Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ευχαριστω για τα περαστικα,κουκλα μου.Τωρα εσυ εχεις μεινει στην κοπελια που σου ειπε οτι ριχνει ξυλιες στο pampers και φουντωνεις.Δικιο εχεις και εγω που τα κοριτσια μου ειναι πολυ μικρα,20 και 9 μηνων αντιστοιχα,η μεγαλη μου εχω μεινει αναυδη το ποσο ευκολα καταλαβαινει αν της εξηγησεις ηρεμα και γλυκα κατι.Τελοσπαντων,ας πει και κανενας αλλος την γνωμη του,ζαλισα τον κοσμακι.Εισαι φοβερη και θελω να μου πεις ποιος ειναι ο εκδοτης του best seller σου.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι μωρε φουντωνω γιατι το εχουμε περασει κι ως αποψη .... για αυτο ! και ο εκδοτης μου ακομα δεν εχω αποφασησει ποιος θα ειναι .... αλλα θα ειναι σιγουρα μπεστ σελετρ ....:lol:

αντε βουρ τσο κρεβατι τωρα εσυ και ας μας πει και κανεις αλλος την αποψη του ...ΠΕΡΑΣΤΗΚΑ ΣΟΥ (η κοτοσουπα εχει εποδειχθει επιστημονικος οτι κατπραήνει τα συμπτωματα της γρηπης και του κρυολογηματος αλλα οχι αυγοκομενη το αυγο δεν βοηθα ..... )

Link to comment
Share on other sites

Αστα,δεν παει τιποτε κατω,ο λαιμος με τρελαινει,την τυχη μου.Ναι,αλλα οσες το εχουν περασει ως αποψη την κανουνε γαργαρα,ειδες καμια να ξετσουμιζει :?: .Και μιλαω για κατι παραπανω απο παμπερς...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εσυ εχεις μεινει στην κοπελια που σου ειπε οτι ριχνει ξυλιες στο pampers και φουντωνεις

 

να υποθεσω οτι "η κοπελια" ειμαι εγω ετσι? παντως στις προσπαθιες αυτων των ημερων ομολογω πως η παλαμη μου ειχε αποχη απο το ποπουδακι του και προσπαθω -και για τη δικη μου ηρεμια- να μην φωναζω πολυ. υπ'οψιν aria απλα του υψωνω τον τονο της φωνης, ποτε δεν τον μειωσα με κοσμιτικα επιθετα, που τα θεωρω χειροτερα απο μια παλαμια στον ποπουλη. ξεκινησαμε το κολπο με τα αυτοκολλητακια -αν εισαι καλο παιδι, μαζευεις τα παιχνιδια, δεν φωναζεις, ακους την μαμα και τον μπαμπα οταν πρεπει, γενικα δεν κανεις υστεριες- κερδιζεις ενα αυτοκολλητακι... δειχνει να πιανει... και ελπιζω να αλλαζω προς το καλυτερο και να μην με κοιτανε μερικες συνforumιτισσες με μισο ματι! :wink:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μανουλες :!: .Μαργαριτα μου,μην αγχωνεσαι.Η αναφορα που εκανα σε σενα χθες ηταν γιατι ενω εξηγουσα στην αριουλα πως καμια φορα ειναι απαραιτητη μια επιπληξη,εκεινη μου το εφερνε συνεχεια γυρω απο την σωματικη τιμωρια,την οποια εγω προσωπικα,διαφωνω καθετα.Χαιρομαι που αισθανεσαι και λειτουργεις καλυτερα,μα πεςμου,δεν ειναι οντως πολυ καλυτερα τωρα :?: .Οσο για ολα αυτα που λεμε ολες,μια πολυ γλυκεια μανουλα πολυ σοφα καπου ανεφερε οτι η ιστορια μονο θα το δειξει.Εγω ειμαι κατα του ξυλου αλλα το λεω απο την πλεοναζουσα θεση οτι τα μωρα μου ειναι τοσο μωρα,τα οποια ουτως η αλλως δεν μου κανουν τιποτα για να σηκωσω χερι.Και να μου δινει παντα ο Θεος φωτιση,να εχω τα ιδια μυαλα και τις ιδιες αντιδρασεις που εχω τωρα.Επισης,χθες δεν συμμετειχε καμια αλλη κυρια στην συζητηση.Ειμαι σιγουρη ομως πως οσες την παρακολουθουσαν,ειτε εφαρμοζουν αυτα που λεμε,ειτε οχι,ολες συμφωνουν πως οποιαδηποτε μορφη τιμωριας ειναι απαραδεχτει.Εσυ και μονο εσυ τελικα,ειπες τι κανεις,ομως απο την αρχη ηξερες οτι αυτο ειναι λαθος και ψυχοφθορο για σενα και το παιδι σου.Δεν πιστευω,σε αυτο το φορουμ να υπαρχει καποια μαμα που να πιστευει ειλικρινα οτι βγαινει τιποτα με το ξυλο,ειτε το εφαρμοζει ειτε οχι.Αλλιως γιατι να ασχολειται με φορουμ που προσφερουν συμβουλες για πιο ευτυχισμενα παιδια :?: .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας

