Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελενη , ειναι γυρω στα 1000 ευρο για 4 μερες σε τρικλινο μεσω εοππυ χωρις την αμοιβη γιατρου, αναισθησιολογου ( 120 ευρω ) και παιδιατρου (120 ευρω).Δηλαδη γυρω στα 1200 πληρωνεις εσυ και αυτοι περνουν και το επιδομα τοκετου απο τον εοππυ.

 

Στη θεσσαλονικη σε συμφερει να γεννησεις βιοκλινικη η διαβαλκανικο η γεννεσις που ειναι σιμβεβλημενες κλινικες με τον εοππυ γιατι απο οτι ακουσα το επιδομα τοκετου για φετος αν πας ιδιωτικα θα το παρεις σε κανα χρονο απο τωρα.Εγω γεννησα διαβαλκανικο αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μηνημα.

 

Υ.Γ μπορεις να πας απο τις κλινικες να παρεις χαρτι με τις χρεωσεις.οι χρεωσεις που σου λεω ηταν για ιουνιο 2012.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς διάβασα οτι στα επιδόματα που θα κόψουν είναι και το μαιευτικό-τοκετού οπότε μην τον υπολογίζετε τον ΕΟΠΠΥ εκτός κι αν γεννάτε τώρα μέσα στο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι στη λίστα επιδομάτων που δημοσίευσε μια εφημερίδα. Τίποτα επίσημο ακόμα.

 

Μακάρι αλλά...αυτή η λίστα κυκλοφόρησε παντού και εφόσον είπαν οτι θα κρατήσουν μόνο το ανεργίας και το ΕΚΑΣ μην έχουμε και πολλές ελπίδες.

Κάτσε μην γυρίσουμε από διακοπές και τα βρούμε όλα "έτοιμα"

Link to comment
Share on other sites

Ελενη , ειναι γυρω στα 1000 ευρο για 4 μερες σε τρικλινο μεσω εοππυ χωρις την αμοιβη γιατρου, αναισθησιολογου ( 120 ευρω ) και παιδιατρου (120 ευρω).Δηλαδη γυρω στα 1200 πληρωνεις εσυ και αυτοι περνουν και το επιδομα τοκετου απο τον εοππυ.

 

Στη θεσσαλονικη σε συμφερει να γεννησεις βιοκλινικη η διαβαλκανικο η γεννεσις που ειναι σιμβεβλημενες κλινικες με τον εοππυ γιατι απο οτι ακουσα το επιδομα τοκετου για φετος αν πας ιδιωτικα θα το παρεις σε κανα χρονο απο τωρα.Εγω γεννησα διαβαλκανικο αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μηνημα.

 

Υ.Γ μπορεις να πας απο τις κλινικες να παρεις χαρτι με τις χρεωσεις.οι χρεωσεις που σου λεω ηταν για ιουνιο 2012.

 

markela ευχαριστώ..εγώ η αλήθεια είναι υπολόγιζα πιο λίγα

cwKCp3.png

 

Q1akp3.png

Link to comment
Share on other sites

markela ευχαριστώ..εγώ η αλήθεια είναι υπολόγιζα πιο λίγα

με φυσιολογικο τοκετο ειναι πιο λιγα .Δεν ξερω αν επεσαν και αλλο οι τιμες , παρε ενα τηλεφωνακι να ρωτησεις μηπως και αλλαξε κατι.Η βιοκλινικη ειναι η πιο φθηνη σχετικα με ολες στην θεσσαλονικη για καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. σημερα πηγα στην κλινικη που θα γεννησω (πρωτα ο Θεος). ενημερωτικα συνολο για φυσιολογικο 1670 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα) και καισαρικη 2070 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα). η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ. ξερει καποια να μου πει τι σημαινει αυτο? ενημερωτικα εχω ασφαλεια ικα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. σημερα πηγα στην κλινικη που θα γεννησω (πρωτα ο Θεος). ενημερωτικα συνολο για φυσιολογικο 1670 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα) και καισαρικη 2070 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα). η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ. ξερει καποια να μου πει τι σημαινει αυτο? ενημερωτικα εχω ασφαλεια ικα

 

