Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σπορίδιο, κι εγώ παρόμοια προβλήματα έχω όσον αφορά το οικονομικό μέρος και την κατοικία. Έμενα σε ένα πολύ μικρό δυάρι ως εργένισσα και τώρα μένω με το μωρό στο ίδιο αυτό σπίτι, με ενοίκιο φυσικά. Δεν έχω τίποτα σε ιδιοκτησία, έχω απλά μια δουλειά με ένα μισθό και με βοηθάει η μητέρα μου, αλλά μη φανταστείς ότι σκοτώνεται κιόλας. Ο πατέρας μου έχει πεθάνει και ο πρώην σύντροφος, ναι μεν έχει αναγνωρίσει το μωρό, αλλά παρόλο που συμφωνήσαμε σε ένα ποσό διατροφή, δεν έχει δώσει τίποτα μέχρι τώρα.

Μακάρι να σου δώσει έστω τα 150 και αν θέλεις να το αναγνωρίσει. Εγώ περισσότερο έκανα την αναγνώριση για να έχει το παιδί και τη βρετανική υπηκοότητα μιας και ο πατέρας του είναι άγγλος, καθώς και για την ψυχολογία του παιδιού όταν μεγαλώσει. Διαφορετικά, δεν θα με ενδιέφερε.

Κι εγώ σαν εσένα βουνό τα έβλεπα, πέρασα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη ψυχολογικά, αλλά τώρα που έχω το γιο μου, αισθάνομαι πιο δυνατή και πως ό,τι κι αν γίνει θα βρίσκεται πάντα μια λύση.

Όσο για τα φάρμακα, δεν ξέρω όμως αν είναι επικίνδυνα, θέλεις να μας πεις περισσότερα;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες μας κ με επιλογές που μας αξίζουν πλέον.Σπορίδιο όλες εδω μεσα πανω κατω παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζουμε.εμένα μου κανε μαύρη την εξκυμοσύνη με τις παράνοιες του κ για χρήματα μου χε πει να δίνει 100ε που δεν ε΄χτηκα κ τώρα συζεί με καποια κ περιμένει κ άλλο παιδί κ ο γιος μου είναι 9 μηνών κ ειχε να τον δει απο 4.τον είδε το παιδί πριν 2 βδομάδες κ δεν τον γνώρισε!!!τοσα που χω περάσει θα τον έπνιγα με τα ίδια μου τα χέρια.πρέπει να σαι δυνατή.τον Οκτώβρη που πρωτο μπήκα εδω μέσα ήμουν χαμένη,πελαγωμένη...μετά πήγα κ σε μια δικηγόρο που απο δω μεσα βρήκα κ σιγά σιγά άρχισα να δυναμώνω.κ γω πονάω,οργίζομαι,κλαίω,λέω που τοποθέτησα τον εαυτό μου αγχόνομαι οικονομικά αλλά προσπαθώ να με δυναμώνω.θα πανε όλα καλα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πας στο συλλογο αυτο.Αν θελεις την ηρεμια σου σε οποιο βαθμο μπορεις να την εχεις ετσι που σε ακουω εκει δεν θα πας.

 

Καλημέρα σας το φαρμακα που επαιρνα ηταν αντιεπιληπτικά τωρα τα χω κοψει μεχρι να δουμε αν εμφανιστει καποια κριση. Οσον αφορα τον οργανισμό Η αγκαλιά γιατι να μην απευθυνθώ??? δεν θα τα βγαλω ακρη διαφορετικά δεν εχω τους πορους κ δεν μου φτανουν τα λεφτα αν επιλεξω να μεινω μονη να χω και πανες και γαλατα κλπ εκει σε βοηθανε μου παν με αυτα ξερεις κατι παραπανω??. Μετεπειτα ποιος θα κραταει ποιος θα περνει το μωρο οταν οι δημοτικοι σταθμοι ειναι μεχρι τις 3 ολα μου φενονται βουνο για babysitting δεν το συζητω να εχω περιθωριο να πληρωνω δεν ξερω πραγματικα τι να κανω σκεφτομαι μεχρι κ να δωσω το παιδι σε εκεινον βεβαια δεν ξερω αν θα αντεξω αλλα αυτη την στιγμή ολα τα σκευτομαι:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά σε όλες μας κ με επιλογές που μας αξίζουν πλέον.Σπορίδιο όλες εδω μεσα πανω κατω παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζουμε.εμένα μου κανε μαύρη την εξκυμοσύνη με τις παράνοιες του κ για χρήματα μου χε πει να δίνει 100ε που δεν ε΄χτηκα κ τώρα συζεί με καποια κ περιμένει κ άλλο παιδί κ ο γιος μου είναι 9 μηνών κ ειχε να τον δει απο 4.τον είδε το παιδί πριν 2 βδομάδες κ δεν τον γνώρισε!!!τοσα που χω περάσει θα τον έπνιγα με τα ίδια μου τα χέρια.πρέπει να σαι δυνατή.τον Οκτώβρη που πρωτο μπήκα εδω μέσα ήμουν χαμένη,πελαγωμένη...μετά πήγα κ σε μια δικηγόρο που απο δω μεσα βρήκα κ σιγά σιγά άρχισα να δυναμώνω.κ γω πονάω,οργίζομαι,κλαίω,λέω που τοποθέτησα τον εαυτό μου αγχόνομαι οικονομικά αλλά προσπαθώ να με δυναμώνω.θα πανε όλα καλα....

