Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

οχι κορίτσια δεν ισχύει αυτό με την αμοιβή γιατρού σύμφωνα με τις τιμές δωματίου

είναι λάθος εγώ θα δώσω διαφορά στο νοσοκομείο με εοπυυ και ο γιατρός μου θα πάρει 1000ε ούτε σε δημόσιο να πήγαινα

στα δημόσια παίρνουν παραπάνω με τα φακελάκια που ζητάνε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι κορίτσια δεν ισχύει αυτό με την αμοιβή γιατρού σύμφωνα με τις τιμές δωματίου

είναι λάθος εγώ θα δώσω διαφορά στο νοσοκομείο με εοπυυ και ο γιατρός μου θα πάρει 1000ε ούτε σε δημόσιο να πήγαινα

στα δημόσια παίρνουν παραπάνω με τα φακελάκια που ζητάνε

 

ετσι ακριβως.

εγώ θα γεννησω στο γεννεσις και υπολογιζω η γεννα με παιδιατρο και αναισθησιολογο να βγει 1100-1200 ευρω και ο γιατρος 800 τοσα με ζητησε ο ανθρωπος (και στην πρωτη μου γεννα τοσα με πηρε συν 100 παραπανω για τον βοηθο)

θα μπω με καρτα ανεργιας ... που βγαινει πιο οικονομικα απο ολες τις ασφαλειες..

σε γιατρο δημοσιου που ρωτησα μου ζητησε 1500 ευρω!! και σιγουρα το νοσοκομειο θα μου επαιρνε κάποια χρηματα οποτε πανω κατω βγαινουν τα ιδια αρα γιατι να μην παω με τον γιατρο μου σε μια κλινικη που ξερω μιας κι εκει γεννησα την πρωτη μου κορη και να εχω και την ανεση μου..

Link to comment
Share on other sites

αχ εμενα ο γιατρος μαλλον ακομα κρατα το συστημα να παιρνει οσο το δωματιο, δεν εχουμε ρωτησει ακομα.. μακαρι να εχει αλλαξει κατι.. να σε ρωτησω polina26, οταν λες πας με την καρτα ανεργιας?? γιατι τοτε κι εγω θα εχω καρτα ανεργιας (τωρα θα δουλευω για λιγους μηνες αλλα πριν τη γεννα θα εχω καρτα), ο αντρας μου ειναι ομως ασφαλισμενος και ειμαι εμεσα ασφαλισμενη. Εχω την επιλογη να παω καλυτερα με την καρτα ανεργιας? ισχυει για τα ιδιωτικα?

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την κάρτα ανεργίας δεν το πολυέπιασα. Μπορείτε να μου το εξηγήσετε λίγο, παρακαλώ?

 

εαν εχετε καρτα ανεργιας κ ειστε ανασφαλιστες, μπορειτε να ασφαλιστειτε κανονικα στον εοππυ. στον ααεδ σας, θα σας δωσουν πληροφοριες

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με την κάρτα ανεργίας δεν το πολυέπιασα. Μπορείτε να μου το εξηγήσετε λίγο, παρακαλώ?

 

εαν ειναι το ταμειο του στον εοππυ, ναι. αλλα ετσι κ αλλιως, δεν μπορεις να σαι σε 2 ταμεια ασφαλισμενη ταυτοχρονα.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ εμενα ο γιατρος μαλλον ακομα κρατα το συστημα να παιρνει οσο το δωματιο, δεν εχουμε ρωτησει ακομα.. μακαρι να εχει αλλαξει κατι.. να σε ρωτησω polina26, οταν λες πας με την καρτα ανεργιας?? γιατι τοτε κι εγω θα εχω καρτα ανεργιας (τωρα θα δουλευω για λιγους μηνες αλλα πριν τη γεννα θα εχω καρτα), ο αντρας μου ειναι ομως ασφαλισμενος και ειμαι εμεσα ασφαλισμενη. Εχω την επιλογη να παω καλυτερα με την καρτα ανεργιας? ισχυει για τα ιδιωτικα?

 

Eδω θεσσαλονικη δεν ισχυει σε ολα μονο σε 2 .. και το πιο οικονομικο ειναι το γενεσις.. αν υπολογισεις οτι εγώ με ογα σε τρικλινο θα μου βγει 1600-1700 και με κάρτα ανεργιας πάει 1100-1200 με συμφαίρει με κάρτα ανεργιας..

να δεις τι σε συμφαιρει περισσότερο και οταν ειναι να ρωτήσεις τις τιμες να τους πεις αν δεχονται καρτα και τι τιμη βγαίνει..

στις τιμες που σου λεω ειναι ολα μεσα, εξετασεις , κλινικη , παιδιατρος και αναισθησιολογος..

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεστε με τις ασφαλειες..

αν εισαι ανεργος σου κάνουν ειδικη τιμη για να πας να γεννησεις εκει.

