Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Θα παρω το θαρρος και θα σου πω,κρατησε το.Ειναι η μονη αποφαση που δεν θα μετανοιωσεις ποτε,οτι και να σου συμβει στην πορεια.

 

Μην φοβασαι και κανε την υπερβαση.Σκεψου πως το παιδι σου θα'ναι η πηγη της μονοδικης ανιδιοτελους αγαπης που θα'χεις εισπραξει ποτε.Και παρα πολλα αλλα.

 

Και τοτε,ισως,ο εγωκεντρισμος,που σημειωνω τον εχουμε ολοι πριν φερουμε αυτα τα πλασματακια στο κοσμο,χανεται.

 

Σου δινεται η ευκαιρια, η μεγαλυτερη στην ζωη μιας γυναικας, να αγαπησεις απολυτα και ειλικρινα.Λυπαμαι που δεν εχω λεξεις για να σου περιγραψω πως νιωθω αυτην την ωρα για αυτη την μικρουλα που κοιμαται διπλα μου και θελει να της κραταω το χερακι ολη νυχτα.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ... περισσότερο από τον εαυτό μου με νοιάζει να έχει καλές συνθήκες διαβίωσης το ίδιο (και δεν μπορώ να τις προσφέρω) ... εγώ έχω βρει τον τρόπο να χειραγωγώ τις ανάγκες μου ... εκείνο δεν μου φταίει σε τίποτα να το φέρω στον κόσμο και να μην μπορώ να του προσφέρω όσα πρέπει πέρα από την αγάπη ...

 

Από την μία έχω στα μάτια μου τις κωλοτούμπες του και από την άλλη ότι αυτό είναι μια ολέθρια τρέλα ...

 

Όπως λένε ...αυτός που δεν έχει παιδί έχει έναν καημό και αυτός που έχει πολλούς ...

 

Είμαι ακόμα μπερδεμένη πολύ ...μάλλον φταίνε οι ορμόνες και η ψυχολογική πίεση που μου ασκεί η γυναικολόγος μου για να το κρατήσω ...

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

DiDim έγραψες ότι η οικογένειά σου (υποθέτω ότι μιλας για τους γονείς σου) σε στηρίζει σε όποια απόφαση ενώ από την άλλη είσαι άνεργη...

 

Με ποιο τρόπο θα σε στηρίξουν; Οικονομικά; Θα μένεις μαζί τους; Θα μπορείς να εργαστείς και να σου κρατάνε το παιδί;

 

και έχω και δύο ερωτήματα ακόμα: Έχεις ασφάλεια; Με τον πατέρα του παιδιού έχεις μιλήσει;

 

Ξέρεις... αν δεν ήταν το θέμα της ηλικίας σου τα πράγματα θα ήταν σαφώς ευκολότερα στο να πάρεις απόφαση... όμως απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι μία "ευκαιρία" που σου προσφέρεται και ας μην είχε χτυπήσει το "βιολογικό" σου ρολόι! Δεν χτυπάει σε όλες απαραίτητα όπως δεν πάνε όλες στο ραντεβού όταν χτυπήσει. Μάνα δεν γίνεσαι μόνο επειδή το ήθελες αλλά και γιατί έτυχε αρκεί αυτό το "έτυχε" να το κάνεις ΘΕΛΩ. Σου μιλάω ως συνομίληκη (και γι' αυτό ασχολούμαι μιας και εγώ είμαι παντρεμένη και με παιδί άρα θεωρητικά "δεν ανήκω" εδώ μέσα) αλλά και ως παιδί ανύπαντρης μητέρας... Η μητέρα μου έγινε μάνα πολύ μικρή και έκανε πολλά λάθη για τα οποία μετανιώνει κάθε μέρα... ένα μόνο δεν έχει μετανιώσει... ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕ! Αν λοιπόν αυτό συμβαίνει σε μια γυναίκα που γνώρισε τη μητρότητα της στα 23 της χρόνια φαντάζομαι ότι στα 40 υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα περιθώρια να αποφευχθούν "λάθη" της νιότης και να αντιμετωπιστεί ένα παιδί με τη δέουσα σοβαρότητα και αφοσίωση αφού η ηλικία "εξασφαλίζει" (θεωρητικά) ότι υπάρχουν εμπειρίες ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

να έχει καλές συνθήκες διαβίωσης το ίδιο (και δεν μπορώ να τις προσφέρω) ... εγώ έχω βρει τον τρόπο να χειραγωγώ τις ανάγκες μου ... εκείνο δεν μου φταίει σε τίποτα να το φέρω στον κόσμο και να μην μπορώ να του προσφέρω όσα πρέπει πέρα από την αγάπη ...

 

 

Πίστεψέ με! Στα παιδιά το πρέπει είναι συνώνυμο με την αγάπη! Ευτυχισμένα δεν είναι τα παιδιά που έχουν πολλά παιχνίδια ή πολλά ρούχα! Ευτυχισμένα είναι τα παιδιά που έχουν ανθρώπους να τα αγαπούν και που μπορούν να παίξουν μαζί τους ακόμα και με το κουτί από κάποια συσκευασία! Και ας φοράνε κάθε μέρα το ίδιο ρούχο αρκεί να είναι καθαρό και να μυρίζει "μανούλα" :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, οι κωλοτούμπες δεν είναι τίποτα με το real thing μόλις το πάρεις στην αγκαλιά σου και το βλέπεις μέρα με τη μέρα να κάνει κάτι καινούριο.

Κι εγώ μη φανταστείς, ένα μισθό έχω από τη δουλειά μου...ούτε καν σπίτι στην κατοχή μου, με ενοίκιο είμαι και αυτή τη στιγμή στο δυάρι εργένικο σπίτι μου που επέστρεψα αφού χώρισα...Και είμαι 38 χρόνων, όχι μεγάλη διαφορά από σένα...

Εσύ έχεις ασφάλεια;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,εαν εχεις ασφαλεια μπορεις ν'απευθυνθεις σε ενα δημοσιο μαιευτηριο οπως το Αλεξανδρας,να κανεις τις εξετασεις χωρις μεγαλο κοστος.Ισως πληρωσεις καποιο ποσο για την αυχενικη διαφανεια που πλησιαζεις αλλα γινεται και τσαμπα σε καποιο ΙΚΑ στο κεντρο.