αυτα τα διαβαζει πολυς κόσμος (ητε το θελουμε ητε όχι )

δεν εισαι μονο εσυ που εξεφρασες την αλλη όχθη ..ειναι πολλες οι σελιδες κι αλλες κοπελΕς εχουν απενεχοποιηση κατακαιρούς την ΛΕΚΤΙΚΗ-ΣΩΜΑΤΙΚΗ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ και την εχουν βαφτησΕΙ ....αλλιως τεσπα....

μπραβο σου που κανεις προσπαθειες εισαι αξια!και να ξερεις οτι οταν τα παιζεις και εισαι στο τσακ να λες μεσα σου ...παω να γραψω στο φορουμ να τους πω την κατασταση να μου πουν οι εξυπνες τι να κανω .... αντε για να μην τον μπατσισω (χαχαχαχαχ)

(αλλες για να καταλαβεις με θεωρουν ούφο και κολλημενη και με περημενουν στην γωνια )

christiana08 δεν το παω γυρω απο εκει αλλα μονο εκει παει .... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΡΗΨΕΙ ΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ .... (εκτος απο καποιον που ειναι παραπληγηκός η γενικα εχει καποιου ειδους αναπυρια και αδυνατει να κανει χρηση του σωματος του ναι τοτε μιλαμε για καποιον που ασκει ΜΟΝΟ λεκτικη ψυχολογικη βία)

ΤΕΛΟς ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΡΗΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΙΑ ΠΟΠΟΥΤΔΙΑ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΕΙ ... σορι αλλα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.... ειναι σαν να λες καλυτερα εμβόλιο ταδε απο ταδε (μιλαω για εμβολιο με την ιδια συσταση αλλα απλα απο διαφορετικη εταιρια ..με αλλο ονομα για την ιδια ασθαινεια) ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ !

αυτα καλημερα σας...

υ.σ.

μαργαρητα μ χαιρομαι που επεστρεψες στο ποστ αυτο ...σημαινει πραγματικα οτι την ψαχνεις την δουλεια ..μονο κουραγειο μπορω να σου δωσω και να σε κανω να πιστεψεις οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟς ΤΡΟΠΟΣ και παλι μπραβο σου ...μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Που εισαι,κουκλα μου,καλημερα.Δεν υπαρχει κανενας που να μην εχει μειωσει λεκτικα το παιδι του,μη μου πεις κι'εσυ :?: .Θα φριξει ο κοσμος.Θα πεσουν οι πωλησεις του best seller,γμτ. :lol::lol::lol::lol::lol: Καλημερα να εχουμε,εγω και οι κορες μου σας διαβαζουμε και θα συμμετεχουμε ενεργα,αλλα θα κανουμε και καμια δουλιτσα...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ μην τρως τα γράμματα δεν μπορώ να σε διαβάσω! :lol::lol:

xaxaxaxxaxaxa γμτ με ποιανει συγγραφηκος υστρος και τα χανω ....χαχαχαχαχαχ

ασε που μετα δυσκολευομαι να διαβασω κι εγω αυτα που γραφω ΑΞΙΟΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΞΙΟΙ!!!

