Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Jean μου αυτο ακριβως εννοω!!!Ο δικος μου ειναι τοσο πεισματαρης που και εχει ψιλοκαει στην κουζινα, αλλα το ξανακανει, και εχει πεσει απο την σκαλα(εσωτερικη) αλλα ξαναανεβαινει και εχει πιασει το χερακι στην μπαλκονοπορτα αλλα συνεχιζει με πεισμα να την ανοιγοκλεινει (και ας κλαιει παραλληλα επειδη πιανει το χερακι του)!!! :!::!:

Τι να κανω αλλο?? :?::?:

Νομιζεις οτι μου αρεσει να τον φοβιζω χτυποντας την παντοφλα στο πατωμα?Απλα εκεινη την ωρα αντιδραει στον θορυβο και σταματαει και ετσι μονο με κοιταει και του ξαναεξηγω οτι ειναι κακο!!

 

Αλλιως ΤΙΠΟΤΑ!!! :shock:

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγώ δεν είμαι υπερ της βιας!! εννοείται

αλλά μια ξυλιά στα οπίσθια καμιά φορά χρειάζεται, μονό και μόνο για να της δώσω να καταλάβει ότι έχει υπερβεί τα όριά μου!!

Επίσης ένας λόγος που δεν πέφτει ράβδος είναι ότι δεν θέλω να την τρομάξω να μου λέει ψέμματα σε περιπτωση που έχει κάνει κάτι κακό.

Αντιθέτως όταν γίνει μια ζημιά στην οποία και πρωταγωνιστεί :lol: :lol:

δεν φοβάται να μου πει ότι εκείνη την προκάλεσε.

Σίγουρα όχι ξύλο γιατί τους μαθαίνουμε να υιοθετούν επιθετική συμπεριφορά, αλλά κάποια στιγμή εμείς χάνουμε τον ελεγχο και χρειάζεται να τον πάρουμε στα χέρια μας, με λίγο ανεβασμένο τόνο στην φωνή πρέπει να μάθουν τα μικρά μας "θηριακια" ποιος είναι εκείνος που προς το παρόν αποφασίζει για αυτα προς δικό τους όφελος!

Καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα απο αυτά που νομίζουμε και εκμεταλλεύονται τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Jean μου αυτο ακριβως εννοω!!!Ο δικος μου ειναι τοσο πεισματαρης που και εχει ψιλοκαει στην κουζινα, αλλα το ξανακανει, και εχει πεσει απο την σκαλα(εσωτερικη) αλλα ξαναανεβαινει και εχει πιασει το χερακι στην μπαλκονοπορτα αλλα συνεχιζει με πεισμα να την ανοιγοκλεινει (και ας κλαιει παραλληλα επειδη πιανει το χερακι του)!!! :!::!:

Τι να κανω αλλο?? :?::?:

Νομιζεις οτι μου αρεσει να τον φοβιζω χτυποντας την παντοφλα στο πατωμα?Απλα εκεινη την ωρα αντιδραει στον θορυβο και σταματαει και ετσι μονο με κοιταει και του ξαναεξηγω οτι ειναι κακο!!

 

Αλλιως ΤΙΠΟΤΑ!!! :shock:

 

Α εσύ εισαι ο "δήμιος" με την παντόφλα!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μερικά παιδιά εχουν δυστυχώς ακραίες συμπεριφορές :(...εχω δει γονείς να τα παίρνουν με το καλό για να μην δημιουργήσουν τραύματα κτλ αλλα αυτά τα παμπόνηρα το χαβά τους...δεν ειμαι ψυχολόγος αλλα ισως το εκλαμβάνουν ως ατιμωρισία και σου λένε αφου δεν εχω συνέπειες θα κάνω οτι γουστάρω.

 

Εγω πάντως επιμένω οτι η νταντά στον ΣΚΑΙ ειναι όλα τα λεφτά και να το βλεπετε ολες σας! Στρώνει και τον διάολο της Ταζμανίας! μην σας πω οτι πρεπει να βγει και σε DVD! Η γωνία όμως των άτακτων παιδιών που χρησιμοποιεί ειναι με βάση τα λεγόμενα σας τιμωρία οπότε ισως ειναι κι αυτή βίαιη!

:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name="Αντιγόνη

Και απάντηση σε αυτό είναι η σφαλιάρα? :shock:

quote]

 

Αντιγονη μου το εχω πει πολλες φορες!!Δεν ριχνω σφαλιαρες!!

