σώματα και να ξέρει ότι έχει δικαίωμα να παίρνει πρωτοβουλίες και να κάνει βήματα στη ζωή του.

 

ο γιατρος μου ειπε να της δωσω πιπιλα αν το κανει συνεχεια αλλα να ξερω οτι μπορει να εχω προβλημα με το θηλασμο μετα... θα κανει το ιδιο ~πιπιλισμα~ στο στηθος και δε θα θηλαζει...και να το καθυστερησω (πιπιλα) οσο πιο πολυ μπορω... αυτο ισχυει η τσαμπα το "μαλωνω" το ερμο.?.. :?

Ο γιατρός έχει δίκιο (πάλι καλά δηλαδή που τον πέτυχες, ούτε 1 στους 50 είναι έτσι!).

Άλλος θέλει μάλωμα, όχι το μωρό.

 

Χαλάρωσε! :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας παιδίατρος του ΙΚΑ μου είπε οτι άδικα δεν τρώω γαλακτοκομικά

επειδή το παιδί μου έπαθε ατοπική δερματίτιδα, αφού λέει δεν επηρεάζεται

το γάλα μου απ'αυτό και οτι θα κάνω κακό στο σώμα μου, από την έλλειψη

ασβεστίου.

Οτι δηλαδή θα έχω πρόβλημα στα πόδια και θα πάθω γρήγορα οστεοπόρωση

 

Θεωρεί πιο σημαντικό να έχω το νού μου μήπως έχει αλλεργία στο μοσχάρι

και το αγελαδινό γάλα σε σκόνη.

 

Κι άλλος ανενημέρωτος

Link to comment
Share on other sites

Ενας παιδίατρος του ΙΚΑ μου είπε οτι άδικα δεν τρώω γαλακτοκομικά

επειδή το παιδί μου έπαθε ατοπική δερματίτιδα, αφού λέει δεν επηρεάζεται

το γάλα μου απ'αυτό και οτι θα κάνω κακό στο σώμα μου, από την έλλειψη

ασβεστίου.

Οτι δηλαδή θα έχω πρόβλημα στα πόδια και θα πάθω γρήγορα οστεοπόρωση

 

 

O γυναικολόγος μου μου είχε πει όταν ήμουν έγκυος ότι δεν χρειάζεται να πίνω γάλα (εγώ ήμουν τότε φανατική, χωρίς γάλα δεν μπορούσα). Όταν του είπα για το ασβέστιο κλπ, μου απάντησε ότι το γάλα είναι υπερεκτιμημένο και δεν χρειάζεται, πολλές φορές μάλιστα δημιουργεί προβλήματα, δεν μου εξήγησε όμως περεταίρω. Τότε που μου τα έλεγε τον θεωρούσα περίεργο, τώρα μετά απ' αυτά πού έμαθα από δω, καταλαβαίνω ότι κάτι ήξερε, δυστυχώς όμως δεν το εξηγούσε όπως έπρεπε! :)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις εξηγησεις! Νιωθω πιο σιγουρη με το μωρο μου μετα απο τη βοηθεια σας!!! (ασχετα αν μπορει να σας ξαναρωτησω κατι καποια μερα :oops:)

 

Να'στε παντα καλα!

 

Καλα Χριστουγεννα ευχομαι σε εσας και τις οικογενειες σας!!! :D

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

greca003, θα τονίσω αυτό που είπε η Αγλαΐα: Μην δυσκολεύεις τη ζωή σου χωρίς λόγο :D

Βάζε το μωρό στο στήθος, όποτε κλαίει, αλλά και ενδιάμεσα, αν κάνει πάνω από 3 ώρες ανάμεσα στα γεύματα (μετρώντας από αρχή σε αρχή). Το πολύ-πολύ να φας πόρτα. Όσο βρέχει τις πάνες, μην ανησυχείς και κλείσε τα αυτιά σου ή μάλλον, έχε τα ανοιχτά μόνο για το μωρό σου και για καλές ευχές! :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΑΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

 

 

 

μαρια με αυτο που ειπες πραγματικα τα ''λεει ολα''!!!!μπραβο σου γιατι κι εγω ειχα δυσκολιες με τον θηλασμο.τα λεω στο''πληγωμενες θηλες''.

καλη χρονια σε ολους κ ιδιαιτερα στα μωρακια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ,ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ????

 

Α καλά...δική μας είσαι κι εσύ!!!!

