Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Μου γνωστοποιησε πως απο 28 Φλεβαρη ειμαι ανεργη.Το νεο συστημα για να μην δινουν ολοκληρη την αποζημιωση.

 

Ε,τι θα κανω?Ξερω'γω!Προς το παρον δουλευω.Θα του στειλω εξωδικο να μου δωσει κατι λεφτα που μου χρωστα απο επιδοματα,γυρω στα 3000ε.Α,θα του κανω και αγωγη για καταχραστικη απολυση γιατι εμαθα πως δεν θα μ'αντικαταστησει.Και χωρις την ειδικοτητα μου δεν μπορει να το λειτουργησει το μαγαζακι του.

 

Αν παρολα αυτα δεν συμβιβαστει με την προταση του δικηγορου μου και με απολυσει θ μπω ταμειο ανεργειας.

 

Και οποια θελει παραδιδω ιδιαιτερα σε παιδακια.Μουσικης,εννοω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή με το νέο σύστημα σε προειδοποιούν δύο μήνες νωρίτερα ώστε αν θέλεις να βρεις δουλειά και δεν δίνουν αποζημίωση;

Ε, τότε κι εσύ μπορεις να μην πηγαίνεις καθόλου ή και να πηγαίνεις, να μη δουλεύεις καν...

Και αν δεν σε αντικαταστήσει πώς θα δουλέψει;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα 1700 είναι αυτά που θα πάρεις για τους δύο μήνες πριν τη γέννα και άλλα τόσα για τους δύο μήνες μετά τη γέννα συν τα 990 το επίδομα τοκετού...Στρογγυλά είναι όσα σου είπα περίπου. Τώρα γέννησα και ξέρω τι σου λέω. Βασικά είναι οι μισθοί σου, αλλά επειδή τα παίρνεις μαζεμένα σου φαίνονται και μπορούν να μείνουν στην άκρη, αυτό εννοούσα. Επίσης, ένα μικρό ποσό θα πάρεις από τον ΟΑΕΔ, δηλαδή τη διαφορά βασικού μισθού που σου δίνει το ικα, με το μισθό σου.

Γιατί δεν ξεκινάς μια έρευνα για σπίτι τώρα που ακόμα είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης σου, και έχεις περιθώρια για μετακόμιση;

Εγω πηρα μονο 1036? για τις 56 μερες προ τοκετου γιατι? :(

Ο μισθος μου καθαρος ηταν 807?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα παρει 1200 επιδομα γεννας (τεβε) για διδυμα και τελος! και 7 μηνες καθισιο να τους πληρωνω και να μη δουλευω! λες και ειχα κανα μαγαζακι...τεσπα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sporidio :P

 

Σου το έγραψαν όλες οι κοπέλες και στο έχουμε πει και αλλού :P : Λύνουμε ένα ένα τα θέματα!

 

Έχεις φτάσει να κάνεις σχέδια ή να προσπαθείς να κάνεις σχέδια και μάλιστα απαισιόδοξα για 2 χρόνια μετά ενω μπροστά σου στοι πολύ άμεσο μέλλον έχεις δύο πολύ σημαντικότερα πράγματα να αντιμετωπίσεις, από τη στιγμή που αποφάσισες/κατέληξες να κρατήσεις αυτό το πλάσμα:

 

1. Τον κίνδυνο να πάθεις κρίση ενώ είσαι έγκυος και χωρίς φάρμακα. Και με την τακτική που ακολουθείς δεν βοηθάς καθόλου στο να μην συμβεί. Από την άλλη αν μετά απ' όλο αυτό το άγχος δεν πάθεις κρίση (που το εύχομαι από την καρδιά μου και το ξέρεις!) μπορεί και να σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει το πρόβλημα ή ότι οι ορμόνες σε προφύλαξαν από κρίσεις και άρα θα ψαχτείς αλλιώς νευρολογικά. Το θέμα λοιπόν είναι πως πρέπει αρχικά να ηρεμήσεις για να το αποτρέψεις γιατί αν πάθεις κρίση τώρα το αποτέλεσμα μπορεί να είναι δυσάρεστο όχι μόνο για το παιδί αλλά και για σένα την ίδια.

 

2. Εξίσου σημαντικό είναι η αμνιοπαρακέντηση που πρόκειται να κάνεις. Πρώτα απ' όλα και πριν αρχίσουμε να κάνουμε σχέδια για τα παιδιά μας βεβαιωνόμαστε ότι είναι καλά και βιώσιμα! Εφόσον στην δική σου κατάσταση "παίζεται" η υγεία του μωρού αυτό που κάνεις είναι εγκληματικό και για το παιδί το ίδιο. Το καταλαβαίνεις αυτό ή να κάνω κακά; Δηλαδή κράτησες ένα παιδί γιατί δεν είχες τη δύναμη να το "σκοτώσεις" για να το δηλητηριάζεις καθημερινά επί 9 μήνες; Σύνελθε κορίτσι μου σε παρακαλώ!

