Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα και απο μενα , εγω ειχα γεννησει στο λητω το 2007 και ειχα δωσει 1500 ευρω και ολα ιταην αψογα απο νοσοκομες απο φαγητο κλτ και αλλα τοσα ο γιατρος χωρις ομως να πληρωνω επισκεψεις και ρωταω εχτες γιατι ειμαι εγκυος και εχει μονο 3κλινα 2κλινα 1 και οχι εξακλινα οπωςσ ειχε που στιν ουσια ηταν τρικλινα γιατι τα χωριζανε με φυσαρμονικα και παει 2500 το μαλι με ολα μεσα φυσικο και 3100 καισαρικη καλα για το ιασω δεν το συζητω 2300 το εξακλινο , μιλαμε τωρα τσαμπα λεφτα αλλα πονταρουν στην χαρα σου και στον φοβο σου για τα δημοσια κλτ, τωρα ακουσα ομως κατι για το λητω που δεν μου αρεσε αν καποια γεννησε προσφατα εκει ας μας πει αν ισχυει οτι σε χρεωνουν 230 ευρω τα βλασστοκυτταρα αν δεν τα δωσεις σε ιδιωτικη και τα δινει στο δημοσιο αυτο ειναι παρανομο δηλαδη δεν φτανει που τα παιρνουν με χρεωνουν κιολασ? για πεστε αν γνωριζετε κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κ από μένα.εγω σκέφτομαι να γεννησω(αν όλα πάνε καλά) στο νοσοκομείο παπαγεωργιου στη θεσσαλονικη.θα ήθελα μερικές εμπειρίες από όποιες γέννησαν εκεί(προσωπικό,και για εγκαταστάσεις)??επίσης ψάχνω για έναν ή μία καλή γιατρό από εμπειρία σας που να μπορεί να με ξεγεννήσει στο "παπαγεωργίου"??

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει οσα παιρνει το νοσοκομειο,περιπου παιρνουν και οι γιατροι.

 

Όσα παίρνει το νοσοκομείο ανεξάρτητα από τη θέση; Δηλαδή, αν πάρεις μονόκλινο, η τιμή του γιατρού είναι ανάλογη?!?

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ που ρώτησα την γιατρό μου, μου είπε ότι ισχύει ότι πλέον δεν έχουν 4κλίνα κ η τιμή για 3κλίνα είναι περίπου 2500 με την επισκληριδιο, 300 για την μαία κ 1700 για την ίδια. Η τιμή μου είπε δεν αλλάζει λόγω των 2μωρών ...↲

Ξέχασα ότι μιλάω για το ΜΗΤΈΡΑ κ καισαρική!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σας!

επειδή θα γεννήσω σε λίγο καιρό στο "ΜΗΤΕΡΑ" ζήτησα και μου 'εστειλαν σήμερα τον τρέχοντα τιμοκατάλογο. Ιδού λοιπόν...και βοήθειά μας!

 

ΠΙΘΑΝΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΚΕΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ «ΜΗΤΕΡΑ» - ΣΕΠΤ 2009

(ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ - ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟ)

ΣΤΗΛΗ 1Η: ΦΥΣΙΟΛ. ΤΟΚΕΤΟς, 2Η: ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ, 3Η: ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ, 4Η: ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 3ΚΛΙΝΟ: 1600 ?, 2000 ?, +425 ?, +325 ?

3ΚΛΙΝΟ: 2400 ?, 2600 ?, +425 ?, +325 ?

2ΚΛΙΝΟ: 3550 ?, 3850 ?, +495 ?, +325 ?

1ΚΛΙΝΟ: 4900 ?, 5450 ?, +650 ?, +325 ?

ΛΟΥΞ: 6400 ?, 7100 ?, +650 ?, +325 ?

ΣΟΥΙΤΑ: 9500 ?, 10.000 ?,+650 ?, +325 ?

 

 

 

 

 

 

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάντως επειδή και εγώ στο ΜΗΤΕΡΑ θα γεννήσω, μου είπαν ότι εάν κάνεις "φασαρία" δεν πληρώνεις τα χρήματα που σου χρεώνουν για τα βλαστοκύτταρα!!!Είναι καθαρά θέμα χειρισμού δικού μας...το ίδιο άλλωστε μου επισήμαναν και από την εταιρία που θα κάνουμε τα βλαστοκύτταρα!Ότι δλδ αν παραπονεθούμε, δεν τα πληρώνουμε αυτά τα χρήματα!Ξέρει καμία αν όντως ισχύει αυτό?

