Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρώτη φορά επίσης ένιωσα εγκλωβισμένη στην δουλειά μου, ένιωσα ότι εγώ φταίω για όλα γιατί δουλεύω...και απαιτώ κιόλας ένα τρόπο διαπαιδαγώγησης..ένιωσα και νιώθω χάλια :cry:
Αυτό πιστεύω ότι είναι λάθος, νομίζω ότι είναι καλό που δουλεύεις, κι ας θέλεις να εισαι με το παιδί. Το παιδί είναι ένας ανεξάρτητος άνθρωπος, θα ζήσει χωρίς εσένα, η δουλειά νομίζω ότι βοηθά να το χωνέψουμε αυτό, κι εσύ κι εγώ. Οι άνθρωποι που ζουν συνέχεια με τα παιδιά τελικά μπορεί να εξαρτηθούν από αυτά, μπορεί να μη μπορέσουν να χωνέψουν ότι θα πρέπει να τα αφήσουν να φύγουν, μπορεί και να προσπαθήσουν να τα εμποδίσουν να ανεξαρτητοποιηθούν, νομίζω οι περισσότεροι με τους Έλληνες γονείς μας μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό.

 

Είσαι κι εσύ ανεξάρτητος άνθρωπος που πρέπει να έχεις κι άλλα πράγματα στη ζωή σου. Η δουλειά είναι σημαντικό πράγμα. Άντε βρε παρασκευάτικα βρήκες να προβληματιστείς για τη δουλειά; αφού σε λίγο την κάνουμε για σκ :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

NANCY!!!!!!Σε χάσαμε βρε κοριτσάκι!!!!

Γλυκειά μου έχεις απόλυτο δίκιο να νιώθεις έτσι..και εγώ έτσι θα ένιωθα στη θέση σου..Μια ήρεμη συζήτηση μαζί της θα λύσει τα όποια ζητήματα..ΕΣΥ αποφασίζεις για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού σου..και το κούνημα του χεριού..ναι για μένα είναι απειλή και άσκηση ψυχολογικής βίας..

Φιλιά !!!! Ελπίζω να βρείτε την άκρη...

Link to comment
Share on other sites

απλά το άγχος με τους ξένους που μεγαλώνουν το παιδί δεν παλεύεται :cry:
Εγώ περιμένω τα χειρότερα όταν πάει σχολείο. Όταν πήγα δημοτικό ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με την εκκλησία, δεν έχουμε σχέση. Ε, να μην τα πολυλογώ, πείστηκα ότι οι γονείς μου είναι ειδωλολάτρες, έκανα την προσευχή μου και ζητούσα απ'το Θεό να τους συγχωρέσει, ζήταγα να έχουμε σπίτι εικονοστάσι, τέτοια. Φαντάσου τη μαμά μου, μόνο φαντάσου. Να έχεις εσύ τις απόψεις σου (καλές ή κακές, δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά ότι αυτές έχεις) και να βλέπεις το παιδί σου τόσο πορωμένο που να σε απορρίπτει τελείως. και τί να κάνεις; να πας στο σχολείο και να διαμαρτυρηθείς; τίποτα δεν κάνεις. Πάντως, εγώ επανήλθα στο δρόμο της μαμάς. :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

ΟΠΑ!

ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΔΩ?

παω να διαβασω κι επενερχομαι!!!!

(διαβαζω και γρηγορα ....γνωστο το σεναριο μωρε.... και διαβασα εν ταχη καποια ...)

ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙς ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

το λεπον....το ειμαστε εμεις κατα οποιασδηποτε μορφης βιας απεναντι στα παιδια μας ...θα ηταν ηλιθιο να νομιζουμε οτι ετσι ειναι κι ο ολος ο κοσμος....απο την στιγμη που το παιδι μας ερχετε σε επαφη με αλλους, καποιος, καπου, καποτε θα εφαρμοσει πανω του (για δικους του λογους) καποια μορφη βιας....

οταν λοιπον το παιδι αρχίζει να καταλαβαινει του μιλαμε και το οθουμε στο να μας λεει την μερα του ..

πως περασε

τι το στεναχωρησε....

τι το εκανε χαρουμενο ...

με τι βαρεθηκε....

δεν παμε στο παιδι να του πουμε πχ

Τεκνο μου ασκησε κανεις ψυχολογικη ή σωματικη βια απεναντι σου?

θα μας κοιταξει σαν χανος και θα πει ΟΧΙ (δεν καταλαβε τι του ειπαμε για αυτο)...

το ρωτας λοιπον μιλας και μεσα απο την χαλαρη κουβεντα θα ανακαλυψεις πραγματα που καταλαθος του ξεφυγαν στην κουβεντα πανω ....και θα φρικαρεις....

