Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Τι εγινε ρε παιδια?Γατα,στειλε πμ να μου πεις.Παντως την δικη μου μικρη μπεμπα δεν την πηρε ο σταθμος.Ουτε και ο ιδιωτικος που απευθυνθηκα.Για 550,ιδεα δεν εχω και για να'μαι και ειλικρινης δεν νομιζω να παρουμε τιποτα.Μαλλον θα δωσουμε....το αιμα μας,λεω τωρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.poeota.gr/_download/PAID.pdf

 

ο κανονισμός το γράφει ξεκάθαρα ότι οι ανύπανδρες έχουν προτεραιότητα.

να τους το πας εκτυπωμένο... σε περίπτωση που το "ξέχασαν"!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για ευαίσθητες κοινωνικά ομάδες

έχει απαλλαγή τροφείων.

Απλά χρειάζεται διαπίστωση από κοινωνική λειτουργό

του δήμου. Αρκεί να πληρούνται τα κριτήρια...

χαμηλή φορολογική δήλωση... κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εκει την πατησα στην φορολογικη δηλωση.Ωμα μου ειπαν να βαλω γυναικα για το παιδι .

Τεσπα,τι να κανουμε,τωρα παυ θα μεινουμε χωρις δουλεια ή θα παιρνουμε 500 το μηνα να δω ποιος θα πρωτοπρολαβει να μπει στους σταθμους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εγινε ρε παιδια?Γατα,στειλε πμ να μου πεις.Παντως την δικη μου μικρη μπεμπα δεν την πηρε ο σταθμος.Ουτε και ο ιδιωτικος που απευθυνθηκα.Για 550,ιδεα δεν εχω και για να'μαι και ειλικρινης δεν νομιζω να παρουμε τιποτα.Μαλλον θα δωσουμε....το αιμα μας,λεω τωρα!

 

και εγώ αυτό νομίζω αλλά συνέχεια γίνεται θέμα...μπας και βγαίνουν κονδύλια και τα βάζουν στην τσέπη τους...λέω εγώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ο πρωτος μου ξεδερφος παντρευτηκ εκαι εκανε ενα παιδι με μια αξιολογη χρυση κοπελα..

αυτος ρεμαλι μπλεχτηκε με χαρτια και πολυ χοντρα μαλιστα και ε[ειδη χρωστουσε σε οποιον μιλουσε ελληνικα εφυγε στο εξωτερικο...κανεις δεν ξερει που..

παρατησε την κοπελε με το παιδι και απλα εξαφανιστηκε..

ολοι την στηριξαμε αλλα ο αγωνας ηταν δικος της..

αυτη την στιγμη το παλλικαρακι ειναι 18 ετων πανυψηλο πανεμορφο και το πιο σημαντικο απο ολα ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ..

δουλεψε με την μανα σε φουρνους σε περιπτερα παντου μαζι ...παντου πρωτος στο σχολειο ,στον αθλητισμο...τωρα σπουδαζει ..

δεν ξερετε ποσο υπερηφανοι ημαστε για αυτην και το παιδι της..

ΜΑΝΑ υποδειγμα..φοβερη..οσο για τον ξαδερφο μου ουτε ζωγραφιστο δεν τον θελουμε!!!

ετσι αξια με κουραγιο και δυναμη θα μεγαλωσετε και εσεις τα παιδια σας ..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τις single Moms, πως τα βγάζετε πέρα...όποια δεν θέλει να απαντήσει εδώ ας στείλει πμ. Το ερώτημα το θέτω γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως τα βγάζει κανείς πέρα αν δεν έχει τους γονείς (και αυτό το βλέπω και σε παντρεμένους με παιδιά). Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως το κράτος περιμένει να κάνουμε παιδάκια γενικότερα. Παραθέτω τα δικά μου....στοιχεία επιβίωσης ως single mom.

 

1) ζω με τους γονείς άρα δεν έχω ενοίκιο

2) μου κρατάνε οι γονείς το παιδί τις ώρες που πάω για δουλειά

3) όλος μου ο μισθός φεύγει για το παιδί + αυτά που θέλουν και δίνουν οι γονείς μου

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν τι θα γινόταν

α) εάν είχα ενοίκιο, έστω το πιο οικονομικό, 300 ευρώ (λέμε τώρα οικονομικά);

β) αν έπρεπε να πάω το παιδί μου παιδικό και πες ότι το έστελνα σε κρατικό πράγμα που σημαίνει καλύτερα να μην δουλεύεις αφού κακά τα ψέματα δεν νομίζω ότι εξυπηρετούν τα ωράρια τους αλλά και η έλλειψη μεταφοράς, άρα πάλι πρέπει να πληρώσεις (εδώ είμαστε 0 για κρατικό ή 350 ευρώ οικονομικά σε ιδιωτικό)!!

