Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο και με αναλαβει ο Δ/ντης της Γυναικολογικης στο Νοσοκομειο τους Αργους. Εχω ακουσει πολλα καλα σχολια. Αλλωστε η μητερα μου δουλευε 26 χρονια στο νοσοκομειο και εχει εμπιστοσυνη σε ολο το προσωπικο.

Γεια σου marw_arg!Είμαι από Νεμέα και εγώ το είχα σε μεγάλη υπόληψη το νοσοκομείο του Αργους μέχρι που μου συνέβει κάτι και αναθεώρησα τις απόψεις μου. Ήμουν στον 7ο μήνα όταν μια μέρα είχα πόνους στην κοιλιά πολύ έντονους. Τηλεφώνησα στο γιατρό μου και μου είπε να πάω στο πλησιέστερο νοσοκομείο να με κοιτάξουν και να του τηλ από εκεί. Επέλεξα να πάω στο Άργος γιατί η μάνα μου δουλευε στης Κορίνθου και ήξερα ότι ήταν χάλια.Όταν πήγα στη γυναικολογική ο γιατρος που εφημέρευε μου έιπε χωρις καν να με εξετάσει ότι έχω γαστρεντερίτιδα και απορούσε γιατί πηγα εκεί.Δεν μπορώ να καταλάβω που θα πρεπε να πάω αφού ήμουν έγκυος και με πόναγε η κοιλιά μου. Μετά μου έκανε ένα NST και με έστειλε σπίτι μου γιατί είχα "ιωση". Οι πόνοι συνέχισαν άλλες 2 μέρες όταν οι δικοί μου με ανέβασαν στην Αθήνα στο γιατρό μου ο οποίος μου είπε πως αν το παραμελούσα 10 μέρες θα γέναγα πρόωρα. Με πλάκωσαν στις ενέσεις, στα χάπια και στην ακινησία γιατί το μωρό ήταν πολύ μικρο και αγόρι και ήταν επικίνδυνο. Από τότε λέω ας κάνω και κάποια χλμ παραπάνω αρκεί να είμαι σίγουρη. Αλήθεια ποιος είναι ο διευθντής του Άργους?

 

Η φίλη μας θα φροντίσει να την αναλάβει γιατρός και όχι να παει σαν έκτακτο περιστατικό. Σε όποιο νοσοκομείο και να πας αν δεν έχεις "γνωστό" είσαι στην μοίρα σου....

Εγώ είχα όντως γαστρεντερίτιδα και πήγα στην κλινική του ταμείου μου και γκρινιάζανε γιατί δεν πήγα στο Αλεξάνδρα που εφημέρευε (η γιατρός μου ήταν στην Αμερική για μια εβδομάδα). Αφού προσποιήθηκα μια λιποθυμία τρέξανε όλοι οι γιατροί και αμέσως με εξυπηρετήσανε.... Σιγά μη πήγαινα σ'ένα χάος στο χάλι που ήμουνα... Μόλις συνήλθα -μου έβαλαν ορό για 1 ώρα - πήγα και με ειδε και ο γιατρός που είχε αφήσει αντικαταστάτη για να δω οτι το μωρό ήταν καλά (ευτυχώς)....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλήθεια ποιος είναι ο διευθντής του Άργους?

 

Δ/ντης ειναι ο κ. Χρονοπουλος. Ξερεις ποσες φορες εχω ακουσει να λεγονται διαφορα σχετικα με το νοσοκομειο. Για ολες της κλινικες και τα εργαστηρια. Τοσα χρονια ομως εγω δεν εχω δει τιποτα απο ολα αυτα να ειναι αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μην σου τύχει.Τον Χρονόπουλο τον είχε η συνυφάδα μου και η κουνιάδα μου. Η συνυφαδα μου έχει μεινει ικανοποιημένη, η κουνιαδα μου παλι δεν θέλει να τον ακούει.Με το καλό το μωράκι σου και σου εύχομαι με εναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γνωριζει καμια σας ποσο στοιχιζει η επισκληριδιος σε δημοσιο νοσοκομειο και εχοντας ασφαλεια του Ικα? ευχαριστω πολυ και μια που σας βρηκα ας εκμεταλλευτω τις γνωσεις σας και ας καταθεσω και δευτερη ερωτηση ξερετε επισης ποσο κοστιζει η αναβαθμιση δωματιου σε δημοσιο νοσοκομειο απο τετρακλινο σε δικλινο παλι με ασφαλεια του Ικα? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 120 ΤΟ ΜΗΝΑ 62 ΟΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ 120 Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ 89 Η Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΚΣΝΣ ΣΤΟ ΛΗΤΩ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ 3ΚΛΙΝΟ 3400 ΑΝ ΕΙΝΑΙ 2ΚΛΙΝΟ 3200......ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΩ

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΩ

 

Εσύ θα τα ξεχάσεις τα έξοδα, αυτά όμως θα σε θυμηθούν για τα καλά! :lol: Και όχι μόνο θα σε θυμηθούν, αλλά ... θα "κατσικωθούν" μονίμως! :lol::lol::lol:

 

Αλλά όπως είπες... χαλάλι! Γιατί τα παιδιά μας αξίζουν τον κόσμο ολόκληρο! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κι απο μενα.εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν προτιματε τα δημοσια νοσοκομεια?ουτως η αλλως εαν (χτυπα ξυλο)συμβει κατι οι κλινικες δεν εχουν σοβαρο εξοπλισμο ωστε να μπορεσουν να αντιμετωπισουν ενα προβλημα κι ετσι παλι στο δημοσιο καταληγουμε.βεβαια ειναι επιλογη της καθε κοπελας.

εγω γεννησα στο νοσοκομειο του βολου κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη.πληρωσα γυρω στα 300 ευρω για την νοσηλεια μου κ τιποτα αλλο.ολες τις αιματολογικες εξετασεις που εκανα σαν εγκυος τις εκανα στο ικα κ πληρωνα απλα καποια συμμετοχη για τους υπερηχους.

εκτος το οικονομικο(που δεν σε νοιαζει μπροστα στο παιδακι σου)εχω ακουσει φοβερες φημες για τις κλινικες οτι σου κανουνε αμεσως καισαρικη.

επισης τα χρηματα που δινεις στην κλινικη γιατι να μην τα δωσεις στις απαιτησεις του παιδιου σου αργοτερα η στα βλαστοκυτταρα?(εαν συμφωνειτε)

με ολο το θαρρος τα λεω αυτα κ χωρις παρεξηγηση απλα θεωρω οτι η γυναικα μπορει να γεννησει οπουδηποτε αρκει να υπαρχει καλο προσωπικο.

εγω σκεφτομαι το 2 παιδακι μου(πρωτα ο θεος)να το γεννησω σπιτι κ να ζησω αυτη την εμπειρια ξανα ετσι οπως θελω εγω.εξαλλου η παναγια μας σε σταβλο γεννησε....

 

 

 

 

 

line_line_b_beg_39_time_1208577600_text_e720ece5ebe9f3f3effdebe120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

..... γιατι δεν προτιματε τα δημοσια νοσοκομεια?...

 

Καμία παρεξήγηση :D Όλα είναι θέμα επιλογών. Εγώ θα σου πω πώς έκανα τη δική μου:

 

Σε δημόσιο νοσοκομείο ξεκίνησα την παρακολούθηση. Αλλά γύρισα στο γιατρό που μου έκανε την εξωσωματική (Αθήνα) για να γεννήσω τα δίδυμα. Δεν το προγραμμάτισα, αλλά με άγχωσε τόσο ο γιατρός του νοσοκομείου που ... εξαφανίστηκα μια μέρα πριν τη γέννα. Πέρασα δύσκολες ώρες γιατί έκανα επιπλοκές και κόντεψα να χάσω τη ζωή μου. Τελικά ζω και μπορώ ακόμα να κάνω παιδιά (δεν προέβη ο γιατρός σε υστερεκτομή). Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην κρίση του γιατρού και στις κινήσεις του. Μετά από αυτό πηγαίνω στο ιδιωτικό μόνο και μόνο γιατί είναι ο γιατρός μου. Αν ήταν σε δημόσιο, εκεί θα πήγαινα.

 

Επίσης τα μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια έχουν πλήρη εξοπλισμό για έκτακτα περιστατικά. Ακόμα και ο μικρός μου (3ο παιδί) που χρειάστηκε εντατική νεογνών για το πρώτο 24ωρο, δε μεταφέρθηκε στο δημόσιο αλλά έμεινε εκεί και μπορούσα να τον επισκέπτομαι κανονικά.

 

Εδώ στα Ιωάννινα δε θα αποφάσιζα ποτέ να πάω σε ιδιωτικό γιατί όντως δε μπορούν να προσφέρουν πλήρη κάλυψη.

Έτσι και τώρα ... εκεί προγραμματίζω να πάω. Παρακολούθηση στο δημόσιο και όταν μπω στο μήνα μου..... ταξιδάκι έτσι "αλα Καρέττα-Καρέττα".

