Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Τι εννοει λεγοντας θα τα πουμε μετα ο γιατρος σου?Αν μετα ζητησει κανα 1500ρικο τι θα κανεις?Δεν θα πρεπε αυτο να ναι ξεκαθαρο απο την αρχη?

 

Εμενα ο γιατρος μου ειναι ξεκαθαρος απο τωρα στο θεμα της αμοιβης (θελει 1500) κ ξερω πως οσο κ αν θελω να με παρακολουθησει αυτος δε γινεται γιατι για μενα ειναι ακριβος κ δεν το αντεχει η τσεπη μου οποτε πρεπει να βρω αλλον τωρα που ειναι νωρις κ εχω το χρονο...αν περιμενα να φτασω στο μαιευτηριο για να μου πει τι θα κανα?

 

εννοω βρε κοπελες αυτο δεν θα πρεπε να ναι για ολες ξεκαθαρο απο την αρχη?

 

Εάν θυμάμαι καλα 25? το δικλινο και 50? το μονοκλινο. Εγω εκει γένναω σε ενα μήνα ο γιατρός μου ειναι ο κος Κουτρουμανης και εγω τωρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη πήγα σε αυτόν γιατι η δικια μου ειναι στο λητω . Καλώς φαίνεται για λεφτα που τον ρώτησα δεν μου είπε θα τα πούμε μετα μου είπε .

Τα καλύτερα έρχονται εκεί που δε τα περιμένεις!

 

hr15p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι εννοει λεγοντας θα τα πουμε μετα ο γιατρος σου?Αν μετα ζητησει κανα 1500ρικο τι θα κανεις?Δεν θα πρεπε αυτο να ναι ξεκαθαρο απο την αρχη?

 

Εμενα ο γιατρος μου ειναι ξεκαθαρος απο τωρα στο θεμα της αμοιβης (θελει 1500) κ ξερω πως οσο κ αν θελω να με παρακολουθησει αυτος δε γινεται γιατι για μενα ειναι ακριβος κ δεν το αντεχει η τσεπη μου οποτε πρεπει να βρω αλλον τωρα που ειναι νωρις κ εχω το χρονο...αν περιμενα να φτασω στο μαιευτηριο για να μου πει τι θα κανα?

 

εννοω βρε κοπελες αυτο δεν θα πρεπε να ναι για ολες ξεκαθαρο απο την αρχη?

Συμφωνώ απολύτως! Αυτά τα πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα, γιατί πολλές φορές προκύπτουν δυσάρεστες εκπλήξεις! Δεν είναι τόσο απλό να αλλάζεις γυναικολόγο τελευταία στιγμή. Εγώ έδωσα αμοιβή 1000 ευρώ, που το θεωρούσα απολύτως λογικό ποσό (και μάλλον χαμηλό σε σχέση με αυτά που ακούω). Το είχαμε πει με τη γυναικολόγο μου από την αρχή και ήμουν ήσυχη με αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θελω την βοηθεια σας ειμαι 30 εβδομαδων ο γιατρος που εχω με παρακολουθουσε απο 8 εβδομαδων μιας και τοτε καταλαβαμε την εγκυμοσυνη

λογω οτι τα οικονομικα δεν πηγαν οπως το περιμεναμε η μονη λυση ειναι το νοσοκομειο που δεν πληρωνουμε τπτ!!

το θεμα ειναι το εξης 5 μηνες που με παρακολουθει επισκεψεις δεν χρεωνε απλα ηθλε στο τελος ενα 1000 αρικο η αμοιβη του . χωρια οτι α επιπεδου και β επιπεδου τις πληρωσα κανονικα .

ειχα ραντεβου την δευτερα αλλα δεν πηγα και μαλιστα ενημερωσα στο γραφειο οτι τα οικονομικα μου δεν ειναι καλα και θα παω νοσοκομειο και η γυναικα του μου λεει 7 μηνων και θα πας στο νοσοκομειο?και υπαρχουν λυσεις και τι ειναι αυτα τα πραγματα ελεος την κατασταση του αλλου δεν την σκεφτονται????? μονο για να μην χασουν λεφτα???

 

πρεπει να τον πληρωσω για αυτο το διαστημα?

