Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Προβλημα μεγαλο αυτο...το αντιμετωπιζω με την μητερα μου.........ηταν παντα εξπερ στη λεκτικη κακοποιηση, ειχε ενα βρωμοστομα που δεν μαζευοταν με τιποτα οταν θυμωνε (η και χωρις να θυμωνει)........μεγαλωσα με τετοιου ειδους βρισιες.....

 

Τωρα το κανει στο γιο μου.......δεν εχει καθολου υπομονη και για το παραμικρο τον λουζει με τετοιους χαρακτηρισμους........με τσαντιζει αφανταστα και καθε φορα την σταματω και της κανω παρατηρηση.........λεει οτι το λεει απο τρυφεροτητα(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)....αρχισα να την αποκαλω κι εγω οπως κανεις αυτη και δεν της αρεσε καθολου....για καποιο λογο αυτες οι εκφρασεις επιτρεπονται μονο στην ιδια......

 

....μιλησα και στον πατερα μου για αυτο το θεμα και δεν καταλαβαινει ουτε αυτος......αμα καταλαβαιναν θα τα εκαναν?

 

Με θεωρουν υπερβολικη......ειδικα οταν λεω οτι δεν θελω το παιδι μου να μεγαλωσει οπως μεγαλωσα εγω....... :?

 

Φθασαμε στο σημειο να κανουμε παζαρια :? για το ποιες εκφρασεις μπορει να χρησιμοποιει αντ αυτου........τι νοημα εχει ομως? Παλι της ξεφευγουν και λεει τα δικα της........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητές φίλες μια και είμαι αριστερόχειρας, θα ήθελα να παραθέσω αυτό το άρθρο του focous γιατί πιστεύω πως είναι ενδιαφέρον, ενημερωτικό και ίσως βοηθήσει ορισμένους να μπορέσουν να αντιμετωπίσουν καλύτερα , ανθρώπους που προσπαθούν να επιβάλλουν στα παιδιά να χρησιμοποιούν το "καλό χέρι".

 

-----------------------------------------

 

Ζούμε σε ένα κόσμο που επικρατούν οι δεξιόχειρες. Το δεξί χέρι θεωρείται το «καλό», το συνηθισμένο, ενώ το αριστερό θεωρείται πιο «σπάνιο» και εξεζητημένο. Έτσι με βάση μια... «δημοκρατική πλειοψηφία» οι δεξιόχειρες επικρατούν.

Όμως με βάση νέα στατιστικά δεδομένα, οι ισορροπίες αλλάζουν, οι αριστερόχειρες αυξάνονται και ίσως είναι αυτοί που στο μέλλον θα «κυβερνούν» μιας και επιπλέον κατέχουν μια σειρά από αξιοθαύμαστες «δεξιότητες» που τους δίνουν ένα ποιοτικό προβάδισμα.

 

Όπως είναι γνωστό ο ανθρώπινος εγκέφαλος αποτελείται από δύο ημισφαίρια, ορίζοντας δύο τύπους ανθρώπων: τους «δεξιόχειρες» (στους οποίους επικρατεί η λειτουργία του αριστερού ημισφαιρίου) κα τους «αριστερόχειρες» (στους οποίους το πάνω χέρι έχει το δεξί ημισφαίριο).

Η κουλτούρα του δυτικού κόσμου των τελευταίων αιώνων ευνοεί τους δεξιόχειρες (ή το αριστερό ημισφαίριο αν θέλετε), θεωρώντας ότι γίνεται με το δεξί χέρι σαν «καλό». Δεν είναι τυχαίο ότι ευχόμενοι μια ευνοϊκή εξέλιξη λέμε «να πάνε τα πράγματα δεξιά». Έτσι ακόμα και τα πρόσφατα εκπαιδευτικά συστήματα ευνόησαν το αριστερό ημισφαίριο (και συνεπώς τους δεξιόχειρες), δηλαδή τον αναλυτικό, γραμμικό τρόπο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων. Αντίθετα, το «διαισθητικό», καλλιτεχνικό δεξί ημισφαίριο παραγκωνίσθηκε με αποτέλεσμα οι αριστερόχειρες να θεωρούνται «περιθωριακοί».

 

Δεν είναι μακρινές οι εποχές που - με ένα ρατσιστικό κριτήριο - οι αριστερόχειρες υποχρεώνονταν (ακόμα και με τη βία) να μάθουν να γράφουν με το δεξί και που και οι ίδιοι ένιωθαν ένοχοι για το «κουσούρι» τους. Σύμφωνα με τα ως τώρα στατιστικά δεδομένα, ένας στους 10 ανθρώπους είναι αριστερόχειρας (δηλαδή 600 εκατομμύρια του παγκόσμιου πληθυσμού). Τώρα, όμως τα πράγματα αλλάζουν και η ζυγαριά δείχνει να τείνει να ισορροπήσει, καθώς ο ρυθμός γέννησης αριστερόχειρων αυξάνεται σταδιακά και αναμένεται ως το 2020 ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι να είναι αριστερόχειρες. Όπως δηλώνει και καθηγητής Βιολογίας Alexander Dubov «ο αριθμός των αριστερόχειρων μωρών που γεννήθηκαν μέσα στο 2005 είναι διπλάσιος από αυτά που γεννήθηκαν το 1990» & Το δεξί ημισφαίριο αρχίζει να κερδίζει έδαφος.

