Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

κοριτσια εγω αν κ στην αρχη ακομη(9 εβδομαδων)ζητησα απο τον γιατρο την αμοιβη του καθως κ την αμοιβη της ιδιωτικης κλινικης στην Πατρα(Ολυμπιον).Μου ειπε οτι εκεινος θελει 1300(με αποδειξη 1100) με πληρωμενο αναισθησιολογο κ επισκληριδιο.κ η κλινικη θελει 648 για 3κλινο 4βραδιες με πληρωμενα τα παντα(παιδιατρο κ.α) μεσω εοπυ φυσικα οπου ακομη ισχυει το επιδομα αλλα το κρατανε εκεινοι.Πιστευω ειναι καλα.:confused:Εσεις τι λετε σαν πιο εμπειρες?

 

ειναι παρα παρα πολυ καλα ιδιως η κλινικη αντε με το καλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Amarullida μου πολυ καλες τιμές σε σχεση με την αθηνα.βέβαια αυτό με το παζάρι των αποδείξεων εμενα προσωπικά μου τη δίνει,αλλά όπως το βλέπει κανείς!για την αυχενική...ψάξε λίγο στο φόρουμ,γιατί μεγάλη ιστορία!ενημερώσου γιατί αυτός που κάνει την αυχενική πρέπει να είναι πιστοποιημένος!!!με το καλό σου εύχομαι!

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Amarullida μου πολυ καλες τιμές σε σχεση με την αθηνα.βέβαια αυτό με το παζάρι των αποδείξεων εμενα προσωπικά μου τη δίνει,αλλά όπως το βλέπει κανείς!για την αυχενική...ψάξε λίγο στο φόρουμ,γιατί μεγάλη ιστορία!ενημερώσου γιατί αυτός που κάνει την αυχενική πρέπει να είναι πιστοποιημένος!!!με το καλό σου εύχομαι!

 

Σ'ευχαριστω καλη μου κ εσυ ευχομαι με το καλο να γεννησεις κ να πανε ολα καλα!!:)

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας!Είδα ότι εκτός από τα 600 του δωματίου στο ΛΗΤΩ υπάρχει και ένα ποσό για τις εξετάσεις του μωρού και το άλλο ποσό που το παίρνεις πίσω. Υπάρχουν άλλα έξτρα τώρα;Μήπως γέννησε καμία πολύ πρόσφατα με τις καινούργιες χρεώσεις του ΕΟΠΥΥ; μαλλον θα έχει ανέβει κανά 300άρι ευρώ...το δίκλινο έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας!Είδα ότι εκτός από τα 600 του δωματίου στο ΛΗΤΩ υπάρχει και ένα ποσό για τις εξετάσεις του μωρού και το άλλο ποσό που το παίρνεις πίσω. Υπάρχουν άλλα έξτρα τώρα;Μήπως γέννησε καμία πολύ πρόσφατα με τις καινούργιες χρεώσεις του ΕΟΠΥΥ; μαλλον θα έχει ανέβει κανά 300άρι ευρώ...το δίκλινο έχει πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή;

 

 

οντως το Λητω εχει αυτη την ιδιοτροπια να το πω.... δηλ ζητανε 250 ευρω μπροστα μεχρι να ασφαλιστει το παιδι στο εοπυυ. Σε αλλα μαιευτηριααα δεν μου το εχουν πει αυτο κ δεν το καταλαβαινω .

Τωρα οι τιμες οντως αλλάξανε αλλα ακομα δεν εχουν βγαλει τιμοκαταλογο μ ειπαν χτες. Παντως δεν ειναι ακριβως 300 πρεπει ναναι λιγοτερα γυρω στο 250αρι. καπως αλλιως το υπολογιζουν. Παντα ειμαι καχυποπτη με αυτα Αυτοι πάντως δεν χανουν..........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γεννήσαμε στο ΓΑΙΑ την 30/11 με καισαρική.

Εντυπώσεις...

Ολα άψογα. Το προσωπικό ευγενικότατο , εξυπηρετικότατο. Η Κλινική ολοκάθαρη , τα μωράκια πολύ προσεγμένα.

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ..

Η γυναίκα μου είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ.

Δώσαμε 1260 για την καισαρική και την νοσηλεία και 75 για κάποιες εξετάσεις της μπέμπας

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το προτείνω ανεπιφύλακτα .

Ευχαριστώ πολύ.... και με το καλό :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Μήπως γνωρίζετε ποιες άλλες κλινικές υπάρχουν εκτός από το ΟΛΥΜΠΙΟΝ στην Πάτρα ή στο Αγρίνιο; Πόσο είναι περίπου το κόστος;

Έχω γεννήσει το πρώτο μου παιδί το 2009 στο ΟΛΥΜΠΙΟΝ, με έξοδα περίπου 4000? (καισαρική με επισκληρίδιο, μονόκλινο, αμοιβή γιατρού) αλλά τότε εργαζόμουν και ήταν αλλιώς...Τώρα,αν και ακόμη δεν έχουμε τολμήσει για δεύτερο παιδί, ψάχνω για την πιο οικονομική λύση, δίχως να αποκλείω κάποιο δημόσιο νοσοκομείο...

