Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ναι Vann ξεκολλα απο τις τύψεις

και εγώ σε καποια δύσκολη στιγμή της λέω καμια φορά για τον παλιατζή, το οποίο βέβαια της το έχουν περάσει η μαμά μου και η κυρία που την κρατάει αλλά δεν πιάνει γιατι της είχα εξηγήσει παλιοτερα την δουλειά που κάνει ο παλιατζής που παιρνει αχρηστα πράγματα και τα πουλάει και ότι φωνάζει γιατί είμαστε στο σπίτι και πρέπει να τον ακουσουμε. Προχθές κάτι έκανε και της λέει η κυρία "-Ευα κάτσε καλα γιατι είναι ο γιατρός από κάτω και θα έρθει να σου κάνει ένεση". Πέρνω κάτι ανάποδες εκεινη την ώρα γιατί ξέρω οτι η δικια μου το αγαπάει τον γιατρό παρολο που θα έρθει να της κάνει εμβόλιο, μοιαζει με τον μπαμπά της και γιατί μετά κάθεται μαζί της και την παίζει.

Και τους λέω μην ξανακούσω σχολια για τον γιατρό μας γιατί δεν είναι σωστό.

Πάντως δεν έγινε και τίποτα αν τους πούμε καμια κουβεντα, γιατί εμείς ειμαστε σιγουρες ότι δεν μας έλεγαν οι δικοί μας, εγώ δεν έχω φοβίες σε κάτι. Συν τοις άλλοις πιστέυω πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

Αλλα για να εξηγούμαστε όχι υπερβολές, του τύπου θα έρθει ο μαυρος να σε πάρει και πράγματα που μπορουν να τους δημιουργήσουν προβλήματα.

Μπορεί η μικρούλα σου να φοβάται τον γιατρό επείδη φταιει και αυτό που είχε προηγηθεί, δεν είναι κάτι που της δημιουργησες εσύ τώρα. Και καλό είναι να καταλάβει ότι αν φροντίζει και προσέχει τον εαυτό της αυτό που είχε συμβει παλιοτερα και της στοιχισε δεν θα ξαναγίνει. Έτσι μπορείς να της το εξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ σωστα lenagr.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Ούφο σταμάτα να τρομοκρατείς τις μανάδες και να τους ασκείς ψυχολογική βία γιατί θα σε διακτινίσω σε άλλον γαλαξία μακρυά απο δω :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Έχεις καταντήσει ο φόβος και ο τρόμος του φόρουμ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ούφο σταμάτα να τρομοκρατείς τις μανάδες και να τους ασκείς ψυχολογική βία γιατί θα σε διακτινίσω σε άλλον γαλαξία μακρυά απο δω :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Έχεις καταντήσει ο φόβος και ο τρόμος του φόρουμ :lol::lol::lol:

καλυτερα να με φοβουνται οι μαναδες παρα να κανουν ηθελημενα ή μη, κακο στα αστερια τους ... βαρατε ρεεεεεεε αντεχωωωωωωωωωω εγω ....!!!!!!!!!!!

υσ

ημανε καικυρια δεν εγραψα τιποτα πριν ειδες?

Link to comment
Share on other sites

YOGINI HEEEEEEEEEELP :!::!::!::!::!::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

YOGINI HEEEEEEEEEELP :!::!::!::!::!::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

 

Παιδιά με όσα έχει γράψει της κάνετε άνετα μήνυση για ψυχολογική βία :lol::lol::lol::lol:

Δάσκαλε που δίδασκες :D:D:D

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ασ μιλησει κανενας δικηγορος ρε!! τη πεταγεσε εσυ παλιοσουσουραδα?

ε?

ακομα να γεννησεις?

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις οτι εχω κι'αλλες ενστασεις,αλλα που κουραγιο... :lol::lol::lol::lol:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Vann..Ο γιός μου είναι τριων ετών και 13 κιλά.Το γάλα πια δεν το αγοράζω γιατί δεν το πίνει από 1 έτους.Κάποια στιγμή είχα σαλτάρει κι εγώ και τον πίεζα πολύ...

Τον φόβισα και γω με τον γιατρό.Ευτυχώς ο άντρας μου πήρε χαμπάρι την ανοησία μου και μου έβαλε χοντρό χέρι.