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ γεννάω τον Οκτώβρη στο Έλενα. Με ασφάλεια δημοσίου (άμεσα ασφαλησμένη) πλήρωνα σε κάθε πρωινή επίσκεψη 3 ευρώ. Στη γιατρό πρωινά δεν έχω δώσει ποτέ μου τίποτα, αν και έχω ακούσει ότι αν της δωσεις ευχαρίστως τα παίρνει. Αλλά πιστέψε με δεν υπάρχει λόγος να καλλιεργούμε αυτή την κατάσταση, γιατί κι αλλίως να το σκεφτείτε, οι μισθοί τους πάλι από την τσέπη μας βγαίνουν, κι εξάλλου όταν η εγκυμοσύνη είναι ομαλή η εξέταση δεν διαρκεί πάνω από 5' λεπτά, όπου δείχνεις απλώς εξετάσεις και σου γράφει φάρμακα, άντε σου λύνει και κάποιες απορίες.

Τις εξετάσεις και τους υπερύχους τις έκανα όλες δωρεάν εκεί, εκτός από την καλλιέργεια υλικού από την λήψη τροφοβλάστη η οποία γίνεται υποχρεωτικά εκτός του Έλενα, και με κάτι επιστρεφόμενα από το ταμείο μας βγήκε 300 ευρώ (αντι για 700 και 1000 ευρω που ακούγαμε τις τιμές έξω). Από όλα αυτά είμουν απόλυτα ικανοποιημένη γιατί σε κάθε εξέταση είχα να κάνω με εξιδικευμένους γιατρούς πράγμα που με καθησύχαζε, ενώ τα πρωινά η αναμονή για να δω τη γιατρό μου ε, δεν ήταν και τόσο φοβερή. Εχει τυχει να τελειώσω μέσα σε μισή ώρα και μόνο μια φορά θυμάμαι που έφαγα σχεδόν όλη την ημέρα γιατί είχε καισαρική. Σε γενικές γραμμές δεν καθόμουν πάνω από 1 με 1,5 ώρα στην αναμονή. Τα δε φαρμακα (σίδηρο, φολικο ασβέστιο) τα δικαιολογούσε το ταμείο.

Όσον αφορά τώρα τον τοκετό υπολογίζω να μου βγει γύρω στα 2000. Το φακελάκι της γιατρού είναι απ' όσο έχω ρωτήσει άλλες κοπέλες (γιατί στην ίδια απέφυγα να κάνω κουβέντα), είναι 1000 ευρώ, και γύρω στα 500 βγαίνει το μονόκληνο για τις 4 υποχρεωτικές ημέρες (κι εδώ νομίζω πως το ταμείο δεν δικαιολογεί κάτι, μόνο αν μπει στη φορολογική). Ε, από κει και ύστερα αφήνω ανοιχτο το ενδεχόμενο για επισκληρίδιο, αν και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα το βλέπω λίγο δύσκολο να μου κάνουν στο Έλενα, εκτος κι αν αρχήσω να ωρύομαι κυριολεκτικά.

Επομένως από την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι και τον τοκετό με έναν χοντρό υπολογισμό και δεδομένου ότι θα πάνε όλα καλά στη γέννα (μακάρι παναγίτσα μου), και βάζοντας μέσα και τις μετακινήσεις μου γιατί μένω εκτός Αττικής, θα μου βγει γύρω στα 3.000 χιλιάρικα, άντε το πολύ 3.500.

Οσον αφορά τα βλαστοκύτταρα, μη σας κοροϊδεύουν ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ. Το πολύ πολύ εαν φοβάστε πως αν το διευκρυνήσται από την αρχή δεν θα κάνουν σωστή δουλειά, αφήσται τους να πραγματοποιήσουν τη λήψη αλλά επ' ουδενί μην τα πληρώσετε στο τέλος.

Κορίτσια ελπίζω να μην σας ζάλισα

Εύχομαι σε όλες μας με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάντως επειδή και εγώ στο ΜΗΤΕΡΑ θα γεννήσω, μου είπαν ότι εάν κάνεις "φασαρία" δεν πληρώνεις τα χρήματα που σου χρεώνουν για τα βλαστοκύτταρα!!!Είναι καθαρά θέμα χειρισμού δικού μας...το ίδιο άλλωστε μου επισήμαναν και από την εταιρία που θα κάνουμε τα βλαστοκύτταρα!Ότι δλδ αν παραπονεθούμε, δεν τα πληρώνουμε αυτά τα χρήματα!Ξέρει καμία αν όντως ισχύει αυτό?