Σημαίνει ότι οι τιμές που σου είπαν είναι χωρίς εοπυ.. λοιπόν πλέον δεν πέρνεις λεφτά απο τον ασφαλιστικό σου φορέα αλλα πάνε κατευθείαν στην κλινική έτσι μειώνετε το ποσό που εσύ πρέπει να πληρώσεις.. ενδεικτικά θα σου πω για το γεννεσης στην θεσσαλονική διότι εκεί θα γεννήσω εγώ και η τιμές έχουν ως εξής φυσιολογικός τοκετός με εοπύ 900 ευρω τελική τιμή χωρίς εοπύ 1720΄... όπως βλέπεις έχει μια σοβσρή απόκλιση στο ποσό ... πανε στην κλινική που θα γεννήσεις ή παρτους τηλ και πες τους να σου δώσουν τιμές με τον εοπυ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημαίνει ότι οι τιμές που σου είπαν είναι χωρίς εοπυ.. λοιπόν πλέον δεν πέρνεις λεφτά απο τον ασφαλιστικό σου φορέα αλλα πάνε κατευθείαν στην κλινική έτσι μειώνετε το ποσό που εσύ πρέπει να πληρώσεις.. ενδεικτικά θα σου πω για το γεννεσης στην θεσσαλονική διότι εκεί θα γεννήσω εγώ και η τιμές έχουν ως εξής φυσιολογικός τοκετός με εοπύ 900 ευρω τελική τιμή χωρίς εοπύ 1720΄... όπως βλέπεις έχει μια σοβσρή απόκλιση στο ποσό ... πανε στην κλινική που θα γεννήσεις ή παρτους τηλ και πες τους να σου δώσουν τιμές με τον εοπυ....

 

 

ευχαριστω πολυ!! σου ευχομαι με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. σημερα πηγα στην κλινικη που θα γεννησω (πρωτα ο Θεος). ενημερωτικα συνολο για φυσιολογικο 1670 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα) και καισαρικη 2070 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα). η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ. ξερει καποια να μου πει τι σημαινει αυτο? ενημερωτικα εχω ασφαλεια ικα

 

σημαινει οτι αυτα θα πληρωσεις εσυ απο την τσεπη σου οι τιμες που σου δωσανε δηλαδη και αυτοι θα παρουν το επιδομα τοκετου απο τον εοππυ.(οποτε και οοοοοοοταν το παρουν δηλαδη!!!)εν ολιγης εσυ δεν θα παρεις επιδομα τοκετου και θα το παρουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σε ολους.

Σε μια πρωτη διερευνηση για το κοστος τοκετου με κ.τ. που εκανα τελη ιουλιου-12 στο ιασω που γενναμε αρχες αυγουστου-12 μου εδωσαν τον τιμοκαταλογο που αρχιζει απο τα 965 ευρω (οικονομικο πακετο), τιμη fix με πληρωμενα ολα, μαζι με τις εξετασεις του παιδιου.

Αναρωτηθηκα, αφου ειμαστε στον ΟΑΕΕ γιατι να πληρωσουμε και μιλησα με την αρμοδια υπαλληλο του υποκατ. ΟΑΕΕ της περιοχης μου, η οποια μου ειπε οτι: Η συμβαση με τις ιδιωτ. κλινικες αφορα σε οικονομικο πακετο ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟΥ δωμ. με ολα πληρωμενα μεχρι και την περιπτωση θερμοκοιτιδας. Αρα τι εχουνε κανει τωρα αυτοι:

Εχουν καταργησει τα παλια εξακλινα και τετρακλινα και σε βαζουν σε τρικλινο-τρυπα και σου ζητανε την διαφορα....

Οταν πας δε, να κανεις την εισαγωγη σου ζητανε να υπογραψεις μια δηλωση, οτι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ επιλεγεις την αναβαθμιση δωματιου για να ειναι καλυμενοι...

Η υπαλληλος μου ειπε: ΜΗΝ και σιγουρα ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ κυριε αυτην την δηλωση γιατι μετα αναγκαστικα πρεπει να πληρωσετε...

Αυτο που πρεπει να τους πειτε ειναι οτι η συμβαση με το ταμειο μου προβλεπει τετρακλινο δωματιο και δεν μπορω να καλυψω οποιαδηποτε επιπλεον αναβαθμιση...