 

Όμως - δυστυχώς για τους δεξιόχειρες - το θέμα αρχίζει να τίθεται και ποιοτικά! Οι ειδικοί θεωρούν ότι η ανθρωπότητα σαν είδος βελτιώνεται και αυτό οφείλεται μεταξύ άλλων και στην αύξηση των αριστερόχειρων καθώς και στην ανάδειξη των - τόσα χρόνια - καταπιεσμένων δυνατοτήτων τους.

 

Οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι ο δείκτης νοημοσύνης (IQ) των αριστερόχειρων είναι σε γενικές γραμμές υψηλότερος από των δεξιόχειρων. Επιπλέον, ένας στους πέντε ανθρώπους που θεωρούνται «επιτυχημένοι» - και με κάποιο τρόπο ξεχωρίζουν - είναι αριστερόχειρες. Οι ικανότητες των αριστερόχειρων αρχίζουν να αναδύονται από την αφάνεια και αυτό αλλάζει τον κόσμο μας. Για παράδειγμα, οι αριστερόχειρες έχουν μια υψηλότερη ικανότητα στην αντίληψη των ήχων και των χρωμάτων, ενώ διαθέτουν και μια «φωτογραφική» μνήμη, η οποία διατηρεί για μεγάλες περιόδους αναλλοίωτες τις εντυπώσεις της. Ακόμα και στις ικανότητες που θεωρούνται «παραφυσικές» οι αριστερόχειρες έχουν τον πρώτο λόγο. Σύμφωνα με δηλώσεις του καθηγητή Alexander Lee που ερεύνησε τα στατιστικά δεδομένα, ελάχιστοι δεξιόχειρες συγκαταλέγονται ανάμεσα στα άτομα που έχουν διάφορα χαρίσματα όπως τηλεπάθεια, όραση διαμέσου της ύλης (αλλιώς «όραση X-ray»), κ.λπ.

 

Για τους επιστήμονες, τα επόμενα χρόνια αναμένεται μια αναμέτρηση σε ψυχολογικό-κοινωνικό επίπεδο ανάμεσα σε δεξιόχειρες και αριστερόχειρες. Αναμέτρηση που κάποιοι δεν διστάζουν να την παραλληλίσουν με την μάχη για επικράτηση μεταξύ Κρο-Μανιόν και «ανθρώπου του Νεάντερταλ». Πολλοί μάλιστα στοιχηματίζουν υπέρ των & ανερχόμενων αριστερόχειρων, καθώς πιστεύουν ότι μια ανθρωπότητα στην οποία θα επικρατούν οι αριστερόχειρες θα διαθέτει υψηλότερες διανοητικές ικανότητες αλλά και πιο ευαίσθητες αισθήσεις αγγίζοντας αντιληπτικές ικανότητες πιο λεπτές από ό,τι σήμερα. Με άλλα λόγια υψηλότερη αντίληψη και υψηλότερη ικανότητα σκέψης.

 

Αν δούμε το θέμα από ιατρική άποψη, μια ανάλογη «μάχη» διεξάγεται και κατά την κυοφορία ενός εμβρύου, καθώς οι επιστήμονες έχουν εντοπίσει μια συγκεκριμένη στιγμή στη ζωή του εμβρύου που κρίνεται αν το παιδί που θα γεννηθεί θα είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας. Η στιγμή εντοπίζεται στη διάρκεια του τέταρτου μήνα της κύησης, οπότε κάτι συμβαίνει στον εγκέφαλο του εμβρύου και το δεξί ημισφαίριο κυριαρχεί. Αν συμβεί αυτό, το νεογέννητο θα είναι αριστερόχειρας. Σε ένα «ενδιάμεσο ενδεχόμενο», υπάρχει περίπτωση η διαδικασία να ανασταλεί οπότε το παιδί που θα γεννηθεί έχει διπλές ικανότητες: λειτουργεί εξίσου καλά με το δεξί και το αριστερό μέρος του σώματός του (είναι αμφίχειρας θα λέγαμε! )

 

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί από τους σημαντικότερους καλλιτέχνες, επιστήμονες αλλά και στρατιωτικούς κάθε εποχής ήταν αριστερόχειρες.

Ανάμεσα τους ο Μ. Αλέξανδρος, ο Τσάρλι Τσάπλιν, ο Ιούλιος Καίσαρας. Διασημότερος όλων βέβαια ήταν ο Λεονάρντο ντα Βίντσι. Οι περίφημοι κώδικες του έχουν μάλιστα γραφτεί με έναν εντελώς ιδιαίτερο τρόπο γραφής, χαρακτηριστικό κάποιων αριστερόχειρων.

