Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι απο Θεσσαλονική κ θα γεννήσω σε ένα μήνα περίπου απο τώρα σε δημόσιο νοσοκομείο της ΘΕσσαλονικης (ανάλογα ποιο θα εφημερεύει Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο)

Έχω ασφάλεια ΙΚΑ μέχρι στιγμής έχω πλήρωσει 20 ευρώ επίσκεψη κάθε μήνα στην Γυναικόλόγο (είναι γνωστή μου αλλίως η χρέωση είναι στα 30 ευρώ η επίσκεψη).Ολες τις μικροβιολογικές εξετάσεις τις έκανα έξω αλλά κ πάλι δεν πλήρωσα τπτ γιατί ήταν κ αυτή γνωστή μου ,όπως κ τον υπέρηχο β΄επίπεδου που κανονικά θα πλήρωνα γύρω στα 150 ευρω αλλά κ αυτή αποδείχθηκε γνωστή!

Οπότε μπορώ να πω ότι την έχω γλιτώσει μέχρι στιγμής πολύ φθηνά!!!!;)

 

Θα ήθέλα να μάθω πόσο περίπου θα μου κοστίσει ο φυσιολογικός τοκετός(καθώς όλα είναι φυσιολογικά κ δεν υπάρχουν ενδείξεις για καισαρική) στο Ιπποκράτειο ή στο Παπαγεωργίου????

Δυστυχώς η γυναικολόγος δεν συνεργάζεται πλέον με δημόσιο νοσοκομείο κ θα γεννήσω με γιατρό της εφημερίας !

 

Ευχαρίστω εκ των προτέρων.

 

Φιλικά Ιωάννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (Π.Χ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ), ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑΓΟΡΙΚΟ ΟΣΟ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ.... ΑΛΛΑ ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΟΣΤΟΥΣ 150ΕΥΡΩ ΜΕ 8,30 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα ήθέλα να μάθω πόσο περίπου θα μου κοστίσει ο φυσιολογικός τοκετός(καθώς όλα είναι φυσιολογικά κ δεν υπάρχουν ενδείξεις για καισαρική) στο Ιπποκράτειο ή στο Παπαγεωργίου????

Δυστυχώς η γυναικολόγος δεν συνεργάζεται πλέον με δημόσιο νοσοκομείο κ θα γεννήσω με γιατρό της εφημερίας !

 

Ευχαρίστω εκ των προτέρων.

 

Φιλικά Ιωάννα

γυρω στα 300 ευρω στο Παπαγεωργιου γιατι ειναι κατα το ημιση ιδιωτικου δικαιου .Αχ ξεχαστηκα εισαι ικα ,θα βρεθει ομως καποιος να σε ενημερωσει και για το ικα .Παντως οι συνθηκες στο Παπαγ. ειναι παρομοιες με αυτες των ιδιωτικων κλινικων,ενω οι μαιες πολλες ....καποιες αδιαφορες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jodel ,σε ευχαριστω.ειναι γιατρος σου;τι γνωμη εχεις;μια φορα τον ειδα,αλλα δν ξερω τι να κανω......γνωριζεις πως ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και κατα την γεννα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια, εχω και εγω τον Χρελια γιατρο ,οντως η τιμη ειναι αυτη αλλα επειδη και εγω τον εχω επισκεφθει δυο μονο φορες γιατι ειχα αλλο γιατρο θα ηθελα να μου πειτε πως ηταν κατα τη διαρκεια του τοκετου . Για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται λιγο αυστηρο το υφος του και εχω μπερδευτει. Μηπως η φιλη μας η jodel μπορει να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα τον Αυγουστο στο Ελενας με ασφαλεια Ικα και πληρωσα για μονοκλινο λουξ στον 5ο οροφο 480 ευρω συνολο με καισαρικη,(χωρις του γιατρου μου)περιορισμους.Υπαρχουν και τα απλα μονοκλινα που νομιζω στοιχιζουν 50 η 60 την βραδια και τα δικλινα δεν ξερω...Αν πας για εξετασεις περνα μια βολτα να τα δεις στον 5ο δεν θα πιστευεις οτι ειναι δωματια δημοσιου νοσοκομειου,απο ολες τις αποψεις....Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη:P

 

Απλα για να μην μπερδευονται και οι κοπελες. Πληρωσες 480 ευρω στο λουξ γιατί εκανες καισαρικη και η καισαρικη ειναι χειρουργιο και ετσι σου καλυπτει το ΙΚΑ καποιο ποσό. Εγώ που γεννησα φυσιολογικά και το ΙΚΑ δεν καλυπτει τίποτα στον φυσιολογικό τοκετό, ημουν σε λουξ και πληρωσα το κανονικό ποσο των 800 ευρω (200 ευρω την ημερα)