 

Συνεπώς το που θα μείνεις, με ποιον θα μείνεις, πόσα θα πάρεις, πως θα τα βγάλεις πέρα θα τα συζητήσουμε εκτενέστερα μετά την αμνιοπαρακέντηση η οποία δεν είναι μια απλή διαδικασία ειδικά στην περίπτωσή σου! Πρέπει να θυμάσαι πως η αμνιοπαρακέντηση ΑΠΑΙΤΕΙ ηρεμία. Και ξεκούραση μετά για να απαλειφτεί ο κίνδυνος θανάτου ή βλάβης του παιδιού!

 

Ξεχνάμε λοιπόν μέχρι την αμνιοπαρακέντηση οτιδήποτε άλλο εκτός ίσως της μετακόμισης σε ένα ενδιάμεσο σημείο που προτάθηκε παραπάνω! Γκύζη που πρότειναν τα κορίτσια αλλά και Ζωγράφου ή Αμπελόκηποι κοντά σε Μετρό είναι μια χαρά και θα βολεύει και τη μητέρα σου το μετρό (να μαζέψει τον κώλο της και να μπει στο μετρό που μου θέλει και ταξί μη #έσω!). Τα συμβόλαια γίνονται για να διασφαλιστεί ο ενοικιαστής και όχι ο ιδιοκτήτης. Η μόνη αποζημίωση που μπορεί να πάρει ιδιοκτήτης επειδή έφυγες νωρίτερα είναι η προκαταβολή ενοικίου που έχεις δώσει για τα συμβόλαια. Ακόμα και αν είναι τρελός και θελήσει να το κυνηγήσει δικαστικά θα διαπιστώσει στην πορεία πως δεν τον συμφέρει και δεν θα το κάνει! Και στο υπογράφω και με τα πόδια αυτό αν θες.

 

Κοίτα να ηρεμήσεις γιατί επιστρέφω σύντομα :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ο Συλλογος Αγεννητου παιδιου,αν τελικα μιλαμε για τον ιδιο δεν ειναι οτι καλυτερο.Μια φιλη μου πλεον της οποιας την εγκυμοσυνη εζησα απο κοντα απευθυνθηκε εκει.

Την εστειλαν να μεινει σε ενα υπογειο,βρωμικο και αθλιο.Και οταν θυμουνταν της πηγαιναν φρουτα.Δηλαδη,4πορτοκαλια,3 αγγουρια και μισο κιλο ψωμι.Επιπλεον δεν της επετρεπαν να δεχτει κανεναν σπιτι και συχνα εμπαιναν στο σπιτι απο μονοι τους απροειδοποιητα για να ελεγξουν την κατασταση.Οσο για την βοηθεια με πανες,δικαιουσε 1ή2 πακετα τον μηνα.Επιπλεον σε τσεκαρουν για να δουν αν εισαι και οκ να μεγαλωσεις το παιδι.

 

Τωρα για να σου κρατανε το παιδι οταν αποφασισεις να πας για δουλεια συγνωμη αλλα δεν το ξερω αυτο.Η φιλη μου δεν ξανασχοληθηκε με τον συλλογο μολις γεννησε.

 

Τωρα για σενα,θεωρω πως πρεπει να σε παρακολουθει γιατρος οσο εισαι σ'ενδιαφερουσα κυριως για το θεμα της επιληψιας.

Επισης πρεπει να ξερεις πως απαγορευεται να ζεις μονη σου εχοντας αυτο το ιστορικο.Κυριως οταν ερθει το παιδι.Δεν ξερω αν η λυση σου ειναι η μητερα σου ή καποιος αλλος.

Ποσο βαρια ειναι η κατασταση της μαμας σου με τα ηρεμιστικα?

Επισης,εχεις μια δουλεια.820 το μηνα.Οργανωσε το σπιτι που ζεις ωστε να' εισαι ανετα με το παιδι.Οσο γινεται.Βρες ενα καλο γυναικολογο να σε παρακολουθει.

Υπαρχουν φθηνες λυσεις για την προικα του μωρου.

Παρε τα επιδοματα που θα παρεις,εξαντλησε την αδεια σου,απολαυσε την εγκυμοσυνη και μετα το παιδι σου και το τι θα κανεις μετα την αδεια το βλεπεις.

 

Οσο για τον πατερα,δες αν θελει και τι να σου δωσει για το μωρο και ασε τις βλακειες περι δοσιματος.Δεν θα παιρνεις τα ματια σου απο πανω του οταν γεννηθει,οχι να το δωσεις και να κανεις μερες να το δεις και να το μεγαλωνουν αλλοι.

 

ΗΡΕΜΗΣΕ!!!!!Θα κανεις ζημια στο παιδι σου.