 

Όπως λοιπόν το είπες, είναι θέμα επιλογής νομίζω όχι νοσοκομείου αλλά γιατρού. Όπου πάει ο γιατρός...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα ιδιωτικά νοσοκομεία το μόνο που τους κοιτάνε είναι η τσέπη σου. Μένω στην Αθήνα και θα γεννήσω στο Ιασώ (ευτυχώς έχω ιδιωτική ασφάλιση). Δεν μπορώ να κάνω αλλιώς γιατί ο γιατρός μου είναι εκεί και γιατί τον ξέρω 10 χρόνια και βάλε. Επειδή είναι το πρώτο μου μωράκι έχω και τους φόβους μου να πάω σε άλλον γιατρό. Αν δεν είχα γιατρό θα επελεγα σίγουρα έναν που να ξεγεννάει σε δημόσιο νοσοκομείο. Νομίζω ότι αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα που η περισσότερες γεννάνε στα ιδιωτικά, ο γιατρός.

 

Και το Αττικό νοσοκομείο είναι απο τα καλύτερα δημόσια με μιαιευτικό τμήμα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω κοριτσια.οπου παει ο γιατρος αλλα εγω εχω φιλες που γεννησανε σε ιδιωτικα γιατι σνομπαρανε τα δημοσια. λεγανε'' κ πως θα γεννησω εγω στο δημοσιο?εγω θελω δικο μου μπανιο!!!''αν ειναι δυνατον

ενταξει ειπαμε κι εγω θελω την καθαριοτητα κ να ειναι σε καλη κατασταση αλλα αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι ο γιατρος.να του εχεισ εμπιστοσυνη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ένωση καταναλωτών ΕΚΠΟΙΖΩ παρουσιάζει στο site της http://ekpizo.gr/blog/archives/268, τις τιμές όλων των κυρίων μαιευτηρίων.

 

«Συνήθως υποψιαζόμαστε ότι η γέννα θα μας κοστίσει πολύ, αλλά δεν ξέρουμε με ακρίβεια πόσο. Και όταν γεννήσαμε ή γέννησε η σύντροφός μας δεν ξέρουμε αν αυτά που πληρώσαμε ήταν πολλά ή σωστά. Για αυτόν τον λόγο σε αυτό το blog προσπαθήσαμε να ρίξουμε φως σε αυτή την θολή εικόνα του κόστους μιας γέννας. Το κάναμε με την μέθοδο της «έρευνας αγοράς». Οι τιμές των ιδιωτικών μαιευτηρίων είναι σκανδαλώδεις. Φθάνουν και να είναι δέκα φορές το κόστος των κρατικών.»

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν σήμερα πλήρωσα στο λογιστήριο του ΙΑΣΩ:

2310 για το δωμάτιο (6κλινο)

1350 για την Εντατική Νεογνών (από 2/2 - 7/2)

++ έξοδα γιατρού (δεν τον πλήρωσα ακόμα αλλά φαντάζομαι άλλα 2000).

 

Αυτά! ... ξεφραγγιάστικα! :lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πλήρωσα στο λογιστήριο του ΙΑΣΩ:

2310 για το δωμάτιο (6κλινο)

1350 για την Εντατική Νεογνών (από 2/2 - 7/2)

++ έξοδα γιατρού (δεν τον πλήρωσα ακόμα αλλά φαντάζομαι άλλα 2000).

 

Αυτά! ... ξεφραγγιάστικα! :lol::lol::lol:

alcyon αρχικά να σου ζήσει το μωράκι σου! Να σε ρωτήσω. Έκανες φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο? Το 6κλινο πως ήταν? Ήσουν όλες τις ημέρες σε 6κλινο?

Θα με βοηθήσεις πολύ με την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ :)

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

alcyon αρχικά να σου ζήσει το μωράκι σου! Να σε ρωτήσω. Έκανες φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο? Το 6κλινο πως ήταν? Ήσουν όλες τις ημέρες σε 6κλινο?

Θα με βοηθήσεις πολύ με την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ :)

 

Καισαρική με επισκληρίδιο. Το 6κλινο ήταν μια χαρά αν αναλογιστείς την παρέα και πως περνάει καλύτερα η ώρα. Χαζεύεις το μακρύ και το κοντό του καθενός... και δε σκέφτεσαι τον πόνο σου. Θα την είχα πάθει την κατάθλιψη σε 2κλινο!!! Ναί όλες τις μέρες 6κλινο ήμουν.

Αρνητικό του 6κλινου οι περιπτώσεις μεγάλων επισκεπτηρίων (από άλλα κρεβάτια) με αδιάκριτους συγγενείς. Έβαλα μια φωνή όμως... και μαζεύτηκαν! Ααααα με σκάσανε! Σιγά μη τους τη χαρίσω! :mad:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

alcyon αρχικά να σου ζήσει το μωράκι σου! Να σε ρωτήσω. Έκανες φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο? Το 6κλινο πως ήταν? Ήσουν όλες τις ημέρες σε 6κλινο?

