Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια οσον αφορά το επίδομα με το ικα πλεον ειναι ο εοπυυ

οπότε δίνεις την διαφορά στο νοσοκομείο και στα παίρνουν κατευθείαν από το ταμείο σου

εγώ γέννησα με τον γιατρό μου Γκόνγκα Λάζαρο στο ρέα με αμ

αμοιβή δικιά του 1000ε

πήγαν όλα τέλεια και έδωσα και μία διαφορά στο ρέα για το ταμείο μου

πάντως επειδή είναι πολύ καλός και τον ευχαριστω για όλα ξέρω ότι αναλαμβάνει και ανασφαλιστες με αμοιβή 600ε μόνο όσο θα έδιναν οι κοπέλες στο δημόσιο απλά οι συνθήκες στο δημόσιο είναι άθλιες και τους προσφέρει την ασφάλεια και την παροχή του ιδιωτικού γιατί όλες αξίζουμε το καλύτερο στην γέννα μας

 

καλά, από παραπληροφόρηση σκίζουμε πάντως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα,

Εμας το κοστος τοκετου ειναι:

1200 τριημερο σε τρικλινο ή 2000 σε δικλινο

2000 ο γιατρος

Κανενα 300αρι η μαια

100 με 200 οι εξετασεις του μωρου μας πριν το παρουμε σπιτι.

Ολα αυτα με εοπυυ

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα...ήθελα κι εγώ να ρωτήσω...γενικότερα για να πει κανείς ότι ξεκινάω να κάνω μωράκι...τι ποσό πρέπει να έχει στην άκρη; Για γέννα - μαιευτήριο και τα πρώτα έξοδα (καρότσι, κρεβάτι, βασικό εξοπλισμό) . εντάξει μαιευτήριο και γυναικολόγος πάνε γύρω στα 2500, έχω ρωτήσει. Καρότσι σκέφτομαι -ΟΤΑΝ με το καλό έρθει εκείνη η ώρα - να πάρουμε από αυτά που τα έχουν όλα, 3 σε 1 νομίζω λέγονται. ένα κρεβατάκι να μπορεί να το χρησιμοποιησει κι όταν μεγαλώσει λίγο, κλπ...δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται...φώτα please...:D

Link to comment
Share on other sites

απλά οι συνθήκες στο δημόσιο είναι άθλιες και τους προσφέρει την ασφάλεια και την παροχή του ιδιωτικού γιατί όλες αξίζουμε το καλύτερο στην γέννα μας

 

Αλοίμονο κοπέλα μου, πως σε παραμύθιασαν έτσι!

Γέννησα στο Λητώ το πρώτο μου παδί, ήμουν σε ένα τρίκλινο που ανάμεσα μας χώραγαν ίσα ίσα τα πυρεξάκια, 12 ατομα στον θάλαμο ταυτόχρονα θυμάμαι... Η εμπειρία μου τραγική - δεν επαναλαμβάνομαι, τα έχω γράψει στο ανάλογο ποστ.

 

Το δεύτερο το γέννησα στο ΕΛΕΝΑ. Τι διαφορά... Σεβάστηκαν τον τοκετό μου, γέννησα με ραχιαία, μου έβαλαν το παιδί αμέσως στο στήθος. Σε μονόκλινο λουξ και απλο στη συνέχεια όπως ζήτησα, πλήρωσα 290 ευρώ συνολικά στο μαιευτήριο και 700 στον γιατρό γιατί τόσα μπορούσα. Δεν μου ζήτησε χρήματα. Μου είπε ευχαριστώ και το εννοούσε.

 

Αν έκανα τρίτο παιδάκι, ασφαλώς και δεν το συζητώ, θα πήγαινα στο Ελενα.