 

katd μου το ξέρω!! Γενικά μιλάω. Συγχώρεσε με. Δεν ήθελα να το πάρεις προσωπικά. Ήταν μια ευκαιρία να πω τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση.

Πάντως κάνε υπομονή. Η ηλικία αυτή είναι πολύ δύσκολη. Προσπάθησε να οπλιστείς με πολύ υπομονή. θα χρειαστεί να πεις τα ίδια ξανά... και ξανά. Όμως κάποια στιγμή θα δεις το αποτέλεσμα και θα χαρείς με τον εαυτό σου. Τα παιδιά σε αυτήν την ηλικία θέλουν επανάληψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πάντως επιμένω οτι η νταντά στον ΣΚΑΙ ειναι όλα τα λεφτά και να το βλεπετε ολες σας! Στρώνει και τον διάολο της Ταζμανίας! μην σας πω οτι πρεπει να βγει και σε DVD! Η γωνία όμως των άτακτων παιδιών που χρησιμοποιεί ειναι με βάση τα λεγόμενα σας τιμωρία οπότε ισως ειναι κι αυτή βίαιη!

:roll:

 

Είναι φοβερή η νταντά! Αποδεικνύει ότι όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε τελικά! Προσπαθώ πάντα να την βλέπω.

Yogini μας, γνώμη μου τουλάχιστον, η νταντά τη γωνία δεν την χρησιμοποιεί σαν τιμωρία, αλλά σαν time-out. Λίγο χρόνο να ηρεμήσει το παιδί και να σκεφτεί τι έκανε. Αν παρατήρησεις, δεν χρησιμοποιεί ποτέ τη λέξη τιμωρία. Δεν το θεωρώ βίαιο. Προς θεού.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

όποια λέξη κι αν χρησημοποιεί είναι ένα είδος τιμωρίας--δεν θέλει το παιδί να κάτσει στην καρέκλα, θέλει;--

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Η γωνία όμως των άτακτων παιδιών που χρησιμοποιεί ειναι με βάση τα λεγόμενα σας τιμωρία οπότε ισως ειναι κι αυτή βίαιη!

:roll:

 

Δεν είναι έτσι και θα σου εξηγήσω γιατί .... Όταν κάτι είναι προσυμφωνημένο μεταξύ γονιού και παιδιού, τότε είναι διαφορετικά τα πράγματα. Ξέρει το παιδί ότι κάθε φορά που θα παραβεί κάποιον κανόνα ότι θα υπάρξουν και συνέπειες ... το αφήνεις λοιπόν να αυτενεργήσει και να προσαρμόσει τη συμπεριφορά του ... Το να κάτσει σε ένα σημείο για λίγα λεπτά και να σκεφτεί την λανθασμένη συμπεριφορά του μόνο σε καλο μπορεί να του βγει κατά τη γνώμη μου.

Το ίδιο δεν συμβαίνει και με εμάς τους ενήλικες; Όλοι γνωρίζουμε πως αν παραβουμε τους νόμους θα έχουμε συνέπειες και κυρώσεις. Ειναι αυτό άσκηση βίας ή ένα μέτρο για την ομαλή λειτουργία της κοινωνίας;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως επιμένω οτι η νταντά στον ΣΚΑΙ ειναι όλα τα λεφτά και να το βλεπετε ολες σας! Στρώνει και τον διάολο της Ταζμανίας! μην σας πω οτι πρεπει να βγει και σε DVD! Η γωνία όμως των άτακτων παιδιών που χρησιμοποιεί ειναι με βάση τα λεγόμενα σας τιμωρία οπότε ισως ειναι κι αυτή βίαιη!

:roll:

 

Είναι φοβερή η νταντά! Αποδεικνύει ότι όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε τελικά! Προσπαθώ πάντα να την βλέπω.

Yogini μας, γνώμη μου τουλάχιστον, η νταντά τη γωνία δεν την χρησιμοποιεί σαν τιμωρία, αλλά σαν time-out. Λίγο χρόνο να ηρεμήσει το παιδί και να σκεφτεί τι έκανε. Αν παρατήρησεις, δεν χρησιμοποιεί ποτέ τη λέξη τιμωρία. Δεν το θεωρώ βίαιο. Προς θεού.