Καλό αν εννοείς να στηρίζει τον θηλασμό....δύσκολο πολύ δύσκολο! Το έψαξα κι εγώ αρκετα και μετά κατάληξα οτι τον γιατρό θα τον έχω για οτιδήποτε άλλο εκτος απο τον θηλασμό!!! Τί να κάνουμε? Λες και ζητάμε κάποιον ειδικό στην κβαντομηχανική!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

η μικρη κοιμαται στο στηθος αλλα νιωθω οτι θηλαζει αν και κοιμισμενη... ομως ο γιατρος μου ειπε οτι δε θηλαζει κοιμισμενη...

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ

 

μπορει να θηλαζει κοιμισμενη οπως πινει το μπιμπερο κοιμισμενη? η ειναι η ιδεα μου και μονο?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΣΟΥ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.

 

Εμενα οταν τον παίρνει ο υπνος στο στηθος νομιζω οτι δεν θηλάζει γιατι δεν ακουγεται καταποση...μονο ενα ελαφρο πιπίλισμα...βγαινει γάλα απο αυτό και μονο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οταν τον παίρνει ο υπνος στο στηθος νομιζω οτι δεν θηλάζει γιατι δεν ακουγεται καταποση...μονο ενα ελαφρο πιπίλισμα...βγαινει γάλα απο αυτό και μονο;;;;

 

Το πιπίλισμα (ή αλλιώς "μη θρεπτικός θηλασμός") ενεργοποιεί την έκκριση προλακτίνης στον υποθάλαμο του εγκεφάλου και έτσι εδραιώνεται η γαλουχία σταδιακά. Είναι ένα πολύτιμο ερέθισμα για τον οργανισμό...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Το πιπίλισμα (ή αλλιώς "μη θρεπτικός θηλασμός") ενεργοποιεί την έκκριση προλακτίνης στον υποθάλαμο του εγκεφάλου και έτσι εδραιώνεται η γαλουχία σταδιακά. Είναι ένα πολύτιμο ερέθισμα για τον οργανισμό...

 

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!! :D

 

απλα για την ιστορια της δινω αν 4 ωρες οπως μου ειπε ο γιατρος και ξενο αλλα της δινω στηθος ανα 2 ωρες και το παιρνει!!! νιωθω οτι παμε καλυτερα!!! αν εξαιρεσουμε το βραδινο 1 το βραδυ που της δινω μπουκαλι (το ξερω οτι μπορω να της δινω και τοτε στηθος ~αλλ ρε γμτ νιωθω πιο σιγουρη οτι εφαγε μεσα στον υπνο της καλα ~ θα το διορθωσω που θα παει) ολη τη μερα μου τρωει πολυ πολυ λιγο απο το μπουκαλι! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι!!!

 

yogini απλα θα σου πω απο τοτε που διαβασα 5 πραγματα εδω μεσα νιωθω πιο σιγουρη με το μωρο μου και θελω να ελπιζω οτι της το μεταφερω! αφου και αυτη τρωει καλυτερα απο μενα!!! υπομονη καλη μου! ολα θα πανε καλυτερα! :wink: ο δικος μας πρωτος 1,5 μηνας ηταν μαρτυριο με το θηλασμο! ωσπου ηρθε μια δευτερα και το παιδι σα να αλλαξε!!! ετρωγε!!! και απο εκει και περα νομιζω οτι ολα πανε καλυτερα..αλλιως τις πρωτες μερες ημουν απελπισμενη,... εκλαιγα συνεχεια και δεν ηξερα πως να βοηθησω το παιδι μου... αλλα αυτο που καταλαβα τωρα ειναι οτι μεγαλωντας μαθαινεις και συ το παιδι και το παιδι σου εσενα... αλλες το καταφερνουν απο την πρωτη μερα... εμενα μου πηρε περιπου 1,5 μηνα να το συνειδητοποιησω ~ ως τελειομανης ηταν ενα σοκ! μετα ηρεμησα καπως... και αυτο το "καταλαβε" και το παιδι.. θυμαμαι μια μερα που εκλαιγα ενω το θηλαζα και ειχα κρυψει το μετωπο μου με το ενα μου το χερι να μη με βλεπει, με σπρωχνει με το χερακι της στο χερι μου που ακουμπουσε πανω στο μαξιλαρι του θηλασμου και οταν την κοιταξα μου χαμογελασε... σα να μου ελεγε "εγω ειμαι εδω!" ακοαμ το θυμαμαι και βουρκωνω,... η σκατουλα!