Τόσο διαφορετικό, που για να τους διαβάσεις χρειάζεσαι καθρέφτη!

Αναρωτιέται κανείς αν η Μόνα Λίζα θα αποτελούσε ένα τόσο σημαντικό έργο τέχνης αν είχε ζωγραφιστεί με το δεξί…

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου ο γιος μέχρι τα 5 σχεδόν χρησιμοποιούσε το αριστερό χέρι.

Μετά τα 5 έγραφε και με τα δύο, το ίδιο καλά. Τελικά αποφάσισε να γράφει με το δεξί.

Φυσικά με εξαίρεση τους γονείς μου & τον αδελφό μου, όλοι μα όλοι όσοι τον έβλεπαν να κρατάει την κηρομπογιά ή το πηρούνι με το αριστερό του έλεγαν το ίδιο πράγμα....ξέρετε ποιό!

Είχα βαρεθεί με τον άντρα μου να τους λέμε ότι δεν υπάρχει καλό χέρι και να μην λένε τέτοια στο παιδί. Το χειρότερο είναι ότι αυτή την ανοησία την έλεγαν και συνομήλικοί μας...

Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω στον γιό μου να χρησιμοποιεί άφοβα το αριστερό , να μην δίνει σημασία σε κανέναν και πως έπρεπε να χαίρεται που μπορεί να χρησιμοποιεί τόσο καλά το αριστερό του χέρι γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν.......στο τέλος ο μικρός επειδή είχε κουραστεί να ακούει από όλους το ίδιο πράγμα, απαντούσε μόνος του και τους έλεγε πως το δικό του χέρι είναι πολύ καλύτερο απο το δικό τους!!! :lol:

 

Όσοι είσαστε αριστερόχειρες ή είναι τα παιδιά σας θα γνωρίζετε καλά πόσο δύσκολο είναι να χρησιμοποιείς

αντικείμενα καθημερινής χρήσης που είναι φτιαγμένα αποκλειστικά για δεξιόχειρες!

Από τα πλέον χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι το ψαλίδι, ξύστρα, χάρακας, μπρίκι...

για να μην πω τι πονεμένη ιστορία είναι, να γράφεις στην δεξιά σελίδα ενός τετραδίου σπιράλ... :?

Υπάρχει ένα μαγαζί αποκλειστικά για αριστερόχειρες...μπορείτε να βρείτε ότι χρειάζεστε

http://www.aristeroxeiras.gr

 

ξέρω ότι βγήκα ολίγον εκτός....αλλά βρήκα ευκαιρία να βοηθήσω όσους αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το ...χέρι :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα απαντήσω άσχετα με το τόπικ! Ο γιος μου όταν ήταν μικρότερος χρησιμοποιούσε το αριστερό χέρι και όταν έπαιζε μπάλα το αριστερό πόδι. Ο άντρας μου;;;;;;;;;;;ΠΕΡΙΧΑΡΗΣ!!!!!!!Το έλεγε σε όλους με καμάρι!!!Γιατί οι πιο καλοί ποδοσφαιριστές κλοτσάνε με το αριστερό!!!! :lol::lol::lol: Από μόνος του ο μικρός σιγά σιγά άρχισε να χρησιμοποιεί το δεξί χέρι και το δεξί πόδι!!!!Εννοείται, πώς ο άντρας μου, δεν έκανε κάτι γι'αυτό, αλλά σίγουρα απογοητεύτηκε που εξαφανίστηκε η "ιδιαιτερότητα" αυτή!!!!!Περίεργα "φρούτα" ώρες ώρες οι πατεράδες!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ΥΓ. Ο ίδιος τα κάνει όλα με το αριστερό, εκτός από το γράψιμο, που πιέστηκε σε μικρή ηλικία να το κάνει με το δεξί!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω mata μου τα κανω ολα με το αριστερο εκτος απο το γραψιμο που το κανω με το δεξι (μαλλον επειδη το εκαναν ολα τα παιδακια στο σχολειο)!!Στην Ά' δημοτικου εγραφα και με τα δυο και ακομα και τωρα αν κανω λιγη εξασκηση γραφω και με το αριστερο!!Δεν ειναι κακο ισα ισα που το θεωρω προτερημα μου να μπορω να χρησιμοποιω και τα δυο μου χερια!!!

Το ιδιο βλεπω οτι κανει και το μικρουλακι μου αν και ειναι πολυ νωρις ακομα, δειχνει προτιμησει στο αριστερο!Εχθες ειχαν ερθει οι παππουδες μου, και η γιαγια μου τον ειχε αγκαλια και του εδινε ενα στυλο να ζωγραφισει, και αυτος βεβαια πηγε να το πιασει με το αριστερο...πεταγεται ο παππους μου και της λεει "αμαν ρε Βουλα στο αλλο χερι δωστου το" και του λεω και γω "σιγα καλε παππου πως κανεις ετσι, το παιδι εχει παρει απο την μανουλα" και σταματησε αμεσως!!!Ορισμενες φορες νομιζω δεν θελει κοπο, θελει τροπο!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Ή συμπληρώνεις τις ατάκες τους με την ίδια αγένεια ...

