Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

.... ας μην ξεχνάμε ακόμα οτι η σωματική κακοποίηση σχεδόν πάντα συνοδεύτε απο τον πόνο Ψυχής .Πιστεύω πως δεν αρκεί να ασχολούμαστε μόνο με την σωματική βία και εθελοτυφλούμε στην Ψυχική.Τι και αν σε βριζουν ,σε υποτυμούν , σε βιάζουν ψυχικά ολημερις ;Μη σε χτυπήσουν ειναι το θέμα !

Η μισή αλήθεια ποτέ δεν έκανε καλό.Σε όλα υπάρχει ο ευκολος τρόπος, και σαν κοινωνία αυτόν πάντα επιλέγουμε.

Κρίβουμε την παθογένεια μας συγκαλύπτοντας μια απο τις χειρότερες μορφές βίας .... την ΨΥΧΙΚΗ και ειδικά όταν αφορούν παιδιά!

 

πρέπει να το ακουμπήσεις , σημαδέψεις το παιδί για να πονέσει; :roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μόνη αποτελεσματική λύση που βλέπω εγω ειναι η ΤΗΛΕ-ΠΑΙΔΕΙΑ!

Να κάτσει το γαμοκράτος και να βγάλει μια εκπομπή στην τηλεόραση (για να πιάσει τις μάζες) οπου θα λένε τι πρέπει και τι δεν πρέπει, πως πρέπει να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας κοκ.

Αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

 

Να γίνουν πιο αυστηροί οι νόμοι και να υπάρξουν τιμωρίες οπου θα βλέπουν το φως της δημοσιότητας, να μπορώ εγω να καταγγείλω κάπου οτι δέρνουν τη διπλανή χωρίς να φοβάμαι οτι θα μου κάψει το σπίτι ο άντρας της!

Link to comment
Share on other sites

.... ας μην ξεχνάμε ακόμα οτι η σωματική κακοποίηση σχεδόν πάντα συνοδεύτε απο τον πόνο Ψυχής .Πιστεύω πως δεν αρκεί να ασχολούμαστε μόνο με την σωματική βία και εθελοτυφλούμε στην Ψυχική.Τι και αν σε βριζουν ,σε υποτυμούν , σε βιάζουν ψυχικά ολημερις ;Μη σε χτυπήσουν ειναι το θέμα !

Η μισή αλήθεια ποτέ δεν έκανε καλό.Σε όλα υπάρχει ο ευκολος τρόπος, και σαν κοινωνία αυτόν πάντα επιλέγουμε.

Κρίβουμε την παθογένεια μας συγκαλύπτοντας μια απο τις χειρότερες μορφές βίας .... την ΨΥΧΙΚΗ και ειδικά όταν αφορούν παιδιά!

 

πρέπει να το ακουμπήσεις , σημαδέψεις το παιδί για να πονέσει; :roll:

οχι βεβαια,αλλα νομιζω οτι μιλαμε για την σωματικη κακοποιηση τωρα.
Link to comment
Share on other sites

δε προλαβαινω να γραψω! χαιρομαι παντως γι αυτο! σημαινει οτι ενδιαφερομαστε. και αυτο θα πρεπει να το σκεφτουμε ολοι εδω μεσα πριν αρχισουμε να φαγωνομαστε.

ρε παιδια το ρωτησα και παραπανω. εσεις που λετε οτι αν δωσουμε μια στο πωπο στα παιδια μας αν θελουμε να μας κανει το ιδιο ο αντρας μας η το αφεντικο κτλ. μα το ρωτατε ετσι για να το ρωτησετε? δηλ τιμωρια δε θα τα βαλετε? η μηπως σας αρεσει να σας βαζουν τιμωρια οι αντρες σας?

για απαντηστε μου! μη τρελλαθουμε τελειως ρε κοριτσια...κανετε την τριχα τριχεια...