Link to comment
Share on other sites

Xena ειναι κ τι ζηταει ο καθενας...ξερω ατομο που μαζευει λεφτα χρονια για να παει τουλαχιστον σε δικλινο αν οχι μονοκλινο σε ιδιωτικο. Εγω θα συμφωνησω μαζι σ. Το πρωτο μου παιδακι στο μητερα με τον πανικο στο δωματιο να θες να θηλασεις κ κανεις να μη το σεβεται. Κ ενα κρεβατι που εκανε σαν τρακτερ οποτε πηγαινες να το ρυθμισεις. Για το ελενα δεν ξερω αλλα προς το παρον που παω στον γιατρο κτλ ειμαι πολυ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xena ειναι κ τι ζηταει ο καθενας...ξερω ατομο που μαζευει λεφτα χρονια για να παει τουλαχιστον σε δικλινο αν οχι μονοκλινο σε ιδιωτικο. Εγω θα συμφωνησω μαζι σ. Το πρωτο μου παιδακι στο μητερα με τον πανικο στο δωματιο να θες να θηλασεις κ κανεις να μη το σεβεται. Κ ενα κρεβατι που εκανε σαν τρακτερ οποτε πηγαινες να το ρυθμισεις. Για το ελενα δεν ξερω αλλα προς το παρον που παω στον γιατρο κτλ ειμαι πολυ ευχαριστημενη

 

Ναι, έχεις δίκιο - καθένας όπως το βλέπει.

 

Είσαι έγκυος; αν ναι με το καλό κι όποτε πας στον γιατρό, ανέβα στα μονόκλινα να τα δεις. Θα είναι σαν να μπήκες σε ιδιωτικό.

Ολα δουλεύουν καλά, το ψυγείο, ο κλιματισμός, το κρεβάτι, η πολυθρόνα κρεβάτι για τον συνοδό... όλα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνώ ότι από τα δημόσια μακριά τι λέμε τώρα που βαριούνται να δείξουν θηλασμό σε πρωτοτόκες

φίλη μου γέννησε και πήγα να την επισκεφθώ και όλο έλεγε να φύγει να πάει σπίτι τι λέτε

οι μαίες εκεί βαριούνται να σου δείξουν για το μωρό και πόσα άλλα

και έγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω με επισκληρίδιο 1000ε τι να πούμε μετά από όλα αυτά

επιλογές είναι αυτές και όχι παραμύθια γιατί ισχύουν όλα και τα ξέρουμε όλες

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνώ ότι από τα δημόσια μακριά τι λέμε τώρα που βαριούνται να δείξουν θηλασμό σε πρωτοτόκες

 

 

Δεν είναι πάντα έτσι. Η αδερφή μου που γέννησε στο ΙΑΣΩ, και δεν μπορούσε να βάλει το μωρό στο στήθος μόνη της, παρακαλάγαμε να έρθει μια κοπέλα να της βοηθήσει. Τρείς ημέρες που έμεινα όλη μέρα, φώναζα 100 φορές για να έρθει μια κοπέλα και χτυπαγε και η αδερφη μου πόσες φορές το κουδούνι. Και στο τέλος ακούγαμε και το φοβερό "ενταξει θα έρθουμε κάποια στιγμή". Να πω οτι το δωμάτι ήταν ακριβώς μπροστά στη ρεσεψιόν του ορόφου, και τις έβλεπα κιόλας που καθόντουσαν.

 

Επίσης όταν γεννησε η άλλη μου αδερφή στο Μητέρα, εκεί τους παρακαλούσαμε να έρθουν να αλλάξουν σακούλα στο καλαθάκι των σκουπιδιών του δωματίου. Συν οτι είχαμε κάνει πόσες παρατηρήσεις γιατί οι νοσοκόμες εκαναν αλλαγή στις λεχόνες και πετούσαν τις σερβιέτες και τις γάζες με τα αίματα στο καλαθάκι του δωματίου και ήταν εστία μόλυνσης αυτό...

 

Δεν είναι παντού λοιπόν όλα ισοπεδωτικά. Και στα ιδιωτικά και στα δημοσια, υπάρχουν καλές και κακές εμπειρίες. Το θέμα είναι καθαρά στα άτομα που δουλεύουν εκεί, και πόσο επαγγελματίες είναι.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο - καθένας όπως το βλέπει.

