Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω θα τον επιανα,θα του τα εψελνα ενα χερακι και αν δεν καταλαβαινε,θα πηγαινα στον υπευθυνο του κολυμβητηριου.Και αν δεν επαιρνε κι'αυτος μετρα,δεν θα ξαναπηγαινα το παιδακι μου εκει,αν δεν ηθελε.Παρα πολυ ωραιο αυτο που ειπες στο κουκλι σου,πολυ μου αρεσε.Ακου εκει,να φοβιζει τα παιδακια,ο πανιβλακας :!: .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.ministryofjustice.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=699

το πανω ειναι η παρουσιαση του νομου

το κατω ειναι απο την εφημεριδα της Κυβερνησεως

http://www.isotita.gr/var/uploads/NOMOTHESIA/N.%203500.pdf

ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΥΠΩΣΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΞΕΙς ΣΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗς ΠΙΣΙΝΑΣ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΛΕΓΕΤΕ ΕΚΦΟΒΗΣΜΟΣ-ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

Link to comment
Share on other sites

Πρινα καν προβει σε σωματικη τιμωρια,ασκεισε ψυχολογικη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή ψυχολογική βία το ''αν δεν.....θα...''?.Θεωρώ πως είναι, αλλά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις.

Η προπονήτρια του κολυμβητηρίου είπε στον γιο μου πως θα τον βγάλει από την πισίνα αν δεν κάνει τις ασκήσεις που του λεει.Ήμουν μπροστά αλλά δεν της είπα τίποτα γιατί δεν ήθελα να την ακυρώσω μπροστά του.

Πληροφοριακά, της έχω ήδη εξηγήσει ότι ο γιός μου (3 ετών) δεν παει παιδικό γιατί δεν δουλεύω και είναι η πρωτη του δραστηριότητα έξω από το σπίτι.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι πιο ευρηματική και να προσελκύει τα παιδιά με άλλο τρόπο.

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Mορφές Βίας

 

Συνήθως θεωρούμε βία τις βασικές μορφές της που είναι εύκολα ορατή, αλλά πολύ συχνά η βία δεν είναι και τόσο ορατή. Η βία συμπεριλαμβάνει όλες τις παρακάτω μορφές.. και ο κατάλογος δεν είναι πλήρης..

 

Σωματική βία

Από χαστούκι μέχρι βαριά σωματική βλάβη, συμπεριλαμβάνοντας καθετί που προξενεί πόνο, τραυματισμό, ακρωτηριασμό ή που έχει πρόθεση να.. Και o βιασμός και κάθε άλλη βίαιη & καταπιεστική συμπεριφορά προς το σώμα ...χτυπήματα, καψίματα, σπρωξίματα, χρήση όπλου, φυσικός περιορισμός, παρεμπόδιση κάλυψης βασικών αναγκών (πχ. τροφή, φάρμακα, ύπνος..)

 

Απομόνωση

Περιορισμός της ελευθερίας, έλεγχος της επικοινωνίας με φίλους και συγγενείς, περιορισμοί της κοινωνικότητας, 'Ελεγχος της πρόσβασης σε πληροφόρηση, της συμμετοχής σε ομάδες κι οργανώσεις, κλείδωμα σε περιορισμένο χώρο, περιορισμός της κινητικότητας, παρακολούθηση τηλεφώνων, email κλπ.

παράδειγμα: "Γιατί να δεις τους παλιούς σου φίλους και την οικογένεια? Τώρα παντρεύτηκες." "Πού θα πας λέει? Δεν κατάλαβες.. Στο απαγορεύω."

 

Ψυχολογική βία

Υποτιμητικές συμπεριφορές, ταπείνωση.. μέχρι σοβαρή ψυχολογική βλάβη (ιδ. σε μακρόχρονη ή και έντονη έκθεση). Διαρκές κριτικάρισμα, υποτίμιση & κοροϊδίες (εαυτού, οικογένειας, φίλων, παρελθόντος..) Προσπάθειες εξευτελισμού, ψέματα, υπονόμευση της αυτοεκτίμισης.

 

Συναισθηματική βία

Ιδιαίτερα καταπίεση κι εξαναγκασμοί που εκμεταλεύονται την ψυχολογική και συναισθηματική μας εξάρτηση, πιθανώς με απειλές κι εκβιασμούς. Τα όρια συγχέονται με την ψυχολογική βία.