και δυστυχως καλη μου sabrina ετσι ειναι. η χειροτερη μανα ειναι καλυτερη απο τα ιδρυματα. αν ψαξεις λιγο θα δεις ενα δικο μου θεμα για μια παρομοια μαμα. σε πληροφορω οτι τα παιδια της τη λατρευουν.

και δυστυχως οσο και να θελουμε εχει δικιο η ματα δε μπορουμε να αλλαξουμε κανενα. και ειχε δικιο κ αυτος που της ειπε την αλλη οπτικη. οτι και καλα η μανα θα νευριασει παραπανω. ετσι ειναι. σε μια αλλη που της εκαναν καταγγελια για τους ιδιους λογους ξερετε τι εκανε? εφερε τους βοσκους αδερφους της να δειρουν τους καταγγελωντες! παντως συμπεριφορα δεν αλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

μου επεσαν οι κεραιές ρε παιδια με ερικα πραγματα που διαβαζω.,....

λοιπον .... και να καταγγειλης καποια μορφη βιας δεν συμαινει οτι πας αμεσως φιλακη ή σε χωνουν στην ψυρου κλπ κλπ....

θα ερθει μια ωραιαοτατη κυρια που την λενε κοινωνικη λειτουργο και θα κατσει σαν μπαστακας στο σπιτακι σου για κανενα τριμηνο ..... και μετα αυτη θα βγαλει ενα αλφα πόρισμα ..και μετα ειδομεν...

ΕΠΙΣΗΣ...

οκ (γιατι τελικα καταληγουμε στην ματεοτητα του νόμου και την εφαρμογη όλων των ενομων δικαιωματων μας...και δεν μου αρσει καθολου)

μην το ακατγγειλετε ....

αυτο που κανω εγω συνηθως(μετα απο τηνχλαπατσα με τα δικαστηρια ) ....αληθεια όμως..... ειναι ...να πλησιασω το παιδι και την ταλεπωρη μανα ....γιατι καποια βιδα θα χει λασκαρει καποια εξαντληση θα παιζει κατι κατι δεν μπορει ...και θα πλησιασω το παιδι και θα του πω ....μην ανυσηχεις η μαμα σου σε αγαπαει ..ειναι απλα κουρασμενη και δεν ξερει με ποιον αλλον τροπο να σε κανει να την ακουσεις ....

την τελευται φορα που το εκανα αυτο η μανα εβαλε τα καλαματα και μου ζητησε συγνωμη και ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗς

ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΣΩΣΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.δεν ξερω κι αν τελικα κατι αλλαξε...ΑΛΛΑ ΡΕ Π@@Τ@ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ...δεν πηγα μετα να σχολιασω με τις φιλες μου την απαραδεκτη συμπεριφορα, να στυσω κατηγορητηριο και να καταληξω στα κλασικα και τι εγινε και να το καταγγειλες Λουλα μου ..θα καταφερνες κατι ? .....

αυτα ειχα να πω ...

 

και εχω να πω κατι ... ξερω πολλους γονεις φαν της μη βιας και ειναι εδω μεσα και τους ξερω και τους εχω ζησει και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥς ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΛΥΓΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥς ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΛΑΜΠΟΥΝ κι αυτο δεν πληρωνετε με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.... ας μην ξεχνάμε ακόμα οτι η σωματική κακοποίηση σχεδόν πάντα συνοδεύτε απο τον πόνο Ψυχής .Πιστεύω πως δεν αρκεί να ασχολούμαστε μόνο με την σωματική βία και εθελοτυφλούμε στην Ψυχική.Τι και αν σε βριζουν ,σε υποτυμούν , σε βιάζουν ψυχικά ολημερις ;Μη σε χτυπήσουν ειναι το θέμα !

Η μισή αλήθεια ποτέ δεν έκανε καλό.Σε όλα υπάρχει ο ευκολος τρόπος, και σαν κοινωνία αυτόν πάντα επιλέγουμε.

Κρίβουμε την παθογένεια μας συγκαλύπτοντας μια απο τις χειρότερες μορφές βίας .... την ΨΥΧΙΚΗ και ειδικά όταν αφορούν παιδιά!