 

π.χ.- Είσαι κακό παιδί.

-Αγάπη μου,κοιτα ο παπούς πως έγινε?

- Θα φάς καμιά σφαλιάρα.

-Η γιαγιά μόνο όταν τρώει σφαλιάρες καταλαβαίνει.

 

Όταν μαγάλωσε λίγο και καταλάβαινε η μικρή,κάναμε μια συζήτηση με αφορμή μια ζημιά που της εξήγησα πώς:" ότι κι αν κάνεις θα σ'αγαπώ,ακόμη κι αν στενοχωρηθώ ή θυμώσω γι αυτό που έγινε θα το λύσουμε μαζί,και αν ποτέ σου πέι κάποιος ότι δε θα σ'αγαπώ αν κάνεις ή δεν κάνεις κάτι",θα του απαντήσεις "δεν πειράζει,μ'αγαπάει η μαμά κι ο μπαμπάς μου".

 

Κάπως έτσι σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω, απλώς δεν έχω πάρει ακόμη τον αέρα στο να απαντάω αμέσως...αλλά πού θα πάει???

Link to comment
Share on other sites

...Ή συμπληρώνεις τις ατάκες τους με την ίδια αγένεια ...

 

π.χ.- Είσαι κακό παιδί.

-Αγάπη μου,κοιτα ο παπούς πως έγινε?

- Θα φάς καμιά σφαλιάρα.

-Η γιαγιά μόνο όταν τρώει σφαλιάρες καταλαβαίνει.

 

Όταν μαγάλωσε λίγο και καταλάβαινε η μικρή,κάναμε μια συζήτηση με αφορμή μια ζημιά που της εξήγησα πώς:" ότι κι αν κάνεις θα σ'αγαπώ,ακόμη κι αν στενοχωρηθώ ή θυμώσω γι αυτό που έγινε θα το λύσουμε μαζί,και αν ποτέ σου πέι κάποιος ότι δε θα σ'αγαπώ αν κάνεις ή δεν κάνεις κάτι",θα του απαντήσεις "δεν πειράζει,μ'αγαπάει η μαμά κι ο μπαμπάς μου".

 

Κάπως έτσι σκέφτομαι να το αντιμετωπίσω, απλώς δεν έχω πάρει ακόμη τον αέρα στο να απαντάω αμέσως...αλλά πού θα πάει???

 

Θέλει λίγο εξάσκηση!!!! :lol::lol::lol: Θα τα καταφέρεις πιστεύω και μετά θα σκέφτονται πρίν μιλήσουν!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία για την Παιδική Κακοποίηση και την Παιδική Προστασία

 

Κακοποίηση παιδιών-Sanders. Pete-Εκδόσεις:Ούβα

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ-ΜΑΡΙΑ ΤΖΙΡΙΤΑ-Εκδόσεις:Ψυχογιός

 

Το παιδί και τα δικαιώματά του - Συλλογικό έργο- Ελληνικά Γράμματα

Ενα παιδί που το λεγαν "αυτό"- Πέλτζερ Ντέιβ, μτφρ. Κουσουνέλου-Διόπτρα

 

Πηγή: http://hamomilaki.blogspot.com/

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ξύλο δεν βγήκε από τον Παράδεισο

Η σωματική βία έχει τεράστιες επιπτώσεις στη ζωή των παιδιών

«Το ξύλο δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να τιμωρήσεις ένα παιδί. Οι επιπτώσεις ξέρουμε ότι είναι πολλές, έστω και αν δεν μπορούμε να τις αντιληφθούμε τη στιγμή που σηκώνουμε το χέρι μας».

Δεν είναι ιδιοκτησία

[i]«Το παιδί δεν ανήκει σαν ιδιοκτησία ή απόκτημα στον γονιό ώστε να μπορεί να το μεταχειρίζεται με διαφορετικό τρόπο από ό,τι έναν ενήλικο» [/i]τονίζει η κ. Έφη Σαριγιαννίδου, οικογενειακή σύμβουλος. [i]«Η εξουσία και ο ρόλος που έχει δεν αποτελούν δικαιολογία για την άσκηση κάθε μορφής ταπείνωσης και απόρριψης.[/i] Το όριο ανάμεσα στη σωματική τιμωρία και τη σωματική κακοποίηση είναι δυσδιάκριτο και εύκολα μπορεί κάποιος να το υπερβεί».

 

Ιδανικός τρόπος, όπως επισημαίνει η κ. Σαριγιαννίδου, για να συνετίσουμε το παιδί είναι ο διάλογος, δηλαδή να αναζητά ο γονιός την αιτία που κάνει το παιδί να αντιδρά έτσι. Όπως εξηγεί: «Όταν εξαντλήσουμε τον διάλογο και βλέπουμε ότι το παιδί εξακολουθεί να μην υπακούει επιλέγουμε μια μορφή τιμωρίας η οποία θα του δείχνει τις συνέπειες των επιλογών του. Για παράδειγμα, αν ένα παιδί κάνει μια ζημιά στο σχολείο, αυτό που θα το κάνει να σκεφτεί την πράξη του είναι να του ζητηθεί να την πληρώσει με το χαρτζιλίκι του».

