Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Ναι, οι ιδιωτικοί σταθμοί με επιδότηση είναι δωρεάν. Μόνο αν θέλεις να στο παίρνει και να στο φέρνει το πουλμανάκι επιβαρύνεσαι.

Αν πάρεις όλο αυτό τον καιρό άδεια που σου πρότεινα παραπάνω, θα έχεις το χρόνο να σκεφτείς. Για αρχή μπορείς να μείνεις στο σπίτι που είσαι αφού δεν θα δουλεύεις για κάμποσους μήνες και να το ρυθμίσετε κάπως ώστε να μένει και η μαμά σου μαζί σου για το πρώτο δίμηνο.

Από το ΙΚΑ θα πάρεις 1700 ευρώ πριν γεννήσεις και άλλα 3000 περίπου αφού γεννήσεις.

Γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται να πας να μείνεις στο σύλλογο πριν καν γεννήσεις.

Όσο για την πρόνοια, από όσο έχω ακούσει είναι 44 ευρώ το μήνα αλλά στους άνεργους ή στα εισοδήματα μέχρι 3000 ευρώ το χρόνο...κοροϊδία δηλαδή...

Βέβαια, αν στο μεταξύ βρεις ένα άλλο σπίτι λίγο μεγαλύτερο και να σου αρέσει περισσότερο, πριν γεννήσεις και ίσως λίγο πιο βολικό να είναι κοντά στη μαμά σου, μπορείς να το κάνεις. Τώρα με την κρίση οι τιμές στα ενοίκια πέφτουν συνέχεια.

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι για το συλλογο δε γνωριζω απολυτως τιποτα

αφου νοιωθεις ετσι, να πας να μιλησεις μαζι τους και πες μας κιολας να ξερουν και οι υπολοιπες

πρωτη κινηση που θα μεινεις, εκει? αλλου

μετα τα βασικα, μια κουνια μια αλαξιερα, αμα κοιτας τις αγγελιες σιγουρα θα βρεις ατομα να σε βοηθησουν στα απολυτως απαραιτητα

τι να σου πω.....αυτα δε αναλυονται σε λιγες προτασεις ισως

για αρχη κατασταλαξε εσυ στο τι θελεις

 

Για τον Σύλλογο εχω παει ηδη γιαυτο σας το λεω εχω μιλησει ηδη με κοινωνική λειτουργό μου κλεισαν ραντεβου κ πηγα τωρα στις γιορτες και μου παν τι παρεχει για τα 2 πρωτα χρονια πανες γαλατα ρουχαλακια και προικα μωρου σας λεω τι μου ειπαν αν αποφασισω οτι θελω να με βοηθησουν θα περασω απο επιτροπη τυπικη ζητανε καποια εντυπα φορολογικη ενημεροτητα , πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και ταυτοτητα αν με ενταξουν στην αγκαλια θα περναω ανα 15 μερες να λεω τι μου χρειαζετε, για τις μητερες παρεχουν κ ψυχολογικη βοηθεια κ μαια πρωινες ωρες κυριως μεχρι να γεννησουν αφ'οτου γεννησουν γινεται απογευμα επισης συμβαλουν να βρουν κ εργασια αν δεν υπαρχει. Προτεραιοτητα εχουν οι ανυπαντρες μητερες αλλα δεν βοηθανε μονο αυτες αλλα και χωρισμενες κακοποιημενες και ζευγαρια που δεν τα βγαζουν περα.

Το μεγαλο προβλημα μου ειναι που θα μεινω:?

 

Πληροφοριες δες στο site http://www.unborn.gr (Η αγκαλιά)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι ιδιωτικοί σταθμοί με επιδότηση είναι δωρεάν. Μόνο αν θέλεις να στο παίρνει και να στο φέρνει το πουλμανάκι επιβαρύνεσαι.

Αν πάρεις όλο αυτό τον καιρό άδεια που σου πρότεινα παραπάνω, θα έχεις το χρόνο να σκεφτείς. Για αρχή μπορείς να μείνεις στο σπίτι που είσαι αφού δεν θα δουλεύεις για κάμποσους μήνες και να το ρυθμίσετε κάπως ώστε να μένει και η μαμά σου μαζί σου για το πρώτο δίμηνο.

Από το ΙΚΑ θα πάρεις 1700 ευρώ πριν γεννήσεις και άλλα 3000 περίπου αφού γεννήσεις.

Γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεται να πας να μείνεις στο σύλλογο πριν καν γεννήσεις.

Όσο για την πρόνοια, από όσο έχω ακούσει είναι 44 ευρώ το μήνα αλλά στους άνεργους ή στα εισοδήματα μέχρι 3000 ευρώ το χρόνο...κοροϊδία δηλαδή...

Βέβαια, αν στο μεταξύ βρεις ένα άλλο σπίτι λίγο μεγαλύτερο και να σου αρέσει περισσότερο, πριν γεννήσεις και ίσως λίγο πιο βολικό να είναι κοντά στη μαμά σου, μπορείς να το κάνεις. Τώρα με την κρίση οι τιμές στα ενοίκια πέφτουν συνέχεια.

 

Από το ΙΚΑ θα πάρεις 1700 ευρώ πριν γεννήσεις και άλλα 3000 περίπου αφού γεννήσεις??? Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο παρα μονο επιδομα γεννας 990 ευρω περιπου, δεν εχω ξανακουσει για τοσα λεφτα ουτε απο δω απο την δουλεια μου που γεννησαν κοπελες.. τα 44 ευρω τα γνωριζω δεν τα δικαιουμε..η μαμα μου μενει σε ξενωνα παραλια στην αλλη ακρη απο την δουλεια και οχι κοντα απο μενα. Το σπιτι που μενω ειναι ακαταλληλο κ για μωρο με υγρασια στο μπανιο κ να σταζει οταν ειναι το χειμωνα παλιο οχι βαμενο κ σκασμενοι τοιχοι τα κουφωματα παλια κ ολα παλια υπολειτουργουν...γιαυτο δεν ξερω αν θα μεινω εκει η να νοικιασω αλλου αν τα καταφερνω μετα κλπ

Επεξεργάστηκαν by SPORIDIO
επισης για τους ιδ. σταθμους γινεται με μορια βρηκα αυτα http://www.eetaa.gr/paidikoi_stathmoi/prosklhsh_mhteres.html
Link to comment
Share on other sites

Ολες εδω μεσα εχουμε βρεθει ψυχολογικα στη θεση σου, με αμφιβολιες για το αν θα τα καταφερουμε, πως θα τα βγαλουμε περα μονες μας αλλα τα καταφερνουμε! Δυσκολα αλλα η αγαπη μας για τα παιδια μας μας γεμιζει δυναμη!