Είχε γίνει άλλο παιδί ο μικρός με την πίεση.

Σταμάτησα να τον πιέζω και τρωει.Όχι πολύ, αλλά τρώει.

Μην φανταστείς βέβαια ότι δεν κάνω τον καραγκιόζη την ώρα του φαγητού, αλλά ηρεμήσαμε τουλάχιστον.Οπότε...μην στεναχωριέσαι και βρες τον ρυθμό σου μαζί της.Μέχρι να βγεί ραντεβού θα έχει μάθει να τρώει χωρίς παραμύθια.. :lol:

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με όσα έχει γράψει της κάνετε άνετα μήνυση για ψυχολογική βία :lol::lol::lol::lol:

Δάσκαλε που δίδασκες :D:D:D

σοβαρα τωρα (κι εχω δηλωσει κι ολα δεν ειμαι καλα τον τελευταιο καιρο ....) γιατι ρε κοπελια ειναι ψυχολογικη βια αυτο που κανω ...?:lol:

αυτο λες ψυχολογικη βια? την ΑΠΟΔΕΙΞΗ και επιχειρηματολογια του αντιθετου απο αυτο που εχει εθημικα καθιερωθει ως ορθή συμπεριφορα στα παιδια μας το λες ψυχολογικη βία ....? :lol:

εχω διαβασει εδω αρκετο κοσμο να λεει οκ μια ξυλια ειναι καλυτερο απο μια προσβολη , εχω διαβασει οκ ειναι καλυτερο ο μεσημερας απο μια ξυλια ...και αλλα πολλα τελικα ομως.... ολα καταληγουν (ΜΕΣΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ δικης μου τουλαχιστον ετσι ?) και οχι αερολογιας με τανταχτα καθημερινα παραδειγματα πως μπορουμε να την δουμε ΑΛΛΙΩς ..... αν εχει καθιερωθει στην τελικη η ποπουδια και ο παλιτζης σαν ΔΕΔΟΜΕΝΟ οκ ναι παω κοντρα στα κυματα (τι περιεργο) αλλα τελικα ομως δεν ειναι ετσι ...δεν ειμαι εγω το διαφορετικο ...το διφορετικο ειναι η ποπουδια και ο εκφοβισμος.... αυτο ειναι που φτιαχνει ταραγμενες προσωπικοτητες κι οποιςο εχει ασχοληθει στοιχειοδως με την κλινηκη 0 συστημηκη ψυχολογια ... στοιχειοδος ακομα κι θεωρητηκα ετσι ? ... το γνωριζει αυτο!!!! μαλλον γιογκινη θα σε χρεωσω ενταντικα καλο μου .....αμοιβη θα ειναι δυο αγγαλιες δικες δικες σου και μια απο το παιδι σου! (αντε ...ακομα να γεννησεις ???? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: γιογκινακι μου καλο μη στενοχωρισε θα πλακωσω στις φαπες την μανα σου και θα ισιωσει ...!!! :lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρια,αποψε θα με αποκλεισουν απο το φορουμ.Καταρχην,παρολο που αποψε δεν ειμαι καλα,θα προσπαθησω να ειμαι δικαιη.Εχω ενστασεις σχετικα με... Καταρχην,παρολο που συμφωνω με τις αποψεις σου,εισαι τοσο απολυτη ωστε να μην συμβαδιζεις με τις αποψεις δημοκρατιας που διαλαλεις.Μια μανα θελει να μεγαλωσει το παιδι της με μαυροματικα φασολια η αλλη με γιγαντες και τα δυο υγιεινα ειναι.Ο δικος σου τροπος,δεν ειναι ο μοναδικος :!: .εχω σεβαστει την αποψη σου μεχρι τωρα,οσο και να μην συμφωνω κι'εσυ εξακολουθεις να ωριεσαι οτι μονο ο δικος σου τροπος ειναι σωστος.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Επισης,εχω να πω οτι απο την ωρα που ειπα κατι οχι πολυ βολικο στον moderator,ουτε ολοκληρωμενα μυνηματα βλεπω,ουτε καινουριες δημοσιευσεις φαινονται.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Αρια,αποψε θα με αποκλεισουν απο το φορουμ.Καταρχην,παρολο που αποψε δεν ειμαι καλα,θα προσπαθησω να ειμαι δικαιη.Εχω ενστασεις σχετικα με... Καταρχην,παρολο που συμφωνω με τις αποψεις σου,εισαι τοσο απολυτη ωστε να μην συμβαδιζεις με τις αποψεις δημοκρατιας που διαλαλεις.Μια μανα θελει να μεγαλωσει το παιδι της με μαυροματικα φασολια η αλλη με γιγαντες και τα δυο υγιεινα ειναι.Ο δικος σου τροπος,δεν ειναι ο μοναδικος :!: .εχω σεβαστει την αποψη σου μεχρι τωρα,οσο και να μην συμφωνω κι'εσυ εξακολουθεις να ωριεσαι οτι μονο ο δικος σου τροπος ειναι σωστος.

