Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

...'Οσο σε διαβάζω, τόσο περισσότερο προβληματίζομαι για τη σχέση που περιγράφεις βρε Σπόρε... Μια και είμαστε άγνωστοι εδώ, μήπως θα θελες να μας πεις τι ακριβώς σου εχει κανει ή πει και σ έχει χαλάσει τόσο? Γιατί προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να παίζει κι απ την πλευρά του, κι όμως μπερδεύομαι... εννοώ: τι μπορεί να θέλει κάποιος που δεν ειναι παντρεμένος (αρα δεν έχει τυπική υποχρέωση), περιμένει παιδί και άρα φουλ ευθύνες & αλλαγές στη βολή του, κι όμως μένει και προσπαθεί να τα βρείτε οπως λες, τι μπορεί να θέλει άλλο από εσένα την ίδια??? Γιαυτό λέω αν θες να μοιραστείς μαζί μας το τι ακριβώς έγινε που σε χάλασε τόσο πολύ και σε πάγωσε, μπας και βγάλουμε άκρη & σε συμβουλέψουμε ορθότερα.

Κατα τ άλλα, η δική μου συμβουλή είναι ν αφήσεις τον φόβο (για όλα ) στην άκρη και να προχωρήσεις με την αγάπη. Γιατί αυτά που φοβόμαστε, άθελα μας τα καλούμε κοντά μας και μόνο που τα σκεφτόμαστε & αγχωνόμαστε γιαυτά. Αντίθετα η θετική σκέψη, καλεί καθε θετικό αποτέλεσμα κοντά μας. Και τελικά ο φόβος μπορεί να πιάσει μόνο όσο χώρο του επιτρέπει η απώλεια της αγάπης μέσα μας. Οσο περισσότερο αγαπάμε, τόσο λιγότερος τόπος μένει για τον φόβο. Η επιλογή ειναι δική μας: μπορούμε να διαλέξουμε να ζήσουμε στο φόβο ή στην αγάπη. Με τα δικά σου δεδομένα, ειλικρινά (& αν δεν συντρέχει άλλος σοβαρός λόγος να επιλέξεις αλλιώς) θα σου πρότεινα το δεύτερο: Αγάπη για το παιδί που περιμένεις, αγάπη για τον μπαμπά του, αλλά κυρίως ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! Πρέπει να πιστέψεις πως αξίζεις κάθε καλό στη ζωή σου & κυρίως αυτό το θαυματάκι που συμβαίνει μέσα σου: δημιουργείς Άνθρωπο! Και το αξίζεις! Αξίζεις αγάπη, στοργή, βοήθεια, καλοσύνη, σεβασμό, όλα αυτά ειναι δικαιωματικά δικά σου, ΤΑ ΑΞΙΖΕΙΣ!

 

Με παγωσε η ιδια η αντιμετωπιση κ ο χαρακτηρας του αρχικα αρχικα δεν ηθελε το παιδι ειπε ν ατου υπογραψω χαρτι κλπ μετα τα γυρισε και ειμασταν ετσι ολο τσακωμους βασικα 1 καλα και 3 οχι.

Η επιθετικοτητα του χαρακτηρα του οι διαφορετικες ιδεες του περι γυναικων,ο ψυχολογικος πολεμος και το κραταω μανιατικο γι αμερες. Φυσικα εμπιστοσυνη δεν υπαρχει κ η αλλαγη του πανω σε μενα ηρθε σιγα σιγα και μετα απο απειλες τσακωμους κ λεγομενα διαφορα για μενα κ το παιδι..παντα χτυπαγε πραγματα απο την αρχη.

Προσωπικα ηρθαν στιγμες που φοβομουν να κανω οτιδηποτε σε μενα και ζωντας σε μια γκαρσονιερα μαζι του...πιεστηκα πολυ. Δεν ξερω ειλικρινα τι πιστευει εκεινος κ ερωτευμενος ειναικ θελει να ναι μ αζι μου , ισως του δινω κ γω ελπιδες τελκα που με μαζι του , ενω δεν ειμαι ερωτευμενη κ δεν τον αγαπαω οπως κ το παιδι εφτασα να το νιωθω ετσι συν οτι ειμαι κ αρρωστη στην υγεια μου ολα αυτα με επιβαρυνουν μεσα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η επιθετικοτητα του χαρακτηρα του οι διαφορετικες ιδεες του περι γυναικων,ο ψυχολογικος πολεμος και το κραταω μανιατικο γι αμερες. Φυσικα εμπιστοσυνη δεν υπαρχει κ η αλλαγη του πανω σε μενα ηρθε σιγα σιγα και μετα απο απειλες τσακωμους κ λεγομενα διαφορα για μενα κ το παιδι..παντα χτυπαγε πραγματα απο την αρχη.

Προσωπικα ηρθαν στιγμες που φοβομουν να κανω οτιδηποτε σε μενα και ζωντας σε μια γκαρσονιερα μαζι του...πιεστηκα πολυ. Δεν ξερω ειλικρινα τι πιστευει εκεινος κ ερωτευμενος ειναικ θελει να ναι μ αζι μου...

Αρκετά απ αυτά που περιγράφεις σημαίνουν πως ο τύπος σου έχει ασκήσει ηθική παρενόχληση, άσχετα με το αν την αντιλήφθηκες ως τέτοια. Ηθική παρενόχληση ειναι χονδρικά, όταν κάποιος μας κρίνει συχνά προσπαθόντας να μας μειώσει ηθικά, γίνεται επιθετικός (στα λόγια ή στην πράξη), προσπαθεί να επιβάλει τις ιδέες του πάνω μας με πλάγιους τρόπους (μούτρα, προσπάθεια για να νιώσουμε ενοχές κλπ), περνάει από το άγριο στο γλυκό και μας κατηγορεί συστηματικά για τα ζόρια της σχέσης, μας υποτιμά συχνά και με ασήμαντες αφορμές, δηλώνει πως φταίμε εμείς για την αρνητική του συμπεριφορά, προσπαθόντας με όλα αυτά να μας υποχειριάσει και να μας χειριστεί. Αν ειναι αυτή η περίπτωση (εσύ το ξέρεις καλυτερα απ όλους αυτό), η συμβουλή μου ειναι συζήτησε το με ψυχολόγο, ιδανικά μπροστά του & ανάλογα με την αντίδραση του δράσε. Σορυ που στο χαλάω κούκλα μου, αλλά δε μ αρέσει αυτό που περιγράφεις...καθόλου όμως. Μακάρι να κάνω λάθος...

