Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Κοιτάχτε και αυτά!

εξοδα συλλογης βλαστοκυτταρων

 

σε όλα τα δωματια 325,00

η μονη εταιρεια που δεν θα χρεωνονται τα εξοδα Συλλογης ειναι η εταιρεια Steam Health που ανηκει στον ομιλο του Μητερα.

 

Επισης να σας ενημερωσω οτι ο τιμοκαταλογος αναφερει οτι οι παραπανω τιμες δεν περιλαμβανουν τις εξετασεις που γινονται στο νεογνό. Ενας κυριος πριν απο εμενα ρωτησε ποσο στοιχιζουν οι εξετασεις αυτες και του ειπαν 250-300,00 ..

(Αυτα που σας εχω στειλει τα εχω βρει σε άλλο φορουμ)

Φιλια

 

Είναι παράνομο όμως να ζητήσουν χρήματα για τη συλλογή βλαστοκυττάρων που προορίζονται για δωρεά (έλεος!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στις χρεώσεις που σου είπαν στο ΜΗΤΕΡΑ, συμπεριλαμβάνονται ιατροφαρμακευτικό υλικό, κλπ; Γιατί στο ΙΑΣΩ σου τα δίνουν εξτρά αυτά... Ρώτησες αν συμπεριλαμβάνονται όλα στον τιμοκατάλογο τους; Εξετάσεις για το μωρό για παράδειγμα;

 

Οι τιμές αυτές είναι μόνο για την μαμά. Ό,τι άλλο γίνει π.χ. εξετάσεις του μωρού είναι έξτρα. !! Και όποια φάρμακα πάρει η μαμά είναι έξτρα. Δηλαδή αν πάρεις ένα depon σου χρεώνουν όλο το κουτί αλλά σου δίνουν το κουπόνι και τα χάπια που δεν κατανάλωσες!!!!! Πάνω στη χαρά μας πληρώνουμε............

Link to comment
Share on other sites

Korinaki,

γέννησα πριν ενάμιση μήνα στο Λητώ και ήμουν σε δίκλινο. Επίσης στο Λητώ είχα γεννήσει πριν 3,5 χρόνια και το πρώτο μου παιδάκι.

Άσε πόσα λένε ότι θα πληρώσεις ΠΡΙΝ γεννήσεις. Μετά σου βάζουν μπροστά ένα χαρτί (καινούριο αυτό) και σε ρωτούν: θέλετε το μωρό σας να υποβληθεί στους εξής ελέγχους που αφορούν τις τάδε ασθένειες? Και δίπλα γράφουν τις επιπλέον χρεώσεις. Για να μην πολύλογώ τον Ιούνιο πλήρωσα 3.490 ευρώ (σε δίκλινο) και φυσικά επιπλέον η αμοιβή του γιατρού μου που ποικίλει από γιατρό σε γιατρό. Στο πρώτο παιδί είχαμε πληρώσει στο νοσοκομείο 3.290 ευρώ (πάλι δίκλινο).

Όσον αφορά στο μονόκλινο δεν ξέρω τελικά που καταλήγει η χρέωση, αλλά δίνουν τιμή 5.000 ευρώ.

Αν μπορείς να πάς σε τρίκλινο, πήγαινε. Κοστίζει 1.900 ευρώ.

Α, συγνώμη, ξέχασα να σου πω ότι εγώ έκανα καισαρική-επισκληρίδιο και τις δύο φορές, αλλά απ΄ ότι ξέρω η διαφορά είναι ελάχιστη, του ύψους των 200-300 ευρώ (προς τα κάτω για φυσιολογικό τοκετό)

Με το καλό εύχομαι να γεννήσεις το μωράκι σου και τα έξοδα μετά ξεχνιώνται...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, συμπάσχουσες, δίνω 50 ευρώ στο γιατρό μου κάθε μήνα, 70 ευρώ στον ενδοκρινολόγο μου κάθε μήνα (εννοείτε λόγω εγκυμοσύνης πάω κάθε μήνα), δίνω για εξετάσεις αίματος - ούρων - ζαχάρου - θυροειδή κάθε μήνα περίπου 50-100 ευρώ (είναι ακριβές οι ορμονικές), έχω δώσει 140 για αυχενική διαφάνεια, 130 για β επιπέδου, 700 ευρώ για αμνιοπαρακέντηση, νομίζω 60 ευρώ για μία επαναληπτική των μετρήσρων της β επιπέδου, 130 ευρώ μάλλον για το doppler που θα κάνω αύριο, 2500 ευρώ θα πάρει ο γιατρός μου για τη γέννα (ίδια τιμή φυσιολογικό ή καισαρική), 6500 περίπου το ΙΑΣΩ για γέννα σε μονόκλινο και δεν ξέρω ακόμα αν έχει κάποια χρέωση η Δημόσια Τράπεζα βλαστοκυττάρων που σκοπέυω να χρησιμοποιήσω.