καταρχας παρολοπου δεν ειμαι καλα θα ειμαι κι εγω δικαιη μαζι σου μεχρι το σημειο .... γιατι γενικα συμφωνω με τον τονο σου, το υφος σου, και το ηθος σου (απο αυτο που βλεπω μεχρι τωρα δλδ απο τα γραπτα σου!)

εχεις δικιο ειμαι απολυτη ...οσο απολυτο ειναι και το ....κι εμεις με μια ξυλια μεγαλωσαμε δεν παθαμε τιποτα...η το κι εγω της δηνω καμια στο ποπο αλλα συμωμορφονετε...ή το οκ δεν κανει αυτο που θελω και την εκφοβιζω με την ελευση του παλιζτη μεσημερα γιατρου ... δεν αναφερομαι σε προσωπα και σε πραγματα οκ????

αλλα αυτο δεν ειναι μια απολυτη αποψη που εχει περασει σαν ΔΕΔΟΜΕΝΟ ? ΕΓΩ ΔΛΔ γιατι να μην υπερασπιστω την απολυτη ελευθερια του ατομου ? εγω γιατι να μην υπερσπαιστω την απολυτη διαπαιδαγογιση των παιδιων χωρις τιμωριες, βοιες, προσβολες? θα ειμαι γραφικη?...ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ....σε μια ελλαδα που τα παιδια εκλαιγαν γιατι πηναγαν (βλεπε κατοχη ) και η μανα εξαντλημενη επρεπε να πει δεν εχουμε να φαμε στο παιδι της κι αυτο να την καταλαβει (πιασε το αυγο και κουρεφτο)...δεν μπορουσε![/u]εκει εδινε μια σφαλιαρα για να γηνει μετατοπηση του πονου [/u]και ...ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΚΤΟΝκαι καλα εκανε!!! εδω τωρα? εν ετη 2009? γιατι η σφαλιαρα ?γιατι η ψυχολογικη βια? γιατι η λεκτικη μειωση της προσωπικοτητας? θα σου πω γιατι : ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ....ειναι σαφες οτι ειμαι σκληρη αλλα απευθυνομαι σε ενηλικες που ειναι οι μελλοντικοι γονεις μαθητων μου ...ειναι σαφες οτι ειμαι περιεργη αλλα με τα δικα τους οπλα πολεμω ..τα οπλα της σκληρωτητας της δυναμης και της απολυτωτητας (εω μαθει η τουλαχιστουν προσπαθω να εναρμονιζομαι στο περιβαλλον ) ! με την σκληρωτητα και την δυναμη που και οι ιδιοι γονεις εξαντλουν τα αποθεματα δυναμης τους (η ελειψης αυτων)πανω ομως δυστηχως στα παιδια τους λογο ελειψης χρονου και πολλων αντικειμενικα προβλημτων(δεν ειμαι απο αλλο κοσμο οσο κι αν θελτε να με κανετε εγω τουκαχιστον ξερω ΞΕΡΩ τι μπορει να τραβα ενας ανθρωπος στην καθηρινοτητα του και στις δυσκολιες του) ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥς ΓΟΝΕΙς ...προς θεου ..ειμαι εναντια ...στο ωχαδερφισμο .... κατλαβετε επιτελους κι εμενα..... παιδια ειναι ...μια κουβεντα ενα προσβλητικο βλεμα μια απαξια τα ΛΙΩΝΕΙ !