Ιδιαίτερα σοβαρή για τις νέες και τα παιδιά, αλλά και για κάθε άτομο "αποκλεισμένο" από ευρύτερη κοινωνικότητα. Συχνά σε συνδυασμό με στέρηση-απομόνωση.

 

Λεκτική βία

Φωνές, βρισιές, εξευτελισμοί, απειλές & τρομοκράτηση (με στόχο το ίδιο το θύμα ή και οικείους του) Αποτελεί τμήμα της ψυχολογικής & συναισθηματικής βίας, συνήθως συμπεριλαμβάνει τις απειλές, ενώ η τρομοκράτηση συνήθως συμπεριλαμβάνει κι άλλους τρόπους βίας..

 

Απειλές, εκφοβισμοί, εκβιασμοί

Απειλές βίας ή πρόκλησης κάθε είδους κακού στον απειλούμενο, στον εαυτό του (απειλούντα), ή σε άλλους (παιδιά, οικογένεια, κατοικίδια κλπ.), Απειλές για καταγγελίες στις αρχές που θα θέσουν σε κίνδυνο κάτι σημαντικό για το θύμα (πχ. επιμέλεια παιδιών, πράσινη κάρτα.. κλπ.) .. ή και αντίστοιχων αναφορών που επίσης μπορεί να κοστίσουν στο θύμα.. πχ. κατηγορίες στην οικογένεια, στη δουλιά, κλπ.

 

Εξαναγκασμός

- σε κάθε πράξη ή απραξία του θύματος, παρά στη θέληση του Συχνά επιβάλεται με εκφρασμένες ή μη απειλές κι εκβιασμούς.. και με κάθε άλλο είδος βίας και καταπίεσης.

 

Οικονομική βία - εκμετάλευση '

Ελεγχος της περιουσίας και των εσόδων του θύματος ή και κατάχρηση, καλλιέργεια οικονομικής εξάρτησης (απαγόρευση εργασίας, αποκλεισμός χρηματοπιστωτικών πόρων και δυνατότητας εργασίας, κλπ.), άμισθη εργασία, καταναγκαστική εργασία (για κέρδος του θύτη) οικονομικές αποφάσεις χωρίς ενημέρωση του συντρόφου (για κοινούς πόρους),

παράδειγμα: " η δικιά μου η γυναίκα/κόρη δεν μπορεί να δουλεύει "

 

 

Συμπεριφορές παρενόχλησης

Ακολούθηση, εμφανίσεις στη δουλιά ή στο σπίτι, επανειλημένα τηλεφωνήματα στο θύμα ή και στην οικογένεια, τους φίλους, τους συναδέλφους.. (εμφανίζεται διαρκώς μπροστά μας.. ή επικοινωνεί διαρκώς με κάθε τρόπο, μας επιβάλλει την παρουσία του.)

 

Σεξουαλική βία & παρενόχληση

Επιβολή σεξουαλικής πράξης ή συμπεριφορών ενάντια στη θέληση του θύματος, πίεση για σεξουαλικές συμπεριφορές που μας κάνουν να νοιώθουμε άσχημα, κριτικάρισμα της συμπεριφοράς και της απόδοσής μας στο κρεβάτι.. (Και μέσα στο γάμο ή στο ζευγάρι, κάθε σεξουαλικός καταναγκασμός που δεν δέχεται "όχι" είναι βία.)

παράδειγμα: "'Οποια γυναίκα το απολαμβάνει είναι πουτάνα", σχόλια υποτιμιτικά κλπ..

 

Καταστροφή περιουσίας..

Από έπιπλα κι αντικείμενα αξίας, μέχρι ημερολόγια κι αντικείμενα συναισθηματικής μόνο αξίας, και τα κλασικά γυαλικά που η θραύση τους τρομάζει πάντα, ανεξάρτητα από την αξία τους. Κατά προτίμηση με βίαιο τρόπο που να τρομοκρατεί όσο γίνεται περισσότερο. Πέταμα ή με κάθε άλλο τρόπο εξαφάνιση ρουχισμού ή άλλων αντικειμένων του θύματος..

 

Παραμέληση-στέρηση

Στέρηση βασικών δικαιωμάτων, ιδ. ελευθερίας, επικοινωνίας, βασικών αναγκών (& συναισθηματικών) αναγκών σωματικής & ψυχικής υγείας, εκπαίδευσης, κλπ.