λοιπον christiana08 δεν θα το χοντρηνω αλλα ναι υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει μειωσει λεκτικα το παιδι του (οχι εγωετσι ακι αλλιως κι εμενα ειναι μικρο το παιδι μου αλλαναι υπαρχει ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ ΤΗς ΦΥΣΗς ...δεν ειναι ουφο (σαν εμενα ) αλλα ναι υπαρχει και εφοσον υπαρχει ενας συμαινει οτι μπορουν να γηνουν πολλοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,Αρια θελω να με διαφωτισεις σε κατι,το θεμα μου με την μικρη το ξερεις οτι δεν τρωει,τον προηγουμενο μηνα που αρρωστησε ειχε ερθει απανωτες φορες ο γιατρος για να την δει,κ εννοειται οτι η μικρη τον φοβαται τρελα.Οποτε αρχισα το παραμυθακι οτι ο γιατρος μας ειπε να πιουμε το γαλα μας για να γινουμε καλα,διαφορετικα θα πιουμε φαρμακα που μας κανουν κακο,κ θα ερθει παλι να σε εξετασει.Στην αρχη το κατεβαζα ολο το γαλα η το φαγητο,με το που ακουγε την λεξη γιατρος,μετα που το συνηθισε αρχιζα να παιζω θεατρο οτι περνω τον γιατρο τηλ,κ του λεω να ερθει στο σπιτι,γιατι η μικρη δεν τρωει τιποτα κ οτι δεν θα δυναμωσει για να γινει καλα.Αυτο το κολπο με το τηλ παντα πιανει,το ερωτημα μου ειναι το εξης ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ?

Αισθανομαι ασχημα οταν την κοροιδευω κ οταν την βλεπω φοβισμενη στο να μην ερθει ο γιατρος,αλλα ειναι τοσο κακο?μην με βρισετε εεεεε ειμαι μια απελπισμενη μανα που δνε τρωει το παιδι της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να ακολουθησουμε το παραδειγμα του τοτε.Τροποι να το χοντρινουμε το θεμα υπαρχουν πολυ,παντως σιγουρα δεν ειναι αυτος.Μπηκα σε ενα site συγκεκριμμενα σε μια σελιδα του περιοδικου 'Το παιδι μου κι'εγω' και μια ψυχολογος εγραφε οτι η σωματικη τιμωρια απαγορευεται ρητως,συμφωνουμε εδω, και φερνοντας ενα παραδειγμα ενα παιδακι που εχει παει με την μαμα του σε ενα μαγαζι και τα εχει κανει μπαχαλο,αν μετα απο συζητηση και προειδοποιησεις συνεχιζει,το σωστο ειναι να το βαλει στο καροτσακι του.Εγω συμφωνω.Αυτο για σενα ειναι περιορισμος ελευθεριας.Η ψυχολογοι λενε πως πρεπει να διδαξουμε στα αγγελουδια μας οτι οι κακες πραξεις εχουν συνεπειες.Οχι με ξυλο,ουτε με βρισιες,μην ξαναρχισουμε τα ιδια,θα τρελαθω. :lol::lol::lol::lol:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,Αρια θελω να με διαφωτισεις σε κατι,το θεμα μου με την μικρη το ξερεις οτι δεν τρωει,τον προηγουμενο μηνα που αρρωστησε ειχε ερθει απανωτες φορες ο γιατρος για να την δει,κ εννοειται οτι η μικρη τον φοβαται τρελα.Οποτε αρχισα το παραμυθακι οτι ο γιατρος μας ειπε να πιουμε το γαλα μας για να γινουμε καλα,διαφορετικα θα πιουμε φαρμακα που μας κανουν κακο,κ θα ερθει παλι να σε εξετασει.Στην αρχη το κατεβαζα ολο το γαλα η το φαγητο,με το που ακουγε την λεξη γιατρος,μετα που το συνηθισε αρχιζα να παιζω θεατρο οτι περνω τον γιατρο τηλ,κ του λεω να ερθει στο σπιτι,γιατι η μικρη δεν τρωει τιποτα κ οτι δεν θα δυναμωσει για να γινει καλα.Αυτο το κολπο με το τηλ παντα πιανει,το ερωτημα μου ειναι το εξης ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ?