Φιλικά πάντα.

 

Το οτι δεν χρησιμοποιεί την λέξη τιμωρία δεν σημαίνει οτι δεν ειναι. Εμεις οι μεγάλοι ξέρουμε...οταν βάζεις το παιδί με το ζόρι να κάτσει κάπου που δεν θέλει τι ειναι αυτό παιχνίδι :wink:

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγεις το παραμικρό, ειναι φύση αδύνατον, παιδι μεγαλώνεις με νόηση και πείσμα και προσωπικότητα. Η γωνία των άτακτων παιδιών λοιπόν ειναι για μένα μια πολύ σωστή και ανώδυνη τιμωρία. Τα ψυχολογικά που μπορεί να δημιουργήσει βέβαια με τις γωνίες δεν μπορώ να προβλέψω ποια θα ειναι but I can live with this :D:D

Η νταντά ειναι η επιτομή της σωστής χρήσης των ορίων και του μέτρου και αν εχεις παρατηρήσει ορισμένες φορές σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις τα παιδιά κλαίνε και οδύρονται, χτυπιούνται στα πατώματα για ώρες αλλα δεν μασάει και δεν υποχωρεί, εκεί ειναι το κλειδί. Δεν ειναι τραύμα το κλάμα πάντα ειναι και πληγωμένος εγωισμός και σ'αυτή τη ζωή το παιδί πρεπει να συνειδητοποιησει οτι δεν ειναι παντοδύναμος θεός αλλα κάποιες φορές ο εγωισμός του θα πληγωθεί αναγκαστικά.

Λοιπόν για ρωτήστε στο video-club!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Αντιγονη μου οτι δεν ελεγες για μενα απλα το διευκρινησα για να μην παρεξηγηθουν οι αποψεις μου!!

Οσο για την υπομονη το εχω καταλαβει οτι το αντρακι μου ειναι Ταρζανακι και θα μου βγαλει το λαδι αλλα οπως λεει και μια παροιμια με την αλεπου και το αλεπουδακι (δεν τη θυμαμαι τωρα ακριβως) δεν θα υποχωρησω!!!

 

Οσο για την νταντα ειναι αψογη!!Μου αρεσει γιατι δεν πτοειται απο τις ακραιες συμπεριφορες, επαναλαμβανει και εξηγει στα παιδια και ειναι απολυτη στο θεμα της τιμωριας, "αν το ξανακανεις θα κατσεις στην γωνια των ατακτων" αλλα επισης τους επισημαινει να σκεφτουν γιατι καθονται στην γωνια των ατακτων!!!!Σημαντικο να βαλεις τα παιδια στην διαδικασια να συνηδητοποιησουν τι εκαναν και μπηκαν τιμωρια!!(για να λειτουργησει βεβαια αυτο θελει ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ)!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sofia nefeli μου ...καμαρι ...μην τοκανεις αυτο καλο μου ....δεν ειπε κανεις το οτι οποιος ειναι κατα της σωματικης και ψυχολογικης βίας πρπει να ειναι χορτοφαγος ....και στην τελικη ψαρευει ... δεν ειπε οτι ειναι ανθρωποφαγος ο ανθρωπος....(αν κυνηγουσε θα τον μαλωνα εγω μην νομιζεις ...εχω ρηξει εγω καυγαδες για το κυνηγιιιιιιι οοοοοου οοοοοοου.....)

ελα καλο μου μην τσακωθουμε βρε πρωι πρωι ....

αντε καλημερα ...

 

καλημέρα , καλημέρα !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Μια παιδοψυχολόγος κάποτε στον παιδικό σταθμό μας είχε συμβουλεύσει να μη βάζουμε ποτέ το παιδί τιμωρία, αλλά να το βάζουμε σε μία ήσυχη γωνία του σπιτιού (όποια θεωρούμε εμείς καλύτερη) για να "σκεφτεί" αυτό που έκανε αν ήταν σωστό ή όχι. Τα λεπτά που έπρεπε να κάτσει το παιδί για να σκεφτεί ήταν ανάλογα της ηλικίας του, δλδ 3 χρόνων - 3 λεπτά, 4 χρ 4 λεπτά κ.ο.κ. Ανάλογο της "νταντάς" στο ΣΚΑΙ δλδ

Μάλιστα χρησιμοποίησε κι ένα λογοπαίγνιο για να μας δώσει να καταλάβουμε μερικά πράγματα: "τιμωρία??? Τί μωρία!!!!!!!!!!!"