 

 

 

πρέπει να το ακουμπήσεις , σημαδέψεις το παιδί για να πονέσει;

 

θα πονέσει και στην ψυχική βία, όμως όταν το ακουμπήσεις

ή το σημαδέψεις, και το βρίζεις και το υποτιμάς

και το βιάζεις ψυχικά ,

και ναι μην σε χτυπήσουν είναι το θέμα!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά για μένα ... το χτύπημα της παντόφλας(μιας και αναφερθηκε σαν παραδειγμα εδω ) αλλά και παρόμοιές συμπεριφορές , ο εκφοβισμός δλδ εννοώ , είναι κακοποίηση , ψυχική κακοποίηση!

 

Και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σκεφτώ οτι θα φοβάμαι τους νόμους & το γ....κράτος και για αυτό δεν θα ασκώ σωματική ή ψυχική βια στο παιδί μου

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν η κοινωνία (δεν ειμαι καθόλου καλη στο γραπτό λόγο!!) παρέμενε ίδια όπως παλιά, ο καθένα θα ήξερε ποιον να υπακούσει χωρίς να περάσει καν απο το μυαλό του, ότι μπορεί να αντιδράσει.

Π.χ η μητέρα δε θα έφερνε ποτέ αντίρρηση στον πατέρα, το παιδί δεν θα τολμούσε ποτέ να παρακούσε, ο εργαζόμενος θα υπάκουε τυφλά στο αφεντικό του, χωρίς να εκφράσει ποτέ τη γνώμη του κλπ.

θέλω να πω ότι το σημερινό σύστημα έχει αλλάξει πάρα πολύ από την αυταρχική κοινωνία του παρελθόντος. Οι ανθρωποι απαιτούν και δικαιούνται να τους μεταχειρήζονται δικαια.

 

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς με τα παραπάνω..

 

Άρα και οι τιμωρίες που εφαρμόζονταν στο παρελθόν δεν είναι πια αποτελεσματικές!

 

Αν διαφωνεί κάποιος, ας παρατηρήσει τα αποτελέσματα της συμπεριφοράς μας απέναντι στα παιδιά του σήμερα. Ο καλύτερος τρόπος για να ερμηνευσουμε τη συμπεριφορά είναι να πρατηρήσουμε τις συνέπειες της.

 

Και αν κάτι δεν έχει αποτέλεσμα που να διαρκεί, είναι λογικό να αλλάξουμε τακτική...

Αν π.χ ενα παιδί χτυπησει το μικρότερο αδερφό του και το μαλώσουμε ή το χτυπησουμε, τι θα κάνει μετά; Θα σταματήσει , θα ζητήσει συγνώμη , θα ξαναχτυπήσει το μικρό;

Ο γιος μου πχ χτυπάει την κόρη μου. Του έχω φωνάξει και κλείνει τα αυτιά του ή αρχίζει να κλαίει. Κάποια φορά τον χτυπησα και εγώ και μου απάντησε ότι δεν πόνεσε! Κανένα αποτέλεσμα... δηλαδή!

 

Αυτό που φαίνεται να έχει αποτέλεσμα (μου έδωσε την ιδέα μια άλλη μαμα με την οποία το συζητούσα)είναι να μην κάνουμε αυτό που περιμένει να κάνουμε! Ασχολούμαστε με τη μικρή που κλαίει, τη χαιδέυουμε, της κάνουμε τα χατήρια και του εξηγούμε ότι επειδή πονάει γι αυτό την παίζουμε! Από την αντίδραση του φαίνεται ότι απλά ήθελε να τραβήξει την προσοχή.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλώ για κάποιον συγκεκριμένα!!

Επαναλαμβάνω!!

Δεν μιλώ για

κάποιον συγκεκριμένα!!

Καλό είναι πρίν δώσουμε..έστω μία στον πωπώ...ή στο χέρι ή προσβολή να σκεφτούμε..

μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα εκείνη

την στιγμή και όχι να ενεργούμε "αυθόρμητα"!! Μπορεί και να βρούμε καλύτερο τρόπο...