εκει θελει ψυχραιμια....η οικογενεια ειναι ο μικροκοσμος του παιδιου ....εκει μαθαινει καποια πραγματα αλλα σιγουρα εχει απολυτη εμπιστοοσυνη σε αυτους που το βλεπουν ή το φροντιζουν καθημερινα κι ετσι υπαρχει περιπτωση να μην αναγνωρισει απο μονο του μια αναρμωστη συμπεριφορα....

αν τωρα μας πει κατι που ειναι εναντια στην δικη μας γραμμη προσπαθουμε να του πουμε οτι εμεις δεν συμφονουμε για αυτο και για αυτο το λογο.... και το βοηθαμε ετσι ωστε να αναγνωρισει την επομενη φορα αυτην την απαραδεκτη κατεμας συμπεριφορα και να την κατακρηνει ..... ετσι δλδ οπως λεμε και για τα απιδια που τα παρενοχλουν ...τι τα μαθαινουμε ? οταν καποιος κανει κατι που δεν τους αρεσει να το λενε στην μαμα και βεβαιαως να λενε εμενα αυτο που κανεις δεν μου αρεσει καθολου και να φευγουν.....

τωρα ενα ακομα σκελος για ΜΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ οτι η επιπληξη που θα γηνει στο ατομο για συμπεριφορες κατακριτεες απο μεριας μας ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΓΗΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ για να νιωσει οτι εμεις εχουμε γνωση , το σεβομαστε και το υπερασπιζομαστε...

(πολυ επιστημονικα μιλησα και σας κουφανα γμτ μου ....)

(αν ειπα καμια βλακεια fell free να με διορθωσετε!)

τα σεβη μου!

edit

δεν χρειαζετε να απολυσεις κανενα (εκτος κι αν τα χεις παρει και σε παιρνει κι ολας δλδ) απλα οπως μιλας στο παιδι σου καμια φορα ετσι χρειαζετε να μιλας και στους αλους για το πως θες να συμπεριφεροντε στο παιδι σου ...με νοεις?

Link to comment
Share on other sites

Nancy μου, τώρα το είδα το θέμα. Με κάλυψαν τα κορίτσια με τις απαντήσεις τους.

Χαλάρωσε, μην σκέφτεσαι ότι είσαι υπερ΄βολική και πιστεύω ότι η νταντά αφού κάθισε και συζήτησε μαζί σου, έχει νομίζω την πρόθεση να αλλάξει κάτι που έκανε λάθος. Αυτό με την κάμερα, είναι κάτι που συμφωνώ απόλυτα. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Όσο για τους υπόλοιπους που δεν σε καταλαβαίνουν, don't worry, είναι καμιά φορά και ο δικός τους τρόπος, υποτίθεται για να σε ηρεμήσουν. Μηδενίζοντας το πρόβλημα.

Το χειρίστηκες καλά το θέμα πάντως, να είσαι σίγουρη γιάυτό.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Είμαι πολύ πιο ήρεμη σήμερα.Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.Χθες το απόγευμα ήμουν τόσο τρελαμένη, τόσο θυμωμένη που πραγματικά οι απαντήσεις μου έδωσαν πάρα πολύ δύναμη. Συζητήσαμε όλο το απόγευμα με τον σύζυγο και αποφασίσαμε ότι θα συνεχίσουμε να θέτουμε τους δικούς μας κανόνες για το παιδί είτε αρέσει στους υπόλοιπους είτε όχι. Και οι κανόνες μας θα συνεχίσουν να είναι απόλυτοι.Και πάλι σε όποιον αρέσει.

Η νταντά αν και έδειξε να ΄δεχεται την εντολή, έφυγε χθες από το σπίτι με στυλ θιγμένης. Και πάλι αποφασίσαμε ότι αν είναι να φύγει από μονη της (του στυλ, με θίξατε με αυτό που σκεφτήκατε) θα βρούμε κάποια άλλη. Πίσω δεν κάνουμε.

Mata με τις κάμερες το αστείο ή το τραγικό είναι ότι ανακάλυψα κάποια πράγματα που δεν μου πολυάρεσαν. Και να σου πω την αλήθεια όταν έβλεπα ένιωθα λίγο περίεργα. Δεν μου άρεσε η αίσθηση ότι παρακολουθώ. Φυσικά είχα ΄λόγο που το έκανα αλλά επειδή η εμπιστοσύνη μου ότι δεν χτυπάει το παιδί δεν έχει κλονιστεί δεν νομίζω ότι θα τις ξαναχρησιμοποιήσω.