 

Επισης υπαρχουν γιατροι στο Αλεξανδρας που μπορεις να συνεννοηθεις και να μην σου παρουν λεφτα.Κακα τα ψεμματα παντου υπαρχει ταριφα.Υπαρχουν ομως και ανθρωποι.

 

Και με ελαχιστο κοστος μπορεις να ζητησεις ενα καλυτερο δωματιο οταν με το καλο γεννησεις.Εγω μπηκα σε δικλυνο σε ανακαινισμενη πτερυγα για 5ημερες και πληρωσα επιπλεον 40ε αν θυμαμαι καλα.

 

Να σου πω πως τον πρωτο καιρο το παιδακι σου θα θελει μονο γαλατακι,της μαμας ειναι το καλυτερο.Και τα εξοδα του λεγονται παμπερς που αν πας στο lidl,παιρνεις τα γερμανικα και ειναι πολυ καλα με την μιση τιμη.

 

Αν ζεις με τους γονεις σου αυτα ειναι τα λιγοτερα.Ασε που αν δουν το μικρο,η προταιρεοτητα τους θα'ναι οι αναγκες του μωρου.

 

Επισης μηπως θα'πρεπε να κανεις μια συζητηση και με τον πατερα του παιδιου?Μπορει να χωρισατε αλλα στο θεμα του παιδιου μπορει να θελει να σε βοηθησει.

 

Υπαρχουν λυσεις για ολα ποσο μαλλον για ενα παιδι που σου στελνει η ζωη.

Σκεψου περισσοτερο σε παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Μπου-μπουμ...πάντα πρακτική...πόσο με είχαν βοηθήσει τα ποστς σου τότε που ήμουνα έγκυος...

Για τις πάνες που είπες, εγώ από το lidl παίρνω γιατί τελικά μου βγήκαν καλύτερες και από τα πάμπερς και από τα λίμπερο και είναι στην κυριολεξία μισή τιμή...

Το μόνο έξοδο στην αρχή θα είναι ένας καλός παιδίατρος γιατί χρειαζόμαστε αυτή την ασφάλεια όταν γεννάμε, να έχουμε εμπιστοσύνη στον παιδίατρο. Εγώ τρεις άλλαξα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

το μωρό είναι μια ψυχούλα που από την στιγμή που θα το ακούσεις είναι πολύ δύσκολο να μην κάνεις τα πάντα για να το προστατεψεις ....τα έξοδα μερικες φορες είναι αρκετα αλλα όλο και κάποιος θα σε βοηθησει ...οι γονεις σου ..εμεις όλοι εδώ .... ο καθενας όπως μπορεί ... ειναι κριμα ...

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

DiDim έγραψες ότι η οικογένειά σου (υποθέτω ότι μιλας για τους γονείς σου) σε στηρίζει σε όποια απόφαση ενώ από την άλλη είσαι άνεργη...

 

Με ποιο τρόπο θα σε στηρίξουν; Οικονομικά; Θα μένεις μαζί τους; Θα μπορείς να εργαστείς και να σου κρατάνε το παιδί;

 

και έχω και δύο ερωτήματα ακόμα: Έχεις ασφάλεια; Με τον πατέρα του παιδιού έχεις μιλήσει;

 

Ξέρεις... αν δεν ήταν το θέμα της ηλικίας σου τα πράγματα θα ήταν σαφώς ευκολότερα στο να πάρεις απόφαση... όμως απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι μία "ευκαιρία" που σου προσφέρεται και ας μην είχε χτυπήσει το "βιολογικό" σου ρολόι! Δεν χτυπάει σε όλες απαραίτητα όπως δεν πάνε όλες στο ραντεβού όταν χτυπήσει. Μάνα δεν γίνεσαι μόνο επειδή το ήθελες αλλά και γιατί έτυχε αρκεί αυτό το "έτυχε" να το κάνεις ΘΕΛΩ. Σου μιλάω ως συνομίληκη (και γι' αυτό ασχολούμαι μιας και εγώ είμαι παντρεμένη και με παιδί άρα θεωρητικά "δεν ανήκω" εδώ μέσα) αλλά και ως παιδί ανύπαντρης μητέρας... Η μητέρα μου έγινε μάνα πολύ μικρή και έκανε πολλά λάθη για τα οποία μετανιώνει κάθε μέρα... ένα μόνο δεν έχει μετανιώσει... ΤΟ ΟΤΙ ΜΕ ΓΕΝΝΗΣΕ! Αν λοιπόν αυτό συμβαίνει σε μια γυναίκα που γνώρισε τη μητρότητα της στα 23 της χρόνια φαντάζομαι ότι στα 40 υπάρχουν πολύ μεγαλύτερα περιθώρια να αποφευχθούν "λάθη" της νιότης και να αντιμετωπιστεί ένα παιδί με τη δέουσα σοβαρότητα και αφοσίωση αφού η ηλικία "εξασφαλίζει" (θεωρητικά) ότι υπάρχουν εμπειρίες ;)

 

aeriko καλησπέρα!!!

 

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου ...η μητέρα μου στήριζε και στηρίζει κάθε μου απόφαση όμως δεν είναι και θαυματοποιός ούτε και κεφαλαιούχος ... συνεπώς σε πρακτικό επίπεδο κάποια οικονομική στήριξη θα έχω ...όπως και στέγη ...και όποτε μπορεί (είναι και μεγάλη) θα μπορούσε ίσως και να το κρατάει κάποιες ώρες ...

 

Για φέτος ασφάλεια έχω και μέχρι τον 2ο του 2012 μετά για να ανανεώσω βιβλιάριο θα πρέπει να έχω και άλλα ένσημα μέσα στο 2011 κάτι που δεν προβλέπεται λόγω κατάστασης (ποιός θα προσλάβει έγκυο γυναίκα?) ...Για να μπορέσω να εργαστώ θα πρέπει να βρω δουλειά και τα πράγματα στην αγορά είναι αρκετά δύσκολα ...στο λέω εγώ που δουλεύω από τα 18 μου ... έχω πτυχία και ξένες γλώσσες και θεωρούμαι στον τομέα μου "επαγγελματίας" ... τον τελευταίο χρόνο που κοιτάω την αγορά δεν κουνιέται φύλλο ... το αντίθετο μάλιστα απολύονται καθημερινά φίλοι και γνωστοί και κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν ... και μόνο που βλέπουν την ηλικία μου στο βιογραφικό τηλέφωνο δεν πέφτει ...και αν πέσει θεωρούν ότι είμαι overqualified και η διαδικασία σταματάει εκεί ... πως μπορώ να είμαι αισιόδοξη λοιπόν???