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει και βία Σπόρε? λεκτική ή πρακτική? Οι απειλές τι τύπου ήταν? Έχει πραγματοποιήσει ποτέ καμιά?

 

Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις πως είναι ερωτευμένος μαζί σου? (δεν το αμφισβητώ, απλά ρωτάω αν έχεις ουσιαστικά στοιχεία γιαυτό, ή απλά είναι αυτό που εκείνος δηλώνει)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα σε όλους/ες!

 

Ο λόγος που επικοινωνώ μαζί σας είναι γιατί βρίσκομαι αντιμέτωπη με ένα δύσκολο δίλημμα από την Πέμπτη (17/2) και θα ήθελα την γνώμη σας ...

 

Κάνοντας κάποιες τυχαίες εξετάσεις (υπέρηχο για άσχετο λόγο) μου είπαν ότι είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι!

 

1ον Γιατί έπαιρνα προφυλάξεις

2ον Γιατί έχω χωρίσει πάνω από ένα μήνα με τον σύντροφό μου (μια σύντομη γνωριμία χωρίς μέλλον γι'αυτό και του ζήτησα να χωρίσουμε)

3ον Γιατί είμαι άνεργη

4ον Γιατί είμαι 40 χρονών

5ον Γιατί ποτέ δεν με είχε απασχολήσει το θέμα του παιδιού ή/και του γάμου (το είχα πάρει απόφαση ότι παιδί δεν θα έκανα και ο γάμος δεν μου πάει καθόλου σαν χαρακτήρας)

 

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι αλλά δεν θέλω να σας κουράζω ...μένουμε στα βασικά ... η οικογένειά μου με στηρίζει σε όποια απόφαση και αν πάρω ...και πρέπει να αποφασίσω μέσα στις επόμενες μέρες για το αν θα προχωρήσω σε άμβλωση (δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου μέχρι σήμερα) ή όχι ... μου φαίνεται αδιανόητο να γίνω μάνα ...είναι κάτι τελείως ξένο σε μένα (δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσετε αλλά το βιολογικό μου ρολόι δεν χτύπησε ποτέ και δεν θα έλεγα ότι τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στα παιδιά μια που τα προτιμώ μακρυά μου ...)

 

Όμως ...άκουσα την καρδιά του να χτυπάει ... για κάποιο ανεξήγητο λόγο ήρθε και παλεύει για να μείνει στη ζωή (αυτή πιθανότατα να είναι και η τελευταία ευκαιρία για μένα λόγο ηλικίας και νοοτροπίας) ... μου είναι από την μία εξαιρετικά δύσκολο να του αφαιρέσω το δικαίωμα να ζήσει και να είμαι δίπλα του ... και αδιανόητο από την άλλη να το φέρω στη ζωή ... δυστυχώς ο χρόνος περνάει και πρέπει να αποφασίσω άμεσα ...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρα σε όλους/ες!

 

Ο λόγος που επικοινωνώ μαζί σας είναι γιατί βρίσκομαι αντιμέτωπη με ένα δύσκολο δίλημμα από την Πέμπτη (17/2) και θα ήθελα την γνώμη σας ...

 

Κάνοντας κάποιες τυχαίες εξετάσεις (υπέρηχο για άσχετο λόγο) μου είπαν ότι είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι!

 

1ον Γιατί έπαιρνα προφυλάξεις

2ον Γιατί έχω χωρίσει πάνω από ένα μήνα με τον σύντροφό μου (μια σύντομη γνωριμία χωρίς μέλλον γι'αυτό και του ζήτησα να χωρίσουμε)

3ον Γιατί είμαι άνεργη

4ον Γιατί είμαι 40 χρονών

5ον Γιατί ποτέ δεν με είχε απασχολήσει το θέμα του παιδιού ή/και του γάμου (το είχα πάρει απόφαση ότι παιδί δεν θα έκανα και ο γάμος δεν μου πάει καθόλου σαν χαρακτήρας)

 

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι αλλά δεν θέλω να σας κουράζω ...μένουμε στα βασικά ... η οικογένειά μου με στηρίζει σε όποια απόφαση και αν πάρω ...και πρέπει να αποφασίσω μέσα στις επόμενες μέρες για το αν θα προχωρήσω σε άμβλωση (δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου μέχρι σήμερα) ή όχι ... μου φαίνεται αδιανόητο να γίνω μάνα ...είναι κάτι τελείως ξένο σε μένα (δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσετε αλλά το βιολογικό μου ρολόι δεν χτύπησε ποτέ και δεν θα έλεγα ότι τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στα παιδιά μια που τα προτιμώ μακρυά μου ...)

 

Όμως ...άκουσα την καρδιά του να χτυπάει ... για κάποιο ανεξήγητο λόγο ήρθε και παλεύει για να μείνει στη ζωή (αυτή πιθανότατα να είναι και η τελευταία ευκαιρία για μένα λόγο ηλικίας και νοοτροπίας) ... μου είναι από την μία εξαιρετικά δύσκολο να του αφαιρέσω το δικαίωμα να ζήσει και να είμαι δίπλα του ... και αδιανόητο από την άλλη να το φέρω στη ζωή ... δυστυχώς ο χρόνος περνάει και πρέπει να αποφασίσω άμεσα ...