"κάθε δράση φαίρνει αντίδραση"!

child.jpg

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

κυριακη δεν ειναι αναγκη να φωναζεις! :D

και σε ξαναρωτω και τους υπολοιπους: θα σας αρεσε να σας βαζουν τιμωρια πχ οι αντρες σας? η ειναι και η τιμωρια κακοποιηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

( sofia-nefeli, Serba υπογράφω! :?

Ομως, και το Sabrina δεν είναι κακό...)

 

Άλλο η τιμωρία και άλλο έστω και μία στον ποπό,

δεν με έβαλε ο εργοδότης ή ο άντρας μου ποτέ τιμωρία

αλλά και να το έκανε έχω το σθένος (ψυχικό και σωματικό) να αντιδράσω-

τα παιδιά μπορούν;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα λέμε!

 

Οι γονείς μας που μας έδιναν απο καμιά ζούσαν σε άλλη εποχή!

 

Ή εποχή μας έχει αλλάξει!

 

Το ξύλο μόνο προβληματα δημιουργεί!

 

Τα παιδιά μαθαίνουν αυτό που ζουν!

 

Η συμπεριφορά τους είναι δική μας αντανάκλαση!

 

Όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε τόσο το καλυτερο για όλους!

Link to comment
Share on other sites

Σοφια Νεφελι δεν απαντω ....χαχαχαχ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΡΑ το εθεσες λαθος το ερωτημα (ειναι η ωρα που με πιανει η βλακεια μου συγνωμη )χαχαχα

και γαι ανα το χοντρηνω θεωρω το ερωτημα και το σχολιο σου ρατσιστικο διοτι εναπωθετεις την ομαλη συσταση ενος οικογενειακου συστηματος με την παρουσια συζηγου ....και βεβαιως βεβαιως χαχαχαχα αυτο με τον τοπο που εθεσες το ερωτημα του δηνει ρολο κυριαρχου σε μια οικογενεια βεβαιως βεβαιως καιμην πω και δυναστη βεβαιως βεβαιως ,,,

(αυτα σας αφηνω στηνυσηχια σας χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ) :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η "πειθαρχική τιμωρία" είναι κακοποίηση.

(Οι παλαιότεροι γονείς " τιμωρούσαν " με το ξύλο ... )

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

κυριακη δεν ειναι αναγκη να φωναζεις! :D

και σε ξαναρωτω και τους υπολοιπους: θα σας αρεσε να σας βαζουν τιμωρια πχ οι αντρες σας? η ειναι και η τιμωρια κακοποιηση?

Όχι δε μας αρέσει.Και δεν εξηγείς τι ενοέις όταν λές τιμωρία sofia_nefeli :)

Η "τιμωρία" λοιπόν που βάζω στα δικά μου παιδιά είναι να μην πάμε παιδική χαρά σήμερα χωρίς ουρλιαχτά και φωνές,να μη δούμε παιδικό πάλι ήρεμα..

Δε μοιράζω τιμωρίες στον αντίποδα και δεν ουρλιάζω.

Δεν περιμένω να σκεφτουνε τα παιδιά σα μεγάλοι,σκέφτομαι εγώ σαν παιδί.

Αυτό με βοηθάει να προλάβω και επικύνδυνες ζημιές.

Ναι αν η τιμωρία μεταφράζεται σε εξευτελισμό ,βρισιές ,προσβολές είναι βία επίσηςκαι λέγεται ψυχική βία.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εχω να πω κατι ... ξερω πολλους γονεις φαν της μη βιας και ειναι εδω μεσα και τους ξερω και τους εχω ζησει και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΛΥΓΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΛΑΜΠΟΥΝ κι αυτο δεν πληρωνετε με τιποτα!