Αρειανή μου όλα καλά αυτά που λές αλλά βρε παιδί μου λίγο θεωρητικά :wink: . Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο, ούτε φυσικά πιστεύω ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος αλλά τι να εξηγήσω και να πω σε μια ψυχούλα 2 χρόνων;;;;Πιστεύω ότι μέχρι τα 5 με την αθωότητα τους είναι τελείως απροστάτευτα. Το παιδί σε εμπιστεύεται τυφλά ότι και να τους κάνεις, ιδίως αν είσαι κάποιος που έχουν συνηθίσει.

Από την άλλη μια που πιάσαμε αυτό το θέμα θα σου θέσω ένα πολύ πρακτικό παράδειγμα. Είμαστε απόγευμα σε φιλικό σπίτι με 4-5 παιδιά στις ηλικίες αυτές (1 μέχρι 4). Κάποια στιγμή ένα από τα μικρά κάνει κάτι και σηκώνεται ο μπαμπάς του (το παιδί 16 μηνών) και τους δίνει 2 ξυλιές στο χέρια δυνατές :shock: . Εμείς κάγκελο, η δικιά μου ήρθε και μαζεύτητηκε πάνω μου. Από τότε κάθε φορά που αναφέρουμε το όνομα του παιδιού η μικρή κάνει την κίνηση του μπαμπά του :shock:

Εκεί τι κάνει βρε αρειανή;;;Το δικό μου το παιδί εκτείθεται σε μια εικόνα βίας χωρίς εγώ να θέλω... Δεν ξέρω ίσως τελικά να είμαι υπερβολική.

Τελευταία άφησα την γνώμη της Εκάβης για την δουλειά...Μαρέσει πολύ που δουλεύω φιλενάδα, και κακά τα ψέματα προσφέρω στο παιδί πράγματα που δεν θα μπορούσα να δεν δούλευα, και ναι ίσως να είμαι περισσότερο καλή μαζί του ακριβώς επειδή δενείμαι εγλωβισμένη στο σπίτι...αλλά αυτές τις μέρες ειλικρίνα ευχήθηκα να υπήρχε εκείνη η ουτοπική περίπτωση που θα μπορούσα να κάνω ένα διάλειμμα μέχρι τα 5 της και να είμαι δίπλα της...Ξέρω ότι δεν γίνεται αλλά για σκέψου το αυτό για μένα θα ήταν το καλύτερο. Επιτρέψτε μου να ονειρεύομαι...μιας και είναι Ζάββατο. Φιλία σε όλες και πάλι ευχαριστώ παααααααααρα πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρειανή μου όλα καλά αυτά που λές αλλά βρε παιδί μου λίγο θεωρητικά :wink: . Δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο, ούτε φυσικά πιστεύω ότι ο κόσμος είναι αγγελικά πλασμένος αλλά τι να εξηγήσω και να πω σε μια ψυχούλα 2 χρόνων;;;;Πιστεύω ότι μέχρι τα 5 με την αθωότητα τους είναι τελείως απροστάτευτα. Το παιδί σε εμπιστεύεται τυφλά ότι και να τους κάνεις, ιδίως αν είσαι κάποιος που έχουν συνηθίσει.

Από την άλλη μια που πιάσαμε αυτό το θέμα θα σου θέσω ένα πολύ πρακτικό παράδειγμα. Είμαστε απόγευμα σε φιλικό σπίτι με 4-5 παιδιά στις ηλικίες αυτές (1 μέχρι 4). Κάποια στιγμή ένα από τα μικρά κάνει κάτι και σηκώνεται ο μπαμπάς του (το παιδί 16 μηνών) και τους δίνει 2 ξυλιές στο χέρια δυνατές :shock: . Εμείς κάγκελο, η δικιά μου ήρθε και μαζεύτητηκε πάνω μου. Από τότε κάθε φορά που αναφέρουμε το όνομα του παιδιού η μικρή κάνει την κίνηση του μπαμπά του :shock:

Εκεί τι κάνει βρε αρειανή;;;Το δικό μου το παιδί εκτείθεται σε μια εικόνα βίας χωρίς εγώ να θέλω... Δεν ξέρω ίσως τελικά να είμαι υπερβολική.

νομιζω στο πρωτο σκελος της ερωτησης σου απαντησα :

οταν λοιπον το παιδι αρχίζει να καταλαβαινει του μιλαμε και το οθουμε στο να μας λεει την μερα του ..

πως περασε

τι το στεναχωρησε....

τι το εκανε χαρουμενο ...

με τι βαρεθηκε....

δεν παμε στο παιδι να του πουμε πχ

Τεκνο μου ασκησε κανεις ψυχολογικη ή σωματικη βια απεναντι σου?