 

Ευχαριστώ

Kαλημερα!Θελω να σου ευχηθω πολυ καλη τυχη σε οτι κι αν αποφασισεις!Δεν θελω να πω την προσωπικη μου γνωμη γιατι δεν μπορω να παρεμβω σε μια τοσο προσωπικη αποφαση.Ομως επειδη τοποθετηθηκες ξεκαθαρα,με λογο σαφη και με εξαιρετικη αυτογνωσια,κι επειδη λογω δουλειας εχω εμπειρια,θελω να σου πω ενα συμπερασμα που εχω βγαλει μετα απο τοσα χρονια.Γυναικες σαν κι εσενα γινονται ΑΡΙΣΤΕΣ μητερες.Μην σου φανει καθολου περιεργο!Οι λογοι ειναι πολλοι και δυσκολο να αναλυθουν μεσα απο ενα post αλλα πιστεψε με για σενα θα στοιχηματιζα;) Οτι καλυτερο σου ευχομαι!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά χαρα σε όλους/ες!

 

Ο λόγος που επικοινωνώ μαζί σας είναι γιατί βρίσκομαι αντιμέτωπη με ένα δύσκολο δίλημμα από την Πέμπτη (17/2) και θα ήθελα την γνώμη σας ...

 

Κάνοντας κάποιες τυχαίες εξετάσεις (υπέρηχο για άσχετο λόγο) μου είπαν ότι είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι!

 

1ον Γιατί έπαιρνα προφυλάξεις

2ον Γιατί έχω χωρίσει πάνω από ένα μήνα με τον σύντροφό μου (μια σύντομη γνωριμία χωρίς μέλλον γι'αυτό και του ζήτησα να χωρίσουμε)

3ον Γιατί είμαι άνεργη

4ον Γιατί είμαι 40 χρονών

5ον Γιατί ποτέ δεν με είχε απασχολήσει το θέμα του παιδιού ή/και του γάμου (το είχα πάρει απόφαση ότι παιδί δεν θα έκανα και ο γάμος δεν μου πάει καθόλου σαν χαρακτήρας)

 

Υπάρχουν και άλλοι λόγοι αλλά δεν θέλω να σας κουράζω ...μένουμε στα βασικά ... η οικογένειά μου με στηρίζει σε όποια απόφαση και αν πάρω ...και πρέπει να αποφασίσω μέσα στις επόμενες μέρες για το αν θα προχωρήσω σε άμβλωση (δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου μέχρι σήμερα) ή όχι ... μου φαίνεται αδιανόητο να γίνω μάνα ...είναι κάτι τελείως ξένο σε μένα (δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσετε αλλά το βιολογικό μου ρολόι δεν χτύπησε ποτέ και δεν θα έλεγα ότι τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια στα παιδιά μια που τα προτιμώ μακρυά μου ...)

 

Όμως ...άκουσα την καρδιά του να χτυπάει ... για κάποιο ανεξήγητο λόγο ήρθε και παλεύει για να μείνει στη ζωή (αυτή πιθανότατα να είναι και η τελευταία ευκαιρία για μένα λόγο ηλικίας και νοοτροπίας) ... μου είναι από την μία εξαιρετικά δύσκολο να του αφαιρέσω το δικαίωμα να ζήσει και να είμαι δίπλα του ... και αδιανόητο από την άλλη να το φέρω στη ζωή ... δυστυχώς ο χρόνος περνάει και πρέπει να αποφασίσω άμεσα ...

 

Ευχαριστώ

 

πιστευω οτι στην θεση σου αν ημουν θα το κρατουσα....

βεβαια ο καθε ενας εχει δικη του αποψη (δεν μπορω να ξερω τον τροπο ζωης σου)με βαση τον εαυτο μου θα το κρατουσα

προσφατα ειδα σε βιντεακι πως γινετε μια εκτρωση και επαθα σοκ!!!!

μετα απο αυτο το βιντεο ενας λογος παραπανω.....

καποτε ημουν της αποψης ελευθερη και ωραια....

οταν εμαθα οτι κυοφορουσα τρομαξα και φοβηθηκα(εγιναν ολα πολυ γρηγορα )

μετα τον ερχομο του μωρου εχω γινει 1000 φορες πιο δυνατη και δεν το μετοιωσα ποτε.......

ειναι μια αποφαση ζωης!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Οι περισσότερες σε αυτό το θέμα με τον άλφα ή βήτα τρόπο έχουμε βρεθεί αντιμέτωπες με μια τέτοια κατάσταση...Οι λεπτομέρειες διαφέρουν...

Δεν ξέρω να σου πω τι απόφαση πρέπει να πάρεις, αλλά ένα ξέρω από τη δική μου εμπειρία...άλλαξε όλη μου η ζωή, όλη μου η προσωπικότητα, ήρθαν τα πάνω κάτω με τη γέννηση του γιου μου.

Και να φανταστείς ότι κι εγώ δεν ήμουνα η γυναίκα που επιθυμούσα διακαώς παιδιά, το αντίθετο μάλιστα, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μου...

Ναι, η καρδούλα του χτυπά, ήρθε σε αυτό τον κόσμο γιατί υπάρχει κάποιος λόγος...Δεν ξέρεις πώς θα νιώσεις όταν το πάρεις πρώτη φορά στην αγκαλιά σου...

Κουράγιο σε ό,τι αποφασίσεις, αλλά σκέψου καλά και αποφάσισε με βάση όλους τους παράγοντες που από ό,τι βλέπω τους σκέφτεσαι...