Link to comment
Share on other sites

Aria, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που υπάρχεις :D

 

Μακάρι να φτιάξουμε ένα κόσμο στον οποίο τα παιδιά θα γελάνε συνέχεια και δεν θα έχουν να αντιμετωπίσουν κουρασμένους γονείς

χωρίς αρκετή υπομονή και όρεξη να αντέξουν να περάσουν ώρα μαζί τους, να παίξουν, να συζητήσουν, να ξεχαστούν...

 

Που δε θα φτάσουν να τους βάλουν τις φωνές επειδή σκορπίσανε τα παιχνίδια τους,

 

που δε θα τα αποκαλέσουν χαζά επειδή τους χύθηκε λίγο το γάλα από το ποτήρι

 

που δε θα τους σφαλιαρίσουν το χεράκι επειδή χτυπήσανε το αδερφάκι τους

 

που δε θα τα απειλήσουν πως θα τα βγάλουν έξω για να πάψουν να φωνάζουν...

 

Κλαίω τώρα γιατί πάνω κάτω, όλα αυτά που έγραψα τα έχω κάνει εγώ ή ο άντρας μου και ντρέπομαι...

 

Γιατί δε θέλω τα παιδάκια μου να φοβούνται, γιατί θέλω να έχουν αυτοπεποίθηση και να είναι ευτυχισμένα και να είμαι η καλύτερη μητέρα που υπάρχει.

 

Και σιγά σιγά καταφέρνω με τον καιρό και μαθαίνω και φέρομαι καλύτερα και συγκρατώ το θυμό μου και αλλάζω.

 

Με όλα αυτά που έχω διαβάσει για το θέμα και παλαιότερα και μέσα εδώ στο φόρουμ πιστεύω πως είμαι σε καλό δρόμο και πως υπάρχουν τρόποι να συννεοείσαι με τα αστεράκια σου χωρίς να τα κακομεταχειρίζεσαι με αυστηρότητα και βία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

micnat ειλικρινά σε παραδέχομαι ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!

 

και βεβεια σε παραδεχομαι !!!!!!

ο κοσμος δεν θα αλλαξει με εμενα ...εγω τα κανω αυτα και ειμαι η μοναδα ...ο κοσμος και τα παιδια μας θα αλλαξει απο εσενα ...κι εσας .... εσεις- ειστε αυτο που ΑΝΑΓΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΦΕΝΟΜΙΚΑ ΟΥΦΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ! ... αν αλλαξει ενα γονιος εσυ πχ micnat που εχει 3 παιδια που θα κανουν σχεσεις με αλλα 400 το λειγοτερο στην ζωη τους ΕΧΟΕΙς ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΑΝΗ ΜΑΝΗ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΗΡΟ ΧΩΡΙΟ!!!!!

εγω μονη τι κανω ?

αντε να κολλησω κανενα μπρυκι ....εσεις ειστε η διαφορα και η αλλαγη σας ......!!!!

ΕΓΩ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙς!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην πιστευω οτι δεν ειναι δυνατον να καταφερεις να δωσεις αρχες περι πληρους ελευθεριας του ατομου οταν εσυ εχεις βρισει, εχεις δειρει ενηλικα και εχεις κατεβασει τζαμαρια. αν δεν μπορεις να συγκρατεις τον εαυτο σου, πως μπορεις να διδαξεις ενα μικρο παιδακι να το κανει; το δευτερο ειναι οτι κανενας και ποτε δεν γεννηθηκε με νοημοσυνη και γνωσεις. οποτε για ενα παιδακι που εμαθε λανθασμενα κατι, πως εσυ θα καταφερεις να του δειξεις το λαθος;εδω βλεπουμε οτι εμεις οι ενηλικες δεν περνουμε ευκολα χαμπαρι οταν καποιος μας λεει οτι εχουμε λαθος, πως μπορει να παρει χαμπαρι ενα μικρο παιδακι;

θα πρεπει λοιπον να βρεις εναν ξεχωριστο τροπο. ο τροπος βεβαια που ειναι ο πλεον ακαταλληλος ειναι να πεις στο παιδι οτι αυτο που κανει σε στενοχωρει. γιατι αυτο συμφωνα με τους παιδοψυχολογους προκαλει αγχος στο παιδι. και ποιος θελει να εχει αγχωμενο παιδι; παρακατω θα σου γραψω ενα αποσπασμα απο το βιβλιο "η φροντιδα του μωρου και του μικρου παιδιου σας" του κωνσταντινου παπαδατου που καλο θα ηταν να εχεις στη βιβλιοθηκη σου.