θα μας κοιταξει σαν χανος και θα πει ΟΧΙ (δεν καταλαβε τι του ειπαμε για αυτο)...

το ρωτας λοιπον μιλας και μεσα απο την χαλαρη κουβεντα θα ανακαλυψεις πραγματα που καταλαθος του ξεφυγαν στην κουβεντα πανω

και συμπληρωσα:

αν τωρα μας πει κατι που ειναι εναντια στην δικη μας γραμμη προσπαθουμε να του πουμε οτι εμεις δεν συμφονουμε για αυτο και για αυτο το λογο.... και το βοηθαμε ετσι ωστε να αναγνωρισει την επομενη φορα αυτην την απαραδεκτη κατεμας συμπεριφορα και να την κατακρηνει

ισως εχεις δικιο στο οτι δνε ΕΚΑΝΑ ΣΑΦΕΣ οτι ολο αυτο το κανουμε με απλα λογια ...με χαλαρο τροπο και με μια θεταρικη νοτα στην οποια με γκριματσες τονίζουμε το θυμωμενη λυπημενη κλπ κλπ και χαρουμε , ενθουσιασμενη κλπ κλπ

εδω μιλαμε (σαν ) ενηλικες ....εδω καταθετω το ολο κονσεπτ βρε αδερφε,,, δεν πας στο παιδι να μιλησεις ετσι οπως μιλας σε εναν μεγαλο ...τα παιδια κατανοουν αυτο που λες μεσα απο τις πραξεις.....

 

δεν ξερω τι να κανεις εσυ ....καταθετω ομως τι κανω εγω!

η μικρη (και ειναι και πιο μικρη απο το δικο σου παιδι ) οταν εχει βρεθει παρουσα σε καποια σκηνη βίας (ητε σαν αποδεκτης ητε σαν μαρτυρας) επιδη της ειναι ξνο ολο αυτο ..με κοιτα... σαν ουφο ...ειναι χαμενη δεν καταλαιβαινει τι ειναι αυτο που συμβαινει .... γιατι δεν το εχει ξαναδει δεν κατανοει γιατι ο χι ψι αντιδρα βιαια κλπ κλπ την κοιταω κι εγω και πολυ αστεια τις κανω ενα νευμα να μην δωσει σημασια της χαμογελαω και αν μου απλωσει τα χερια παω και την παιρνω....

παιδια ολα αυτα που καταθετω δεν ειναι θεωριτικα ..η θεωρια προεκηψε μετα απο πειραματισμους και πραξεις .... !

τελος θα πωκατι που σκευτικα και εναι χμ καπως ...(με απογοητευσε αλλα το σκευτικα)

 

 

ολοι τελικα εχουμε ασκησει καποια μορφη βιας....αυτο ειναι απαοφευκτο το θεμα ειναι αν το αναγνωριζουμε και παμε παρακατω το διορθωνουμε και προσπαθουμε να το αλλξουμε...

 

νανσυ μου σου ευχομαι καλη συνεχεια και ειμαι βεβαιη οτι ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η συναισθηματική κακοποίηση;

 

 

Είναι ο τύπος της συμπεριφοράς, λεκτικής ή πρακτικής που θέτει την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού σε κίνδυνο.

 

Παραδείγματα συναισθηματικής κακοποίησης αποτελούν:

 

 

• Οι φωνές και οι κραυγές.

 

• Οι χαρακτηρισμοί «είσαι ηλίθιος», «είσαι κακό παιδί», «είσαι άχρηστος/η».

 

• Ανεπαρκής φροντίδα του παιδιού και έκθεσή του σε κίνδυνο π.χ. όταν κάποιος αφήνει το παιδί να παίζει μόνο του ή να μένει μόνο του.

 

• Ανεπαρκής ιατρική φροντίδα π.χ. έλλειψη εμβολιασμού, ιατρικής παρακολούθησης και φαρμάκων.

 

• Μη εγγραφή του παιδιού σε σχολείο και αδιαφορία για την παρακολούθηση της φοίτησής του.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα να υποθεσω οτι το σημειο που μιλαει για φωνες,δεν ειναι μονο οταν ειναι φωνες προς το μωρο,αλλα και προς τον συζυγο,συγγενη,φιλο.Κι'αυτο δημιουργει προβλημα στο παιδι η κανω λαθος :?: .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα να υποθεσω οτι το σημειο που μιλαει για φωνες,δεν ειναι μονο οταν ειναι φωνες προς το μωρο,αλλα και προς τον συζυγο,συγγενη,φιλο.Κι'αυτο δημιουργει προβλημα στο παιδι η κανω λαθος :?: .

