Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχογενές έντερο...


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Κάναμε χθες τη Β' επιπέδου και ενώ όλα μας τα βρήκε πολύ καλά, είδε στον υπέρηχο οτι το μωράκι μας έχει υπερηχογενές έντερο, το οποίο είναι ένας απο τους δείκτες της τρισωμίας 21 (σύνδρομο down).

Δε μου συνέστησε αμνιοκέντηση λόγω μικρής ηλικίας (26) και λόγω του οτι για να προχωρήσουμε σε αμνιοκέντηση θα έπρεπε να βρει τουλάχιστον ένα ακόμη δείκτη της τρισωμίας θετικό.

Έχει τύχει σε κάποια άλλη κοπέλα αυτό? και κυρίως σε κάποια που να της έτυχε και να έχει γεννήσει το μωράκι της υγιές?

Έχω καταστεναχωρηθεί απο την ώρα που μας το είπε...οτι μπορέσετε να μου πείτε θα με βοηθήσει πολύ.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τώρα αγχώθηκα ακόμα περισσότερο...:confused:
Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου,τι σου έχει πει ο γιατρός σου;Εγώ έχω ακούσει και μια άλλη κοπέλα που της είχανε πει για υπερηχογενές έντερο και τελικά ήτανε λίγο αίμα που είχε μαζευτεί σε αυτή την περιοχή!!Εγώ πιστεύω οτι θα είναι όλα καλά!!
Link to comment
Share on other sites

Και ο γιατρός μου μου έχει πει οτι μπορεί τελικά να μην είναι τίποτα και να μην ανησυχώ αλλά γίνεται??? δε γίνεται...

μακάρι να είναι ψευδής η διάγνωση και να είναι απλά λίγο αίμα όπως είπες και να είναι καλά το κοριτσάκι μου...

Αυτό έχω μόνο τώρα...το να πιστεύω οτι όλα θα είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο γιατρός μου μου έχει πει οτι μπορεί τελικά να μην είναι τίποτα και να μην ανησυχώ αλλά γίνεται??? δε γίνεται...

μακάρι να είναι ψευδής η διάγνωση και να είναι απλά λίγο αίμα όπως είπες και να είναι καλά το κοριτσάκι μου...

Αυτό έχω μόνο τώρα...το να πιστεύω οτι όλα θα είναι καλά...

Να σκέφτεσαι κοριτσάκι μου θετικά και όλα θα πάνε καλά!!Κι εγώ όταν μου προέκυψε η αμνιοπαρακέντηση κόντεψα να τρελλαθώ αλλάτελικά ήτανε όλα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

για να προχωρήσουμε σε αμνιοκέντηση θα έπρεπε να βρει τουλάχιστον ένα ακόμη δείκτη της τρισωμίας θετικό.

 

Εμενα στο β επιπεδου μου διαγνωσε υπερηχογενη εστια στην καρδια και μικρο ρινικο οστο. Μου εξηγησε οτι το πρωτο απο μονο του δεν συνιστα λογο ανησυχιας αλλα σε συνδιασμο με το δευτερο ειναι υποψια για συνδρομο νταουν και εκανα αμνιοπαρακεντηση. Ειμαι και 37 ετων βεβαια. Ισως ειναι κατι αναλογο.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κοριτσάκι μου δεν κάνεις την αμνιο να σου φύγουν όλες οι αμφιβολίες???

Και εγώ έχω γράψει και αλλού την εμπειρεία της αμνιο (ZAMBETO θυμάσαι??), και τελικά όλα πήγαν κατ' ευχήν!

Απλά στο συνιστώ, γιατί βρε καρδούλα μου, έχεις κάμποσο καιρό μπροστά σου, και είναι κρίμα να σε τρώει η αγωνία και να μην μπορείς να απολαύσεις το μπεμπάκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε κοριτσάκι μου δεν κάνεις την αμνιο να σου φύγουν όλες οι αμφιβολίες???

Και εγώ έχω γράψει και αλλού την εμπειρεία της αμνιο (ZAMBETO θυμάσαι??), και τελικά όλα πήγαν κατ' ευχήν!

Απλά στο συνιστώ, γιατί βρε καρδούλα μου, έχεις κάμποσο καιρό μπροστά σου, και είναι κρίμα να σε τρώει η αγωνία και να μην μπορείς να απολαύσεις το μπεμπάκι σου...