Στο τελος θα καταληξετε σε εναν συμβιβασμο να πληρωσετε μονο την εξτρα χρεωση της αναβαθμισης απο τετρακλινο σε τρικλινο η οποια ανερχεται στα 50 ευρω ανα ημερα παραμονης..

Τελος, πιστευω οτι αυτο που τους χρειαζεται ειναι μια σοβαρη καταγγελια στην οποια και θα καταληξω σιγουρα, αφου πρωτα το ζησω το φαινομενο για να εχω και την κατ΄ιδιαν εικονα που ειναι αναγκαια σε αυτες τις περιπτωσεις..

Βεβαια οταν εχεις τον ανθρωπο σου μεσα στο χειρουργειο πρπει να εισαι και λιγο heavy-metal για να κινηθεις ετσι, γιαυτο τους το αφηνω για επιδορπιο βγαινοντας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας! Είναι το 1ο μου μήνυμα αν και παρακολουθώ το forum εδώ και λίγο καίρο, από τη στιγμή που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου δηλαδή...

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας γιατι απ' όταν πηροφορήθηκα το κόστος της γέννας κάνω κρύα ντουζ για να συνέλθω...

Είμαι στην 19η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου, όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής, έχω χαλαρή εγκυμοσύνη και μια πολύ συμπαθητική γιατρο, που με παρακολουθεί εδώ και κάποια χρόνια, αν και η εμπειρία μου μαζί της περιορίζεται μόνο στον ετήσιο ελεγχο που κάνω (παπ κτλ). Δεν έχω κάποια άλλα διαπιστευτήρια για τις ικανότητές της, απλώς ότι βλέπω πολλές εγκυμονούσες στο ιατρείο της. Γενικά μου αρεσει, μου προκαλεί άνεση και εμπιστοσύνη, μέχρι που ρώτησα για την αμοιβή της....

Το κόστος του μαιευτηρίου (ΛΗΤΩ) μου φάνηκε αναμενόμενο και βατό. Θα είναι κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ (700 ευρώ για φ.τ./ 800 ευρώ για κ.τ), για 3κλινο δωμάτιο, μέσω ΕΟΠΥΥ φυσικά. Στην πορεία όμως προέκυψαν κάποιες απορίες...:

- Αν θέλω επισκληρίδιο, χρεώνεται επιπλέον; Η γιατρός μου είπε ότι ο αναισθησιολόγος είναι μέσα στο κόστος της κλινικής... αλλά δεν διευκρύνισε την επισκληρίδιο...

- Με τη μαία τη γίνεται; Χρεώνεται επιπλέον;

Και πάμε στο ζουμί τώρα.... Η καλή μου η γιατρός θέλει 4000 ευρώ (!!!!!) για δική της αμοιβή!!!!!!!!!!!!!

Είμαι εγώ υπερβολική που φρίκαρα; Δεν έχω ξανακούσει τέτοια αμοιβή! Το ποσό μου είπε θα είναι το ίδιο ότι και να συμβεί, φυσιολογικός τοκετός, καισαρική, προγραμματισμένα, έκτακτα, πρωί, βράδυ κτλ.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατρό, ίσως να κοιτάξω και τα δημόσια νοσοκομεία, αν και για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα να αποφύγω τις αλλαγές, είναι το 1ο μας μωράκι βλέπετε... Αλλά δεν είναι εποχές για σπατάλες, τα οικονομικά έχουν ζορίσει πολύ!

Πείτε μου τη γνώμη σας!!! Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η αμοιβή της γιατρου μου ήταν 3000 και 500 για τη Μαία της κ πάλι μου φαινοντουσαν πολλα αν κ πριν εναμιση χρόνο μπορούσαμε να τα δώσουμε.τώρα για να πω την αλήθεια μου τα 4000 μου ακούγονται παρα πολλα ειδικά τώρα πια που λεμε κάθε πέρσι κ καλύτερα.ούτε εγω σαν άνθρωπος είμαι πολυ υπέρ των αλλαγών αλλα νομίζω πως θα πρέπει να το σκεφτείς καλα κ να τα βάλεις κάτω γιατί κ με το μωρακι θα ειναι αυξημένα τα εξοδα σας.με το καλο να έρθει κ να χεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

4000???????????????????????? σου περνει λεφτα στην παρακολουθηση δηλαδη στις επισκεψεις??? ειναι παρα πολλα τα χρηματα μονο για την γεννα!!!εγω θα το σκεφτομουνα να αλλαξω γιατρο οσο ειναι ακομα νωρις.