 

Όπως αναφέρουν οι Jaffe, Wolfe and Wilson, (1990) και Giardino and Giardino

(2001) τα παιδιά μάρτυρες βίας στην οικογένεια υποφέρουν από βραχυπρόθεσμες

αλλά και μακροπρόθεσμες επιπτώσεις, όπως μετατραυματικό στρες, αυξημένη

επιθετικότητα, χαμηλή αυτοεκτίμηση, εσωστρέφεια, δυσκολία στην προσαρμογή,

ανασφάλεια κ.ά.

 

 

Τα ευρήματα της παρούσας έρευνας δείχνουν ότι το ποσοστό των παιδιών που είναι

μάρτυρες βίας και χαρακτηρίζουν τον εαυτό τους με κάποιο αρνητικό χαρακτηρισμό

είναι ψηλότερο σε σύγκριση με τα παιδιά που δεν είναι μάρτυρες βίας. Έτσι, πολύ περισσότερα παιδιά μάρτυρες βίας

χαρακτηρίζουν τον εαυτό τους: ανασφαλή, θλιμμένο, άκεφο, εσωστρεφή, δύσκολο,

επιθετικό, απροσάρμοστο και αδιάφορο τόσο σε σχέση με τα παιδιά που δεν

δήλωσαν ότι είναι μάρτυρες βίας, αλλά και σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό του

δείγματος.

Στην περίπτωση των

 

παιδιών που δηλώνουν μάρτυρες βίας –συγκεκριμένα οι γονείς τους ή άλλα μέλη της

οικογένειας τους καβγαδίζουν μπροστά τους-τα ποσοστά αυτών που

κάνουν χρήση αλκοόλ είναι επίσης αυξημένα (29,8%), με ελαφρώς αυξημένα τα

ποσοστά για χρήση άλλων ουσιών όπως ναρκωτικά (3,8%). Οι Cohen et al., (2003)

όπως έχει ήδη αναφερθεί, υποστηρίζουν ότι η βία ενάντια στα παιδιά τα προδιαθέτει

στο να εμφανίσουν διάφορες διαταραχές που σχετίζονται με τη χρήση αλκοόλ και

άλλων ουσιών κατά τη διάρκεια της εφηβείας και της ενηλικίωσης.

 

http://www.familyviolence.gov.cy/upload/research/erevna_2004.pdf

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ :!::!::!::!:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Αχ! βρε κορίτσια, διαβάζω τα ποστ που έχετε κάνει και ηρεμώ.

Λέω στον εαυτό μου ότι δεν είμαι η μόνη που σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο.

Δεν είμαι παράλογη κλπ κλπ επίθετα.

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα περιστατικό που συνέβει σήμερα, γιατί θα σκάσω!!!

 

Σήμερα, πήγαμε με τους άντρες μου (σύζυγο και υιό) και την πεθερά μου, επίσκεψη στην αδερφή της όπου μένει και η γιαγιά του άντρα μου. Τέλος πάντων ήταν μια οικογενειακή μάζωξη. Εκεί που όλα κυλούν μια χαρά, ο μικρός μου παίζει με το τηλέφωνο και η πεθερά μου κάθεται δίπλα και του λέει όχι και όχι και όχι χαμογελώντας και αφού βλέπει ότι ο μικρός δεν σταματάει όπως έχει το χέρι του στο μπράτσο του καναπέ δίπλα στο τηλέφωνο αρχίζει να του κάνει ντα και να του χτυπάει (μαλακά φυσικά) το χεράκι.

Κορίτσια μου άναψαν τα λαμπάκια!!!!!!!!!! Κι ακόμη αναμένα είναι δηλαδή.

Ντα??? Στο παιδί μου??? Ούτε για πλάκα!!!

Κατ'αρχήν ο μικρός δεν γνωρίζει τι είναι το ντα!!! Και δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί πρέπει να το μάθει δηλαδή. Όταν το αντιλήφθηκα, γιατί δεν ήταν αμέσως, μου πετάχτηκαν τα μάτια, πήγα πήρα το παιδί αγκαλιά και ασχοληθήκαμε με κάτι άλλο. Μετά από κανένα δίωρο ο μικρός επέστρεψε στον αρχικό στόχο, το τηλέφωνο. Όπου του εξηγώ τι μπορεί να πειράζει και τι όχι και κάποια στιγμή που το παιχνίδι ξεφεύγει και δεν με ακούει του λέω "ααααα! για να σου πώ, σου εξήγησα ότι αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό και πως αν το ξανακάνεις θα το πάρω" και του πέρνω το τηλέφωνο μακριά. Εεεε, λοιπόν εκείνη την ώρα πετάχτηκε η "καλή" σου και του λέει, "ααααα! τώρα θα φας ξύλο".