Ναι leni μου το θυμάμαι κι εγώ ξέρω οτι συνύθως προτείνουν αμνιοπαρακέντηση αλλά δεν ξέρω τι καπνό φουμάρει ο κάθε γιατρός γιατί και μένα η ηλικία μου δεν πρόσταζε κάτι τέτοι αλλά τελικά δεν παίζει κανένα ρόλο!!Τι κάνει το μπεμπάκι σου,ο Παντελάκος σου πως το έχει πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο μπεμπάκος μου και ο Παντελής το έχει δεχτεί για την ώρα καλά!! Το τι δουλειά όμως ρίχνουμε καθημερινώς για να το παίρνει καλά, δεν λέγεται!!!Μην είμαστε όμως off topic!!Ίσως να συμφωνείς και εσύ μαζί μου, ότι η αμνιο τελικά είναι must, σε οποιαδήποτε ηλικία και αν είσαι! Αλλο πράμα να έχεις ήσυχο το κεφαλάκι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά είναι ο μπεμπάκος μου και ο Παντελής το έχει δεχτεί για την ώρα καλά!! Το τι δουλειά όμως ρίχνουμε καθημερινώς για να το παίρνει καλά, δεν λέγεται!!!Μην είμαστε όμως off topic!!Ίσως να συμφωνείς και εσύ μαζί μου, ότι η αμνιο τελικά είναι must, σε οποιαδήποτε ηλικία και αν είσαι! Αλλο πράμα να έχεις ήσυχο το κεφαλάκι σου!!

Mα δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία,κι εμένα μου ήρθε πολύ ξαφνικό γιατί στατιστικά υπήρχε μεγάλη απόκλιση στις τιμές από τις άλλες 2 μου εγκυμοσύνες,τελικά την έκανα αλλά δεν σου κρύβω οτι πολλές φορές έκανα πίσω και είπα να μην την κάνω,αλλά τελικά όλα καλά!!Πάντως ο κάθε γιατρός έχει τις δικές του σταθερές!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου το μωράκι στο β επιπέδου μας έδειξε ότι έχει υπερηχογενες έντερο..

Περιττό να σου πω ότι στενοχωρήθηκα όπως εσύ τώρα και σε καταλαβαίνω απόλυτα..

Έκανα εξέταση για το αν έχω το γονίδιο κυστικής ίνωσης το οποίο βγήκε αρνητικό, γιατί όπως είπε και μια κοπελα είναι και δείκτης για κυστική ινωση. Δεν ήθελα έτσι και αλλιώς να κάνω αμνιοπαρακέντηση, είμαι 24, και προσπάθησα να το ξεχάσω παρόλο που είχα την αγωνία μέσα μου.

Τελικά το μωράκι μου γεννήθηκε πριν δυο μήνες περίπου και είναι, δόξα τω Θεω, υγιέστατο!!

Μην αγχώνεσαι, το μεταδίδεις στο μωρό σου. Έτσι και αλλιώς νομίζω ότι τα ποσοστά είναι αρκετά μικρά.

Εύχομαι και το δικό σου το μωράκι να γεννηθεί γερό όπως και το δικό μου!!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

το Β επιπεδου και εμας ειχε βρει στον μπεμπη υπερηχογενης εστια στην καρδια.

Το να ειναι προβλημα καρδιας αποκλειστηκε αμεσως απο τον Κουρτη. Αλλα ηταν σημαδι τρισωμιας οποτε και μας ειπαν τα εξης:

->Κουρτης = πιθανοτατα δεν ειναι κατι αλλα δεν μπορει να το εγγυηθει. Δεν θα εκανε αμνιο.

-> Γυναικολογος μου= προβληματιστηκε και πραγματικα ηταν κατι που με αγχωσε γιατι συνηθως ειναι ψυχραιμος.

-> Μαλλιγιαννης = Δεν ειναι τιποτα απολυτως , δεν εχω κανενα αλλο σημαδι και ειναι μηδαμινες οι πιθανοτητες να ειναι κατι (που εκεινος διαβεβαιωνε οτι δεν ειναι) . Αν ομως ειναι να βλεπω εφιαλτες μεχρι να γεννησω να κανω την αμνιο. Επελεξα να την κανω και δεν το μετανοιωσα ποτε. Η καρδια μου γυρισε στην θεση της οταν ειδα τα αποτελεσματα.