 

 

δεν ισχυει πλεον το κοστος συλλογης βλαστοκυτταρων, μου το επιβεβαιωσε η γιατρος μου. αν τα ζητησεις τα μαζευουν χωρις χρεωση, ασχετα με το ποια εταιρεια θα τα φυλαξει...

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας!

επειδή θα γεννήσω σε λίγο καιρό στο "ΜΗΤΕΡΑ" ζήτησα και μου 'εστειλαν σήμερα τον τρέχοντα τιμοκατάλογο. Ιδού λοιπόν...και βοήθειά μας!

 

ΠΙΘΑΝΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΚΕΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ «ΜΗΤΕΡΑ» - ΣΕΠΤ 2009

(ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ - ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟ)

ΣΤΗΛΗ 1Η: ΦΥΣΙΟΛ. ΤΟΚΕΤΟς, 2Η: ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ, 3Η: ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ, 4Η: ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ

 

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ 3ΚΛΙΝΟ: 1600 ?, 2000 ?, +425 ?, +325 ?

3ΚΛΙΝΟ: 2400 ?, 2600 ?, +425 ?, +325 ?

2ΚΛΙΝΟ: 3550 ?, 3850 ?, +495 ?, +325 ?

1ΚΛΙΝΟ: 4900 ?, 5450 ?, +650 ?, +325 ?

ΛΟΥΞ: 6400 ?, 7100 ?, +650 ?, +325 ?

ΣΟΥΙΤΑ: 9500 ?, 10.000 ?,+650 ?, +325 ?

 

 

:shock:

 

 

panagia mou! kai egw sto mhtera, gurw stis 8 noembrh... kanw upologismous edw kai kairo, blepw pws 8a kostisei 2000 dwmatio + 1500 giatros mou, +.. de 3erw kai egw ti allo 8a prokupsei.. exw skeftei peripou 5000 sto nero 8a mou bgei.

 

3erei kaneis ta blastokutarra poso kostizoun? oxi h sullogh tous, alla h fula3h?

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

panagia mou! kai egw sto mhtera, gurw stis 8 noembrh... kanw upologismous edw kai kairo, blepw pws 8a kostisei 2000 dwmatio + 1500 giatros mou, +.. de 3erw kai egw ti allo 8a prokupsei.. exw skeftei peripou 5000 sto nero 8a mou bgei.

 

3erei kaneis ta blastokutarra poso kostizoun? oxi h sullogh tous, alla h fula3h?

 

 

επειδη κ εγω τωρα το ψαχνω ειναι χοντρικα απο 1300 εως 2000 ισως παραπανω.... αναλογα με το τι θα φυλαξεις

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!εγώ μέχρι στιγμής έχω δώσει σε εξετάσεις(που γίνονται κάθε μήνα:γεν.αίματος,ούρων,τοξόπλασμα,κυτταρομεγαλοιό+αυχενική,β'επιπέδου που την έκανα δυο φορές+επισκ'έψεις ιατρού+καμπύλη ζακχάρου)870 ευρώ και το ικα δεν με καλύπτει πουθενά σε δημόσιο νοσοκομείο,τα πληρώνω όλα σαν ιδιώτης!!φανταστείτε στην γέννα!αυτό τι ικα ανύπαρκτο παντού!:evil::evil:

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!εγώ μέχρι στιγμής έχω δώσει σε εξετάσεις(που γίνονται κάθε μήνα:γεν.αίματος,ούρων,τοξόπλασμα,κυτταρομεγαλοιό+αυχενική,β'επιπέδου που την έκανα δυο φορές+επισκ'έψεις ιατρού+καμπύλη ζακχάρου)870 ευρώ και το ικα δεν με καλύπτει πουθενά σε δημόσιο νοσοκομείο,τα πληρώνω όλα σαν ιδιώτης!!φανταστείτε στην γέννα!αυτό τι ικα ανύπαρκτο παντού!:evil::evil:

 

