Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγγραφή στο Δημοτικό


Recommended Posts

Η απόλυτη παράνοια?

 

Αφού τρέξαμε σε γιατρούς (ιδιώτες) για τα πιστοποιητικά, αφού πληρώσαμε, αφού μαζέψαμε όλα τα δικαιολογητικά, πήγα την Τετάρτη το πρωϊ και έγραψα την Ζέτα στο Δημοτικό. Μέχρι εκεί όλα καλά. Τετάρτη μεσημέρι με παίρνει ο δ/ντής του Δημοτικού και μου λέει να ξαναπεράσω την επόμενη το πρωϊ γιατί ξέχασε να μου δώσει ένα χαρτι να συμπληρώσω. Πάω εχθές το πρωϊ και τι να δω ? Μου έδωσε ένα "Δελτίο υγείας" που πρέπει να συμπληρωθεί από τον Παιδίατρο. Έπαθα πλάκα. Γιατί δεν το γράφουν στην ανακοίνωση με τα δικαιολογητικά ότι χρειάζονται και χαρτί (και μάλιστα ειδικό ερωτηματολόγιο) από τον Παιδίατρο ? Γιατί τους αρέσει να μας βασανίζουν ? Του είπα τελοσπάντων ότι δεν πρόκειται να του το πάω την επόμενη ημέρα γιατί δεν ξέρω αν είναι εδώ ο παιδίατρος μας μιάς και έρχεται και τριήμερο και ότι θα το πάω την επόμενη εβδομάδα.

 

Άμαν πια. Να δω τι άλλο θα σκεφτούν για μία εγγραφή.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλα αυτο ειναι αμελεια του Διευθυντη. Υπάρχει ένα μπλοκάκι με αυτα τα χαρτια που ειναι για τον Παιδιατρο και τα δινουμε στους γονεις οταν ερχονται να κανουν την εγγραφη. Εμείς τους λεμε να το εχουμε μεχρι το Σεπτεμβρη που θα ξεκινησει το παιδι στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έδωσαν με την εγγραφή αυτό το χαρτί που πρέπει να συμπληρώσει ο παιδίατρος και μου είπαν να το πάω τον Σεπτέμβριο. Αυτό το χρειάζονται για να μπορεί να συμμετέχει το παιδί στις αθλητικές δραστηριότητες. Επίσης, επειδή και εγώ δεν προλαβαίνω όλους τους γιατρούς τώρα, τους πήγα μόνο τη βεβαίωση του οδοντιάτρου και τον οφθαλμίατρο και τον καρδιολόγό μου είπαν να τα δώσω και αυτά τον Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι λίγο αυστηροί στο θέμα των γιατρών. Έκαναν ολόκληρη φασαρία στους γονείς που δεν είχαν τα δικαιολογητικά όλων των γιατρών. Όποτε και εγώ πήγα σε ιδιώτες για να γλυτώσω την μουρμούρα τους και να μην με συγχύσουν στην κατάσταση που είμαι. Πάντως με αυτά και αυτά η Ζέτα έκανε ένα πλήρες check-up. Μέχρι και τρίπλεξ της έκανε ο καρδιολόγος!

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς δηλαδή που δεν μας ζητήσαν καρδιολογική εξέταση, θα το κάνουν μετά?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

και γω ξεμπέρδεψα με τη μικρή πήγα όλα τα χαρτιά κι είμαστε έτοιομοι..πάντως αυτό το δελτίο υγείας που λέτε και που είναι για τον παιδίατρο δεν μου το έδωσαν...γιατί;

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Kαλα αυτο ειναι αμελεια του Διευθυντη. Υπάρχει ένα μπλοκάκι με αυτα τα χαρτια που ειναι για τον Παιδιατρο και τα δινουμε στους γονεις οταν ερχονται να κανουν την εγγραφη. Εμείς τους λεμε να το εχουμε μεχρι το Σεπτεμβρη που θα ξεκινησει το παιδι στο σχολειο.

Συμπληρώνει δηλ. ο παιδίατρος το δελτίο υγείας και μόνο σε περίπτωση που κρίνει οτι χρειάζεται να δει το παιδί και άλλος ειδικός γιατρός πχ οφθαλμίατρος,καρδιολόγος,οδοντίατρος απο όπου μας ζητησαν δικαιολογιτικά μόνο τότε θα τα πάμε;αν δεν υπάρχει κάποιο προβλημα στο παιδί αρκει μόνο το συμπληρωμένο ερωτηματολόγιο απο τον παιδίατρο;να μην τρέχουμε αν δεν είναι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη ειναι η πρωτη εγκυκλιος που μας εστειλαν στον Πειραια.