Αισθανομαι ασχημα οταν την κοροιδευω κ οταν την βλεπω φοβισμενη στο να μην ερθει ο γιατρος,αλλα ειναι τοσο κακο?μην με βρισετε εεεεε ειμαι μια απελπισμενη μανα που δνε τρωει το παιδι της

 

Οταν δεν έτρωγε ο αδερφός μου ερχόταν απο τη γωνία ο γύφτος που πουλούσε κοπριά και φώναζε "ΕΔΩ ΚΟΠΡΊΑ" :lol::lol:

Θα τον ρωτήσω αν φοβάται τους γύφτους και θα σου πω αν και όλοι μας το φάγαμε αυτό το παραμύθι. Πάντως υπάρχουν σίγουρα καλύτερες μέθοδοι διαπαιδαγώγησεις αλλα για να τους μάθει κανείς πρέπει να περάσει παιδαγωγικό πριν μείνει έγκυος ή να κάνει εντατικά σεμινάρια με την Doctor UFO :lol::lol:

 

Και επιτέλους Αριανή μου κάνε κάτι με τα γράμματα σου γιατι μου μεγάλωσες τον αστιγματισμό!

Link to comment
Share on other sites

vann εγω σε καταλαβαινω πολυ καλα γιατι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τη μικρη μου.δεν τρωει κι εμενα .ομως βρες κατι αλλο να πεις παρομοιο.θα συνδυασει το φαγητο με κατι ασχημο.καλυτερα να πεις οτι αν δεν πιεις το γαλα σου δεν θα χεις δυνατα ποδια να τρεχεις κ ν ανεβαινεις στις τσουληθρες παρα αυτο με το γιατρο.η διπλανη μου εχει ενα κοριτσακι 4 και κατι κ μολις ειναι να φαει την πρωτη κουταλια την αρχιζει κ της λεει φαε γιατι ηταν εδω απ εξω ο αστυνομικος κ ειχε μια σακουλα που μαζευει τα παιδια που δεν τρωνε οοοοοοοοολο το φαγητο τους.κ της εχει στο πιατο φαγητο τοσο οσο τρωει ενας μεγαλος.το κοριτσακι φαινεται καλα ποσο καταπιεζεται αλλα μονο την ωρα του φαγητου.δεν ξερω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

να πω το εξης που παρελειψα,λογω προβληματος υγειας που ειχαμε με το στομαχι της(καναμε κ χειρουργειο)της εχουν μεινει μνημες που προφανως βλεπει γιατρο κ φουντωνει.Εκει με ποναει πιο πολυ ολο το θεμα,οτι εκμεταλλευομαι τον φοβο της.ΑΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

πεσμου ειμαι απιστευτα κακια που της το κανω αυτο??????????