εαν παω νοσοκομειο μπορει να μου κανει τπτ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα

θελω την βοηθεια σας ειμαι 30 εβδομαδων ο γιατρος που εχω με παρακολουθουσε απο 8 εβδομαδων μιας και τοτε καταλαβαμε την εγκυμοσυνη

λογω οτι τα οικονομικα δεν πηγαν οπως το περιμεναμε η μονη λυση ειναι το νοσοκομειο που δεν πληρωνουμε τπτ!!

το θεμα ειναι το εξης 5 μηνες που με παρακολουθει επισκεψεις δεν χρεωνε απλα ηθλε στο τελος ενα 1000 αρικο η αμοιβη του . χωρια οτι α επιπεδου και β επιπεδου τις πληρωσα κανονικα .

ειχα ραντεβου την δευτερα αλλα δεν πηγα και μαλιστα ενημερωσα στο γραφειο οτι τα οικονομικα μου δεν ειναι καλα και θα παω νοσοκομειο και η γυναικα του μου λεει 7 μηνων και θα πας στο νοσοκομειο?και υπαρχουν λυσεις και τι ειναι αυτα τα πραγματα ελεος την κατασταση του αλλου δεν την σκεφτονται????? μονο για να μην χασουν λεφτα???

 

πρεπει να τον πληρωσω για αυτο το διαστημα?

εαν παω νοσοκομειο μπορει να μου κανει τπτ?

 

Δυστυχώς δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που αλλάζει τελευταία στιγμη από ιδιώτη σε γιατρό δημοσίου...Εμενα γνωστη εγκυος σε διδυμα, ειχε και αυτη οικονομικες δυσκολιες και μαλιστα ο ιδωτης της προτεινε γιατρο στο δημόσιο νοσοκομείο!!!

Το να σου ζητήσει να πληρώσεις τις επισκέψεις που έχεις πάει σε αυτους τους μήνες, αυτό δεν το ξέρω...ίσως να έχει το δικαίωμα αν βλέπει καθαρά και μόνο την τσέπη του!!!πόσο παίρνει την επίσκεψη; 40-50? και πόσες επισκέψεις πήγες από 8η βδομαδα έως τωρα, 6-7 φορές, δηλαδή μιλαμε για ποσό περίπου 300?...Αν μπορείς να του τα δωσεις, δωστα του αλλά δεν νομίζω να μπορεί νομικά να σε κυνηγήσει...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει γεννήσει καμία πρόσφατα στο Αρεταίειο και ξέρει τι τιμές παίζουνε.Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην τιμή,το αν έχεις ασφάλιση ΙΚΑ ή ΟΠΑΔ(δημοσίου όπως αλλιώς τη λένε).Επιπλέον ξέρω πως κάθε βιβλιάριο γράφει δίπλα τι κατηγορία δωματίου μας καλύπτει το ταμείο μας(δηλαδή γράφει α,β,γ).Αυτό πάιζει κανένα ρόλο για τι αν θα πάμε σε δίκλινο,τρίκλινο κ.τλ ή μας πάνε όπου έχουν αυτοί κενό;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θελω την βοηθεια σας ειμαι 30 εβδομαδων ο γιατρος που εχω με παρακολουθουσε απο 8 εβδομαδων μιας και τοτε καταλαβαμε την εγκυμοσυνη

λογω οτι τα οικονομικα δεν πηγαν οπως το περιμεναμε η μονη λυση ειναι το νοσοκομειο που δεν πληρωνουμε τπτ!!

το θεμα ειναι το εξης 5 μηνες που με παρακολουθει επισκεψεις δεν χρεωνε απλα ηθλε στο τελος ενα 1000 αρικο η αμοιβη του . χωρια οτι α επιπεδου και β επιπεδου τις πληρωσα κανονικα .

ειχα ραντεβου την δευτερα αλλα δεν πηγα και μαλιστα ενημερωσα στο γραφειο οτι τα οικονομικα μου δεν ειναι καλα και θα παω νοσοκομειο και η γυναικα του μου λεει 7 μηνων και θα πας στο νοσοκομειο?και υπαρχουν λυσεις και τι ειναι αυτα τα πραγματα ελεος την κατασταση του αλλου δεν την σκεφτονται????? μονο για να μην χασουν λεφτα???