Αν θέλετε κάντε την άθρηση (εγώ την αποφεύγω). Αυτό που υπολογίζω τώρα είναι ότι θέλω ένα δεκαράκι για τη γέννα. Και αν βάλεις και πόσα χαλάσαμε για δωμάτιο του παιδιού, ζωγράφο, έπιπλα, ρουχαλάκια και σχετικά, τι να πω μια περιουσία μας πήγε αυτό το μωρό. Χαλάλι του όμως΄, είναι το πρώτο και μάλλον και το τελευταίο. Άσε που από εδώ και πέρα μας περιμένουν τα πολλά έξοδα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις χρεώσεις των ιδιωτικών νοσοκομείων ΜΗΤΕΡΑ και ΙΑΣΩ για τη συλλογή βλαστοκυττάρων που δεν γίνεται από τις δικές τους εταιρίες, έχουν κριθεί με δικαστική απόφαση καταχρηστικές και μπορείτε να αρνηθείτε να τις πληρώσετε. Σας τις βάζουν στο τιμολόγιο που κόβουν αλλά αν πείτε ότι δε τις πληρώνετε το γλυτώνετε. Το έχουν κάνει πολλοί.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συμπάσχουσες, δίνω 50 ευρώ στο γιατρό μου κάθε μήνα, 70 ευρώ στον ενδοκρινολόγο μου κάθε μήνα (εννοείτε λόγω εγκυμοσύνης πάω κάθε μήνα), δίνω για εξετάσεις αίματος - ούρων - ζαχάρου - θυροειδή κάθε μήνα περίπου 50-100 ευρώ (είναι ακριβές οι ορμονικές), έχω δώσει 140 για αυχενική διαφάνεια, 130 για β επιπέδου, 700 ευρώ για αμνιοπαρακέντηση, νομίζω 60 ευρώ για μία επαναληπτική των μετρήσρων της β επιπέδου, 130 ευρώ μάλλον για το doppler που θα κάνω αύριο, 2500 ευρώ θα πάρει ο γιατρός μου για τη γέννα (ίδια τιμή φυσιολογικό ή καισαρική), 6500 περίπου το ΙΑΣΩ για γέννα σε μονόκλινο και δεν ξέρω ακόμα αν έχει κάποια χρέωση η Δημόσια Τράπεζα βλαστοκυττάρων που σκοπέυω να χρησιμοποιήσω.

Αν θέλετε κάντε την άθρηση (εγώ την αποφεύγω). Αυτό που υπολογίζω τώρα είναι ότι θέλω ένα δεκαράκι για τη γέννα. Και αν βάλεις και πόσα χαλάσαμε για δωμάτιο του παιδιού, ζωγράφο, έπιπλα, ρουχαλάκια και σχετικά, τι να πω μια περιουσία μας πήγε αυτό το μωρό. Χαλάλι του όμως΄, είναι το πρώτο και μάλλον και το τελευταίο. Άσε που από εδώ και πέρα μας περιμένουν τα πολλά έξοδα.

 

Για τη Δημόσια Τράπεζα δεν υπάρχει χρέωση εκτός αν προβείς σε οικογενειακή φύλαξη μεσεγχυματικών κυττάρων (τμήματος του ομφάλιου λώρου δηλ) που στοιχίζει 1000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, συμπάσχουσες, δίνω 50 ευρώ στο γιατρό μου κάθε μήνα, 70 ευρώ στον ενδοκρινολόγο μου κάθε μήνα (εννοείτε λόγω εγκυμοσύνης πάω κάθε μήνα),

 

