Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη ενώ έχει προηγηθεί έκτρωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους/ες.

Το 2006 έμεινα έγκυος στο γιό μου και ευτυχώς για όλους μας κρατήσαμε το παιδί αν και άγαμοι. Η εγκυμοσύνη εκείνη είχε προκύψει πολύ εύκολα καθώς ήταν η πρώτη φορά όπου δεν είχαμε πάρει προφυλάξεις.

Οκτώ μήνες μετά τη γέννησή του και ενώ ακόμη θήλαζα, έμεινα έγκυος και πάλι. Η εγκυμοσύνη εκείνη πάλι είχε προκύψει εύκολα καθώς μόλις είχαμε αρχίσει τις επαφές.

Δυστυχώς, εκείνο το παιδάκι δεν το κρατήσαμε λόγω οικονομικών προβλημάτων. Ψυχολογικά δεν είμαι εντάξει με τον εαυτό μου και ούτε πρόκειται ποτέ να είμαι.

 

Τέλος πάντων, έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε και καθώς τα οικονομικά έχουν κάπως βελτιωθεί, αποφασίσαμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι.

Είναι τρεις μήνες που έχουμε ελεύθερη επαφή και ακόμη δεν έχει γίνει κάτι. Γνωρίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να απογοητευτώ, ομως αφενός ότι οι προηγούμενες εγκυμοσύνες είχαν προκύψει όπως λέμε "με την πρώτη" και αφετέρου επειδή έχει προηγηθεί η έκτρωση και είμαι αντιμέτωπη με τις τύψεις μου, η φοβία μου είναι ότι δεν θα αξιωθώ να ξαναμείνω έγκυος. Επίσης, το άγχος μου είναι τέτοιο που ουσιαστικά έχω επαφή μόνο για αυτό το σκοπό χωρίς να με διακατέχει ιδιαίτερη επιθυμία για την πράξη.

 

Εάν κάποιο μέλος έχει άποψη επί του θέματος θα με ενδιέφερε πολύ να την ακούσω.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θουλι μόνη σου δίνεις την απάντηση. Άγχος!ο χειρότερος εχθρός.κάποια παλιά φιλη μου είχε κάνει 2 απανωτές κ τώρα έχει 2 παιδιά.

Εγώ να λέω να χαλαρώσεις κ να το βγάλεις απ το μυαλό σου κ όλα θα γίνουν.είναι άδικο άλλωστε...φαντάσου να ήξερες ότι ο άντρας σου είναι στο κρεβάτι μαζί σου για συγκεκριμένο λόγο κ όχι γιατί σε θέλει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ!!

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ....ΣΥΓΟΥΡΑ Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ, ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 2 ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΠΛΑΚΑ ΟΤΙ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΡΙΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΥΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ....

ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΤΩ!!!!!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΕΝΑ ΤΡΥΠΑΚΙ ΤΥΨΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΓΧΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ... ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!!!!

ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΠΕΤΥΧΕΣ 2 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΑΠΛΑ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΓΧΟΣ!!!!!!

ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ,ΑΓΧΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ, ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ!!!!!!

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙΣ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ!!!!!!