 

Τις περισσότερες φορές οι "απαγορεύσεις" δεν δηλώνονται ρητά, αλλά επιβάλονται με "τιμωρητικές" συμπεριφορές καθε φορά που παραβαίνουμε τους υποτιθέμενους "κανόνες" του θύτη, τους οποίους "οφείλουμε" να γνωρίζουμε. Κι οι οποίοι παραβιάζουν τα βασικά μας δικαιώματα και δεν λαβαίνουν υπόψη καμια βασική μας ανάγκη. Η πιο συνηθισμένη και "απλή" τιμωρία είναι νευράκια, καυγαδάκια κλπ. αμέσως μετά, (μέτριες ή και σοβαρές μορφές ψυχολογικής και λεκτικής βίας).. μέχρι και ζημιές στο σπίτι, αλλά και κάθε άλλη "τιμωρητική" ή απειλητική συμπεριφορά.

"Θα σου κάνω, θα σου δείξω.." και βέβαια κυρίως: "Θα σε μάθω εγώ". Θα σε εκπαιδεύσω δηλαδή, να κάνεις ό,τι ακριβώς θέλω και τίποτα άλλο. Για να ξέρεις την άλλη φορά και να μην ξανατολμήσεις ούτε να το σκεφτείς.

 

Πολύ συχνά γίνεται προσπάθεια να θεωρηθούν "αυτονόητοι" οι κανόνες συμπεριφοράς που θέλει να επιβάλει ο θύτης, είτε γενικά στην κοινωνία, είτε σε κάποια δική του ομάδα, πχ. στην οικογένειά του, στον τόπο καταγωγής του κλπ.

 

ΠΗΓΗ: http://www.sapphogr.net/support/via/morfes.html

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω οτι αυτο που ειπε η κολυμβητρια ηταν κακο,ισως αν ελεγε 'σε παρακαλω,μην κανεις αυτο γιατι θα αναγκαστω να σε βγαλω απ'την πισινα και δεν το θελω',θα ηταν καλυτερο.Η απειλει του αλλου ηταν περι σωματικης τιμωριας,μεγαλο λαθος.Δεν ξερω τι λετε :?: .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή ψυχολογική βία το ''αν δεν.....θα...''?.Θεωρώ πως είναι, αλλά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες απόψεις.

Η προπονήτρια του κολυμβητηρίου είπε στον γιο μου πως θα τον βγάλει από την πισίνα αν δεν κάνει τις ασκήσεις που του λεει..

.

 

σεναριο ερχετε καποιος καταπανω σου και σου λεει αν δεν ξεπαρκαρεις το αμαξι σου ΤΩΡΑ θα σε πλακωσω στις μπουνιες ....

εσυ πως το λες αυτο? δεν το λες βία?δεν το λες απειλη?

 

αλλο σεναριο :

αν δεν γραψεις ολη την ορθογραφία Γιαννακη θα σου τραβίξω το αυτι, θα σε δειρω, θα σε κλεισω στο δωματιο σου ....ΑΥΤΟ ΔΛΔ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ ΓΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗς ΒΙΑΣ ...?

 

Ήμουν μπροστά αλλά δεν της είπα τίποτα γιατί δεν ήθελα να την ακυρώσω μπροστά του.

να την ακυρωνες να την ακυρωνες θα ενιωθε μεγαλητερη σιγουρια και αυτοπεπηθηση το παιδι σου γιατι η μαμα του ειναι εκει και το υπερασπίζετε...

 

Πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι πιο ευρηματική και να προσελκύει τα παιδιά με άλλο τρόπο.

ναι θα επρπε ως ωφειλουν να ειναι με μικρα παιδια αλλιως αν δεν μπορουν να κανουν αυτην την δουλεια .......να κανουν προπονηση σε μεγαλουν να ρηχνουν και καμια χρηστοπαναγια και να πινουν μπυρες μετα την κολυμβηση και να ρηχνουν και καμια σφαλιαρα μεταξυ του!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι αυτο που ειπε η κολυμβητρια ηταν κακο,ισως αν ελεγε 'σε παρακαλω,μην κανεις αυτο γιατι θα αναγκαστω να σε βγαλω απ'την πισινα και δεν το θελω',θα ηταν καλυτερο.Η απειλει του αλλου ηταν περι σωματικης τιμωριας,μεγαλο λαθος.Δεν ξερω τι λετε :?: .

οκ ναι αλλα του ασκεις ψυχολογικη βία του λες του παιδιου κοιτα να δεν κατσει καλα θα σε βγαλω εξω θα σε απορηψω , δεν εισαι καλος εισαι αχρηστος εγω αυτο ακουω!!!