Καθε μηνα στον ενδοκρινολογο? Γιατι? Εμενα μου ειπε να παω μονο μια φορα στον 3ο και αλλη μια οταν γεννησω :?:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς προς το παρόν τα έξοδα που έχουμε κάνει είναι :

:arrow: 30 ευρώ το μήνα στο γιατρό (επίσκεψη & υπέρηχος), έχουμε πάει μέχρι στιγμής 3 φορές

:arrow: 100 ευρώ για την αυχενική διαφάνεια

Για εξετάσεις αίματος, ούρων κλπ που κάνω κάθε μήνα δεν πληρώνω τίποτα καθώς είναι ο γιατρός στο ΙΚΑ και μου τις γράφει και πάω εκεί και τις κάνω.

Και ούτε για φάρμακα έχω πληρώσει κάτι μέχρι στιγμής (παίρνω φυλικό οξύ, σίδηρο και βιταμίνη/ασβέστιο, μου τα γράφει και αυτά στο ΙΚΑ και είναι χωρίς συμμετοχή).

Από ότι διαβάζω όμως έχουμε μέλλον μπροστά μας...ας πηγαίνουν όλα καλά και βλέπουμε!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

elenik έχω πρόβλημα με το θυροειδή μου και επειδή η εγκυμοσύνη επηρεάζει τις τιμές και επιβάλλεται να είμαι απόλυτα ρυθμισμένη, κάνω εξετάσεις και με παρακολουθεί κάθε ενάμιση μήνα, για την ακρίβεια. Βέβαια εξαρτάται πάντα και από το γιατρό σου, πόσο συχνά θέλει να σε βλέπει.

.png
Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε ότι ξέχασα τα έξοδα για τα συμπληρώματα διατροφής καθώς και το κόστος των πρώτων εξετάσεων, του προγεννετικού ελέχγου. Περίπου 150 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Μόλις γύρισα από το ΙΑΣΩ που είχα παέι για το DOPPLER. Έσκασα 120 ευρώ αλλά τουλάχιστον πάνε όλα καλά. Αν εξαιρέσεις βέβαια ότι έιμαστε λίγο μικρούλες.

.png
Link to comment
Share on other sites

τα ποσα που διαβάζω μου φαινονται εξωφρενικά.

Εγω για επισκεψεις (σημειωτεον καθε 20 μέρες), εξετάσεις και φαρμακα δεν πληρωνω τίποτα (μου τις καλύπτει το ταμείο μου). Για αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου από 100 ευρώ και για αμνιοπαρακέντηση στη Θεσσαλονίκη 600 ευρώ. Για τη γέννα το μαιευτήριο χρεώνει γύρω στα 1000 ευρώ για διαμονή αναισθησιολόγο και παιδίατρο) και η γιατρός μου 800 ευρώ. Τι λέτε για όλα αυτά?

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα ποσα που διαβάζω μου φαινονται εξωφρενικά.

Εγω για επισκεψεις (σημειωτεον καθε 20 μέρες), εξετάσεις και φαρμακα δεν πληρωνω τίποτα (μου τις καλύπτει το ταμείο μου). Για αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου από 100 ευρώ και για αμνιοπαρακέντηση στη Θεσσαλονίκη 600 ευρώ. Για τη γέννα το μαιευτήριο χρεώνει γύρω στα 1000 ευρώ για διαμονή αναισθησιολόγο και παιδίατρο) και η γιατρός μου 800 ευρώ. Τι λέτε για όλα αυτά?

 

 

Λέμε να μετακομίσουμε στην Θεσσαλονίκη!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ELENA1974 τη Φώνη Γιώγια την ξέρεις; Είμαι ξαδέρφη της και μάλιστα τώρα μόλις μιλάγαμε στο τηλέφωνο. Η Φώνη πάντως που τώρα μένει στην Αθήνα αλλά οι γονείς της είναι στη Φιλιππιάδα, πήγε τεέυταίο μήνα εκεί, βρήκε και γιατρό, γέννησε νομίζω στο Πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων και της ήρθε τσάμπα. ΔΥστυχώς εδώ στην Αθήνα αν πας σε ιδιωτικό είναι σκέτη εκμετάλλευση.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1η γέννα - δίδυμα:

75 ευρώ για απογευματινό ιατρείο κάθε 3 εβδομάδες (ο ... φραγκοφονιάς), σε γιατρό δημόσιου νοσοκομείου. Δε δεχόταν διαφορετικά. Μαζί με κάτι έκτακτα έδωσα σχεδόν 750 ευρώ σύνολο! Τελικά στη γέννα πήγα σε ιδιώτη, στο ΙΑΣΩ. Πολύ ευχαριστημένη από συνθήκες (καμία σχέση με του δημοσίου νοσοκομείου). 2500 ευρώ το δωμάτιο (μαζί με τα φάρμακα που ήταν μπόλικα λόγω καισαρικής, επιπλοκών κτλ κτλ) + 1500 ο γιατρός (αντί για 2000 που ήξερα πως παίρνει) + 150 μαια.

2η γέννα _ μονήρης κύηση: Τίποτα για εγκυμοσύνη (λόγω ΜΗ φραγκοφονιά γιατρού). Του έδωσα 200 ευρώ έτσι δώρο, τα οποία αρνήθηκε! Πήγα και γέννησα στο ΙΑΣΩ (στον προηγούμενο). 2500 ευρώ γέννα (αλλάζουν τα τιμολόγια βλέπετε ανάλογα τη χρονιά) + 2000 γιατρος + 300 ευρώ εντατική νεογνου (μου είπαν πως καλύπτεται κατα 75% από δημόσιο. Τελικά όχι. Τη χρεώθηκα όλη.)

 

Σημείωση: Μένω Ιωάννινα (οπότε ο προγεννητικός έλεγχος γίνεται εκεί). Ως καρέττα-καρέττα γεννάω Αθήνα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως (πολλές σελίδες για να τις διαβάσω όλες)

 

Γέννησα το Μάϊο στο Τζάννειο, η πτέρυγα είναι καινούρια (4 ετών) και πεντακάθαρη.

 

Πλήρωνα κάθε μήνα το σίδηρό μου, περίπου ?5, τις αιματολογικές τις έκανα μέσω ΤΕΒΕ άρα πλήρωνα μόνο τη συμμετοχή, απ'ότι θυμάμαι δεν ξεπέρασα καμία φορά τα ?15, μόνο τους υπερήχους έκανα έξω, ?80 το β επιπέδου και το doppler και ?90 ή ?100, δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν θες τους κάνεις στο Έλενα δωρεάν ή πληρώνοντας μια μικρή συμμετοχή αλλά στην κάνουν ειδικευόμενοι κι εγώ δεν εμπιστεύτηκα να κάνω κάτι τέτοιο. Το νοσοκομείο ζήτησε ?220 λόγω καινούριας πτέρυγας, ο γιατρός δεν ζήτησε τίποτα (εγώ του έδωσα ?300 γιατί γούσταρα να το κάνω, εξηγήθηκε άψογα), μαία δεν είχα πάρει αλλά πέσαν 2 πάνω στο κεφάλι μου γιατί εγώ όταν πονάω τεντώνομαι αντί να κουλουριάζομαι, έδωσα στην κάθε μια ?50 και τραβήχτηκαν να μην τα πάρουν, στην τσέπη τους τα έβαλα, αν έχεις δικιά σου μαία σου ζητάει, αν μπορείς, ?200, και το ΤΕΒΕ μου έδωσε ?800 έξοδα τοκετού. Σημειώνω ότι το Τζάννειο έχει 2 4κλινα και όλα τα άλλα είναι δίκλινα. Αυτά ισχύουν για τη δική μου περίπτωση

 

Δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο και έτσι δεν μου φάνηκαν τα λεφτά που έδωσα για τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων.

Ευτυχία είναι το κλάμα του τη στιγμή της γέννησής του!

628b95974e.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σε ότι αφορά τις χρεώσεις των ιδιωτικών νοσοκομείων ΜΗΤΕΡΑ και ΙΑΣΩ για τη συλλογή βλαστοκυττάρων που δεν γίνεται από τις δικές τους εταιρίες, έχουν κριθεί με δικαστική απόφαση καταχρηστικές και μπορείτε να αρνηθείτε να τις πληρώσετε. Σας τις βάζουν στο τιμολόγιο που κόβουν αλλά αν πείτε ότι δε τις πληρώνετε το γλυτώνετε. Το έχουν κάνει πολλοί.