 

Θαύματα δεν γίνονται ... με τον πρώην σύντροφο δεν θέλω να έχω καμμία επαφή όχι γιατί μου έχει κάνει κάτι αλλά γιατί τον είχα βγάλει από την ζωή μου πριν καν το μάθω και δεν έχω σκοπό να τον ξαναβάλω σε αυτή ... εξάλλου ο άνθρωπος δεν είπε ποτέ ότι θέλει να γίνει άμεσα πατέρας και δεν νομίζω ότι είναι λογικό να του επιβάλλω την πιθανή επιθυμία μου να κρατήσω αυτό το παιδί ...

 

Συνοψίζοντας ... σε μια τέτοια απόφαση δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να βασίζεσαι στους γύρω σου παρά μόνο στον εαυτό σου ...να μπορείς πάνω από όλα μόνος σου να τα βγάλεις πέρα και αφού αυτό το έχεις εξασφαλίσει κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ... Δεν μπορώ να κάνω ένα παιδί βασιζόμενη στην βοήθεια της οικογένειάς μου ή του πρώην συντρόφου μου και εγώ να είμαι έρμαιο της βοήθειάς τους ...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ...τις εκτιμώ ειλικρινά αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, οι κωλοτούμπες δεν είναι τίποτα με το real thing μόλις το πάρεις στην αγκαλιά σου και το βλέπεις μέρα με τη μέρα να κάνει κάτι καινούριο.

Κι εγώ μη φανταστείς, ένα μισθό έχω από τη δουλειά μου...ούτε καν σπίτι στην κατοχή μου, με ενοίκιο είμαι και αυτή τη στιγμή στο δυάρι εργένικο σπίτι μου που επέστρεψα αφού χώρισα...Και είμαι 38 χρόνων, όχι μεγάλη διαφορά από σένα...

Εσύ έχεις ασφάλεια;

 

Babycakes είμαι σίγουρη ότι είναι μαγικό και υπέροχο όλο αυτό ... ίσως να ήσουν πιο έτοιμη από μένα ...εξάλλου όπως καταλαβαίνω είχες παντρευτεί και απλά δεν πήγε καλά ...είναι λίγο διαφορετικό ...στο μυαλό σου πρέπει να είχες την δημιουργία της οικογένειας ... κάπου ... Για φέτος η ασφάλεια θα με καλύψει ...με τον νέο χρόνο όμως ..ΚΛΑΦΤΑ!

 

Τι να πω? Ίσως όλο αυτό να είναι πολύ για μένα ...

 

:(

Link to comment
Share on other sites

aeriko καλησπέρα!!!

 

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου ...η μητέρα μου στήριζε και στηρίζει κάθε μου απόφαση όμως δεν είναι και θαυματοποιός ούτε και κεφαλαιούχος ... συνεπώς σε πρακτικό επίπεδο κάποια οικονομική στήριξη θα έχω ...όπως και στέγη ...και όποτε μπορεί (είναι και μεγάλη) θα μπορούσε ίσως και να το κρατάει κάποιες ώρες ...

 

Για φέτος ασφάλεια έχω και μέχρι τον 2ο του 2012 μετά για να ανανεώσω βιβλιάριο θα πρέπει να έχω και άλλα ένσημα μέσα στο 2011 κάτι που δεν προβλέπεται λόγω κατάστασης (ποιός θα προσλάβει έγκυο γυναίκα?) ...Για να μπορέσω να εργαστώ θα πρέπει να βρω δουλειά και τα πράγματα στην αγορά είναι αρκετά δύσκολα ...στο λέω εγώ που δουλεύω από τα 18 μου ... έχω πτυχία και ξένες γλώσσες και θεωρούμαι στον τομέα μου "επαγγελματίας" ... τον τελευταίο χρόνο που κοιτάω την αγορά δεν κουνιέται φύλλο ... το αντίθετο μάλιστα απολύονται καθημερινά φίλοι και γνωστοί και κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν ... και μόνο που βλέπουν την ηλικία μου στο βιογραφικό τηλέφωνο δεν πέφτει ...και αν πέσει θεωρούν ότι είμαι overqualified και η διαδικασία σταματάει εκεί ... πως μπορώ να είμαι αισιόδοξη λοιπόν???

 

Θαύματα δεν γίνονται ... με τον πρώην σύντροφο δεν θέλω να έχω καμμία επαφή όχι γιατί μου έχει κάνει κάτι αλλά γιατί τον είχα βγάλει από την ζωή μου πριν καν το μάθω και δεν έχω σκοπό να τον ξαναβάλω σε αυτή ... εξάλλου ο άνθρωπος δεν είπε ποτέ ότι θέλει να γίνει άμεσα πατέρας και δεν νομίζω ότι είναι λογικό να του επιβάλλω την πιθανή επιθυμία μου να κρατήσω αυτό το παιδί ...

 

Συνοψίζοντας ... σε μια τέτοια απόφαση δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να βασίζεσαι στους γύρω σου παρά μόνο στον εαυτό σου ...να μπορείς πάνω από όλα μόνος σου να τα βγάλεις πέρα και αφού αυτό το έχεις εξασφαλίσει κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη ... Δεν μπορώ να κάνω ένα παιδί βασιζόμενη στην βοήθεια της οικογένειάς μου ή του πρώην συντρόφου μου και εγώ να είμαι έρμαιο της βοήθειάς τους ...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ...τις εκτιμώ ειλικρινά αφάνταστα.

 

DiDim, δεν είναι ακριβώς έτσι...το να ζητήσεις βοήθεια έστω και προσωρινά από τους δικούς σου ανθρώπους δεν είναι ντροπή ούτε σημαίνει ότι θα το κάνεις αυτό μια ζωή. Ακόμα και ζευγάρια που είναι παντρεμένα και κάνουν προγραμματισμένα παιδί έχουν βοήθεια από τους γονείς και ειδικά τη μητέρα όταν ένα βρέφος έρχεται στο σπίτι.