Χριστέ μου! Τα νεύρα μου!!!

Θυμήθηκα γιατί δεν αφήνω το παιδί μαζί της ούτε δευτερόλεπτο χωρίς να είμαι παρούσα...

Από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν θα αντέξω κάποια στιγμή και θα ξεστομίσω καμιά κακία και ποιος μας μαζεύει μετά!!!!

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D ααααααααα της λές χαμογελώντας,τα μάθατε τα νέα? Το παιδί έχει μαμά και αν χρειαστεί θα του κάνει εκείνη παρατήρηση :D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Evi μου,εχεις δικιο,δεν εχεις ιδεα ποσο ευκολα μαθαινουν αυτο το ντα,ντα τα παιδακια και αρχιζουν να το χρησιμοποιουν κι'αυτα.Κοιτα να δεις πως μπορει να την πατησει κανεις.Εγω δεν εχω πει στην μεγαλη μου κορη, 21 μηνων,ποτε θα σε κανω ντα,ντα και ουτε προκειται.Μια μερα ομως πριν κανενα τετραμηνο,αν δεν κανω λαθος, επιαζε και ετσι ζωηρουλα που ειναι,επεσε κατω, στην μοκετα μεν,οκ,αλλα πεφτοντας χτυπησε το χερακι της στο τραπεζακι του σαλονιου.Βαζει η δολια τα κλαμματα,τρεχω εγω και της λεω 'Χτυπησες,αγαπη μου,πονας :?: .'Εκεινη συνεχιζε να κλαιει και μου εδειχνε το τραπεζακι.Και τι της λεω εγω,η πανεξυπνη ξανθια :?: .'Ελα,κοριτσακι μου,ηρεμησε,να θα κανουμε ντα,ντα το τραπεζακι',και το χτυπησα με την παλαμι μου 2 φορες.Μετα το σκεφτηκα οτι εκανα βλακεια,αλλα λεω μπα,θα το ξεχασει.Αμ δε :!: .Οποτε πηγαινε σε πληροφορω εκεινη την ημερα προς τα εκει,εκανε την κινηση που εκανα εγω.Παει λεω,αν παει προς την μπεμπα (9 μηνων σημερα)και της τραβηξει κανενα τσουλουφι ετσι μικρουλα που ειναι και δεν εχει συναισθηση του τι κανει,την κατσαμε.Τις τρεις επομενες μερες της εδειχνα πως δεν πρεπει να κανει ντα,ντα το τραπεζακι.Το μπερδεψα το κοριτσι μου,εκεινο εφταιγε :?::?: αλλα ευτυχως,δεν το ξαναεκανε και ελπιζω λογω του οτι ειναι πολυ μικρη,να μην το θυμαται.Θελουν πολυ προσοχη αυτα τα πραγματα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη ότι μαθαίνουν τα πάντα πολύ γρήγορα!!!

Τα μωρά είναι σφουγγάρια που απορροφούν τα πάντα και θεωρώ ότι τις συμπεριφορές τις "πιάνουν" αμέσως. Τους είναι αδύνατο να φιλτράρουν το πιο είναι σωστό και πιο λάθος οπότε απλώς αναπαράγουν κάθετι που βλέπουν. Το να μαλώσεις λοιπόν το μωρό και να του κάνεις ντα το χερακι, το κωλαράκι, το μπουτάκι....αυτό το βλέπει σαν μια φυσική συνέπεια κάποιας πράξης και σίγουρα σε ανάλογη περίσταση θα την αναπαράγει. ΄Ετσι νομίζω τουλάχιστον. Γι αυτό και είμαι με τις κεραίες σηκωμένες και πέφτει λογοκρισία.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω τακτ!!! Είμαι λίγο αυστηρή και κυνική και ειρωνική όταν πιάσουν κάτι οι κεραίες μου με αποτέλεσμα να παρεξηγούνται οι άλλοι. Οπότε μερικές φορές συγκρατούμε και δεν μιλάω για να μην έχουμε δράματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κι ένα τραγούδι που μιλάει για την κακοποίηση των παιδιών και περνάει πολύ δυνατά μηνύματα.

 

http://www.greektube.org/content/view/24149/2/

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

http://www.greektube.org/content/view/17140/2/

 

Έκλαψα πολύ με αυτό το βίντεο. Πάρα πολύ.