 

πρεπει να τον πληρωσω για αυτο το διαστημα?

εαν παω νοσοκομειο μπορει να μου κανει τπτ?

 

προσωπικά θα τον πλήρωνα της επισκέψεις αν αποφασιζα να αλλάξω, απο την στιμγή που ειναι ιδιωτης .. επίσης και εσύ πρέπει να σκεφτείς οτι ο ανθρωπος ειναι η δουλεια του και πρέπει να πληρωθεί έτσι ειναι το σωστό.. σου ειπε μονο 1000ευρω με τις επισκεψείς πιστεψε με τιποτα δεν σου ζητησε..

ηθικά δεν ειναι σωστο και ναι μπορει να κινηθει αν θελει νομικά για να διεκδικησει αυτά που του χρωστάς... αλλά δεν νομιζω να το κάνει μιας και μονο απο το ποσό που ακουσα και απο την συμπεριφορα τους απεναντι σου πιστευω οτι απλά θα πουν ενα δεν πειράζει και θα σε πουνε αν μπορεις να τους τα δινεις λιγα λίγα...

λύσεις υπάρχουν ... αρκεί και εσυ να είσαι εντάξει και να θες να τους πληρώσεις...

με το καλο να γεννησεις και ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα τον πλήρωνα της επισκέψεις αν αποφασιζα να αλλάξω, απο την στιμγή που ειναι ιδιωτης .. επίσης και εσύ πρέπει να σκεφτείς οτι ο ανθρωπος ειναι η δουλεια του και πρέπει να πληρωθεί έτσι ειναι το σωστό.. σου ειπε μονο 1000ευρω με τις επισκεψείς πιστεψε με τιποτα δεν σου ζητησε..

ηθικά δεν ειναι σωστο και ναι μπορει να κινηθει αν θελει νομικά για να διεκδικησει αυτά που του χρωστάς... αλλά δεν νομιζω να το κάνει μιας και μονο απο το ποσό που ακουσα και απο την συμπεριφορα τους απεναντι σου πιστευω οτι απλά θα πουν ενα δεν πειράζει και θα σε πουνε αν μπορεις να τους τα δινεις λιγα λίγα...

λύσεις υπάρχουν ... αρκεί και εσυ να είσαι εντάξει και να θες να τους πληρώσεις...

με το καλο να γεννησεις και ολα να πανε καλα

 

Συμφωνώ απόλυτα με την Πωλίνα. Οφείλεις να του πληρώσεις τις μέχρι τώρα επισκέψεις. Σαφώς και μπορείς να πας σε νοσοκομείο να γεννήσεις αφού δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά όμως το σωστό είναι να εξοφλήσεις τον γιατρό για τις υπηρεσίες που σου παρείχε μέχρι τώρα. Όπως ζητάς να σκεφτούν την δική σου οικονομική κατάσταση έτσι και εσύ πρέπει να σκεφτείς τη δική τους, έχουν και αυτοί υποχρεώσεις που τρέχουν. Στο κάτω-κάτω σου αφιέρωσε χρόνο που θα μπορούσε να αφιερώσει σε άλλες γυναίκες. Όντως το τελικό ποσό που ζητάει είναι πάρα πολύ μικρό και είναι πολύ πιθανόν να συμφωνήσει να του τα δώσεις λίγα-λίγα. Με το καλό το μωράκι

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ το θεωρώ πλέον προσβλητικό να σου ζητάει ο γιατρός σου 1000 ε με επισκέψεισ και να το θεωρείς πολύ

πλέον έχουμε ισοπεδώσει τα παντα πληρώνουμε παροχές υπηρεσιών τυπου κομμωτηρια νύχια βαφτίσεις δεξιώσεις κινητά και μας παίρνουν τόσα λεφτά και σκεφτόμαστε τον τοκετό και την εγκυμοσύνη που είναι στη μέση μια ζωή και μας δίνουν παιδί για πάντα

σε καταλαβαίνω να μην έχεις όπως όλοι προσπάθουμε αλλά δεν είναι πολλά αυτά που ζηταει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τιμές ΡΕΑ σε δίκλινο και την αντίστοιχη αμοιβή γιατρού;

Εχω πάθει σοκ γιατί μου ζήτησε 4,000? ο γιατρός μου και θέλω να πάω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

EMENA ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΕ ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 2500. ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΚΑΛΑ ΠΟΣΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ; ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΡΕΑ ΓΙΑ ΔΙΚΛΙΝΟ ΧΡΕΩΝΕΙ 1921 ΜΕ ΕΟΠΠΥ ΑΡΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ 2000;;; Ε ΟΧΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ!