 

Η τιμωρία όμως που εφαρμόζουμε αφορά και το παιδί αλλά και τη «σοφία» του γονιού. Η κ. Σαριγιαννίδου εξηγεί ότι «αν το παιδί δεν διαβάζει, ο ιδανικός τρόπος για να το οδηγήσουμε σε αυτό που θέλουμε δεν είναι να του κόψουμε τις εξωσχολικές δραστηριότητες, αλλά να του υποσχεθούμε με κάποιο τρόπο ότι θα ανταμειφθεί για την προσπάθειά του».

 

Χάσμα στην επικοινωνία

 

Το ξύλο είναι η χείριστη μορφή τιμωρίας για τα παιδιά, ένα μέσο κυρίως εκτόνωσης των γονιών και όχι συνετισμού ή σωφρονισμού των παιδιών, επισημαίνει η κ. Αλεξάνδρα Καππάτου, ψυχολόγος- παιδοψυχολόγος. «Ο γονιός με τη σωματική τιμωρία εκτονώνει τον θυμό του, την επιθετικότητά του που προέρχεται από άλλα πράγματα και όχι απαραίτητα από τη συμπεριφορά του παιδιού εκείνη τη στιγμή. Είναι ένα μέσον εκφοβισμού που εκδηλώνει την αδυναμία των δύο μελών- γονέα και παιδιού- στις σχέσεις τους, στην ικανότητα διαχείρισης κρίσεων και βεβαίως υποδηλώνει ένα χάσμα στην επικοινωνία», λέει.

 

Η σωματική βία έχει τεράστιες επιπτώσεις στη ζωή των παιδιών, αν αυτό είναι ένα μόνιμο μέσον επικοινωνίας, λέει η κ. Καππάτου και διευκρινίζει: «Εκτός από το χάσμα που δημιουργείται στις σχέσεις του, το παιδί νιώθει φόβο, αδυναμία, ανασφάλεια και πολλές φορές αισθάνεται και άγχος. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος μελλοντικά να αναπαραγάγει τη βία στις σχέσεις του με τους άλλους. Η βία αναπαράγει βία. Το παιδί που ήταν θύμα, αύριο μπορεί να μετατραπεί σε θύτης επαναλαμβάνοντας το μοντέλο συμπεριφοράς το οποίο έχει βιώσει μέσα στην οικογένειά του».

 

Πηγή : http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=14&articleID=4804&la=1

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή τα χω πάρει με κάτι φίλους μας που θεωρούν οτι πρέπει να βρίζουμε και να μιλάμε άσχημα στα μωρά αγορια για να μην γίνουν "ντικιντάντηδες" θα σας παρακαλούσα να μου βρείτε κανένα άρθο που να λέει και για την λεκτική κακοποίηση!!!!

 

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που αγαπάει το παιδί του να μιλάει σε ένα μωρό αγοράκι για Μ@@@@ και Κώλ@@@@ και να ισχυρίζεται οτι αν δεν του λεέι τέτοια θα γίνει φούστης!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο στεναχωρήθηκα χτες με αυτή την κουβέντα....στεναχωρέθηκα για το βρέφος φυσικά.

 

 

Και μάλιστα μου τόνισε οταν του έκανα παρατήρηση οτι στο σπίτι του θα μιλάει όπως γουστάρει! Εντάξει είπαμε με τον άντρα μου οτι τέρμα τα πολλά πολλά με τέτοιου είδους παρέες (ευτυχώς οι υπόλοιποι φίλοι μας φέρονται πιο νορμάλ) αλλα θέλω να διαβάσω περισσότερα επι του θέματος!!!!

Και εμένα μου ξεφεύγουν βρισιές πάνω στα νεύρα μου ή στο χαβαλέ αλλα οχι να μιλάω εξεπήτηδες έτσι μπροστά σε ενα παιδί! και εννοείται οτι απο εδω και στο εξής θα πω σε όλους να μου κάνουν παρατήρηση εαν μου ξεφεύγουν άσχημες κουβέντες για να συνηθίζω!

Μαμά gavrias τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα χω πάρει με κάτι φίλους μας που θεωρούν οτι πρέπει να βρίζουμε και να μιλάμε άσχημα στα μωρά αγορια για να μην γίνουν "ντικιντάντηδες" θα σας παρακαλούσα να μου βρείτε κανένα άρθο που να λέει και για την λεκτική κακοποίηση!!!!

 

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που αγαπάει το παιδί του να μιλάει σε ένα μωρό αγοράκι για Μ@@@@ και Κώλ@@@@ και να ισχυρίζεται οτι αν δεν του λεέι τέτοια θα γίνει φούστης!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο στεναχωρήθηκα χτες με αυτή την κουβέντα....στεναχωρέθηκα για το βρέφος φυσικά.