 

 

"αν πρεπει να το τιμωρησετε, μην αισθανεστε ενοχες και σε καμια περιπτωση μην προσπαθησετε να δικαιολογησετε την ενεργεια σας. αν διαισθανθει τα αναμεικτα συναισθηματα σας ισως πισει τον εαυτο του οτι το δικιο βρισκεται με το μερος του και εσεις εισαστε ο κακος. το να τιμωτειτε το παιδι σας δεν ειναι ποτε ευχαριστο ειναι ομως αναγκαιο στοιχειο της γονικης φροντιδας και δε θα πρεπει να αισθανεστε ενοχες για αυτο. ειναι απαραιτητο να καταλαβει ποτε εσφαλε ωστε να μπορεσει να αναλαβει την ευθυνη και της συνεπειες του"

το κειμενο αναφερεται σε παιδια με κακη συμπεριφορα και βεβαια πολλα αναλογα βιβλια λενε αναλογες συμβουλες και πιστευω οτι ειναι πιο σωστο απο πλευρας μας εμπιστευομαστε αυτα και οχι απλες αποψεις καποιων!!αλλωστε μιλαμε για το μελλον των παιδιων μας, οχι για του γειτονα!!!!!!!

 

ολα αυτα με την επιφυλαξη οτι πισω απο τα μηνυματα σου, δεν κρυβεται μια μεγαλη παιδοψυχολογος με τις δικες της αποψεις για το θεμα, αν και δεν το πιστευω. :!:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

christiana08,σεβόμενη όποιες απόψεις σου,θα σε παρακαλέσω αν έχεις κάτι προσωπικό με την άρια να το λύσεις με άλλο τρόπο.Αυτό το τόπικ δε θα ήθελα να γίνει τόπικ προσωπικής εμπάθειας/αντιπάθειας.

:):):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη κανόνων μπορεί να δημιουργήσει ανασφάλεια στο παιδί και δεν καταλαβαίνω πώς μπορείς να αισθανθείς ενοχές ή τύψεις ή κάτι άσχημο όταν δείχνεις στο παιδί σου τι είναι σωστό ή όταν τέλος πάντων δέχεται τις (λογικές) συνέπειες των πράξεών του.Αυτό, δλδ τα ανάμεικτα συναισθήματα είναι πρόβλημα του γονιού και όχι του παιδιού που καλώς ή κακώς επιθυμεί να εξερευνήσει τα όρια και των γονιών και του κόσμου.

Άν κάποια μανούλα αισθάνεται άσχημα όταν κάνει κάτι τότε αυτό δεν πρέπει να το αγνοεί!!!!!!Δλδ, αν εγώ νιώθω πως έσφαλα κάπου ή πως ήμουν υπερβολική τότε πρέπει να ακούσω τον εαυτό μου και να σκεφτώ τα κίνητρά μου και γενικά τη συμπεριφορά μου.Δυσταυχώς, πολλοί γονείς περιμένουμε να φτάσουμε στα όριά μας για να αντιδράσουμε και ίσως αυτό μας εμποδίζει να <τιμωρούμε> σε λογικά πλαίσια.

Το κακό με τη σωματική βία είναι πως μαθαίνεις στο παιδί σου πως κάθε φορά που κάνει κάτι λάθος(αυτή η πρόταση από μόνη της σηκώνει ολόκληρη κουβέντα), πρέπει να αισθάνεται πόνο και αυτή είναι η κατάλληλη τιμωρία για αυτό.Αυτό είναι άσχημο, γιατί καμιά μαμά δε νομίζω να θέλει να πιστεύει το παιδί της πως του αξίζει να νιώθει πόνο γιατί έσφαλε.Αυτό έχει και μελλοντικές συνέπειες φυσικά.Επίσης,η λεκτική κακοποίηση(π.χ. δεν σε αγαπώ αν δε φας όλο το φαγητό σου!!!!!!!!) είναι επώδυνη αλλά πιο δύσκολο να γίνει αντιληπτή από τους γύρω μας.