 

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τιμές ΡΕΑ σε δίκλινο και την αντίστοιχη αμοιβή γιατρού;

Εχω πάθει σοκ γιατί μου ζήτησε 4,000? ο γιατρός μου και θέλω να πάω αλλού.

aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια κοπέλα τιμές ΡΕΑ σε δίκλινο και την αντίστοιχη αμοιβή γιατρού;

Εχω πάθει σοκ γιατί μου ζήτησε 4,000? ο γιατρός μου και θέλω να πάω αλλού.

 

http://www.genna.gr/maieutirio-rea-times-gennas-timokatalogos-2014/

 

επειδή γεννάει μια γνωστή μου σε λίγες μέρες εκεί και πρόσφατα συζητούσαμε τις τιμές, μου είπε για φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο με ΕΟΠΥΥ όντως 1130 το νοσοκομείο (με Φ.Π.Α.) όσο δηλαδή λέει ο πίνακας.

Άρα υποθέτω ότι ισχύει και η τιμή που λέει για τρίκλινο (1921)

Πάντως αν μιλάμε για τον γιατρό που μου ανέφερες σε ένα θέμα μου την γνώμη σου, εμένα για δίκλινο μου είχε πει σύνολο (αμοιβή νοσοκομείου,δική του και μαίας) 3200, που σημαίνει ότι τα 1130 θα ήταν του νοσοκομείου και τα υπολοιπα 2070 δικά του και της μαίας του (όπως υπολόγισε και η Linaki23 παραπάνω)!!! μου φάνηκαν πααααρα πολλά και ήταν ακόμη ένας λόγος που δεν τον διάλεξα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.genna.gr/maieutirio-rea-times-gennas-timokatalogos-2014/

 

επειδή γεννάει μια γνωστή μου σε λίγες μέρες εκεί και πρόσφατα συζητούσαμε τις τιμές, μου είπε για φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο με ΕΟΠΥΥ όντως 1130 το νοσοκομείο (με Φ.Π.Α.) όσο δηλαδή λέει ο πίνακας.

Άρα υποθέτω ότι ισχύει και η τιμή που λέει για τρίκλινο (1921)

Πάντως αν μιλάμε για τον γιατρό που μου ανέφερες σε ένα θέμα μου την γνώμη σου, εμένα για δίκλινο μου είχε πει σύνολο (αμοιβή νοσοκομείου,δική του και μαίας) 3200, που σημαίνει ότι τα 1130 θα ήταν του νοσοκομείου και τα υπολοιπα 2070 δικά του και της μαίας του (όπως υπολόγισε και η Linaki23 παραπάνω)!!! μου φάνηκαν πααααρα πολλά και ήταν ακόμη ένας λόγος που δεν τον διάλεξα.

 

 

Καλησπέρα dioni ναι για τον ίδιο λέμε!

Δυστυχώς σήμερα ξανά μίλησα με τη Μαία του (σιγά μην έβρισκα τον ίδιο!) και μου είπε ότι θέλει 4,600? ΜΟΝΟ για την αμοιβή του εφόσον επιλέξω δίκλινο! Φυσικά αμέσως τηλεφώνησα στο ΡΕΑ και με διαβεβαίωσαν ότι η τιμή για superior δίκλινο είναι στα 2,100? και για οικονομικό δίκλινο στα 1921? όπως σωστά αναφέρεις κι εσύ. Δηλαδή να δώσω 4600+2100= 6,700? για ένα φυσιολογικό τοκετό εν έτη 2014 στην Ελλάδα της Κρίσης;;;

 

ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ.