 

 

Και μάλιστα μου τόνισε οταν του έκανα παρατήρηση οτι στο σπίτι του θα μιλάει όπως γουστάρει! Εντάξει είπαμε με τον άντρα μου οτι τέρμα τα πολλά πολλά με τέτοιου είδους παρέες (ευτυχώς οι υπόλοιποι φίλοι μας φέρονται πιο νορμάλ) αλλα θέλω να διαβάσω περισσότερα επι του θέματος!!!!

Και εμένα μου ξεφεύγουν βρισιές πάνω στα νεύρα μου ή στο χαβαλέ αλλα οχι να μιλάω εξεπήτηδες έτσι μπροστά σε ενα παιδί! και εννοείται οτι απο εδω και στο εξής θα πω σε όλους να μου κάνουν παρατήρηση εαν μου ξεφεύγουν άσχημες κουβέντες για να συνηθίζω!

Μαμά gavrias τα φώτα σου!

 

Τι σόι γονιός είναι αυτός?

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα χω πάρει με κάτι φίλους μας που θεωρούν οτι πρέπει να βρίζουμε και να μιλάμε άσχημα στα μωρά αγορια για να μην γίνουν "ντικιντάντηδες" θα σας παρακαλούσα να μου βρείτε κανένα άρθο που να λέει και για την λεκτική κακοποίηση!!!!

 

Είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που αγαπάει το παιδί του να μιλάει σε ένα μωρό αγοράκι για Μ@@@@ και Κώλ@@@@ και να ισχυρίζεται οτι αν δεν του λεέι τέτοια θα γίνει φούστης!!!!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο στεναχωρήθηκα χτες με αυτή την κουβέντα....στεναχωρέθηκα για το βρέφος φυσικά.

 

 

Και μάλιστα μου τόνισε οταν του έκανα παρατήρηση οτι στο σπίτι του θα μιλάει όπως γουστάρει! Εντάξει είπαμε με τον άντρα μου οτι τέρμα τα πολλά πολλά με τέτοιου είδους παρέες (ευτυχώς οι υπόλοιποι φίλοι μας φέρονται πιο νορμάλ) αλλα θέλω να διαβάσω περισσότερα επι του θέματος!!!!

Και εμένα μου ξεφεύγουν βρισιές πάνω στα νεύρα μου ή στο χαβαλέ αλλα οχι να μιλάω εξεπήτηδες έτσι μπροστά σε ενα παιδί! και εννοείται οτι απο εδω και στο εξής θα πω σε όλους να μου κάνουν παρατήρηση εαν μου ξεφεύγουν άσχημες κουβέντες για να συνηθίζω!

Μαμά gavrias τα φώτα σου!

 

Τι σόι γονιός είναι αυτός?

:roll:

 

 

Από αυτούς που όταν το παιδί του φτάσει 16 και απευθύνεται στον πατέρα του με αυτές τις λέξεις ο ίδιος πατέρας θα λέει κοίτα τι αλήτη έβγαλα κι θα θεωρεί ότιφταίει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πεις ρε παιδί μου, τί να πρωτοπείς...

yogini άρθρο δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω, έχω όμως το εξής: προφανώς ο φίλος σου δε γνωρίζει προσωπικά ομοφυλόφιλους. Αν γνώριζε, τότε θα ήξερε ότι σε πολλές αν όχι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι άνθρωποι που εισέπραξαν άσχημη συμπεριφορά από τους γονείς τους.

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχαν κάνει πολύ κακή εντύπωση τα σχετικά σχόλια "άντε με το καλό το αγόρι και να μη σου βγει πούστης". Η σωστή απάντηση σε τέτοια σχόλια νομίζω ότι είναι μία "πούστης ας βγει, μαλάκας σαν εσένα να μη γίνει". Αφού δεν καταλαβαίνουν που δεν καταλαβαίνουν, κόψτους τουλάχιστον τον αέρα να μην τα λένε μπροστά σου.

 

Και για άλλη μια φορά πάντως αποδεικνύεται πόσο η απόκτηση παιδιού αλλάζει τις σχέσεις σου. Άνθρωποι που πέρναγες μια χαρά μαζί τους, έκανες πλάκες και τα σχετικά, ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι δεν αντέχονται πια

Link to comment
Share on other sites

 

Τι σόι γονιός είναι αυτός?

:roll:

 

 

Από αυτούς που όταν το παιδί του φτάσει 16 και απευθύνεται στον πατέρα του με αυτές τις λέξεις ο ίδιος πατέρας θα λέει κοίτα τι αλήτη έβγαλα κι θα θεωρεί ότιφταίει το παιδί.

 

΄Ναι...από αυτούς που θα ρίχνουν τις σφαλιάρες όταν θα ακούνε το παιδί να τους βρίζει!!!!!!!! :evil:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Φριτσλ είχε κλειδώσει και τη μητέρα του

30 Οκτωβρίου 2008, 08:40

 

 

Ο Γιόζεφ Φριτσλ αποκάλυψε πως στο σπίτι όπου κρατούσε αιχμάλωτη επί 25 χρόνια την κόρη του Ελίζαμπεθ και τα παιδιά τους, είχε κλείσει παλαιότερα και τη μητέρα του μέχρι το θάνατό της.