Και στην τελική, είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώνεις παιδιά.Και λάθη κάνουμε και τα διορθώνουμε και μαθαίνουμε και έτσι δενόμαστε και γινόμαστε οικογένεια.Και αυτα που λένε κάποιες για τις τέλειες οικογένειες είναι ΜΥΘΟΣ, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.Απλά περισσότερη προσπάθεια υπάρχει και φυσικά καλύτερα αποτελέσματα.

Είναι εύκολο να κρίνουμε τους άλλους εκ του ασφαλούς.Δλδ εγώ,έχω μια κόρη που δεν την έχω χτυπήσει γιατί ήμουν τυχερή και δεν με πίεσε ο άντρας μου να δουλέψω, αντίθετα επειδή γέννησα μικρή την κόρη μου αποφασίσαμε να συνεχίσω τις σπουδές μου,σπουδάζω ψυχολογία, έχω διαθέσιμη παιδοψυχολόγο όποτε θέλω και δωρεάν,διαβάζω σχετικά πράγματα και τέλος πάντων έχω ευκαιρίες που μια μαθηματικός μαμά (για παράδειγμα)δεν τις έχει.Άλλωστε αυτό το φόρουμ είναι για να ανταλλάσουμε απόψεις, όχι για να κρίνουμε η μία την άλλη.

Πολλά έγραψα!!!!Κορίτσια σορι,περιμένω να γεννήσω και μάλλον γι'αυτό δεν κοιμάμαι τέτοια ώρα!!!!!!Άλλωστε σε λίγες μέρες τελειώνει η εποχή της ξεγνοιασιάς(όσο μπορείς με ένα παιδί βέβαια) και αρχίζουν τα ξενύχτια, τα παμπερς.....αχ,ανυπομονώ!

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

στο ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ της προσωπικης επιθεσης θα παντησω αυριο (σημερα δεν ειμαι και πολυ καλα αλλα ας μην το κανουμε θεμα)

σε αυτο :christiana08 θα παντησω ευθυς αμεσως

ολα αυτα με την επιφυλαξη οτι πισω απο τα μηνυματα σου, δεν κρυβεται μια μεγαλη παιδοψυχολογος με τις δικες της αποψεις για το θεμα, αν και δεν το πιστευω

την επαγγελμαικη μου ιδιοτητα ΟΣΟ κι αν ψαξεις ...δεν θα την δεις ...εδω μεσα τουλαχιστον !!!!!!!!!!!!!!!!εχω τους λογους μου για αυτο... τεσπα...κατι ξερω ..κατι ξερω ... κι εγω!

για τα λοιπα .. απο αυριο ...!