Link to comment
Share on other sites

επισης να σας πω οτι για να φαμε πρεπει να παιζουμε να διαβαζουμε παραμυθια,δηλ η κορη μου δεν τρωει ποτε χωρις να την απασχολησεις με κατι,ποτε δεν εχει κατσει σαν παιδακι να φαει με την θεληση της,παντα βρισκω κατι να την απασχολω.Και εννοειται οτι οσο μεγαλωνει τοσο δυσκολευει κ στο φαγητο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

«Αν δεν φας, δεν θα μεγαλώσεις»

 

Πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε αυτήν τη φράση στην προσπάθεια μας να πείσουμε το παιδί μας να φάει λίγο παραπάνω. Τις περισσότερες φορές βέβαια πετυχαίνουμε το στόχο μας, διότι (χάρη στον προστακτικό τόνο της φωνής μας) το αναγκάζουμε να αδειάσει το πιάτο του, οπότε τρώει όχι επειδή πεινάει, αλλά επειδή εμείς του το επιβάλαμε.

Τι να κάνετε:

Προσπαθήστε να σέβεστε τις ανάγκες του παιδιού (στην προκειμένη περίπτωση το γεγονός ότι έχει χορτάσει και δεν πεινάει άλλο). Μην παρεμβαίνετε προσπαθώντας να του επιβάλετε αυτό που εσείς πιστεύετε ότι είναι το σωστό. Ακόμα και αν το μικρό σας δεν έχει φάει μπουκιά όλη μέρα, αποφύγετε κάθε είδους απειλές ή προσταγές και χρησιμοποιήστε θετικές φράσεις οι οποίες μεταδίδουν μεν με σαφήνεια το μήνυμα που θέλετε να περάσετε, αλλά συγχρόνως «κλείνουν» μέσα τους όλη σας την αγάπη. Επειδή είναι πολύ σημαντικό να εκφράζεστε με θετικό τρόπο (αντί με αρνητικό), μπορείτε να πείτε στο παιδί σας: «Είναι καλό να τρως το φαγητό σου, γιατί έτσι θα μεγαλώσεις και θα είσαι ένα δυνατό παιδί». Εξηγήστε του πως το φαγητό βοηθά στην ανάπτυξη του και του χαρίζει όλη την ενέργεια που έχει ανάγκη για να τρέχει γρήγορα, να παίζει πολλές ώρες με τους φίλους του και να καταπιάνεται με όλες τις δραστηριότητες που το ευχαριστούν.

Θυμηθείτε:

Με απειλητικές φράσεις («Αν δεν φας, δεν θα μεγαλώσεις/δεν θα παίξεις») ή φράσεις προσταγής («Φάε και τη... δύναμη σου!» ή «Δεν κάνει να πετάξουμε το φαγητό») τρομάζετε το παιδί και δεν το βοηθάτε να μάθει να αναγνωρίζει σιγά-σιγά το αίσθημα του κορεσμού (κάτι το οποίο αποτελεί το πρώτο βήμα για την αποφυγή της παχυσαρκίας).

«Αν δεν κάτσεις καλά, θα σε πάρει ο γύφτος/γέρος!»

Κάποιοι γονείς, που... είδαν και απόειδαν στην προσπάθεια τους να συμμορφώσουν το μικρό τους ώστε να σταματήσει επιτέλους να ουρλιάζει, καταφεύγουν στη... συνδρομή του γύφτου (του μπαμπούλα κ.λπ. καθώς οι επιλογές είναι ατέλειωτες ανάλογα με το αντικείμενο του φόβου του κάθε παιδιού). Το απειλούν λοιπόν πώς θα έρθει ο γύφτος να το πάρει και αυτή ακριβώς η απειλή, πως κάποιος (συνήθως αποκρουστικός) άγνωστος θα του στερήσει τους γονείς του, το γεμίζει με απίστευτο φόβο.

Τι να κάνει λοιπόν; Υπακούει!