 

 

Δεν μπορω να με δυνατη τωρα μου φενεται αδυνατον εχω πολλες φοβιες..ενα παιδι ειναι μεγαλος αγωνας κ ευθυνη. Ειδα οτι εισαι απο ικαρια η γιαγια μου ηταν απο ικαρια κ εχω καποιους συγγενεις αλλα οχι εξ αιματος η θετη μητερα της μητερας μου ηταν απο ικαρια αλλα εχω παει μια φορα στα 13 μεγαλη ιστορια κανεις δεν μας κοιταξε οταν ειχε πεθανει ο πατερας μου επαφες τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

οι δημοτικοι σταθμοι της ηλιουπολης παιρνουν πανω απο 18 μηνων οποτε ακυρο ουτως η αλλως....

δηλαδη αυτος ο συλλογος θα σε προμηθευει με ολα????? μακαρι αν και δυσκολο μου ακουγεται

η μανα σου ανημπορη λες, δε μπορει με τιποτα να σε υποστηριξει?

οσο δυσκολο και αν ειναι , στον αδελφο σου θα μπορουσες να μεινεις?

Ο πατερας, οι γονεις του το ξερουν, σε ξερουν? ειναι γειτονες?

Νομιζω οτι τα εχεις απιστευτα μπερδεμενα μεσα σου και πρεπει εσυ να αποφασισεις τι θελειςσ τη τελικη

Αλλα κανω το παιδι δε μπορω και το πασαρω...καλο ειναι να το βγαλεις απο το μυαλουδακι σου.....

Εισαι 32 και οχι 18, χαλαρωσε λιγο και προχωρα μπροστα......

Ηλιουπολη ειμαι οπως καταλαβες.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σπορίδιο, κι εγώ παρόμοια προβλήματα έχω όσον αφορά το οικονομικό μέρος και την κατοικία. Έμενα σε ένα πολύ μικρό δυάρι ως εργένισσα και τώρα μένω με το μωρό στο ίδιο αυτό σπίτι, με ενοίκιο φυσικά. Δεν έχω τίποτα σε ιδιοκτησία, έχω απλά μια δουλειά με ένα μισθό και με βοηθάει η μητέρα μου, αλλά μη φανταστείς ότι σκοτώνεται κιόλας. Ο πατέρας μου έχει πεθάνει και ο πρώην σύντροφος, ναι μεν έχει αναγνωρίσει το μωρό, αλλά παρόλο που συμφωνήσαμε σε ένα ποσό διατροφή, δεν έχει δώσει τίποτα μέχρι τώρα.

Μακάρι να σου δώσει έστω τα 150 και αν θέλεις να το αναγνωρίσει. Εγώ περισσότερο έκανα την αναγνώριση για να έχει το παιδί και τη βρετανική υπηκοότητα μιας και ο πατέρας του είναι άγγλος, καθώς και για την ψυχολογία του παιδιού όταν μεγαλώσει. Διαφορετικά, δεν θα με ενδιέφερε.

Κι εγώ σαν εσένα βουνό τα έβλεπα, πέρασα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη ψυχολογικά, αλλά τώρα που έχω το γιο μου, αισθάνομαι πιο δυνατή και πως ό,τι κι αν γίνει θα βρίσκεται πάντα μια λύση.

Όσο για τα φάρμακα, δεν ξέρω όμως αν είναι επικίνδυνα, θέλεις να μας πεις περισσότερα;

 

Ειμαστε στην ιδια θεση καπως ετσι μου τα λες κ πως τα καταφερες με παιδικο σταθμο με την δουλεια μονη εγω οπως κ να χει δενε ιναι σπιτι να μενεις εκει που μενω με πλακωνει πλεον το ιδιο το σπιτι ψυχολογικα προσωπικα τα λεφτα που περνω ειναι 820 ευρω βγαζοντας ενοικιο μεταφορα με μετρο λεωφορια κλπ και νερο φως τι μενει...:cry:

Τα φαρμακα ναι ειναι επικυνδυνα τα αντιεπιλυπτικα ειναι αλλα ολοι παιζουν με ποσοστα 1%-6% και μια γενετηστρια απο το αλεξανδρας που ξεφυγε μου πε για 20% παραλογο βεβαια φανηκε σε ολους αυτο το ποσοστο αλλα ποτε δεν ξερεις, συνολο ολα μαζι γιατι επερνα κ κατι αλλα φαρμακα λιγο πριν την εγκυμοσυνη πιθανον να εμφανιστει προβλημα ειτε εγκεφαλικο ειτε κατι αλλο που παρουσιαζουν τετοια φαρμακα τωρα θα κανω την αμνιοπαρακεντηση κ βλεπουμε βεβαια ολα αυτα δεν με καθοδηγησε κανεις ολοι μου μιλαγαν για 1% οπως κ ο νευρολογος και εφτασα να κανω αυχενικη γιανα μαθω οτι πρεπει να παω σε γενετιστη....πολυ αγχος πολυ στεναχωρια και φοβος για ολα..Δεν ξερω αν πηρα την σωστη αποφαση για μενα κ το μωρο ολα με τρομαζουν κ με πιεζουν. Δεν ξερω αν θα βρω δυναμη με το μωρο εχω τρομερες φοβιες για το αυριο.:(

Link to comment
Share on other sites

οι δημοτικοι σταθμοι της ηλιουπολης παιρνουν πανω απο 18 μηνων οποτε ακυρο ουτως η αλλως....

δηλαδη αυτος ο συλλογος θα σε προμηθευει με ολα????? μακαρι αν και δυσκολο μου ακουγεται

η μανα σου ανημπορη λες, δε μπορει με τιποτα να σε υποστηριξει?

οσο δυσκολο και αν ειναι , στον αδελφο σου θα μπορουσες να μεινεις?

Ο πατερας, οι γονεις του το ξερουν, σε ξερουν? ειναι γειτονες?

Νομιζω οτι τα εχεις απιστευτα μπερδεμενα μεσα σου και πρεπει εσυ να αποφασισεις τι θελειςσ τη τελικη

Αλλα κανω το παιδι δε μπορω και το πασαρω...καλο ειναι να το βγαλεις απο το μυαλουδακι σου.....

Εισαι 32 και οχι 18, χαλαρωσε λιγο και προχωρα μπροστα......

Ηλιουπολη ειμαι οπως καταλαβες.....

 

18 μηνων ??? οποτε δεν εχω καμια ελπιδα να μεινω μονη ποιος θα κραταει το παιδι με τον αδερφο μου θα μπορουσα να μεινω αλλα οχι εκει που ναι τωρα δηλ περαμα και γω δουλευω βορεια προαστια , ειναι αδυνατον και οι καταστασεις ειναι λιγο μπερδεμενες κ καποια πραγματα ανεξελεκτα εκει μεσα απο πλευρας κ οικονομικου κ καθαριοτητας και προγραμματος κ ολα. Βασικά φρικαρα κ μονο που πηγα για λιγες μερες. Επειδη εχει κλεισει συμβολαιο 2 χρονια ο αδερφος μου ομως δεν μπορει να φυγει τωρα, αν και μου παν κατι γνωστοι μου λογω ανωτερο βιας μπορει ισως πρεπει να ρωτησω καποια-ον δικηγορο. Η Αγκαλιά σε προμυθευει απο οσο μου πε η κοινωνικη λειτουργος με γαλατα πανες τροφιμα ρουχα κλπ για 2 χρονια αρκει να πας αυτα που θελουν κ απο κει κ περα σε βοηθανε ετσι μου παν. Η μανα μου μενει σε ξενωνα με επιδομα της προνοιας οικονομικα λιγα πραγματα δεν ειναι κ τοσο ψυχολογικα κ απο υγεια καλα κ να μενα μαζι της ειναι πολλα τα προβληματα κ εκει.:cry: 32 ειμαι αλλα με ενα σωρο πραγματα κ προβληματα σε ολη μου την διαρκεια τα χω χαμενα κ ψυχολογικα δεν ειμαι καλα τωρα με ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσακι ηταν απο 8 μηνων και απο το σεπτεμβρη το αλλαξαν στους 18!!!! ο αναγν@στου αφησε το στιγμα του και στους παιδικους!!!! να το ξαναλλαξουν δυσκολο το κοβω τωρα....εδω φοβαμαι παντα αν θα τα παρουν η οχι στη νεα σεζον....

το ατιμο οικονομικο ειναι που σε τσακιζει, αν ειχες τουλαχιστον τη μανα σου κατι θα γινοτανε.....

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι "ασχετο"

οι δημοι στελνουν ατομα να δουν τις οικογενειες πως ειναι κλπ?

γιατι μου ελεγε η νταντα οτι φερνουν κοινωνικο λειτουργο παντα

εμενα ποτε δε φανηκε κανενας να ρωτησει κατι

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι "ασχετο"

οι δημοι στελνουν ατομα να δουν τις οικογενειες πως ειναι κλπ?

γιατι μου ελεγε η νταντα οτι φερνουν κοινωνικο λειτουργο παντα

εμενα ποτε δε φανηκε κανενας να ρωτησει κατι

 

 

Οι δημοι στελνουν κοινωνικους λειτουργούς σε οικογενειες απο μονοι τους? πως γινεται αυτο πρεπει να χεις προβλημα κ να το δηλωσεις λογικα δεν το ξερω αυτο, αλλα κ παλι περιμενεις απο το ελληνικο κρατος ενδιαφερον για τα κοινωνικα θεματα?

Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσακι ηταν απο 8 μηνων και απο το σεπτεμβρη το αλλαξαν στους 18!!!! ο αναγν@στου αφησε το στιγμα του και στους παιδικους!!!! να το ξαναλλαξουν δυσκολο το κοβω τωρα....εδω φοβαμαι παντα αν θα τα παρουν η οχι στη νεα σεζον....

το ατιμο οικονομικο ειναι που σε τσακιζει, αν ειχες τουλαχιστον τη μανα σου κατι θα γινοτανε.....

 

Δηλ αγοράκια δεν περνανε απο 8 μηνων ?? γιατι για αγορακι μου λενε οτι εχω απο τωρα 2 διαφορετικοι γιατροι .Η μανα μου εχει τα δικά της θεματα λεει οτι θα βοηθησει αλλα ποσο...μαζι της νιωθω οτι θα τρεφω 2 στοματα αντι 1 οικονομικα δεν μπορει κ πολλα. δυσκολα τα πραγματα γιαυτο κ εχω πελαγωσει...:cry: και σκεφτομαι ακομα κ να το δωσω σε εκεινον κ οχι να το πασαρω:( ειναι θεμα πως θα ναι το μωρο και που θα ναι καλητερα, θα ναι πολυ μακρια παρα πολυ μακρια ομως κ δεν ξερω ποτε κ πως θα το βλεπω επαφες με οικογενεια του δεν εχω τωρα γιατι κ μονος του αποκλειτε να μπορει να το μεγαλωσει ...ειλικρινα δεν ξερω τι θα ναι το καλητερο για το μωρο.:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα sporidio! Τα προβληματα σου ειναι πολλα και φυσικα θα εχεις αγχος αλλα πρεπει να ηρεμισεις λιγο κοριτσι μου!

Ειπες οτι σου περναει απο το μυαλο να δωσεις το παιδι στον πατερα του αλλα απο οτι ειπες ο πατερας του δεν ηθελε καν να το κρατησεις...

Το παιδι αυτο το ηθελες μονο εσυ και για να το κρατησες σημαινει οτι το ηθελες πραγματικα αφου εχεις τοσα προβληματα. Θυμησου λοιπον ολα αυτα τα θετικα συναισθηματα αγαπης που ενιωσες για το σπορακι σου και μην το βλεπεις σαν βαρος.

Να ευχαριστηθεις την εγκυμοσυνη σου, εχεις 5 μηνες μπροστα σου για να οργανωθεις, σιγα σιγα θα βρεις την ακρη και με το σπιτι και με το που θα αφηνεις το παιδακι σου οταν δουλευεις.

Να εισαι αισιοδοξη και δυνατη, μπορεις!! Παρε τα πανω σου, η ζωη σου δεν ηταν ευκολη αλλα τα καταφερες μια χαρα ως τωρα, οποτε χαμογελα, συνεχισε να ψαχνεις τι δικαιουσε με βαση το εισοδημα σου απο το δημο και απο οργανισμους και πιστεψε το, ολα καλα θα πανε! Ηρεμησε!

Link to comment
Share on other sites

σορυ για το πασαρω...αλλα ειναι δικο σου το παιδι και ΘΑ το κρατησεις ΕΣΥ, ενταξει?

δε κανουμε ενα παιδακι για να το δωσουμε, αφησουμε η οτι αλλη εκφραση θελεις

αν η μαμα σου μπορει , εχεις λυση βρε κοπελια, αλλιως πως θα πορευτεις

η καθεσαι και δε δουλευεις (δυσκολο) η πληρωνεις ανθρωπο να στο μεγαλωσει (πιο δυσκολο)

εγω αυτο κανω και μαλλον θα το κανω για παρα πολλα χρονια ακομα

 

 

.....και τα κοριτσακια εξαιρουνται χιχιχιχιχιχι, οχι μονο τα αγορακια!!!!

εχεις μπροστα σου 5 μηνες και 2 λοχεια και 6 απο ΟΑΕΔ, εχεις χρονο να τα βαλεις ολα σε μια σειρα....υπομονη και κουραγιο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς Σπορίδιο, ένα ένα τα βήματα.

Πρώτον και κύριο, θα έχεις κάποιους μήνες άδεια για τον τοκετό, που αν με το αφεντικό σου έχεις καλή σχέση μπορεί να πάει μέχρι και ενάμιση σχεδόν χρόνο. Και θα στο αναλύσω ως εξής:

Μπορείς να δουλέψεις αν όλα είναι καλά ως το τέλος της εγκυμοσύνης και να κρατήσεις όσο το δυνατό περισσότερες μέρες για μετά που θα γεννηθεί με το καλό το μωρό σου, εγώ έτσι έκανα. Σταμάτησα ένα μήνα πριν γεννήσω και μετά είχα άλλους τρεις μήνες του ικα. Μετά κανόνισα το μειωμένο ωράριο που θα είχα για ενάμιση χρόνο στη δουλειά, να το πάρω μαζεμένο ως άδεια και βγήκαν άλλοι 3,5 με 4 μήνες. Και φυσικά υπάρχει η λύση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ που μπορείς να πάρεις μετά από όλους αυτούς τους μήνες. Εγώ ήταν να μην το πάρω αυτό γιατί είναι μόνο 700 ευρώ και δεν θα έβγαινα, αλλά σε πληροφορώ τώρα που έχω το μωρό μου το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω κι αυτό γιατί με τα επιδόματα που θα πάρεις μαζεμένα από το ικα, αν τα βάλεις στην άκρη μαζεύεται ένα σεβαστό ποσό κι επειδή τους πρώτους μήνες δεν έχεις έξοδα καθόλου με το παιδί πέρα από τις πάνες του - ελπίζω να αποφασίσεις να θηλάσεις, όχι για οικονομία αλλά για το καλό του παιδιού - δεν θα έχεις καθόλου σχεδόν έξοδα, παρά μόνο το ενοίκιό σου και τους λογαριασμούς καθώς και τα δικά σου έξοδα που λόγω του βρέφους θα είναι λιγοστά.

Όσον αφορά τους σταθμούς, κάθε καλοκαίρι γίνεται προκήρυξη όπου το κράτος επιδοτεί ιδιωτικούς σταθμούς και επιλέγονται γονείς ανάλογα με τα μόρια. Εμείς ως ανύπαντρες, έχουμε προτεραιότητα σε αυτά και πολλοί από τους ιδιωτικούς σταθμούς αυτούς παίρνουν από έξι μηνώ μωράκια και τα κρατάνε περισσότερες ώρες από τους δημόσιους.

Γι'αυτό σου λέω, ένα ένα βήμα τη φορά γιατί αλλιώς θα τρελαθείς, ήταν κάτι που έλεγα κι εγώ στον εαυτό μου όταν ήμουνα έγκυος. Δεν λέω ότι πάντα τα κατάφερνα, αλλά τουλάχιστον προσπάθησα να τα βάλω σε μια σειρά. Η μητέρα σου όταν γεννηθεί το μωρό να δεις που θα σε βοηθήσει, και μένα έτσι ήταν, όσο ήμουνα έγκυος ήμουνα μόνη μου αλλά τώρα έχει πάθει πλάκα με το μωρό. Ακόμα και να έρχεται να σου φτιάχνει ένα φαγητό και να σου κάνει καμιά δουλειά όπως επίσης να σε βοηθάει με το μπανάκι του μωρού είναι μεγάλη βοήθεια.

Κι εγώ θα έλεγα να μην απευθυνθείς ακόμα στην Αγκαλιά. Άσε να γεννήσεις με το καλό κι αν δεν βρεις λύση με όλα αυτά, το βλέπεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να ξεμπλοκάρεις, κι ό,τι άλλο εδώ είμαστε...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα sporidio! Τα προβληματα σου ειναι πολλα και φυσικα θα εχεις αγχος αλλα πρεπει να ηρεμισεις λιγο κοριτσι μου!

Ειπες οτι σου περναει απο το μυαλο να δωσεις το παιδι στον πατερα του αλλα απο οτι ειπες ο πατερας του δεν ηθελε καν να το κρατησεις...

Το παιδι αυτο το ηθελες μονο εσυ και για να το κρατησες σημαινει οτι το ηθελες πραγματικα αφου εχεις τοσα προβληματα. Θυμησου λοιπον ολα αυτα τα θετικα συναισθηματα αγαπης που ενιωσες για το σπορακι σου και μην το βλεπεις σαν βαρος.

Να ευχαριστηθεις την εγκυμοσυνη σου, εχεις 5 μηνες μπροστα σου για να οργανωθεις, σιγα σιγα θα βρεις την ακρη και με το σπιτι και με το που θα αφηνεις το παιδακι σου οταν δουλευεις.

Να εισαι αισιοδοξη και δυνατη, μπορεις!! Παρε τα πανω σου, η ζωη σου δεν ηταν ευκολη αλλα τα καταφερες μια χαρα ως τωρα, οποτε χαμογελα, συνεχισε να ψαχνεις τι δικαιουσε με βαση το εισοδημα σου απο το δημο και απο οργανισμους και πιστεψε το, ολα καλα θα πανε! Ηρεμησε!

 

To Μωρο ειμασταν δεν το θελουμε το θελουμε και ετσι πηγαινε σε ολη την διαρκεια λογω εντασεων οπως κ εγω ετσι ημουν αλλα δεν μπορεσα να το κανω...οταν επελεξα να μεινω μονη τοτε γυρισε κ μου πε να το ριξω ηταν ηδη 16 εβδομαδων οτι τον εδενα ετσι οτι τον κοροιδεψα, δεν γινοταν να το ριξω ηταν 16 εβδομαδων φοβομουν κ εγω η ιδια μετα τις επιπτωσεις ασε που δεν ηταν νομιμο πλεον κ νομιζε οτι τον κοροιδευω. Το παιδι ειπα να το δωσω αν δεν μπορω να το μεγαλωσω το βλεπω οντως σαν βαρος τωρα με τρελενει το γεγονος αυτο. Δεν καταφερα τπτ το μονο που καταφερα ειναι να χω εφιαλτες πλεον κ να φοβαμαι.