αυτο θα καταλαβαινα σαν παιδι

και στην τελικη Ρε συ 3χρονων ειναι ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΦΡΟΝΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΡΟ ΟΧΙ ΜΕ ΕΚΦΟΒΗΣΜΟ!

Link to comment
Share on other sites

Aria,αν και φοβαμαι μη τις φαω :lol::lol::lol: ,μια ερωτηση...Εισαι το αγγελουδι σου στο κολυμβητηριο και ενα αλλο παιδι αρχιζει και το δερνει αλυπητα.Ναι,οι γονεις φταινε,πανω απ'ολα,αλλα τι θα ηθελες να ειχε κανει η δασκαλα,εκτος βεβαια απο το να το απομακρυνει,αυτο εννοειται.Δεν αναφερομαι στο παιδακι της αλλης κυριας που εγραψε,ενα παραδειγμα φερνω.Και μακρυα απ'ολες μας βεβαια,φτου,φτου.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

σαν μανα τι θα εκανα:

θα απομακρυνα το παιδι μου οκ? αν η μανα του παιδιου ηταν αδιαφορη ή μη παρουσα θα πλησιαζα το παιδακι αυτο και με πολυ αγαπη και τρυφεροτητα θα του εξηγουσα οτι αυτο που κανει δεν μας αρεσει καθολου , θα του εκανα και μια μικρη θεατρικη παρασταση (ενοω δραματικη αποδοση του πονου και της λυπης ) θα το επαιρνα αγγαλιστα , θα ελεγα κι ενα ασταειακη να σπασει ο παγος και να μην φοβηθει οτι θα του επιτεθω ή οτι του επιβαλομαι (συνηθως αυτα τα επιθετικα παιδακια μετα αν πας να τα πλησιασεις κλανουν μεντεσ φοβουνται οτι θα τους κανεις οτι κανουν ...)θα το ρωταγα αν θελει να ζητησει συγνωμη απο το δικο μου παιδι μου ...αν μου ελεγε οχι θα του ελεγα δεν πειραζει εμεις σε συνχωρουμε οπως και να χει και σε αγαπαε το ιδιο .....

edit

καθολη την διαρκεια βεβαια θα ειχα αγγαλια το δικο μου παιδι ετσι ? και θα προσπαθουσα κι αυτο να το κανει να γελασει και να χαλαρωσει και να καταλαβει τι γινετε

σαν δασκαλα τι θα εκανα :

αφου εβρησκα καποιον να μεινει στο ποστο μου για να προσεχει τα υπολοιπα παιδακια ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩς ΠΡΑΓΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω οτι αυτο που ειπε η κολυμβητρια ηταν κακο,ισως αν ελεγε 'σε παρακαλω,μην κανεις αυτο γιατι θα αναγκαστω να σε βγαλω απ'την πισινα και δεν το θελω',θα ηταν καλυτερο.Η απειλει του αλλου ηταν περι σωματικης τιμωριας,μεγαλο λαθος.Δεν ξερω τι λετε :?: .

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό μόνο στην περίπτωση που έκανε κάτι ανεπίτρεπτο.Αυτός απλώς έπαιζε και δεν ήθελε να κάνει τις ασκήσεις που του έλεγε.

Στην προσπάθεια της λοιπόν να τον κάνει να την ακούσει και να κάνει τις ασκήσεις τον απείλησε ότι θα τον βγάλει έξω.

Δεν είναι αυτός τρόπος για να πείσεις ένα τρίχρονο να πάρει τη σανιδούλα του και να κολυμπήσει.Κάλυψε την ανεπάρκεια της με την βιαιότητα της.Πραγματικά πιστεύω ότι η σημειολογία αυτών των πράξεων έχουν μεγάλη σημασία στην καθημερινότητα μας και στο υποσυνείδητο των παιδιών μας.

Αριανή συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Όσον αφορά το θέμα της θπεράσπισης, ο μικρός απλά με κοίταξε και κατάλαβε ότι δεν πρέπει να ανησυχεί. :wink:

Πάντως γενικά όσον αφορά την βία απέναντι στα παιδιά μας, θα ήθελα να πω το εξής.

Όσες φορές φέρθηκα άσχημα στο παιδί μου, ένιωσα τόσο χάλια που με λυπήθηκα...

Είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν οδηγεί πουθενά.Αξίζει λοιπόν την προσπάθεια μας να το αποβάλλουμε.Είναι μεγάλη και ατελείωτη σπουδή το να είσαι γονιός..

line_m122_beg_17_time_1131080400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

line_feet_beg_40_time_1262494800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια,εισαι σουπερ,ειδικα σαν μαμα,αν το ξαναβαζες ομως στην πισινα και το ξαναεκανε,τι θα εκανες,παντα σαν δασκαλα.Εγω παντως θα του μιλαγα παλι ετσι πολυ γλυκα,θα ενημερωνα τους γονεις αλλα στην πισινα δεν θα το αφηνα,αν οχι την δευτερη,την τριτη σιγουρα.Μονο για εκεινη την μερα βεβαια.Γιατι μεσα στο ξυλο,μπορει να ανοιξει καμια μυτουλα η κατι πιο σοβαρο και να ερθουν οι γονεις του τραυματισμενου και να μου πουν,'Αφου μιλησες στο παιδακι και ειδες οτι δεν καταλαβαινει,γιατι το αφησες και εφτασαν τα πραγματα εκει'.Ξερεις που θελω να καταληξω,οτι αν τελικα δεν γινοταν τιποτα και αναγκαζοσουν να το κανεις,το να μην το αφησεις στην πισινα για εκεινη την μια μερα,συμφωνα με τα λεγομενα σου ειναι και αυτο στερηση ελευθεριας,αλλα καμια φορα δεν γινεται αλλιως,Και επιμενω,παντα χωρις βια,γιατι σε φοβαμαι κιολας. :lol::lol::lol: Πλακα κανω of course.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Anima,δεν το λεω για το παιδακι σου,απλα το προχωρησα λιγο παρακατω.Στην περιπτωση σου ειχε αδικο η δασκαλα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά το θέμα της θπεράσπισης, ο μικρός απλά με κοίταξε και κατάλαβε ότι δεν πρέπει να ανησυχεί.

εχεις δικιο καμια φορα ενα απλο βλεμα μας ειναι ακετο για πεταξουν τα παιδια μας στα ουρανια ή να βυθστουν στα ταρταρα :wink:

christiana08για να καταλαβω αναφερεσε σε επαναλαμβανομενα επεισόδια?

κοιτα....(α) καμια φορα σε αυτες τις εξοσχολικες δραστιριοτες ειναι που πονταρουν οι γονεις για να κοινωνηκοποιησουν τα παιδια τους .... αρα το να το αποβαλεις απο το μαθημα δεν θα καταφερεις τιποτα....

αν παλι με εμποδηζει στο μαθημα μου θα γηνει ο αγαπημενος μου μαθητης αυτος που εχει ολη την προσοχη μου ολη την αγαπη μου ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΒΙΑΖΑ...θα εφερνα τα αντιθετα ακριβως αποτελσμετα σε ενα τετοιο παιδι και στην συνεχεια σε εναν τετοιο πολιτη στην κοινωνια....

και βεβαια μια σοβαρη κουβεντα με τους γονεις ποτε δεν εβλαψε κανεναν ....με αγαπη ολα ετσι ? δλδ κυρια τουλα μου τι κανετε ? καλα? συμβαινει κατι στο παιδι ? στο σπιτι? ολα καλα? στο σχολειο πως τ παει ? αν δεις αναλογα με την αντιδραση ΟΤΑΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΛΔ καταλαβαινεις τον γονιο και το τι συμβαινει σπιτι ... αν δλδ τις τρωει αν εχει μαθησιακες δυσκολιες απο τα πιο απλα μπορεις να το καταλαβεις ...ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΔΙΩΞΑ ΠΟΤΕ ΜΑΘΗΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΩΞΩ ακομα κι αν χρειαστει να κανω τον διαιτητη και το ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ ΧΑΜΕΝΩΝ ΠΟΙΗΤΩΝ ! :wink:

ΑΝ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝΝΝΝΝ επρπε να διωξω παιδι ΣΑΦΩς και δεν να εκανα δημοσια θεα αλλων ....ε αφου θα το διωξω ας μην το ξεφτιλησω κι ολας ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΚΙ ΟΛΑς αν μου τυχει συμαινει οτι εχω αποτυχει ως ανθρωπος πρωτα και μετα ως δακσλα ....! αυτη ειναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΤΣΙ? μην παρεξηγουμαστε !