Τι να κάνετε:

Μπορεί βέβαια ένα τέτοιο απειλητικό μήνυμα να ηρεμεί αμέσως το άτακτο πιτσιρίκι σας (τα αποτελέσματα είναι άμεσα και θεαματικά), αλλά και οι παρενέργειες πολλές. Πρώτα απ' όλα ο φόβος και η ανασφάλεια που φωλιάζουν στην ψυχούλα του, αλλά και το γεγονός πώς το μικρό σας πειθαρχεί αποκλειστικά και μόνο επειδή φοβήθηκε και όχι επειδή κατάλαβε ότι η συμπεριφορά του ήταν λάθος και δεν πρέπει να την επαναλάβει. Και ο φόβος είναι ο χειρότερος τρόπος για να διδάξετε στο παιδί σας την πειθαρχία!

 

Της Έλενας Γεμελιάρη

Με τη συνεργασία της Ψυχολόγου-Ψυχοθεραπεύτριας Σταυρούλας Σαν

αυτο το εχει βαλει η gavrias πριν καιρο και με βρήσκει απολυτα συμφωνη....

κατανοω το ανχος και πολλων μαναδων ...δεν μπορω να πω ..κι εγω παιδι μεγαλωνω αλλα πχ ο γιατρος ειναι ο αντιστοιχος γυφτος μεσημερας παλιατζης ...αργα η γρηγορα το παιδι κατανοει και παρακαμπτει προσπερνα την απειλη ... αν απ την αλλη το σεβαστεις .... κατι θα γινει

ειχα καποτε ενα παιδι που δεν ετρωγε

δεν ειχε φαει ποτε πχ καροτο γενικα λαχανικα κλπ κλπ ειχε προβλημα οπως ελεγαν οι γιατροι αναπτυξης σωματικης και γενικα ηταν φιλασθενω....

μια μερα λοιπον (θα σου πως) εφαγε ΣΑΛΑΤΑ.... ναι μονο σαλατα ...(ενω πριν τρεφονταν μονο με πατατες τηγανητες μακαρονια σαλαμι και τυρι του τοστ ΤΙΠΟΤΑ ΛΛΟ)

ΕΞΗΓΗΣΑ λοιπον στην μηετρα πως το καναμε ....τον αφησα να πεινασει παιξαμε εξαντληθηκαμε ... καναμε φανατστικους διαλογους με τα ερμα τα λαχανικα τα οποια τα ειχεπαντελως παραμελησει ντυθηκα ντοματα , αγγουρι (οχι οτι δυσκολευτηκα σε αυτο...αλλα λεμε τωρα) ειδαμε ντοκυμαντερ και για καθεμπουκια απο καποιο λαχανικο ειχε και ενα αντιστοιχο δωρο.... ενα φιλη μια αγγαλια ενα αυτοκολητο ...σιγα σιγα αυτο εγηνε συνηθεια ξεχασαμε μετα τα αυτοκολητα και για καθε ΚΑΛΗ ΤΡΟΦΗ ειχε δωρο μια αλλη (ενα γλυκησμα , μια πατατα τηγανητη) αυτο λοιπον το συτστημα ...θελει χρονο ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ .... εμπιστοσυνη στο οτι θα τα κααφερει το παιδι και θα μαθει τελικα να συμβηβαζετε ....σε αυτο που ωφειλει στον ευατο του ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕΣΗΜΕΡΑ ΠΑΛΙΑΤΖΗ!!!!

εγω σε ξερω ΚΑΛΗΜΟΥ VANN και ξερω και το παιδι ...και ξερω οτι δεν το βλαπτεις ηθελημενα και θελεις το καλυτερο του ..... (εγω ξανα σε τρενακι παντως για να φαει δεν μπαινω στο λεω χαχαχαχαχχαχαχ)