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

θα σας πω τη δικια μου θλιβερη ιστορια.Ξεκινησα τις προσπαθειες να μεινω εγκυος το 2008 οπου τα καταφερα τον πρωτο μηνα μετα το θετικο τεστ εβαλα τα κλαματα απο συγκινηση ομως η μοιρα επιφυλασσε ασχημο μελλον καθως με το που πηγα στη γυναικολογο μου δεν εβλεπε το μωρο στον υπερηχο και μετα απο λιγο μετακινωντας το μηχανημα το ειδε και μου ειπε εχει γινει προβλημα στην εμφυτευση και δυστυχως δε χωραει να μεγαλωσει οποτε προβλεπω να γεννησεις γυρω στους πεντε μηνες και το μωρο να μην τα καταφερει :( ετσι δυστυχως επρεπε να κανω εκτρωση γιατι δε θα αντεχα να χασω το μωρο μεσα απ τα χερια μου :( και τωρα αρκετα χρονια μετα προσπαθω ακομα για μωρο και τιποτα τις προσπαθειες τις αρχισα 6 μηνες μετα την εκτρωση δηλαδη το Μαρτιο του 2009 και ειμαι πλεον αποφασισμενη να κανω σπερματεγχυση αφου φυσιολογικα δεν το βλεπω ζωηρο και να χρησιμοποιησω σπερμα δοτη.Θα ξεκινησω να παιρνω σερπαφαρ και θα κανω κι αυτη την προσπαθεια με αυτο τον τροπο μιας κι εχω διαβασει τοσα πολλα και εδω στο φορουμ ειστε η καλυτερη παρεα και μπαινω να φτιαξω λιγο τη διαθεση μου γιατι πρεπει να σημειωσω οτι ακομα δεν εχω ξεπερασει το χαμο του μωρου :(

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό και να ακούσω τις δικές σας απόψεις. Είμαι 19 χρονών και έχω σταθερή σχέση εδώ και 5 χρόνια σχεδόν. Πριν από ένα χρόνο όταν πήγα επίσκεψη στον γυναικολόγο για πρώτη φορά, μου βρήκε ότι έχω κονδυλώματα. Πήρα την θεραπεία που μου έδωσε αλλά χωρίς αποτελέσματα. Αντιθέτως αυξήθηκαν. Πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου πρότεινε καυτηριασμό. Πριν από ένα μήνα και πριν καν κάνω την επέμβαση έμεινα έγκυος. Τα κονδυλώματα ήταν σε προχωρημένο στάδιο και θα επηρέαζαν το μωρό μου. Έτσι προχώρησα σε έκτρωση στις 20/03/2014. Το ήθελα το μωράκι μου. Τώρα με βασανίζουν οι τύψεις. Την επέμβαση την έκανα και τα κονδυλώματα είναι πλέον παρελθόν. Προχθές 03/04/2014 είχα ελεύθερη επαφή με τον σύντροφό μου αλλά εκσπερμάτωσε έξω. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πιθανότητα να είμαι και πάλι έγκυος. Πολύ θα το ήθελα. =)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό και να ακούσω τις δικές σας απόψεις. Είμαι 19 χρονών και έχω σταθερή σχέση εδώ και 5 χρόνια σχεδόν. Πριν από ένα χρόνο όταν πήγα επίσκεψη στον γυναικολόγο για πρώτη φορά, μου βρήκε ότι έχω κονδυλώματα. Πήρα την θεραπεία που μου έδωσε αλλά χωρίς αποτελέσματα. Αντιθέτως αυξήθηκαν. Πήγα σε άλλο γυναικολόγο και μου πρότεινε καυτηριασμό. Πριν από ένα μήνα και πριν καν κάνω την επέμβαση έμεινα έγκυος. Τα κονδυλώματα ήταν σε προχωρημένο στάδιο και θα επηρέαζαν το μωρό μου. Έτσι προχώρησα σε έκτρωση στις 20/03/2014. Το ήθελα το μωράκι μου. Τώρα με βασανίζουν οι τύψεις. Την επέμβαση την έκανα και τα κονδυλώματα είναι πλέον παρελθόν. Προχθές 03/04/2014 είχα ελεύθερη επαφή με τον σύντροφό μου αλλά εκσπερμάτωσε έξω. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πιθανότητα να είμαι και πάλι έγκυος. Πολύ θα το ήθελα. =)

εχω την εντυπωση οτι οι ενοχες σου για τον τερματισμο της εγκυμοσυνης σου σε κανουν να επιθυμεις πολυ μια νεα εγκυμοσυνη!

εισαι νεα ακομα και δεν θα πρεπει να αγχωνεσαι?