\

 

Καλημερα σε ολες σας κ ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις συμβουλες. Γιατρο εχω εναν νευρολογο πρωην διευθυντη δημοσιου Νοσοκομειου κ καθηγητη και μου πε να μην παρω φαρμακα αν παθω κατι τοτε μονο να τον παρω :? προς το παρον μου πε μην παρω.Για τον συλλογο αγγενητου παιδιου τις στελναν πορτοκαλια κ 2 πανες? εμενα μου παν οτι η ιδια πας εκει κ παραγγελνεις ανα 15 ημερες εκεινη γιατι περιμενε να της τα πανε??την ποσοτητα δεν μου την ειπαν ουτε για το αν θα κανουν εφοδο οσο για το σπιτι προφανως της το πληρωναν γιαυτο καναν κ εφοδο κ δεν επετρεπαν..σιγουρα αν δω κατι τετοιο θα το διακοψω. Το οτι απαγορευεται να με με μωρο δεν το ξερω σιγουρα ομως ειναι λιγο επικυνδυνο , δεν ξερω αλλα ειμαι μπρος γκρεμο κ πισω ρεμα η μανα μου μενει βουλιαγμενη σε ξενωνα κ ζαλιζετε και σιγα μην μπει κ σε μετρο... εδω μεχρι σε μενα περνει ταξι φαντασου να παω και Γκυζη η καπου πολυ πιο μακρια...Ο πατερας του παιδιου λεει για 150 ευρω αλλιως αν θα τον παω δικαστικα να του το πω να παρει τα μετρα του λεει..Να ηρεμισω προσπαθω:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χωρίς πατέρα μεγάλωσα. Και φτάσαν& εποχές που η μάνα μου ήταν απολυμένη & δεν είχαμε στον ήλιο μοίρα, & μας λείψανε πολλά, αλλά δεν το βαλε κάτω & τελικά κατάφερε ακόμα και να με σπουδάσει. Αυτή είναι η δύναμη της μάνας! Και μην έχεις φόβο κανένα για το πόσο καλή μανούλα θα γίνεις: Την καλή μάνα δεν την κάνουν τα λεφτά, ούτε τα μεγάλα σπίτια, ούτε τα ακριβά παιχνίδια και ρούχα. Την καλή τη μάνα την κάνει τέτοια η αγάπη της, η αποδοχή και το ένστικτό της. Αυτά δεν κοστίζουν & όμως είναι αναντικατάστατα. Και το μόνο που χρειάζονται είναι βούληση & απόφαση.

Και κάτι ακόμα: όσο μεγαλώνει μέσα μας η αγάπη, τόσο μικραίνει ο φόβος.

Τέλος, θα συμφωνήσω κι εγώ πως θα πρέπει να μείνεις με κάποιον δικό σου & ότι αν τα πράγματα στο σύλλογο ειναι έτσι οπως τα περιγράει η Μπου-μπουμ, καλύτερα να σου λε'ιπει (ακου εκεί δεν της επετρεπαν να δεχτει κόσμο!! Και ποιός θα τη στήριζε ψυχολογικά? οι τοίχοι? στο λέω, κάτι μου βρωμάει εκεί...)

Κοίτα να ηρεμίσεις & μη φοβάσαι, όλα γίνονται, αντιμετώπισε ταπροβλήματα με σειρά, όπως έρχονται, μη προσπαθείς να σκεφτεις λύσεις από τώρα για τα επόμενα 2 χρόνια, ένα- ενα τη φορά. Μίλα με τους δικούς σου ανοιχτά & πες αυτό που χρειάζεσαι. Ίσως έχουν κι αυτοί να προτείνουν κάτι. Και σκέψου αν υπάρχει καμιά φιλη ίσως που θα την ενδιέφερε η συγκατοίκηση (και αρα το μοίρασμα των εξόδων).

 

Και η μανα μου μονη της ηταν αλλα δεν ειχαμε την ιδια μοιρα...εγω τπτ δεν καταφερα να κανω σοβαρο κ να σπουδασω:? Για το συλλογο δενξερω ισως το ξεκινησω κ αν δω οτι δεν μουκανει ν ααποχωρησω. Με τους δικους μου μιλησα αλλα ο ενας δεν φευγει απο περαμα μην τοιχον κ του ζητησουν τα ενοικια κ βαψει το σπιτι κλπ και η κατασταση ειναι μη τοσο καταλληλη και απο την αλλη η μανα μου που ουτε αυτη ειναι ειναι σε καλητερη μοιρα να την εχω σπιτι θα ναι σαν να θρεφω 2 μωρα ετσι το βλεπω εδω την κανουν αλλη μπανιο παραδειγμα δεν ξερω αν θα βρει τον εαυτο της κ θα με βοηθησει οπως πρεπει χλωμο το κοβω..Φιλη δεν εχω που μενει μονη η θελει συγκατοικηση ολες ειναι παντρεμενες..

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. το σπιτι που ζω δεν ειναι κ τοσο καταλληλο δεν ειναι καν βαμενο απο την αρχη οι τοιχοι σκασμενοι παλια ολα μεσα κουφωματα απο την τουαλετα οταν βρεχει σταζει και ολο προβληματα βγαζει και συν οτι πλεον με πνιγει εκει μεσα το να μενω

Link to comment
Share on other sites

iren66 ποσο χαιρομαι που ξαναβλεπω γραπτα σου στο φορουμ.Καθησυχαστικη οπως παντα.Ηρεμη δυναμη.