Link to comment
Share on other sites

σορυ για το πασαρω...αλλα ειναι δικο σου το παιδι και ΘΑ το κρατησεις ΕΣΥ, ενταξει?

δε κανουμε ενα παιδακι για να το δωσουμε, αφησουμε η οτι αλλη εκφραση θελεις

αν η μαμα σου μπορει , εχεις λυση βρε κοπελια, αλλιως πως θα πορευτεις

η καθεσαι και δε δουλευεις (δυσκολο) η πληρωνεις ανθρωπο να στο μεγαλωσει (πιο δυσκολο)

εγω αυτο κανω και μαλλον θα το κανω για παρα πολλα χρονια ακομα

 

 

.....και τα κοριτσακια εξαιρουνται χιχιχιχιχιχι, οχι μονο τα αγορακια!!!!

εχεις μπροστα σου 5 μηνες και 2 λοχεια και 6 απο ΟΑΕΔ, εχεις χρονο να τα βαλεις ολα σε μια σειρα....υπομονη και κουραγιο

 

 

Η μητερα μου μου λεει θα φερνω μια αλλη κοπελα να το κραταει...οποτε δεν ειναι ικανη να το κραταει κ θα πρεπει να μενει μαζι μου κ τα οικονομικα δεν βοηθανε να συντηρω κ εκεινη περνει υπνοτικα δεν τρωει καλα εχει πολλα θεματα που δεν θα με βοηθανε νομιζω. Απο την αλλη υπαρχει ο αδερφος μου με μια ακαταλληλη για μενα γυναικα κ μητερα αλλα δεν ειμαι εγω ικανη να το κρινω απλα το πως θα μεαλωνα εγω το παιδι αν ηουν στην θεση της θα ταν διαφορετικα γενκα επικρατει καταθλιψη το παιδι δεν τρωει στις ωρες που πρεπει κ αυτα που πρεπει τα οικονομικα δεν ειναι καλα γιατι εκεινη δεν δουλευει ειναι ξενη οποτε μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα ειμαι.5 μηνες και 2 λοχεια και 6 απο ΟΑΕΔ τι εννοεις 2 λοχεια ξερω τους 6 μηνες οαεδ κ 3 μηνες και ενας αδειας περιπου μαζι με γιορτες κλπ δεν ξερω ποσο παει. αλλα δεν μπορω να πληρωνω κ ανρθωπο να το κραταει αν μενω μονη ειναι αδυνατον...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κουκλα μου ο πατερας του δεν το θελει, δεν το θελει!! Το καλυτερο για το παιδι ειναι να μεγαλωσει με τη μαμα του που το ηθελε και το αγαπαει. Η μανα ειναι αναντικαταστατη! Γιατι το κρατησες? Δεν σου πηγαινε η καρδια να κανεις εκτρωση προφανως, αρα μεσα σου ηθελες να δωσεις ζωη σαυτο το παιδακι! Και καλα εκανες!Μην σε πιανει απελπισια, θα γινεις μανουλα, αγαπα το παιδακι σου και ηρεμησε!

Εχεις τη δουλεια σου, θα κατσεις σχεδον ενα χρονο με το μωρο σου, υπαρχουν και βρεφονηπιακοι και απο ολα. Σιγα σιγα, ενα ενα θα λυθουν!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Σπορίδιο, ένα ένα τα βήματα.

Πρώτον και κύριο, θα έχεις κάποιους μήνες άδεια για τον τοκετό, που αν με το αφεντικό σου έχεις καλή σχέση μπορεί να πάει μέχρι και ενάμιση σχεδόν χρόνο. Και θα στο αναλύσω ως εξής:

Μπορείς να δουλέψεις αν όλα είναι καλά ως το τέλος της εγκυμοσύνης και να κρατήσεις όσο το δυνατό περισσότερες μέρες για μετά που θα γεννηθεί με το καλό το μωρό σου, εγώ έτσι έκανα. Σταμάτησα ένα μήνα πριν γεννήσω και μετά είχα άλλους τρεις μήνες του ικα. Μετά κανόνισα το μειωμένο ωράριο που θα είχα για ενάμιση χρόνο στη δουλειά, να το πάρω μαζεμένο ως άδεια και βγήκαν άλλοι 3,5 με 4 μήνες. Και φυσικά υπάρχει η λύση του εξαμήνου του ΟΑΕΔ που μπορείς να πάρεις μετά από όλους αυτούς τους μήνες. Εγώ ήταν να μην το πάρω αυτό γιατί είναι μόνο 700 ευρώ και δεν θα έβγαινα, αλλά σε πληροφορώ τώρα που έχω το μωρό μου το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το κάνω κι αυτό γιατί με τα επιδόματα που θα πάρεις μαζεμένα από το ικα, αν τα βάλεις στην άκρη μαζεύεται ένα σεβαστό ποσό κι επειδή τους πρώτους μήνες δεν έχεις έξοδα καθόλου με το παιδί πέρα από τις πάνες του - ελπίζω να αποφασίσεις να θηλάσεις, όχι για οικονομία αλλά για το καλό του παιδιού - δεν θα έχεις καθόλου σχεδόν έξοδα, παρά μόνο το ενοίκιό σου και τους λογαριασμούς καθώς και τα δικά σου έξοδα που λόγω του βρέφους θα είναι λιγοστά.