 

Την απίστευτη δήλωση έκανε κατά τη διάρκεια της συζήτησής του με τον ψυχολόγο που τον εξετάζει ενόψει της δίκης του.

 

Η μητέρα του, όπως αναφέρουν σε δημοσιεύματα εφημερίδες έμεινε κλεισμένη για σχεδόν είκοσι χρόνια στη σοφίτα του σπιτιού. Μάλιστα, ο Φριτσλ είχε χτίσει τα παράθυρα, γιατί όπως είπε «δεν ήθελε η μητέρα του να ξαναδεί το φως της ημέρας».

 

Ήθελε να την τιμωρήσει για τα άσχημα παιδικά χρόνια που πέρασε δίπλα της, ανέφερε χαρακτηριστικά.

 

«Με χτυπούσε μέχρι να ματώσω. Με έκανε να αισθάνομαι ντροπή και αδυναμία», φέρεται να έχει πει στην ψυχολόγο.Είχε πει στους γείτονες ότι η μητέρα του είχε πεθάνει το 1959, όμως σύμφωνα με τα όσα αποκάλυψε πιθανότατα πέθανε τελικά το 1980.

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=11698

 

Κι η δική του μητέρα,σίγουρα πίστευε ότι έτσι θα τον κάνει "καλό" παιδί...και το αποτέλεσμα της "παιδαγωγικής" της μεθόδου το πληρώσανε αθώα παιδιά...

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα που έχω να σας πώ είναι ότι οι γείτονες 99,9% έχουν δεί το χαρτί με τον δεκάλογο της σωματικής τιμωρίας που είχα αναρτήσει στην εξώπορτα.

Λίγες φορές τους έχω συναντήσει από τότε, αλλά διακρίνω μια μαζεμένη καλημέρα, και ένα ψιλοψυχρό γειά, ενώ πρίν δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Πολύ χάρηκα που κατάλαβα ότι το διάβασαν. Το χαρτί δεν το βρήκα και κατάλαβα ότι κάποιος το είχε βγάλει. Ετσι, ειχα μείνει με την απορία τί να είχε γίνει τελικά. Αρα, αυτοί το διάβασαν και αυτοί το ξεκόλλησαν. Ελπίζω έστω και μια λέξη να έχουν συγκρατήσει από μια σελίδα κειμένου!

 

Όσο για αυτό που γράφεις gavrias μου:Κι η δική του μητέρα,σίγουρα πίστευε ότι έτσι θα τον κάνει "καλό" παιδί...και το αποτέλεσμα της "παιδαγωγικής" της μεθόδου το πληρώσανε αθώα παιδιά...

ναι δυστυχώς όλοι αυτό πιστεύουν...........και απορώ πως είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα που έχω να σας πώ είναι ότι οι γείτονες 99,9% έχουν δεί το χαρτί με τον δεκάλογο της σωματικής τιμωρίας που είχα αναρτήσει στην εξώπορτα.

Λίγες φορές τους έχω συναντήσει από τότε, αλλά διακρίνω μια μαζεμένη καλημέρα, και ένα ψιλοψυχρό γειά, ενώ πρίν δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Πολύ χάρηκα που κατάλαβα ότι το διάβασαν. Το χαρτί δεν το βρήκα και κατάλαβα ότι κάποιος το είχε βγάλει. Ετσι, ειχα μείνει με την απορία τί να είχε γίνει τελικά. Αρα, αυτοί το διάβασαν και αυτοί το ξεκόλλησαν. Ελπίζω έστω και μια λέξη να έχουν συγκρατήσει από μια σελίδα κειμένου!

 

Όσο για αυτό που γράφεις gavrias μου:Κι η δική του μητέρα,σίγουρα πίστευε ότι έτσι θα τον κάνει "καλό" παιδί...και το αποτέλεσμα της "παιδαγωγικής" της μεθόδου το πληρώσανε αθώα παιδιά...

ναι δυστυχώς όλοι αυτό πιστεύουν...........και απορώ πως είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν το έβγαλαν αυτοί, που είναι το πιθανότερο, δείχνει πως ξέρουν πως αυτό που κάνουν είναι ΛΑΘΟΣ! Και αυτό με κάνει τρελή από νεύρα! :evil::mad:

Link to comment
Share on other sites

Ματα μου εδωσες καταπληκτικη ιδεα,κ εγω αυτο θα κανω,εχουμε μια τρελη που φωναζει υστερικα,θα παω κ θα το κολλησω στην πορτα της,για την ακριβεια φωναζει υστερικα κ βαζει τερμα την μουσικη για να μην την ακουμε.Θα κανω αυτο που εκανες εσυ κ ελπιζω να ταρακουνηθει λιγο,γιατι μολις χωρισε κ την πληρωνουν τα παιδακια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μουσική τέρμα μου γεννά πολύ άσχημες αναμνήσεις. Στο παλιό μας σπίτι (φύγαμε άρον άρον) ο διπλανός έβαζε στο τέρμα τη μουσική γιατί (όπως αποδείχθηκε) έδερνε τη γυναίκα του εκείνη την ώρα. Οπότε η μουσική τέρμα δεν είναι απλώς μια ενόχληση, μπορεί να είναι πολύ χειρότερη