 

Λυπαμαι που δεν τα ειπαμε το καλοκαιρι αλλα ποτε δεν ειναι αργα.Θα τα πουμε φετος με την αποζημιωση απο την δουλεια.χαχαχαχα!!!

 

Ειναι πραγματι ετσι με τον συλλογο αυτο.Της πηγαινα φαγητο εγω ή ο αδελφος μου και περιμεναμε να μας δωσει σημα για να μπουμε στο σπιτι.Για λιγο παντα.

 

Σπορε,μην μασας.Ξεκαθαρισε μεσα σου τι θελεις.Τα χρημματα που θα παρεις γεννωντας θα ειναι τοσα και τα παιρνεις απο το ΙΚΑ.Ειναι η ελαχιστη ανταμοιβη του ΙΚΑ για τις εισφορες σου οσο καιρο εργαζεσαι.Και αυτα θα σε βοηθησουν να ρυθμισεις το ζητημα του σπιτιου κ.τ.λ.

 

Αν ο πρωην συντροφος σου αναγνωρισει το παιδι και ειναι δημοσιος υπαλληλος τοτε γνωμη μου στις εποχες που ζουμε ειναι να διεκδικησεις ενα ποσο αναλογο των απολαβων του.Αν π.χ. παιρνει 3000ε ξεφτιλα να παρεις τα 150ε που θεωρει που αναλογουν στο παιδι του.Μην τα παιρνεις καλυτερα!

 

Στο Χολαργο που δουλευεις?

 

Αλλο τι θελω κ αλλο τι μπορω να κανω διοτι ναι μεν θελω να μαι μονη με το παιδιακι μου αλλα απο την αλλη δεν γινεται ειτε εχω την επιληψια ειτε που να το αφηνω μετεπειτα.. και ολοι φιλοι και συγγενεις θα ναι πολυ μακρια αν μετακομισω προς Αμπελοκηπους Γκυζη κλπ ολοι μενουν νοτια προαστια και ο αδερφος μου στην εντελως αντιθετη ακρη :-(

 

Ο πρωη συντροφος δεν παιρνει 3000 αλλα 1000 και αυτα αν δεν τα μειωσουν οποτε εκει δεν ξερω τι μπορω επιπλεον να διεκδικησω:?

 

Χολαργο δουλευω κοντα στην μεσογειων χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sporidio :P

 

Σου το έγραψαν όλες οι κοπέλες και στο έχουμε πει και αλλού :P : Λύνουμε ένα ένα τα θέματα!

 

Έχεις φτάσει να κάνεις σχέδια ή να προσπαθείς να κάνεις σχέδια και μάλιστα απαισιόδοξα για 2 χρόνια μετά ενω μπροστά σου στοι πολύ άμεσο μέλλον έχεις δύο πολύ σημαντικότερα πράγματα να αντιμετωπίσεις, από τη στιγμή που αποφάσισες/κατέληξες να κρατήσεις αυτό το πλάσμα:

 

1. Τον κίνδυνο να πάθεις κρίση ενώ είσαι έγκυος και χωρίς φάρμακα. Και με την τακτική που ακολουθείς δεν βοηθάς καθόλου στο να μην συμβεί. Από την άλλη αν μετά απ' όλο αυτό το άγχος δεν πάθεις κρίση (που το εύχομαι από την καρδιά μου και το ξέρεις!) μπορεί και να σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει το πρόβλημα ή ότι οι ορμόνες σε προφύλαξαν από κρίσεις και άρα θα ψαχτείς αλλιώς νευρολογικά. Το θέμα λοιπόν είναι πως πρέπει αρχικά να ηρεμήσεις για να το αποτρέψεις γιατί αν πάθεις κρίση τώρα το αποτέλεσμα μπορεί να είναι δυσάρεστο όχι μόνο για το παιδί αλλά και για σένα την ίδια.

 

2. Εξίσου σημαντικό είναι η αμνιοπαρακέντηση που πρόκειται να κάνεις. Πρώτα απ' όλα και πριν αρχίσουμε να κάνουμε σχέδια για τα παιδιά μας βεβαιωνόμαστε ότι είναι καλά και βιώσιμα! Εφόσον στην δική σου κατάσταση "παίζεται" η υγεία του μωρού αυτό που κάνεις είναι εγκληματικό και για το παιδί το ίδιο. Το καταλαβαίνεις αυτό ή να κάνω κακά; Δηλαδή κράτησες ένα παιδί γιατί δεν είχες τη δύναμη να το "σκοτώσεις" για να το δηλητηριάζεις καθημερινά επί 9 μήνες; Σύνελθε κορίτσι μου σε παρακαλώ!

 

Συνεπώς το που θα μείνεις, με ποιον θα μείνεις, πόσα θα πάρεις, πως θα τα βγάλεις πέρα θα τα συζητήσουμε εκτενέστερα μετά την αμνιοπαρακέντηση η οποία δεν είναι μια απλή διαδικασία ειδικά στην περίπτωσή σου! Πρέπει να θυμάσαι πως η αμνιοπαρακέντηση ΑΠΑΙΤΕΙ ηρεμία. Και ξεκούραση μετά για να απαλειφτεί ο κίνδυνος θανάτου ή βλάβης του παιδιού!