Εμείς, εδώ είμαστε για ό,τι θελήσεις...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Θελω να σου ευχηθω πολυ καλη τυχη σε οτι κι αν αποφασισεις!Δεν θελω να πω την προσωπικη μου γνωμη γιατι δεν μπορω να παρεμβω σε μια τοσο προσωπικη αποφαση.Ομως επειδη τοποθετηθηκες ξεκαθαρα,με λογο σαφη και με εξαιρετικη αυτογνωσια,κι επειδη λογω δουλειας εχω εμπειρια,θελω να σου πω ενα συμπερασμα που εχω βγαλει μετα απο τοσα χρονια.Γυναικες σαν κι εσενα γινονται ΑΡΙΣΤΕΣ μητερες.Μην σου φανει καθολου περιεργο!Οι λογοι ειναι πολλοι και δυσκολο να αναλυθουν μεσα απο ενα post αλλα πιστεψε με για σενα θα στοιχηματιζα;) Οτι καλυτερο σου ευχομαι!

 

sammyj Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, τον ζεστό και υποστηρικτικό σου λόγο. Να'σαι καλά!

 

πιστευω οτι στην θεση σου αν ημουν θα το κρατουσα....

βεβαια ο καθε ενας εχει δικη του αποψη (δεν μπορω να ξερω τον τροπο ζωης σου)με βαση τον εαυτο μου θα το κρατουσα

προσφατα ειδα σε βιντεακι πως γινετε μια εκτρωση και επαθα σοκ!!!!

μετα απο αυτο το βιντεο ενας λογος παραπανω.....

καποτε ημουν της αποψης ελευθερη και ωραια....

οταν εμαθα οτι κυοφορουσα τρομαξα και φοβηθηκα(εγιναν ολα πολυ γρηγορα )

μετα τον ερχομο του μωρου εχω γινει 1000 φορες πιο δυνατη και δεν το μετοιωσα ποτε.......

ειναι μια αποφαση ζωης!!!!!!:-P

 

"φασολακι" όπως τα λες είναι ...τρομοκρατήθηκα και εγώ ...δεν ήθελα ποτέ να έχω την ευθύνη ενός άλλου ανθρώπου ...εύχομαι να είσαι πάντα γερή και να χαίρεσαι το μωράκι σου ... Σ'ευχαριστώ.

 

Καλημέρα...

Οι περισσότερες σε αυτό το θέμα με τον άλφα ή βήτα τρόπο έχουμε βρεθεί αντιμέτωπες με μια τέτοια κατάσταση...Οι λεπτομέρειες διαφέρουν...

Δεν ξέρω να σου πω τι απόφαση πρέπει να πάρεις, αλλά ένα ξέρω από τη δική μου εμπειρία...άλλαξε όλη μου η ζωή, όλη μου η προσωπικότητα, ήρθαν τα πάνω κάτω με τη γέννηση του γιου μου.

Και να φανταστείς ότι κι εγώ δεν ήμουνα η γυναίκα που επιθυμούσα διακαώς παιδιά, το αντίθετο μάλιστα, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μου...

Ναι, η καρδούλα του χτυπά, ήρθε σε αυτό τον κόσμο γιατί υπάρχει κάποιος λόγος...Δεν ξέρεις πώς θα νιώσεις όταν το πάρεις πρώτη φορά στην αγκαλιά σου...

Κουράγιο σε ό,τι αποφασίσεις, αλλά σκέψου καλά και αποφάσισε με βάση όλους τους παράγοντες που από ό,τι βλέπω τους σκέφτεσαι...

Εμείς, εδώ είμαστε για ό,τι θελήσεις...

 

Babycakes ...νομίζω ότι μου περιγράφουν οι γιατροί κάτι που συμβαίνει σε κάποιον άλλο ... τόσο ξαφνικό ... ελπίζω η απόφαση να είναι η καλύτερη δυνατή και για μένα και για το μικρούλι ... Να'σαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου!!!

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως η αποφαση σου ειναι να το κρατησεις?Προς τα'κει γερνεις τουλαχιστον.Ετσι νομιζω.

 

Θελω να σου πω πως αν αποφασισεις να κρατησεις το μικρουλι με ενα μαγικο τροπο ολα θα λυνονται.Και για ολα θα'χεις παντα λυσεις.Δεν ξερω ρε παιδι μου πως το κανουμε αυτο το πραγμα οι μαναδες,αλλα ολα μα ολα εχουν την λυση τους,ως δια μαγειας.

 

Οποτε,ακομα και οι ανασφαλειες του πως θα το μεγαλωσω,τι μανα θα γινω,εγω δεν μπορω να μεγαλωσω τον εαυτο μου κ.τ.λ. πεφτουν στο κενο και χανουν καθε επιρροη που ασκουσαν στο μυαλο μας με το που βλεπεις το κορμακι τους οταν γεννιουνται.Μολις ακουσεις το κλαμα τους.

 

Παρε την αποφαση που θα σε βοηθαει να κοιμασαι το βραδι.Παρε την αποφαση που δεν θα σε κανει να κλαψεις ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως η αποφαση σου ειναι να το κρατησεις?Προς τα'κει γερνεις τουλαχιστον.Ετσι νομιζω.

 

Θελω να σου πω πως αν αποφασισεις να κρατησεις το μικρουλι με ενα μαγικο τροπο ολα θα λυνονται.Και για ολα θα'χεις παντα λυσεις.Δεν ξερω ρε παιδι μου πως το κανουμε αυτο το πραγμα οι μαναδες,αλλα ολα μα ολα εχουν την λυση τους,ως δια μαγειας.

 

Οποτε,ακομα και οι ανασφαλειες του πως θα το μεγαλωσω,τι μανα θα γινω,εγω δεν μπορω να μεγαλωσω τον εαυτο μου κ.τ.λ. πεφτουν στο κενο και χανουν καθε επιρροη που ασκουσαν στο μυαλο μας με το που βλεπεις το κορμακι τους οταν γεννιουνται.Μολις ακουσεις το κλαμα τους.