εισαι σιγουρη οτι δεν σε καλυπτει?τις αιματολογικες κ των ουρων μπορεις να τις κανεισ σε ιατρικα κεντρα τυπου βιοιατρικη που σιγουρα καλυπτει πληρωνοντας μια μικρη συμμετοχη.οσο για αυχενικη κ καμπυλη β'επιπεδου σε δημοσιο νοσοκομειο παλι συμμετοχη πληρωνεις.μονο οι επισκεψεις του γιατρου ειναι κανονικα αν δεν ειναι του ικα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο Αλεξάνδρα που τα έχω κάνει όλα το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι τι ταμείο έχετε?και όταν τους λες ικα η απάντηση είναι:τα πληρώνετε όλα το ικα δεν καλύπτει πουθενά.Και την αυχενική που έχα κάνει εκεί κανονικά την πλήρωσα όχι με συμμετοχή και την β'επιπέδου που την έκανα ιδιωτικά και μετά ρώτησα γιατρό στο ικα αν μπορώ να πάρω κάποια χρήματα πίσω απο το ικα γι'αυτή την εξέταση η απάντηση ήταν όχι.Και στην βιοιατρική που έχω πάει και με ρωτάνε τι ταμείο έχω,όταν λέω ικα παίρνω την ίδια απάντηση,το ικα δεν σας καλύπτει(εκεί έκανα την καμπύλη ζακχάρου και πλήρωσα 80 ευρώ):oops:

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για όσους και όσες ανησυχούν για τα έξοδα τοκετού είναι οι μέλλουσες μαμάδες να κάνουν ένα νοσοκομειακό πρόγραμα ασφάλισης με επίδομα τοκετού. Όπως ίσως αρκετοί/ές να γνωρίζετε παλαιότερα οι ασφαλιστικές εταιρίες έδιναν κάλυψη τοκετού. Αυτό σταμάτισε πριν το 2000. Υπάρχει όμως το επίδομα τοκετού που παρέχεται από την ασφαλιστική edit admin. Αυτό σε συνδιασμό με άλλες καλύψεις μπορεί ουσιαστικά να καλύψει τα έξοδα του τοκετού. Το θέμα είναι όμως οτι από την στιγμή που θα εκδωθεί το συμβόλαιο μέχρι τον τοκετό πρέπει να μεσολαβήσουν 300 μέρες (μέχρι τη γέννα δηλαδή όχι τη σύλληψη). Οπότε για τις γυναίκες που σκοπεύουν να μείνουν έγκυες στα επόμενα 1-2 χρόνια είναι ότι καλύτερο. Κάντε ένα Pm ή στείλτε e-mail αν θέλετε να σας πω περισότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς στο Αλεξάνδρα που τα έχω κάνει όλα το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε είναι τι ταμείο έχετε?και όταν τους λες ικα η απάντηση είναι:τα πληρώνετε όλα το ικα δεν καλύπτει πουθενά.Και την αυχενική που έχα κάνει εκεί κανονικά την πλήρωσα όχι με συμμετοχή και την β'επιπέδου που την έκανα ιδιωτικά και μετά ρώτησα γιατρό στο ικα αν μπορώ να πάρω κάποια χρήματα πίσω απο το ικα γι'αυτή την εξέταση η απάντηση ήταν όχι.Και στην βιοιατρική που έχω πάει και με ρωτάνε τι ταμείο έχω,όταν λέω ικα παίρνω την ίδια απάντηση,το ικα δεν σας καλύπτει(εκεί έκανα την καμπύλη ζακχάρου και πλήρωσα 80 ευρώ):oops:

 

MAROU περυσι που ηταν εγκυος η φιλη μου και εκανε την αυχενικη στο αλεξανδρα εδωσε την αποδειξη στο ικα και αν κοστισε η εξεταση π.χ. 75 ευρω τα 65 ευρω της τα επεστρεψε το ικα(δεν θυμαμαι ποσο μου ειπε οτι πληρωσε αλλα θυμαμαι οτι της επεστρεψε 10 ευρω λιγοτερα απο αυτα που εδωσε).επισης τις πρωτες αιματολογικες που ειναι ενα κατεβατο και πανακριβες εγω εδωσα στο ελενα 190 ευρω και μου επεστρεψε το ικα 125 ευρω.η την γενικη αιματος,ουρων και ζαχαρο αιματος που κανω και κοστιζουν 7 ευρω τα 6 ευρω τα παιρνω πισω με την αποδειξη.αν πας σε ιδιωτικο για εξετασεις με αποδειξη το πολυ-πολυ να παρεις 10 ευρω πισω.η θα πηγαινεις σε δημοσιο νοσοκομειο και μετα με την αποδειξη στο ικα η θα κανεις ενα προγραμμα με τις εξετασεις που εχεις να κανεις και θα κλεινεις ραντεβου στο ικα σου για να σου τις γραφει ο γυναικολογος(πρεπει βεβαια να πεσεις και σε εξυπηρετικο γυναικολογο).

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμανα. εγω γεννησα τον Ιουλιο στο ΙΑΣΩ. το εξακλινο δωματιο χρεωνεται 2.100.