Έχετε καμία εμπειρεία σε άλλη κλινική;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ είμαι στην 35η εβδομάδα και έψαξα για κλινικές στην Θεσσαλονίκη. Ο γιατρός μου κάθε επίσκεψη με χρεώνει 20ε με απόδειξη και μου είπε εξ'αρχης πως στις τελευταίες συχνές επισκέψεις θα με χρεώνει 10ε ανά επόσκεψη. Για φτ θα πάρει 800ε, ενώ για καισαρική θέλει άλλα 100-120 για τον βοηθό.

 

Συνεγάζεται με την Βιοκλινική και το Γέννεσης. Το Γέννεσης μου το παίνεψε πολύ σε σχέση με την Βιοκλινική και είναι πιο ωραίο δεν μπορώ να πω, αλλά με νοιάζει η οικονομικότερη λύση για μονόκλινο δωμάτιο καθώς είμαι λίγο σιχασιάρα και δεν θέλω να μοιράζομαι το μπάνιο μου με ξένους. Οι τιμές που μου είπανε είναι:

 

Για το Γέννεσης μονόκλινο απλό (χωρίς μέρος να κοιμάται ο σύντροφος), με αναισθησιολόγο και παιδίατρο 1700?. 3ημερη διανυκτέρευση με τον ΕΟΠΠΥ.

 

Το Luxe που βλέπει στην θάλασσα, έχει parking ( τι άλλο θα ακούσουμε Χριστέ μου) και έχει καναπέ - κρεββάτι για τον σύντροφο, 2200?.

 

Η Βιοκλινική έχει μικρό μονόκλινο και μεγάλο μονόκλινο. Η διαφορά είναι απειροελάχιστη (άντε ένα τετραγωνικό) και σου λέει πως αν έρθεις και θέλεις μικρό μονόκλινο και δεν έχουμε σε βάζουμε σε μεγάλο. Έτσι, μικρό μονόκλινο με καναπε κρεββάτι για τον μπαμπά, παιδιάτρο και αναισθησιολόγο πάμε στα 1400 κοντά. Θα μου πείτε για 300?? Φυσικά, γιατί μου τα χαρίσανε να τα δώσω στο Γέννεσης?

 

Τέλος, αν μείνεις 2βράδια στην Βιοκλινική που μου είπανε πως είναι το συνηθες για φτ, η τιμή πέφτει στα 1080?. Επιπλέον στα 1080 υπολογίστε ένα ποσό 50-80 ευρώ για να έρθει η μαία την τρίτη μέρα στο σπίτι μου να πάρει αίμα απο τον μπέμπη για να κάνουν κάτι εξετάσεις που γίνονται στο τριήμερο.

Δώσε μου αρκετή ταπεινότητα για να δεχτώ ότι δεν διαφέρω από τους άλλους, Κύριε.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζουμε με τη γυναικα μου τις αμοιβες ιατρων σε δημοσια μαιευτηρια και εχουμε φρικαρει!!!

η κατασταση εχει ως εξης: παμε για το τριτο μας, τα αλλα δυο τα γεννησαμε σε ιδιωτικο μαιευτηριο. Λογω της οικονομικης καταστασης αποφασισαμε για το τριτο να παμε σε δημοσιο μαιευτηριο.

Ο γιατρος μας συνεργαζεται με το ιδιωτικο μαιευτηριο που γαννηθηκαν τα αλλα μας παιδια. Κάναμε συζήτηση μαζί του, του εξηγησαμε την κατασταση και πολύ ευγενικά μας σύστησε τον Χρέλια στο Αττικο, για τον οποίο διαβάζω στο forum ότι είναι πολύ καλός μαιευτήρας, αλλά επίσης ότι αμοιβή στα 1500 ?.

Κι εδώ αρχίζουν τα μπερδέματά μας:

- Σε δημόσιο νοσοκομείο υπάρχει αμοιβή γιατρού?????

- Εφόσον υπάρχει η αμοιβή, ζητείται από τον γιατρό ευθέως????

- Έχει κάποια από εσάς γεννήσει πρόσφατα με τον συγκεκριμένο γιατρό?

- Υπάρχει καμμιά άλλη πρόταση για άλλο γιατρό στο ίδιο ή σε άλλο μαιευτήριο??