 

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε παιδια, πραγματικα... Εγω παιδευτηκα πολυ για να κανω αυτο το παιδι...και παιδευτηκε κι αυτο για κερδισει τη ζωή του, πονεσε πολυ στους πρωτους 3 μηνες της ζωής του μεσα σε μια θερμοκοιτιδα να το χιλιοτρυπανε, χωρις ενα χαδι απ' τη μαμα του, χωρις μια αγκαλια... Επρεπε να περιμενει πολυ γι' αυτη την αγκαλια... Την πρωτη φορα που του αγγιξα το χερακι το τραβηξε και το εκρυψε γιατι ειχε μαθει οτι καθε φορα που το αγγιζουν σημαινει πονος. Παιδευτηκα πολυ για να του μαθω το χαδι... Δεν θα μπορουσα ποτε μα ποτε ουτε ψιλη να του ριξω...

Κι αναρωτιεμαι μ' αυτους το γονεις που το παιρνουν τοσο αναλαφρα το "χαστουκακι", τοσο ευκολα τους ηρθαν τα παιδια; Αν αυριο μεθαυριο χτυπα ξυλο και μακρια απο ολους μας αυτα τα παιδακια αρρωστησουν και τα δουν να υποφερουν στο κρεβατι του πονου δενθα κλαψουν πικρα για καθε φορα που τους εχωσαν καμια ψιλη ή χοντρη ή τα χτυπησαν; Αναρωτιεμαι πραγματικα και συγχωρεστε με, δεν κατακρινω κανεναν, εναν προβληματισμο θετω... Εγω ετσι το σκεφτομαι κι οποιος πειραξει ποτε το παιδι μου, η το χαστουκισει ή το εκφοβισει με αγριοφωναρες θα με βρει μπροστα του και δεν θα ειμαι καθολου ευχαριστο θεαμα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες gavrias ...να του στερησεις μια εξοδο! σου στερει εσενα κανεις μια εξοδο επειδη δεν φερθηκες σωστα? ΟΧΙ και δε θα το επιτρεψεις και σε κανενα. απλα στα παιδακια καπως πρεπει να τους δειξεις οτι δεν πρεπει να κανουν κατι..αναλογα με τη στιγμη χρησιμοποιεις διαφορετικη μεθοδο...πχ παει στη φωτια θα το τσουβαλιασεις οπως οπως και δε θα σκεφτεις αν το κακοποιεις. και η παντοφλα ειναι εξαιρετικη αν πιανει...ομως συμφωνα με αυτα που λετε ΕΙΝΑΙ βια. οπως και η τιμωρια..

 

καλη μου αρια ειπα αντρα γιατι αυτο ειπαν τα κοριτσια παραπανω! βεβαια θα μπορουσα ας πουμε ΕΓΩ να κυνηγω τον αντρα μου με τηγανι! :lol::lol::lol:

 

serba λες να εκανα λαθος? :shock::oops: παντως νομιζω οτι απαντουσα στη sabrina!! sorry!!

Link to comment
Share on other sites

κυριακη δεν ειναι αναγκη να φωναζεις! :D

και σε ξαναρωτω και τους υπολοιπους: θα σας αρεσε να σας βαζουν τιμωρια πχ οι αντρες σας? η ειναι και η τιμωρια κακοποιηση?

Όχι η τιμωρία δεν είναι κακοποίηση όταν εξηγείς στο παιδί οτι ήταν λάθος..εστω και αν δεν το καταλαβαίνει εντελώς...

Ο άνθρωπος σύμφωνα με τους ερευνητές καταγράφει τα πάντα στο υποσεινήδητό(ελπίζω να μήν έκανα ανορθογραφία :wink: ) του, απο 0-5 χρονων...

Όταν το παιδί μου προσπαθεί να ανέβει στον καναπέ που κινδυνεύει να πέσει απο τα πλάγια ..του πώ 3 φορές σε διαφορετική στιγμή "όχι" και το βάλω στο πάρκο την 4η δεν θα το καταλάβει;

ή μήπως θα καταλάβει το ξύλο; Αυτό που θα του μείνει είναι οτι αξίζει το ξύλο και όχι οτι το προστατεύω..

...το παιδί είναι ένα δώρο...ίσως και απο το Θεό(για όποιον πιστεύει)...