 

Πιστευω δεν ειναι τιποτα. Η Αυχενικη και το Α-Τεστ τι εδειξαν?

Ευχομαι ολα να πανε καλα και αφου ο γιατρος σου δεν ανησυχει θα ελεγα να ηρεμησεις και εσυ ή αν κρινεις οτι δεν μπορεις κανε την αμνιο αφου το συζητησεις με τον γιατρο σου (σε καλο ιατρειο)

Ευχομαι οτι καλυτερο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

το Β επιπεδου και εμας ειχε βρει στον μπεμπη υπερηχογενης εστια στην καρδια.

Eιναι αλλο το υπερηχογενες εντερο που σχετιζεται με την κυστικη ινωση και αλλο η υπερηχογενης εστια στην καρδια.

Συνηθως πρτεινουν αμνιο για να αποκλεισουν το ενδεχομενο της κυστικης ινωσης. Στις πιο πολλες περιπτωσεις το μωρο ειναι απολυτως υγιες και η ενδειξη δεν σημαινει τιποτα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σε κανουν ανω κατω και μετα σου λενε μαλλον δεν ειναι τιποτα και να μην κανεις αμνιο. Εσενα σε ρωτανε με τι ψυχολογια θα συνεχισεις την εγκυμοσυνη ως το τελος?:evil:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι 29 και εκανα αμνιο ,,γιατι στο β εππεδου ειδαμε διαταση νεφρων .,..ενω ολα τα αλλα ηταν καλα ...τελικα ολα καλα!!!

εγω να ημουν στη θεση σου ...θα επαναλαμβανα το β επιπεδου σε 1 βδοαμαδα ..αν εξακολουθουσε το ευρημα ..θα εκανα αμνιο ..ή θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη

σαν εξεταση δεν ποναει ...το στρες ειναι μεγαλο

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική και το Papp-A είχαν βγει καλά. Δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.

Η εξέταση για το αν έχω το γονίδιο κυστικής ίνωσης, είναι εξέταση αίματος?

Πάντως ο γιατρός μου μίλησε με τον προγενετιστή και μου είπε οτι και οι δυο συμφωνούν οτι είναι υψηλότερος ο κίνδυνος για το μωρό μου αν κάνω αμνιο παρά το εύρημα του υπερηχογενούς εντέρου. Επίσης μου είπε ο γιατρός μου οτι μπορεί μέχρι την επόμενη εξέταση να έχει εξαφανιστεί.

Η αλήθεια είναι οτι φοβάμαι να κάνω άμνιο...πιο πιθανό το βρίσκω να επαναλάβω τη Β' επιπέδου...σίγουρα σε άλλο προγενετιστή όμως γιατί αυτός αισθάνθηκα οτι με ξεπέταξε...

Ο γιατρός μου πάντως ήταν εντελώς καθησυχαστικός και τον ρώτησα αν αναλαμβάνει την ευθύνη για να μην κάνω άμνιο και μου είπε ναι. Αυτό δείχνει μια κάποια σιγουριά...έτσι δεν είναι?? ή απλά προσπαθώ να ξεγελάσω τον εαυτό μου?

Link to comment
Share on other sites

Fairytale μήπως είχες καθόλου αιμορραγία ή κάποια αποκόλληση; Αν ναι, τότε είναι πολύ πιθανό το μωράκι να κατάπιε αίμα και αυτό να δημιούργησε το υπερηχογενές έντερο. Σε αυτή την περίπτωση μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα και θα το αποβάλει μόνο του.