 

Ξεχνάμε λοιπόν μέχρι την αμνιοπαρακέντηση οτιδήποτε άλλο εκτός ίσως της μετακόμισης σε ένα ενδιάμεσο σημείο που προτάθηκε παραπάνω! Γκύζη που πρότειναν τα κορίτσια αλλά και Ζωγράφου ή Αμπελόκηποι κοντά σε Μετρό είναι μια χαρά και θα βολεύει και τη μητέρα σου το μετρό (να μαζέψει τον κώλο της και να μπει στο μετρό που μου θέλει και ταξί μη #έσω!). Τα συμβόλαια γίνονται για να διασφαλιστεί ο ενοικιαστής και όχι ο ιδιοκτήτης. Η μόνη αποζημίωση που μπορεί να πάρει ιδιοκτήτης επειδή έφυγες νωρίτερα είναι η προκαταβολή ενοικίου που έχεις δώσει για τα συμβόλαια. Ακόμα και αν είναι τρελός και θελήσει να το κυνηγήσει δικαστικά θα διαπιστώσει στην πορεία πως δεν τον συμφέρει και δεν θα το κάνει! Και στο υπογράφω και με τα πόδια αυτό αν θες.

 

Κοίτα να ηρεμήσεις γιατί επιστρέφω σύντομα :P

 

Δεν πρεπει να σκεφτομαι κ το μελλον για να πραξω αναλογα το τι θα κανω??

 

Σιγουρα με το αγχος και την στεναχωρια ισως βλαψω το μωρακι μου αλλα δεν μπορω να μαι κ ηρεμη απολυτα εχοντας κ τις αντιπαλοτητες με τον πατερα του κ ολο το αγχος το τι θα γινει τελικα.

Κρισεις μπορει να παθαινω αφαιρετικες πλεον κ να μην το περνω κ χαμπαρι... δεν σημαινει οτι επειδη δεν παθαινω μεγαλη κριση δεν εχω κ το προβλημα στο εγκεφαλογραφημα ειχε δειξει οτι εκανα κρισεις κ δεν τις ειχα παρει κ χαμπαρι εκεινη την στιγμη γιατι ηταν πολυ μικρες δευτερολεπτων..

 

Η αμνιοπαρακεντηση να δω πως θα με παει καλα που θα πρεπει να φυγω με ταξι απο κει και θα ρθει κ ο πατερας του παιδιου προφανως για να ακουσει κ αυτος μη τυχον κ τον κοροιδεψω ...περιμενει πως κ πως να ειναι αρνητικα για να το ριξω..

 

Το να μεινω Αμπελοκηπους οπως το ξαναπα η απο κει πλευρα θ αμ ετελειως μονη κ την μητερα μου την ξεχναμε με το μετρο με τπτ δεν θα ρχετε παρα μονο με ταξι..μονη δεν θ αμπορω να μεινω ισως λογω επιληψιας εντελει αρα η με την μανα μου θα μεινω η με τον αδερφο μου αλλα οχι εκει που μενει διοτι ειναι αδυνατον.

 

Τα σχεδια τα κανω απο τωρα διοτι αυτα ειναι στο μυαλο μου σιγουρα πρεπει να δω κ το μωρο αν ειναι καλα αλλα ολα τριγυρνανε στο μυαλο μου τωρα κ απο καπου πρεπει να ξεκινησω

Link to comment
Share on other sites

Σποριδιο αν η δουλεια σου ειναι κοντα στο μετρο, κοιτα να μετακομισεις σε αλλο κοντα στο μετρο, πχ προς αγ δημητριο ωστε να βολευεστε γενικοτερα και να αλλαξεις χωρο. Μου λενε για πολλα ξενοικιαστα προς τα εκει. Κοιταξε το....ενα δυαρι που να μπορεις να φιλοξενεις και καποιον ακομα....

Οσο για το μετα θα κοιταξεις να βρεις σταθμο με επιδοτηση που σου ειπανε τα κοριτσια, προηγησε ως αγαμη

Κατα τα αλλα περιμενε οντως υπερηχους εξετασεις κλπ να πανε ολα καλα και βαλτα στη σειρα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σποριδιο αν η δουλεια σου ειναι κοντα στο μετρο, κοιτα να μετακομισεις σε αλλο κοντα στο μετρο, πχ προς αγ δημητριο ωστε να βολευεστε γενικοτερα και να αλλαξεις χωρο. Μου λενε για πολλα ξενοικιαστα προς τα εκει. Κοιταξε το....ενα δυαρι που να μπορεις να φιλοξενεις και καποιον ακομα....