Εισαι στην αρχη και εχεις πελαγωσει γιατι βαζεις χιλια δυο με το μυαλο σου αλλα πραγματικα πανω απο ολα η υγεια η δικη σου και του μωρου σου, για αυτο ηρεμησε!!

Λοιπον ας το δουμε πρακτικα, βγαζεις 820, μενεις Ηλιουπολη και δουλευεις Β. Προαστεια. Αφου το σπιτι ειναι ακαταλληλο αρα πρεπει να μετακομισεις, οποτε κοιτα να ειναι κοντα στη δουλεια σου για να γλιτωνεις μεταφορικα. Οπως στο Μενιδι, δεν ειναι η καλυτερη περιοχη αλλα εχει φθηνα ενοικια και οι σταθμοι εκει ισως ειναι φθηνοτεροι και ειναι κοντα στα β.προαστεια.

Οσο αφορα τα οικονομικα βοηθηματα απο την Προνοια ή τον οργανισμο αγκαλια που λες δεν τα ξερω αλλα μου ακουγονται πολυ καλη βοηθεια ολα αυτα που προσφερει. Θα το αναγνωρισει ο πατερας του? Αν σου δινει τα 150 που ειπε θα καλυπτουν τα μηνιαια εξοδα του μωρου και θα περισευουν!

Τωρα νιωθεις οτι πνιγεσαι αλλα αληθεια σιγα σιγα θα σου ερθουν ιδεες και λυσεις, τωρα εχεις μπλοκαρει, ειναι και οι ορμονες... Ο πανικος δεν ειναι καλος συμβουλος και βλαπτει την υγεια! Για αυτο χαμογελα! Θετικη σκεψη, νεα εισαι, γερη να εισαι και θα τα καταφερεις!!

 

Αν παω κοντα στην δουλεια μου δεν θα με κοντα στην μητερα μου σε περιπτωση που δεν μεινω μαζι της οπως κ στον αδερφο μου ,ασε που χολαργος =τσουχτερα ενοικια:? Απο την προνοια δεν εχω εχω βοηθημα αλλα η μανα μου σαν συνταξη κατι...560 το 2μηνο...και αυτο ξερεις τωρα το κρατος μπορει να τα καθυστερει..οπως ειχε κανει κ της ηρθαν μαζεμενα. Ο πατερας του λεει οτι θα δινει αν κ καπου κοιταξα οτι για να με σιγουρη να κανω ενα χαρτι σε συμβολαιογραφο μου πε αν δεν συμφωνω να τον παω δικαστικα να παρει τα μετρα του..Ειναι σε δημοσιο εκεινος. 150 ευρω θα καλυπτουν οσο θα ναι μωρο μαλλον δεν ξερω εβλεπα απο τον αδερφο μου που 150 ευρω δεν φτανουν το μηνα για γαλατα θες 300 ευρω περιπου αν δεν παρω την βοηθεια απο την αγκαλια. Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο αλλα ο πανικος ειναι πανω απο ολα τωρα κ ο φοβος.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΚΑ θα πάρεις 1700 ευρώ πριν γεννήσεις και άλλα 3000 περίπου αφού γεννήσεις??? Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο παρα μονο επιδομα γεννας 990 ευρω περιπου, δεν εχω ξανακουσει για τοσα λεφτα ουτε απο δω απο την δουλεια μου που γεννησαν κοπελες.. τα 44 ευρω τα γνωριζω δεν τα δικαιουμε..η μαμα μου μενει σε ξενωνα παραλια στην αλλη ακρη απο την δουλεια και οχι κοντα απο μενα. Το σπιτι που μενω ειναι ακαταλληλο κ για μωρο με υγρασια στο μπανιο κ να σταζει οταν ειναι το χειμωνα παλιο οχι βαμενο κ σκασμενοι τοιχοι τα κουφωματα παλια κ ολα παλια υπολειτουργουν...γιαυτο δεν ξερω αν θα μεινω εκει η να νοικιασω αλλου αν τα καταφερνω μετα κλπ

 

 

Ναι, τα 1700 είναι αυτά που θα πάρεις για τους δύο μήνες πριν τη γέννα και άλλα τόσα για τους δύο μήνες μετά τη γέννα συν τα 990 το επίδομα τοκετού...Στρογγυλά είναι όσα σου είπα περίπου. Τώρα γέννησα και ξέρω τι σου λέω. Βασικά είναι οι μισθοί σου, αλλά επειδή τα παίρνεις μαζεμένα σου φαίνονται και μπορούν να μείνουν στην άκρη, αυτό εννοούσα. Επίσης, ένα μικρό ποσό θα πάρεις από τον ΟΑΕΔ, δηλαδή τη διαφορά βασικού μισθού που σου δίνει το ικα, με το μισθό σου.

Γιατί δεν ξεκινάς μια έρευνα για σπίτι τώρα που ακόμα είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης σου, και έχεις περιθώρια για μετακόμιση;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, τα 1700 είναι αυτά που θα πάρεις για τους δύο μήνες πριν τη γέννα και άλλα τόσα για τους δύο μήνες μετά τη γέννα συν τα 990 το επίδομα τοκετού...Στρογγυλά είναι όσα σου είπα περίπου. Τώρα γέννησα και ξέρω τι σου λέω. Βασικά είναι οι μισθοί σου, αλλά επειδή τα παίρνεις μαζεμένα σου φαίνονται και μπορούν να μείνουν στην άκρη, αυτό εννοούσα. Επίσης, ένα μικρό ποσό θα πάρεις από τον ΟΑΕΔ, δηλαδή τη διαφορά βασικού μισθού που σου δίνει το ικα, με το μισθό σου.