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πληρωνα καθε 3 μηνες 10 ευρω στον γιατρο κ γεννησα δωρεαν .ολα καλημμενα απο ασφαλεια.α κ χωρις φακελακια εννοειται.εδω δεν εχει τετοια.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαι απο Θεσσαλονική κ θα γεννήσω σε ένα μήνα περίπου απο τώρα σε δημόσιο νοσοκομείο της ΘΕσσαλονικης (ανάλογα ποιο θα εφημερεύει Παπαγεωργίου ή Ιπποκράτειο)

Έχω ασφάλεια ΙΚΑ μέχρι στιγμής έχω πλήρωσει 20 ευρώ επίσκεψη κάθε μήνα στην Γυναικόλόγο (είναι γνωστή μου αλλίως η χρέωση είναι στα 30 ευρώ η επίσκεψη).Ολες τις μικροβιολογικές εξετάσεις τις έκανα έξω αλλά κ πάλι δεν πλήρωσα τπτ γιατί ήταν κ αυτή γνωστή μου ,όπως κ τον υπέρηχο β΄επίπεδου που κανονικά θα πλήρωνα γύρω στα 150 ευρω αλλά κ αυτή αποδείχθηκε γνωστή!

Οπότε μπορώ να πω ότι την έχω γλιτώσει μέχρι στιγμής πολύ φθηνά!!!!;)

 

Θα ήθέλα να μάθω πόσο περίπου θα μου κοστίσει ο φυσιολογικός τοκετός(καθώς όλα είναι φυσιολογικά κ δεν υπάρχουν ενδείξεις για καισαρική) στο Ιπποκράτειο ή στο Παπαγεωργίου????

Δυστυχώς η γυναικολόγος δεν συνεργάζεται πλέον με δημόσιο νοσοκομείο κ θα γεννήσω με γιατρό της εφημερίας !

 

Ευχαρίστω εκ των προτέρων.

 

Φιλικά Ιωάννα

 

προσπάθησε όχι Ιπποκρατειο γιατί δε φημιζεται για καλούς γυναικολόγους, γεννησε μια φιλη μου εκεί και ενω ειχε κανονικα πονους ο εφημερευων της εκανε καισαρική γιατί δε μπορούσε να περιμένει. :shock:

αλλά για Παπαγεωργιου εχω ακουσει καλά λόγια.

με το καλό να γεννησεις το παιδάκι σου!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

:-D

jodel ,σε ευχαριστω.ειναι γιατρος σου;τι γνωμη εχεις;μια φορα τον ειδα,αλλα δν ξερω τι να κανω......γνωριζεις πως ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και κατα την γεννα;

κοιταξτε κοριτσια ακομα δεν εχω γεννησει για να ξερω πωσ ειναι κατα την διαρκεια του τοκετου αλλα γενικοτερα μου φαινεται αρκετα καλος και οτι ειναι λιγακι αυστηρος δεν ειναι κακο γιατι προσπαθει να κρατησει καποιους κανονες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.παντως ο "γιατρος" θα χρειαστει μονο αν συμβει καποια επιπλοκη στην τελικη.για αυτο και δινεις 1500Ε που ειναι παρα πολλα για γιατρο δημοσιου νοσοκομειου. διαφορετικα εμεις πιστευω κανουμε εναν τοκετο ευκολοτερο.με το να εχουμε καλη ψυχολογια.Πειτε μου και εσεις την αποψη σας οταν θα ερθετε σε επαφη με το γιατρο.Φιλακια

zVsVp2
Link to comment
Share on other sites

jodel ,σε ευχαριστω.ειναι γιατρος σου;τι γνωμη εχεις;μια φορα τον ειδα,αλλα δν ξερω τι να κανω......γνωριζεις πως ειναι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και κατα την γεννα;

Λοιπόν εγώ που γέννησα με γιατρό τον Χρέλια είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Μέχρι τον 7ο μήνα πήγαινα παράλληλα και στην παλιά μου γυναικολόγο με την οποία είχα γεννήσει το γιο μου στο μητέρα.

Καμία σχέση.Αυτό που μου άρεσε με τον Χρέλια ήταν ότι με έκανε να περάσω μια ήρεμη εγκυμοσύνη κι εκεί που η άλλη με άγχωνε τελικά δίχως λόγο ο Χρέλιας ήταν καθησυχαστικός και τελικά είχε δίκιο.