 

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

 

ΠΡΟΣ: Τα Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία της Περιφερείας μας (Δια μέσου των αρμοδίων Γραφείων Π.Ε.)

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ

& Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΎΎΎΎ · ΎΎΎΎ

Πληροφορίες : Παιδοκούκης Βησσαρίων

Ταχ. Δ/νση : Καραολή - Δημητρίου 50

T.K. 185 32 ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Τηλέφωνο : 210 - 41.77.573

FAX : 210 - 41.17.818

Ε-ΜΑΙL: [email protected]

Πειραιάς, 27/5/2009

Αρ. Πρωτ. Π.Ε. 2273

 

 

 

ΘΕΜΑ : «Εγγραφή μαθητών στην Α' τάξη Δημοτικού»

Ύστερα από πολλές οχλήσεις – τηλεφωνήματα που δέχθηκε η υπηρεσία μας από γονείς παιδιών που πρόκειται να εγγραφούν το σχολικό έτος 2009-2010 στην Α' τάξη του Δημοτικού Σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι:Α) Για την εγγραφή των μαθητών στην Α' τάξη του Δημοτικού Σχολείου, εκτός των δικαιολογητικών που προβλέπονται από το ΠΔ 201/98 (ΦΕΚ 161/13-7-1998) δηλαδή: α) πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, β) προσκόμιση βιβλιαρίου υγείας, γ) πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης και δ) αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή οι γονείς ή οι κηδεμόνες των μαθητών παρακαλούνται να προσκομίζουν και πιστοποιητικά οφθαλμολογικής και καρδιολογικής εξέτασης από νοσοκομείο ή κέντρο υγείας ή ιδιώτη γιατρό αντίστοιχης ειδικότητας, σύμφωνα με το άρθρο 27 του Ν.3687/2008 (ΦΕΚ 159/1-8-2008 τΑ).Β) Δεν απαιτείται βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.Γ) Για τις Παράλληλες Στηρίξεις απαιτείται γνωμάτευση των ΚΕΔΔΥ και όχι των ιατροπαιδαγωγικών κέντρων, βάσει του Ν.3699/2008.Παρακαλούμε να λάβουν ενυπόγραφα γνώση όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας.

Ο ΔιευθυντήςΠρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά ΖΩΓΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

 

 

 

 

Και αυτη ειναι η δευτερη

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣΠ/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π.Ε.ΤΜΗΜΑ Γ΄Α. Παπανδρέου 37151 80 ΜαρούσιΠληροφορίες : Ρ. Φλώρου Τηλέφωνο : 210.34.42.247 Fax : 210.34.43.288e-mail : [email protected] Να διατηρηθεί μέχριΒαθμός ασφαλείας Mαρούσι, 4 - 6 - 2009Αριθ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ. Φ.6 / 261 / 65418 / Γ1 ΑΠΟΦΑΣΗ

 

ΘΕΜΑ : Κατάθεση δικαιολογητικών εγγραφής στην Α΄τάξη

 

 

Έχοντας υπόψη:

1. Το άρθρο 7 του Π.Δ. 201/98 (ΦΕΚ 161Α) «Οργάνωση και λειτουργία Δημοτικών Σχολείων»

2. Τις διατάξεις του άρθρου 27 του Ν. 3687/2008 (ΦΕΚ 159Α ) «Θέματα προσωπικού Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και άλλες διατάξεις»

3. Το άρθρο 4, παρ. 11 του Ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167Α) «Δομή και λειτουργία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις»

4. Το άρθρο 7, παρ. 3 του Ν. 2817/2000 (ΦΕΚ 78Α) «Εκπαίδευση των ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και άλλες διατάξεις»

 

Αποφασίζουμε

 

Τα πιστοποιητικά καρδιολογικής και οφθαλμολογικής εξέτασης, που απαιτούνται ως δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου, για το σχολικό έτος 2009-2010 μπορούν να κατατεθούν στη Δ/νση του Σχολείου έως τις 11 Σεπτεμβρίου 2009.

 

 

 

 

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

 

 

ΑΝΔΡΕΑΣ Θ. ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ

 

 

Εσωτερική Διανομή: ΄

1. Γραφείο κου Υπουργού

2. Γραφείο κου Υφυπουργού

3. Γραφείο κας Γεν. Γραμματέως

4. Γραφείο κου Ειδ.Γραμματέα ΠΕ & ΔΕ

5. Δ/νση Σπουδών Π.Ε.