Γιατί δεν ξεκινάς μια έρευνα για σπίτι τώρα που ακόμα είσαι στην αρχή της εγκυμοσύνης σου, και έχεις περιθώρια για μετακόμιση;

 

κοιταω αλλα δεν ξερω που θα μεινω γιαυτο δεν κανω ακομα την κινηση να μεινω αρχικα με τον αδερφο μου κ μετα να ψαξω η το αντιθετο μεχρι να βρει σπιτι να φυγει απο το περαμα...δεν ξερω...:? και ποιος σπιτονοικοκοιρης θα του πεις οτι μπορει κ να φυγω στον ενα χρονο πχ αν τυχει και δεν τα βγαζω περα:roll: Μαλιστα ειπα κ γω τοσα λεφτα το κρατος αποκλειεται:roll:

 

Εσυ πως τα καταφερνεις Οικονομικα:roll: εχεις βεβαια κ την μαμα δοξα το θεο αλλα εμενα μπαζει απο παντου νερα...

Link to comment
Share on other sites

Sporidio καταλαβαίνω πως εισαι σε δύσκολη θέση. Περισσότερο συναισθηματικά, παρά οικονομικά. Το οικονομικό πάντα βρίσκονται τρόποι ν αντιμετωπισθεί, ειδικά εφ όσων έχεις τη δουλειά σου.Από το ικα (απ οσο θυμαμαι απο πρόπερσι) παιρνεις 3 ποσά, που στο σύνολο τους ειναι 3000 ευρώ, το ένα γυρω στα 900 το παιρνεις λιγο πριν γεννησεις και τα αλλα δυο μετά, ρωτα τη λογίστρια στη δουλειά σου & θα στα πει.

Ομως μου φαίνεται πως η προτεραιότητα σου τώρα ειναι το συναισθηματικό μέρος: Θα πρέπει να αποφασίσεις αν το θέλεις αυτό το παιδί στη ζωή σου, αν θέλεις να αναλάβεις την ευθύνη του, να το φροντίσεις, να το προστατεύσεις, με δυο λόγια να το αγαπήσεις πρακτικά και άνευ όρων, ακόμα κι αν σου αλλάξει ή και δυσκολέψει τη ζωή. Κατ εμένα αυτή ειναι η πιο σοβαρή απόφαση και δέσμευση που υπάρχει στη ζωή μας και οφείλουμε να την παίρνουμε συνειδητά. Και επιμένω πως δε μιλάω για τις οικονομικές δυσκολίες και δεσμέυσεις, αλλά για τις ηθικές δεσμεύσεις που έχουν να κάνουν με τα δικαιώματα αυτού του παιδιού, ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Φυσικά, όπως είπε κι άλλη φίλη εδώ, εφ όσων δε μπόρεσες να το χαλάσεις, ήδη σημαίνει πως μέσα σου το θέλεις, αλλά καλό και σημαντικό επίσης είναι, η επιλογή σου αυτή να ναι συνειδητή & ατόφια δική σου, όχι από ενοχή ή λύπηση, ή επιρρεασμένη απ την κοινή γνώμη. Ήδη υπάρχει δεδομένη η απόρριψη απ τον πατέρα, αυτό συνέβει και στον μεγάλο μου γιο, αλλά επειδή εγώ τον ήθελα & τον αγάπησα πιο πάνω κι απ τη ζωή και απ τη βολή μου, η πατρική απόρριψη δεν τον έβλαψε πουθενά και σήμερα είναι ένα θαυμάσιο παλικαράκι 17 χρονών, χωρίς κανένα πρόβλημα. Όμως η απόρριψη της μάνας, έστω και μόνο η συναισθηματική, δεν ξεπερνιέται εύκολα και αφήνει προβλήματα, γιαυτό και επιμένω τόσο να πάρεις την απόφασή σου συνειδητά. Αν τελικά αποφασίσεις πως ναι μεν, θελεις να ζήσει, αλλά δεν θέλεις να το μεγαλώσεις εσύ, είναι σεβαστό & υπάρχουν και γιαυτό λύσεις, αλλά για να ναι σωστές θα πρέπει να δρομολογηθούν από νωρίς. Γιατί ένα μωρό, ή ένα μικρό παιδί δε γίνεται να αλλάζει "μαμά". Οπότε η όποια απόφαση θα πρέπει να παρθεί ιδανικά από τώρα και μέχρι τα αποτελέσματα της αμνιοκέντησης (που, αν κατάλαβα καλά θα κάνεις).

Για την "Αγκαλιά" δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλά έχω ακούσει πως αναλαμβάνουν μητέρες μέχρι να γεννήσουν και μετά ή τις βοηθούν για λίγο ακόμα, ή βρίσκουν ανάδοχες οικογένειες για τα παιδιά τους, είχα όμως την εντύπωση, πως συχνότερα συμβαίνει εκεί το δεύτερο (και υποθέτω γιαυτό καποιες κοπέλες σου ειπαν πως ισως δε θες ν ασχοληθείς μαζί τους). Συχώρα με αν ακούγομαι σκληρή (δεν είμαι) αλλά το μωρό που μεγαλώνει μέσα σου έχει δικαιώματα που θα πρέπει να καλυφθούν, πρέπει λοιπόν να αποφασίσεις με ηρεμία και συναίσθηση αν θελεις να είσαι εσύ ο άνθρωπος που θα φροντίσει γιαυτά του τα δικαιώματα. Όταν παρθεί αυτή η σημαντικότατη απόφαση, όλα, μα όλα τα άλλα, με κάποιον τρόπο θα δρομολογηθούν και θα βρουν τη λύση τους.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, για το πρακτικό σκέλος, πως ένα μωρό τα πρώτα δυο χρόνια έχει πραγματικά ελάχιστα έξοδα (μεγαλώνω ένα ακόμη γιο τώρα, 17μ, αρκετά καλά, αν σκεφτείς πως είμαστε κι οι δυο άνεργοι πρακτικά & βγαίνουμε με σκόρπια μεροκάματα από δω κι από κει & με κανα μάθημα σε παιδάκια). Ακόμα και το σπίτι που θα χρειαστείς δε χρειάζεται να ναι μεγάλο, μια γκαρσονιέρα θα σας βολέψει μια χαρά τουλάχιστο για 2-4 χρόνια. Και για το θηλασμό που λες για τα φάρμακα, αν θες γραψε μου τι παίρνεις και θα το κοιτάξω στις λίστες της παγκ. οργάνωσης για το θηλασμό (La Leche Leque), ώστε να σου πω εαν ειναι απαγορευτικά ή όχι. Αν αποφασίσεις πως το θέλεις, το ιδανικότερο όλων ειναι να το θηλάσεις, ειναι απίστευτα τα οφέλη & απίστευτα φθηνότερο το μεγάλωμα ενός μωρού που θηλάζει.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιταω αλλα δεν ξερω που θα μεινω γιαυτο δεν κανω ακομα την κινηση να μεινω αρχικα με τον αδερφο μου κ μετα να ψαξω η το αντιθετο μεχρι να βρει σπιτι να φυγει απο το περαμα...δεν ξερω...:? και ποιος σπιτονοικοκοιρης θα του πεις οτι μπορει κ να φυγω στον ενα χρονο πχ αν τυχει και δεν τα βγαζω περα:roll: Μαλιστα ειπα κ γω τοσα λεφτα το κρατος αποκλειεται:roll:

 

Εσυ πως τα καταφερνεις Οικονομικα:roll: εχεις βεβαια κ την μαμα δοξα το θεο αλλα εμενα μπαζει απο παντου νερα...

 

 

Αυτό για το νοικιασμένο σπίτι και αν θα φύγεις νωρίτερα, τζάμπα σε απασχολεί γιατί οι νόμοι προστατεύουν πάντα τον ενοικιαστή...όποτε φεύγεις θέλεις, το πολύ να χάσεις την εγγύηση. Τα συμβόλαια υπογράφονται κυρίως για να μη μπορεί να σε διώξει ο ιδιοκτήτης. Εγώ έχω φύγει και στις 10 μέρες από σπίτι, όταν χώρισα και δεν έγινε τίποτα.

Με ρωτάς πώς τα βγάζω πέρα οικονομικά. Ακόμα δεν έχω προλάβει να καταλάβω κάποια διαφορά. Είμαι σε άδεια λοχείας, πήρα τα λεφτά που σου είπα από το ικα και τον οαεδ, θηλάζω και είμαι σπίτι με το μωρό. Το ενοίκιό μου το πλήρωνα και πριν, το μόνο που έχει προστεθεί είναι οι πάνες που αγοράζω κάθε βδομάδα.

Όσο για τη μαμά μου, δεν με βοηθάει οικονομικά. Απλά έρχεται κάποιες μέρες πλέον - στην αρχή έμενε εδώ - και με βοηθάει να κάνουμε μπάνιο το μωρό, να μου φτιάξει φαγητό ή να κρατήσει το μωρό όταν έχω τα γραφειοκρατικά.

Το βασικό όπως σου λέει η Iren66 είναι να δεις μέσα σου τι θέλεις. Κι εγώ πιστεύω ότι για να το κρατήσεις αυτό το παιδί, το θέλεις. Κι εγώ έφτανα συνέχεια σε απελπισία, όμως ξαφνικά όλα όσα χρειαζόμουνα για το παιδί ερχόντουσαν μαγικά με αποτέλεσμα να τα μαζέψω όλα τα απαραίτητα, από κούνια μέχρι ρούχα χωρίς να αγοράσω τίποτα. Σε σημείο μάλιστα να έχω προσφορές διπλές και τριπλές και να έχω να διαλέξω κιόλας τι μου αρέσει.

Γι'αυτό σου λέω, δες πρώτα αν είσαι διατεθειμένη να δοθείς 100% σε αυτό το παιδί με την καρδιά και την ψυχή σου και να το αγαπάς και όλα τα άλλα σιγά σιγά θα έρθουν...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το νοικιασμένο σπίτι και αν θα φύγεις νωρίτερα, τζάμπα σε απασχολεί γιατί οι νόμοι προστατεύουν πάντα τον ενοικιαστή...όποτε φεύγεις θέλεις, το πολύ να χάσεις την εγγύηση. Τα συμβόλαια υπογράφονται κυρίως για να μη μπορεί να σε διώξει ο ιδιοκτήτης. Εγώ έχω φύγει και στις 10 μέρες από σπίτι, όταν χώρισα και δεν έγινε τίποτα.

Με ρωτάς πώς τα βγάζω πέρα οικονομικά. Ακόμα δεν έχω προλάβει να καταλάβω κάποια διαφορά. Είμαι σε άδεια λοχείας, πήρα τα λεφτά που σου είπα από το ικα και τον οαεδ, θηλάζω και είμαι σπίτι με το μωρό. Το ενοίκιό μου το πλήρωνα και πριν, το μόνο που έχει προστεθεί είναι οι πάνες που αγοράζω κάθε βδομάδα.

Όσο για τη μαμά μου, δεν με βοηθάει οικονομικά. Απλά έρχεται κάποιες μέρες πλέον - στην αρχή έμενε εδώ - και με βοηθάει να κάνουμε μπάνιο το μωρό, να μου φτιάξει φαγητό ή να κρατήσει το μωρό όταν έχω τα γραφειοκρατικά.

Το βασικό όπως σου λέει η Iren66 είναι να δεις μέσα σου τι θέλεις. Κι εγώ πιστεύω ότι για να το κρατήσεις αυτό το παιδί, το θέλεις. Κι εγώ έφτανα συνέχεια σε απελπισία, όμως ξαφνικά όλα όσα χρειαζόμουνα για το παιδί ερχόντουσαν μαγικά με αποτέλεσμα να τα μαζέψω όλα τα απαραίτητα, από κούνια μέχρι ρούχα χωρίς να αγοράσω τίποτα. Σε σημείο μάλιστα να έχω προσφορές διπλές και τριπλές και να έχω να διαλέξω κιόλας τι μου αρέσει.

Γι'αυτό σου λέω, δες πρώτα αν είσαι διατεθειμένη να δοθείς 100% σε αυτό το παιδί με την καρδιά και την ψυχή σου και να το αγαπάς και όλα τα άλλα σιγά σιγά θα έρθουν...