 

Αύριο έχω ραντεβού με άλλον γιατρό, δε δέχομαι εκβιαστικές αμοιβές απο κανέναν αλήτη γιατρό και τις μαίες του, εύχομαι μόνο να είμαι η μόνη που της φέρθηκε έτσι εκβιαστικά, γιατί εγω και λόγω ηλικίας αλλά και εμπειρίας (δεν είναι η πρώτη μου γέννα) και καλής ψυχολογίας (σημαντικότατο!) ξέρω να τον βάλω στη θέση του!

 

Κάποια άλλη όμως;;;

Εξάλλου αν ποτέ πάτε στο ιατρείο του η πλειοψηφία των πελατισσων του είναι κοριτσακια σε πρώτη γέννα, τα περισσότερα απο το νησί της Σύρου μιας και είναι ο ίδιος από εκεί.

Κρίμα να ξεφτιλίζονται έτσι γιατροί που κάποτε είχαν καλή φήμη, γιατί αυτός είχε, κι έτσι την πατησα και πήγα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια και από μενα! δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τα ποστ σας αλλά η αμοιβή γιατρού γιατί έχει σχέση με την αμοιβή της κλινικής? τι τον νοιάζει τον γιατρό τι δωμάτιο θα επιλέξετε? άλλο το ένα άλλο το άλλο! εμένα μου ζήτησε 1400ε για καισαρική (1300 για τον ίδιο κ 100 για την βοηθό του) κ το τι δωμάτιο θα επιλέξω δεν έχει καμία σχέση με την αμοιβή του..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια και από μενα! δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τα ποστ σας αλλά η αμοιβή γιατρού γιατί έχει σχέση με την αμοιβή της κλινικής? τι τον νοιάζει τον γιατρό τι δωμάτιο θα επιλέξετε? άλλο το ένα άλλο το άλλο! εμένα μου ζήτησε 1400ε για καισαρική (1300 για τον ίδιο κ 100 για την βοηθό του) κ το τι δωμάτιο θα επιλέξω δεν έχει καμία σχέση με την αμοιβή του..

 

Η πλειοψηφία των γυναικολόγων με πελάτισσεςπου επιλέγουν ακριβότερα δωμάτια (δίκλινο, μονόκλινο, σουίτα) χρεώνουν ως αμοιβή το κόστος δωματίου συν όλα τα έξοδα νοσηλείας/ τοκετού.

 

Είναι γνωστό, χρόνια τώρα.

Μόνο στο τρίκλινο παίρνουν λιγότερα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των γυναικολόγων με πελάτισσεςπου επιλέγουν ακριβότερα δωμάτια (δίκλινο, μονόκλινο, σουίτα) χρεώνουν ως αμοιβή το κόστος δωματίου συν όλα τα έξοδα νοσηλείας/ τοκετού.

 

Είναι γνωστό, χρόνια τώρα.

Μόνο στο τρίκλινο παίρνουν λιγότερα λεφτά.

 

 

Ο Χριστός κι η Παναγία!! 1η φορά το ακούω αυτό αλήθεια!! πάντως νομίζω πως εδώ στη θεσ/νική (απ'όσο ξέρω κι από γνωστές κ φίλες) δεν ισχύει αυτό... απλά ο κάθε γιατρός έχει μια "ταρίφα" κι από 'κει κ πέρα δεν τον νοιάζει τι δωμάτιο θα επιλέξεις! δεν ρωτάει καν δλδ! νομίζω ότι ορισμένοι δεν έχουν καθόλου συναίσθηση της δύσκολης κατάστασης που επικρατεί!

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Κι εγώ δεν το πίστευα, μέχρι που τα πλήρωσα. Στο Ιασώ τουλάχιστον που γέννησα εγώ, η τιμή του γιατρού πήγαινε πακέτο με το δωμάτιο.

Να έχετε το νου σας να μη σας κοροιδεύουν. Εμείς είμασταν εντελώς ψαρωμένοι και κάναμε ό,τι μας έλεγε. Αν σας πω πόσα δώσαμε για τοκετό και προγεννητικό έλεγχο (35 ετών ήμουν με φυσιολογική σύλληψη) θα σας καεί το internet.