 

Ας προστατεύσουμε τα αγγελούδια μας, ας μην είμαστε απάνθρωποι...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Added: July 28, 2007

Kelsey Briggs lost her life before the age of three due to Child Abuse. Please watch/read her story and share it with others.It is a Tragic story but one that must be shared.Hopefully Kelsey s story will touch your heart and you will be willing to step up to the plate and help children who can t help themselves. For more information on how you can help make a difference,Please Visit: http://www.kelseyspurpose.org Please Read her story below... Kelsey Briggs was born in Oklahoma on December 28,2002 after her parents Lance Briggs and Raye Dawn Smith were divorced. Raye Dawn Smith started dating a man named Michael Lee Porter. The first reported incident of child abuse regarding Kelsey was made on Jan.17,2005,and many more were to follow. Raye Dawn Smith married Michael Lee Porter on April 18,2005. On May 3,2005 Kelsey was taken out of her home by OKDHS. May 4,2005 Kelsey was moved to her maternal Grandmother Gayla Smith. In mid June 2005,after months of documented abuse which included a broken collarbone,multiple abrasions,new bruises and faded bruises from head to toe,and two broken legs,the doctor said Kelsey s legs were spiral fractures,which means someone twisted her little legs forcefully.Three doctors with a combined 90 years experience saw Child Abuse in Kelsey s broken legs.There were numerous court hearings but after it all on June 15,2005 Judge Craig Key sent Kelsey back to her mom and stepfather.The judge said "Kelsey s abuser was unknown." She remained in state custody and was to be supervised by state agencies. Her biological father Lance Briggs was in Iraq fighting for our country while his little girl Kelsey was here fighting for her life. On October 11, 2005 she was murdered apparantly by her Stepfather Micheal Lee Porter but that is up for debate.Raye Dawn and Michael Porter were the only ones with Kelsey the afternoon she died. The cause of death was blunt force trauma to the abdomen,it was ruled a Homicide. Kelsey Briggs died just days before her father was to return from Iraq. Two weeks later Porter was arrested on first degee murder. Her mother was later charged with two felonies of Child Neglect and Enabling Child Abuse. In April of 2006 Kelsey s body was exhumed for a second autopsy where sexual abuse was documented. Not only was this child brutally beaten over a 9 month period she was also sexually assaulted. The Stepfather s charges were amended to add the sexual abuse. Porter and Smith divorced after Kelsey s death. On February 2, 2007 a plea negotiation was entered and approved by the paternal family. The stepfather plead guilty to a reduced charge of Enabling Child Abuse and received 30 years in prison. He has no possibility of parole for 25.5 years. Kelsey s mother Raye Dawn Smith went on trial July 9, 2007.She has since been found guilty of enabling child abuse,she will serve 27 years in prison.Without the possibility of parole for 23 years. The court says she knew or should have known about Kelsey s abuse. Alot of people failed Kelsey.Remember her story the next time you think a child is being abused.Please report it,if you don t, that child may suffer the same fate as Kelsey.Please don t let that happen. A new law has been named for Kelsey in Oklahoma to prevent this type of failure in the Oklahoma State System. Kelsey s Grandmother Kathie Briggs runs a site in Kelsey s Honor,You can find it at http://www.kelseyspurpose.org They are doing alot of good things to help abused children.It is free to join,you can find more info there. Thank you for your time and God Bless You. Song:"Somewhere over the Rainbow" - Eva Cassidy

kp--castsonslide.jpgKelseyBriggsBanner2.gif

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το συγκεκριμένο πλασματάκι έκλαιγα όλη τη μέρα χθες. Διάβασα όλη την ιστορία, τα πάντα... Είναι τραγικό, απάνθρωπο, εξωφρενικό... Δεν το χωράει το μυαλό μου.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ gavrias....