Όσον αφορά τους σταθμούς, κάθε καλοκαίρι γίνεται προκήρυξη όπου το κράτος επιδοτεί ιδιωτικούς σταθμούς και επιλέγονται γονείς ανάλογα με τα μόρια. Εμείς ως ανύπαντρες, έχουμε προτεραιότητα σε αυτά και πολλοί από τους ιδιωτικούς σταθμούς αυτούς παίρνουν από έξι μηνώ μωράκια και τα κρατάνε περισσότερες ώρες από τους δημόσιους.

Γι'αυτό σου λέω, ένα ένα βήμα τη φορά γιατί αλλιώς θα τρελαθείς, ήταν κάτι που έλεγα κι εγώ στον εαυτό μου όταν ήμουνα έγκυος. Δεν λέω ότι πάντα τα κατάφερνα, αλλά τουλάχιστον προσπάθησα να τα βάλω σε μια σειρά. Η μητέρα σου όταν γεννηθεί το μωρό να δεις που θα σε βοηθήσει, και μένα έτσι ήταν, όσο ήμουνα έγκυος ήμουνα μόνη μου αλλά τώρα έχει πάθει πλάκα με το μωρό. Ακόμα και να έρχεται να σου φτιάχνει ένα φαγητό και να σου κάνει καμιά δουλειά όπως επίσης να σε βοηθάει με το μπανάκι του μωρού είναι μεγάλη βοήθεια.

Κι εγώ θα έλεγα να μην απευθυνθείς ακόμα στην Αγκαλιά. Άσε να γεννήσεις με το καλό κι αν δεν βρεις λύση με όλα αυτά, το βλέπεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να ξεμπλοκάρεις, κι ό,τι άλλο εδώ είμαστε...:P[/

 

Ολα με την σειρα δεν μπορω να τα ξεκαθαρισω γιατι δεν ξερω τι θα κανω με ποιον θα μεινω ακομα τι ειναι πιο καταλληλο. Ξερω οτι υπαρχει κ το μειωμενο ωραριο αλλα μετα δεν θα χω περιθωριο οταν το παω σε σταθμο να το περνω οπως κ φυσικα κ τωρα αν μεινω μονη λεμε η μανα μου με τι θα πηγαινοερχετε με ταξι να το παιρνει δεν γινονται αυτα καθε μερα...ηδη θα νιωθω οτι συντηρω 2 στοματα μαζι με το δικο μου τα τσιγαρα που θελει καθε μηνα σοκολατες επειδη δεν μπορει να καταπιει καλα απο ψυχολογικα.. Για τον θηλασμο καλα λες αλλα δεν ξερω πως θα με απο υγεια γιανα το θυλαζω το μωρο ενω θα περνω φαρμακα μαλλον , χωρις να με με φαρμακα ειναι κ λιγο επικινδυνο μην ξεχνας οτι τα φαρμακα με κρατανε να μην κανω σοβαρες κρισεις κ εχει ρυθμιστει μετα απο χρονια αυτο τωρα που δεν παιρνω πολλα μπορουν να συμβουν.

Για αυτο που λες για τους ιδιωτικους σταθμους που κανουν προκυρηξη δεν ειναι δωρεαν ετσι? γιατι ιδιωτικο δεν μπορω να πληρωνω οπως κ να χει. Στην αγκαλια ειναι καλο να απευθυνθω τωρα γιατι μετα δεν ξερω αν με αναλαβουν...δεν θα την βγαλω καθαρη νομζω αν δεν απευθυνθω δεν θα τα καταφερω , δινουν σημαντικη βοηθεια απο οσο λενε. Να πηγαινοερχετε η μητερα μου με ταξι απο τον ξενωνα μετα αν μεινω μονη δυσκολο, συνεχεια καθε μετα με ταξι θα θελει λεφτα γιατι δεν μπορει να μετακινηθει μονη εχει ζαλαδες...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κουκλα μου ο πατερας του δεν το θελει, δεν το θελει!! Το καλυτερο για το παιδι ειναι να μεγαλωσει με τη μαμα του που το ηθελε και το αγαπαει. Η μανα ειναι αναντικαταστατη! Γιατι το κρατησες? Δεν σου πηγαινε η καρδια να κανεις εκτρωση προφανως, αρα μεσα σου ηθελες να δωσεις ζωη σαυτο το παιδακι! Και καλα εκανες!Μην σε πιανει απελπισια, θα γινεις μανουλα, αγαπα το παιδακι σου και ηρεμησε!