εχεις συζητησει με τον συντροφο σου αυτη την επιθυμια σου η αποτελει προσωπικη σου αναγκη και πρωτοβουλια..?

το μωρο θελει ενα σταθερο περιβαλλον και ειναι καλυτερο να ειστε συμφωνοι...διαφορετικα δεν κατανοω γιατι εσυ να το θες τοσο και ο συντροφος σου να προσεχει κατα την πραξη τοσο??????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα γλυκήτατα πλάσματα! Μόλις έκανα την εγγραφή μου και πήρα την απόφαση να παραθέσω και γω με τη σείρα μου την εμπειρία μου που τέσσερα χρόνια μετά ακόμη με στοιχειώνει. Ηταν Αύγουστος του 2011 όταν έμαθα πως είμαι εγκυος μέσα σε μια τουαλέτα καφετέριας. Ημουν 23 χρονών τρελά ερωτευμένη με τον συντροφό μου με τον οποίο εκείνο το διάστημα είχαμε χωρίσει. Ξαφνικά όλα γύρω μου σκοτείνιασαν δεν ήξερα αν έπρεπε να κλάψω ή να γελάσω.. Τελικά εκλαψα πολύ. Πήγα στο σπίτι των γονιών μου και περίμενα μια πραγματική βοήθεια! Ο συντροφός μου εξαφανισμένος αρχικά δεν πίστευε ότι το παιδί ήταν δικό του. Επειτα κατάλαβε πως δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιου άλλου και για μια στιγμή πίστεψα πως θα είναι δίπλα μου. Ψευδεσθηση της στιγμής. Οι γονείς μου στα χαμένα μια μου έλεγαν θα το κρατήσουμε και εκαναν σκέψεις πως θα το ονομάσουμε το παιδάκι μας και ας μην υπήρχε δίπλα μου αυτός και από την άλλη τι θα πει η κοινωνία η γειτονιά τι σκατά θα κάνω στη ζωή μου πότε θα τελειώσω τις σπουδές μου και χίλιες δυο δικαιολογίες. Όλοι έπαιζαν με τη ψυχολογία μου και κανένας δεν σεβάστηκε τι θέλω πραγματικά εγω. Πέρασα 2 βδομάδες κολασμένες το μόνο που θυμάμαι είναι κλάμα και απελπισία!! Η τελευταία πρόταση από τη μαμά μου που άκουσα ήταν να γεννήσω το παιδί και να το δώσω σε μια οικογένεια που δεν μπορούν να κάνουν παιδί!! Πόσο πολύ τη μίσησα εκείνη τη στιγμή ένας θεός ξέρει. Πήγα τρείς φορές στο γιατρό μόνη μου, τη τρίτη άκουσα και τη καρδούλα του τι ήχος Χριστέ μου ακόμα ακούγεται στα αυτιά μου.. Μου έδωσε περιθώριο μέχρι της 18 Αυγούστου ως τελική ημερομηνία έκτρωσης. Οι μέρες πέρασαν τόσο γρήγορα... Ηρθε μαζί μου τελικά.. Βρεθήκαμε στη θεσσαλονίκη έξω από τη κλινική. Ανεβηκα και κατέβηκα πάνω από 10 φορές. Δεν μπορούσα να το κάνω!! Ηταν πάνω από τις δυνάμεις μου! Τη τελευταία φορά που κατεβήκαμε άναψα ένα τσιγάρο και δεν μου μιλούσε κ αφού ξεκίνησα να κλαίω μου λέει πάμε να φύγουμε μη το κάνεις! Θα το πω στους γονείς μου και θα συνεχίσουμε μαζί! Δευτερόλεπτα χάρας και ευτυχίας. Του λέω παρτους τώρα μπροστά μου γιατί αν φύγω δεν πρόκειται να ξανά γυρίσω!! Φυσικά και δεν πήρε... Φοβήθηκε. Αυτός φοβήθηκε και έγω άρχισα μέσα μου να πεθαίνω. Τελικά ανεβηκα