Τμήμα Γ΄

Link to comment
Share on other sites

Εμας ομως δεν μας ζητησαν καρδιολογο...μενουμε Βοιωτια..υπαρχει περιπτωση να μας ζητησουν μετα?

Μου φαινεται οτι οταν γυρισω απ τις διακοπες θα παρω να κλεισω 2 ραντεβου στο παιδων...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωτικο αλλιως πως θα κανει το παιδι γυμναστικη?

Οπως ειδες στη δευτερη εγκυκλιο η καρδιολογικη και οφθαλμολογικη εξεταση πρεπει να πανε μεχρι 11 Σεπτεμβριου στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υποχρεωτικο αλλιως πως θα κανει το παιδι γυμναστικη?

Οπως ειδες στη δευτερη εγκυκλιο η καρδιολογικη και οφθαλμολογικη εξεταση πρεπει να πανε μεχρι 11 Σεπτεμβριου στο σχολειο.

 

 

Nαι οκ,..και πως θα γινει αυτο...οταν εμας δεν μας ενημερωσε ΚΑΝΕΙΣ..και στο σχολειο θα παμε στις 11-9 με το καλο?

Αχ παντα τις τελευταιας στιγμης...δεν μπορουν μα τα σκεφτουν πιο νωρις...αλλα βεβαια να τρεχουμε ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όμως θα επιμείνω στήν ερώτησή μου γιατί στο ατομικό δελτίο υγείας το λέει καθαρά ότι σε περίπτωση που ο γιατρός κρίνει την παραπομπή σε ειδικό γιατρό πχ.οφθαλμίατρο,καρδιολόγο κλπ.ενημερώνει τους γονείς και σημειώνει το γράμμα Π στην ενδεικτική στήλη.άρα;εμενα ο γιός που έχει άλλα προβλήματα γιατί δεν μου είπαν να τους φέρω χαρτιά πχ ενδοκρινολόγου που υπάρχει πρόβλημα θυρεωειδή,ορθοπεδικού που έχει πρόβλημα με το πόδι του γιατί να μην είναι πιο ελαστικοί σε παιδια με ιδιαιτερότητες όπως ο γιός μου που έχει αυτισμό και να λάβουν υπόψη ότι το παιδί υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να συνεργαστεί με όλους αυτούς τους γιατρούς;συγνώμη αλλά έχω αγανακτήση με όλα αυτά.τώρα τους πήρε ο πόνος για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ερχόντουσαν παιδιά στο σχολείο που αντιμετώπιζαν προβλήματα και δεν το ήξερε κανείς γιατί τύχαινε ο παιδίατρος να μην το έχει πάρει χαμπάρι. Ειδικά τα προβλήματα με τα μάτια είναι το πιο συνηθισμένο, αλλά μη νομίζεις και με τις καρδούλες τους γινόταν χαμός κι εμείς ποτέ δεν ξέραμε πιο παιδί έχει πρόβλημα και τι πρέπει να κάνουμε. Για να μη μιλήσω για τα δόντια που ιδιαίτερα σε πολύ φτωχές περιοχές δεν τα πάνε σε οδοντίατρο μέχρι να πονέσουν. Οπότε θεωρώ πολύ σωστό το μέτρο που ζητά ειδική εξέταση για όλα αυτά, γιατί εξασφαλίζει πρώτα και κύρια το παιδί και μετά τον εκπαιδευτικό, ο οποίος μπορεί να ζητήσει διευκρινίσεις για το πώς να χειριστεί μια κατάσταση (για να καταλάβεις εγώ δίνω και χαρτί για να μου συμπληρώσουν και τις αλλεργίες που πιθανώς έχουν).

 

Τώρα για το συγκεκριμένο παιδάκι που αντιμετωπίζει άλλου είδους δυσκολίες, νομίζω ότι μπορεί να λυθεί το θέμα κάπως κανονίζοντας τα ραντεβού με κάποια απόσταση μεταξύ τους. Ή ακόμη και ζητώντας μια παράταση στην προθεσμία υποβολής των σχετικών βεβαιώσεων. Καταλαβαίνω ότι φαντάζει βουνό όλο αυτό, έχοντας να αντιμετωπίσεις τόση πίεση καθημερινά, ειδικά επειδή οι σχετικές υποδομές είναι από ανύπαρκτες έως απαράδεκτες, όμως μια λεπτομερής εξέταση του παιδιού, ίσως να είναι και κάτι ωφέλιμο. (Έχω δουλέψει με παιδιά με αυτισμό σε διαφορα επίπεδα και μιλάω έχοντας μια κάποια ιδέα για το θέμα. όχι βέβαια στο βαθμό που το βιώνεις εσύ, αλλά δεν είμαι εντελώς εντελώς άσχετη).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η πρωτη εγκυκλιος που μας εστειλαν στον Πειραια.