 

Είσαι έγκυος; αν ναι με το καλό κι όποτε πας στον γιατρό, ανέβα στα μονόκλινα να τα δεις. Θα είναι σαν να μπήκες σε ιδιωτικό.

Ολα δουλεύουν καλά, το ψυγείο, ο κλιματισμός, το κρεβάτι, η πολυθρόνα κρεβάτι για τον συνοδό... όλα.

 

Ναι ειμαι εγκυος! Σ'ευχαριστω πολυ! Εχω δει τα λουξ γιατι γεννησε μια φιλη κ ειναι πολυ καλυτερα απο ιδιωτικο! Εμενα προσωπικα μου αρεσει που δεν με κοιτανε στη τσεπη κ απο τη γραμματεια μεχρι τους γιατρους ειναι ολοι ευγενεστατοι. Στο ιδιωτικο δεν ηταν ετσι κ ουτε με βοηθησαν στον θηλασμο. ισα ισα με σαμποταρισαν κιολας. Ειναι κ αναλογα το προσωπικο που θα πεσεις. Παντου υπαρχουν καλοι κ κακοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει δύο διαφορετικές μανούλες που γέννησαν στον ιασώ (φίλες μου) με δύο εντελώς αντίθετες εμπειρίες. η μια πέρασε άθλια, δε βρήκε τίποτα θετικό κι η άλλη όλα καλά...μάλλον τελικά εξαρτάται πιο πολύ που θα πέσεις (απο το προσωπικό δηλαδή). εδώ που τα λέμε η 1η φίλη είναι και λίγο περίεργη...εγώ στηρίζομαι στο γιατρό...αν εμπιστεύομαι το γιατρό θα πάω όπου είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ειμαι εγκυος! Σ'ευχαριστω πολυ! Εχω δει τα λουξ γιατι γεννησε μια φιλη κ ειναι πολυ καλυτερα απο ιδιωτικο! Εμενα προσωπικα μου αρεσει που δεν με κοιτανε στη τσεπη κ απο τη γραμματεια μεχρι τους γιατρους ειναι ολοι ευγενεστατοι. Στο ιδιωτικο δεν ηταν ετσι κ ουτε με βοηθησαν στον θηλασμο. ισα ισα με σαμποταρισαν κιολας. Ειναι κ αναλογα το προσωπικο που θα πεσεις. Παντου υπαρχουν καλοι κ κακοι.

 

Με το καλό! Πράγματι είναι πολύ αξιόλογοι όλοι και καταβάλουν προσπάθειες υπό αντίξοες συνθήκες.

Στο Ελενα θα θηλάσεις. Θα τα καταφέρεις.

Θες δεν θες! :P:p:p:p Ειναι πολύ υπερ του θηλασμού και θα σε βοηθήσουν όσο δεν πάει.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό! Πράγματι είναι πολύ αξιόλογοι όλοι και καταβάλουν προσπάθειες υπό αντίξοες συνθήκες.

Στο Ελενα θα θηλάσεις. Θα τα καταφέρεις.

Θες δεν θες! :P:p:p:p Ειναι πολύ υπερ του θηλασμού και θα σε βοηθήσουν όσο δεν πάει.

 

Σ'ευχαριστω! :D κ το πρωτο το θηλασα χαρη σε συμβουλο θηλασμου. Ολα λαθος μου τα ειχαν πει στο μαιευτηριο. Τωρα πια θα μιλησει η εμπειρια! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμενα το μαιευτηριο (τρικλινο σε ιδιωτικο), ο γιατρος (επισκεψεις και αμοιβη), οι εξετασεις (αυχενικη, Β επιπεδου, doppler, αιματος, ουρων, κλπ), τα συμπληρωματα (pregnacare, μαγνησιο, σιδηρος, φολικο οξυ) και η μαια μου πηγαν συνολο καπου 4000, ισως και λιγο λιγοτερο, αλλα προτιμω να τα στρογγυλοποιω προς τα πανω. Τα παντα με αποδειξη εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