πάνω είδα τη γιατρό με ετοίμασαν και μετά από λίγο με πήραν. Δεν κράτησε πολύ δεν θυμάμαι τίποτα. Μετά ξεκίνησαν πραγματικά τα δύσκολα. Πέρασα ένα χρόνο κλεισμένη στο σπίτι. Εγινα ένα αγρίμι κατηγορούσα τους πάντες που ξαφνικά βρέθηκαν απέναντι μου! Ο ψυχολόγος ήταν η μόνη μου λύση. Τα επόμενα χρόνια εως σήμερα δεν είναι καθόλου εύκολα θεωρώ οτι δεν πρόκειται ποτέ ξανα να καταφέρω να κάνω παιδί παρά την αντίθετη άποψη του γιατρού μου. Με κατηγορώ μέχρι και σήμερα γιατί τώρα θα ήταν μαζί μας γιατί η καρδούλα του θα συνέχιζε να χτυπάει! Ετσι για την ιστορία να σας πω πως είμαι ακόμη με αυτόν τον άνθρωπο. Η αγάπη μου γι αυτόν με ξεπερνάει δεν μπορώ να τον αφησώ. Φυσικά από το επόμενο αμέσως λεπτό το μετάνοιωσε και έκλαιγε αλλά εμένα πλέον δεν μου λέει τίποτα αυτό. Το έγκλημα έγινε. Δεν γυρνάει πίσω. Ποτέ δεν κάναμε ιδιαίτερα συστηματικές προσπάθειες είχαμε άρκετα μεγάλα διαστήματα αποχής γιατί εγώ δεν ήθελα. Σήμερα που σας γράφω είναι η πρώτη μέρα της περιόδου μου, θέλω μόλις τελειώσω να ξεκινήσω την προσπάθεια. Νομίζω πως πλέον νιώθω έτοιμη. Δεν το έχω ξεπεράσει, δεν πρόκειται ποτέ, πρέπει όμως να συνεχίσω και να σταματήσω να βασανίζω τον εαυτό μου με ατελείωτα γιατί και ενοχές. Μακάρι να τα καταφέρω...:D:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοπέλα μου, παρόλο που δεν έχω κάνει ποτέ έκτρωση, μπορώ να σε καταλάβω. Εύχομαι να βρεις το κουράγιο και τη δύναμη να το ξεπεράσεις και να πάνε όλα κατ' ευχήν στη ζωή σου!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητή batler επειδή έκανα κι εγώ έκτρωση τον Γενάρη λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας του μωρού μπορώ να καταλάβω πως ένιωσες.εγώ ακόμη κλαίω.δεν μπορώ να σε Κρινώ αλλά πιστεύω ότι ο σύντροφος σου είναι πολύ λιγος για σένα.εγώ βέβαια είμαι 39.θέλω τόσο ένα μωρό που όταν πήγα στο νοσοκομείο ρωτούσα και ξαναρωτουσα πως είναι δυνατόν να το κάνουν αυτό επειδή απλά δεν θέλουν το μωρό.επαναλαμβάνω δεν μπορώ να σε Κρινώ σου λέω απλά πως νιώθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Γειά σας! Γράφω εδώ γιατί θα ήθελα να πάρω μια γνώμη. Είμαι 21 χρονών, πριν περίπου 4 χρόνια λόγω ηλικίας δυστυχώς έκανα διακοπή κύησης. Ωστόσο σήμερα μετά από 4 χρόνια είναι ο πρώτος μήνας που προσπαθώ ξανά για παιδί. Απλά από περιέργεια μπήκα να δω πόσο εύκολο και αν είναι να μείνει κάποια έγκυος μετά από διακοπή κύησης και η αλήθεια είναι πως με πολλα που διάβασα έχω αγχωθει αρκετά. Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία; Αν ναι θα ήθελα να μάθω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...