 

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

 

ΠΡΟΣ: Τα Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία της Περιφερείας μας (Δια μέσου των αρμοδίων Γραφείων Π.Ε.)

 

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ

& Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

ΎΎΎΎ · ΎΎΎΎ

Πληροφορίες : Παιδοκούκης Βησσαρίων

Ταχ. Δ/νση : Καραολή - Δημητρίου 50

T.K. 185 32 ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Τηλέφωνο : 210 - 41.77.573

FAX : 210 - 41.17.818

Ε-ΜΑΙL: [email protected]

Πειραιάς, 27/5/2009

Αρ. Πρωτ. Π.Ε. 2273

 

 

 

ΘΕΜΑ : «Εγγραφή μαθητών στην Α' τάξη Δημοτικού»

Ύστερα από πολλές οχλήσεις – τηλεφωνήματα που δέχθηκε η υπηρεσία μας από γονείς παιδιών που πρόκειται να εγγραφούν το σχολικό έτος 2009-2010 στην Α' τάξη του Δημοτικού Σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι:Α) Για την εγγραφή των μαθητών στην Α' τάξη του Δημοτικού Σχολείου, εκτός των δικαιολογητικών που προβλέπονται από το ΠΔ 201/98 (ΦΕΚ 161/13-7-1998) δηλαδή: α) πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, β) προσκόμιση βιβλιαρίου υγείας, γ) πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης και δ) αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή οι γονείς ή οι κηδεμόνες των μαθητών παρακαλούνται να προσκομίζουν και πιστοποιητικά οφθαλμολογικής και καρδιολογικής εξέτασης από νοσοκομείο ή κέντρο υγείας ή ιδιώτη γιατρό αντίστοιχης ειδικότητας, σύμφωνα με το άρθρο 27 του Ν.3687/2008 (ΦΕΚ 159/1-8-2008 τΑ).Β) Δεν απαιτείται βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.Γ) Για τις Παράλληλες Στηρίξεις απαιτείται γνωμάτευση των ΚΕΔΔΥ και όχι των ιατροπαιδαγωγικών κέντρων, βάσει του Ν.3699/2008.Παρακαλούμε να λάβουν ενυπόγραφα γνώση όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας.

Ο ΔιευθυντήςΠρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά ΖΩΓΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

 

 

να σταθώ λίγο και εδώ??

θυμάστε φαντάζομαι την ταλαιπωρία ΟΛΩΝ μας τον περασμένο Σεπτέμβρη με τα νηπιαγωγεία.... γιατί τα κάνουν αυτά??? Γιατί μας ταλαιπωρούν έτσι εμάς και τα παιδιά μας???................

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μαζί τους εκπαιδευτικούς μαζί! Που μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί!

Προέκυψε και νέο ζήτημα γιατί λέει όσοι παιδικοί σταθμοί είχαν πάρει άδεια από το Υπουργείο Υγείας δε χρειάζεται και από το Παιδείας(τροπολογία του Απρίλη). Κι εμείς δεν ξέρουμε τι να πούμε στους γονείς κι εσείς τρέχετε και δε σώνετε. Το ιδιωτικά όμως την βρίσκουν την άκρη τους τελικά. Σας μυρίζουν καθόλου εκλογές ή μόνο εμένα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις βεβαιώσεις από οφθαλμίατρο και καρδιολόγο, εμείς πήγαμε στο δημοτικό πολυιατρείο της περιοχής μας και δεν πληρώσαμε δραχμή. δεν χρειάζεται να είσαι ασφαλισμένος του δημοσίου, είναι για όλους τους κατοίκους του Δήμου, αλλά δεν ζητούν καν διευθυνση ακτοικίας (θέλω να πω και αλλού να μένεις δεν το τσεκάρουν). Τον εξέτασαν κανονικότατα. Οι περισσότεροι γονεις το ίδιο έκαναν εδώ που μένουμε.

βεβαίωση οδοντιάτρου μας έδωσε ο οικογενειακός μας οδοντίατρος που τον έχει δει 2 φορές ως τώρα, χωρίς να πληρώσουμε έξτρα επίσκεψη, εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μαζί τους εκπαιδευτικούς μαζί! Που μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί!