σου ευχομαι τα καλυτερα γλυκια μου!

 

αααα ενημερωση για αλλον απαραδεκτο παιδιατρο! μιλησαμε με τη ξαδελφη του αντρα μου που γεννησε πριν απο 1 βδομαδα περιπου και της ειπε ο παιδιατρος οτι αφου δεν εχει "κατεβασει" πολυ γαλα να μην το προσπαθησει να θηλασει αλλο! αν δεν εχει ερθει ως τωρα δε θα ερθει της ειπε! :shock: και φυσικα της προτεινε ξενο γαλα συγκεκριμενο!!! :twisted: της μιλησαμε και της ειπαμε τη δικη μας εμπειρια και της προτεινα να διαβασει και εδω μεσα καποια πραγματα και η κοπελα ξεσπασε σε λυγμούς ευχαριστωντας μας για το καλο που της καναμε!!!

 

να πανε να !@#$%^^&^ οι καθε ηλιθιοι που το παιζουν γιατροι ενω ειναι εμποροι!!! :twisted::evil::twisted::evil:[/u]

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πιπίλισμα (ή αλλιώς "μη θρεπτικός θηλασμός") ενεργοποιεί την έκκριση προλακτίνης στον υποθάλαμο του εγκεφάλου και έτσι εδραιώνεται η γαλουχία σταδιακά. Είναι ένα πολύτιμο ερέθισμα για τον οργανισμό...

 

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!! :D

 

απλα για την ιστορια της δινω αν 4 ωρες οπως μου ειπε ο γιατρος και ξενο αλλα της δινω στηθος ανα 2 ωρες και το παιρνει!!! νιωθω οτι παμε καλυτερα!!! αν εξαιρεσουμε το βραδινο 1 το βραδυ που της δινω μπουκαλι (το ξερω οτι μπορω να της δινω και τοτε στηθος ~αλλ ρε γμτ νιωθω πιο σιγουρη οτι εφαγε μεσα στον υπνο της καλα ~ θα το διορθωσω που θα παει) ολη τη μερα μου τρωει πολυ πολυ λιγο απο το μπουκαλι! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι!!!

 

greca μου χαίρομαι πάρα πολύ που ανακαλύπτεις στο φόρουμ πράγματα που σε βοηθάνε :)

Σου προτείνω μόνο να αποκτήσεις λίγο περισσότερη αυτοπεποίθηση ως προς τη διατροφή του μωρού σου - το μητρικό γάλα και το δικό του ένστικτο επιβίωσης είναι ο ασφελέστερος δρόμος ως προς το οτι τρέφεται καλά. Κάθε φορά δηλαδή που του προσφέρεις μπουκάλι, ουσιαστικά υπονομεύεις την δική σου προσπάθεια για εδραίωση του θηλασμού. Δεν είναι πολύ κρίμα;

 

Σκέψου το λίγο, ε;

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

greca, αν θέλεις, μπορείς να κόψεις τελείως το συμπλήρωμα, σταδιακά βέβαια, κοίταξε εδώhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

και απάντησε σε αυτέ τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lst

οπως ειχα γραψει γεννηθηκε στις 17/10

εβδομαδα κυησης 39 και 5 ημερων

βαρος γεννησης 2780

φυσιολογικος τοκετος αν και με διπλη περιτυλιξη ομφαλιου λωρου

επισκληριδιος αναισθησια

ικτερος 13,6 (9 μερες μετα τον τοκετο) - 9,3 (7 μερες μετα τον τοκετο) πιθανοτατα απο τις @#@$ του πρωτου παιδιατρου οπως εχω ηδη αναφερει αφου το παιδι δεν ετρωγε καθως εγω ειχα αρχισιε να μην εχω γαλα...

 

εχω και εξετασεις crp που μας εβαλε να της κανουμε..

ζυγισεις

17/10 2780

21/10 2720 (εξοδος απο μαιευτηριο)

22/10 2800

29/10 2780

10/11 3460

26/11 4460

60 ημερες μετα τον τοκετο 5160 (16/12)

17/10 με 17/12 5230

19/12 5300

27/12 5610

28/12 5630

29/12 5660

30/12 5660

31/12 5680

1/1 5690

2/1 5770

3/1 5770

4/1 5830

5/1 5850

6/1 5900

7/1 5890

 

εχω και αλλες μετρησεις αφου η ζυγαρια ειναι διπλα στην αλλαξιερα και πριν παμε για μπανιο τη ζυγιζουμε...αν χρειαζονται..