Οσο για το μετα θα κοιταξεις να βρεις σταθμο με επιδοτηση που σου ειπανε τα κοριτσια, προηγησε ως αγαμη

Κατα τα αλλα περιμενε οντως υπερηχους εξετασεις κλπ να πανε ολα καλα και βαλτα στη σειρα

 

Ναι ισως προς αγ. δημητριο η Ηλιουπολη που θα γινει κ κει μετρο σε λιγο καιρο. Θα περιμενω να κανω την αμνιοπαρακεντηση ελπιζω να μην με κανει ο πατερας του να αποβαλλω με την μια ολα ειναι πιθανα να με κανει να στεναχωρηθω

Link to comment
Share on other sites

H περίπτωση να έρχεται γιατί πλέον αγαπάει και εσένα και το παιδί δεν σου περνάει από το μυαλό; Εσύ τον έδιωξες όχι εκείνος. Εκείνος μπορεί να έχει ακόμα συναισθήματα και να έρχεται για συμπαράσταση :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

H περίπτωση να έρχεται γιατί πλέον αγαπάει και εσένα και το παιδί δεν σου περνάει από το μυαλό; Εσύ τον έδιωξες όχι εκείνος. Εκείνος μπορεί να έχει ακόμα συναισθήματα και να έρχεται για συμπαράσταση :P

 

 

Μαλλον δεν διαβασες οτι θελει να το ριξουμε και μου λεγε δινω και 10.000 για να το ριξεις τωρα αν βρουμε γιατρο που να το κανει (16εβδ) και ολα αυτα που λεει τα πε μετα αφοτου του πα δεν παει αλλο στην διαρκεια ολη οσο ειμασταν μαζι κ οταν το ψαχναμε με γενετιστες ειπε εγω δεν το θελα εσυ ομως το θελες κ το κρατησες κ απο την αλλη ελεγε οτι κ αναπηρο ναναι εγω θα το φροντιζω δηλ δεν βγαζεις ακρη ...επισης περιμενει την αμνιοπαρακεντηση για να βγει χαλια κ να το ριξω για να συνεχιστει η ζωη μας κανονικα...μετα βεβαια ειπε εγω δεν το θελα εσυ ομως το θελες κ το κρατησες κ απο την αλλη ελεγε οτι κ αναπηρο ναναι εγω θα το φροντιζω δηλ δεν βγαζεις ακρη ...μετα απο βρισιες και ολα αυτα που μου χει πει δεν μπορω να ειμαι σιγουρη για το τι θα κανει αν θα τα δινει αν θα ξαναλλαξει γνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΥΓ. Μετα τις 15.00 και για καποιες μερες δεν θα μπορω να απαντησω καθως θα παω γιατ ην αμνιοπαρακεντηση κ θα με ξαπλωμενη και καθως και καποιες μερες απο την επομενη εβδομαδα η και ολη αναλογα τι θα μου γραψει ο γιατρος του Ικα. Ευχαριστω πολυ ολες σας για τις απαντησεις σας ευχομαι τα νεα ναναι καλα τελικα

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία στην αμνιο ότι κι αν σημαίνει αυτό στην περίπτωσή σου!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Sporidio,

 

-το κράτος δεν παρέχει πάρα πολλά ειδικά σε ρευστό

- για τις οργανώσεις που βοηθούν άγαμες μητέρες δεν έχω προσωπική γνώμη, το καλύτερο είναι να συζητήσεις προσωπικά η ίδια ώστε να σχηματίσεις την δική σου άποψη

- οι σύντροφοι που δεν θέλουν παιδιά δεν επιθυμούν να αναλάβουν ευθύνες (και αν τον κάνεις τον άλλο πατέρα με το ζόρι....μάλλον θα τρέχεις μόνη σου)

- αν έχεις προβλήματα υγείας ρισκάρεις και την δική σου την ζωή και φυσικά του βρέφους

- το μωρό φέρνει μεγάλες ευθύνες και πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένη

 

Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσεις τους λόγους που θέλεις να κρατήσεις το μωρό και εάν θέλεις ίσως να συμβουλευτείς έναν ειδικό (αν το κρίνεις αναγκαίο), ξεκίνησε να βρεις λύσεις σε όλα σου το θέματα επαγγελματικά, οικονομικά κλπ. πιθανότατα να μην έχεις την δυνατότητα να βρεις λύσεις άμεσα αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα όταν γίνεσαι μάνα. Θα προκύπτούν πάντα θέματα για τα οποία δεν έχει τις λύσεις αλλά με καλή οργάνωση, θέληση, λίγη τύχη και βοήθεια από τους συναθρώπους μας και το Θεό πολλά είναι εφικτά.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβασες οτι θελει να το ριξουμε και μου λεγε δινω και 10.000 για να το ριξεις τωρα αν βρουμε γιατρο που να το κανει (16εβδ) και ολα αυτα που λεει τα πε μετα αφοτου του πα δεν παει αλλο στην διαρκεια ολη οσο ειμασταν μαζι κ οταν το ψαχναμε με γενετιστες ειπε εγω δεν το θελα εσυ ομως το θελες κ το κρατησες κ απο την αλλη ελεγε οτι κ αναπηρο ναναι εγω θα το φροντιζω δηλ δεν βγαζεις ακρη ...επισης περιμενει την αμνιοπαρακεντηση για να βγει χαλια κ να το ριξω για να συνεχιστει η ζωη μας κανονικα...μετα βεβαια ειπε εγω δεν το θελα εσυ ομως το θελες κ το κρατησες κ απο την αλλη ελεγε οτι κ αναπηρο ναναι εγω θα το φροντιζω δηλ δεν βγαζεις ακρη ...μετα απο βρισιες και ολα αυτα που μου χει πει δεν μπορω να ειμαι σιγουρη για το τι θα κανει αν θα τα δινει αν θα ξαναλλαξει γνωμη

 

Η τιμωρία αυτών των...ανθρωποειδών είναι ακριβώς αυτό που εύχονται.Πολύ κρίμα να μιλάει έτσι για ένα παιδί.Μακάρι να σου πάνε όλα καλά δεν έχω τι να σου πω εχω μεινει άφωνη.