Η εμπειρία του στις γέννες είναι μεγάλη και αυτό φαίνεται από την ψυχραιμία του να αντιμετωπίζει γεγονότα πράγμα που τον κάνει ίσως να φαίνεται αυστηρός.

Όταν γεννούσα εγώ υπήρξε σοβαρή επιπλοκή με τη γέννα μιας άλλης κοπέλας που είχε άλλο γιατρό και έτρεξε σε αυτή τη γέννα να βοηθήσει με ψυχραιμία όταν ο άλλος γιατρός σχεδόν ούρλιαζε.

Όταν γεννούσα εγώ...δεν θυμάμαι...μπορεί να μάσαγε και τσίχλα!

Κατά τα 'αλλα απ'ο τα ολίγα που ξέρω ειναι πως έχει καταγωγή από το Μεσολογγι, ειναι απλος αν τον πιασεις και θελει μπουρου μπουρου κι επειδη ο αντρας μου εχει ταλεντο σε αυτά κάνανε και τσιγάρο μαζί κάθε φορά που τέλειωνε η εξέταση στο ιατρείο.

Αυτά γενικα...τα άλλα είναι κουτσομπολια που έμαθα και συνεπώς δεν μπορώ να τα μεταφέρω σαν αληθής πληροφορίες!

Α δεν φοράει ακομη εκείνα τα ξεβαμένα τζιν?

Και η γραμματεας του η κυρία Μπεμπα εξακολουθεί να (ξε)κανονίζει τα ραντεβου??

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Α και να μην ξεχάσω στο Αττικο οταν γεννούσα εγώ κυκλοφορουσε και βοηθουσε στη γέννα ένας απίστευτος ειδικευόμενος ή νοσοκομος....σκέτος ΚΟΥΚΛΟΣ!!!!!!

Το είπα και στον άντρα μου όταν βγήκα αλλά μάλλον δεν ζήλεψε...ένεκα την περίπτωση βλέπετε!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα στην επαρχια. Στην αρχη πηγαινα σε γιατρο εξω και υπολογιζα να γεννησω στην κλινικη. Η κλινικη ομως της πολης μας δεν μου γεμιζε το ματι για τα λεφτα που θα διεθετα.... Ετσι πηρα την αποφαση να παω νοσοκομειο. Εδινα 40? την επισκεψη στα εξωτερικα ιατρεια στον γιατρο που επελεξα και απο εκει και περα τον υπερηχο Β επιπεδου και τα σχετικα πηγα Θεσσαλονικη. Πληρωσα οταν γεννησα γυρω στα 300? στο νοσκομειο (καθοτι γεννησα φυσιολογικα και υπηρχε μια χρεωση) και αυτο ηταν. Απο συζητηση που εκανα με μια γνωστη μου για την κλινικη της πολης μας κοστιζε γυρω στις 3000?. Ο γιατρος γυρω στα 1000? και απο εκει και περα κλινικη, παιδιατρος, φαρμακα κλπ. Γενικα τις παροχες που ειχε το νοσκομειο σε σχεση με αυτες τις κλινικης δεν συγκρινονατι με τιποτα. Σαφως νοσοκομειο!!!!! Και απο ασφαλεια ψηφιζω παλι νοσοκομειο!!!! Και απο κοστος ψηφιζω παλι νοσοκομειο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Λοιπόν εγώ που γέννησα με γιατρό τον Χρέλια είμαι πολύ ευχαριστημένη!

?

 

κοριτσια σε ποιο μαιευτηριο ειναι ο Χρελιας??? Μπορει καποια να μου στειλει π.μ τα στοιχεια του! Ευχαριστω!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!

θα γεννησω με καισαρικη στο ελενα με ραντεβου!ο γιατρος δεν μου εχει ζητησει λεφτα.ξερει κανεις αν πρεπει να δωσω κατι???δε εχω καθολου μα καθολου ιδεα!!!σας ευχαριστω πολυ!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!!

θα γεννησω με καισαρικη στο ελενα με ραντεβου!ο γιατρος δεν μου εχει ζητησει λεφτα.ξερει κανεις αν πρεπει να δωσω κατι???δε εχω καθολου μα καθολου ιδεα!!!σας ευχαριστω πολυ!!

 

ποιον γιατρο εχεις???

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω που γεννησα στο ελενα, μονη μου ρωτησα το γιατρο΄και μου ζητησε 1200

 

Να ρωτησω επειδη δεν ειμαι απο Αθηνα και δεν γνωριζω και πολλα το Ελενα ειναι δημοσιο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...