 

πλεον τη θηλαζω τη μερα 8-9 φορες κ.μ.ο (αλλοτε και παραπανω) τη μερα και συμπληρωμα δινω 6 φορες εκ των οποιων η μια φορα ειναι στη μια τη νυχτα, διχως να τη θηλαζω τοτε,οποτε και πινει 90ml ενω ολη τη μερα πινει (χωρια απο τα 90) απο 50-120 ml (κανα 5 φορες εχει πιει 200 ml περα απο τα 90 τα βραδινα) ενω κοιμαται απο τις 22 ως τις 6

 

Παλαιοτερα ετρωγε γυρω στα 200-240 συμπληρωμα με 8 φορες (αν και καποιες φορες ιδ. αρχικα θηλαζε και 10 φορες τη μερα) θηλασμο τη μερα και τη νυχτα (καποιες ελαχιστες μερες ετρωγε λιγακι παραπανω σαν ml) με θηλασμο 15 λεπτων απο το καθε στηθος καθε φορα οπως μου ειχε πει ο 2ος γιατρος (δηλαδη σε καθε θηλασμο ηταν 2*15=30 λεπτα θηλασμος~ στο περιπου γιατι η μικρη δεν καθοταν παντα τοση ωρα!)

 

θηλαστρο δε χρησιμοποιω... και πλεον νιωθω οτι εχω αρκετο γαλα!!! και απο χτες αρχισα να της ξαναδινω στηθος την ωρα που θα της εδινα το συμπληρωμα (κανα 10 λεπτο μετα τον κανονικο θηλασμο) αν και δεν "επιασε" ολες τις φορες! γκρινιαζε και ηθελε να σηκωθει απο το μαξιλαρι του θηλασμου που εχω.. το μπουκαλι το πινει στην αγκαλια μου συνηθως περπατωντας μεσα στο σπιτι...

 

επισης να πω οτι ο παιδιατρος μου με ενθαρρυνει για το θηλασμο λεγοντας μου οτι η φυση εχει προνοησει δημιουργωντας το καταλληλο γαλα για καθε μωρο ~ αυτο τη μητερας του ~ και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα-γευση και θρεπτικοτητα! οποτε θα πρεπει να μην αγχωνομαι για τιποτα! ετσι λεει.. αλλα δε με αφηνει να κοψω το συμπληρωμα γιατι λεει οτι ξεκινησα στραβα με το θηλασμο (απο τα τετριπια του αλλου γιατρου)! μου λεει δινε της το εσυ και αν δεν το θελει δε θα το πιει... αλλα θα της το δινεις λιγακι πιο μετα απο το θηλασμο... τωρα ομως αρχισα οπως ειπα να της ξαναδινω στηθος οταν θα της εδινα το συμπληρωμα... απο χτες... χωρις να του το πω... αλλοτε με επιτυχια και αλλοτε οχι... θα το παλεψω οσο μπορω...

και ο καλος μου τις προαλλες μου ειπε οτι το πιο σημαντικο δωρο που εκανα στο μωρο μας μετα τη γεννηση του ειναι ο θηλασμος! αχ ποσο με συγκινησε... και νααα τα ζουμια..

 

κλεινοντας θελω να πω οτι σε ολο αυτο το θεμα με το θηλασμο νιωθω οτι σας εχω διπλα μου... και ειναι πολυ σημαντικο για μενα.. και οι απαντησεις σας και η υποστηριξη.... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

 

 

τελευταια ερωτηση (λιγο εκτος θεματος) θελω απο τον αλλο μηνα να παω σε διαιτολογο να μπω σιγα σιγα σε ενα ρυθμο... να χασω τα 7 κιλα που μου εμειναν και τα 12 που ειχα ηδη παρει απο την ξαφνικη εμφανιση σημαντικου προβληματος στο θυροειδη... ο καλος μου με αποθαρρυνει λεγοντας μου οτι ισως να μου μειωθει το γαλα με τη διαιτα που θα μου δωσει η διαιτολογος... και να παω αργοτερα... βασικα αυτο που σκεφτομαι ειναι να παω και αν δεν τη δω να ειναι καλη το πολυ πολυ να μην ξαναπαω... η αν μου δωσει διαιτα πεινας να μην την κανω... τι λετε?