 

Ενα μωρο ειναι ενα μωρο απλα φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω να του προσφερω ολα αυτα που θελω , πως θα τα καταφερνω στην δουλεια περα δωθε που θα το αφηνω αν μεινω μονη που αυτο θα ταν το ιδανικοτερο θα το μεγαλωνω οπως θελω εγω , αλλα τα χρηματα παιζουν ρολο...για αρχη λες ναι αν υπαρξουν βοηθειες να μην εχω προβλημα, μετα ομως ...:? τωρα τα βλεπω βουνο ολα κ με αγχος πιστευω ομως θα τα καταφερω πουθα παει ειναι το ψυχολογικο που με αγχωνει κ με πανικοβαλει, θελω το παιδακι μου να ειναι μαζι μου αλλα αν δεν μπορω ? ειναι που θα μεινω μονη στην ζωη μου ειναι πολλα που σκεφτομαι...νιωθω σαν να τελιωσε η ζωη μου εδω με προβλημα υγειας κ με παιδι μαζι:roll: βεβαια νομιζω οτι αν το γεννησω δεν θα θελω να το δωσω εδω δεν μπορεσα να το ριξω..εκτος αν δεν εχω να φαω κ με απολλυσουν:? Εσυ γιατι δεν απευθυνεσαι στην Αγκαλιά πιστευω θα σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν χρειάζομαι βοήθεια...δεν είμαι άνεργη, ούτε στο δρόμο...μπορώ να φροντίσω το παιδάκι μου και στο μέλλον ποτέ δεν ξέρουμε πώς αλλάζουν τα πράγματα και τι έρχεται στη ζωή μας.

Όσο για το σύλλογο, κι εγώ έχω ακούσει αυτό που έγραψε η Iren66, ότι σε ωθούν στο να δώσεις το παιδί για υιοθεσία, γι'αυτό επειδή είσαι σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση λέμε να μην απευθυνθείς...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Sporidio καταλαβαίνω πως εισαι σε δύσκολη θέση. Περισσότερο συναισθηματικά, παρά οικονομικά. Το οικονομικό πάντα βρίσκονται τρόποι ν αντιμετωπισθεί, ειδικά εφ όσων έχεις τη δουλειά σου.Από το ικα (απ οσο θυμαμαι απο πρόπερσι) παιρνεις 3 ποσά, που στο σύνολο τους ειναι 3000 ευρώ, το ένα γυρω στα 900 το παιρνεις λιγο πριν γεννησεις και τα αλλα δυο μετά, ρωτα τη λογίστρια στη δουλειά σου & θα στα πει.

Ομως μου φαίνεται πως η προτεραιότητα σου τώρα ειναι το συναισθηματικό μέρος: Θα πρέπει να αποφασίσεις αν το θέλεις αυτό το παιδί στη ζωή σου, αν θέλεις να αναλάβεις την ευθύνη του, να το φροντίσεις, να το προστατεύσεις, με δυο λόγια να το αγαπήσεις πρακτικά και άνευ όρων, ακόμα κι αν σου αλλάξει ή και δυσκολέψει τη ζωή. Κατ εμένα αυτή ειναι η πιο σοβαρή απόφαση και δέσμευση που υπάρχει στη ζωή μας και οφείλουμε να την παίρνουμε συνειδητά. Και επιμένω πως δε μιλάω για τις οικονομικές δυσκολίες και δεσμέυσεις, αλλά για τις ηθικές δεσμεύσεις που έχουν να κάνουν με τα δικαιώματα αυτού του παιδιού, ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Φυσικά, όπως είπε κι άλλη φίλη εδώ, εφ όσων δε μπόρεσες να το χαλάσεις, ήδη σημαίνει πως μέσα σου το θέλεις, αλλά καλό και σημαντικό επίσης είναι, η επιλογή σου αυτή να ναι συνειδητή & ατόφια δική σου, όχι από ενοχή ή λύπηση, ή επιρρεασμένη απ την κοινή γνώμη. Ήδη υπάρχει δεδομένη η απόρριψη απ τον πατέρα, αυτό συνέβει και στον μεγάλο μου γιο, αλλά επειδή εγώ τον ήθελα & τον αγάπησα πιο πάνω κι απ τη ζωή και απ τη βολή μου, η πατρική απόρριψη δεν τον έβλαψε πουθενά και σήμερα είναι ένα θαυμάσιο παλικαράκι 17 χρονών, χωρίς κανένα πρόβλημα. Όμως η απόρριψη της μάνας, έστω και μόνο η συναισθηματική, δεν ξεπερνιέται εύκολα και αφήνει προβλήματα, γιαυτό και επιμένω τόσο να πάρεις την απόφασή σου συνειδητά. Αν τελικά αποφασίσεις πως ναι μεν, θελεις να ζήσει, αλλά δεν θέλεις να το μεγαλώσεις εσύ, είναι σεβαστό & υπάρχουν και γιαυτό λύσεις, αλλά για να ναι σωστές θα πρέπει να δρομολογηθούν από νωρίς. Γιατί ένα μωρό, ή ένα μικρό παιδί δε γίνεται να αλλάζει "μαμά". Οπότε η όποια απόφαση θα πρέπει να παρθεί ιδανικά από τώρα και μέχρι τα αποτελέσματα της αμνιοκέντησης (που, αν κατάλαβα καλά θα κάνεις).

Για την "Αγκαλιά" δεν έχω προσωπική εμπειρία, απλά έχω ακούσει πως αναλαμβάνουν μητέρες μέχρι να γεννήσουν και μετά ή τις βοηθούν για λίγο ακόμα, ή βρίσκουν ανάδοχες οικογένειες για τα παιδιά τους, είχα όμως την εντύπωση, πως συχνότερα συμβαίνει εκεί το δεύτερο (και υποθέτω γιαυτό καποιες κοπέλες σου ειπαν πως ισως δε θες ν ασχοληθείς μαζί τους). Συχώρα με αν ακούγομαι σκληρή (δεν είμαι) αλλά το μωρό που μεγαλώνει μέσα σου έχει δικαιώματα που θα πρέπει να καλυφθούν, πρέπει λοιπόν να αποφασίσεις με ηρεμία και συναίσθηση αν θελεις να είσαι εσύ ο άνθρωπος που θα φροντίσει γιαυτά του τα δικαιώματα. Όταν παρθεί αυτή η σημαντικότατη απόφαση, όλα, μα όλα τα άλλα, με κάποιον τρόπο θα δρομολογηθούν και θα βρουν τη λύση τους.