Φαίνεσαι από τον τρόπο που γράφεις, ότι είσαι μορφωμένη γυναίκα και αυτό σημαίνει ότι αφού γεννήσεις θα βρεις την άκρη σιγά σιγά.

Μου το έλεγαν και μένα οι κοπέλες εδώ όταν ήμουνα έγκυος και μέσα στην απελπισία, ότι όταν έρχεται ένα παιδί, με ένα μαγικό τρόπο όλα έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις.

Έτσι έγινε και σε μένα, χωρίς καν να προλάβω να εκφράσω αν χρειάζομαι κάτι, όλα τα απαραίτητα για το μωρό άρχισαν να έρχονται και μάλιστα διπλά και τριπλά ώστε να έχω και επιλογή. Δεν έχω αγοράσει τίποτα για το μωρό εκτός από μικροπράγματα, όλα μου τα χάρισαν.

Επίσης έκανα φίλες από δω μέσα που με στήριξαν παραπάνω από την οικογένειά μου και από τους μακροχρονιους φίλους μου.

Δεν ξέρω τι επιφυλλάσσει το μέλλον για το παιδί μου και μένα, αλλά ξέρω πως δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που το έφερα στον κόσμο και έχω μια απίστευτη δύναμη πλέον να κάνω τα πάντα για να ζήσει όπως πρέπει...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα,εαν εχεις ασφαλεια μπορεις ν'απευθυνθεις σε ενα δημοσιο μαιευτηριο οπως το Αλεξανδρας,να κανεις τις εξετασεις χωρις μεγαλο κοστος.Ισως πληρωσεις καποιο ποσο για την αυχενικη διαφανεια που πλησιαζεις αλλα γινεται και τσαμπα σε καποιο ΙΚΑ στο κεντρο.

 

Επισης υπαρχουν γιατροι στο Αλεξανδρας που μπορεις να συνεννοηθεις και να μην σου παρουν λεφτα.Κακα τα ψεμματα παντου υπαρχει ταριφα.Υπαρχουν ομως και ανθρωποι.

 

Και με ελαχιστο κοστος μπορεις να ζητησεις ενα καλυτερο δωματιο οταν με το καλο γεννησεις.Εγω μπηκα σε δικλυνο σε ανακαινισμενη πτερυγα για 5ημερες και πληρωσα επιπλεον 40ε αν θυμαμαι καλα.

 

Να σου πω πως τον πρωτο καιρο το παιδακι σου θα θελει μονο γαλατακι,της μαμας ειναι το καλυτερο.Και τα εξοδα του λεγονται παμπερς που αν πας στο lidl,παιρνεις τα γερμανικα και ειναι πολυ καλα με την μιση τιμη.

 

Αν ζεις με τους γονεις σου αυτα ειναι τα λιγοτερα.Ασε που αν δουν το μικρο,η προταιρεοτητα τους θα'ναι οι αναγκες του μωρου.

 

Επισης μηπως θα'πρεπε να κανεις μια συζητηση και με τον πατερα του παιδιου?Μπορει να χωρισατε αλλα στο θεμα του παιδιου μπορει να θελει να σε βοηθησει.

 

Υπαρχουν λυσεις για ολα ποσο μαλλον για ενα παιδι που σου στελνει η ζωη.

Σκεψου περισσοτερο σε παρακαλω!!

 

Καλησπέρα ...οι εξετάσεις που πρέπει να γίνουν στην περίπτωσή μου για να μπορέσω να αποκλείσω όσο το δυνατόν περισσότερο κάποιο πιθανό πρόβλημα υγείας του μικρού είναι δαπανηρές από ότι με ενημέρωσε η γιατρός ... η πρώτη στη σειρά είναι νομίζω η καλλιέργεια τροφοβλάστης (το λέω και καλά?) η οποία κοστίζει 700? και το ταμείο δεν καλύπτει πάνω από 100-150? ...μην σας κουράζω με λεπτομέρειες όμως ...σκέφτομαι και μετά τον πρώτο χρόνο ...(καλά μέχρι τότε ...πάνες και γάλα) ... ρούχα baby-sitting ...γιατροί ...αργότερα σταθμός ...κ.λπ. κ.λπ. δεν είναι και τόσο απλό ... Αν και γνωρίζω ότι δεν έχει καμμία σχέση θα το πω ... εδώ ο σκύλος μου έχει έξοδα κάθε μήνα ...πως γίνεται να μην έχει ένα παιδί?

 

Εμένα ποτέ δεν μου στέρησαν τίποτα οι δικοί μου ... και είχα και παρουσία ...και ατελείωτη αγάπη παράλληλα ... δεν θέλω να το κάνω εγώ σε αυτό το πλάσμα ...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση ...

Link to comment
Share on other sites

το μωρό είναι μια ψυχούλα που από την στιγμή που θα το ακούσεις είναι πολύ δύσκολο να μην κάνεις τα πάντα για να το προστατεψεις ....τα έξοδα μερικες φορες είναι αρκετα αλλα όλο και κάποιος θα σε βοηθησει ...οι γονεις σου ..εμεις όλοι εδώ .... ο καθενας όπως μπορεί ... ειναι κριμα ...

 

Καλησπέρα PEPI ...δεν μπορώ σαν άνθρωπος να μην έχω κάποιο πλάνο και να περιμένω η "τύχη" να με βοηθήσει ... ποτέ μέχρι σήμερα δεν μου χάρισε κανένας τίποτα ...πάντα πάλευα για να έχω το κάθετί ...

 

Είναι κρίμα ...ότι και αν γίνει ... :(

Link to comment
Share on other sites

Babycakes είμαι σίγουρη ότι είναι μαγικό και υπέροχο όλο αυτό ... ίσως να ήσουν πιο έτοιμη από μένα ...εξάλλου όπως καταλαβαίνω είχες παντρευτεί και απλά δεν πήγε καλά ...είναι λίγο διαφορετικό ...στο μυαλό σου πρέπει να είχες την δημιουργία της οικογένειας ... κάπου ... Για φέτος η ασφάλεια θα με καλύψει ...με τον νέο χρόνο όμως ..ΚΛΑΦΤΑ!

 

Τι να πω? Ίσως όλο αυτό να είναι πολύ για μένα ...