Τώρα μετά από χρόνια που το σκέφτομαι, τρελαίνομαι. Ευτυχώς ήταν πολύ καλός στον τοκετό. Αυτό προσπαθήστε να διασφαλίσετε, είναι το μόνο σημαντικό.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες είμαι καινούργια στη παρέα και ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τιμές για γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο. Είμαι 10 εβδομάδων με παρακολουθεί κάποιος γιατρός αλλά επειδή συνεργάζεται μόνο με ιδιωτικές κλινικές θα τον αλλάξω για οικονομικούς λόγους. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Αλεξάνδρας και για τον Κο Δασκαλάκη. Θα ΄θελα αν κάποια ξέρει να μου πει πόσα χρήματα περίπου χρειάζονται για το νοσοκομείο και πόσα περίπου χρήματα παίρνει ο Κος Δασκαλάκης. Επίσης θα ΄θελα να ξέρω αν χρειάζεται να με παρακολουθεί από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί μένω εκτός Αθηνών και μου είναι κάπως δύσκολο να πηγαινοέρχομαι κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωρό σου. Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα αλλά σε άλλο μέρος. 11 εβδομάδων με γιατρό που συνεργάζεται με κλινικές στις οποίες δεν μπορώ να πάω (και δε θέλω) και θα γεννήσω στο δήμοσιο της Καβάλας. Εκεί δεν παίρνουν με τίποτα φακελάκι, έχουν κανει τρείς εγχειρήσεις δικοί μου άνθρωποι τον τελευταίο χρόνο και πλήρωσε μόνο ο ένας 25 ευρώ και αυτό επειδή έκατσε 1 βδομάδα. Στις άλλες δύο που βγήκανε στο τετραήμερο (όσο θα κάτσω κι εγώ για τη γέννα δηλαδή) δεν έδωσαν τίποτα.

Τώρα για Αθήνα δεν ξέρω τι παίζει..

όσο για το αν θα πρέπει να σε παρακολουθεί γιατρός από εκεί, θα πρέπει να πας γύρω στον έβδομο, ή κάποια στιγμή όποτε μπορείς, και να ανοίξεις καρτέλα. Στην καρτέλα γράφουν την πορεία της κύησης και τους είναι χρήσιμη στον τοκετό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

http://www.genna.gr/maieutirio-rea-times-gennas-timokatalogos-2014/

 

επειδή γεννάει μια γνωστή μου σε λίγες μέρες εκεί και πρόσφατα συζητούσαμε τις τιμές, μου είπε για φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο με ΕΟΠΥΥ όντως 1130 το νοσοκομείο (με Φ.Π.Α.) όσο δηλαδή λέει ο πίνακας.

Άρα υποθέτω ότι ισχύει και η τιμή που λέει για δίκλινο (1921)

Πάντως αν μιλάμε για τον γιατρό που μου ανέφερες σε ένα θέμα μου την γνώμη σου, εμένα για δίκλινο μου είχε πει σύνολο (αμοιβή νοσοκομείου,δική του και μαίας) 3200, που σημαίνει ότι τα 1130 θα ήταν του νοσοκομείου και τα υπολοιπα 2070 δικά του και της μαίας του (όπως υπολόγισε και η Linaki23 παραπάνω)!!! μου φάνηκαν πααααρα πολλά και ήταν ακόμη ένας λόγος που δεν τον διάλεξα.

 

Dioni μου δυστυχώς το θέμα προχώρησε ασχημα την τελευταία εβδομάδα και ο Βαμβακάρης όχι μόνο δε ζήτησε συγγνώμη όταν έμαθε πόσο δυσαρεστημένοι ήμασταν απο τη συνεχή απουσία του στο τηλέφωνο αλλά και στα ραντεβού μας (μιας και με το που τελείωνε τους υπέρηχους, έφευγε τρέχοντας για τον επόμενο χωρίς να μας δίνει ΠΟΤΕ τη δυνατότητατα να συζητήσουμε από τον πρώτο μέχρι και τον 9ο μήνα που τώρα διανύω) αλλά πήγε να βγει και από πάνω λέγοντας στο σύζυγό μου το αμίμητο "ε, νομίζω ότι μετά από όλα αυτά δε μπορώ να είμαι ο θεράπων ιατρός σας!!!!!!!"

