Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι χαζό τις παλιές μανούλες;Όταν λέμε διανυκτέρευση στην κλινική από πότε μετράει;Δηλαδή αν γεννήσω 11 το βράδυ πιάνεται μια μέρα και αν γεννήσω 12 πιάνεται η επόμενη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω κάτι χαζό τις παλιές μανούλες;Όταν λέμε διανυκτέρευση στην κλινική από πότε μετράει;Δηλαδή αν γεννήσω 11 το βράδυ πιάνεται μια μέρα και αν γεννήσω 12 πιάνεται η επόμενη;

 

δυστηχως αυτο δεν είναι στανταρ..ειναι στην ευχέρειά της προισταμενης ..εμενα ετσι έγινε..

και δεν μετραει η ωρα που θα γεννήσεις ,αλλα που θα κάνεις εισαγωγη στο νοσοκομείο,,

δηλ αν μπεις 11.30 το βραδυ και γεννήσεις μετα της 12.οο την αλλη μέρα δηλ μπορουν να σου μετρήσουν μια μερα παραπάνω...

 

καλό ειναι όμως να τους πεις εσυ να μην μετρησουν τις λογες ωρες σαν μερα...αν δεν μιλησεις καθολου κανουν οτι θελουν!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χαζό τις παλιές μανούλες;Όταν λέμε διανυκτέρευση στην κλινική από πότε μετράει;Δηλαδή αν γεννήσω 11 το βράδυ πιάνεται μια μέρα και αν γεννήσω 12 πιάνεται η επόμενη;

 

ναι αυτο ακριβως που λες ειναι...απλα αν τυχει και πας 11 το βραδυ να ξερει ο αντρας σου να κανει την εισαγωγη μετα τις 12!!!γιατι αλλιως θα χρεωθεις δυο μερες...

δεν εχει σημασια ποτε θα γεννησεις απλα το τι ωρα θα γινει η εισαγωγη αν λοιπον πας βραδυ φροντισε να γινει η εισαγωγη μετα τις 12 για να μην χρεωθεις εξτρα μερα...

Link to comment
Share on other sites

to genari tou 2011 gennisa tin kori mou me kaisariki se aplo 3klino sto IASO k mazi me extra eksetaseis logo ypertasis plirvsa peripou 1800euros kai meta pira kai ta lefta apo to ika!simera pira tilefono sto IASO na rwtisw times giati peripmenoume toketo se kana-dio mines kai mou eipan 1380euros i kaisariki mazi me to fpa mesw EOPYY kai 150 extra gia to deftero mwro(exw didima)sinolo 1530!!

twra peite mou eseis.....oi times POU EXOUN PESEI?????

se toso diskolous kairous pou kovoun ta panta den mporoun na kanoun kaliteres times?anti na peftoun oi times anevikan ki allo.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστηχως αυτο δεν είναι στανταρ..ειναι στην ευχέρειά της προισταμενης ..εμενα ετσι έγινε..

και δεν μετραει η ωρα που θα γεννήσεις ,αλλα που θα κάνεις εισαγωγη στο νοσοκομείο,,

δηλ αν μπεις 11.30 το βραδυ και γεννήσεις μετα της 12.οο την αλλη μέρα δηλ μπορουν να σου μετρήσουν μια μερα παραπάνω...

 

καλό ειναι όμως να τους πεις εσυ να μην μετρησουν τις λογες ωρες σαν μερα...αν δεν μιλησεις καθολου κανουν οτι θελουν!

 

ναι αυτο ακριβως που λες ειναι...απλα αν τυχει και πας 11 το βραδυ να ξερει ο αντρας σου να κανει την εισαγωγη μετα τις 12!!!γιατι αλλιως θα χρεωθεις δυο μερες...

δεν εχει σημασια ποτε θα γεννησεις απλα το τι ωρα θα γινει η εισαγωγη αν λοιπον πας βραδυ φροντισε να γινει η εισαγωγη μετα τις 12 για να μην χρεωθεις εξτρα μερα...