γ) τι δουλειά θα έβρισκα αφού όλες είναι με βάρδιες ή το ωράριο είναι διευρυμένο, (εγώ ανήκω στην πρώτη κατηγορία με μειωμένο ωράριο μητρότητας αλλά με βάρδιες, πράγμα που σημαίνει ότι ούτε ο παιδικός βοηθάει....πάλι πίσω στον παππού και στην γιαγιά επιστρέφουμε, διαφορετικά γυναίκα 7 ευρώ την ώρα η φύλαξη).

δ) πως θα τα έβγαζα πέρα οικονομικά για βασικά είδη του παιδιού κλπ. εκεί παίζει μόνο Lidl ή jumbo, φαντάζομαι.

 

Τέλοσπάντων αν κάνουμε την σούμα από το α) και το β) είμαστε στα 650 ευρώ….δηλαδή ένας μέσος μισθός, ο βασικός δηλαδή, χωρίς το γ) και το δ).

 

Περιμένω λοιπόν να μου πείτε…..πως εσείς βγάζετε την άκρη…..;; υπάρχει κάτι που εγώ δεν βλέπω, πέρα από τον Παππού και την Γιαγιά που έχουν λάβει τον τίτλο του Superman για την ελληνική κοινωνία.

 

Πχ. Διατροφή από τον πατέρα…και πόσο να δίνει (λέω εγώ τώρα), βοήθεια από φίλους και γνωστούς, βοήθεια από το κράτος (ξέρω ότι είναι 84 ευρώ το δίμηνο, γι’ αυτό πάμε για πρώχευση), βοήθεια από την εκκλησία ή κάποιο ίδρυμα (χλωμό το κόβω), πώληση κάποιου περιουσιακού στοιχείου ώστε να ανταποκριθείτε στις τρέχουσες ανάγκες, έχετε μια πολύ καλοπληρωμένη δουλειά με υψηλά εισοδήματα που σας επιτρέπει να κινείστε άνετα χωρίς να είστε εξαρτημένη από άλλους ;;;

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα ο καθενας οπως μπορει θα προχωρησει και με οτι εχει

παπουδες γιαγιαδες

κρατικο σταθμο

τα σ@@#$$% παξιμαδι

καλη δουλεια

κλπ κλπ κλπ

ΑΛΛΑ θα διαφωνησω που παντα κολλας στο τι σου δινει το κρατος

ΤΙΠΟΤΑ

αλλα το παιδι σου δεν το εκανες για να σου δωσει κατι το κρατος

ΣΩΣΤΑ?

αρα συνεχιζει ο καθενας οπως μπορει

αν καποιος μπορει να αλλαξει τον κοσμο μακαρι

αλλα εδω που εχουμε φτασει , δυσκολο!

το τελευταιο θα ειναι να περιμενουμε τα 84 ευρω απο τη πολιτεια

(αν εισαι αεργος φανταζομαι αυτα εεεεεεε)

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπεμπα ο καθενας οπως μπορει θα προχωρησει και με οτι εχει

παπουδες γιαγιαδες

κρατικο σταθμο

τα σ@@#$$% παξιμαδι

καλη δουλεια

κλπ κλπ κλπ

ΑΛΛΑ θα διαφωνησω που παντα κολλας στο τι σου δινει το κρατος

ΤΙΠΟΤΑ

αλλα το παιδι σου δεν το εκανες για να σου δωσει κατι το κρατος

ΣΩΣΤΑ?

αρα συνεχιζει ο καθενας οπως μπορει

αν καποιος μπορει να αλλαξει τον κοσμο μακαρι

αλλα εδω που εχουμε φτασει , δυσκολο!

το τελευταιο θα ειναι να περιμενουμε τα 84 ευρω απο τη πολιτεια

(αν εισαι αεργος φανταζομαι αυτα εεεεεεε)

 

 

 

Βρε Γατούλα το πάω από εκεί το φέρνω από εδώ....δεν βγαίνει μάτια μου, και δεν το λέω μόνο για εμάς αλλά και για τους παντρεμένους βρε παιδιά...