Προέκυψε και νέο ζήτημα γιατί λέει όσοι παιδικοί σταθμοί είχαν πάρει άδεια από το Υπουργείο Υγείας δε χρειάζεται και από το Παιδείας(τροπολογία του Απρίλη). Κι εμείς δεν ξέρουμε τι να πούμε στους γονείς κι εσείς τρέχετε και δε σώνετε. Το ιδιωτικά όμως την βρίσκουν την άκρη τους τελικά. Σας μυρίζουν καθόλου εκλογές ή μόνο εμένα;

 

Τα μεγάλα εκπαιδευτήρια επωφελήθηκαν από τις "αλλαγές" που έγιναν πέρσυ τελευταία στιγμή.

Η άδεια από το Υγείας, θα ισχύει για το 2009-2010. Από του χρόνου (??) θα ζητάνε και άδεια από το Παιδείας. Μπανανία...

 

 

Για τις βεβαιώσεις από οφθαλμίατρο και καρδιολόγο, εμείς πήγαμε στο δημοτικό πολυιατρείο της περιοχής μας και δεν πληρώσαμε δραχμή. δεν χρειάζεται να είσαι ασφαλισμένος του δημοσίου, είναι για όλους τους κατοίκους του Δήμου, αλλά δεν ζητούν καν διευθυνση ακτοικίας (θέλω να πω και αλλού να μένεις δεν το τσεκάρουν). Τον εξέτασαν κανονικότατα. Οι περισσότεροι γονεις το ίδιο έκαναν εδώ που μένουμε.

βεβαίωση οδοντιάτρου μας έδωσε ο οικογενειακός μας οδοντίατρος που τον έχει δει 2 φορές ως τώρα, χωρίς να πληρώσουμε έξτρα επίσκεψη, εννοείται.

 

Εμείς για τη βεβαίωση του καρδιολόγου, πήγαμε στον καρδιολόγο του ΤΕΒΕ, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν ελεύθερα ραντεβού στα Παίδων. Ο καρδιολόγος του ΤΕΒΕ μάς έγραψε triplex, είπε ο άνθρωπος ότι δεν μπορεί να δώσει την βεβαίωση έτσι, χωρίς να έχει στα χέρια του εξέταση. Και πληρώσαμε την συμμετοχή 25%. Φυσικά δεν υπάρχει πρόβλεψη να μην πληρώνουμε εφ'όσον μας το ζητάνε υποχρεωτικά... :confused:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια αν και έχω μωράκι θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε γράφονται τα παιδιά στην Α Δημοτικού; Η δικιά μου έχει γεννηθεί 8 Δεκεμβρίου. Πόσο χρονών θα είναι τότε;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αν και έχω μωράκι θα ήθελα να σας ρωτήσω πότε γράφονται τα παιδιά στην Α Δημοτικού; Η δικιά μου έχει γεννηθεί 8 Δεκεμβρίου. Πόσο χρονών θα είναι τότε;

 

Tα παιδάκια τα γράφουν σχολείο ανά ημερολογιακό έτος. Δηλ. φέτος θα πάνε Α΄δημοτικού όλα τα παιδάκια του 2003. Το δικό σου θα πάει μικρό όπως και το δικό μου που είναι 14 Δεκέμβρη!

Link to comment
Share on other sites

Tα παιδάκια τα γράφουν σχολείο ανά ημερολογιακό έτος. Δηλ. φέτος θα πάνε Α΄δημοτικού όλα τα παιδάκια του 2003. Το δικό σου θα πάει μικρό όπως και το δικό μου που είναι 14 Δεκέμβρη!

 

Σ'ευχαριστώ Παρασκευή. Μικρούλια όντως! Θα τους ρίχνουν έναν χρόνο τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σας!

Ήρθε η ώρα να γραφτούμε και εμείς στο Δημοτικό και μας ζητάνε (όπως σε όλους) βεβαιώσεις από γιατρούς: οφθαλμίατρο, οδοντίατρο και καρδιολόγο. Πού θα μπορούσαμε να κάνουμε τις εξετάσεις, χωρίς να μας κοστίσει μια περιουσία???

Πήρα τηλέφωνο το Παίδων για ραντεβού και δεν έχει το επόμενο τρίμηνο. Επίσης, δεν έχω ΙΚΑ αλλά ΤΣΜΕΔΕ.

Όποια βοήθεια.... δεκτή!!!:D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...