Σας ευχαριστώ πολύ.Τελικά καλά που σας ρώτησα.Μέχρι και σε αυτό θέλει προσοχή.Για 1 και 2 ώρες μπορεί να σου χρεώσουν 500€ παραπάνω.Από παντού να βγάλουν:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλες,

Χθες ενημερώθηκα τηλεφωνικά για 3 μαιευτήρια στη Θεσσαλονίκη και σας γράφω τις τιμούλες για καισαρική τομή. Από τις τιμές έχει αφαιρεθεί το ποσό που δίνει ο ΕΟΠΥΥ το οποίο και θα κρατήσει η κλινική.

 

Γεννεσις: 3κλινο 4διανυκτερεύσεις 1150 / παιδίατρος 170 /αναισθησιολόγος 160 / εξετάσεις για το μωρό 150. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει 3κλινο διαθέσιμο σε βάζουν σε δικλινο ή μονόκλινο άλλα πληρώνεις κάποια διαφορά.

 

Διαβαλκανικό: 3κλινο 4διανυκτερεύσεις 1485 με παιδίατρο /αναισθησιολόγος περίπου 200/ εξετάσεις για το μωρό 200. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει 3κλινο διαθέσιμο σε βάζουν σε δίκλινο ή μονόκλινο άλλα "δεν" πληρώνεις κάποια διαφορά.

 

Γενική Κλινική:3κλινο 4διανυκτερεύσεις 1200 με παιδίατρο /αναισθησιολόγος περίπου 200/ εξετάσεις για το μωρό 150. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει 3κλινο διαθέσιμο σε βάζουν σε δικλινο ή μονόκλινο άλλα "δεν" πληρώνεις κάποια διαφορά.

 

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ.

Εγώ θα γεννήσω τον Ιούνιο τι μου προτείνεται απο τις 3 κλινικές καθώς το κόστος δεν έχει και μεγάλη διαφορά?

Το Γέννεσις με φοβίζει μην πάω εκεί και με βάλουν σε κανένα μονόκλινο και μου βγει τρελό ποσό.

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ναι αυτο ακριβως που λες ειναι...απλα αν τυχει και πας 11 το βραδυ να ξερει ο αντρας σου να κανει την εισαγωγη μετα τις 12!!!γιατι αλλιως θα χρεωθεις δυο μερες...

δεν εχει σημασια ποτε θα γεννησεις απλα το τι ωρα θα γινει η εισαγωγη αν λοιπον πας βραδυ φροντισε να γινει η εισαγωγη μετα τις 12 για να μην χρεωθεις εξτρα μερα...

 

 

Καλά τα λες! Εγώ την πάτησα! Ας το προσέχουν όλες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

γεννάω αύριο στο Λητώ με καισαρική και σήμερα πήγα για προ-εγχειρητικό και μου είπαν αύριο,εκτός από τα χαρτιά να φέρω και 800 ευρώ προκαταβολή!!!! αν είναι δυνατόν!!! αυτό δεν είναι προκαταβολή είναι εξόφληση. Θα αρνηθώ φυσικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες,

Χθες ενημερώθηκα τηλεφωνικά για 3 μαιευτήρια στη Θεσσαλονίκη και σας γράφω τις τιμούλες για καισαρική τομή. Από τις τιμές έχει αφαιρεθεί το ποσό που δίνει ο ΕΟΠΥΥ το οποίο και θα κρατήσει η κλινική.

 

Γεννεσις: 3κλινο 4διανυκτερεύσεις 1150 / παιδίατρος 170 /αναισθησιολόγος 160 / εξετάσεις για το μωρό 150. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει 3κλινο διαθέσιμο σε βάζουν σε δικλινο ή μονόκλινο άλλα πληρώνεις κάποια διαφορά.