 

Εννοώντας κοινώς ότι αφού δε θα μου δώσετε τα 4,600? αμοιβή ιατρού για το δίκλινο στο οποίο θα μείνετε, άντε στο καλό να πάτε ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΖΗΤΑΩ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΠΙΟ ΜΑΤΣΟ!!!!!!

 

Σιχαίνομαι τους ανθρώπους που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις, μαθαίνουν ότι ο σύζυγος έχει μια καλή ιδιωτική ασφάλεια (λογω εταιρείας στην οποία εργάζεται 16 χρόνια!) και σου λέει "αφού δε μπαίνει ΕΟΠΠΥ στη μέση, θα τους τα πάρω χοντρά" όπως και τελικά αποδείχτηκε ότι έκανε, λαμβάνοντας υπόψη και την ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ τιμή που είπε σε εσένα Dioni μου.

 

Τέλος πάντων, ευτυχώς ΟΛΑ σε αυτή τη ζωή γίνονται για καλύτερο, βρήκα έναν εξαιρετικό άνθρωπο που χρεώνει την ίδια τιμή ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ για όλες τις εγκύους που αναλαμβάνει, να είναι καλά η γειτόνισσα μου που γέννησε μαζί του την προηγούμενη εβδομάδα και έτσι είχα την τύχη να βρω έναν καταπληκτικό γυναικολόγο και άνθρωπο που είναι σχεδόν κάθε μέρα δίπλα μου στο ΡΕΑ από τη μέρα που τον γνωρίσαμε!

 

Την Τετάρτη με το καλό θα μπούμε προγραμματισμένα για φυσιολογικό τοκετό λόγω διαβήτη (μεγάλο μωρό).

Με το καλό όλες σας να βρίσκετε γιατρούς που έχουν αξιοπρέπεια και ήθος και δεν κοιτάνε ποσά θα αρπάξει η τσέπη τους παρά να φέρνουν στον κόσμο υγιή παιδάκια από υγιείς μανούλες.

 

υγ: αποφεύγω να κάνω διαφήμιση σε έναν άνθρωπο που ήδη έχει τεράστια πελατεία. Τα λόγια μου παραπάνω στοχεύουν να δυσφημίσουν τον γιατρό που με εκμεταλλεύτηκε και δε μου στάθηκε όπως θα έπρεπε να κάνει από την αρχή μέχρι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Μέλλουσες μαμαδες καλησπέρα και από εμένα!

Είναι αλήθεια, οι περισσότεροι μαιευτήρες ζητούν ως αμοιβή τα ίδια χρήματα που θα πληρώσετε για το δωμάτιο.

Εγώ γέννησα πρόσφατα στο Ιασώ και ο γιατρός μου, μας είχε πει από την αρχή, ότι η αμοιβή του παει βασει κοστολογίου του δωματίου που θα κλείσουμε!

Αν και μας κακοφάνηκε στη αρχή,μετα τις περιπέτειες που είχα στην εγκυμοσύνη μου, στον τοκετό μου και αφού ο γιατρός μου στην κυριολεξια εσωσε εμενα και το βρεφακι μου, εχω να σας συμβουλευσω το εξής : επιλέξτε το μαιευτήρα σας προσεκτικά με βασει τις ικανοτητες του και οχι το κοστολόγιο του!

Ενταξει, δε λεω να φτασουμε να ζητάμε δανεικά για να πληρωσουμε το γιατρό, αλλά να θυμαστε οτι κρατα στα χερια του τη δική σας τη ζωη και τη ζωη του αγεννητου παιδιού σας!

Ενα λάθος να γίνει και ,δυστυχώς, δεν ξεγίνεται..

Θα μου πείτε,στην Ελλαδα της κρίσης, να μην κοιτώ την αμοιβή του γιατρού που θα μου ζητήσει μερικές χιλιάδες ευρώ για να με ξεγεννήσει?

Πιστέψτε με, εαν γίνει το λάθος, όλα τα λεφτα του κόσμου δε φτάνουν για να το διορθώσουν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...