εμένα αμοιβή τοκετού 1000ε χωρίς μαία δεν χρειάστηκε

ήταν πάντα διπλα μου ο γιατρός μου και επίσκεψη 50 ε μία έπαιρνε μία όχι

υπέρηχα μαζί του όλα στο ιατρείο και γέννησα στο ρεα

ο γιατρός μου είναι ο Κ.Γκόνγκας Λάζαρος

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποια που γεννησε μεσα στο καλοκαιρι στο μητερα να μας πει ποσα χρηματα εδωσε για εκεινη και το μωρο! Εχω ρωτησει στο λογιστηριο αλλα θελω να δω αν χρεωνουν κατι επιπλεον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει καποια που γεννησε μεσα στο καλοκαιρι στο μητερα να μας πει ποσα χρηματα εδωσε για εκεινη και το μωρο! Εχω ρωτησει στο λογιστηριο αλλα θελω να δω αν χρεωνουν κατι επιπλεον!

 

Ράνια γέννησα τον Ιούνιο και πληρώσαμε ό,τι μας είχε πει το λογιστήριο, δεν υπήρξε κάποια επιπλέον χρέωση.

 

Μόνο εάν δεν έχεις βγάλει ΑΜΚΑ του μωρού πληρώνεις τις υποχρεωτικές εξετάσεις του (κάπου 300 ευρώ), τα οποία σου επιστρέφουν μόλις τους πας το ΑΜΚΑ.

Οι προαιρετικές εξετάσεις του μωρού δεν συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο, αλλά σου δίνουν έντυπο να δηλώσεις ποιες θες να κάνεις (εάν θέλεις).

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ kat_kat! Να σου ζησει το μωρακι σου!

Θυμαμαι ληξιαρχικη παιρνουμε τη μεθεπομενη της γεννας απο το ληξιαρχειο του μητερα οποτε αν ειναι ολες καθημερινες προλαβαινεις να βγαλεις αμκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γέννησα πριν λίγες ημέρες.Δόξα τον Θεό όλα πήγαν καλά

και έχω ένα απίθανο αστεράκι στην αγκαλιά μου.

Με το καλό εύχομαι σε όλες!

 

Ήθελα να ενημερώσω ότι στο Λητώ, το μόνο εξτρα που πλήρωσα

ήταν ένας υπέρηχος που κάναμε στο μωρό για τα ποδαράκια του (ισχία)

και αυτό 40?.

Πλήρωσα κανονικά την τιμή που έγραφε ο κατάλογος (1310 με φπα για 4 ημέρες 3κλινο) 100? η συμμετοχή μας στον εοπυ για τις εξετάσεις που έκαναν στο μωρό

(τις υποχρεωτικές) και 150? σαν εγγύηση (τα πήρα πίσω σε 2 μέρες) για το ΑΜΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ γέννησα τον Ιουλιο στο Έλενα, για δωμάτιο μονόκλινο πλήρωσα 100 και οι δυο γιατροί και η μαία μου 1800. Αλλα έμεινα απίστευτα ευχαριστημένη..οποια θέλει περισσότερες πληροφορίες μου λέει..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα και από εμάς , μόλις γεννήσαμε και θα ήθελα να σας ενημερώσω για τις τιμές του ΛΗΤΩ.

Σε τρίκλινο δωμάτιο με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς κάτι παραπάνω απο τα συνηθισμένα το κόστος για το νοσοκομείο ήταν 1515,51 ευρώ.

Συμπεριλαμβάνονται οι εξετάσεις του μωρού με την συμμετοχή 100 ευρώ στον ΕΟΠΠΥ και θα μας επιστραφούν 150 ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω με την renesa niki 1982 γιατι το λητω θεωρειται οικονομικό αλλά δεν νομίζω ακολουθει την οικονομική πολιτική των αλλων μαιευτηρίων και δεν συγκρινεται για να λεμε την αληθεια ουτε με ιασω ουτε με ρεα

εγω παντως επελεξα ρεα με λιγοτερα

να σου ζησει το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...