Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

Ρένα μου, δε χρειαζεται να παρεις αντιβιωση, αν ο πυρετος δε κρατησει πανω απο 24 ωρες.

Θηλαζε το παντα απο την πονεμένη μερια πρωτα, και βαζε πανω ζεστες κομπρέσες. θήλαζε όσο πιο συχνα γινεται. Μην ακουσεις το γιατρο αν σου πει να μη θηλασεις απ΄αυτή τη μερια. Μόνο έτσι θα περάσει. Το θήλαστρο ποτέ δεν είναι τόσο καλο οσο το μωρό. Για να είσαι σίγουρη αν θες, μπορεις κ να βγάλεις για 10 λεπτά με το θήλαστρο, μετα το θηλασμό.

 

Το έχω πάθει και ξέρω. :(

 

Περαστικά και κουράγιο μανούλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια SOS!!!

 

Από χθές το βράδυ έχω από ένα περίεργο πόνο στο στήθος.

Έχω και 37.5 πυρετό, οπότε θα μπορούσε να είναι μαστίτιδα...

 

Το θέμα είναι ότι έχω και συνάχι μαζί, από τις προηγούμενες μέρες, και είναι και οι μέρες της ωορρηξίας μου, οπότε θα μπορούσε να πονάει και από αυτό το στήθος! Τρέχα γύρευε :?

 

SOS! Υπάρχει γυναικολόγος που να εμπιστέυεστε σε θέματα θηλασμού?

Μήπως κάποια σύμβουλος θηλασμού θα μπορούσε να με βοηθήσει επίσης?

 

Ο δικός μου γυναικολόγος ό,τι μου έχει πει μέχρι τώρα ήταν ασχετοσύνη, αν τον είχα ακούσει δε θα θήλαζα τώρα και δεν θέλω να τον πάρω. :evil:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η Αγλαια λειπει διακοπες δεν μπαινει στο net καθολου.Καποια κοπελα ισως μπορουσε να σου πει για καποιον γιατρο στην Αθηνα.

 

Στο στηθος εχει καποια σημεια που ειναι κοκκινα και πονανε?Μονο στο ενα στηθος πονας?

Αν ειναι μαστιτιδα χρειαζεται ξεκουραση και πολλα υγρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ένα στήθος που πονάει πολύ έχει μια κόκκινη περιοχή.

 

Το άλλο πονάει λίγο σε ένα άλλο σημείο, που δεν έχει κοκκινίλα και μοιάζει περισσότερο με πόνο πριν από την περίοδο.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο πθρετός κρατήσει πάνω απο 24 ώρες θα χρειαστεί αντιβίωση. Δεν ξέρω κάποιο ειδικο γιατρο, αλλα ο,τι σου δώσει μπορούμε να το κοιτάξουμε στο νετ, για το αν είναι συμβατο με το θηλασμό. Ο,τι κι αν σου πει, δε χρειαζεται να κόψεις το θηλασμό, μαλλον δεν πρέπει.

Θήλαζε όσο πιο συχνα μπορείς, και πάντα απ'το πονεμένο στήθος πρώτα.

Μπορείς αν θέλεις κι έχεις χρόνο, να αντλεις και για λίγα λεπτα μετά το θηλασμό, ωστε να βγαίνει όλο το γάλα.

Μην αφήνεις πολύ ώρα να περάσει χωρίς να αδειαζεις το στήθος. Βάζε και ζεστές κομπρέσες, και κάνε μαλάξεις κατα το θηλασμό.

 

Εμένα έτσι μου περνάει, και δεν έχω πάρει ποτέ αντιβίωση. Έυχομαι να μη χρειαστείς ουτε συ. Περαστικα σου.

 

 

http://www.askdrsears.com/html/2/t022200.asp

Which antibiotics are best? The type of bacteria involved in mastitis is usually staphylococcus, and the two safest and most effective classes of antibiotics against this organism are cloxacillins and cephalosporins. Other frequently prescribed antibiotics are Augmentin or erythromycin. All of these antibiotics are safe to take while breastfeeding. Even though you will feel better after a few days of taking antibiotics, be sure to complete the full course of antibiotics prescribed by your doctor (usually ten days); otherwise you run the risk of the mastitis returning. If you don't feel better after two or three days on antibiotics, call your doctor. He or she may wish to prescribe a different medication.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ένα στήθος που πονάει πολύ έχει μια κόκκινη περιοχή.

 

Το άλλο πονάει λίγο σε ένα άλλο σημείο, που δεν έχει κοκκινίλα και μοιάζει περισσότερο με πόνο πριν από την περίοδο.

 

παρε ενα ντεπον και κανε ζεστες κομπρεσες εκει που ειναι το κοκκινο.

μετα το θηλασμο,βαλε κρυες κομπρεσες.

αν ανεβει πανω απο 38,5 και συνεχιζεται για περισσοτερο απο 24 ωρες ο πυρετος τοτε παιρνεις αντιβιωση

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στον ενα χρονο που θηλασα τη μικρη μου επαθα 3 φορες μαστιτιδα μεσα σε 2 μηνες...πηρα μονο τη μια φορα αντιβιωση και εννοειται οτι θηλαζα κανονικα αν και ποναγα..ευτυχως η μικρη δεν καταλαβε τιποτα...ετρωγε κανονικοτατα...