 

:(

 

 

Όχι, δεν ήμουνα παντρεμένη, αντιθέτως αναγκάστηκα να χωρίσω από το σύντροφό μου 2 μηνών έγκυος που σημαίνει πως αν ήθελα θα μπορούσα κι εγώ να μην το έχω γεννήσει...Όμως δεν το σκέφτηκα, απλά προσπάθησα να δω πώς θα τα καταφέρω. Αντιμετώπισα πάρα πολλά και όντως στην περίπτωσή μας η εγκυμοσύνη είναι μια πολύ δύσκολη περίοδος, αλλά μετά είναι πολύ διαφορετικά...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

DiDim, δεν είναι ακριβώς έτσι...το να ζητήσεις βοήθεια έστω και προσωρινά από τους δικούς σου ανθρώπους δεν είναι ντροπή ούτε σημαίνει ότι θα το κάνεις αυτό μια ζωή. Ακόμα και ζευγάρια που είναι παντρεμένα και κάνουν προγραμματισμένα παιδί έχουν βοήθεια από τους γονείς και ειδικά τη μητέρα όταν ένα βρέφος έρχεται στο σπίτι.

Φαίνεσαι από τον τρόπο που γράφεις, ότι είσαι μορφωμένη γυναίκα και αυτό σημαίνει ότι αφού γεννήσεις θα βρεις την άκρη σιγά σιγά.

Μου το έλεγαν και μένα οι κοπέλες εδώ όταν ήμουνα έγκυος και μέσα στην απελπισία, ότι όταν έρχεται ένα παιδί, με ένα μαγικό τρόπο όλα έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις.

Έτσι έγινε και σε μένα, χωρίς καν να προλάβω να εκφράσω αν χρειάζομαι κάτι, όλα τα απαραίτητα για το μωρό άρχισαν να έρχονται και μάλιστα διπλά και τριπλά ώστε να έχω και επιλογή. Δεν έχω αγοράσει τίποτα για το μωρό εκτός από μικροπράγματα, όλα μου τα χάρισαν.

Επίσης έκανα φίλες από δω μέσα που με στήριξαν παραπάνω από την οικογένειά μου και από τους μακροχρονιους φίλους μου.

Δεν ξέρω τι επιφυλλάσσει το μέλλον για το παιδί μου και μένα, αλλά ξέρω πως δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή που το έφερα στον κόσμο και έχω μια απίστευτη δύναμη πλέον να κάνω τα πάντα για να ζήσει όπως πρέπει...

 

Babycakes ...δεν το θεωρώ ντροπή να ζητήσεις βοήθεια από τους δικούς σου απλά πάντα φρόντιζα τα θέματά μου με τρόπο τέτοιο ώστε ποτέ να μην επιβαρύνω κανέναν ... δεν θέλω να αποτελέσει η απόφασή μου "βάρος" για κανέναν άλλο πέρα από μένα ... Έχουν τόσα δικά τους θέματα να αντιμετωπίσουν ας μην έχουν και αυτό ...

 

Θέλω να σου πω μέσα από την καρδιά μου ότι χαίρομαι που πάτησες στα πόδια σου και απολαμβάνεις την μητρότητα που σου δίνει τέτοια δύναμη ψυχής ... Είμαι σίγουρη ότι το μικρό σου θα έχει όλα όσα χρειάζεται κοντά σου για να είναι ευτυχισμένο ...

 

Να'σαι καλά!

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ήμουνα παντρεμένη, αντιθέτως αναγκάστηκα να χωρίσω από το σύντροφό μου 2 μηνών έγκυος που σημαίνει πως αν ήθελα θα μπορούσα κι εγώ να μην το έχω γεννήσει...Όμως δεν το σκέφτηκα, απλά προσπάθησα να δω πώς θα τα καταφέρω. Αντιμετώπισα πάρα πολλά και όντως στην περίπτωσή μας η εγκυμοσύνη είναι μια πολύ δύσκολη περίοδος, αλλά μετά είναι πολύ διαφορετικά...

 

Ήθελε θάρρος για να το κρατήσεις ... μου προκαλείς τον θαυμασμό μου ... χαίρομαι που σε δικαίωσε η απόφασή σου ...

 

;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aeriko καλησπέρα!!!

 

Για φέτος ασφάλεια έχω και μέχρι τον 2ο του 2012 μετά για να ανανεώσω βιβλιάριο θα πρέπει να έχω και άλλα ένσημα μέσα στο 2011 κάτι που δεν προβλέπεται λόγω κατάστασης (ποιός θα προσλάβει έγκυο γυναίκα?) ...Για να μπορέσω να εργαστώ θα πρέπει να βρω δουλειά και τα πράγματα στην αγορά είναι αρκετά δύσκολα ...

 

Εφόσον είσαι άνεργη και έχεις κάρτα ανεργίας θεωρημένη κανονικά για ένα συνεχόμενο χρόνο μπορείς να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ κανονικά. Το βιβλιάριο με κάρτα ανεργίας θεωρήται κάθε εξάμηνο αφού πρώτα πάρεις τη σχετική βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ. Ρώτα στο ΙΚΑ ανάλογα με την ηλικία είναι και τα ένσημα. Αν τα έχεις τότε είσαι καλυμμένη. πχ. αν θυμάμαι καλά στα 30 θέλει 600 ένσημα σύνολο και ένα χρόνο άνεργη.

 

'Οσο για το άλλο θέμα σου, κράτα το. Είναι ότι καλύτερο μπορείς να νιώσεις. Όταν σου γελάει, σε αγκαλιάζει σε φιλάει, σου δίνει το χεράκι, όλα αυτά δεν αλλάζουν με τίποτα στον κόσμο. Και σου μιλάω εγώ που ποτέ δεν είπα το κλασικό " εγώ πότε θα γίνω μάνα" και ας έγινα και 38.. Η μικρή μου είναι 11 μηνών και ούτε το κατάλαβα πως έχει περάσει ο καιρός. Και δεν είχα τη στήριξη των γονιών μου. Και τα πράγματα έρχονται μόνα τους. Με τη βοήθεια φίλων για ρούχα π.χ. το μόνο που αγοράζω είναι τα τρόφιμα της και τα παμπερς. Δεν έχει τρελά έξοδα όσο είναι μικρή. Για αργότερα όταν θα αρχίσουν σχολεία κτλ, έχει ο Θεός. Γυρνάω σπίτι και είναι το μοναδικό πλάσμα που τρέχει γελώντας στην αγκαλιά μου. Αν δε το ζήσεις δε μπορείς να το καταλάβεις και είναι κάτι .... δε βρίσκω λόγια να το πω. Ο πατέρας να μη σε ενδιαφέρει καν. Εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί του. Δεν τον ενδιέφερε, δεν ήθελε και δε με νοιάζει. Και είμαι ευχαριστημένη γιατί έχω την τουαλέτα μου καθαρή! :-D

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Ήθελε θάρρος για να το κρατήσεις ... μου προκαλείς τον θαυμασμό μου ... χαίρομαι που σε δικαίωσε η απόφασή σου ...