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θελω να πω κατι τετοιο γιατι δεν εχω ακουσει κατι,αυτο που ακουω ομως το λεω,οπως εχω καλεσει κ την οικογενεια την υπολοιπη κ εχω πει οτι δεν παει καλα, κ θα κανει υστερικα τα παιδια.Και μου ειπαν σε παρακαλουμε μην κανεις κατι γιατι θα την πληρωσουν τα παιδια.Ομως αυτο με τον δεκαλογο θα το κανω, γιατι μου φαινεται καλη ιδεα να καταλαβει οτι καποιος ακουει κ εστω κανει κατι

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, ούτε εμείς είχαμε ακούσει κάτι, μα πώς ν'ακούσουμε, μιλάμε ότι τρίζανε τα τζάμια μας απ'την ένταση, δε μπορούσαμε να ακουστούμε εμείς μέσα στο σπίτι μας (ο τύπος είχε σούπερ ηχοσύστημα). Εμείς φέρναμε την αστυνομία συνέχεια, είχαμε γίνει μπίλιες, ειδικά κάποια φορά που μας είπε ότι θα μας σκοτώσει (μόνο τη φάτσα του να έβλεπες καταλάβαινες ότι ήταν ικανός). Οπότε ήρθε η αστυνομία και έγινε ένας ψιλοχαμός και την άλλη μέρα μας βρήκε η ίδια η γυναίκα του και μας είπε να μην τον πιέζουμε γιατί τη χτυπάει και την ώρα που ήρθε η αστυνομία την είχε κλεισμένη στο μπάνιο, οπότε να μην τον θυμώνουμε τον καϋμένο γιατί έχει προβλήματα. Ε, εκείνη τη στιγμή αποφάσισα να φύγω, όταν η ίδια δεν καταλάβαινε το πρόβλημα και τον δικαιολογούσε...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, ούτε εμείς είχαμε ακούσει κάτι, μα πώς ν'ακούσουμε, μιλάμε ότι τρίζανε τα τζάμια μας απ'την ένταση, δε μπορούσαμε να ακουστούμε εμείς μέσα στο σπίτι μας (ο τύπος είχε σούπερ ηχοσύστημα). Εμείς φέρναμε την αστυνομία συνέχεια, είχαμε γίνει μπίλιες, ειδικά κάποια φορά που μας είπε ότι θα μας σκοτώσει (μόνο τη φάτσα του να έβλεπες καταλάβαινες ότι ήταν ικανός). Οπότε ήρθε η αστυνομία και έγινε ένας ψιλοχαμός και την άλλη μέρα μας βρήκε η ίδια η γυναίκα του και μας είπε να μην τον πιέζουμε γιατί τη χτυπάει και την ώρα που ήρθε η αστυνομία την είχε κλεισμένη στο μπάνιο, οπότε να μην τον θυμώνουμε τον καϋμένο γιατί έχει προβλήματα. Ε, εκείνη τη στιγμή αποφάσισα να φύγω, όταν η ίδια δεν καταλάβαινε το πρόβλημα και τον δικαιολογούσε...

:shock::shock:

Τι γίνεται δίπλα μας ρε παιδιά...

Ekabn πρόσεχε!

Κοντά εκεί που μένουμε, κάποιος (γυαλίζει το μάτι του βέβαια) έστησε καραούλι ένα βράδυ και τον έδειρε αυτόν που κάλεσε την αστυνομία γιατί ενοχλούνταν από τα σκυλάδικα στη διαπασών που έβαζε..

Μερικοί είναι επικίνδυνοι.. Πρόσεχε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδί μου φύγαμε, μένουμε αλλού τώρα (αφού έγινε χαμός και παραλίγο να περάσουμε τη νύχτα στο τμήμα, ποιά νύχτα, σάββατο ήταν και θα μέναμε μέσα μέχρι τη Δευτέρα). Αλλά ειλικρινά σου λέω, δεν πιστεύω ότι θα κατάφερνε να με δείρει. Ακόμη και τώρα έχω τέτοιο μένος εναντίον του (και εναντίον της βεβαίως, γιατί εντάξει για τον εαυτό της, αλλά εξέθετε και τα παιδιά της σε τέτοιες καταστάσεις η ηλίθια) που πραγματικά πιστεύω ότι αυτός θα έτρωγε τις περισσότερες.

Τέλος πάντων, μη χαλάσουμε το θέμα, απλώς θέλω να πω ότι η ένταση της μουσικής μπορεί να κρύβει πολλά άλλα, απίστευτο αλλά εμένα μου'τυχε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...