 

Το υγειονομικο υλικό πόσο σου κόστισε? Τι προσφέρουν? 1364704yzkf0sfj2j.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια

είμαι καινούρια στο forum και είμαι στην 11η εβδομάδα.Αρχισα κι εγώ να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να αλλάξω γιατρό και να βρω καποιον σε δημόσιο νοσοκομειο.Μου φαινονται πάρα πολλα τα χρήματα για ιδιωτικο και το κακό είναι οτι δεν τα έχω αλλα και δεν ξέρω με τόσα εξοδα αν θα καταφέρω να τα μαζέψω.Μέχρι τώρα εχω χαλασει σε εξετάσεις σε επισκεψεις στο γιατρο και αυχενικη που κανω τη Δευτέρα συμπληρωνω τα 1000ευρω.

Ξέρει καποια κοπέλα αν υπαρχει πρόβλημα να αλλαξω γιατρο τωρα;

LwTVp2.png
Link to comment
Share on other sites

οχι κοριτσι μου να αλλαξεις φυσικα γιατρο,δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα που εισαι στην 11η εβδομαδα,αλλες αλλαζουν και στον τελευταιο μηνα.θα βρεις παρα πολλες συζητησεις για γιατρους σε δημοσια νοσοκομεια,κανε μια αναζητηση και καλη τυχη!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το υγειονομικο υλικό πόσο σου κόστισε? Τι προσφέρουν? 1364704yzkf0sfj2j.gif

 

τι προσφερουν;γι αυτα που προσφερουν δεν αξιζουν τα χρηματα,απλα επειδη ο γιατρος ειναι εκει αναγκαζεσαι να τα σκασεις. Παντων στον 6ο οροφο τα περισσοτερα κοριτσια ηταν πολυ ευγενικα και βοηθανε πολυ στο θεμα του θηλασμου και οχι μονο. φαγητο...χαλια!!!!επρεπε να παω απεναντι στο καφε για να στανιαρω!!!οσο αφορα το υγειονομικο καποια χρηματα επιστρεφονται απο το ικα.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κι απο εμενα!! εγω εκλεισα και την 12η εβδομαδα,ο γιατρος μου απο τον οποιο ειμαι πολυυυ ευχαριστημενη ως τωρα ειναι στο Μητερα,οπου και θα γεννησω.δεν τον εχω ξανα ρωτησει -εκτος απο οταν πρωτοπηγα- για το κοστος..τοτε μου χε πει 2,200 το νοσοκομειο κ καπου τοσα κι ο γιατρος,συνολο λεει κατω απο 4,500 κ θα κανω ο,τι καλυτερο μπορω! για 4κλινο μιλαμε βεβαια..απο κει και περα δεν εχω ιδεα για το Μητερα,δεν το χω ψαξει ακομα,ουτε και γενικα για τιμες!οποια μπορει ας με ενημερωσει!!

3IrTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για όσους και όσες ανησυχούν για τα έξοδα τοκετού είναι οι μέλλουσες μαμάδες να κάνουν ένα νοσοκομειακό πρόγραμα ασφάλισης με επίδομα τοκετού. Όπως ίσως αρκετοί/ές να γνωρίζετε παλαιότερα οι ασφαλιστικές εταιρίες έδιναν κάλυψη τοκετού. Αυτό σταμάτισε πριν το 2000. Υπάρχει όμως το επίδομα τοκετού που παρέχεται από την ασφαλιστική edit admin. Αυτό σε συνδιασμό με άλλες καλύψεις μπορεί ουσιαστικά να καλύψει τα έξοδα του τοκετού. Το θέμα είναι όμως οτι από την στιγμή που θα εκδωθεί το συμβόλαιο μέχρι τον τοκετό πρέπει να μεσολαβήσουν 300 μέρες (μέχρι τη γέννα δηλαδή όχι τη σύλληψη). Οπότε για τις γυναίκες που σκοπεύουν να μείνουν έγκυες στα επόμενα 1-2 χρόνια είναι ότι καλύτερο. Κάντε ένα Pm ή στείλτε e-mail αν θέλετε να σας πω περισότερα.

 

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μου πεις λίγα παραπάνω για την ιδιωτική ασφάλεια, όπως π.χ. αν ισχύει για ολες τις ασφαλιστικές, αν καλύπτει εξετάσεις όπως αυχενική, τα χρήματα που σου δίνει με τον τοκετό και το κόστος ασφάλισης. Προσπάθησα να σου στείλω μήνυμα αλλά δεν μου το δίνει ως επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...