 

;)

 

 

Συμφωνώ με τη Meg...

Ξέρεις ποιο είναι το περίεργο; ότι στην ουσία δεν έχεις αποφασίσει να διακόψεις την εγκυμοσύνη αλλά παράλληλα απαντάς σε όλες μας σαν να το έχεις αποφασίσει...είναι λίγο οξύμωρο...

Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα το κρατήσεις...και μόνο που σε κράτησε το ότι είδες στον υπέρηχο τις κωλοτούμπες του είναι αρκετό...εγώ ας πούμε, δεν είχα συγκινηθεί από τους υπερήχους μέχρι που το ένιωσα να κλωτσάει...

Όσο για τις εξετάσεις, ναι μεν μπορείς να πληρώσεις και όντως το ΙΚΑ δίνει μικρή συμμετοχή, αλλά αν κάνεις ένσταση το πιθανότερο είναι να πάρεις όλο το ποσό. Και μένα μου το είπαν αυτο αλλά ισχύει...Σε αυτή τη διαδικασία είμαι, έχω καταθέσει τις αποδείξεις - έκανα και αμνιοπαρακέντηση - και περιμένω να με καλέσουν για την ένσταση...

Προσπάθησε ένα ένα τη φορά και βρίσκεται έτσι άκρη...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι άνεργη και έχεις κάρτα ανεργίας θεωρημένη κανονικά για ένα συνεχόμενο χρόνο μπορείς να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ κανονικά. Το βιβλιάριο με κάρτα ανεργίας θεωρήται κάθε εξάμηνο αφού πρώτα πάρεις τη σχετική βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ. Ρώτα στο ΙΚΑ ανάλογα με την ηλικία είναι και τα ένσημα. Αν τα έχεις τότε είσαι καλυμμένη. πχ. αν θυμάμαι καλά στα 30 θέλει 600 ένσημα σύνολο και ένα χρόνο άνεργη.

 

'Οσο για το άλλο θέμα σου, κράτα το. Είναι ότι καλύτερο μπορείς να νιώσεις. Όταν σου γελάει, σε αγκαλιάζει σε φιλάει, σου δίνει το χεράκι, όλα αυτά δεν αλλάζουν με τίποτα στον κόσμο. Και σου μιλάω εγώ που ποτέ δεν είπα το κλασικό " εγώ πότε θα γίνω μάνα" και ας έγινα και 38.. Η μικρή μου είναι 11 μηνών και ούτε το κατάλαβα πως έχει περάσει ο καιρός. Και δεν είχα τη στήριξη των γονιών μου. Και τα πράγματα έρχονται μόνα τους. Με τη βοήθεια φίλων για ρούχα π.χ. το μόνο που αγοράζω είναι τα τρόφιμα της και τα παμπερς. Δεν έχει τρελά έξοδα όσο είναι μικρή. Για αργότερα όταν θα αρχίσουν σχολεία κτλ, έχει ο Θεός. Γυρνάω σπίτι και είναι το μοναδικό πλάσμα που τρέχει γελώντας στην αγκαλιά μου. Αν δε το ζήσεις δε μπορείς να το καταλάβεις και είναι κάτι .... δε βρίσκω λόγια να το πω. Ο πατέρας να μη σε ενδιαφέρει καν. Εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί του. Δεν τον ενδιέφερε, δεν ήθελε και δε με νοιάζει. Και είμαι ευχαριστημένη γιατί έχω την τουαλέτα μου καθαρή! :-D

 

Καλησπέρα Meg ... Γέλασα πολύ με την "καθαρή τουαλέτα" που ανέφερες ...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα λόγια και την υποστήριξή σου.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Meg...

Ξέρεις ποιο είναι το περίεργο; ότι στην ουσία δεν έχεις αποφασίσει να διακόψεις την εγκυμοσύνη αλλά παράλληλα απαντάς σε όλες μας σαν να το έχεις αποφασίσει...είναι λίγο οξύμωρο...

Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα το κρατήσεις...και μόνο που σε κράτησε το ότι είδες στον υπέρηχο τις κωλοτούμπες του είναι αρκετό...εγώ ας πούμε, δεν είχα συγκινηθεί από τους υπερήχους μέχρι που το ένιωσα να κλωτσάει...

Όσο για τις εξετάσεις, ναι μεν μπορείς να πληρώσεις και όντως το ΙΚΑ δίνει μικρή συμμετοχή, αλλά αν κάνεις ένσταση το πιθανότερο είναι να πάρεις όλο το ποσό. Και μένα μου το είπαν αυτο αλλά ισχύει...Σε αυτή τη διαδικασία είμαι, έχω καταθέσει τις αποδείξεις - έκανα και αμνιοπαρακέντηση - και περιμένω να με καλέσουν για την ένσταση...

Προσπάθησε ένα ένα τη φορά και βρίσκεται έτσι άκρη...:P

 

Babycakes ...θα σου λύσω την απορία γιατί συμβαίνει αυτό το (όντως) οξύμωρο ...δεν είναι κάτι που πραγματικά θέλω να κάνω αλλά μετά από ατελείωτα συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα η λογική μου το επιβάλλει λόγω των συνθηκών που αυτή τη στιγμή έχω ... και οι αποφάσεις που παίρνουμε βασίζονται πάνω σε συγκεκριμένες συνθήκες την χρονική στιγμή που λαμβάνονται.