 

Εννοείται ότι το παιδί δεν το έκανες για να σου δώσει η πολιτεία, όμως γιατί ο Έλληνας να μην απαιτεί αξιοπρέπεια για αυτόν και τα παιδιά του. Γιατί να είναι υποχρεωμένος να καταφεύγει στον ιδιωτικό φορέα για να τύχει σεβασμού;;

Link to comment
Share on other sites

εγω σε δημοσιο σταθμο τα εχω και ειμαι ευχαριστημενοτατη!

απο τον αλλο μηνα που θα αρχισει το μαμισι του ιδιωτικου υπαλληλου να δεις τι ωραιες μερες που θα ερθουνε!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω σε δημοσιο σταθμο τα εχω και ειμαι ευχαριστημενοτατη!

απο τον αλλο μηνα που θα αρχισει το μαμισι του ιδιωτικου υπαλληλου να δεις τι ωραιες μερες που θα ερθουνε!!!!

 

Να υποθέσω ότι είνα κοντά σου και δεν θέλεις μεταφορικό....έχω το χάρισμα το ξέρω....αχ ίσως και να οδηγείς ....το μαμίσι του ιδιωτικού υπαλλήλου τι σημαίνει;;

 

τι ώρα φεύγουν από τον σταθμό και τι ώρα σχολάς ;;;

Link to comment
Share on other sites

βρε μπεμπα απο περσι τις ιδιες ερωτησεις κανεις.Βρε κοριτσακι μου τι περιμενεις να σου πει ο καθενας,τι λεφτα βγαζει?Προφανως καποιες παιρνουν περισσοτερα απο 650 ε το μηνα.Αλλες να βοηθιουνται απο γονεις.Αλλες να το κανουν παξιμαδι.Τι νοημα εχει να ρωτας και να ξαναρωτας τα ιδια.Αναλογα με τι εχει ο καθενας πορευεται.Και'συ αν δεν ειχες την βοηθεια των δικων σου να μην το αποφασιζες να κανεις το παιδι.

Σημασια εχει οτι το εχεις και με οτι μπορεις βολευεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπεμπα εχω χασει τη μανα μου και ο πατερας μου ειναι 81

δεν εχω αδελφια θειαδες κλπ κλπ

τα σκαω γιατι μονο αυτο μπορω να κανω

ειναι δυο και θελησα να τα κανω

δικαιομουν παιδικο σταθμο και ευτυχως τον εχω και φετος

αυτο μονο!

μη γενικευεις οτι σε βολευει λοιπον!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,ομως ουτε και'γω εχω γονεις και θειαδες για να εξυπηρετηθω.Μακαρι να ειχα και ας με ελεγαν και μαμμοθρεφτο.Εδω που εχουμε φτασει οικονομικα,μεχρι και γλαστρες με λαχανικα εχω φυτεψει,μηπως γλυτωσω κατι.Οι παππουδες θα με χαλουσαν?Τι λετε καλε?!

Link to comment
Share on other sites

μπεμπα εχω χασει τη μανα μου και ο πατερας μου ειναι 81

δεν εχω αδελφια θειαδες κλπ κλπ

τα σκαω γιατι μονο αυτο μπορω να κανω

ειναι δυο και θελησα να τα κανω

δικαιομουν παιδικο σταθμο και ευτυχως τον εχω και φετος

αυτο μονο!

μη γενικευεις οτι σε βολευει λοιπον!

 

 

μάλλον για ήρωας μου φαίνεσαι...! και δυο μάλιστα....!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε ολες τις ανυπαντρες μητέρες καλη χρονιά...προστεθηκα και γω αλλη μια για το 2011 απο επιλογή μου βεβαια απο μια συντομη σχεση που χα, ειμαι σε απογνωση και στεναχώρια ομως δεν μπορεσα να το ριξω αρχικά θα μου πειτε ανωριμότητα ολες... ομως πιστευω οσες ερχετε ερθει στο διλημμα ισως να καταλαβενεται απλα ειμαι σε δυσκολη κατασταση ψυχικη και λογω εγκυμοσύνης οι ορμονες. Βοηθεια πραγματικη ισως παρω απο την Αγκαλιά Προστασιας Αγέννητου παιδιου , αυτο που χρειαζομαι ειναι ψυχολογική υποστηριξή και να μιλησω με καποιες μητερες που χουν βιωσει το ιδιο αν καποια κοπέλα μενει κοντα στην περιοχή μου θα χαρώ να την γνωρισω να ανταλαξω αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά...