Link to comment
Share on other sites

Vann,καλημερα,καπου ειχα διαβασει σχετικα με το τι δεν πρεπει να λεμε σε ενα παιδι,αν το βρω θα στο πω.Ηταν και αυτο μεσα και ναι δεν πρεπει να το λες,ειναι κατι αντιστοιχο με τον μπαμπουλα,δημιουργει φοβιες στο παιδι.Εδω ελεγε οτι δεν πρεπει να του λεμε π.χ οταν πεθαινει καποιος οτι κοιμηθηκε η πηγε στον ουρανο γιατι θα φοβαται οτι αν κοιμηθει θα πεθανει,αλλο π.χ.κοιτα που η αδερφη σου τρωει ολο το φαι της,δειχνει οτι εγκρινεις την συμπεριφορα του αλλου παιδιου και απορριπτεις το ιδιο,αλλο π.χ φαε για να μεγαλωσεις,αυτο δεν θυμαμαι ακριβως πως το δικαιολογουσε,παντως κι'αυτο δημιουργει προβλημα.Τωρα το τι να κανεις,δεν ξερω,εχω το ιδιο προβλημα με την μικρη και ακομα το ψαχνω...

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Θα το εφαρμοσω aria με την μικρη μου,οταν μεγαλωσει λιγο,που ελπιζω να μην εχω το ιδιο προβλημα τοτε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ακολουθησουμε το παραδειγμα του τοτε.Τροποι να το χοντρινουμε το θεμα υπαρχουν πολυ,παντως σιγουρα δεν ειναι αυτος.Μπηκα σε ενα site συγκεκριμμενα σε μια σελιδα του περιοδικου 'Το παιδι μου κι'εγω' και μια ψυχολογος εγραφε οτι η σωματικη τιμωρια απαγορευεται ρητως,συμφωνουμε εδω, και φερνοντας ενα παραδειγμα ενα παιδακι που εχει παει με την μαμα του σε ενα μαγαζι και τα εχει κανει μπαχαλο,αν μετα απο συζητηση και προειδοποιησεις συνεχιζει,το σωστο ειναι να το βαλει στο καροτσακι του.Εγω συμφωνω.Αυτο για σενα ειναι περιορισμος ελευθεριας.Η ψυχολογοι λενε πως πρεπει να διδαξουμε στα αγγελουδια μας οτι οι κακες πραξεις εχουν συνεπειες.Οχι με ξυλο,ουτε με βρισιες,μην ξαναρχισουμε τα ιδια,θα τρελαθω. :lol::lol::lol::lol:

ρε παιδι μου κι εσυ ....

κοιτα ....

εγω ναι δεν θα της πω αν δεν κανεις αυτο θα σε βαλω στο καροτσι αλλα θα της δειξω αοτι αυτο που κανει με στενοχωρει ...αληθινο και δεν εχει συναισθηματικου ςεκβιασμους ειναι μια αληθεια ...και σε πληροφωρω θα με ακουσει θαμε καταλαβει ..και θα με νιωσει ..της τονίζω τα αποτελεσματα που εχουν οι πραξεις της πανω μου ...κι ετσι καταλαβαινει γιατι δεν της αρεσει να ειμαι στενοχωρημενη σωστα ? πονταρεις λοιπον στην νοητικη αναπτυξη και διαχωρησμο του καλου και του λαθους στο παιδι ...χωρις περιορησμο της ελευθεριας του , ειναι ελευθερο του δηνεις τηνελευθερια να νοησει τι ειναι σωστο και τι οχι μεσα απο την δικη του συναισθηματικη και νοητικη λειτουργεια !....(λεω εγω τωρα)