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

όποια λέξη κι αν χρησημοποιεί είναι ένα είδος τιμωρίας--δεν θέλει το παιδί να κάτσει στην καρέκλα, θέλει;--

κι εγω δεν θελω να φοραω ζωνη και κρανος θελω?

αυτο δεν συμαινει οτι η τροχεα με τιμωρει , συμαινει?αλλα δεν θα με πλακωσει στις σφαλιαρες ο τροχονομος (που λεει ο λογος ) επιδη δεν την φοραω (ουτε θα με φοβερησει με παντοφλα( που λεει ο λογος ) επιδη δεν εβαλα κρανος ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΨΕΙ ΚΛΗΣΗ .... κι αν αφθαδιασω θα με χωσει και μεσα για αντισταση κατα της αρχης και μετα θα του κανω μυνηση για παραβαση καθηκοντος ...(χαχαχαχχαχαχα)το παιδι απ την αλλη τι θα μου κανει αν του χωσω καμια? εχει δικαιωματα τελικα ή δεν εχει ?ειναι θεμα εξουσιας η οχι ...

κι αν το κανω και 5-6-100 φορες θα μου παρει και το δηπλωμα....!

αυτο το ξεχασα ( :lol::lol::lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Μια παιδοψυχολόγος κάποτε στον παιδικό σταθμό μας είχε συμβουλεύσει να μη βάζουμε ποτέ το παιδί τιμωρία, αλλά να το βάζουμε σε μία ήσυχη γωνία του σπιτιού (όποια θεωρούμε εμείς καλύτερη) για να "σκεφτεί" αυτό που έκανε αν ήταν σωστό ή όχι. Τα λεπτά που έπρεπε να κάτσει το παιδί για να σκεφτεί ήταν ανάλογα της ηλικίας του, δλδ 3 χρόνων - 3 λεπτά, 4 χρ 4 λεπτά κ.ο.κ.

Μάλιστα χρησιμοποίησε κι ένα λογοπαίγνιο για να μας δώσει να καταλάβουμε μερικά πράγματα: "τιμωρία??? Τί μωρία!!!!!!!!!!!"

 

κορίτσια, συγνώμη για να καταλάβω,όταν ένα παιδί χτυπιέται κάτω και φωνάζει με όλη του την δύναμη, όταν επαναλαμβάνει επίμονα και με πείσμα μια επικίνδυνη κίνηση, είναι εκτός ελέγχου και χτυπάει από τα νεύρα όποιον είναι μπροστά του,

αυτό το παιδί θα ''κάτσει στην καρέκλα'' ήρεμα και θα΄''σκεφτεί το τι έκανε'';;

Οι ειδικοί σαν να ζούνε σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Μια παιδοψυχολόγος κάποτε στον παιδικό σταθμό μας είχε συμβουλεύσει να μη βάζουμε ποτέ το παιδί τιμωρία, αλλά να το βάζουμε σε μία ήσυχη γωνία του σπιτιού (όποια θεωρούμε εμείς καλύτερη) για να "σκεφτεί" αυτό που έκανε αν ήταν σωστό ή όχι. Τα λεπτά που έπρεπε να κάτσει το παιδί για να σκεφτεί ήταν ανάλογα της ηλικίας του, δλδ 3 χρόνων - 3 λεπτά, 4 χρ 4 λεπτά κ.ο.κ.

Μάλιστα χρησιμοποίησε κι ένα λογοπαίγνιο για να μας δώσει να καταλάβουμε μερικά πράγματα: "τιμωρία??? Τί μωρία!!!!!!!!!!!"

 

κορίτσια, συγνώμη για να καταλάβω,όταν ένα παιδί χτυπιέται κάτω και φωνάζει με όλη του την δύναμη, όταν επαναλαμβάνει επίμονα και με πείσμα μια επικίνδυνη κίνηση, είναι εκτός ελέγχου και χτυπάει από τα νεύρα όποιον είναι μπροστά του,

αυτό το παιδί θα ''κάτσει στην καρέκλα'' ήρεμα και θα΄''σκεφτεί το τι έκανε'';;

Οι ειδικοί σαν να ζούνε σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν...