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και πιστευω θα βρεθουν εστω και απο εμας εδω αρκετα ατομα να σε στηριξουν...οσο για τον πατερα του παιδιου σου....ουδεν σχολιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Sporidio,

 

-το κράτος δεν παρέχει πάρα πολλά ειδικά σε ρευστό

- για τις οργανώσεις που βοηθούν άγαμες μητέρες δεν έχω προσωπική γνώμη, το καλύτερο είναι να συζητήσεις προσωπικά η ίδια ώστε να σχηματίσεις την δική σου άποψη

- οι σύντροφοι που δεν θέλουν παιδιά δεν επιθυμούν να αναλάβουν ευθύνες (και αν τον κάνεις τον άλλο πατέρα με το ζόρι....μάλλον θα τρέχεις μόνη σου)

- αν έχεις προβλήματα υγείας ρισκάρεις και την δική σου την ζωή και φυσικά του βρέφους

- το μωρό φέρνει μεγάλες ευθύνες και πρέπει να είσαι πολύ καλά προετοιμασμένη

 

Αφού λοιπόν ξεκαθαρίσεις τους λόγους που θέλεις να κρατήσεις το μωρό και εάν θέλεις ίσως να συμβουλευτείς έναν ειδικό (αν το κρίνεις αναγκαίο), ξεκίνησε να βρεις λύσεις σε όλα σου το θέματα επαγγελματικά, οικονομικά κλπ. πιθανότατα να μην έχεις την δυνατότητα να βρεις λύσεις άμεσα αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα όταν γίνεσαι μάνα. Θα προκύπτούν πάντα θέματα για τα οποία δεν έχει τις λύσεις αλλά με καλή οργάνωση, θέληση, λίγη τύχη και βοήθεια από τους συναθρώπους μας και το Θεό πολλά είναι εφικτά.[/quote

 

 

Ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας τα πρωτα αποτελεσματα ειναι καλα.

 

Ολα αυτα τα βλεπω μπροστα μου τα προβληματα κ τις ακαταλληλες συνθηκες....το μωρο πλεον δεν γινεται να το ριξω ειμαι στα μισα σχεδον της εγκυμοσυνης! μονο αν υπαρξει προβλημα ..Το ευχαριστο ειναι οτι ο πατερας του παιδιου οταν τον ειδα στην εξεταση φερθηκε αψογα κ εγω η ιδια δεν το περιμενα μετα απο οσα ειχαν ειπωθει και γινει εμεινε κ με φροντισε 3 μερες και θελει ν αμαστε παλι μαζι οποτε το θεμα παλι ειμαι εγω αν θελω να μαστε μαζι κ αν τα καταφερουμε μετα αποολα οσα γινανε...εκεινος εχει ολη την καλη θεληση μου ειπε το θεμα ειμαι τωρα εγω κ μονο εγω

Link to comment
Share on other sites

Το ευχαριστο ειναι οτι ο πατερας του παιδιου οταν τον ειδα στην εξεταση φερθηκε αψογα κ εγω η ιδια δεν το περιμενα μετα απο οσα ειχαν ειπωθει και γινει εμεινε κ με φροντισε 3 μερες και θελει ν αμαστε παλι μαζι οποτε το θεμα παλι ειμαι εγω αν θελω να μαστε μαζι κ αν τα καταφερουμε μετα αποολα οσα γινανε...εκεινος εχει ολη την καλη θεληση μου ειπε το θεμα ειμαι τωρα εγω κ μονο εγω