 

Διαβαλκανικό: 3κλινο 4διανυκτερεύσεις 1485 με παιδίατρο /αναισθησιολόγος περίπου 200/ εξετάσεις για το μωρό 200. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει 3κλινο διαθέσιμο σε βάζουν σε δίκλινο ή μονόκλινο άλλα "δεν" πληρώνεις κάποια διαφορά.

 

Γενική Κλινική:3κλινο 4διανυκτερεύσεις 1200 με παιδίατρο /αναισθησιολόγος περίπου 200/ εξετάσεις για το μωρό 150. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει 3κλινο διαθέσιμο σε βάζουν σε δικλινο ή μονόκλινο άλλα "δεν" πληρώνεις κάποια διαφορά.

 

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ.

Εγώ θα γεννήσω τον Ιούνιο τι μου προτείνεται απο τις 3 κλινικές καθώς το κόστος δεν έχει και μεγάλη διαφορά?

Το Γέννεσις με φοβίζει μην πάω εκεί και με βάλουν σε κανένα μονόκλινο και μου βγει τρελό ποσό.

 

Ευχαριστώ,

 

Εγω γεννησα στο διαβαλκανικο και εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη περισυ τον ιουνιο...Απλα , να πεις στον αντρα σου οταν κανεις εισαγωγη να σιγουρευτει οτι σε εχουν βαλει μεσω ΕΟΠΠΥ γιατι εμενα με εκαναν εισαγωγη σαν ιδιωτη και ευτυχως το ειδε η γιατρος αλλιος θα ειχα πληρωσει κερατιατικα.Γενικα ηταν παρα πολυ καλα και οι μαιες στην αιθουσα τοκετων ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ και ΚΑΠΑΤΣΕΣ!!!(Ειδικα μια Βασω και Ανασταστια ,αλλα και μια ρωσιδα γυρω στα 50 που εκανε ολη την δουλεια στην δικη μου γεννα ηταν κορυφη!!)Λεω για τις μαιες γιατι εγω ημουν ενα δυσαρεστο και δυσκολο περιστατικο και με βοηθησαν τοσο πολυ που εγινε τοσο ανωδινα που σχεδον δεν καταλαβα τιποτα και ειχα 7 μαιες πανω απο το κεφαλι μου συν γιατρο και αναισθισιολογο.Τωρα για το δωματιο και τις μαιες στον οροφο δεν ξερω να σου πω γιατι εγω μεταφερθηκα μετα στην γυναικολογικη στον 4 οροφο λογο της καταστασης μου οποτε για θεματα θηλασμου κλπ δεν ξερω να σου πω , πως λειτουργουν.

 

Ευχομαι να εχεις μια γρηγορη και ευκολη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά ξέρει κανένας ποιο είναι το ποσοστό συμμετοχής του ΕΟΠΥΥ στις επίσημες τιμές των ιδιωτικών κλινικών ?

 

Διότι η κλινική μου είπε (εκ παραδρομής) ότι η τιμή χωρίς ΕΟΠΥΥ είναι 1250 Ευρώ ενώ με ΕΟΠΥΥ κατεβαίνει στα 1000 Ευρώ.

 

Δηλαδή όλα και όλα ο ΕΟΠΥΥ δίνει 250 Ευρώ ? Τι γίνεται ? Πως μπορούμε να ξέρουμε ποιο είναι το πραγματικό ποσοστό συμμετοχής επί των επίσημων τιμών ?

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Δεν λαμβάνεις πλέον το επίδομα τοκετού και στα ιδιωτικά μαιευτήρια έχεις κάποια μικρή έκπτωση περίπου 20% από τις κανονικές τιμές λόγω των νοσηλειών και τη σύμβαση του ΕΟΠΠΥ. Αυτά είναι.....το σύστημα γίνεται όλο και καλύτερο ε?