 

Οτι και να ειναι θα περασει...μην αγχωνεσαι χαλαρωσε και σε κανα 2 μερες θα σαι περδικι!!!!Ο γυναικολογος μου ειχε πει ελαφρυ μασαζ την ωρα του ντουζ...

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ετυχε μια φορα και δεν χρειαστηκε να παρω αντιβιωση,εκανα ζεστο ντους/ζεστες κομπρεσες με χαμομήλι (χαμομήλι μέσα σε πάνα και η πάνα πάνω στο στήθος μετα,οχι ζεματιστο μην καεις!!!),έπειτα έβαζα το μωρό να θηλάσει,πώς όμως?

 

ανάσκελα το μωρο στο διπλο κρεβατι κι εγώ....απο πάνω του :lol: με καλυτερη θεση οταν το σαγονακι της ακουμπουσε στην περιοχη που πονουσε...μου το ειπε μια συμβουλος θηλασμου,να'ναι καλα η κοπελα....δούλεψε τέλεια!!!

 

ολα καλα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι διάβαζα στο βιβλίο για της La leche για την μαστίτιδα οι πρώτες βοήθειες είναι:

 

 

1. Πολύ ξεκούραση (να ταβλιαστείς στο κρεβάτι σα να είσαι άρρωστη)

2. Πολλά υγρά και σωστή διατροφή

3. Πολύ συχνοί θηλασμοί , ειδικά από το πονεμένο στήθος

 

3 φορές πήγα να πάθω (εμφάνισα πόνο, κοκκινίλα και ανέβασα δεκατάκια) και τις 3 φορές, με αύτες τις οδηγίες (+ ζεστά ντους και μασάζ στο πονεμένο στήθος) το ξεπέρασα μέσα σε 1-2 μέρες...κάθε φορά!

 

Περαστικά σου! Αν επιμείνει και χρειαστείς αντιβίωση, να ζητήσεις μία συμβατή με το θηλασμό (οι περισσότερες είναι!!!)! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες! :D

 

Πολύ ταλαιπωρία η μαστίτιδα, τελείως ζόμπι είμαι, δεν βλέπω μπροστά μου.

Και αυτός ο κατεργαράκος δεν το πολυθέλει το πονεμένο στήθος, προτιμάει το άλλο :shock:

 

Ακολουθώ τις οδηγίες σας και αύριο θα πάω και σε ένα γυναικολόγο που μου είπαν ότι είναι υπέρ του θηλασμού.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

έπειτα έβαζα το μωρό να θηλάσει,πώς όμως?

 

ανάσκελα το μωρο στο διπλο κρεβατι κι εγώ....απο πάνω του :lol: με καλυτερη θεση οταν το σαγονακι της ακουμπουσε στην περιοχη που πονουσε...μου το ειπε μια συμβουλος θηλασμου,να'ναι καλα η κοπελα....δούλεψε τέλεια!!!

 

Το σημαντικότερο είναι αυτό που έγραψαν πιο πάνω, να βάλεις το μωρό να θηλάσει με το πηγούνι του προς την κόκκινη περιοχή.

 

Κορίτσια, η στάση αυτή είναι αποκάλυψη!! :D:D:D

Τρελάθηκε από τη χαρά του ο μπαγασάκος!!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια,

είμαι ήδη πολύ καλύτερα. :D

Μόλις επέστρεψα από το γυναικολόγο, τελικά δεν έχω μαστίτιδα :D

(παρά τον πυρετό, την κοκκινίλα και τον πόνο, ελπίζω να μην έκανε λάθος :? )

Το πιθανότερο είναι ότι δεν άδειασε κάποιες φορές καλά το στήθος και γι΄αυτό μου δημιουργήθηκε το πρόβλημα.

Σκέφτομαι ότι μπορεί να "βοήθησαν" και η αντλήσεις με το Symphony, τι να πω :roll:

Πάντως όλα υπό έλεγχο, thanks για τις οδηγίες σας, με βοήθησαν πραγματικά!! :D:D

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

την πάτησα πάλι, έλεος :(

Ούτε μια εβδομάδα δεν πέρασε καλά-καλά και είμαι πάλι με 38 πυρετό και πόνο στο άλλο στήθος αυτή τη φορά...

Έχασα ένα θηλασμό λόγω δουλειάς (έμεινα 5.5 ώρες χωρίς να βγάλω το γάλα) και πάλι τα ίδια, απογοήτευση :(

Αρχιζω πάλι κομπρέσες κλπ...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

την πάτησα πάλι, έλεος :(

Ούτε μια εβδομάδα δεν πέρασε καλά-καλά και είμαι πάλι με 38 πυρετό και πόνο στο άλλο στήθος αυτή τη φορά...