 

Καταλαβαινω οτι για ενα μωρο η μανα ειναι το παν κ μετα ο πατερας εμενα παλι μου λειψε ο πατερας εξισσου σημαντικος στην ζωη ενος παιδιου...οποτε διπλαμου δεν θα χω τον πατερα του παρα μονο απλα να τον βλεπει ελπιζω οτι δεν θα μου δημιουργει προβληματα στο μελλον με το παιδι που μπορεινα γινει κ αυτο..Αυτο ειναι που φοβαμε οτι δεν θα καταφερω να γινω καλη μητερα κ να το αναθρεψω κ να χει τα παντα με μενα κ να μην ειναι με ψυχολογικά ειναι κ τα φαρμακα που περνω χρονια η αρρωστια κ με ριχνουν ολα αυτα πως θα τα βγαλω περα. Το οικονομικο ειναι μεγαλος παραγοντας αν υπηρχε δεν θα χα τοσο αγχος κ φοβιες πως θα τα βγαζω περα:cry:

Επεξεργάστηκαν by SPORIDIO
Τα φαρμακα που επερνα ειναι Keppra και Tegretol
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζομαι βοήθεια...δεν είμαι άνεργη, ούτε στο δρόμο...μπορώ να φροντίσω το παιδάκι μου και στο μέλλον ποτέ δεν ξέρουμε πώς αλλάζουν τα πράγματα και τι έρχεται στη ζωή μας.

Όσο για το σύλλογο, κι εγώ έχω ακούσει αυτό που έγραψε η Iren66, ότι σε ωθούν στο να δώσεις το παιδί για υιοθεσία, γι'αυτό επειδή είσαι σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση λέμε να μην απευθυνθείς...

 

Το θεμα ειναι οτι αν αυτα πυο περνεις σε καλυπτουν στην ζωη σου κ στο μωρο σου εμενα με αγχωνει πολυ..:? μονη μου κ δεν μου περισσευαν φαντασου με το μωρο κ αργοτερα ολοκληρο παιδι..Οταν πηγα στην Αγκαλια μου παν οτι οχι ιοθεσια μην το σκεφτεσαι υπαρχουν μητερες χειροτερα απο σενα κ χωρις δουλεια πρωτα κοιτανε να σε στηριξουν να το κρατησεις εσυ νομιζω πως υπαρχει παραπληροφορηση εμενα αλλη εντυπωση μου δωσαν κ η κοινωνικη λειτουργος με αποτρεψε αποτ ην ιοθεσια αν κ δεν προκειτε να το δινα αλλα στο πανικο ολα τα σκεφτεσαι και φυσικα ο πατερας του ειπε αν ειναι για ιοθεσια τοτε να το παρω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος και το δώσεις στον πατέρα. Αν θέλει να το πάρει τότε θα μπορεί να δίνει και χρήματα σε σένα για να συντηρείται το παιδί...αλλιώς πώς θα το φροντίζει μόνος του; να κοιτάξεις να κάνετε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό σε δικηγόρο για τη διατροφή ούτως ώστε αν δεν τα δίνει να αφαιρούνται κατευθείαν από το μισθό του αφού είναι δημόσιος υπάλληλος...υπάρχουν λύσεις σε όλα...δεν είσαι και στη χειρότερη μοίρα, τουλάχιστον δουλεύεις...εδώ άλλες ήταν άνεργες και ανασφάλιστες όταν τους προέκυψε παιδί και πάλι βρήκαν την άκρη...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος και το δώσεις στον πατέρα. Αν θέλει να το πάρει τότε θα μπορεί να δίνει και χρήματα σε σένα για να συντηρείται το παιδί...αλλιώς πώς θα το φροντίζει μόνος του; να κοιτάξεις να κάνετε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό σε δικηγόρο για τη διατροφή ούτως ώστε αν δεν τα δίνει να αφαιρούνται κατευθείαν από το μισθό του αφού είναι δημόσιος υπάλληλος...υπάρχουν λύσεις σε όλα...δεν είσαι και στη χειρότερη μοίρα, τουλάχιστον δουλεύεις...εδώ άλλες ήταν άνεργες και ανασφάλιστες όταν τους προέκυψε παιδί και πάλι βρήκαν την άκρη...

 

 

Ναι θα πρεπει να μιλησω με δικηγορο πρωτα μηπως διεκδικησω καλητερη διατροφη αν κ δεν θελω να παω στα ακρα γιατι μετα δεν ξερεις αν καταληξω σε δικαστηρι,θα δω αλλιως θα κανω ενα συμφωνητικο κ ελπιζω να μην τον κινηγαω για να τοκανει.. Δεν θα το φροντιζει μονος του εχει πισω του γονεις που μαλλον εκει το βλεπω να ειναι αν του το δωσω..και το εκει ειναι πολυ μακρια και δεν ξερω ποτε θα το βλεπω διοτι με τρενο πας η με αεροπλανο..:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Συλλογος Αγεννητου παιδιου,αν τελικα μιλαμε για τον ιδιο δεν ειναι οτι καλυτερο.Μια φιλη μου πλεον της οποιας την εγκυμοσυνη εζησα απο κοντα απευθυνθηκε εκει.

Την εστειλαν να μεινει σε ενα υπογειο,βρωμικο και αθλιο.Και οταν θυμουνταν της πηγαιναν φρουτα.Δηλαδη,4πορτοκαλια,3 αγγουρια και μισο κιλο ψωμι.Επιπλεον δεν της επετρεπαν να δεχτει κανεναν σπιτι και συχνα εμπαιναν στο σπιτι απο μονοι τους απροειδοποιητα για να ελεγξουν την κατασταση.Οσο για την βοηθεια με πανες,δικαιουσε 1ή2 πακετα τον μηνα.Επιπλεον σε τσεκαρουν για να δουν αν εισαι και οκ να μεγαλωσεις το παιδι.

 

Τωρα για να σου κρατανε το παιδι οταν αποφασισεις να πας για δουλεια συγνωμη αλλα δεν το ξερω αυτο.Η φιλη μου δεν ξανασχοληθηκε με τον συλλογο μολις γεννησε.

 

Τωρα για σενα,θεωρω πως πρεπει να σε παρακολουθει γιατρος οσο εισαι σ'ενδιαφερουσα κυριως για το θεμα της επιληψιας.

Επισης πρεπει να ξερεις πως απαγορευεται να ζεις μονη σου εχοντας αυτο το ιστορικο.Κυριως οταν ερθει το παιδι.Δεν ξερω αν η λυση σου ειναι η μητερα σου ή καποιος αλλος.

Ποσο βαρια ειναι η κατασταση της μαμας σου με τα ηρεμιστικα?