το καροτσι θα πιασει μια, θαπιασει δυο μετα χεστηκε τοπ παιδι και μετα θα πρπει να γηνω ευρηματικη καπως αλλιως ...μετα το καροτσι τι? μετα τον παλιτζη τι? μετα τον γυρφτο τι ? δεν θα ερθει η φωνη η ποπουδια?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μα ποτε δεν εχω φοβισει τα παιδια μου με μπαμπουλες με ολα αυτα τα χαζα :evil: ειχα παει βολτα στην αδερφη μου και τα μικρα βρηκαν αυλη , μια και εμεις μενουμε σε διαμερισμα βρηκαν ευκαιρια και ξεσαλωσαν μια γειτονισσα της αδερφηςμου μικρη σε ηλικια με παιδακι 5 μηνων τους ειπε αν δεν ηρεμισετε θα σας κλεισω στο υπογειο :twisted::twisted: μιλαμε εγεινε χαμος ηρθε και γυαλισε τοματι μου της την ειπα πολυ ασχημα :twisted: μετα απο λιγο λεει κατι και της λεω εγω παντως τα παιδια μου στο υπογειο δεν τα κλεινω και μου λεει ουτε και εγω αλλα θα το εχω σαν τροπο να τον ηρεμω !!!!! αν ειναι δυνατον στην εποχη μας να υπαρχουν μαμαδες που κανουν καλα τα παιδια τους με τον φοβο και με τα υπογεια :twisted:

Εγω παλι απο προσωπικη μου πειρα οταν ημουν μικρη η μαμα μου ελεγε κοιμησου γιατι θα ερθει ο μεσημερας τοελεγε ομως με τετοιο τροπο που μας επερναν τα γελια και απλα το θυμαμαι και γελαω ακομα :):)

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει αυτο που εγραψε η gavrias κ απο τοτε ντρεπομαι,ηθελα να γραψω αυτο που της κανω αλλα ντρεπομουνα,το κοβω τελειως δεν προκειται να της ξανα αναφερω τον γιατρο.Απλα ημουν πολυ ικανοποιημενη που ειδα το παιδι μου μετα απο 7μηνες να ξαναπινει γαλα

Link to comment
Share on other sites

Ειχες καλη προθεση vann,μην τρελαινεσαι,εγινε,τελειωσε και ολα διορθωνονται.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

vann παιδι μου συνελθεεεεεεεε.... δεν σε μαλωσαμε ..... εδω μιλαμε για να πουμε πως γινετε αλλιως .... αν δεν γραψουμε τα λαθη μας πως θα αλλαξουμε ? πως θα μαθουμε ? αντε λεμε και μουεισαι και ευαισθητη φαση ....δεν θελω τενοχωριες ακους?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω της μιλαω για ενα υπαρκτο προσωπο,που απλα δεν τον θελει ,οχι γιατι την ποναει η την βασανιζει,η κορη μου με το που δει τον γιατρο κλαει χωρις να την πειραξει,κ δεν το εκανα ποτε με τετοιο τροπο ωστε το παιδι να φοβηθει τρομερα,απλα της εξηγουσα οτι για να γινει καλα κ να μην παρει φαρμακα πρεπει να πιει ολο το γαλα της.Γιατι θα ερθει ο γιατρος παλι σπιτι να την εξετασει, κ να μας δωσει φαρμακα γιατι δεν θα ειναι δυνατη ουτε θα κανει γερα κοκκαλα κ της ελεγα θελεις να ερθει ο γιατρος να μας δωσει φαρμακα, η να πιεις το γαλα σου κ να γινουμε δυνατες κ να περναμε ολα τα παιδια στη πισινα.Αυτο της ελεγα.Και μερικες φορες κανω οτι μιλαω στον γιατρο στο τηλ κ μου λεει να της δωσω φαρμακο,η μικρη ωστοσο της εχω κανει πλυση εγκεφαλου για τα φαρμακα οτι δεν ειναι καλο να τα περνουμε κ οτι πρεπει να τα αποφευγουμε,κ δεν τα θελει καθολου,ακουει φαρμακο κ σου λεει δεν θελω να πιω.Το ξερω οτι κ παλι δεν ειναι οτι καλυτερο αυτο που της κανω για να φαει,απλα δεν το εκανα για να την τρομαξω,της το περναγα οτι πρεπει να πιεις το γαλα γιατι αμα δεν το πιεις δεν θα γινεις δυνατη κ μπουρου μπουρου

Link to comment
Share on other sites

Vann,οπως καπου αλλου γραφει η αρια,ξεκολλα με τις τυψεις,γιατι θα λαλησεις.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...