 

Μέχρι σήμερα στήριζα σε μεγάλο βαθμό εγώ την οικογένειά μου μια που η αδερφή μου έχει ένα σοβαρό πρόβλημα υγεία εδώ και πολλά χρόνια ... μια τέτοια απόφαση από μέρους μου λοιπόν θα φέρει πολλές ανατροπές και κλυδωνισμούς στους ανθρώπους που θεωρώ εξαιρετικά σημαντικούς στη ζωή μου ... τις οποίες συζητώντας μαζί τους όσο και αν δεν το λένε ανοιχτά καταλαβαίνω πολύ καλά ότι δεν θα μπορούν (όχι δεν θα θέλουν) να τις αντιμετωπίσουν στην πορεία ... Για μένα η οικογένειά μου είναι σημαντικότερη από τα προσωπικά μου "θέλω" ...

 

Με έχει εντυπωσιάσει αυτό το πλασματάκι αλήθεια σου λέω ...για μένα ο υπέρηχος και οι κωλοτούμπες ήταν σαν να ήμουν η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων ... δεν είχα δει ποτέ στην ζωή μου μωράκι σε υπέρηχο (δεν υπήρχε ούτε η περιέργεια ούτε και λόγος) ... έμεινα να κοιτάω σαν χαζό την οθόνη... είναι ένας τελείως άγνωστος "κόσμος" όλο αυτό ... όλα καινούργια ...τρομαχτικά ...περίεργα και υπέροχα ...

 

Θα ήθελα να ήταν αλλιώς ... και να μπορούσα να το προχωρήσω πατώντας στις δικές μου δυνάμεις ...αλλά όσο περνάνε οι μέρες καταλαβαίνω ότι πρακτικά δεν μπορώ να το κάνω και αυτό με γεμίζει με αφάνταστη λύπη για τον μικρό κωλοτούμπα μέσα μου ... :(

 

Τέλος ήθελα να σου πω ότι με συμπάθεια απαντάω σε όλες σας γιατί εκτιμώ πραγματικά τον χρόνο που μου αφιερώνετε ...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα καποια στιγμη με μια φιλη του πατερα μου (ημουν εγκυος εγω και της εκανα παραπονα οτι θελω να τελειωνει η εγκυμοσυνη)...μου λεει...να σου πω κατι? μη παραπονιεσαι....στη ζωη μου διασκεδασα, δουλεψα, εκανα καριερα, εκανα λεφτα, αλλα οταν κοιταζω πισω, βλεπω ενα απεραντο μηδενικο!

 

Η φιλη δεν εχει παιδακια....

 

DiDim, δε θα σου πω τι να κανεις. Αλλα, δε ξερω καμια γυναικα να μετανιωσε που εγινε μανα. οσο αντιξοες και αν ηταν οι συνθηκες...

Αντιθετως, ξερω πολλες που μετανιωσαν που ΔΕΝ εγιναν μαναδες. Και ξερεις...αυτο ειναι κατι που δεν διορθωνεται στο μελλον...

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να σου πω....οσον αφορα τις αναγκες του παιδιου....ειναι απο τις λιγες φορες που λεω "Εχει ο Θεος".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα καποια στιγμη με μια φιλη του πατερα μου (ημουν εγκυος εγω και της εκανα παραπονα οτι θελω να τελειωνει η εγκυμοσυνη)...μου λεει...να σου πω κατι? μη παραπονιεσαι....στη ζωη μου διασκεδασα, δουλεψα, εκανα καριερα, εκανα λεφτα, αλλα οταν κοιταζω πισω, βλεπω ενα απεραντο μηδενικο!

 

Η φιλη δεν εχει παιδακια....

 

DiDim, δε θα σου πω τι να κανεις. Αλλα, δε ξερω καμια γυναικα να μετανιωσε που εγινε μανα. οσο αντιξοες και αν ηταν οι συνθηκες...

Αντιθετως, ξερω πολλες που μετανιωσαν που ΔΕΝ εγιναν μαναδες. Και ξερεις...αυτο ειναι κατι που δεν διορθωνεται στο μελλον...

 

Ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να σου πω....οσον αφορα τις αναγκες του παιδιου....ειναι απο τις λιγες φορες που λεω "Εχει ο Θεος".

 

Να'σαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου ... Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

να μαι κ γω μετά απο καιρό μου πε η Λυδία-babycakes- οτι έχετε μαζευτεί κ μπήκα....τι περίεργο μ αυτή την ομάδα...εκει που νομίζεις πως έχουν εξαφανιστεί όλοι οταν ζητάει καποιος βοήθεια εμφανίζονται ως δια μαγείας... Λοιπόν κορίτσι απ οτι φαίνεται είσαι άνθρωπος καλλιεργημένος κ δυνατός .τη δύναμη μαλλον δεν την βλέπεις σ αυτή τη φάση...ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙς ΠΑΡΕΙ...Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ...τα υπόλοιπα είναι φόβοι κ παγίδες του μυαλού...οταν έμεινα έγκυος πριν ένα χρόνο ελεγα πως θέλω να σκεφτώ τι θα κανω αλλα στο μεταξυ απεφευγα το τσιγάρο,είχα αγοράσει βιταμινες,προσεχα κλπ..μετά κατάλαβα οτι η καρδιά είχε αποφασίσει...ειναι αποφαση καρδιάς γλυκειά μου...κ το τι θέλει η ψυχούλα σου δεν μπορείς να το αγνοήσεις...λιγους μηνες πριν μεινω έγκυος είχα ξαναμείνει κ έκανα διακοπή κύησης...με το μυαλο ...δεν ήθελα...μετά έκλαιγα γιατί το χα μετανιώσει,το σώμα μου μου θυμιζε τη λάθος επιλογή-μου ερχόταν περίοδος κ ούρλιαζα απ τους πόνους-έκανα ψυχοθεραπεία ,οταν ένιωσα καλυτερα έμεινα έγκυος κ ήρθε ο Ιάσονας.θα γίνει ενός έτους σε μερικες μερες.άγαμη μ εναν μπαμπα που αδιαφορεί πλήρως για το παιδί που είναι ήδη με άλλη κ θα ξαναγίνει ''μπαμπας'σε λιγο,που δεν δίνει φράγκο για το παιδί κ πριν λιγο καιρό μου κανε ασφαλιστικά μετρα οτι δήθεν δεν τον αφήνω να δει το παιδί κ μ ανα΄γκασε να πληρώσω 2000ε σε δικηγόρο κλπ!!!!