 

Παρε την αποφαση που θα σε βοηθαει να κοιμασαι το βραδι.Παρε την αποφαση που δεν θα σε κανει να κλαψεις ποτε.

 

Καλημέρα ... ακόμα μπαλατζάρω μέσα στις σκέψεις ...δεν θέλω να είμαι αυτή που θα πάρω την απόφαση να σταματήσω μια ζωή ...αυτό είναι το μόνο σίγουρο ... ακόμα όμως σκέφτομαι ...

 

Πήγα χθες στην γυναικολόγο μου και ήταν κατηγορηματική: "Κράτα το" μου είπε ..."θα τα καταφέρεις" ...και αμέσως μετά "η απόφαση είναι δική σου θα κάνεις ότι πιστεύεις αλλά εγώ σου λέω να το κρατήσεις" ;)

 

Σίγουρα η απόφαση να μην γίνει διακοπή κύησης τώρα (αν αυτό καταλήξω) δεν σημαίνει ότι θα κάνω και μωρό τελικά ...υπάρχει μακρύς δρόμος μπροστά μας με αρκετές δυσκολίες λόγω της ηλικίας που έχω ...Η γιατρός μου είπε ότι θα με στηρίξει σε ότι χρειαστώ σε όλο αυτό το δρόμο και θα κάνει τα πάντα για να το φέρω στη ζωή αν το αποφασίσω ...

 

Είμαι τόσο μπερδεμένη ...

 

Σ'ευχαριστώ για τα λόγια και τον χρόνο που αφιέρωσες ... ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...'Οσο σε διαβάζω, τόσο περισσότερο προβληματίζομαι για τη σχέση που περιγράφεις βρε Σπόρε... Μια και είμαστε άγνωστοι εδώ, μήπως θα θελες να μας πεις τι ακριβώς σου εχει κανει ή πει και σ έχει χαλάσει τόσο? Γιατί προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να παίζει κι απ την πλευρά του, κι όμως μπερδεύομαι... εννοώ: τι μπορεί να θέλει κάποιος που δεν ειναι παντρεμένος (αρα δεν έχει τυπική υποχρέωση), περιμένει παιδί και άρα φουλ ευθύνες & αλλαγές στη βολή του, κι όμως μένει και προσπαθεί να τα βρείτε οπως λες, τι μπορεί να θέλει άλλο από εσένα την ίδια??? Γιαυτό λέω αν θες να μοιραστείς μαζί μας το τι ακριβώς έγινε που σε χάλασε τόσο πολύ και σε πάγωσε, μπας και βγάλουμε άκρη & σε συμβουλέψουμε ορθότερα.

Κατα τ άλλα, η δική μου συμβουλή είναι ν αφήσεις τον φόβο (για όλα ) στην άκρη και να προχωρήσεις με την αγάπη. Γιατί αυτά που φοβόμαστε, άθελα μας τα καλούμε κοντά μας και μόνο που τα σκεφτόμαστε & αγχωνόμαστε γιαυτά. Αντίθετα η θετική σκέψη, καλεί καθε θετικό αποτέλεσμα κοντά μας. Και τελικά ο φόβος μπορεί να πιάσει μόνο όσο χώρο του επιτρέπει η απώλεια της αγάπης μέσα μας. Οσο περισσότερο αγαπάμε, τόσο λιγότερος τόπος μένει για τον φόβο. Η επιλογή ειναι δική μας: μπορούμε να διαλέξουμε να ζήσουμε στο φόβο ή στην αγάπη. Με τα δικά σου δεδομένα, ειλικρινά (& αν δεν συντρέχει άλλος σοβαρός λόγος να επιλέξεις αλλιώς) θα σου πρότεινα το δεύτερο: Αγάπη για το παιδί που περιμένεις, αγάπη για τον μπαμπά του, αλλά κυρίως ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ! Πρέπει να πιστέψεις πως αξίζεις κάθε καλό στη ζωή σου & κυρίως αυτό το θαυματάκι που συμβαίνει μέσα σου: δημιουργείς Άνθρωπο! Και το αξίζεις! Αξίζεις αγάπη, στοργή, βοήθεια, καλοσύνη, σεβασμό, όλα αυτά ειναι δικαιωματικά δικά σου, ΤΑ ΑΞΙΖΕΙΣ!

 

Καλημέρα iren66 ολα γινανε αρχικα με λεκτικες πιεσεις κ ψυχολογικο πολεμο ανασφαλειες απο μερους του χτυπαγε οτιδηποτε εκανε κ φυσικα οταν σε μειωνει καποιος αρχικα κ επιβαλει τον τροπο του με πιεση ψυχολογικη σε σημειο που να φοβασε να παρεις κατι η να κανεις κατι λογικο εινια ολα αυτα μεσα μου να μου γυρισουν αρνητικα...συν οτι στην αρχη ειπε οτι δεν θελει καμια σχεση με το παιδι κ αν υπογραψει χαρτι οτι δεν εχει καμια σχεση μετα το γυρισε ομως...βεβαια τοτε δικο μου λαθος που δεν εκανα αμβλωση και τελικα δεν ξερω αν ολα αυτα που περναω τωρα ηταν για να με συνεχως σε μια ζωη που θα μετανιωνω για την επιλογη μου ....αν με γυρναγες πισω δεν θα το κραταγα ειλικρινα νομιζω καταστρεφω 3 ζωες πως να αγαπησω μετα απο ολα αυτα εμενα, τον πατερα του παιδιου κ το ιδιο το μωρο οταν η ζωη που δημιουργησα ειναι κατι το οποιο δεν θα θελα δεν ξερω τι θα συμβει αν το ποιασω στην αγκαλια μου αλλα αυτο δεν θα χει ν ακανει με τον πατερα του παιδιου αλλα με μενα κ το μωρο:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... ακόμα μπαλατζάρω μέσα στις σκέψεις ...δεν θέλω να είμαι αυτή που θα πάρω την απόφαση να σταματήσω μια ζωή ...αυτό είναι το μόνο σίγουρο ... ακόμα όμως σκέφτομαι ...