 

Επιπλέον προχθές πήγα να πάρω φάρμακα από το φαρμακείο και ενώ η συμμετοχή στην κύηση είναι 0% μου είπε ότι άλλαξε πάλι το σύστημα. Ο ΕΟΠΥΥ επιδοτεί πλέον μέχρι ενός ποσού το φάρμακο και αν αυτό κοστίζει περισσότερο τότε ο ασφαλισμένος πληρώνει τη διαφορά..... Οπότε πάει και το 0%.

 

Καλημέρα!

Και μετά σου λένε έπεσαν οι τιμές στις ιδιωτικές κλινικές!!!

Όλες οι κλινικές φαντάζομαι θα ακολουθούν την ίδια γραμμή...Διαφημίζουν ότι λόγω κρίσης έριξαν τις τιμές αλλά τελικά αν τα βάλεις κάτω στα ίδια έρχεσαι...συγκρίνοντας το κόστος του 2009 με το αντίστοιχο τέλη 2012 στο Ολύμπιον Πάτρας...

Κανονικά θα έπρεπε να σου λένε χ ποσό χωρίς ασφάλιση ή

χ ποσό-βοήθημα τοκετού αν κάνεις χρήση του βοηθήματος τοκετού.

 

Όσο για τα φάρμακα, και πού είμαστε ακόμη;;;

 

Ωχ, αυτά ισχύουν δυστυχώς και αν και προσπαθούμε για 2ο παιδί , αγχώνομαι πολύ για το οικονομικό...Θα ψάξω ακόμη και δημόσιο νοσοκομείο αν είναι να γλυτώσω τα έξοδα ¨ξενοδοχείου¨= κλινικής....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 μηνες, ιασω -μονοκλινο-καισαρικη-4 διανυκτερευσεις/5 ημερες 5.500 ευρω....δεν μου περισευαν βεβαιως...τα πληρωσε ο πεθερος μου για το 2ο γιο μου που θα παρει και το ονομα του.πανακριβαααααααα....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα σε ολες μολις εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Τα οικονομικα μας ειναι πολυ δυσκολα μιας κ δουλευω μονο εγω.Μπορει καποια να με κατατοπισει για τις τιμες 2013 στα δημοσια νοσοκομεια και ισως για καποιον καλο ανθρωπο-γυναικολογο?

Τα καλύτερα έρχονται εκεί που δε τα περιμένεις!

 

hr15p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολες μολις εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Τα οικονομικα μας ειναι πολυ δυσκολα μιας κ δουλευω μονο εγω.Μπορει καποια να με κατατοπισει για τις τιμες 2013 στα δημοσια νοσοκομεια και ισως για καποιον καλο ανθρωπο-γυναικολογο?

 

Με το καλό το μωράκι σου! Γέννησα πριν 7 μήνες στο Έλενα. 600 ευρώ ο γιατρός, 150 ο αναισθησιολόγος και 450 το δωμάτιο, 4 νύχτες σε μονόκλινο στον όροφο των lux. Υπάρχει και άλλος όροφος με μονόκλινα πιο οικονομικά και μετά ο όροφος με τα 2κλινα ή 3κλινα... (δεν είμαι σίγουρη). Στo δωμάτιο που ήμουν εγώ δεν χρειάστηκε να πληρώσω τίποτ' άλλο επιπλέον, υπήρχαν όλα, από τις δικές μου σερβιέτες έως και πάνες για το μωρό. Καθαρό, απλό αλλά ευρύχωρο δωμάτιο.