καλή μου το ΠΑΙΔΙ Σ ΕΠΕΛΕΞΕ ΓΙΑ ΜΑΜΑ ΤΟΥ για να σε μεγαλώσει,να σ ενηλικιωσει ...μεγαλώνουμε κ μεις μαθαίνουμε...ετσι θ αφήσεις κ τους αλλους αδερφή κλπ ν αναλάβουν τους εαυτούς τους...κατι καινουριο γεννιεται στη ζωη σου...αν ήσουν σίγουρη θα το χες ήδη κανει κ δεν θα σ ένοιαζε...μάχονται η καρδια με το μυαλό...ακου τη διαίσθησή σου κ μην ξεχνας ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΜΑΜΑ...οταν κοντευα να γεννήσω κατάλαβα πως ημουν ηδη μαμά απ τον πρωτό μηνα..αναλάμβανα ευθύνες σιγασιγα...κ μην μου πεις για την αδερφή σου κλπ δεν καταλαβαίνω ολοι απ τα ιδια νεκροταφεια βγαίνουμε οικογενειων...θα δυναμώνεις σιγα σιγά...κ την μερα που θα γεννάς θ αναγενάσαι κ θα νιωθεις παντο δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

Η σημαντικοτερη οικογενεια που εχεις ειναι ο μικρος κωλοτουμπας στην κοιλια σου.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι πως η σπουδαιοτερη οικογενεια σου ειναι το παιδι σου.

 

Οπως εσυ για την μανα σου.

 

Η περηφανια(δεν θα μαθω ποτε να την γραφω σωστα)ειναι ωραιο στοιχειο και καλα

 

κανεις και θελεις να τα βγαζεις περα μονη σου.Η ζωη ομως εχει ανατροπες και απαιτει

 

γενναιες αποφασεις.

 

Σκεψου πως τα οικονομικα σου αυριο μπορει να φτιαξουν αλλα μπορει να μην εχεις την

 

δυνατοτητα να τα χαρεις με κανεναν κωλοτουμπα ξανα.Και τοτε θα σου μεινει η

 

περηφανια,η αρρωστη αδελφη,ευχομαι οι γονεις σου,αλλα για ποσο?

 

Εισαι σε πανικο και σκεφτεσαι λαθος.Σκεφτεσαι οπως εγω στα 27 που εμεινα εγκυος και

 

το εριξα γιατι στην πραγματικοτητα ημουν ανευθυνη.Γιατι αυτο εισαι.Ανευθυνη και

 

φυγοπονη.Σκεφτεσαι την περηφανια σου,το οτι θα δυσκολευτεις να σταθεις στα ποδια

 

σου και ενα καρο μα...κιες,προκειμενου να μας πεισεις να σου πουμε ριχτο.

 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΤΟ ΛΕΩ!!!

 

Στο εχουμε πει με ολους τους τροπους,σου δωσαμε εναλλακτικες,λυσεις,συναισθηματικες

 

αποχρωσεις για αυτα που το παιδι σου θα σου προσφερει και'συ δεν βλεπεις μπροστα

 

σου.Κοιτας το εγω σου,την βολη σου στην ουσια.Α,και ολη την οικογενεια σου. Και δεν

 

βλεπεις την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ που εχεις μεσα σου και στηνεις παραμυθακια περι

 

ανεπαρκειας.Σιγα τ'αυγα!!Μονο εσυ εισαι περηφανη,νομιζεις?

 

Και'γω αγαμη ειμαι εκλεισα τα 36,απολυθηκα,μενω σε νοικι και περιπτωση να βρω

 

δουλεια στον τομεα μου,με τις προυποθεσεις που χρειαζομαι ξεχασε το!

 

Αλλα η κορη μου δεν θα πεινασει.Αυτο το ξερω απλα.Εγω ναι αυτη οχι.

 

Α,και'γω δεν εχω γονεις,να σου πω.Δεν ειχαν την χαρα να γνωρισουν την εγγονη τους.

 

Αυτα και τελειωσα.Και συγνωμη αν σε κουρασα και σου μιλησα σκληρα.Ειναι η γνωμη

 

που με αφησες να σχηματισω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τελειωσα τελικα.Ακου και κατι ακομα.Τον πατερα του παιδιου μπορει να μην τον

 

θελεις στην ζωη σου αλλα ειναι ανεντιμο και ανηθικο να μην τον ενημερωσεις για την

 

εγκυμοσυνη που διανυεις.Και αν δεν θελει ας το αποφασισει εκεινος.Μην

 

αποφασισεις και γιαυτο εσυ.Εξαλλου δεν σου ειπαμε να τον παντρευτεις,να τον

 

ενημερωσεις,ειπαμε.

 

 

Πως μου την εχεις δωσει,δεν εχεις εικονα,ομως!Θυμωνω με την ανωριμοτητα σου

 

40χρονων γυναικα.Εισαι και'συ απο τις τυπισσες που θελουν καλη δουλεια,καλο

 

σπιτι,λεφτα και οταν τα χασουν, χανουν προσανατολισμο.

 

Εισαι λαθος κοπελλια και θα το μετανοιωσεις αν πεταξεις την ευκαιρια που σου δινεται.

 

Ειναι η πιο σπουδαια δουλεια που σου εχει προσφερθει και'συ την πετας στα σκουπιδια

 

γιατι φοβασαι πως δεν εχεις τα προσοντα.

 

Τι να πω,λυπαμαι για το παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

re μπου μπούμ μη τα χώνεις έτσι βρε συ...:-)

με το μαλακό ... :-)

 

μέσες άκρες διαβασα και ... οτι θέλει ο καθένας ας κάνει !

παντως στρομένα κοκκινα χαλία απο το λαμπρό κρατος πρόνοιας το οποίου ζούμε η αλήθεια είναι οτι καμία δεν έχει

ουτε και θα παρουμε έπαινο για την μη συμβολή μας στην υπογεννητικότητα της ΕΛΛΑΔΑΣ (συνοδευόμενο απο χρηματικό έπαθλο ) :-)

κατ τα αλλα μετα , αυτο που εχει σημασία ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ είναι η αντοχή της καθε μίας ! (και στην τσέπη και στην καρδία )

 

thats all!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...