 

Πήγα χθες στην γυναικολόγο μου και ήταν κατηγορηματική: "Κράτα το" μου είπε ..."θα τα καταφέρεις" ...και αμέσως μετά "η απόφαση είναι δική σου θα κάνεις ότι πιστεύεις αλλά εγώ σου λέω να το κρατήσεις" ;)

 

Σίγουρα η απόφαση να μην γίνει διακοπή κύησης τώρα (αν αυτό καταλήξω) δεν σημαίνει ότι θα κάνω και μωρό τελικά ...υπάρχει μακρύς δρόμος μπροστά μας με αρκετές δυσκολίες λόγω της ηλικίας που έχω ...Η γιατρός μου είπε ότι θα με στηρίξει σε ότι χρειαστώ σε όλο αυτό το δρόμο και θα κάνει τα πάντα για να το φέρω στη ζωή αν το αποφασίσω ...

 

Είμαι τόσο μπερδεμένη ...

 

Σ'ευχαριστώ για τα λόγια και τον χρόνο που αφιέρωσες ... ;)

 

Καλημέρα Το κακο ειναι οτι περιμενουμε να ακουσουμε καρδια για να αποφασισουμε κ το κανουμε πιο δυσκολο ετσι κ εγω με αυτον τον γνωμονα επελεξα κ δυστηχως σε μενα ακομα δεν μου χει βγει σε καλο....:-( η ολη αποφαση μεχρι στιγμης γιατι δεν εχω γεννησει.

Εσυ ξερεις μεσα σου τι πραγματικα θες ευχομαι οτι κ αν αποφασισεις να επιλεξεις αυτο που θα σε κανει να κοιμασε τα βραδια καλα...αν κ τιποτα δεν θα ναι ιδιο ειτε στην μια περιπτωση ειτε στην αλλη..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Το κακο ειναι οτι περιμενουμε να ακουσουμε καρδια για να αποφασισουμε κ το κανουμε πιο δυσκολο ετσι κ εγω με αυτον τον γνωμονα επελεξα κ δυστηχως σε μενα ακομα δεν μου χει βγει σε καλο....:-( η ολη αποφαση μεχρι στιγμης γιατι δεν εχω γεννησει.

Εσυ ξερεις μεσα σου τι πραγματικα θες ευχομαι οτι κ αν αποφασισεις να επιλεξεις αυτο που θα σε κανει να κοιμασε τα βραδια καλα...αν κ τιποτα δεν θα ναι ιδιο ειτε στην μια περιπτωση ειτε στην αλλη..:roll:

 

Γειά χαρά και σε σένα SPORIDIO ...διάβασα με προσοχή τα όσα έχεις γράψει για την περίπτωσή σου ...και πραγματικά μου προκάλεσες τον θαυμασμό μου για το θάρρος της απόφασής σου ... εγώ βρίσκομαι σε μια μάχη με τον εαυτό μου και μόνο και την αλλαγή του τρόπου ζωής μου ... εσύ ήρθες αντιμέτωπη με σοβαρά προβλήματα υγείας και σχέσης ...Δεν λύγισες στην απόφασή σου ...εύχομαι το παιδάκι σου να σου προσφέρει πολλαπλάσια χαρά των δυσκολιών που τώρα αντιμετωπίζεις ...

 

Με τέτοια αποφασιστική μαμά είμαι σίγουρη ότι θα τα πάτε μια χαρά!

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και κουράγιο!

 

;););)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
:wink:

τελικα πηρες αποφαση για το τι θα κανεις?

ποσο εβδομαδων εισαι?

και παλι λεω δεν κρινουμε κανεναν....

 

Γειά σου φασολάκι ... έκλεισα την 9η εβδομάδα ... η αλήθεια είναι ότι ποτέ στην ζωή μου δεν δυσκολεύτηκα τόσο πολύ να πάρω μια απόφαση ...πάντα ζύγιζα γρήγορα τα υπέρ και τα κατά σε κάθε περίπτωση και προχωρούσα ... αυτή τη φορά όμως ... :( ... είναι τόσο δύσκολο ...

 

Δεν μπορώ να το κρατήσω ...δεν μπορώ να προσπαθήσω να το φέρω στη ζωή και να μην μπορώ να του παρέχω (έστω) τα στοιχειώδη πρακτικά που χρειάζονται ... (είναι αλλιώς να μην τα έχεις από την αρχή και αλλιώς να σου προκύψει μια αναποδιά στην πορεία) ... Ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν αυτό είναι το καλύτερο ...(εξάλλου πως μπορεί να είναι?) ... Όμως δεν μπορώ να πάρω θετική απόφαση και να το κρατήσω και ας παλεύουν τα ναι και τα όχι μέσα μου συνέχεια ...

 

Αν πατούσα εγώ γερά στα πόδια μου θα ήταν ίσως όλα διαφορετικά ...όμως μπαλατζάρω και εγώ ... δεν μπορώ να το στηρίξω όπως θα του άξιζε ...και λυπάμαι τριπλά ... για εκείνο πρώτα από όλα που το παλεύει να ζήσει και δεν μπορώ να το βοηθήσω μέχρι το τέλος της διαδρομής ... για μένα που δεν νοιώθω αρκετά δυνατή να το παλέψω ...και για όλες όσες ενώ το θέλουν όσο τίποτα στον κόσμο δεν πήγε εκεί αλλά το έφερε ο δρόμος του σε μένα ...

 

:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξανα σκεψου το... οτι κ να του στερησεις στο μεγαλωμα του θα του εχεις χαρισει το υπερτατο δωρο... της δυνατοτητας να ζησει!!!!!!!