Link to comment
Share on other sites

Οχι,κουκλα μου,τι να παρεξηγηθουμε,ημαρτον,για κουβεντα ειμαστε εδω.Ναι,για επαναλαμβανομενα επεισοδια μιλαω φυσικα,γιατι σκεφτομαι οτι αν ενα παιδακι δεχεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ την κακοποιηση στο σπιτι του,σε μια τετοια περιπτωση δυο τεινα θα συμβουν.Η θ συγκινηθει με την σταση σου και θα ηρεμησει,η μαθημενος σε τετοια θα συνεχισει να ειναι επιθετικο.Στην δευτερη περιπτωση με το να επιτιθεται με βια εναντια σε αλλα παιδακια,αθελα του και μεσα απο την κακη διαπαιδαγωγηση απο τους γονεις του,δεν στερει την ελευθερια και την σωματικη ακεραιοτητα των αλλων παιδιων :?: .Εκει το παω,καταλαβες,

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλοσοφικα μιλωντας ναι ετσι ειναι δικιο εχεις την στερει την ελευθερια εκφρασης και υποστασης απο αλλα παιδια αλλα ο ρολος μου οως δασκαλα ειναι να το ενταξω στο συνολο κι οχι να το βγαλω απο αυτο...

αυριο μεθαυριο θα παει σε αλλο συνολο και παλι μανταρα θα τα κανει κι ετσι θα παει ο κυκλος ...με το να το βγαζεις ομως δεν ΠΡΟΣΦΕΡΕΙς ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ...καιισα ισα που απο μικρο θα καταλαβει οτι η συμπεριφορα των γονιων του (αν μιλαμε για βιαοπραγιες απεναντι σε ανηληκ σε ενδοοικογενοιακο περιβαλλον) ειναι απαραδεκτη ...αλλα παραλληλα θα εχει μαθει τι ειναι αποδεκο και τι οχι ...κι ολα αυτα απο μια παλη δασκαλα στο κολυμβητηριο....... :wink::wink::wink::wink::wink::wink: με πιανεις?

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια σε πιανω,αλλα στο ξαναλεω,μιλαμε μονο για επαναλαμβανομενες καταστασεις.Ασε που εσυ ειχες γραψει το περιστατικο με το παιδακι που το κακοποιουσε ο μπαμπας του.Παλι τον μπαμπα του ηθελε και εμπιστευοταν.Δυσκολο μεσα σε μια ωρα ανα 3 μερες να αλλαξεις συνηθειες χρονων που οταν περασει η μια ωρα,αυτοι οι 'ΚΑΛΟΙ' γονεις θα του υπενθυμησουν με το παραπανω.Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι το σωστο ειναι να μεγαλωσουμε τα παιδια μας συμφωνα με αυτα που εσυ,η gavrias και πιστεψε με κι'εγω υποστηριζω,αλλα εφ'οσον υπαρχουν ακομα γονεις που δεν τα ακολουθουν,ας μην εθελοτυφλουμε και βλεπουμε τα παντα σαν καταπατηση ελευθεριας,γιατι δυστυχως η απεριοριστη οχι ελευθερια ακριβως,μη επιπληξη να το πω και απεριοριστη αποδοχη των πραξεων τους,θα τα κανει να πιστεψουν οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι αποδεχτη.Δυστυχως,απο αυτα που ακουμε θα πρεπει να γινομαστε ολο και πιο ευρηματικοι οσον αφορα το πως θα δειξουμε σ'αυτα τα παιδακια ποσο ομορφο ειναι να εισαι σωστος,ευτυχισμενος και ελευθερος ανθρωπος.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

παρένθεση:

(aria, έχω μείνει άναυδη, τι θυσαυρός είσαι εσύ;)

 

παρακαλώ, συνεχίστε

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο μεσα σε μια ωρα ανα 3 μερες να αλλαξεις συνηθειες χρονων που οταν περασει η μια ωρα,αυτοι οι 'ΚΑΛΟΙ' γονεις θα του υπενθυμησουν με το παραπανω.

εδω φιλεναδα κανεις λαθος ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝΟς ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙς ΣΕ ΛΙΓΑ ΜΟΝΑΧΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ τοσα θελει μια αγγαλια ...ενα φιλη ...ενα εγω σε αγαπω οπως να σαι ....ξερεις τι ζωες εχουν αλλαξει μεσα σε τριωρα μαθηαμτα εβδομαδιαι....? πολλες !,

ας μην εθελοτυφλουμε και βλεπουμε τα παντα σαν καταπατηση ελευθεριας,γιατι δυστυχως η απεριοριστη οχι ελευθερια ακριβως,μη επιπληξη να το πω και απεριοριστη αποδοχη των πραξεων τους,θα τα κανει να πιστεψουν οτι αυτη η συμπεριφορα ειναι αποδεχτη.