Θα με βοηθήσεις πολύ με την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ :)

 

Καισαρική με επισκληρίδιο. Το 6κλινο ήταν μια χαρά αν αναλογιστείς την παρέα και πως περνάει καλύτερα η ώρα. Χαζεύεις το μακρύ και το κοντό του καθενός... και δε σκέφτεσαι τον πόνο σου. Θα την είχα πάθει την κατάθλιψη σε 2κλινο!!! Ναί όλες τις μέρες 6κλινο ήμουν.

Αρνητικό του 6κλινου οι περιπτώσεις μεγάλων επισκεπτηρίων (από άλλα κρεβάτια) με αδιάκριτους συγγενείς. Έβαλα μια φωνή όμως... και μαζεύτηκαν! Ααααα με σκάσανε! Σιγά μη τους τη χαρίσω! :mad:

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευκρινίσεις. Εξτρα υγεινομικό υλικό δεν σου χρέωσαν?

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις διευκρινίσεις. Εξτρα υγεινομικό υλικό δεν σου χρέωσαν?

 

Δεν έκανα ανάλυση λογαριασμού του υγειονομικού υλικού. Πάντως πλήρωσα τα λιγότερα από τις υπόλοιπες. Η διπλανή μου πλήρωσε 2500, και η άλλη 2700. Η διαφορά παίζει στο υγειονομικό υλικό γιατί και οι τρεις ήμασταν καισαρική με επισκληρίδιο.

Ίσως το ψάχνει και ο γιατρός μου το θέμα (να μη βάζει χωρίς λόγο ακριβά φάρμακα). Αλλά δεν τον έχω ρωτήσει. Όσο είναι χαμηλότερα από τους άλλους.... δεν ψάχνομαι! :lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα πλήρωσα στο λογιστήριο του ΙΑΣΩ:

2310 για το δωμάτιο (6κλινο)

1350 για την Εντατική Νεογνών (από 2/2 - 7/2)

++ έξοδα γιατρού (δεν τον πλήρωσα ακόμα αλλά φαντάζομαι άλλα 2000).

 

Αυτά! ... ξεφραγγιάστικα! :lol::lol::lol:

 

Αμοιβή γιατρού...... 1500 !!! :shock: Δεν έπαιρνε με τίποτα περισσότερα!!! Τι επέμεινα, τι του έδινα.... τίποτα, ανένδοτος!!!!

 

Τι να πω...;! Χωρίς λόγια....

Μόνο ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ εγω γέννησα πρόωρα στο Μητερα

Το νοσοκομείο μου πήρε 2300 (σε 4κλινο αλλα δεν είχαν και με έβαλαν σε 3κλινο)

Ο γιατρός (τον οποιο λατρεύω και συνιστώ ανεπιφύλακτα) με το ζόρι 1300

Και η εντατική των νεογνών 2350

Νομίζω καλά την βγάλαμε.. :lol:

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές ρώτησα και εγώ τον δικό μου για το κόστος (αν και τα είχα υπολογίσει...) και μου είπε 1.700 το τετράκλινο στο ΜΗΤΕΡΑ + περίπου 600 ευρώ για υγειονομικό υλικό, επισκληρίδιο κ.λπ φτάνουμε στα 2.300 που λέει και η φίλη από πάνω και άλλα τόσα τα δικά του. Πες 5.000 δηλαδή για γιατρό και μαιευτήριο. Υπολογίζουμε και κανα 2.000 ακόμα για τα βλαστοκύταρρα και φτάνουμε στις 7.000

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο τπκετο στο μητερα 1.700 με 3 αντι 4 διανυκτρευσεις σε 4κλινο. ο γιατρος τα ιδια και μου το ειχε πει κανα 2 μηνες πριν αχετα με το αν θα εκανα φ.τ. ή καισαρικη.χωρις αποδειξη ο γιατρος ετσι?εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο τπκετο στο μητερα 1.700 με 3 αντι 4 διανυκτρευσεις σε 4κλινο. ο γιατρος τα ιδια και μου το ειχε πει κανα 2 μηνες πριν αχετα με το αν θα εκανα φ.τ. ή καισαρικη.χωρις αποδειξη ο γιατρος ετσι?εννοειται.

 

Γιατί "εννοείται";!

Εγώ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις αποδείξεις. Πάντα μου δίνουν για όλα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...