Αντικριζοντας το θα βρεις κουραγιο κ δυναμη να ανταπεξελθεις σε όλες τις δυσκολιες και μονη σου σκεψη το πως θα το προστατεψεις...

Σου τα λεω σαν μια νεα μονη μανουλα που οταν ειχε μαθει οτι ειναι εγγυος επεσε σε καταθλιψη. Τον τελευταιο λογο ομως τον εχει εσυ. Ξανα σκεψου το ομως

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Ξανα σκεψου το... οτι κ να του στερησεις στο μεγαλωμα του θα του εχεις χαρισει το υπερτατο δωρο... της δυνατοτητας να ζησει!!!!!!!

Αντικριζοντας το θα βρεις κουραγιο κ δυναμη να ανταπεξελθεις σε όλες τις δυσκολιες και μονη σου σκεψη το πως θα το προστατεψεις...

Σου τα λεω σαν μια νεα μονη μανουλα που οταν ειχε μαθει οτι ειναι εγγυος επεσε σε καταθλιψη. Τον τελευταιο λογο ομως τον εχει εσυ. Ξανα σκεψου το ομως

 

Σ'ευχαριστώ πολύ να χαίρεσαι το μωράκι σου ...

 

Δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο από το να σκέφτομαι συνέχεια ...και εξακολουθώ να μην βρίσκω την απάντηση ...με πιέζει ο χρόνος όμως ...όσο περνάνε οι μέρες είναι πιο επικίνδυνη η διακοπή κύησης για μένα ... σήμερα έχω ραντεβού με την γιατρό μου και αύριο θα μπούμε στην κλινική ...

 

Είμαι χάλια ...την μια στιγμή λέω δεν έχω άλλη λύση την άλλη οι τύψεις με πνίγουν ...και ξανά από την αρχή ... είναι αλλιώς να έχεις την ευθύνη του εαυτού σου και αλλιώς ενός παιδιού ... νομίζω ότι ποτέ δεν θα καταφέρω να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα ... του ποιά είναι ή θα μπορούσε να είναι η καλύτερη απόφαση ...

 

:(

Link to comment
Share on other sites

Ξανα σκεψου το... οτι κ να του στερησεις στο μεγαλωμα του θα του εχεις χαρισει το υπερτατο δωρο... της δυνατοτητας να ζησει!!!!!!!

Αντικριζοντας το θα βρεις κουραγιο κ δυναμη να ανταπεξελθεις σε όλες τις δυσκολιες και μονη σου σκεψη το πως θα το προστατεψεις...

Σου τα λεω σαν μια νεα μονη μανουλα που οταν ειχε μαθει οτι ειναι εγγυος επεσε σε καταθλιψη. Τον τελευταιο λογο ομως τον εχει εσυ. Ξανα σκεψου το ομως

 

και γω ετσι ημουν παλευα με θεο και δαιμονες μεχρι να αποφασισω οταν πηρα να την αποφαση να το κρατησω κ μεχρι σημερα που με 6 μηνων σχεδον ειμαι σε κατασταση καταθλιψης λογω συμβαντων ελπιζω να αλλαξω σαν κ σενα...καλο κουραγιο κ να χαιρεσε το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ να χαίρεσαι το μωράκι σου ...

 

Δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο από το να σκέφτομαι συνέχεια ...και εξακολουθώ να μην βρίσκω την απάντηση ...με πιέζει ο χρόνος όμως ...όσο περνάνε οι μέρες είναι πιο επικίνδυνη η διακοπή κύησης για μένα ... σήμερα έχω ραντεβού με την γιατρό μου και αύριο θα μπούμε στην κλινική ...

 

Είμαι χάλια ...την μια στιγμή λέω δεν έχω άλλη λύση την άλλη οι τύψεις με πνίγουν ...και ξανά από την αρχή ... είναι αλλιώς να έχεις την ευθύνη του εαυτού σου και αλλιώς ενός παιδιού ... νομίζω ότι ποτέ δεν θα καταφέρω να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα ... του ποιά είναι ή θα μπορούσε να είναι η καλύτερη απόφαση ...

 

:(

 

 

Φενεται οτι το εχεις αποφασισει κ μονο εσυ ξερεις τι ειναι καλο για σενα για το τωρα οτι κ αποφαση κ αν παρουμε ποτε δεν ξερουμε πως θα μαστε μετα εχω νιωσει ακριβως οπως εσυ τυψεις κλπ κ τελικα το κρατησα τωρα παλι νιωθω τυψεις που το κρατησα το ανθρωπινο μυαλο σου παιζει περιεργα παιχνιδια κ σιγουρα οι καταστασεις που ζουμε γυρω μας μας πιεζουν για αποφασεις που μετα δεν ξερουμε το αποτελεσμα...ευχομαι να πανε ολα καλα οτι κ να κανεις

Link to comment
Share on other sites

Φενεται οτι το εχεις αποφασισει κ μονο εσυ ξερεις τι ειναι καλο για σενα για το τωρα οτι κ αποφαση κ αν παρουμε ποτε δεν ξερουμε πως θα μαστε μετα εχω νιωσει ακριβως οπως εσυ τυψεις κλπ κ τελικα το κρατησα τωρα παλι νιωθω τυψεις που το κρατησα το ανθρωπινο μυαλο σου παιζει περιεργα παιχνιδια κ σιγουρα οι καταστασεις που ζουμε γυρω μας μας πιεζουν για αποφασεις που μετα δεν ξερουμε το αποτελεσμα...ευχομαι να πανε ολα καλα οτι κ να κανεις

 

...πιστεύω ότι και μετά δεν θα ξέρω τι θα ήταν το καλύτερο ... απλά πιέζομαι στο τώρα για μια κατεύθυνση ... πάω με την λογική και το συναίσθημά μου διαμαρτύρεται έντονα ...αυτό με πνίγει ...