Όλες εδώ τα περάσαμε αυτά, με διαφορετικές ιστορίες αλλά με τα συναισθήματα κοινό παρονομαστή.

Πες μας περισσότερα για σένα, ο πατέρας το ξέρει; δεν θέλει; σε ποιο μήνα είσαι; δουλεύεις; η οικογένειά σου τι λέει;

Εγώ γέννησα το αγοράκι μου πριν 2μιση μήνες και μέσα στα τόσα προβλήματα, σου λέω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία.

Φιλιά πολλά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

με τον πατερα του βλεπεστε πια? ποσο χρονων εισαι? απο οτι ειδα εισαι περιπου 4ων μηνων εεεε? με το καλο! εχεις 5 μηνες να το χωνεψεις , οταν το ακουσεις θα ειναι διαφορετικα πιστευω!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και καλωσήρθες στην παρέα μας :-) Κανείς εδώ δεν πρόκειται να κρίνει την απόφαση σου & μόνο υποστήριξη θα βρεις ανάμεσά μας. Αν μας πεις λιγα παραπάνω, ίσως μπορούμε και να βοηθήσουμε. Στο μεταξύ προσπάθησε να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και να ημερέψεις την ψυχούλα σου & όλα θα βρουν το δρόμο τους και θα πάνε καλά. Μη διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε, γαιυτό είμαστε εδώ :wink: Καλή Χρονιά & σε σένα και στο σποράκι σου :-)

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά...

Όλες εδώ τα περάσαμε αυτά, με διαφορετικές ιστορίες αλλά με τα συναισθήματα κοινό παρονομαστή.

Πες μας περισσότερα για σένα, ο πατέρας το ξέρει; δεν θέλει; σε ποιο μήνα είσαι; δουλεύεις; η οικογένειά σου τι λέει;

Εγώ γέννησα το αγοράκι μου πριν 2μιση μήνες και μέσα στα τόσα προβλήματα, σου λέω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία.

Φιλιά πολλά

 

Ο πατέρας του παιδιου φυσικά το ξέρει απο την αρχή, ειμασταν συνεχεια σε εντασεις απο την αρχη θα λεγα και μετα απο δυο μηνες σχεσης εγινε η συλληψη και φυσικα μου ρθε ολο αυτο μου ρθε πολυ αποτομο.Εφταιξα και εφταιξε στο τελος εγω τον εδιωξα. Στην αρχη ημουν ευτυχησμένη μετα ομως ολο αυτο με πιεζε ψυχολογικά ακομα κ το παιδι κ ολα ....μενω σε μια γκαρσονιερα κ ηρθε και μειναμε μαζι αλλα ηταν πληρης αποτυχια η συγκατοικηση σε ολη την διαρκεια ημασταν το κραταμε δεν το κραταμε εγω ημουν πολυ φορτισμενη δεν ηθελα αν ειχε κρατησει σταθερη συμπεριφορα ισως να μην το χα τωρα οπως και φυσικα τωρα που ειμαι μονη τα χω χασει γιατι εχω ενοικιο το σπιτι δεν ειναι καταλληλο για να μεινω βοηθεια δεν μπορω να χω επαρκης διοτι η μανα μου ειναι ανημπορη κ χρηματικα κ με προβληματα γενικως οπως κ ο αδερφος μου εχει την οικογενεια του που για να μεινω με τον αδερφο μου εχει πολλες δυσκολιες γιατι ειναι ανεξελεκτα καποια πραγματα μεσα στο σπιτι κ μενουν κ 2 ωρες μακρια απο την δουλεια μου... ολα με πιεζουν με ενοικιο που θα μεινω τελικα με λιγα χρηματα ουτε οταν ειμουν μονη μου περισσευαν φανταστειτε με ενα παιδι ο πατερας του παιδιου μου λεγε ακομα κ τωρα να το ριξω στην 16 εβδομαδα γιατι δεν θα μασταν μαζι μια θα δινε χρηματα μια οχι, αποφασισε να δινει 150 ευρω τι να φτασουν αυτα για ενα παιδι αραγε? και ειμαι σε μια κατασταση να μην θελω ουτε το παιδι κ να χτυπιεμαι καθε μερα και το τι θα με βρει συν οτι εχω κ ενα προβλημα υγειας και επερνα φαρμακα απο τα τα 26. Δηλ υπαρχει προβλημα να χει κ καποιο προβλημα απο τα φαρμακα που επαιρνα μεχρι τον 2ο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...