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πώς μπορείτε να βοηθήσετε να κάνει τη διαφορά, μπορείτε να επισκεφθείτε: http://www.kelseyspurpose.org Παρακαλώ διαβάστε την παρακάτω ιστορία ... Kelsey Briggs γεννήθηκε στην Οκλαχόμα τον Δεκέμβριο μετά από τους γονείς της 28,2002 Lance Briggs και Raye Dawn Smith ήταν διαζευγμένη. Raye Dawn Smith άρχισε χρονολογείται ένας άνθρωπος που ονομάζεται Michael Lee Porter. Η πρώτη αναφέρεται περιστατικό της κακοποίησης των παιδιών σχετικά με Kelsey έγινε με Jan.17, 2005, και πολλά άλλα έπρεπε να ακολουθήσει. Raye Dawn Smith Michael Lee Porter παντρεύτηκε τον Απρίλιο 18,2005. Το Μάιο του 3,2005 Kelsey ελήφθη από το σπίτι από OKDHS. Μάιος 4,2005 Kelsey μετακινήθηκε προς την μητρική Μάμμη Gayla Smith. Στα μέσα Ιουνίου 2005, μετά από μήνες τεκμηριώνεται η κατάχρηση που περιλαμβάνονται σπασμένο collarbone, πολλαπλές abrasions, νέα μώλωπες και μελανιές ξεθωριάσει από το κεφάλι μέχρι τα δάχτυλα, και δύο κατάγματα στα πόδια, ο γιατρός είπε Kelsey s ήταν σπειροειδή κατάγματα στα πόδια, που σημαίνει κάποιος συστραμμένοι τον μικρό πόδια forcefully.Three γιατρούς με εμπειρία 90 χρόνων σε συνδυασμό είδε στην παιδική κακοποίηση Kelsey s σπασμένα legs.There ήταν πολυάριθμες ακροάσεις δικαστήριο, αλλά μετά από όλα αυτά τον Ιούνιο 15,2005 δικαστής Craig Βασικά σταλεί πίσω στην Kelsey τη μάνα της και stepfather.The δικαστής είπε " Kelsey s υβριστής ήταν άγνωστη. " Θα παραμείνει σε κατάσταση επιμέλεια και να εποπτεύονται από τις κρατικές υπηρεσίες. Το βιολογικό πατέρα Λανς ήταν Μπριγκς στο Ιράκ που αγωνίζονται για τη χώρα μας, ενώ το κοριτσάκι Kelsey ήταν εδώ αγωνίζονται για τη ζωή της. Στις 11 Οκτωβρίου 2005, δολοφονήθηκε από την προφανώς πατριός Michael Lee Porter αλλά αυτό είναι για debate.Raye Dawn και Michael Porter ήταν τα μόνα με Kelsey το απόγευμα πέθανε. Η αιτία θανάτου ήταν αμβλύ τραύμα να ισχύει την κοιλιά, είχε αποφανθεί φόνο. Kelsey Briggs πέθανε μόλις ημέρες πριν από τον πατέρα της ήταν να επιστρέψει από το Ιράκ. Δύο εβδομάδες αργότερα Πόρτερ συνελήφθη για πρώτη degee δολοφονία. Η μητέρα της ήταν αργότερα χρεώνονται με δύο felonies Παραμέληση των παιδιών και την παιδική κακοποίηση ενεργοποίηση. Τον Απρίλιο του 2006 Kelsey s σώμα ήταν exhumed για δεύτερη αυτοψία, όπου η σεξουαλική κακοποίηση ήταν τεκμηριωμένα. Δεν ήταν μόνο αυτό το παιδί ξυλοκοπήθηκαν βάναυσα σε μια περίοδο 9 μηνών ήταν, επίσης, δέχονται σεξουαλικές επιθέσεις. Ο πατριός έξοδα τροποποιήθηκαν για να προσθέσετε τη σεξουαλική κακοποίηση. Πόρτερ και μετά Kelsey Smith διαζευγμένος θάνατο. Στις 2 Φεβρουαρίου 2007, τέθηκε λόγος διαπραγμάτευσης και εγκρίνεται από την πατρική οικογένεια. Ο πατριός ένοχοι να επικαλεστεί μειωμένη χρέωση ενεργοποίηση της κακοποίησης παιδιών και έλαβε 30 χρόνια στη φυλακή. Δεν έχει δυνατότητα αναστολής για 25,5 χρόνια. Kelsey μητέρα Raye Dawn Smith πήγε σε δίκη 9 Ιουλίου 2007.She έχει από τότε που βρέθηκαν ένοχοι που επιτρέπουν την παιδική κακοποίηση, που θα εξυπηρετήσει 27 χρόνια στην prison.Without τη δυνατότητα αναστολής για 23 χρόνια. Το δικαστήριο λέει ότι γνώριζαν ή όφειλαν να γνωρίζουν σχετικά με Kelsey s κατάχρηση. Πολλοί άνθρωποι απέτυχαν Kelsey.Remember την ιστορία της την επόμενη φορά που θα νομίζετε ότι ένα παιδί έχει abused.Please έκθεση αυτή, αν don t, αυτό το παιδί μπορεί να υποστεί την ίδια μοίρα, όπως Kelsey.Please don αφήσεις να συμβεί αυτό. Ένας νέος νόμος έχει το όνομα για Kelsey στην Οκλαχόμα για την πρόληψη αυτού του είδους αποτυχία στην Οκλαχόμα κρατικό σύστημα. Kelsey s Μάμμη Kathie Briggs έχει ένα site στο Kelsey s Honor, μπορείτε να το βρείτε στο http://www.kelseyspurpose.org Έχουν κάνει πολλά καλά πράγματα για να βοηθήσει children.It κατάχρηση είναι ελεύθεροι να συμμετάσχουν, μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες εκεί. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις υγείες σας. Τραγούδι: "Κάπου πάνω από το Ουράνιο Τόξο" - Eva Cassidy

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...