Link to comment
Share on other sites

Gavrias,καλημερα,κουκλα μου.Δεν εχω καμια απολυτως διαφορα να λυσω με την Αρια,απλα ειχα σκοπω να απαντησω απο το μεσημερι σε αυτα που συζηταγαμε,απλα δεν τα καταφερα και οταν το βραδυ γυρισα απο τον παιδιατρο,δεν ειχα μυαλο να διαβασω ο,τι ειχε ειπωθει και ειχα μεινει εκει.Που στην τελικη,αφου μεχρι εχθες το μεσημερι δεν συμμετειχε και κανεις,σε ποιον να απαντησω.Παντως την Αρια την συμπαθω ιδιαιτερα,σεβομαι την αποψη της αλλα απο το σημειο που γινεται απολυτη δεν επιτρεπει σε κανεναν να πει μια αλλη γνωμη η να ζητησει μια συμβουλη,ολοι φοβουνται,εκτος αν ανοιξες το τοπικ μονο και μονο για να γραψεις τον δεκαλογο και να υπαρχει,που τοτε ζητω συγγνωμη.Αν ηταν ομως ετσι,δεν επρεπε να υπαρχει ουτε μια απαντηση.Και,ειλικρινα στενοχωριεμαι γιατι δεν ζητησες απο την Αρια να ειναι πιο ηπια στις απαντησεις της,οχι σε οτι αφορα το ξυλο,εκει ας αρχισει να τα χωνει,μαζι της,αλλα σε μενα.Το οτι διαφωνεις μαζι μου φαινεται και ειναι δικαιωμα σου,αλλα εφ'οσον ουτε εγω υποστηριζω την σωματικη και ψυχολογικη βια,απλα προσεγγιζω το θεμα απο αλλη οπτικη γωνια,γιατι μου την λες.Οσο για την απαντηση που εδωσα σχετικα με το πως μπορεις να συνετισεις ενα παιδι οταν εσυ κανεις οτι η ιδια ειχε αναφερει,ξερω ακουγεται ασχημο,αλλα η Αρια τα ανεφερε οχι εγω και επισης πολυ ασχημο ακουγεται οταν επιμενεις οτι με το να κανεις στο παιδι σου μια παρατηρηση οταν κανει κατι κακο ειναι ψυχολογικη βια.Μηπως πρεπει να μου το παρει η προνοια :?: .Καλημερα και φιλια.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,kareklitsa.Τωρα διαβασα το κειμενο σου.Με το καλο το αστερακι σου...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην πιστευω οτι δεν ειναι δυνατον να καταφερεις να δωσεις αρχες περι πληρους ελευθεριας του ατομου οταν εσυ εχεις βρισει, εχεις δειρει ενηλικα και εχεις κατεβασει τζαμαρια. αν δεν μπορεις να συγκρατεις τον εαυτο σου, πως μπορεις να διδαξεις ενα μικρο παιδακι να το κανει; το δευτερο ειναι οτι κανενας και ποτε δεν γεννηθηκε με νοημοσυνη και γνωσεις. οποτε για ενα παιδακι που εμαθε λανθασμενα κατι, πως εσυ θα καταφερεις να του δειξεις το λαθος;εδω βλεπουμε οτι εμεις οι ενηλικες δεν περνουμε ευκολα χαμπαρι οταν καποιος μας λεει οτι εχουμε λαθος, πως μπορει να παρει χαμπαρι ενα μικρο παιδακι;

θα πρεπει λοιπον να βρεις εναν ξεχωριστο τροπο. ο τροπος βεβαια που ειναι ο πλεον ακαταλληλος ειναι να πεις στο παιδι οτι αυτο που κανει σε στενοχωρει. γιατι αυτο συμφωνα με τους παιδοψυχολογους προκαλει αγχος στο παιδι. και ποιος θελει να εχει αγχωμενο παιδι; παρακατω θα σου γραψω ενα αποσπασμα απο το βιβλιο "η φροντιδα του μωρου και του μικρου παιδιου σας" του κωνσταντινου παπαδατου που καλο θα ηταν να εχεις στη βιβλιοθηκη σου.

 

 

"αν πρεπει να το τιμωρησετε, μην αισθανεστε ενοχες και σε καμια περιπτωση μην προσπαθησετε να δικαιολογησετε την ενεργεια σας. αν διαισθανθει τα αναμεικτα συναισθηματα σας ισως πισει τον εαυτο του οτι το δικιο βρισκεται με το μερος του και εσεις εισαστε ο κακος. το να τιμωτειτε το παιδι σας δεν ειναι ποτε ευχαριστο ειναι ομως αναγκαιο στοιχειο της γονικης φροντιδας και δε θα πρεπει να αισθανεστε ενοχες για αυτο. ειναι απαραιτητο να καταλαβει ποτε εσφαλε ωστε να μπορεσει να αναλαβει την ευθυνη και της συνεπειες του"

το κειμενο αναφερεται σε παιδια με κακη συμπεριφορα και βεβαια πολλα αναλογα βιβλια λενε αναλογες συμβουλες και πιστευω οτι ειναι πιο σωστο απο πλευρας μας εμπιστευομαστε αυτα και οχι απλες αποψεις καποιων!!αλλωστε μιλαμε για το μελλον των παιδιων μας, οχι για του γειτονα!!!!!!!

:!:

 

Xριστιάνα δεν γνωρίζω τί λέει ο κύριος Παπαδάτος(αλήθεια τί εστί Παπαδάτος;πού διδάσκει;δε βρήκα....!Αν υποθέσω οτι είστε συμπατριώτες Παπαδάτος-Πατρινό όνομα,πές μας κάτι για το CV του,γιατί στο GOOGLE δε βρίσκω τίποτα πέρα απο το βιβλίο που μας προτείνεις να αγοράσουμε.)