Ο γιατρός που πήγα -και μένα μου τον σύστησαν γιατί η γιατρός μου ήταν πανάκριβη- συμπαθητικός. Δεν τον ξέρω καιρό, αλλά έχει γεννήσει σε αυτόν ξαδέρφη μου και ξαδέρφη του άντρα μου. Έχει πολύ καλές συστάσεις και κάθε φορά που περίμενα στις επισκέψεις όλοι έξω από το ιατρείο έπιναν νερό στ' όνομά του. Τα αρνητικά είναι ότι υπάρχει αναμονή, δεν υπάρχει ο εξοπλισμός ενός ιδιωτικού ιατρείου -π.χ. για τους υπέρηχους σε στέλνει και τους κάνεις αλλού, σε ιδιώτες. Επίσης πάει πολύς κόσμος και έτσι νιώθείς λίγο ότι σε ξεπετάει. Αλλά είναι πολύ έμπειρος γιατρός και νομίζω οι τιμές παλεύονται.

Για ότι άλλες πληροφορίες ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Και μεις στο Έλενα γεννήμαμε. 160? το δωμάτιο για 5 μέρες (μονόκλινο το οποίο είναι σαν το lux απλά λίγο πιο μικρό) δωρεάν ο γιατρός και ο αναισθησιολόγος (αν ήθελα έδινα κάτι). Όλες τις εξετάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τις κάναμε στο Έλενα.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Και μεις στο Έλενα γεννήμαμε. 160? το δωμάτιο για 5 μέρες (μονόκλινο το οποίο είναι σαν το lux απλά λίγο πιο μικρό) δωρεάν ο γιατρός και ο αναισθησιολόγος (αν ήθελα έδινα κάτι). Όλες τις εξετάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τις κάναμε στο Έλενα.[/QUOTE]

 

 

Και εγώ! Μια χαρά είναι τα μηχανήματα και οι γιατροί, αυχ. διαφάνεια, β επιπέδου, 2 doppler, nst τα έκανα ΟΛΑ στο Έλενα με κλάσμα του κόστους που θα μου πήγαινε αλλού. Επίσης εγώ έκανα και λήψη τροφοβλάστης στο Έλενα (το δείγμα το έστειλα στο Χωρέμειο) και πάλι έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Ό,τι θέλεις ρώτα μας, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις ιδιωτική νοσηλεία.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΜΕΣ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ..ΤΙΜΕΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ Κ.Τ.Λ.ΚΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΚΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΝΧΟΣ.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.θα μπορουσατε σε πμ να μου πειτε λιγα παραπανω πραγματα σχετικα με το γιατρο σας στα δημοσια νοσοκομεια?αν ηταν καλος αν εντελη αυτος σας ξεγεννησε κλπ....στο ελενα το μωρο το ειχατε συνεχεια μαζι σας η σας το εφερναν μονο για ταισμα?θα ηθελα να το θηλασω αποκλειστικα αλλα σε ιδιωτικο χλωμο το κοβω το θεμα...

 

 

συγγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα με αγχωνει πολυ η ολη κατασταση...ο γιατρος μου ειναι ναι μεν πολυ καλος επιστημονας και ανθρωπος ( η αδελφη μου κ τα 4 σε αυτον τον γιατρο ηταν) ομως το κοστος λογω του οτι ειναι ιδιωτης ειναι πολυ μεγαλο για μενα ...πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...αν πρεπει να αλλαξω γιατρο κ να παω σε δημοσιο να γεννησω η να βρω τροπο να βρω ολα αυτα τα λεφτα κ να μεινω στο γιατρο που ηση εχω...

Τα καλύτερα έρχονται εκεί που δε τα περιμένεις!

 

hr15p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙΜΕΣ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ..ΤΙΜΕΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ Κ.Τ.Λ.ΚΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑ ΚΙ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΑΝΧΟΣ.....

 

Εάν θυμάμαι καλα 25? το δικλινο και 50? το μονοκλινο. Εγω εκει γένναω σε ενα μήνα ο γιατρός μου ειναι ο κος Κουτρουμανης και εγω τωρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη πήγα σε αυτόν γιατι η δικια μου ειναι στο λητω . Καλώς φαίνεται για λεφτα που τον ρώτησα δεν μου είπε θα τα πούμε μετα μου είπε .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...