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πιπίλισμα (ή αλλιώς "μη θρεπτικός θηλασμός") ενεργοποιεί την έκκριση προλακτίνης στον υποθάλαμο του εγκεφάλου και έτσι εδραιώνεται η γαλουχία σταδιακά. Είναι ένα πολύτιμο ερέθισμα για τον οργανισμό...

 

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΕ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!! :D

 

απλα για την ιστορια της δινω αν 4 ωρες οπως μου ειπε ο γιατρος και ξενο αλλα της δινω στηθος ανα 2 ωρες και το παιρνει!!! νιωθω οτι παμε καλυτερα!!! αν εξαιρεσουμε το βραδινο 1 το βραδυ που της δινω μπουκαλι (το ξερω οτι μπορω να της δινω και τοτε στηθος ~αλλ ρε γμτ νιωθω πιο σιγουρη οτι εφαγε μεσα στον υπνο της καλα ~ θα το διορθωσω που θα παει) ολη τη μερα μου τρωει πολυ πολυ λιγο απο το μπουκαλι! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι!!!

 

greca μου χαίρομαι πάρα πολύ που ανακαλύπτεις στο φόρουμ πράγματα που σε βοηθάνε :)

Σου προτείνω μόνο να αποκτήσεις λίγο περισσότερη αυτοπεποίθηση ως προς τη διατροφή του μωρού σου - το μητρικό γάλα και το δικό του ένστικτο επιβίωσης είναι ο ασφελέστερος δρόμος ως προς το οτι τρέφεται καλά. Κάθε φορά δηλαδή που του προσφέρεις μπουκάλι, ουσιαστικά υπονομεύεις την δική σου προσπάθεια για εδραίωση του θηλασμού. Δεν είναι πολύ κρίμα;

 

Σκέψου το λίγο, ε;

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

Ηρω μου εχεις δικιο! θα το θυμαμαι απο δω και περα!!!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

greca, θα σου απαντήσει αναλυτικά η Αγλαΐα μόλις το δει - απλά εχώ δεν έχω καταλάβει πόσο συμπλήρωμα παίρνει συνολικά στο 24ωρο το μωρό σου, (αθροίζεις όλα τα γεύματα του 24ωρου)

Παίρνει 50+90=140 ή 6χ50=300 +90=390

 

Βασικό είναι να ξεχάσεις τα 15λεπτα που σου έχει πει και 2ος γιατρός (Κι αυτός είναι υπέρ του θηλασμού, αλλά σου δίνει οδηγίες αποθηλασμού..)

Θα αφήνεις το μωρό να τρώει από το κάθε στήθος όσο θέλει. Όταν αρχίσει να χάνει το ενδιαφέρον του και να δυσανασχετεί, τότε αλλάζεις στήθος και επαναλαμβάνεις . Μολις αφήσει το δεύτερο, το ξαναβάζεις στο πρώτο (και ξανά) όταν πια δεν κάθεται καθόλου στο στήθος δίνεις το συμπλήρωμα. Αν κοιμάται πολύ σύντομα πάνω στο στήθος και δε θηλάζει ενεργά προσπαθείς να την κάνεις να θηλάσει (πχ αν την αφήσεις και ξυπνήσει την ξαναβάζεις)

 

Σε ό,τι αφορα, τον παιδίατρο, αν πραγματικά ήταν υπέρ του θηλασμού θα σε βοηθούσε να κόψεις το συμπλήρωμα και δε θα σου έλεγε δίνε το εσύ κι αν δεν το θέλει δε θα το πιει. Κι αυτό, γιατί βάζοντας χρονικό όριο στο θηλασμό, το δικό σου γάλα θα μειώνεται συνεχώς ενώ θα αυξάνεται το συμπλήρωμα (Πιστεψέ με το έχω ζήσει δύο φορές αυτό το σκηνικό)

 

Και προσπάθησε οπωσδήποτε να θηλάζεις μέσα στην νύχτα, αφού ξυπνάει το μωρό, για να μη μένει χωρίς ερέθισμα ο εγκέφαλός σου για τόσες ώρες.

Τέλος, το γάλα σου θα μειωθεί μόνο αν δε θηλάζεις και δίνεις συμπλήρωμα - πάντως δε νομίζω η διαιτολόγος να δώσει δίαιτα πείνας σε μητέρα που θηλάζει - το θέμα είναι να ακολουθείς μια ισορροπημένη δίαιτα.