Οι καθηγητές μου,ωστόσο, στο ΠΜΣ που παρακολουθώ(Στέλλα Βοσνιάδου,Καλαντζή-Αζίζη,Μανόλης Γιαννακουδάκης) λένε άλλα.Λένε οτι η μάθηση ως κομμάτι της διαπαιδαγώγησης δεν περιλαμβάνει τη βία,διότι μπορεί βραχυπρόθεσμα να φαίνεται οτι ο σκοπός επετεύχθη και το παιδί έμαθε το λάθος,μεσο-μακροπρόθεσμα όμως τα προβλήματα που δημιουργεί είναι τεράστια και ανυπολόγιστα.Αν κάποιος Παπαδάτος φροντίζει να νομιμοποιήσει,με αστείες δικαιολογίες και καθησυχασμούς του τύπου: "μή νιώθεις ένοχος,μη στεναχωριέσαι,χτύπα κι άλλο.θα τ'αντέξει",αυτές τις 'βάρβαρες συμπεριφορές",τότε ας μας δώσει και τις έρευνες του και το δείγμα του και τα συμπεράσματά του που να το αποδεικνύουν.Δε βρίσκω ούτε μία δημοσίευση του σε επιστημονικό περιοδικό...τί να πώ...

Η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν έρευνες των 3 πιο πάνω(μιλάμε για πρωτογενή δεδομένα,ακόμα)που δείχνουν οτι ο Έλληνας πάσχει απο πολλές ψυχώσεις,παρατηρείται δηλαδή έντονη ψυχασθένεια στη χώρα μας.Ένας χώρος οπου πιθανότατα ανιχνεύεται αυτή είναι στις σχέσεις γονιών -παιδιών,μιλάμε για σωματική(κακοποίηση,βιασμοί) και λεκτική βία(απειλές,προσβολές).Ο καθηγητής μας μας λέει οτι τα δεδομένα είναι ανησυχητικά και οτι προβληματίζονται αν πρέπει να δημοσιεύσουν τα αποτελέσματα,γιατί θα παρουσιαστούν σε διεθνή συνέδρια και θα δημοσιευθούν σε περιοδικά και θα ξεφτυλιστούμε σαν χώρα.....Άν τώρα έρχεται ο Παπαδάτος και λέει απενοχοποιηθείτε,η βία είναι κομμάτι της γονικής μέριμνας,τότε είναι σαν να μας λέει οτι τα παιδιά είναι οι κυματοθραύστες των προβλημάτων μας.Επίσης γράφει ο Παπαδάτος πουθενά πώς απέκτησε το παιδί κακή συμπεριφορά;Από μόνο του σίγουρα όχι.Απο το γονεικό του περιβάλλον σίγουρα ναί.Άρα ο γονιός-κακό πρότυπο έρχεται να παραστήσει τον τιμωρό εκ των υστέρων με το μαστίγιο;Τα αποτελέσματα της "πολιτείας" του λούζεται...Δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να σακατεύει το παιδί;Άκου παιδιά με κακή συμπεριφορά,τιμωρήστε τα.Με λίγα λόγια μας λές οτι στο βιβλίο γράφει οτι "αν τα κάνατε σκατά με τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού σας και το έχετε κάνει κωλόπαιδο,τότε ρίξτε του και ένα μπερτάκι την ημέρα να ισιώσει!

 

Υ.Γ1.Έγραψες οτι δε γεννιόμαστε νοήμονες.Είναι λάθος.Μάλλον κάτι άλλο εννοούσες.Η νοημοσύνη δεν είναι επίκτητο χαρακτηριστικό αλλά εγγενές.

 

Υ.Γ2.Ερώτηση:Άν η βία απέναντι στα παιδιά είναι μέθοδος διαπαιδαγώγησης,τότε απέναντι στα ζώα τί είναι;Μέσο εκμάθησης και εκεί;Πιστεύω οτι πρέπει η βία και η μάθηση να αποσυνδεθούν απο τη σκέψη μας.Το ένα δε σχετίζεται με το άλλο.Ας μιλήσουμε λίγο και για το διάλογο και τις στρατηγικές διαλόγου στη διαπαιδαγώγηση.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Aθωα μου,βρες μου σε σημειο ακριβως αναφερεται ο κ.Παπαδατος σε βια,σε παρακαλω.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...