Link to comment
Share on other sites

4000 ΕΥΡΩ ειναι υπερβολικα , 3ερω οτι οι τιμες στη Αθηνα ειναι αρκετα υψηλοτερες αλλα αυτο 3επερναει καθε φαντασια . Ειναι προκλητικο δηλαδη , δηλαδη δεν μπορει εγω να πληρωσω συνολο κανα 5000 ευρω μαζι με καισαρικη και μονοκλινο στο γενεσις μαζι με το γιατρο εννοειτε και η μανταμ αυτη να ζηταει 4000 ευρω . Καποια στιγμη πρεπει να ξυπνησουνε οπως αρχησανε να ξυπνανε τα μαιευτηρια .

Α επισης να προσθεσω οτι και αυτο καθε μηνα στο γιατρο υπερβολικο ειναι , εγω αυτη τη φορα πηγα ελαχιστες φορες ιδιαιτερα δε το 3ο τριμηνο 1 φορα και μια ακομα τωρα να κανονισουμε το χειρουργιο . Και σκοπευουμε να κανουμε εναν καυγα με το γαντι στο μαιευτηριο για τα οπλα που λενε , επειδη θα φυγω στις 3 μερες θα διαμαρτυρυθουμε αμα χρεωσουνε το πακετο των 4 , πιθανοτατα δεν θα βγαλουμε τιποτα αλλα πλεον μιλαω και τα χωνω και οχι δεν θα μεινω 4 μερες ενω δεν χρειαζεται ελεος δηλαδη .Θυμασται εκεινο το 5 μερες με καισαρικη και 4 μερονυχτα ειχα μεινει εγω για φυσιολογικο τοκετο , προς Θεου .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολική η τιμή και ας είναι Αθήνα. Εμένα ο γιατρός μου μου πήρε 1500 σε ιδιωτικό και είναι υποδιευθυντής δε δημόσιο νοσοκομείο, νούμερο ένα στις γέννες (δεν το λέω εγώ, έχει μεγάλο όνομα κια τεράστια πελατεία έτσι τον γνώρισα και εγώ) και Διευθυντής σε ιδιωτικό νοσοκομείο, καθώς επίσης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μου πήρε φράγκο (πλήρωσα μόνο τους μεγάλους υπερήχους που έκανα). Η γιατρός σου μπορεί να είναι νούμερο ένα αλλά για 4000 ευρώ, ειδικά σε γέννα δεν αξίζει κανένας γιατρός (δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά το ποσό είναι τεράστιο για γέννα ειδικά την χρονική περίοδο που διανύουμε). Συζήτησε το μαζί της μήπως μπορεί να σου κάνει καλύτερη τιμή και αν δεν, αποψή μου είναι να αλλάξεις γιατρό. Σκέψου ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τον χρειαστείς μετέπειτα κια σε μια δεύτερη γέννα, σε συνεχή πλέον παρακολούθηση κτλ. Να έχεις μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα να σου πάνε κατ' ευχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Κι εγώ το βρίσκω υπερβολικά μεγάλο το ποσό, ιδιαιτέρως τώρα, στις μέρες που διανύουμε. Η δικιά μου γιατρός πριν 1 χρόνο, μας πήρε 1700 ευρώ για προγραμματισμένη καισαρική. Μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις μαζί της ή να την αλλάξεις. Εύχομαι με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

στην ΑΘήνα οι μαιευτήρες παίρνουν όσα και η κλινική για το δωμάτιο, αν πάρει οικονομικό τρίκλινο πχ πληρώνεις 2000 το μαιευτήριο και άλλα τόσα τον γιατρό..το 4000 θα αντιστοιχούσε πχ σε μονόκλινο..μήπως δεν κατάλαβε οτι θελεις την οικονομική θέση στο μαιευτήριο? αφού την εμπιστεύεσαι, ρώτα την στα ίσια, 'ξέρω από φίλες ότι ο γιατρός πληρώνεται όπως και το δωμάτιο, μήπως δεν καταλάβατε ότι θέλω το οικονομικό πακέτο?' είναι τεράστιο το ποσό τι να λέμε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...