Εχεις τη δουλεια σου, θα κατσεις σχεδον ενα χρονο με το μωρο σου, υπαρχουν και βρεφονηπιακοι και απο ολα. Σιγα σιγα, ενα ενα θα λυθουν!

 

Διαβασε τα προβληματα που υπαρχουν κ πες μου τι ν ακανω ιδιωτικοι σταθμοι δεν μπορω με εναν μισθο 820 ευρω με ενοικιο κιολας κ εξοδα μετακινησης κ ολα τα αλλα. σε δημοτικους παιρνουν απο 18 μηνων απο οσο ακουσα...:cry:

Link to comment
Share on other sites

οι ιδιωτικοι με επιδοτηση ειναι αλλο πραγμα

ειναι και αυτοι δωρεαν αμα επιλεγεις

περισσοτερα δε ξερω

 

ΚΑΙ

 

η καθε μια περασε και περναει τα λουκια της

βαλε κατω τις σκεψεις σου

θες να πας σε αυτο το συλλογο , πηγαινε

τωρα τι αλλο να σου πουμε

εχεις πεσει στο κενο για το τι θα συμβει μετα απο 12-15 μηνες κοριτσι

δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

οι ιδιωτικοι με επιδοτηση ειναι αλλο πραγμα

ειναι και αυτοι δωρεαν αμα επιλεγεις

περισσοτερα δε ξερω

 

ΚΑΙ

 

η καθε μια περασε και περναει τα λουκια της

βαλε κατω τις σκεψεις σου

θες να πας σε αυτο το συλλογο , πηγαινε

τωρα τι αλλο να σου πουμε

εχεις πεσει στο κενο για το τι θα συμβει μετα απο 12-15 μηνες κοριτσι

δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια

 

Εσυ ξέρεις κατι παραπάνω για αυτον τον Σύλλογο γατούλα?? γιατι μου λετε οχι??? απλα το βλεπω σαν χερι βοηθειας οχι το τι θα συμβει μετα απο 12 -15μηνες αλλα σε λιγους μηνες αποτο που θα μεινω αν θα μεινω μονη αν οχι με ποιον θα μεινω και που ναι εχω πεσει στο κενο γιαυτο τα λεω ολα:(

Link to comment
Share on other sites

οχι για το συλλογο δε γνωριζω απολυτως τιποτα

αφου νοιωθεις ετσι, να πας να μιλησεις μαζι τους και πες μας κιολας να ξερουν και οι υπολοιπες

πρωτη κινηση που θα μεινεις, εκει? αλλου

μετα τα βασικα, μια κουνια μια αλαξιερα, αμα κοιτας τις αγγελιες σιγουρα θα βρεις ατομα να σε βοηθησουν στα απολυτως απαραιτητα

τι να σου πω.....αυτα δε αναλυονται σε λιγες προτασεις ισως

για αρχη κατασταλαξε εσυ στο τι θελεις

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ολες εδω μεσα εχουμε βρεθει ψυχολογικα στη θεση σου, με αμφιβολιες για το αν θα τα καταφερουμε, πως θα τα βγαλουμε περα μονες μας αλλα τα καταφερνουμε! Δυσκολα αλλα η αγαπη μας για τα παιδια μας μας γεμιζει δυναμη!

Εισαι στην αρχη και εχεις πελαγωσει γιατι βαζεις χιλια δυο με το μυαλο σου αλλα πραγματικα πανω απο ολα η υγεια η δικη σου και του μωρου σου, για αυτο ηρεμησε!!

Λοιπον ας το δουμε πρακτικα, βγαζεις 820, μενεις Ηλιουπολη και δουλευεις Β. Προαστεια. Αφου το σπιτι ειναι ακαταλληλο αρα πρεπει να μετακομισεις, οποτε κοιτα να ειναι κοντα στη δουλεια σου για να γλιτωνεις μεταφορικα. Οπως στο Μενιδι, δεν ειναι η καλυτερη περιοχη αλλα εχει φθηνα ενοικια και οι σταθμοι εκει ισως ειναι φθηνοτεροι και ειναι κοντα στα β.προαστεια.

Οσο αφορα τα οικονομικα βοηθηματα απο την Προνοια ή τον οργανισμο αγκαλια που λες δεν τα ξερω αλλα μου ακουγονται πολυ καλη βοηθεια ολα αυτα που προσφερει. Θα το αναγνωρισει ο πατερας του? Αν σου δινει τα 150 που ειπε θα καλυπτουν τα μηνιαια εξοδα του μωρου και θα περισευουν!

Τωρα νιωθεις οτι πνιγεσαι αλλα αληθεια σιγα σιγα θα σου ερθουν ιδεες και λυσεις, τωρα εχεις μπλοκαρει, ειναι και οι ορμονες... Ο πανικος δεν ειναι καλος συμβουλος και βλαπτει την υγεια! Για αυτο χαμογελα! Θετικη σκεψη, νεα εισαι, γερη να εισαι και θα τα καταφερεις!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...