 

Σε αυτή την περίπτωση (την έχω ζήσει) μου είχε συστήσει να τον πάρω αγκαλίτσα μόλις το κάνει αυτό. Ε! Με την πρώτη το έκοψε! Μαχαίρι! :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sebra αληθεια πολυ ωραιο παραδειγμα...εχεις δικιο..λοιπον πιανεις το παιδι με τα δυο σου χερια αν κανει κατι πολυ επιφοβο οπως πχ να κοπαναει το κεφαλι του στον τοιχο η να κυνδηνευει εμ παση περιπτωση γενικα αυτος και οι γυρω του ...το κρατας σε ασφαλη αποσταση και κοντα στο σωμα σου ετσι ωστε να το περιορησεις οσο το δυνατον χωρις να το τραυματησεις ,και περημενεις να ξεπασει ... μετα απο λιγο θα κουραστει ....αφου μετα αρχιζει να κλαιει παραπονουμενο και κουρασμενο χαλαρωνεις ...αφουκουραστει τελειως και κλαιει και κλαιει και καιλει το ρωτας αν ηρεμησε τωρα... μπορει να σου πααντησει μπορει και οχι ...τεσπα μετα απο λιγο οταν θα δει ςοτι εχει παφη με την παργματικοτητα και το πειβαλλον μιλας μαζι του και το ρωτα πως νιωθει ..θα το ακουσεις τι θα σου απαντησει ....πχ παρατεμε δεν σε αγαπω κλπ κλπ ...θα του ςπεις οκ πηγαινε τωρα στο δωματιο σου και να σκευτεις γιατι το εκανες αυτο να πεις και στην μοανουλα που θελει να μαθει για να σε βοηθησει......

Link to comment
Share on other sites

aria, αναφερόμουν στο πώς το ονομάζουμε κάθε φορά --πάντα είναι τιμωρία--

Πιστεύω στην τιμωρία (εκτός από την χρήση βίας--σωματικής ή ψυχολογικής), σαν μέσου για να αντιληφθούν τα παιδιά από πολύ νωρίς την σχέση αιτίας και αποτελέσματος, ότι κάποιες συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και όχι μόνο από μένα αλλά από το κοινωνικό σύνολο, και τελικά έχει σημασία αν το ονομάζουμε καρέκλα, time out, ή στέρηση εξόδου; πάντα τιμωρία είναι

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

sebra αληθεια πολυ ωραιο παραδειγμα...εχεις δικιο..λοιπον πιανεις το παιδι με τα δυο σου χερια αν κανει κατι πολυ επιφοβο οπως πχ να κοπαναει το κεφαλι του στον τοιχο η να κυνδηνευει εμ παση περιπτωση γενικα αυτος και οι γυρω του ...το κρατας σε ασφαλη αποσταση και κοντα στο σωμα σου ετσι ωστε να το περιορησεις οσο το δυνατον χωρις να το τραυματησεις ,και περημενεις να ξεπασει ... μετα απο λιγο θα κουραστει ....αφου μετα αρχιζει να κλαιει παραπονουμενο και κουρασμενο χαλαρωνεις ...αφουκουραστει τελειως και κλαιει και κλαιει και καιλει το ρωτας αν ηρεμησε τωρα... μπορει να σου πααντησει μπορει και οχι ...τεσπα μετα απο λιγο οταν θα δει ςοτι εχει παφη με την παργματικοτητα και το πειβαλλον μιλας μαζι του και το ρωτα πως νιωθει ..θα το ακουσεις τι θα σου απαντησει ....πχ παρατεμε δεν σε αγαπω κλπ κλπ ...θα του ςπεις οκ πηγαινε τωρα στο δωματιο σου και να σκευτεις γιατι το εκανες αυτο να πεις και στην μοανουλα που θελει να μαθει για να σε βοηθησει......

 

 

aria , σε ευχαριστώ, το παλεύω...

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση (την έχω ζήσει) μου είχε συστήσει να τον πάρω αγκαλίτσα μόλις το κάνει αυτό. Ε! Με την πρώτη το έκοψε! Μαχαίρι! :wink:

 

Έτσι είναι!! (Μας το λέει και η Μ. Στυλιανάκη! )

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ χωρίς να το ξέρω του έλεγα .<<τώρα είσαι τιμωρία>>

το έχω αλλάξει ώρα λέγοντας του <<θα κάτσεις στη καρέκλα γι να ηρεμήσεις ΕΞΗΓΏΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ. Έιναι πολυ σημαντικό να τους εξηγούμε το γιάτι κάθονται στη καρέκλα.