φιλεναδα θα σε μαλωσω ...

δενμιλησε κανεις για αποδοχη παραμαβατικης συμπεριφορας ...εγω τουλαχιστον μιλαω ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ...οκ δεν ειναι αποδεκτο αυτο που κανεις κωστακη αλλα αν δεν δειξω στον κωστακη τι ειναι αποδεκτο και με ποιον τροπο ΠΩς ΘΑ ΜΑΘΕΙ Ο ΕΡΜΟς Ο ΚΩΣΤΑΚΗς??? κατσε να δεις ...θεια φωτηση θαρρω το λενε μερικοι ...Ε ΟΧΙ ......αυτο ελω καλημου ...και μια ςκαι τα παιδια μας κι εμεις οι ιδιοι συνανστερφομαστε με καθε λογης ανθρωπους ...ευτυχως ειμαι στε ολοι διαφορετικοι αλλα γιατι αραγε μεχρι σημερα εχει επιβοιωσει το ειδος του βλαμενου και του ΛΙΓΟΥ? γιατι εμεις το επιτρεψαμε ...και στην τελικη ακου και το αλλο ...ΕΓΩ ΚΙ ΕΣΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΥΡΙΑΝΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΝ ΑΥΙΑΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ... απο τα δικα μας παιδια κι απο τις σασεις μας σε καταστασεις και σε γεγονοτα και στην καθημερινοτητα .... εχουμε πολυ μεγαλητερη δυναμη απο οτι νομιζουμε ....

Δυστυχως,απο αυτα που ακουμε θα πρεπει να γινομαστε ολο και πιο ευρηματικοι οσον αφορα το πως θα δειξουμε σ'αυτα τα παιδακια ποσο ομορφο ειναι να εισαι σωστος,ευτυχισμενος και ελευθερος ανθρωπος.

αι εδω θα συμφωνησω απολυτα εχεις παολυτο δικιο ...... και να σου πω και κατι τελευταιο .... ακομα και ο περηπτερας ου εχει σαν πελατες παιδια θα πρπει να ξερει πως να φερθει οχι μονο η δασκαλα στο σχολειο ή κυρια στην κολυμβηση !!!!

vann sebra αυτογραφα μονο τεταρτη και παρασκευη ...σημερα εχω ρεπο (με κανετε καικοκκινίζω)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να υποθεσω οτι διαφωνειτε εντελως,καθετος και οριζοντιως και πλαγιως μαζι μου :?: .Παντως αληθεια ειναι φοβερη η κοπελα,πολυ ισορροπημενη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να υποθεσω οτι διαφωνειτε εντελως,καθετος και οριζοντιως και πλαγιως μαζι μου :?: .Παντως αληθεια ειναι φοβερη η κοπελα,πολυ ισορροπημενη.

ρε συ τι λες? δεν διαφωνει κανεις μαζι σου ..θα στο πω πιο ποιητικα λοιπον....: σε οθω , σου δηνω κινητρα να αλλαξεις τον κόσμο ! :wink: γιατι μονο ανα αλαξουμε εμεις ...αν αλαξουμε την σταση μας στα παιδια μας θα αλαξουν κι αυτα με την σειρα τους τον κόσμο ... ετσι οπως η μαμα τους αλλξε τον δικο τους !!!

κι εκει ειναι που η φαπα και το τακ τακ στην πανα ειναι ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥς ΜΟΥ δεν νομιζω να ειπες οκ στις φαπες γιατι θα φας φαπα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχααχαχ δεν θα διαφωνησω δλδ μαζι σου θα παω κατευθειαν στο ψητο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Don't worry,δεν ειμαι του κλαμπ,στο εχω ξανααναφερει καπου,Απλα αν εσυ εισαι στη δεξια μερια,εγω ειμαι ενα ποντο πριν σε αγγιξω.πιστευω στην ελευθερια αλλα οχι στην ασυδωσια.Οχι πως πιστευω οτι εσυ την υποστηριζεις,απλα πως να το θεσω,ας υποθεσουμε,παραδειγμα λεω και ας μην ειναι ατυχες,αν ειναι πεστο μου,ειμαι και κρυωμενη και λιγο χαζεμενη,ας πουμε οτι οδηγω και παω να αλλαξω λωριδα χωρις να βγαλω φλας.Αν ο πισω μου δεν κορναρει,δεν με βρισει,μπορει και να το ξανακανω.Αν με αρχισει στα βρισιδια,θα χασει το δικιο του και το πιθανοτερο να του τα χωσω κι'εγω.Αν ερθει ηρεμα και μου πει 'Κοπελια,προσεχε σε παρακαλω λιγο,θα σκοτωσεις κανεναν',ειλικρινα θα ντραπω,αλλα και θα νοιωθω ευγνωμων που δεν με σκυλοβρισε.Αρκει να μου πει ΚΑΤΙ.τωρα αν το κανω αλλες 5 φορες και μου τα εχει πει παλι και δεν ακουω,καλυτερα να μου παρει για κανα μηνα το διπλωμα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