Έχασα ένα θηλασμό λόγω δουλειάς (έμεινα 5.5 ώρες χωρίς να βγάλω το γάλα) και πάλι τα ίδια, απογοήτευση :(

Αρχιζω πάλι κομπρέσες κλπ...

 

ααχχχ ξεχασα να σου πω πως ειναι πολυ συχνο αυτο.ετσι την παταω κι εγω.

μην στεναχωριεσαι θα περασει :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!!!

Η μικρη μου θηλαζει αποκλιστικα και μεχρι εχτες το βραδυ δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Εχτες ομως απο την ωρα που θηλασε στις 11:30 το βραδυ μεχρι τις 4:00 το πρωι εμεινε ξυπνια. Θηλαζε για 5 λεπτα και κοιμοταν, οταν πηγενα να τη βαλω στην κουνια της ξυπνουσε και ζητουσε να φαει, την ξανα εβαζα στο στηθος και παλι τα ιδια, οσπου τις 4 το πρωι και εφου ειχε πλανταξει στο κλαμα της εδωσα συμπλιρωμα :oops:

Και πηρε 100ml :shock::shock:

Δηλαδη δεν ειχε παρει τιποτα απο εμενα τοσες ωρες??? :(:(

Μηπως μειωνετε η παραγωγη μου??Η η μικρη δεν τραβουσε και απλως πιπιλιζε??

 

Η μπουμπου γεννηθηκε στην 38+2 ευδομαδα, 2.950 κιλα με φ.τ. και επισκλιριδιο, βγηκαμε απο την κλινικη 2.780, ικτερο το ανωτατο 7,6, στην πρωτη ζυγηση ηταν 2.900, στη δευτερη 3.170 και την τριτη 3.440.

Τρωει πολυ λεμαργα και τελειωνει τα γευματα της γρηγορα παντα βγαζει γουλιτσες μετα το γευμα και σπανια ρευεται. Τρωει 5-6 φορες την ημερα και μπορει να κοιμηθει και 8 ωρες συνεχομενες, προσπαθιες που εκανα για να της ανεβασω τον αριθμο των γευματων απετυχαν. :?:?

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Έλενά μου! :)

 

Η μικρή σου πολύ απλά προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου με τους μαραθώνιους και συχνούς θηλασμούς και εσύ με το ξένο γάλα κάθε άλλο παρά βοηθάς προς αυτή την κατεύθυνση. Να είσαι διαθέσιμη για εκείνη όποτε το επιθυμήσει και όλα μια χαρά θα πάνε! :wink:

 

Δε λες που το έκανε κι αυτό; Δεδομένου ότι κοιμάται πολλές ώρες και κάνει λίγους θηλασμούς μέσα στο 24ωρο, η τωρινή της συμπεριφορά είναι ότι καλύτερο για να σου διατηρήσει τη γαλουχία στα επιθυμητά επίπεδα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ anastasia μου για την απαντηση σου. Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι πηρε 100ml συμπλιρωμα, δηλ τοσες ωρες δεν επερνε τιποτα απο εμενα???

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγραφτεί σε άλλο τόπικ ότι ένα μωρό πολύ πρόθυμα θα πιεί από το μπιμπερό, ασχέτως αν είναι χορτάτο. Η Αγλαΐα είχε αναφέρει ότι μπορεί να πιει μέχρι και αλατόνερο, αυτό δεν σημαίνει ότι το χρειάζεται.

Η μικρή σου φαίνεται να βάζει καλό βάρος άσχετα με τον αριθμό των γευμάτων, οπότε μάλλον το συμπλήρωμα δεν είναι απαραίτητο. Προσπάθησε να αποφύγεις τη χρήση του μπιμπερό για τις πρώτες 4-6 εβδομάδες, μέχρι δηλαδή να εδραιωθεί η γαλουχία. Άφηνε το μωρό ελεύθερα στο στήθος. Αν κλαίει αλλά ηρεμεί στο στήθος, εκμεταλλεύσου το χωρίς να προβληματίζεσαι και βάλτο όσες φορές χρειάζεται. Αν δεν ηρεμεί στο στήθος, μπορεί να το ενοχλεί κάτι άσχετο με το θηλασμό. Μπορεί το περιστατικό να ήταν τυχαίο, μπορεί να περνάτε άλμα ανάπτυξης.

Εφόσον το μωρό παίρνει αυτό που χρειάζεται, η παραγωγή σου θα ρυθμιστεί ανάλογα. Χορήγηση συμπλήρωματος χωρίς ουσιαστική ανάγκη (πχ δεν παίρνει καλό βάρος) παρεμβαίνει στη διαδικασία προσφοράς-ζήτησης, μπορεί να προκαλέσει σύγχιση θηλών και να πυροδοτήσει αλλεργίες σε μωρά με ή χωρίς προδιάθεση.

Το μωρό σου είναι μικρό και δεν έχει διαμορφώσει το δικό του πρόγραμμα. Μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία συνέχισε να προσπαθείς χαλαρά για συχνούς θηλασμούς αλλά κυρίως κοίταζε το μωρό σου και εμπιστεύσου ότι παίρνει αυτό που πραγματικά χρειάζεται.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...