Στον υπέρηχο που έκανα τη 18η εβδομάδα βρέθηκε υπερηχογενές έντερο. Την ώρα που ολοκληρώθηκε ο υπέρηχος ο γιατρός μου είπε μόνο μάλλον είναι από την αποκόλληση που είχα πάθει θα το ξαναδούμε στη β επιπέδου. Επειδή με έτρωγε μέσα μου και έψαξα στο νετ, βρήκα ότι συνδέεται με κυστική ίνωση και down και αποφάσισα να κάνω άμεσα αμνιο. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν μου ανέφερε αυτές τις περιπτώσεις γιατί 1 στις 10 γυναίκες έχει υπερηχογενές έντερο τη συγκεκριμένη εβδομάδα κύησης χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα. Τελικά, προτίμησα να κάνω αμνιοκέντηση τη 18 εβδομάδα παρά να έχω αγωνία μέχρι τη β επιπέδου και αν η εξέταση έδειχνε το ίδιο να έκανα άμνιο σε πιο προσωρημένη εγκυμοσύνη. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Είμαι 31 ετών. Σκέψου καλά τι θα κάνεις λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους όπως την ηλικία σου, και τις πολύ καλές προηγούμενες εξετάσεις. Αν αποφασίσεις την άμνιο, μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά. Και εγώ φοβόμουν πολύ πριν την κάνω, αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με ρώτησε και ο προγενετιστής, για αιμορραγία ή αποκόλληση αλλά δεν είχα τίποτα απο τα 2...

και επειδή την άμνιο την τρέμω και επειδή κι ο γιατρός μου θεωρεί οτι δε χρειάζεται να την κάνω, μάλλον θα πρέπει να μείνω με την αγωνία...και με την ελπίδα οτι μπορεί μέχρι τον επόμενο υπέρηχο να έχει εξαφανιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, και σε εμένα μέχρι τον επόμενο υπέρηχο είχε εξαφανιστεί. Αν θες μίλα με το Λαϊκό νοσοκομείο και κανόνισε την εξέταση για την κυστική ίνωση για να σου φύγει κάθε αγωνία

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση για κυστική ίνωση είναι αιματολογική και είναι πολύ εύκολη. Μπορείς να την κάνεις μόνο εσύ και αν βγεί θετική να την κάνει και ο σύζυγος σου γιατί η κυστική ίνωση είναι κληρονομική ασθένεια και πρέπει να έχουν το γονίδιο και οι δύο γονείς για να υπάρχουν πιθανότητες να κληρονομηθεί στο παιδί. Εμείς που την κάναμε στο ΙΑΣΩ μας είπε ο γιατρός που μας έκανε το β επιπέδου να την κάνουμε και οι δύο, αλλά δεν υπήρχε λόγος να την κάνει ο σύζυγος εφόσον η δική μου έβγαινε θετική. Απλά μέσα στον πανικό εκείνης της ώρας δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν αυτό που κάναμε και την πάτησα. (Θα γλιτώναμε και 50 ευρώ)

Θα σου πρότεινα να προσπαθείς να είσαι ήρεμη όσο αυτό είναι δυνατό βέβαια γιατί καταλαβαίνω την αγωνία σου. Εμένα με είχε παρηγορήσει το γεγονός ότι σε πολλα έμβρυα εμφανίζεται χωρίς να είναι τίποτα.

Στον υπέρηχο ο γιατρός τσέκαρε φαντάζομαι και άλλους δείκτες για down που είναι εντάξει, έτσι δεν είναι; Γιατί, τώρα θυμήθηκα, εμένα από την στιγμή που το είδε, τσέκαρε και μερικά πραγματάκια επιπλέον τα οποία δεν είχαν πρόβλημα.

Εγώ δεν ήθελα να κάνω άμνιο γιατί έχει μεγάλο ρίσκο ως εξέταση και γιατί έτσι και αλλιώς θα το κράταγα..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παραμυθένια μου καταρχήν ψυχραιμία και θετική σκέψη! Το μωρό σε καταλαβαίνει και στενοχωριέται.

Κατά δεύτερον, αν εγώ βρισκόμουν στη θέση σου θα έκανα τα εξής: υπομονή 1-2 εβδομάδες μέχρι τον επόμενο υπέρηχο με τον γιατρό μου. Αν δεν έβλεπα κάποια βελτίωση και ο γιατρός συνέχιζε να κρατάει σθεναρά τη στάση που έχει τώρα ο δικός σου ότι είναι πιο επικίνδυνη η άμνιο για το μωρό παρά το εύρημα που παρουσίασε, τότε θα τον εμπιστευόμουν και θα ηρεμούσα...αν τον έβλεπα όμως προβληματισμένο θα επέμενα για άμνιο γιατί καρδούλα μου είναι πολλοί μήνες μέχρι τη γέννηση της μπουμπούκας σου για να κλαις και να στενοχωριέσαι και να την επηρεάζεις...

 

Θα πάνε όλα καλά θα δεις...να είσαι δυνατή μανούλα :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...