 

Βοηθάτε μας...τα έχουμε χαμένα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πήρα τις τωρινές τιμές του Λητώ. ΟΚ για τα δωμάτια και τις εξετάσεις του μωρού και την προκαταβολή για το παιδί μέχρι να ασφαλιστεί. Μία ερώτηση όμως που μόνο αυτές που γέννησαν μπορούν να μας πουν και μάλιστα αυτές που γέννησαν πρόσφατα: πληρώνεις έξτρα για πακέτο με σερβιέτες, υγρά σαπούνια για το πιπί, κ.τ.λ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα οχι δεν πληρωνεις εξτρα το πακετακι π αναφερεις gogo στο λητω στο λεω γιατι γεννησα εκει

 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!εγώ είμαι για 3κλινο. δεν ξέρω αν γέννησες εσύ σε 2κλινο ή μονόκλινο, οπότε μήπως έχει διαφορά;πότε γέννησες και με ποιον γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γέννησα στο ΡΕΑ τον Αύγουστο 2012 και το δωμάτιο κόστισε 1680 (τρίκλινο με φ.τ.) και επιπλέον 200 ευρώ το κόστος για τη φύλαξη αίαμτος ομφαλίου λώρου! ο γιατρός πήρε 1800 και στην τιμή συμπεριλαμβάνονταν και η μαία, η παρακολούθηση της εγκυμοσύνης κόστισε 500 ευρώ όσες φορές κ αν χρειάστηκε να πάω, μαζί και οι συνεδρίες με τη μαία που με προετοίμασε πολύ καλά. εξτρά πλήρωνα για αυχενική και β'επιπέδου και εξετάσεις αίματος, γύρω στα 500 πήγαν κι αυτά τα επιπλέον

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εγω σκοπεύω να γεννήσω θεού θέλοντος στο γαια. Απ'ότι διάβασα στη σελίδα http://www.genna.gr/maieutirio-gaia-times-gennas-timokatalogos-2013/ το πακέτο κάλυψης 4 ημερων είναι 1130 ή 1260 (Φ. Τ ή Καισαρική αντίστοιχα) Ξερει κανείς αν υπάρχει οικονομικό πακέτο 3 ημερων για το ΓΑΙΑ καθως επίσης να υποθέσω οτι τα 1130 είναι καθαρά η δική μου συμμετοχή δηλαδή έχουν αφαιρεθεί τα 900 του ΕΟΠΠΥ αλλιώς θα έδινα 2030.Σωστα τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΕ ΕΟΠΠΥ?

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

 

Καλησπέρα! Εγώ γέννησα τον Σεπτέμβριο στο ΜΗΤΕΡΑ και για το 3κλινο ήταν γύρω στα 900,αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ εκεί γεννάω τέλη Μαίου και μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνει σύντομα αναπροσαρμογή τιμών προς τα κάτω!περιμένω νέα λοιπόν.

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΛΗΤΩ ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕ ΕΟΠΠΥ??
Link to comment
Share on other sites

και εγώ εκεί γεννάω τέλη Μαίου και μου είπε ο γιατρός ότι θα κάνει σύντομα αναπροσαρμογή τιμών προς τα κάτω!περιμένω νέα λοιπόν.

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ 20 ΜΑΙΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 860 3ΚΛΙΝΟ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 600 ΚΑΤΙ ΕΥΡΩ. ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΕΟΠΠΥ. ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Στο Γαια δεν γεννησε καμία κοπέλα τελευταία?Πολυ θα ήθελα να μαθω τιμη και εντυπώσεις.

 

Γέννησα αρχές Φλεβάρη στο Γαια.

Καισαρική δίδυμα - τρίκλινο - 4 διανυκτερεύσεις - έξτρα εξετάσεις παιδιών (νομιζω 400 ευρώ το πακέτο για κάθε παιδί) - επίσκεψη παθολόγου γιατί είχα συμπτώματα γρίπης κάτι λιγότερο από 2000.

Δηλ. χωρίς τα "έξτρα" υπολόγισε περίπου 1200. (με ΕΟΠΥΥ).

Συμπαθητικά ήταν τα πράγματα.

Είχα rooming-in. Σε κάθε αλλαγή βάρδιας τα μωρά τα έπαιρναν κ τα κράταγαν εκνευριστικά πολύ για μένα.

Έκανα αποκλειστικό θηλασμό κ "σποντούλες" περί συμπληρώματος άκουσα, μάλλον δεν περίμεναν πως θα τα κατάφερνα με τα δίδυμα.

Κατά τα λοιπά, οι κοπέλες πάντα εκεί όταν τις χρειαζόμουν με το πάτημα του κουμπιού και ναι, τις χρειαζόμουν αρκετά συχνά, όλο το 24ωρο...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Γαια δεν γεννησε καμία κοπέλα τελευταία?Πολυ θα ήθελα να μαθω τιμη και εντυπώσεις.

 

 

Εγω θα γεννησω στο Γαια 18/6 μου ειπανε και ρωτησα το νοσοκομειο και μου ειπανε 1050 φυσιολογικα και 1150 με καισαρικη ( με το εοπυυ) εσυ ποτε με το καλο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα γεννησω στο Γαια 18/6 μου ειπανε και ρωτησα το νοσοκομειο και μου ειπανε 1050 φυσιολογικα και 1150 με καισαρικη ( με το εοπυυ) εσυ ποτε με το καλο;

Εγω εχω τελευταία ημερομηνία 7/5/2013 οπότε κάπου εκεί υποθέτω. Αρτεμιδα Αττικής είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...