 

Πρώτη φορά στη ζωή μου δυσκολεύομαι τόσο πολύ ...και δεν έχω περάσει λίγα πίστεψέ με ...

 

Σ'ευχαριστώ ...σου εύχομαι ότι καλύτερο με το μωράκι σου ...να είναι ο παράδεισος και η πηγή της ευτυχίας σου που θα σε κάνει να αφήσεις πίσω κάθε πίκρα και κάθε δυσκολία μέχρι σήμερα ...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

DiDim αν η απάντηση στην ερώτηση:

 

Θέλω και μπορώ να γίνω μάνα (που σημαίνει να αγαπήσω 100% κάτι άλλο πέρα από τον εαυτό μου) και δοθώ σε αυτό το πλάσμα 100% no matter what?

 

είναι ναι

 

τότε κακώς έκλεισες ραντεβού...

 

αν είναι ίσως, όχι, δεν ξέρω... τότε μείνε στην απόφασή σου :)

 

Ό,τι κι αν αποφασίσεις πάντως κανένας μα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε κρίνει! Ούτε ο εαυτός σου :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

DiDim αν η απάντηση στην ερώτηση:

 

Θέλω και μπορώ να γίνω μάνα (που σημαίνει να αγαπήσω 100% κάτι άλλο πέρα από τον εαυτό μου) και δοθώ σε αυτό το πλάσμα 100% no matter what?

 

είναι ναι

 

τότε κακώς έκλεισες ραντεβού...

 

αν είναι ίσως, όχι, δεν ξέρω... τότε μείνε στην απόφασή σου :)

 

Ό,τι κι αν αποφασίσεις πάντως κανένας μα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε κρίνει! Ούτε ο εαυτός σου :D

 

aeriko ... δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να γίνω μάνα ...(υπάρχει κενό σε αυτό τον τομέα ακόμα και αν σου φανεί παράξενο) ... δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το αν μπορώ να γίνω μάνα μια που δεν το είχα σκεφτεί στο παρελθόν ...

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι όσο το νοιώθω και το βλέπω στις εξετάσεις να είναι ένα υγιές πλάσμα που μεγαλώνει φυσιολογικά μέχρι τώρα (και σήμερα μάλιστα το είδα να κάνει και κωλοτούμπες σαν τρελό) ...δεν μπορώ να προχωρήσω την διαδικασία της διακοπής ... έτσι ακύρωσα το αυριανό ραντεβού στην κλινική για άλλη μια φορά ... :shock:

 

Θα κάνω άμεσα κάποιες εξετάσεις ...και μου έδωσε κάποιες ακόμα μέρες να το σκεφτώ αν θέλω ... τι μπλέξιμο .... :|

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω το θαρρος και θα σου πω,κρατησε το.Ειναι η μονη αποφαση που δεν θα μετανοιωσεις ποτε,οτι και να σου συμβει στην πορεια.

 

Μην φοβασαι και κανε την υπερβαση.Σκεψου πως το παιδι σου θα'ναι η πηγη της μονοδικης ανιδιοτελους αγαπης που θα'χεις εισπραξει ποτε.Και παρα πολλα αλλα.

 

Και τοτε,ισως,ο εγωκεντρισμος,που σημειωνω τον εχουμε ολοι πριν φερουμε αυτα τα πλασματακια στο κοσμο,χανεται.

 

Σου δινεται η ευκαιρια, η μεγαλυτερη στην ζωη μιας γυναικας, να αγαπησεις απολυτα και ειλικρινα.Λυπαμαι που δεν εχω λεξεις για να σου περιγραψω πως νιωθω αυτην την ωρα για αυτη την μικρουλα που κοιμαται διπλα μου και θελει να της κραταω το χερακι ολη νυχτα.

Link to comment
Share on other sites

DiDim, συμφωνώ απόλυτα με τη Μπου-μπουμ...

Όσο ήμουνα έγκυος ήμουνα χάλια, δεν ήξερα πώς θα τα βγάλω πέρα, προβλήματα από παντού...Όταν όμως γεννήθηκε ο Αντώνης, όλα άλλαξαν χωρίς να έχουν επιλυθεί τα προβλήματα. Απλά όλα μπήκαν στη θέση τους...Τώρα είναι 4 μηνών και κάτι, και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πώς θα κάνω το καλύτερο γι'αυτόν...

Κάνε την υπέρβαση, όντως θα είναι το μόνο πράγμα που δεν θα μετανιώσεις ποτέ...

Περιμένουμε νέα σου...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

DiDim, συμφωνώ απόλυτα με τη Μπου-μπουμ...

Όσο ήμουνα έγκυος ήμουνα χάλια, δεν ήξερα πώς θα τα βγάλω πέρα, προβλήματα από παντού...Όταν όμως γεννήθηκε ο Αντώνης, όλα άλλαξαν χωρίς να έχουν επιλυθεί τα προβλήματα. Απλά όλα μπήκαν στη θέση τους...Τώρα είναι 4 μηνών και κάτι, και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πώς θα κάνω το καλύτερο γι'αυτόν...

Κάνε την υπέρβαση, όντως θα είναι το μόνο πράγμα που δεν θα μετανιώσεις ποτέ...

Περιμένουμε νέα σου...

 

Χαίρομαι για σένα πραγματικά ... πως τα βολεύεις όμως οικονομικά??? Εμένα αυτό είναι από τα θέματα που με απασχολεί περισσότερο από όλα ... (μετά το θέμα του να είναι υγιές το μικρό εννοείται) ...

 

Συζητήσαμε με την γιατρό κάποιες εξετάσεις που θα πρέπει να κάνω και ήδη έχω φρικάρει με το κόστος ... και είναι μόνο η αρχή ... είναι τόσα τα προβλήματα ...τι να σου πω? Είναι πολύ δύσκολο ...

 

:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...