η εσυ ή ο συζυγος..

δεν θα μπεις με εοπυ αλλά θα δειξεις την καρτα ανεργιας και θα σου κάνουν την ειδικη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα, για να καταλαβω.. εγω ειμαι σε ταμειο που δεν ειναι στον εοπυυ και σημαινει οτι οταν γεννησω πληρωνω ολο το ποσον και μετα παιρνω το επιδομα τοκετου (800 ευρω) πισω. Αν ομως επιλεξω την εκπτωση του οαεδ σημαινει πως δε θα παρω πισω και το επιδομα απο την ασφαλεια μου ετσι??? ή το ενα ή το αλλο επιλεγω??

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για παραδειγμα, για να καταλαβω.. εγω ειμαι σε ταμειο που δεν ειναι στον εοπυυ και σημαινει οτι οταν γεννησω πληρωνω ολο το ποσον και μετα παιρνω το επιδομα τοκετου (800 ευρω) πισω. Αν ομως επιλεξω την εκπτωση του οαεδ σημαινει πως δε θα παρω πισω και το επιδομα απο την ασφαλεια μου ετσι??? ή το ενα ή το αλλο επιλεγω??

 

 

λογικά δικαιουσε το ποσο αυτο..

η τιμή αυτη εχει να κάνει με την κλινικη.

δηλαδη η κλινικη απλά κάνει αλλη τιμη για ανέργους.. οποτε αφου ουτως η αλλως θα πληρωνες το δωματιο κλπ λογικα΄θα το πάρεις το ποσο αυτο..

 

για σιγουρα ομως ρωτας στο λογιστηριο της κλινικης..

Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεστε με τις ασφαλειες..

αν εισαι ανεργος σου κάνουν ειδικη τιμη για να πας να γεννησεις εκει.

η εσυ ή ο συζυγος..

δεν θα μπεις με εοπυ αλλά θα δειξεις την καρτα ανεργιας και θα σου κάνουν την ειδικη τιμη...

 

εγω με την καρτα ανεργιας μου, εχω βγαλει βιβλιαριο εοππυ, το ιδιο που χει κ ο αντρας μου που ειναι στο ικα.

 

εσυ τι εκανες; πηγες απλα με την καρτα σου; δε καταλαβα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Σας! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε στο Γαια και να μην έκατσε όλες τις ημέρες που δίδονται ως πακέτο από το μαιευτήριο αλλά έκανε 1 ή 2 διανυκτερεύσεις χρησιμοποιώντας την ασφάλεια από τον ΕΟΠΥ και με τι κόστος? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες είμαι καινούργια στη παρέα και ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τιμές για γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο. Είμαι 10 εβδομάδων με παρακολουθεί κάποιος γιατρός αλλά επειδή συνεργάζεται μόνο με ιδιωτικές κλινικές θα τον αλλάξω για οικονομικούς λόγους. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Αλεξάνδρας και για τον Κο Δασκαλάκη. Θα ΄θελα αν κάποια ξέρει να μου πει πόσα χρήματα περίπου χρειάζονται για το νοσοκομείο και πόσα περίπου χρήματα παίρνει ο Κος Δασκαλάκης. Επίσης θα ΄θελα να ξέρω αν χρειάζεται να με παρακολουθεί από την αρχή της εγκυμοσύνης γιατί μένω εκτός Αθηνών και μου είναι κάπως δύσκολο να πηγαινοέρχομαι κάθε μήνα.

εγω απο τον συγκεκριμενο ειμαι πολυ ευχαριστημενη και απο θεμα γιατρου και απο οικονομικης αποψης. το δευτερο παιδι το γεννησα τον νοεμβριο,το νοσοκομειο αρκετα καλο ειδικα η πτερυγα κονσολα ειναι σουπερ. αν εχεις ασφαλεια ικα το μονοκλινο εχει 55ε, το δικλινο 35ε και το τρικλινο 15ε. συνολικα για δωματιο, γιατρο και αναισθησιολογο (εκανα επισκληριδιο) εδωσα 1000ε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα και με το καλό τα μωράκια μας!!!εχω και εγω μια ερώτηση...γενναω μεσα Ιουλιου στο Γαια μαιευτική -Ιατρικο με τον Παντο γιατρο....εχει καμια κοπέλα προσφατη εμπειρία απο τιμες??????

qEAqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα στο Ρεα στις 24 Ιανουαριου και πληρωσα 1400 τον γιατρο μου ο οποιος μου ειχε πει οτι αυτη ηταν η τιμη του ειτε γεννουσα στο Ρεα ειτε στο Ιασω και ουτε καν με ειχε ρωτησει σε τι δωματιο θα εμενα.και στο Ρεα για φυσιολογικο τοκετο εδωσα περιπου 1650 αν και ηταν περιπου 1500 κανονικα αλλα μειναμε ενα βραδυ επιπλεον εμεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συμφωνώ απόλυτα με την Πωλίνα. Οφείλεις να του πληρώσεις τις μέχρι τώρα επισκέψεις. Σαφώς και μπορείς να πας σε νοσοκομείο να γεννήσεις αφού δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά όμως το σωστό είναι να εξοφλήσεις τον γιατρό για τις υπηρεσίες που σου παρείχε μέχρι τώρα. Όπως ζητάς να σκεφτούν την δική σου οικονομική κατάσταση έτσι και εσύ πρέπει να σκεφτείς τη δική τους, έχουν και αυτοί υποχρεώσεις που τρέχουν. Στο κάτω-κάτω σου αφιέρωσε χρόνο που θα μπορούσε να αφιερώσει σε άλλες γυναίκες. Όντως το τελικό ποσό που ζητάει είναι πάρα πολύ μικρό και είναι πολύ πιθανόν να συμφωνήσει να του τα δώσεις λίγα-λίγα. Με το καλό το μωράκι

 

Κοριτσια κ εγω αλλαξα γιατρο προσφατα κ στον παλιο που θα επαιρνε 1500 δεν του εδωσα δεκαρα κ ουτε καν τον ενημερωσα κ αυτο γιατι ο ιδιος ηταν ανειλικρινης μαζι μου κ τωρα ανακαλυψα απο τιμολογιο τι μου εκανε στον πρωτο τοκετο χωρις να εχω ιδεα κ χωρις καμια ενημερωση! ! αν ημουν ευχαριστημενη μαζι του θα τον ενημερωνα οτι θα φυγω κ θα τον ρωτουσα τι χρωσταω

Link to comment
Share on other sites

εμένα το κόστος τοκετού πλέον μου φαίνεται πολύ μακρινό και κυρίως πολύ καλό γιατί τα συμφωνησα μαζί του με τον γιατρό μου απο την αρχή 1000ε αμοιβή σε ιδιωτικό οπότε δεν χρειαζεται να ανησυχώ για το πόσο θα μου πάρει και αν θα το ανεβάσει

είναι πολύ τίμιος ειλικρινής και πολύ καλός γιατρός τον ευχαριστώ

τώρα θα κάνω την αυχενική και προχωράμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!μηπως θα μπορουσατε να βοηθησετε κ εμενα;!;!ο γιατρος μου ειναι στο αρεταιειο..ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες του στις επισκεψεις αλλα ειναι πολυ καλος οποτε χαλαλι του..!!!επειδη ειμαι ανασφαλιστη μηπως ξερει καποια απο εσας να μ πει ποσο κοστιζει η γεννα στο αρεταιειο για φυσιολογικο τοκετο και για καισαρικη;;δεν μ ενδιαφερει αν θα ειναι 1κλινο ή6κλινο απλα δεν θελω να μου παει ο κουκος αηδωνι γτ ειναι λιγο παραξενη η περιοδος οικονομικα και φοβαμαι μην μ βγει τελικα οςο και στα ιδιωτικα!ευχαριστω προκαταβολικα!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου Maria14 κατ'αρχην με το καλο! Δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ενα τηλ. στο Αρεταιειο κ να ρωτησεις ωστε να ξερεις ακριβως το κοστος επειδη οι τιμες αλλαζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια.... Σκέφτομαι να γεννήσω σε κλινική ακομα δν εχω συζήτηση με τη γιατρό μου το ποσο κτλ...απλά θελω να ρωτήσω και αν γνωρίζεται να μου απαντήσετε.... Κάποτε δλδ πριν 2-3χρονια αν γεννουσες σε κλινική επαιρνες απο το ΙΚΑ κάποια χρήματα πίσω για τη γέννα... Ισχύει ακομα κατι τετοιο ή τα εχουν κόψει ολα;; Ευχαριστω...!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια οσον αφορά το επίδομα με το ικα πλεον ειναι ο εοπυυ

οπότε δίνεις την διαφορά στο νοσοκομείο και στα παίρνουν κατευθείαν από το ταμείο σου

εγώ γέννησα με τον γιατρό μου Γκόνγκα Λάζαρο στο ρέα με αμ

αμοιβή δικιά του 1000ε

πήγαν όλα τέλεια και έδωσα και μία διαφορά στο ρέα για το ταμείο μου

πάντως επειδή είναι πολύ καλός και τον ευχαριστω για όλα ξέρω ότι αναλαμβάνει και ανασφαλιστες με αμοιβή 600ε μόνο όσο θα έδιναν οι κοπέλες στο δημόσιο απλά οι συνθήκες στο δημόσιο είναι άθλιες και τους προσφέρει την ασφάλεια και την παροχή του ιδιωτικού γιατί όλες αξίζουμε το καλύτερο στην γέννα μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...