Καλό μου sporidio, σε νιώθω & δε θέλω να σκιάσω τη χαρά σου σχετικά με την αλλαγή συμπεριφοράς του μπαμπά, όμως οφείλω να σε ειδοποιήσω πως σ αυτές τις περιπτώσεις, οι απότομες αλλαγές συμπεριφοράς απο αρνητική σε θετική και αντίστροφα, ειναι απολύτως αναμενόμενες, για να μην πω προβλέψημες... Και είναι λογικό, για κείνον που δε το νιώθει μέσα του, που πιθανότατα σε θέλει, αλλά και φοβάται την ευθύνη και τις αλλαγές που θα φέρει ένα παιδί στη ζωή του, να παλλινδρομεί ανάμεσα στο "ναι" και στο "όχι", στο "μαζί" και στο "χώρια". Άρα πιστεύω πως πιθανότατα θα έχει κι άλλες μεταπτώσεις ακόμα. Φαίνεται πως ειναι ακόμα σε κατάσταση σόκ. Όπως και νάχει όμως εσύ οφείλεις να είσαι προετοιμασμένη και για τα μεν και για τα δε. Προσπάθησε να μείνεις ήρεμη και παρατήρησε τον ήσυχα, χωρίς πίεση, μέχρι να σου δείξει τι πραγματικά θέλει και μέχρι κι εσύ η ίδια να είσαι σίγουρη τι θέλει η καρδούλα σου απ αυτόν. Χωρίς πίεση οι άντρες δείχνουν πιο εύκολα και πιο γρήγορα τα πραγματικά τους συναισθήματα. Φέρσου έξυπνα & άστον να σου δείξει στην πράξη τι εννοεί. Και στο μεταξύ σκέψου αν μπορείς να τον εμπιστευτείς ξανά & αν τον αγαπάς γιαυτό το οποίο ειναι (αν δεν έχουν συμβεί σοβαρές ασχήμιες μεταξύ σας, πιθανότατα να μπορείτε να συνεχίσετε ομαλά).

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό μου sporidio, σε νιώθω & δε θέλω να σκιάσω τη χαρά σου σχετικά με την αλλαγή συμπεριφοράς του μπαμπά, όμως οφείλω να σε ειδοποιήσω πως σ αυτές τις περιπτώσεις, οι απότομες αλλαγές συμπεριφοράς απο αρνητική σε θετική και αντίστροφα, ειναι απολύτως αναμενόμενες, για να μην πω προβλέψημες... Και είναι λογικό, για κείνον που δε το νιώθει μέσα του, που πιθανότατα σε θέλει, αλλά και φοβάται την ευθύνη και τις αλλαγές που θα φέρει ένα παιδί στη ζωή του, να παλλινδρομεί ανάμεσα στο "ναι" και στο "όχι", στο "μαζί" και στο "χώρια". Άρα πιστεύω πως πιθανότατα θα έχει κι άλλες μεταπτώσεις ακόμα. Φαίνεται πως ειναι ακόμα σε κατάσταση σόκ. Όπως και νάχει όμως εσύ οφείλεις να είσαι προετοιμασμένη και για τα μεν και για τα δε. Προσπάθησε να μείνεις ήρεμη και παρατήρησε τον ήσυχα, χωρίς πίεση, μέχρι να σου δείξει τι πραγματικά θέλει και μέχρι κι εσύ η ίδια να είσαι σίγουρη τι θέλει η καρδούλα σου απ αυτόν. Χωρίς πίεση οι άντρες δείχνουν πιο εύκολα και πιο γρήγορα τα πραγματικά τους συναισθήματα. Φέρσου έξυπνα & άστον να σου δείξει στην πράξη τι εννοεί. Και στο μεταξύ σκέψου αν μπορείς να τον εμπιστευτείς ξανά & αν τον αγαπάς γιαυτό το οποίο ειναι (αν δεν έχουν συμβεί σοβαρές ασχήμιες μεταξύ σας, πιθανότατα να μπορείτε να συνεχίσετε ομαλά).

 

Πιο πολυ εγω επαθα το σοκ παρα εκεινος εγω τον εδιωξα στο τελος. Και τωρα πρεπει να βρω τις ισορροποιες για να ειμαι καλα με μενα πανω απο ολα με εκεινον κ με το μωρο θελει πολυ προσπαθεια αγαπη ειναι δυσκολο σε μια σχεση με πολλα μεσα και διαρκεια μολις λιγους μηνες καλη διαθεση και σεβασμο κ υποχωρησεις μονο ετσι θα σηνυπαρξουμε μαζι

Link to comment
Share on other sites

οκ τότε, φαίνεται πως εγώ κατάλαβα λάθος. Εύχομαι να τη βρητε την άκρη μεταξύ σας και νασας ερθουν όλα όπως τα θέλετε :wink:

Αν έχεις διάθεση και δεν είμαι πολύ αδιάκριτη, ποιοί ήταν οι αρχικοί λόγοι που σοκαρίστηκες & τον έδιωξες? (Ρωτάω από ενδιαφέρον κι όχι απο περιέργεια, αν το παρακάνω όμως, plz ξεχασε το)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

A! μαλλον σου χω κι εγώ καλά νέα, έριξα μια ματιά στα αντι-επιληπτικά φαρμακα στην βάση δεδομένων που μας εχει συστήσει η Αγλαϊα και στην πλεοψηφία τους ειναι ασφαλή για τον θηλασμό, τσεκάρησε τα κι εσύ τα συγκεκριμένα που πέρνεις, όσα ειναι στο 0 ειναι απολυτα ασφαλή, ενώ όσο μεγαλώνει το νούμερο όχι και τόσο.

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Ακόμα όμως κι αν τα δικά σου δεν ειναι στο μηδέν, ίσως ο γιατρός σου μπορεί να σου συστήσει άλλο παρόμοιο, που ταυτόχρονα να ειναι και ασφαλές, οπότε συζήτα το και μαζί του. Σου έυχομαι ξανά τα καλύτερα, σ όλα τα επίπεδα :wink:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...