 

Αυτά από μένα και περίμενε και τις οδηγίες της Αγλαΐας για πλήρη κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις! :)

 

το συμπληρωμα ειναι απο 140-320 σε γενικες γραμμες. Δεν υπερβαινουμε συχνα τα 300.

Προσπαθησα χτες να τη θηλασω στη 1 πριν απο το συμπληρωμα (αν και κοιμισμενη) αλλα δεν εφαγε καθολου! και τοτε εφτιαξα το συμπληρωμα να δω τι θα κανει! και το εφαγε! 70 ml! :shock: για το στηθος δε συγκινηθηκε μεσα στον υπνο της αλλα το μπιμπερο το εφαγε! :?

τωρα την αφηνω να τρωει περισσοτερη ωρα και οχι μονο 15 λεπτα... αυτο το εκανα για 1.5 μηνα... βασικα μεχρι που το αφηνει μονη της... αλλα απο χτες την ξαναπροσπαθω στα 10 λεπτα μετα τον αρχικο θηλασμο πριν της δωσω το συμπληρωμα... οχι παντα με επιτυχια!

 

 

η Αγλαια μου τα εχει πει και νωριτερα... σε αλλο ποστ! :wink:

 

Ευχαριστω και παλι

 

Ειρηνη

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα επαναγαλακτισμός θα βρεις οδηγίες για να νοικιάσεις αντλία ώστε να κόψεις πιο γρήγορα το συμπλήρωμα

Αφού στα χει πει και η Αγλαΐα ακολούθησε τις οδηγίες της και σύντομα θα θηλάζετε αποκλειστικά

Link to comment
Share on other sites

 

το συμπληρωμα ειναι απο 140-320 σε γενικες γραμμες. Δεν υπερβαινουμε συχνα τα 300.

Προσπαθησα χτες να τη θηλασω στη 1 πριν απο το συμπληρωμα (αν και κοιμισμενη) αλλα δεν εφαγε καθολου! και τοτε εφτιαξα το συμπληρωμα να δω τι θα κανει! και το εφαγε! 70 ml! :shock: για το στηθος δε συγκινηθηκε μεσα στον υπνο της αλλα το μπιμπερο το εφαγε! :?

τα 70 αυτά ml τα ήπιε γιατί από το μπουκάλι τρέχει το γάλα

η μόνη επίδραση που έχουν είναι να καθυστερούν τον επόμενο θηλασμό

δεν σε βοηθάνε

 

Νομίζω ότι ταΐζεις το μωρό με το ζόρι

 

Ο παιδίατρός σου παρόλο που υποστηρίζει το θηλασμό δεν ξέρει πώς να υποστηρίξει εσένα να κόψεις το συμπλήρωμα.

 

Νομίζω ότι απλά μπορείς για μία εβδομάδα να δίνεις στο μωρό μόνο 150ml συμπλήρψωμα κάθε μέρα και την επόμενη εβδομάδα να το σταματήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω ότι ταΐζεις το μωρό με το ζόρι

 

 

ποτε? ολη τη μερα η μονο το βραδυ???? :shock::shock:

 

Η Αγλαΐα αναφέρεται σε περιπτώσεις όπως αυτή που λες παραπάνω με τα 70ml συμπλήρωμα. Αφού το μωρό δεν έφαγε στο στήθος, δεν πείναγε, δεν χρειαζόταν να του δώσεις συμπλήρωμα. Παίρνοντας τα 70 ml συμπλήρωμα, καθυστέρησε να ξυπνήσει για τον επόμενο θηλασμό. Με τον τρόπο αυτό αρχίζει ένας φαύλος κύκλος όπου αραιώνουν τα διαστήματα ανάμεσα στα γεύματα, το στήθος δεν δέχεται ικανοποιητικό ερέθισμα, το γάλα μειώνεται και το συμπλήρωμα αυξάνεται.

Βάζε το μωρό στο στήθος, αν πεινάει θα φάει. Αν όχι, μην επιμένεις. Αν ξυπνήσει λίγη ώρα ή και λίγα λεπτά από τον προηγούμενο θηλασμό και ζητάει να θηλάσει, θα το θηλάσεις, είναι φυσιολογικό, το μητρικό γάλα χωνεύεται πάρα πολύ γρήγορα, η σκόνη όχι.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...