 

Θα μπορύσες να μας πεις ποια είναι αυτή η δικαστική απόφαση ώστε να είμαστε "κατάλληλα" προετοιμασμένοι όταν πάμε με το καλό στο λογιστήριο του μαιευτηρίου? Να έχουμε δηλαδή κάτι στα χέρια μας. Θα βοηθήσει πολύ ώστε να διεκδικήσουμε το δίκιο μας! Σε ευχαριστώ πολύ.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κι απο εμενα κοριτσια.

Μεχρι στιγμης εχω πληρωσει 100? τους 2 υπερηχους που εχω κανει και τιποτα για επισκεψεις και φαρμακα. Ο γιατρος μου ειναι του ΤΕΒΕ και τα γραφω. Με αυτα που δαιβαζω ομως σχετικα με τις τιμες των μαιευτηριων (ο γιατρος μου συνεργαζεται με ΙΑΣΩ , ΜΗΤΕΡΑ, ΛΗΤΩ) εχω φοβηθει. Σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο και με αναλαβει ο Δ/ντης της Γυναικολογικης στο Νοσοκομειο τους Αργους. Εχω ακουσει πολλα καλα σχολια. Αλλωστε η μητερα μου δουλευε 26 χρονια στο νοσοκομειο και εχει εμπιστοσυνη σε ολο το προσωπικο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε η μητερα μου δουλευε 26 χρονια στο νοσοκομειο και εχει εμπιστοσυνη σε ολο το προσωπικο.

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί σίγουρα θα σε προσέξουν καλύτερα -θα είσαι δικό τους "παιδί".... Και όπως λένε "παπούτσι απο τον τόπο σου...." Γιατί να έρθεις Αθήνα να ταλαιπωρηθείς και να τα σκάσεις χοντρά? Δεν λέω για το μωρό μας τα πάντα αλλά αν πιστεύεις (αφού πας και απο εκει και δεις οτι ειναι ολα ΟΚ) ότι θα είσαι καλύτερα στην πόλη σου κάτσε εκεί και θα νοιώθεις πιο οικεία! Εγώ -αποκλειστικά προσωπική άποψη- δεν θα ερχόμουν στην μπαχαλοΑθήνα.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο και με αναλαβει ο Δ/ντης της Γυναικολογικης στο Νοσοκομειο τους Αργους. Εχω ακουσει πολλα καλα σχολια. Αλλωστε η μητερα μου δουλευε 26 χρονια στο νοσοκομειο και εχει εμπιστοσυνη σε ολο το προσωπικο.

Γεια σου marw_arg!Είμαι από Νεμέα και εγώ το είχα σε μεγάλη υπόληψη το νοσοκομείο του Αργους μέχρι που μου συνέβει κάτι και αναθεώρησα τις απόψεις μου. Ήμουν στον 7ο μήνα όταν μια μέρα είχα πόνους στην κοιλιά πολύ έντονους. Τηλεφώνησα στο γιατρό μου και μου είπε να πάω στο πλησιέστερο νοσοκομείο να με κοιτάξουν και να του τηλ από εκεί. Επέλεξα να πάω στο Άργος γιατί η μάνα μου δουλευε στης Κορίνθου και ήξερα ότι ήταν χάλια.Όταν πήγα στη γυναικολογική ο γιατρος που εφημέρευε μου έιπε χωρις καν να με εξετάσει ότι έχω γαστρεντερίτιδα και απορούσε γιατί πηγα εκεί.Δεν μπορώ να καταλάβω που θα πρεπε να πάω αφού ήμουν έγκυος και με πόναγε η κοιλιά μου. Μετά μου έκανε ένα NST και με έστειλε σπίτι μου γιατί είχα "ιωση". Οι πόνοι συνέχισαν άλλες 2 μέρες όταν οι δικοί μου με ανέβασαν στην Αθήνα στο γιατρό μου ο οποίος μου είπε πως αν το παραμελούσα 10 μέρες θα γέναγα πρόωρα. Με πλάκωσαν στις ενέσεις, στα χάπια και στην ακινησία γιατί το μωρό ήταν πολύ μικρο και αγόρι και ήταν επικίνδυνο. Από τότε λέω ας κάνω και κάποια χλμ παραπάνω αρκεί να είμαι σίγουρη. Αλήθεια ποιος είναι ο διευθντής του Άργους?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...