Εμένα υπάρχουν φορές που κάθεται υπάρχουν όμως και φορές που φεύγει

εκεί λοιπόν το πιάνω και τον ξαναβάζω στη καρέκλα μέχρις ότου ηρεμήσει.

Κάτι άλλο που κάνω είναι να απόφεύγω όσο μπορώ την καρέκλα αδιαφορώντας για την άσχημη συμπεριφορά του.,γιατι τις περισσότερες φορές το κάνει για να μου τραβήξει την προσοχή.δεν συμφωνώ με την αγκαλιά γατί με αυτο το τρόπο θα το ξανακάνει προσπαθώντας να αποσπάσει αγκαλιά.

προσπάθω να τον αγκαλιάζω και να τον χειροκροτώ μόνο στ θετίκη του συμπεριφόρα.έτσι κατάλαβαίνει οτι για να αποσπάσει την προσοχή μου θα πρέπει να συμπεριφέρεται όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

angy γεια σου.

Μια διευκρίνηση μονάχα.

Η συγκεκριμένη αγκαλιά δεν έχει σκοπό επιβράβευσης. Είναι ένας τρόπος να ακινητοποιήσεις το παιδί που κάνει ταυτόχρονα βίαιες κινήσεις και να το ηρεμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

angy γεια σου.

Μια διευκρίνηση μονάχα.

Η συγκεκριμένη αγκαλιά δεν έχει σκοπό επιβράβευσης. Είναι ένας τρόπος να ακινητοποιήσεις το παιδί που κάνει ταυτόχρονα βίαιες κινήσεις και να το ηρεμήσεις.

οκ διευκρηνησεις

το πιανεις το παιδι με σκοπο την ακινητοποιηση του για να μην βλαψει τον ευατο του και τους γυρω του , μεπροσοχη να μην το τραυματησεις κι ολας...και σαφως δεν εχει σκοπο την επιβραβευση και την αγγαλια το προσωπο μας πρπει να μην εχει εκφρασεις πανικου δυσφοριας θλιψης θυμου εκδικησης .... πρεπει να ειναι ηρεμο και να εχει εσωτερικο σκοπο την επιτευξη του στοχου που ειναι να μην βλαψει το ευατο του και τους γυρω τους...δεν νομιζω οτι καπου ειπα για αγγαλια επιβραβευσης....

Link to comment
Share on other sites

angy γεια σου.

Μια διευκρίνηση μονάχα.

Η συγκεκριμένη αγκαλιά δεν έχει σκοπό επιβράβευσης. Είναι ένας τρόπος να ακινητοποιήσεις το παιδί που κάνει ταυτόχρονα βίαιες κινήσεις και να το ηρεμήσεις.

οκ διευκρηνησεις

το πιανεις το παιδι με σκοπο την ακινητοποιηση του για να μην βλαψει τον ευατο του και τους γυρω του , μεπροσοχη να μην το τραυματησεις κι ολας...και σαφως δεν εχει σκοπο την επιβραβευση και την αγγαλια το προσωπο μας πρπει να μην εχει εκφρασεις πανικου δυσφοριας θλιψης θυμου εκδικησης .... πρεπει να ειναι ηρεμο και να εχει εσωτερικο σκοπο την επιτευξη του στοχου που ειναι να μην βλαψει το ευατο του και τους γυρω τους...δεν νομιζω οτι καπου ειπα για αγγαλια επιβραβευσης....

δεν συμφωνώ με την αγκαλιά γατί με αυτο το τρόπο θα το ξανακάνει προσπαθώντας να αποσπάσει αγκαλιά.

προσπάθω να τον αγκαλιάζω και να τον χειροκροτώ μόνο στ θετίκη του συμπεριφόρα.έτσι κατάλαβαίνει οτι για να αποσπάσει την προσοχή μου θα πρέπει να συμπεριφέρεται όμορφα.

αχ aria με ψιλομπέρδεψες τώρα.

Εγώ πάντως αναφερόμουν στο παραπάνω. Άλλη δλδ η αγκαλιά που αναφέρει η maryp, και άλλη αυτή που περιγράφει η angy.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...