Αυτό το δώρο δεν το έχουν όλες οι οικογένειες...το έχετε ξεχάσει...το έχετε ξεχάσει...

Δεν θα κάτσω να τσακωθώ με κανέναν για αυτό..όποιος θέλει να αλλάξει τακτική θα αλλάξει...όποιος όχι........

...ισχύουν όσα είπα παραπάνω...δράση/αντιδραση..."μάχαιρα"...το αποτέλεσμα είναι ένα...οτι κάνουν οι γονείς θα υποστούν τις συνέπειες!!

(είπα δεν θα ξαναπώ τίποτα ...αλλά τα έχασα με όσα διάβασα.. :shock: ..)

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες gavrias ...να του στερησεις μια εξοδο! σου στερει εσενα κανεις μια εξοδο επειδη δεν φερθηκες σωστα? ΟΧΙ και δε θα το επιτρεψεις και σε κανενα.!

 

Η στερηση προνομιων Σοφια μου, ειναι παιδαγωγικη μεθοδος οπως και η επιβραβευση. Ετσι μαθαινει το παιδι ποιο προτυπο ειναι κοινωνικως αποδεκτο. Ο ενηλικας υποτιθεται οτι εχει περασει προ πολλου το σταδιο της εκμαθησης και της εκπαιδευσης, δεν ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενοχλει το να νοιωθω οτι με σκεφτονται σαν κτηνος που χτυπαει το παιδι του και επειδη δε θα απολογηθω σε κανενα για το αν θα χτυπουσα και ποτε το παιδι μου και επειδη οσοι με ξερουν ειναι σιγουροι πως οχι και επειδη με εχει πειραξει προσωπικα το να με βλεπουν ετσι σας αφηνω να συνεχισετε χωρις εμενα...

παντως καλο θα ηταν να μην ειμαστε υπερβολικοι...αυτο πρεσβευω στα παντα...και εχω ερθει αντιμετωπη με πολλους και πολλες φορες απλα επειδη δε μου αρεσουν τα ακρα.

τελοσπαντων σας αφηνω τα γραπτα μου για να τα βλεπετε και να γουρλωνετε τα ματακια σας για το πως γινεται να υπαρχουν τετοιοι απαισιοι γονεις σαν κ εμενα! ( :shock: )

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες gavrias ...να του στερησεις μια εξοδο! σου στερει εσενα κανεις μια εξοδο επειδη δεν φερθηκες σωστα? ΟΧΙ και δε θα το επιτρεψεις και σε κανενα.!

 

Η στερηση προνομιων Σοφια μου, ειναι παιδαγωγικη μεθοδος οπως και η επιβραβευση. Ετσι μαθαινει το παιδι ποιο προτυπο ειναι κοινωνικως αποδεκτο. Ο ενηλικας υποτιθεται οτι εχει περασει προ πολλου το σταδιο της εκμαθησης και της εκπαιδευσης, δεν ειναι το ιδιο.

 

Συμφωνώ με χίλια με τη στέρηση προνομίων αλλα απ'οτι κατάλαβα εδω μέσα ειναι κι αυτό ψυχική κακοποίηση!!!

 

Τελοσπαντων μην τσακώνεστε άλλο για με κακοποιήτε κι εμένα :)

 

TOT CAPITA TOT SENSUS

Link to comment
Share on other sites

TOT CAPITA TOT SENSUS

 

Μετάφραση;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Σοφια ..την δηλωση αποχωρησης σου την θεωρω ρατσιστικη κα προκλητικη και θα με κανεις να σου στειλω πμ χχαχαχαχαχαχ ΚΙ ΑΥΤΟΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ.... οποιος επισης εχει το φωτοστεφανο να μου το φερει πισω .... ναι ναι αυτο που λειτουργει με μπαταριες .... επισης ειπα και πριν ειναι η ωρα της βλακεις αμου και τελος ΡΕ ΠΟΣΕς ΦΟΡΕς ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙς ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ...ΩΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...