Επισης,εχεις μια δουλεια.820 το μηνα.Οργανωσε το σπιτι που ζεις ωστε να' εισαι ανετα με το παιδι.Οσο γινεται.Βρες ενα καλο γυναικολογο να σε παρακολουθει.

Υπαρχουν φθηνες λυσεις για την προικα του μωρου.

Παρε τα επιδοματα που θα παρεις,εξαντλησε την αδεια σου,απολαυσε την εγκυμοσυνη και μετα το παιδι σου και το τι θα κανεις μετα την αδεια το βλεπεις.

 

Οσο για τον πατερα,δες αν θελει και τι να σου δωσει για το μωρο και ασε τις βλακειες περι δοσιματος.Δεν θα παιρνεις τα ματια σου απο πανω του οταν γεννηθει,οχι να το δωσεις και να κανεις μερες να το δεις και να το μεγαλωνουν αλλοι.

 

ΗΡΕΜΗΣΕ!!!!!Θα κανεις ζημια στο παιδι σου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χωρίς πατέρα μεγάλωσα. Και φτάσαν& εποχές που η μάνα μου ήταν απολυμένη & δεν είχαμε στον ήλιο μοίρα, & μας λείψανε πολλά, αλλά δεν το βαλε κάτω & τελικά κατάφερε ακόμα και να με σπουδάσει. Αυτή είναι η δύναμη της μάνας! Και μην έχεις φόβο κανένα για το πόσο καλή μανούλα θα γίνεις: Την καλή μάνα δεν την κάνουν τα λεφτά, ούτε τα μεγάλα σπίτια, ούτε τα ακριβά παιχνίδια και ρούχα. Την καλή τη μάνα την κάνει τέτοια η αγάπη της, η αποδοχή και το ένστικτό της. Αυτά δεν κοστίζουν & όμως είναι αναντικατάστατα. Και το μόνο που χρειάζονται είναι βούληση & απόφαση.

Και κάτι ακόμα: όσο μεγαλώνει μέσα μας η αγάπη, τόσο μικραίνει ο φόβος.

Τέλος, θα συμφωνήσω κι εγώ πως θα πρέπει να μείνεις με κάποιον δικό σου & ότι αν τα πράγματα στο σύλλογο ειναι έτσι οπως τα περιγράει η Μπου-μπουμ, καλύτερα να σου λε'ιπει (ακου εκεί δεν της επετρεπαν να δεχτει κόσμο!! Και ποιός θα τη στήριζε ψυχολογικά? οι τοίχοι? στο λέω, κάτι μου βρωμάει εκεί...)

Κοίτα να ηρεμίσεις & μη φοβάσαι, όλα γίνονται, αντιμετώπισε ταπροβλήματα με σειρά, όπως έρχονται, μη προσπαθείς να σκεφτεις λύσεις από τώρα για τα επόμενα 2 χρόνια, ένα- ενα τη φορά. Μίλα με τους δικούς σου ανοιχτά & πες αυτό που χρειάζεσαι. Ίσως έχουν κι αυτοί να προτείνουν κάτι. Και σκέψου αν υπάρχει καμιά φιλη ίσως που θα την ενδιέφερε η συγκατοίκηση (και αρα το μοίρασμα των εξόδων).

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

iren66 ποσο χαιρομαι που ξαναβλεπω γραπτα σου στο φορουμ.Καθησυχαστικη οπως παντα.Ηρεμη δυναμη.

 

Λυπαμαι που δεν τα ειπαμε το καλοκαιρι αλλα ποτε δεν ειναι αργα.Θα τα πουμε φετος με την αποζημιωση απο την δουλεια.χαχαχαχα!!!

 

Ειναι πραγματι ετσι με τον συλλογο αυτο.Της πηγαινα φαγητο εγω ή ο αδελφος μου και περιμεναμε να μας δωσει σημα για να μπουμε στο σπιτι.Για λιγο παντα.

 

Σπορε,μην μασας.Ξεκαθαρισε μεσα σου τι θελεις.Τα χρημματα που θα παρεις γεννωντας θα ειναι τοσα και τα παιρνεις απο το ΙΚΑ.Ειναι η ελαχιστη ανταμοιβη του ΙΚΑ για τις εισφορες σου οσο καιρο εργαζεσαι.Και αυτα θα σε βοηθησουν να ρυθμισεις το ζητημα του σπιτιου κ.τ.λ.

 

Αν ο πρωην συντροφος σου αναγνωρισει το παιδι και ειναι δημοσιος υπαλληλος τοτε γνωμη μου στις εποχες που ζουμε ειναι να διεκδικησεις ενα ποσο αναλογο των απολαβων του.Αν π.χ. παιρνει 3000ε ξεφτιλα να παρεις τα 150ε που θεωρει που αναλογουν στο παιδι του.Μην τα παιρνεις καλυτερα!

 

Στο Χολαργο που δουλευεις?

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον βαλε ενα καλο δικηγορο να διαπραγματευτει για λογαριασμο σου γιατι δεν σε βλεπω σε θεση με την ψυχολογια που εχεις.

 

Επιπλεον τα αντιεπιληπτικα φαρμακα ειθισται να'ναι απαγορευτικα για τον θηλασμο as far as I know.Τωρα δεν ειναιαυτο το θεμα.Το θεμα ειναι να'σαι χωρις κριση στην διαρκεια της εγκυμοσυνης και του τοκετου και επιπλεον κατα την διαρκεια της λοχειας.Αλλωστε δεν ξερω και το σταδιο της νοσου στο οποιο εισαι.

Τι κρισεις εχουν διαγνωσει οι γιατροι πως εκανες.

 

Και μου κανει εντυπωση που βρε αθεοφοβη πηγες και εμεινες ςγκυος στην διαρκεια αγωγης.Anyway,συνεβη και θα γινεις μανουλα οπως ολα δειχνουν.

 

Δεν ειναι αναγκη να μεινεις Χολαργο,πηγαινε Αμπελοκηπους,Γκυζη,Πολυγωνο,Ζωγραφου.Καπου να'σαι πιο κοντα στην δουλεια και αφου αλλαξεις σπιτι προνοησε ενα χωρο για την μαμα σου.Θα την χρειαστεις ακομα και με ηρεμιστικα για καποια πραγματα.Εκτος και αν ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση,οποτε δεν θα πρεπε να'ναι σε ξενωνα αλλα σε ιατρικη παρακολουθηση.