καταρχας περαστηκα σου ...

και ξερω οτι δεν εισαι του κλαμππ απλα δηνεις μια αλλη νοτα πολυ ...πραγματικη να το πω!

ακου λοιπον τωρα αυτο που λες αναφερετε σε ενηληκες ....

με τα παιδια ειναι αλλιως κι εδω θα ξεκαθαρησω κατι ...ειμαι κατα της βίας οποιασδηποτε μορφης στα παιδια αλλα προσεξε κατι, ξερεις γιατι μου την δηνει στα παιδια? γιατι η μαχη ειναι ανυση και εχει να κανει με εξουσια ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΥΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ thats all σε ενηλικα σε πληροφορω και εχω βρήσεις και εχω μιλησει ασχημα και εχω κατεβασει τζαμαρια και εχω βαρεσει ΕΝΗΛΗΚΑ ...με τα παιδια δεν ειναι ετσι ...πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτηκοι και θα συνεχισω το παραδειγμα σου ως εξης ...αν συνεχίσεις να οδηγεις περιεργα καποια στιγμη (το εχω ξαναγραψει σε προηγουμενη σελιδα) ενας μπατσος θα σε πιασει και θα σου παρει και το δηπλωμα ...δεν θα ερθειι να σου κανει τακ τακ στο παμπερσ ...σωστα?

αλλο αυτο λοιπον κι αλλο η φαπα ...αν εθει και σε βαρεσει δεν θα του κανεις μυνηση ? και στην τελικη τι μαθαμε απο αυτην την ιστορια? αν οδηγω επικυνδηνα ερχετε εναν κ@λ@μπαστος με σφαλιαριζει εγω εχω καλο δικηγορο κι ο τυπος χανει την δουλει α του και με πληρωνει κι ολας ....ενα παιδι ? ενα παιδι αν ο μπατσισω τι θα μου κανει περαν του να επαναλαβει την συμπεριφορα μου και στην οικογενεια του και στο περιβαλλον του.... ή με το να το διωξω τι θα καταλαβει ? τι θα μαθει ? Τ Ι Π Ο Τ Α στο υπογραφω!

αυτο λεω ....

Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζω ενα παιδι ενα μυαλο ενος παιδιου ειναι ενας ανοιχτος πορος που μονο να δεχετε ξερει ερεθησματα εικονες συναισθηματα ....

ενα παιδι καποια στιγμη μετα απο 100-200 10-2- φορες θα μαθεις αυτο που θελεις να μαθει ενας ενηληικας οπου οι μαθησιακες του ικανοτητες επερχοντε σε μια δυση μετα απο καποια ηλικια δεν μπορει να μαθει τοσο ευκολα ...εσυ πχ με το φλας θα σε επερνα εγω και θα ξανακαναμε μονο μαθημα για αυτο ..θα σου επερνε καμια 20 μαθηματα αλλα καποια στιγμη θα σου γινοταν συνηθεια ....με ενα παιδι θα χρειαζοταν 2 μαθηματα και τελος ....με την βια την κακομεταχειρηση το παιδι δεν θα μαθει τιποτα ..θ α μαθει να ροποταρει για να μην το απορυψουμε μην το διωξωσουμε μην το βαρεσουμε και λεω εγω .... ....και όταν θα ενηληκιωθει θα επαναλαβει με ρομποτικη ακριβεια τις ιδιες συμπεριφορες...και ισως θα ειναι ο επομενος ματει , ο επομενος παιδεραστης ο επομενος κακομεταχειρηστης γυναικων το επομενο θυμα παρενοχλησης το επομενο θυμα .....η ο πεομενος θυτης.....ΠΟΣΟ ΘΛΙΒΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΕ ΜΟΥ? ΠΟΣΟ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...