 

Συγνωμη εαν ειμαι ωμη αλλα γινε πρακτικη γιατι θα σου χρειαστει.Αν και αυτο θα γινει αυτοματα.Θα θες να κανεις το απαραιτητο για το παιδι και δεν θα πελαγοδρομεις.

Link to comment
Share on other sites

σπορε θα συμφωνήσω με όλες τις μανούλες εδώ.καταρχάς αναφορικά με την ικαρία γιατί δεν εκπλήσσομαι που δεν σας έδωσαν σημασία κ βοήθεια οι συγγενεις;δεν ειμαι απο κει.είμαι με καταγωγή απο Μυτιλήνη κ ήμουν νηπιαγωγός εκει.

Κατά δεύτερον βγάλε απ το μυαλό σου ολα αυτα τα περί υιοθεσία ήδοσίματος του παιδιού στον πατέρα.αφου ο άνθρωπος δεν θέλει να ναι μπαμπας γιατί να ζήσει το παιδάκι με καποιον που θα το απορρίπτει κ τι θα πει θα το μεγαλώσουν οι δικοι του;;;;;;δηλαδή θεωρείς πιο ικανούς τους δικούς του απο σενα που είσαι η μαμα του;;;;;απχικά αυτο ειναι το ΠΡΩΤΟ που ΞΕΚΑΘΑΡΑ αυτή τη στιγμή πρεπει να αποφασισεις.δεν ειναι καλό ξεκίνημα το μωρουλάκι σου να νιώθει ανεπιθύμητο κ μπελάς.όλες περάσαμε απ τα άγχη αυτά.είσαι ηδη μαμά κ οφείλει να εισαι δυνατή για το παιδί σου.εχεις πολλές δυσκολίες σύμφωνοι αλλά εχεις πελαγώσει κ τα βλέπεις ολα με υπερβολή.βάλε τα πρακτικά στην άκρη κ ακου την καρδιά σου τι θέλει κ πηγαινε όπου σε πάει η καρδιά ,αν κ νομίζω η καρδια σε πήγε να κρατήσεις αυτο το παιδί.οι φόβοι παιχνίδια κ παγίδες του μυαλού.

οταν ξεκάθαρα αποφασίσεις τι θες θα βρεις κ την άκρη για τα πρακτικά κ θα παιρνεις κ τη διατροφή αφού ο τύπος είναι αποφασισμένος να δίνει.παρε τα πανω σου,μιλα με ανθρώπους που σου δίνουν κουράγιο κ στάσου στα πόδια σου γιατί περναει η εγκυμοσύνη κ ΄χανεις τις στιγμές.άρχισε να οργανώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λένε οι κοπέλες είναι Σπορίδιο...Μην ξεχνάς ότι έχουμε βρεθεί στην ίδια ακριβώς θέση λίγο πολύ...

Μπου μπουμ έχεις δίκιο σε όλα και πάντα πιάνεις και την πρακτική πλευρά, με είχες βοηθήσει πολύ και μένα (μάλιστα το καλοκαίρι σου είχα στείλει κι ένα π.μ. που ποτέ δεν απάντησες), στο μόνο που διαφωνώ είναι πως ό,τι κι αν δίνει διατροφή ο πατέρας να το πάρει το Σπορίδιο αλλά αν μπορεί να διεκδικήσει και περισσότερα.

Επίσης η Ειρήνη πόσο με βοήθησε και με βοηθάει ακόμα μιας κι έγινε από τα πιο αγαπητά μου πρόσωπα, αλλά και άλλες κοπέλες, η Γάτα, η Άρια...

Βάλε λοιπον τα πρακτικά στη σειρά. βρες σπίτι, θα λάβεις αρκετά χρήματα από το ΙΚΑ, μη με αμφισβητείς αφού σου λέω τώρα πριν λίγους μήνες τα πήρα κι εγώ. Όλα γίνονται. μόνο μη δώσεις το παιδί στον πατέρα ή για υιοθεσία...

Κι εμείς εδώ είμαστε να στηρίζουμε η μία την άλλη και γιατί όχι, να συναντηθούμε κιόλας κάποια μερα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Οκ,τωρα το ειδα το πμ.Ειδες ομως πως τα πραγματα πηραν το δρομο τους?Βεβαια ο πατερας του παιδιου σου απ'οτι καταλαβαινω δεν αλλαξε σε τιποτα.

 

Εγω κοριτσια δεν τους πιστευω.Οχι μονο τους γενητορες,γενικα.

 

Δεν πιστευω πως μπορει καποιος ν'αλλαξει χαρακτηρα και ηθος.

 

Παλια το ηλπιζα αλλα τωρα πια φοβαμαι πως ισχυει αυτο που λεει ο λαος "αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα αλλιως".

 

Αλλα ολα καλα Babycakes,εχεις το γιοκα σου και εισαι ευτυχισμενη.

 

Εγω μετα απο 17 μηνες με την μπου-μπουμ το'χω παρει αποφαση.Θα ειμαστε οι δυο μας και θα ειμαστε καλα γιατι θα το φροντισω..... προσωπικα αυτο το θεματακι.

 

Αν και ο καλος μου εργοδοτης θεωρησε πως θα ηταν καλο να με αφησει χωρις δουλεια παραμονη Πρωτοχρονιας.

Link to comment
Share on other sites

Σε απέλυσε; τώρα τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Εγώ σκέφτομαι σε κανά δυό μήνες να του πω για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, του αφεντικού, παρόλο που στην αρχή είχα πει δεν θα το πάρω.

Το θέμα είναι ότι απλά το ρισκάρω γιατί όσο πιο πολύ καιρό μένω εκτός και αφού θα έχει περάσει το χρονικό διάστημα που ορίζει ο νόμος, θα μπορεί να με απολύσει...

Ναι, είμαι ευτυχισμένη με το γιο μου που κάθε μερα μεγαλώνει και ομορφαίνει και κάνει και κάτι καινούριο...Τώρα βέβαια έχουν αρχίσει άλλα άγχη, του τι πρέπει να κάνω καλύτερο γι' αυτόν...αν πρέπει να φύγω από τη χώρα, και διάφορα άλλα...όμως προσπαθώ ένα ένα τη φορά...γιατί οι αγωνίες δεν θα τελειώσουν ποτέ...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...